BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Doof heidbestaat nietmeef Lees liet belangrijke artikel heden op de derde pagina van onze courant gepubliceerd, De gekwetsten en geredden zijn meest slechts betrekkelijk licht ge wond. Er worden echter nog een aantal personen vermist en deze be schouwt men als verloren, daar zij vermoedelijk onder de stelling in den Rijn bedolven, verdronken en weg gedreven zijn. De scheepvaart ondervindt grooten overlast door het gebeurde, daar ten gevolge van do instorting de vrijge houden opening thans versperd is. Het verkeer zal nu voor stroomop waarts en stroomafwaarts varende schepen door loodsen worden onder houden langs een opening op de rechterzijde. Geen vrouwelijk Toreadores De Eclair verneemt uit Madrid, dat de minister van Binnenlandsche Zaken een decreet heeft uitgevaardigd, waarbij aan de vrouwen verboden wordt deel te nemen aan stierenge vecht. De zwakke sekse toch had zich den laatsten tijd laten verleiden aan denationalesporteen werkzaam aandeel te nemen en er had zich reeds een cuadrilla van toreras gevormd van wie een «la Reverta" onder den titel van matadora reeds een benijdens waardige reputatie bad weten te ver werven. Ongeveeer veertien dagen geleden verbood de overheid een voorstelling, welke zij geven zou in een plaatsje in de omstreken van Madrid, tot groote ontevredenheid der aficionados. Deze maatregel was ecbter slechts een voorlooperheel spoedig volgde hierop een geregeld verbod, dat de minister onder de volgende bewoor dingen bekend maakte Het uitoefenen van de kunst van het stierenbevechten door vrouwen, hoewel niet met zooveel woorden door wet verboden, levert toch een schouwspel op, dat zoo indruischt tegen elke beschavingsidee en zoo het fijne gevoel geweld aandoet, dat in het vervolg de autoriteiten geen toestemming meer zullen mogen ge ven voor het houden van stierenge vechten, waarbij vrouwen in het strijdperk willen optreden. De welgeslaagde proeven met Zeppe lin's luchtschip worden in Engeland met groote belangstelling gevolgd. Er wordt reeds op gewezen, dat in tijd van oorlog mogelijk een heele vloot van die luchtvaartuigen door de lucht komt aanzweven, om de bewegingen der Engelsche vloot gade te slaan niet alleen, maar ook om aan die vloot en de versterkingen belangrijk nadeel toe te brengen. De Daily Mail troost zich evenwel met de gedachte.dat hetFiansche luchtschip, type Lebaudij, nog beter moet zijn dan Zeppelin's creatie, zoodat de Fransche bondgenootdeZeppelin-vloot naar den grond zou kunnen boren, voordat deze zich aan de Engelsche weermacht zou hebben kunnen ver grijpen. De Prins de Sagan en mevrouw Anna Gould gewezen gravin Castel- lane zijn gisteren to Londen in allen eenvoud getrouwd en wel in het Registry Office aan het Strand, waar ook Gravin Montignoso getrouwd is met den pianist Toselli. Dezelfde ambtenaar van den burgerlijken stand, die de gewezen Saksische Kroonprin ses heeft gemaakt tot mevrouw Toselli, maakte nu van mevr. Gould een Prinses de Sagan. Zoowel bij de kerkelijke inzegening als bij het burgelijk huwelijk waren alleen de vier getuigen van het bruidspaar tegenwoordig. In Engeland is de quaestie der gehuwde onderwijzeressen in de scholen voor lager onderwijs ook aan de orde van den dag. Op sommige plaatsen moeten onderwijzeressen, die in het huwelijk treden, ontslag nemen: elders, o.a. te Londen, geeft de gehuwde staat geen aanleiding tot bijzondere voorschriften. Dinsdag j.l. zag de gemeenteraad van Accrington in Lancashire zich voor de oplossing van het vraagstuk gesteld. Daar werd toen een besluit genomen, waar door alle onderwijzeressen, die in het huwelijk treden, verplicht zuilen zijn binnen drie maanden na het huwelijk ontslag te nemen. De Duitsche Keizer heeft op zijn vaart naar het noorden gisteren Kristiansund gepasseerd. Daar kwam bij voorbjj de Engelsche vloot, die zich in para lc-gelid had opgesteld. Do zee is heel rustig en aan boord van den Hohenzollern is alles wel. Dinsdag is te Petersburg het proces der zoogenaamde vier en veertig be gonnen. Het zijn vier en veertig menschen die beschuldigd worden te behooren tot de »maximalisti6che" secte der sociaal-revolutionnaire partij en o.a. den aanslag op het paleis van Stolypin te hebben voorbereid en een wagen van de schatkist te hebben aangevallen. Onder de beklaagden, die tot alle klassen der maatschappij behooien, bevinden zich tal van vrouwen. Een harer is een prinses, dochter van een lid van den Rijksraad. De namen van sommige beklaagden worden niet bekend gemaakt; een wordt er b v. aangeduid met het getal No. 789. De stad Bissao, in Portugeesch Guinea, verkeert in groot gevaar. Zij wordt belegerd door een leger van menschenetende inboorlingen, die met mausergeweren gewapend zijn en die, naar men vreest, de stad waar onge veer '200 soldaten zijn, zullen innemen, vóór er versterkingstroepen kunnen komen. De kannibalen zijn, vóór zij het beleg sloegen voor Bissao, het geheele Portugeesche gebied plunderend door getrokken en vele Portugeesche kolo nisten werden op wreede wijze door hen vermoord. Te New-York is het smoorbeet. De thermometer steeg gisteren tot 100 graden Fahrenheit. Duizenden slapen in de parken op' banken of op den grond. De weerkundigen voor spellen geen verandering voorloopig. stJtjsjtMMjajajsjt Het gebruik der Pink Pillen te vejfxvaarloozen, wanneer men een, slechte maag heeft, is beterschap en genezing wei- M M JfltM Jt Jt M k Volksbond tegen Drankmisbruik. De 35ste algemeene vergadering van de Volksbond tegen Drankmis bruik zal den 27sten Augustus a s. te Zaandam plaats hebben in de groote zaal van het café «Prins Hendrik". O.a. zal aan de orde komen een voorstel om bet hoofdbestuur op te dragen, de vraag te onderzoeken naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van de inrichting van een verplaats baar museum, betrekking hebbende op het alcoholvraagstuk in zijn ruim- sten omvang. In de dezer dagen te Alkmaar gehouden vergadering san een Raad van Commissarissen der Nederlandsche Heidemaatschappij werd voorloopig goedgekeurd de Verlies- en Winst rekening der Maatschappij op 31 December 1907. Vervolgens werd bepaald, dat de Algemeene Vergadering der leden dit jaar gehouden zal worden te Olden- zaal op Vrijdag, den 18den September, terwijl den lSden en de 19den excur sies zullen worden gemaakt naar het landgoed »Twickel" en naar de Lutte De Algemeene Vergadering van de Hoofdaldeeling «Zoetwatervisscherij" zal worden gehouden op den 17den September te Utrecht. Na afloop van de vergadering werd een bezoek gebracht aaD de duinbe- bosschingen teSchoorl, welke vroeger onder leiding der Nederlandsche Heidemaatschappij werden aangevan gen en thans door het Staatsbosch- beheer worden voortgezet. Het gezel schap werd rondgeleid door den Inspec teur der Staatsbosschen en Ontgin ningen. Gisteren had de 17de Algemeene Vergadering der Nederlandsche Steno- grafenvereeniging «Stolze-Wéry" te »Huis ter Heide" (Zeist) plaats, die zich kenmerkte tot een vry groote opkomst. Na een woord van welkom door den Voorzitter, den Heer Ds. J. Quast Hz. werd door den Directeur, den Heer J L. Wéry, het jaarverslag uit gebracht, waaruit bleek, dat het leden tal stationair was gebleven en de kas een batig saldo aanwees. Tot Commissaris werd benoemd de Heer R van der Heide te Sneek en tot Correspondent de Heer J. van Malsen te Utrecht. Een vrij geanimeerd debat ont wikkelde zich bij de bespreking van de belangen der vereeniging, waartoe vooral ook het invoeren van een examen voor stenographie in de moderne talen aanleiding gaf. Bepaald werd, dat reeds in October a.s. het eerste examen bierin zou worden afgenomen, evenals het examen voor Macbineschrijven in vreemde talen. De Directeur bracht onder over handiging van een bloemstuk eene warme hulde aan de Heeren P. Penter- mann en Ds. J. Quast, die thans ge durende een 15 tal jaren deel uit maken van het Hoofdbestuur. Eene voordracht over het pro- en contra van eenige Nederlandsche systemen wekte veel belangstelling. Tegen 4 uur werd de vergadering door den Voorzitter gesloten, waarna in opgewekte stemming eene wande ling door de omstreken van Utrecht werd gemaakt om zich later te ver eenigen aan een gemeenschappelijk diner. De nieuwe druk van den Rijks- telefoonginds is weder aan het Post kantoor verkrijgbaar. Donderdagmiddag passeerde de Vorst van Assahan onze gemeente, om te Apeldoorn door H. M de Koningin in gehoor ontvangen te worden. Aan den Heer Jhr. Barchman Wuijtiers, burgemeester onzer ge meente is vanaf 17 Juli een maand verlof verleend. Kapt. A. A. Heisterkamp, direc teur van de cursus bij het 5e Regi ment Infanterie is benoemd tot lid en secretaris der Commissie belast met het afnemen van het officiers- examen aan den Hoofdcursus. Bij Kon. besluit is aan luit. kolonel W. H. Pieters van het le re giment huzaren vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ordeteekenen van het Militaire kruis le klasse hem door den koning van Bel gië geschonken. Tot onderwijzer aan de Cbr. School alhier is benoemd de heer T. W. Verweij. Tot onderwijzeres aan de Chr. Nat. School alhier is benoemd Mej Meinen, thans onderwijzeres te Gerkes- klooster. Bij het grind graven, naast de Zeven boompjes is het geraamte van een mensch, in zittende houding gevonden, armen en beenen waren met een ijzeren ketting geboeid. Het geraamte is naar hel inuseum «Flehite" overgebracht. Vroeger was de Zevenboompjes de schavotplaats van Amersfoort. Aan het politie-bureau is gede poneerd een parapluie gevonden op den openbaren weg en voor den recht hebbende aldaar terug te bekomen. Morgen, Zondagavond, geeft de Ainersfoortsche Muziekvereeniging een uitvoering op het Stort. Luitenant Mathou behaalde met zijn paard Vedette bij het internationaal concours-bippique te 's Gravenhage, in het concours voor het schoonste rijpaard een eervolle vermelding. De levering vun aardappelen voor het garnizoen te Naardeu van 16 Juli—31 October, is aangenomen door A. Wagenaar alhier voor f 1.87 per H.L. Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool. Do examens, daar gehouden, hadden den volgenden uitslag: Uit het voorbereidend onderwijs werden bevorderdJ. M. Engels, Amers foort; A. J. van Lonkhuyzen, Andelst; C. van Ommen, Deventer; J. C. E. Spruyt en E. M. Steenhuisen, beiden van Amersfoort. Voor het doorloopen van den ge- heelen cursus werden getuigschriften toegekend aan: E. M. A. Espei, D. van Esveld, J. M. van Veen en G. van der Wal, allen van Amersfoort. Het getuigschrift voor Hulp in de Huishouding werd uitgereikt aan: J. de Boer, Zeist; H. M. J. Espei, J. E. Nieuwenhuys, F. Ruitenberg, L). Sa- lomons en W. 11. C. Smit, allen van Amersfoort. Tot de tweede klasse II. H. werden de volgende leerlingen bevorderdA C van der Horst Bruyn, E. S. van Gelder, beiden van Amersfoort; H. C. van Hengst, ApeldoornM. P. van der Knoop, LeusdenC. S. van Laaren, Amersfoort, D. J. van der Sleesen, Hilveisum en B. J. van Wisselingh, Amersfoort. Programma der Matinee te geven door het Stafmuziekkorps van het 5e Reg Inf. directeur de heer G. Bikkers, op het terras der Sociëteit «Amicitia" Zondagmiddag van '24 uur. t. Vers l'idéal", marr.he Tieberghein. 2. Ouverture «Der Freischuts" Von VVeber. 3. vHoctazeitsreigen", Walzer Bitse. V Fantasie aus der Oper «Die Zauberflöte"Mozart. 5. Ouverture DOrphéeauxenfers" Offenbach. 6. e A11 a stella contidente", romanceRobaudi. 7. «Die Mühle im Schwarzwald" Eilenberg. 8. «Elektrische Funken", grosses PotpourriHause. Bij de bevordering is de eere medaille der orde van Oranje-Nausau in zilver toegekend aan den schrij- ver-opperwachtmeester-titulair J. J. van Eijk van het le teg. veld-artil- lerie. Bij de Woensdag geëindigde admissie-examens voor de Hoogere Burgerschool zijn: alsnog toegelaten tot klasse I N. J. J. van der Lijn en Constantino C. Vermaas (Bussum). her-examon twee candidaten. toegelaten tot klasse II: 11. Pb. Abbtnga en J. M. Steenbeek, B. A. van Doorn, W. F. Kysvoogel en Jobanoette C. Scbooneboom (Bussumj, J. Prins (Barneveld), W. van den Bos (Nijkerk) en Aleida W. Caljé (Harderwijk). Afgfewezenéen toegelaten tot klasse III: A. van Eeghen (Hilversum), P. F. M. de Pauw (Bussum), en B. Valk (Baarn). Afgewezentwee toegelaten tot klasse IVR. N. Biir von Hiimmersweil ('s Gravenhage) en P. Stous Sloot (Baarn). Afgewezenzes toegelaten tot klasse Vals toe- hoorderes Marg. I. Azijnman, te Amersfoort. Van de 86 candidaten, die aan het toelatings-examen voor de ver schillende klassen hebben deelgeno men, zijn 65 geslaagd, terwijl 2 in September een her-examen hebben af te leggen. De overgangsexamens aan de Hoogere Burgerschool zijn 9 dezer geëindigd met den volgenden uit slag. Van kl. I tot II werden bevorderd W. L. M. E. van Leeuwen, J. F. Bischoll, J. A. H. Bode, Marie C. H. Spit, J. Dekker, H. H. Meier Mattern, L. Boom, Cli. Coster, N. Kromberg, A. P. van Schilfgaarde, H. G. Hoot- sen, W. H. Schimmel J. II. Romijn, Joha. C. A. de Jongh, Piet H. van Haselen, Johan van Haselen, B. J. Remmelts, Adelaide L. Mahler, J. J. Noest, K. Bosch, T. de Jong, Mane C. Cornelis, Catha. R. de Winter. M. W. Hoogenboezem, D. tloutzaager, J. C. Harthooin, D. Keppler, F. A. Bruins, H. F. Arnold, C. Helffer, Maria Nolting. R. H. Schimmelperi- uinck v. d. Oije. C. G. Bersma, A. C. D. Pels Rijcken, J. Mulder, VV. M. Korthals Alles, A. N. J. van Ros- sem, M. de Vries, Joha. M. M. van Lewe van Middelslum, F. F. van den Nieuwenhuizen, J. F. Lemmens, A. F. H. Liscaljet, L. Hora Siccama, H. Moorrees, L. J. D. v. Holthe, W. A. Stork, Ch. H. Marin, W.J. H. Schop- huijs, G. F. Sandtmann, P. van As- selt, A. J. G. Jappe Alberts. Niet bevoiderd werden 16 van de 66 leerlingen der le kl. Van kl. II. tot 111. werden bevor derd J. J. van Os, S. L. Langedijk, J. Mensing, Debora J. Veen, P. M. Mat- thijsen, J. H. de Ruiter, J. Ch. Cor nelis, H. J. W. van Esveld, Jb. Baren- dregt, A. H. Schouten, J. A. Suer- monpt, Dittie E. G. Laseur, Dina Vreeken, Th. L. G. du Quesne van Bruchem, Suza. M. C. van Veen, S. P. Geerts, Tbeoda. de Rochemont, Hilga. M. J. Abbinga, B. G. Groene- veld, J. Verhoef, G. H. Klomp, A. Weissenbruch, H. Entzinger, F. v. d. Zande, W. Harmsen, A. M. E. van Disboeck. Enga. Schuver, C. W. van Wieringen, J. H. Rouwenhorst. J. J. Berends, Dina H. Geerts, G. J. Buijs, A. M. Andriesse, F. J Wijubergh, W. van den Donker, J. E. de Boer, J. Jonker, G. B. Remmelts, N. R. J. Buivalda, J. S. de Boer, J. H. Druif, K. van der Knoop, B. J. Coster, Joh. Barendregt, J. J. Mool- huisen, G. J. van ,Dam, J. C. van Ingen, J. J. G- van Hoek, J. Albarda, J. Vaikhoff, benevens A. Jappe Al berts, toehoorder en Joha. van Eek, Adrtana de Looze, Ina Latestem van Voorst en Jetske van der Wal, toe hoorderessen Niet bevorderd werden 10 van de 66 leerlingen der lie kl. Van kl. Ill tot IV werden bevorderd H. Streefkerk, G. Th. Bruyn, A. W. Brons, Jeannette. G. de Vries J. Kool, J. IJpes, J. F. van Lennep, D. N. Wentholt, E. J. van Holthe. Sacha Kroesen.W. Dalhuisen, G. J. B. Bremer, H. Meijer, J. Liscaljet, F. A. Holleman, Marie J. van der Plank, S. Knoppers, A. F. Verhoeff M. van Boecop, A. A. Bakker, G. C. Lodder, W. J. de Ruyter de Wildt, A. Snijder, L. G. J. Berman, G. D. Veeehuyzen. O. G. J. Gorter, P. H. A. van Aken, Marga. Th. de Rochemont, D. E. Nolting, benevens W. J. W. Sevenhuysen, toehoorder. Niet bevorderd werden 5 van de 35 leerlingen der UI kl. Van kl. IV tot V werden bevorderd C. Wolterbeek, Willi*. P. van der Meulen, C. Bruidegom, A. Meijer, II. van Ramshorst. C. W. Versluys, Marga. van Kooten, Joha Bijker, W. van Has- selen. J. Ph. Dorrestem, J. Adriaansche, H. Trip, E. C. M Tjassens Keiser, H. van der Toom, A. L ter Braake, B. Kruijne, P. Schut, A. Prins, W. van der Valk, J. H. Reijners, A. van Ittersum, 11. van Boeijen, C. M. B. Kamp, S. Steenhuyseo, G. F. Bakker, A. M. Frederikse, H. de Veer. H. Oosterink, P. M. Geraerds Thesingh, Joha. H. Struve, benevens R. P. F. de Beaufort, toehoorder en Anna de Vries, toehoorderes. Niet bevorderd werden 10 van de 42 leerlingen der IVe kl. Van de '209 leerlingen, die de school bij het einde van den cursus telde, zijn dus 41 niet bevorderd, terwijl 32 leerlingen deelnemn aan het eindex amen. De lessen van den nieuwen cursus beginnen Dinsdag 8 September voor kl. I. en Woensdag 9 September voor de hoogere klassen, telkens des mor gens te half negen. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor verzoekt ons opname van onderstaande kennisgeving: POSTERIJEN. De directeur van het postkantoor alhier brengt onder de aandacht van het publiek, dat het aantal verzoeken tot nazending van brieven enz., in som mige tijdvakken van het jaar, vooral in het reisseizoen zoodanigen omvaogheeft verkregen, dat hoezeer door den dienst der posterijen alles woi dt in het werk gesteld om daaraan met de meeste nauwkeurigheid uitvoering te geven, het niet mogelijk is, steeds vergis singen te voorkomen. Aan de belanghebbenden wordt daarom beleefd aanbevolen, zelf, bui ten postadministratie om, maatregelen te treilen, waardoor bezorging aan een tijdelijk adres of een veranderd adres is verzekerd. De le luitenant L. J. Barends van het 5de reg. iuf. te Amersfoort, wordt 10 Augustus gedetacheerd te Utrecht bij het regiment genietroepen. Wij vinden vermeld dat bij het schriftelijk gedeelte van het hoofdakte examen, Dinsdag te Groningen gehou den, een der candidaten alle opgaven volgens de regels der «Vereenvoudigde" ingeleverd heeft. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 12 Juli geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. HET LOGEGEBOUW VAN PERSIJNSTRAAT No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. ten Cate. Gereforui. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. H. Mulder, pred. te Harderwijk. 's Av. 5'/» uur, Ds. H. Mulder. Beide keeren collecte voor de Theol. School. Gcreforni. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5V» uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9uur, Lezen. 's Av. 5 uur, Lezen. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 93/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2