De maag doet lyden, de Pink/Pillen brengen Verlichting Plaatselijk Nieuws. Het gehoor aan de dooven teruggegeven. Lees het belangrijke artikel heden op de derde pagina van onze courant gepubliceerd. Gemengd Nieuws. streets tot het verkrijgen van inlich tingen en gegevens met uw bestuur in verbinding stellen. Ik verzoek u haar voor zooveel in uw vermogen is daarbij behulpzaam te zijn en vertrouw niet tevergeefs een beroep te doen op de medewer king in deze van uw bestuur ten einde zoo mogelijk eene voor alle partijen bevredigènde voorziening tot stand kunnen doen komen." Een der partijen heeft zich met bet voorstel reeds vereenigd. Nederlaiidsche Pomologische Vereeniging. Na een tienjarig beslaan heeft de Nederlandsche Pomologische Vereeni ging thans een vast inlicbtingsbureau te Utrecht geopend, waarheen belang hebbenden zich kunnen richten met vragen over de teelt van vruchtboomen en over den fruithandel; tevens beschikt het bureau over werkkrachten om boomgaarden aan te leggen boomen te snoeien en hun kwalen te bestrijden, zoodat wie in dit op zicht hulp verlangt, deze kan krijgen. De inrichting dezer vereeniging is dus in veel opzichten een navol ging van het voorbeeld, dat de Neder landsche Heide Maatschappij gaf, die reeds zooveel goeds in ons land verrichtte. Sedert de vereeniging in November in Maastricht het voorloopig bureau vestigde, dat nu naar Utrecht is over gebracht, verdubbelde het aantal harer leden reeds waaruit de belangstelling der fruittelers voor deze instelling moge blijken. In het midden der maand Juli zullen de leden een tweedaagsche excursie door het eiland Zuid-Beveland maken om daar boomgaarden en fruittuinen te bezichtigen, terwijl dan tevens een algemeene vergadering in Goes wordt gehouden. Hier zullen voordrachten worden gehouden en zal een geschikte verpakking voor de vruchten worden vastgesteld. Om het fruitverbruik in ons land meer algemeen te maken wil de vereeniging in het najaar fruit ten toonstellingen met verkoopgelegen heid houden in eenige groote steden van ons land, zoodat de liefhebbers in de gelegenheid zullen wezen, zich daar vruchten te verschaffen, die ze kunnen uitzoeken en probeeren. Het plan bestaat aan deze tentoonstellin gen ook een honigmarkt te verbinden Het adres der vereeniging is Direc tie der Ned. Pomologische Vereeniging te Utrecht. Wettelijke Tijd. De commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot invoering van den Amsterdamschen tgd als wette' lijke tijd, wijst er op dat door de Regeering een motie van wijziging is ingediend, waardoor een geheel nieuw voorstel aan het oordeel der Kamer wordt onderworpen; immers wordt de Amsterdamsche tijd inplaats van de Midden-Europeeschen tijd voorgesteld. Het komt de commissie van rappor teurs wenschelijk voor het gewijzigd wetsontwerp niet in openbare behan deling te brengen, dan nadat de leden in de gelegenheid zijn geweest het nadere voorstel in de afdeelingen te onderzoeken. Zij stelt daarom voor opnieuw overweging in de afdeelingen. Te Laren (Gooi) bestaat het plan op Zondag 9 Augustus eene één- daagsche nationale hondententoonstel ling voor alle rassen te organiseeren, op den Brink aldaar. De burgemeester heeft het eere voorzitterschap aanvaard, terwijl als voorzitter van het uitvoerend comité zal fungeeren de heer Aug. Ie Gras. Reeds zijn verschillende eere- en speciale prijzen beschikbaar gesteld. j? jr jf jy jr 0 Af /f.tf S? Dinsdag- en Woensdagnacht is over geheel ons land een zeldzaam mooi natuurverschijnsel waargenomen. Omstreeks half elf begon de lucht in het Noorden zich te kleuren om langzamerhand al helderder te worden tot het eindelijk scheen of geheel hel Noorden in lichte laaie stond. Het was daarbij zoo helder licht dat men klein schrift met gemak kon lezen. Velen meenden dat dit verschijnsel in verband stond met het bekenden Noorderlicht. De Telegraaf geeft evenwel de volgende verklaring: «Hoogstwaarschijnlijk zal dit licht verschijnsel behooren tot de scheme- ringversrhijnselen. Omstreeks dezen tijd van het jaar heeft men bij ons geen eigenlijke nachten de z.g. sterre- kundigenschemering duurt, totdat de zon 1G gr. onder den horizon gedaald is. 30 Juni bereikt de zon 's nachts om 12 uur een hoogte van 14'/» gr. onder den horizon in het noorden. Het verschijnsel begon ongeveer te half elf, dus 2 uur na zonsondergang. De zon was te half elf ongeveer 10 gr. beneden den horizon gedaald. Wanneer zich nu op zeer groote hoogte (boven 20 duizend meter) cir ruswolkjes bevinden, dan kan hierdoor zulk een lichtverschijnsel ontstaan. Dal dit echter iets van buitengewone zeldzaamheid is, volgt uit het feit, dat zooiets wellicht nog nooit waarge nomen is sedert men begonnen is, geregeld weerkundige waarnemingen te doen". In de buitengewone algemeene vergadering van de Maatschappij «Zand bergen" tot opvooding van weezen in het Huisgezin zijn tot bestuurs leden gekozen: tot voorzitter ds. A. J. Adriani, te Warmenhuizen tot leden de aftredende prof. F. Kenninek, te Amersfoort; mevr. MeursingKirch- ner, te Amersfoortmr. L. Lietaart Peerbolte, te 's Gravenhage; mr. A. J. Fokker, te Leiden; B. Steggerda, te Eindhoven, met de nieuwvoorge- stelden door Limmen: mej. G Bouri- cius, te 's Gravenhage; ds. G. J. Paié, te Haarlem; mevr. Van Reygersberg VersluysVan IJsselmuden te Amers foort; dr. H. J. Reijnders, te Amers foort, en ds. H. J. Loman, te Utrecht Het jaailijksche tuinfeest op Soestdijk waartoe autoriteiten en ofli eieren uit de provincie, met hun dames uitgenoodigd worden, zal door H. M de Koningin-Moeder waarschijnlijk den lien Juli a.s. gegeven woiden. De muziek van het 5e regiment infan terie zal bij deze gelegenheid een matinee geven. Het tegen dien datum aangekondigde concert in Amicitia zal dientengevolge moeten worden verzet. Onze stadgenoot de heer H. W. Coenen slaagde voor het tweede ge deelte van bet notarieel-staatsexamen. Door het hoofdbestuur van «Ons Belang" vereeniging van onderofficie ren en militaire geëmployeerden in den rang van onderofficier behoorende tot de Nederl. landmacht is tot den Minister van Oorlog een adres gericht met verzoek, in afwachting der pen sioenwet voor weduwen en weezen van militairen, aan een aantal weduwen en weezen eene ondersteuning te ver strekken. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. K. H. prinses Maria van Wied, zal door het garnizoen Maandag G Juli een groote parade gehouden worden. In de afgeloopen maand Juni 1908 werden door do Amersfoortsche Tramweg-Maatschappij 10402 beta lende passagiers veivoerd en bedroeg de passageopbrengst f 520.20de totale inkomsten waren'f 555.12-; de dagkilometeropbrengst was f 10.28. In dezelfde maand van 1907 waren deze getallen resp. 6777, f508.225, f541.665 en 110.31. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het postkantoor te Amers foort over de 2e helft der maand Juni 1908. Brieven binnenland. Mej. C. A. Schoonder- woud, Amsterdam. Heskens, 's-Gravenbage. Mëj. B. Zwart, IJzendijke. Directeur H. B. S. Vlissingen. Mej. Bakker, Briefkaarten binnenland. Duveros R. T. J. Brilman, Amsterdam. W. Verhoef, Dames Laroche, Arnhem. Mej. B. Segelink, 's-Heerenberg. Mej. B. G. Spierenburg, Oosteland J. v. Veldhuizen, 7 Biiefkaarten buitenland. Fiaulein Koben, Hannover. G. v. d. Wal, Duitschlaud? 13 drukwerken. De vereeniging «Handel en Nijver heid" zal a s. Donderdag hare gewone maandelijksche vergadering houden. De agenda luidt: 1. Verkiezing van 2 bestuursleden 2. Id. van 2 afgevaardigden naar bet Bondscongres3. Voorstel van het bestuur tot benoemen van een com missie, ten doel hebbende het onder zoek naar de wenschelijkheid van ge splitste bestekken4. Ingekomen stuk ken 5. Mededeelingen. Op 12 Juli a.s. zal in het gebouw van den R. K. Volksbond alhier de Bondsvergadering van R. K. Werk- liedenvereenigingen in het aartsbisdom Utrecht gehouden worden. De dagorder luidt als volgt: Precies te 9i/5 uur opening van het gebouw. 1. Onderzoek der geloofsbrieven. De commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven, zal zitting hebben bij den ingang der zaal. Precies te 10 uur opening der vergadering door den bondsvoorzitter H. Brouwer. Punt 1 der agenda: Voorstel Enschedé, overgenomen door het dag. bestuur. Inleider de bondsvoorzitter H. Brouwer. De heer J. H. Gründmeijer, bonds- penningmeester, zal bij punt 1 als voorzitter fungeeren. Daar uit den aard der zaak over punt 1 gedachten-wisseling is te ver wachten, zal er aan een vootzitterof afgevaardigde van elke aangesloten vereeniging het woord worden gegeven echter niet langer dan 5aGminuten en niet meer dan 2 maal over dit onderwerp. Over punt 1 zal eene hoofdelijke stemming worden gepau- seerd. Heropening der vergadering. Punt 2 der agenda. Voorstel Utrecht. Het verplichtend zijn in de vakorganisatie. Inleider de heer J. H. van Zeeland. Punt 3. Voorstel Utrecht. Het vor men van sprekers. Inleider de heer E B. Berendsen. Punt 4. Voorstel Enschedé. De motie betreffende de rechtspersoonlijkheid der vakveieenigingen rnet het oog op het sluiten van collectieve contracten. Over de laatste drie onderwerpen zal gelegenheid zijn van gedachten te wisselen met de sprekers. De agenda afgehandeld zijnde, zal de zeereerw. Bondsadviseur het woord tot de vergadering richten. Sluiting door den voorzitter H. Brouwer. Na de sluiting zullen door de afdee lingen tooneel en muziek eenige stuk jes ten gehoore worden gegeven, waarbij alle Bondsleden vrijen toegang hebben. De heer W. van Genderen was met f217.080 minste inschrijver voor den bouw van een krankzinnigen gesticht voor 158 patiënten, dat bij Bergen-op Zoom zal wotden opgericht door de Vereeniging voor Chr. ver zorging voor krankzinnigen in Zeeland Het bestuur van het plaatselijk Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is voortaan saam- gesteld als volgt: de heer C. van der Meer, voorzitter; de heer A. M. Tromp van Holst, vice-president; de heer C. J. F. Prins, secretaris; de heer A. Bommel, 2e secretaris. De j.l. Donderdagmiddag op een terrein naast de Vrijmetselaarsloge door den heer Van 't Hoff uit Rotter dam gedemonstreerde «Pluvius" heeft bewezen een uitstekende brandblus- scher te zijn. Een kuil met uiterst brandbare stoffen gevuld evenals een met petroleum gedrenkt en met teer en krullen opgevuld bouten huisje, waren enkele minuten nadat zij in brand waren gestoken totaal gedoofd. De Amersfoortsche Muziek vereniging, directeur de heer J. A. Jochems, geeft morgenavond een concert op het terras van «Amicitia". Het programma luidt als volgt: t. Jubileum teestmarsch, G.K. G.van Aaken. 2. Ouverture Gloria Victis, F. Boitson. 3. Ma Reine, Wals Bucalossi. 4. Fantaisie La Primavera, A. Bosialli. 5. Vers L'Idéal Tieberghen 6. Ouverture Cléopatra, Schweinsberg. 7. Rosamunda, Wals, A. Omers. 8. Fantaisie Le Trouvère, Verdi. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 5 Juli geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reiuonstraiitsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. s Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandelijksche collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer J. van Vliet van Vlaardingen. 's Av. 5 uur, de Heer J. van Vliet Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9J/i uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening Hoevelaken. In een vergadering van de Landbouwvereen. is besloten tot de oprichting van een cursus in veekennis, waartoe een veearts in de buurt zal uitgenoodigd worden om deze te houden. Men zal de regeering om subsidie verzoeken. Alleen per sonen boven 18 jaar worden tot dien cursus toegelaten. Aan het Gemeen tebestuur wordt verzocht om een lokaal van de oopenbare school. Bij voldoende belangstelling zal deze cursus later worden gevolgd door een in paarden kennis, om dan nog later over te gaan tot de oprichting van een land- bouwcursus. 'n Drama. Te VVageningen woont zekere S. die tot bovenbuurman heeft een meneet N. Op een mooien voorjaars avond zit S. met vrouw en zuster genoegelijk bijeen voor zijn huis, ter wijl tot verhooging van die genoege- lijkheid eenige glaasjes likeur en een schoteltje koekjes het hunne bijbren gen. Onder den invloed van het gezellige samenzijn, het mooie weer, de koekjes en de likeur voelt S. zich aangegrepen door een zalige stemming, die hij -alras op zijn viool tracht te vertolken. Aangrijpend schoon zijn de toonen, die hij met behulp van zijn strijkstok, door onmuzikale menscbeu ook wel «jammerhoutje" genaamd, aan het instrument weet ie ontlokken, maar, eilacie! buurman N. is niet muzikaal en dit gebrek in 's mans gehoororganen demonstreert hij op duidelijke wijze, door 't verzoek of S. met dat gekras wil ophouden. S. fiedelt voort, tot uit hooger regi onen plotseling een vloeistof neerdaalt op S. vrouw, zuster, koekjes en likeur, en wel, o schrik, een vloeistof, die door N. voor de Rechtbank werd omschreven ais «ontspoelsel", maar die in de dagvaarding werd genoemd: de inhoud van en dan volgde de naam van een uiterst discreet meubel stuk. De blouse der zuster is niet bestand gebleken tegen het omspoelsel en de likeur met de koekjes, daarvan zwijgt de historie. Het O. M. meende dat f20,boete of 20 dagen hechtenis een gerechte straf was voor deze ongewenschte zegening. Leidsche avonturiers I Op een weiland nabij het posthof, te Leiden, is thans te bezichtigen een moderne woonwagen, met een muildier. Deze doelmatig ingelichte wagen waarin een atelier en donkere kamer, draagt naar de Noorsche mytho logie den naam «Midgard" en zal tot woning dienen van een drietal jeug dige Leidsche avonturiers, den kunst schilder Th. W. E. Lohmann en de fotografen C. R. Goedeljee en F. T. T. Lohmann. Het doel der heeren is met dezen wagen de wereld in te gaan, schuin door ons land naar de grenzen, verder over België naar Frankrijk, en wanneer de reis niet tegenvalt, naar zuidelijker landen. Zij willen op reis fotografeeren en schil deren en hun kunstproducten aan den man brengen, om daarvan te leven. Tevens willen ze door verkoop van vegetarische geschriftjes in verschil lende talen propaganda maken voor een natuurleel'wijze, waarvan zij aan hangers zijn. In het buitenland zullen zij uitko men in Volendamsch visscherscostuum. De Kindcrexpositie. Men schrijft uit Den Haag aan 't Hanclelsbl. Het heet in den volksmond, dat «ieder zijn eigen kind het mooist vindt." Wie van de juistheid van dit beweren nog niet overtuigd is, bij ga naar den «Kinderwedstrijd" in de groote Dierentuinzaal, die, georga niseerd door het Bestuur van het kon. Zoül. Bot. Genootschap, gister ochtend is geopend, om Zaterdag a.s. weder le wordon gesloten. Er is over dezen kindei wedstrijd vooiaf veel geschreven en gesproken. Hij is af- en goedgekeurd; er waren er die niet gediend waren van dit importceien van den Engelschen «Babyshow" of het Fransche «Con cours de bébés;" er waren weer anderen, die ir. een goed georgani seerde kindertentoonstelling een uit stekend middel zagen voor hygiënische en aesthetische propaganda. De jury zal in deze de beslissende uitspraak hebben te geven. De belangstellende toeschouwer kan slechts herhalen«ieder vindt zijn eigen kind het mooist." Want, daar waren gisteren in de keurig met bloemen versierde zaal mooie, maar ook leelijke kindereu; kinderen met mooi en leelijk haar; kinderen die «mooi gemaakt" waren door gekrulde lokken en fraaie pakjes anderen die mooi waren ondanks hunne eenvoudige kleeding. Daar waren jongens en meisjes de laatsten vormden de overgroote meerderheid met zwarte, bruine en grijze oogen; dik en mager, met gezonde en ongezonde gelaatskleur; daar waren er die éénkennig waren en zich niet thuis gevoelden in deze groote ruimte en te midden van zooveel levendigheid; die schroom vallig het jurykamertje binnengingen; daar waren er weer anderen vroolijk en opgewekt en levenslustig, voor de jury verschijnende, zich bewust van de overwinning. In een opzicht stemden allen over een, in leeftijd. Want tot dezen wedstrijd konden alleen kinderen van twee tot zes jaar mededingen. Aan een vooitreffelijke organisatie heeft het overigens Diet ontbroken. Het liep hedenochtend althans best. De kinderen, allen begeleid door ouders of verzorgers, verzamelden zich in het tot speelterrein ingerichte middenge deelte van de ruime zaal. Zij konden zich daar vermaken en deden het ook I naar hartelust. Prentenboeken, hobbelpaarden, andere speelwerktui- gen, zij waren er te kust en te keur. Zij konden kruipen over den rond, de kleinsten, alsof ze bij moeder thuis waren. Flinke vloerkleoden be letten dat zij bemorst voor hun «rech ters kwamen. De «rechters" de juryleden de geneesheeren Maasland Rumke, Henriette schagen van Zoelen, de pharmaceut dr. Nanning, de kunst schilders Martens, Haverman, Roelofs en beeldhouwer Toon Dnpuis, hadden zich in een afzonderlijk zaaltje neer gezet, ter rustige beoordeeling van de «schoonheid" en «gezondheid" der kinderen, die telkens bij tien tegelijk weiden binnengeroepen. Vlug ging de beoordeeling uit den aard der zaak niet: alleen het ont- en aankleeden der knapeD en meisjes vorderde reeds geruimen tijd. Maar de «ongekeurden" wisten zich te ver maken; en de ouders konden zich vergasten aan de inzendingen op de reclame-tentoonstelling en tentoonstel ling van kindor-photographieën, die aan den wedstrijd zijn verbonden. Deze exposities, hoezeer van kleinen om vang, droegen niet weinig bij tot ver levendiging van het geheel. In het geheel 600 kinderen, van wie een goed deel uit Den Haag en omstreken, doch overigens afkomstig uit de meeste provinciën des lands, nemen aan den wedstrijd deel. Daarvan waren gisteren 200 op 't appèl verschenen. En het mag gezegd worden, dat behalve voor het «spelen", ook in ander opzicht, dank zij der algemeene leiding van den heer Cou- vée, commissaris van het Genootschap, bijgestaan door een dames-comité, uitstekend was gezorgd. Reeds vroeg in den morgen werden lange tafels in den tuin aangericht, waarop den jongens en meisjes een smakelijk twaalfuurtje zal worden toe gediend, afgescheiden van de extra versnaperingen. De uitslag van den wedstrijd zal eerst bekend worden als allen aan de keuring van de jury onderworpen zijn geweest. Inmiddels werd wel heden reeds de volgende uitslag bekend van de tentoonstelling der photograpbiën Klasse A: Vakphotografen. Eere prijs, premie van vijftig gulden voor het beste kinderportret, P. Clausing Jr. Haarlem; 1e prijs verguld zilveren medaille, J. Meijer, Meppel2e prijzen, zilveren medailles, G. Middendorp- HilversuraC. Reyers, Nijm^°"j mejuffrouw. E. Weissenborn, D"' Uaa6 i

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2