f Plaatselijk Nieuws. Doof heidbestaat nietmeer. Lees het belangrijke artikel heden op de derde pagina van ozne courant gepubliceerd. tig geopend. Klokslag 2 uur kwam de Burgervaer (Johan Schmier) met zijne poorters en voorgegaan door zijn muziekkorps het Marktplein bin nen. Na op een podium plaatsgeno men te hebben heet hij den tali ijken bezoekers welkom en geelt een over zicht van alles wat op Oud-Holland te zien en te koopen is. Alle burgers worden opgewekt zich ordelijk te ge dragen en eerbied te hebben voorde piekeniers, die zorgen moeten, dat de openbare rust niet verstoord wordt. En als ge, zoo eindigt de Burgervaer, 's avonds laat den ratel van den nachtwacht zult vernemen, roept dan nog even den omroeper tot u en geeft hem last, dal hij luid zal ver konden, dat er is verloren uw aller buidel vol van goud. Daarna weid het oude Wilhelmus gespeeld en de eerewijn geschonken. De winkels wer den geopend en het poppentheater gaf zijn eerste voorstelling, welke bijzonder iu den smaak viel. Woensdagmorgen, hield Hr. Ms. staldepaitement, onder leiding van Jhr. van Keigeisberg Versluys, een parade in het Kon. Park van het Loo op het daartoe bestemd terrein, nabij de ijskelder. De 2, 4- en (j spannen, zoomede lijpaardcn werden voorgebracht en in stap, draf en galop gereden door het personeel in gala-uniform. De Prinses van Schwarsburg-Rudol- stadt, begeleid door den prins der Nedei landen, sloeg het schitterend schouwspel gade. RECLAME. Oa j&nze akkers zetten £vy een vogelver schrikker om te verhinderen dat de vogels het aiaigraan komen opefen. In ons huis Behoren wy altyd een doos Pink Pillen te hebben als vogelverschrikker tegen de zie^tjn. Wy moeten die pillen hecpeu.-edo' zoo welvarend De Pink Pillen genazen bloedjU'ffoede, bleekzucht, algemeene zw<l(te»-m(fagkwalen, scheele hoofdpyn, zenuwpynen, rheumatiek, neurasthenie. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg en J. van de Hooit, Langeslraat 107, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos, f9. per 6 doozen. Agenda voor de openbare Ver- gadeiing van den raad der Gemeente Ameisfooit op Dinsdag 28 Juli 1908, des middags te twee ure. 1 Voorstel vati Burgemeester en Wethouders tot benoeming eener onderwijzeres aan de meisjesschool. 2 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming eener tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burger school. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing van de 6e klasse der openbare Jongensschool. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent verlenging van verof van mejuffrouw de Bruyn. 5 Voordracht ter benoeming van leden van het college van Zetters. 6 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling der jaarwedden van leeraren aan de Hoogere Burgerschool. 7 Bappoit tan Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de afdeeling «Amersfoort" van den Bond van Nederlandsche onder wijzers inzake het ontslag van eene onderwijzeres. 8 Rapport van Burgemeester en Wethouders betreffende een schrijven van J. Broekhuysen inzake aanslag in het vergunningsrecht. 9 Nader Voorstel van Burgemeester en Wethouders iu zake verbetering van het Kruispunt van de Bergstraat, Arnhemsche weg en Leusderweg. 10 le suppletoir kohier van de Plaatselijke directe belasting. 11 Reclames van Plaatselijke directe belasting. 12 Afschrijvingen van plaatselijke directe belasting wegens vertrek of overlijden. '13 Indiening gemeente-rekening 1907. Eindexamen II. B. 5 j. c. le Groep: geëx: 20 Kandidaten; geslaagdH. F. van Eek, Christine Geijl, Marga J. A. Hemmes, H. W. du Perron, G. van Soest G. 11. A. Thieme en J. F. Wesseling, van de H. B. S. te Amersfoort; W. R. C Boers, H. W. Dumont, C. Goekoop, A. L. S. Rambonnet, L Sillevis, M. J. Simons en Johs Stuurman van de R. H. B. S. te Utrecht: R. T. Alting Mees, S. Bastiaans, H. J. E. van Hoorn en J. A. Werson van de Gem: H. B. S. te Utrecht; J. A. Donker Duij- vis, extraneus, Afgewezen één Kandi daat. De heer W. H. Chr. van Esveld doctorandus in de klassieke letteren is benoemd tot leeraar aan de parti culiere inrichting van Middelbaar en Hooger onderwijs voor meisjes te Hilversum. Naar aanleiding van oneenigheid tusschen de leden der Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer is deze door de w.n. burgemeester den heer E. L. Visser geschorst. De sleutels van het materieel (eigendom der gemeente) zijn opgevraagd, terwijl de leden is aangezegd, dat zij in geval van brand niet behoeven uit te rukken. Zou dit nu het einde zijn na een 25-jarige nuttige en ambitieuse werkzaamheid? Aan het bureau van politie is voor de rechthebbende terug te be komen een op den openbaren weg gevonden portemonnaie, waarin eenig geld. Gisterenmiddag ontvingen wij bezoek van de heeren Stoïan Jouiuu- koff en Petre Dimanoll, twee Bul- gaarsche jongelui leden van de Bul- gaarsche Velocipedistenbond en den Touringclub de France, die op hunne rijwielen een reis door Europa en Amerika maken. De onkosten daar van denken zij te bestrijden door den verkoop van geïllustreerde briefkaar ten waarop hun portret. Donderdagavond werd door den politie een vreemdeling aangehoudeu uit wiens nationaliteit niet goed wijs te worden was. Daar hij noch in het bezit was van papieren ncch van geld werd hij naar Utiecht getranspor teerd om verder over de grenzen te worden geleid. Het sAmersf. Dagbl." deelt mede dat baron Oscar van Tielitz die m 1901 met zijn Ueberbrett'l Amers foort bezocht in beptember a. s. wederom met zijn gezelschap in »Amiciiia" zal optreden. Door de afdeeling «Amersfoort" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is, naar aanleiding van bet lapport van Burgemeester en Wet houders over hun adres aan de ge meenteraad, de navolgende circulaire verspreid Naar aanleiding van het door B. en W. uitgebrachte Rapport betref fende het adres van de afdeeling Amersfoort en O. van den Bond van Ned. Ond., nemen wij beleefd de vrijheid, alsnog op 't volgende de aandacht te vestigen. In ons adres, dato 29 Juni hebben wij lo. een klacht gericht tot den Raad over de handelwijze van twee leden van het Dagelijksch Bestuur tegenover een onderwijzeres aan de Meisjesschool alhier, 2o. een verzoek om een grondig onderzoek in te stellen en daarna een oordeel uit te spreken Nu bevreemdt het ons ten zeerste, dat B en W. in hun Rapport breed voerig trachten uiteen te zetten de gronden voor hun optreden en dan tusschen de regels door willen doen lezen, dat daarmede ook de manier is verdedigd, maar op de door ons aangevoerde kwestie, n.l. de aanranding van de rechtspositie in 't geheel niet zijn ingegaan. B. en W. hebben uit het oog ver loren, dat het daarover hoofdzakelijk ging en dat we de paedagogische zijde, n.l. 'tal of niet geschikt zijn der onderwijzeres, geheel buiten be schouwing hebben gelalen. O.i. draait het gegeven Raadstnk om den kern der zaak heen, Wat is n.l. de kwestie? B. en W. stollen het voor, alsof in deze dooi hen tegenover de onder wijzeres zoo humaan mogelijk is ge handeld. Wij achten het onzen plicht vooral hier tegen op te komen. Meer humaan was o.i. de volgende manier van doen geweest 1. Gesteld, er zijn over een leer kracht bij het Openbaar Onderwijs schriftelijke klachten ingebracht bij het Dagelijksch Bestuur door ouders van leerlingen, van dien aard, dat B. en W. noodig oordeelen, een onder zoek in te stellen. 2. Nu moeten o.i. door B en W. rapporten worden gevraagd aan hen, die belast zijn met het toezicht, n.l: a. aan 't hoofd; b. aan den arr. schoolopziener; c aan de schoolcommissie. 3. Eerst naar aanleiding van die rapporten mag dan, in overleg met hen, door wie en met hem of haar. over wie ze werden uitgebrachl, verder gehandeld worden en getracht, een bevredigende oplossing te vinden. Deze gang van zaken wordt hier aangegeven ter nadere toelichting van de principieele zijde der kwestie (punt 4 van ons adres); thans zijn we genaderd lot de actueele zijde (punt 1, 2 en 3). Al dadelijk willen we er dan met nadruk op wijzen, dat B. en W. blijkbaar aan géén der voorwaarden, genoemd onder 2 en 3, hebben vol daan lo. In 't Raadstuk wordt meege deeld dat 't Rapport van 't Hoofd eerst n a ons adres werd aangevraagd 2o. is ons dat bekend uit andere bronnen en mededeelingen waarover we nog niet het recht van publiceering hebben aangevraagd. Verder drukken we er onze groote verbazing over uit, dat de jaarlijks verschijnende ver slagen over den' toestand van het lager Onderwijs in deze gemeente door de Schoolcommissie nimmer aanleiding hebben gegeven tot vermoedens om trent een toestand, zooals B. en W. die in hun Raadstuk nu voorstellen, een toestand, van dien aard, dat ernstig ingrijpen noodig geoordeeld werd. Uitdrukkelijk werd er ons op gewezen, dat schriftelijke klachten niet aanwezig waren, blijkens mede deelingen van den Wethouder van Onderwijs, terwijl dit ook wel uit 't Raadstuk zelf blijkt, waar rnet geen enkel woord over de aanwezigheid van zulke klachten wordt gesproken, maar wel een rapport wordt over- gele6d, dat eerst na 't optreden van den Bond werd uitgebracht. Wat hebben we hieruit op te maken? Hebben B. en W. dan op een voor de onderwijzeres zoo grievende manier ingegrepen alleen op grond van mon delinge mededeelingen aan één van hun College (zie wat B. en W daar omtrent zelf zeggen), mededeelingen, welke maar al te dikwijls den vorm aannemen van «praatjes"? Is er wel aan gedacht, dat een leerling, klagende over zijn onderw ijzer of onderwijzeres, de zaken veelal valsch, onwaar en in eigen belang zal voorstellen? Of hebben de ouders, zoo verstandig zijndezich niet niet praatjes van kinderen in te laten, zich ook op andere wijzen trachten te overtuigen omtrent een onoordeelkundig optreden van bedoelde onderwijzeres? Het antwoord op al deze vragen is voor ons niet twijlefachtig. Duide lijker nog dan uit ons adres, dat uit den aard der zaak beknopt was, blijkt uit 'l bovenstaande, dat hier is opge treden op een wijze, zoozeer af wijkende van de meest wenschelijke, dat wel degelijk daardoor de rechts positie van de onderwijzeres is ge schaad. De z.g. vriendelijke wenk, om te trachten, weg te komen, blijkt niets meer of minder geweest te zijn, dan een dreigen met ontslag, iels, waartoe in den regel eerst in 't aller laatste geval wordt overgegaan, nadat iedere andere mogelijke en bevredi gende oplossing onmogelijk is ge bleken. Aan 'tslot van dit gedeelte van ons beloog willen we nog op iets wijzen. Was n.l. de manier waarop èn de Wet houder van Onderwijs èn de Burge meesterpersoonlijk tegenoverdeOndet- wijzeres optraden, wel geschikt om haar kalm le stemmen? In haar voldoende gelegenheid ge schonken, over de haar gedane vragen kalm en rustig na te denken, m.a.w. zijn de antwoorden, waarop B. en W. in hun Raadstuk steunen, soms ook gegeven in stemming, waarin zij maar al te zeer geneigd was alles te bevestigen Dat dit een factor is van gewicht in deze kwestie, zal stellig door niemand ontkend worden. II. Thans willen we het Raadstuk ook eens van een anderen kant beschouwen en enkele zaken behandelen, die we in ons adres onbesproken lieten, maar tot welker behandeling we ons nu gedrongen gevoelen, te meer, daar B. en W. in meer genoemd Raadstuk bedoelde onderwijzeres voorstellen als ongeschikt voor haar taak en dit trachten te bewijzen met een rapport van het Hoofd der School. Is dat rapport wezenlijk van dien aard, dat B. en W. hierop hun besluit van ongescbiktheidsvei klaring kunnen gronden Zoo ja, hoe zijn de uit spraken in dit rapport dan overeen te brengen met vermoedens van 't Hoofd, dat zij op een andere school met een andere schoolbevolking beter zou voldoen? Hier wordt dus niets meer of minder gezegd, dan dat de leerkracht zich maar schikken moet naar de leerlingen. Hoe nu aan de betrokken school de verhouding tus schen de eersten en de laalsten is, laten we hier geheel in het midden, maar een dergelijke toestand, in 'l leven geroeppn door ouders en bestendigd door autoriteiten lijkt ons op den duur onhoudbaar voor het personeel. Indien geen heilzame samenwerking zoowel tusschen huis pn school als tusschen autoriteiten en personeel tegenover onverstandige ouders in 't leven geroepen kan worden, zoo staat het voor ons vast, dat meerdere leerkrachten het slacbtoller zullen worden van dezen o.i. zeer verkeerden toestand. Reeds meei malen trok het onze aandacht, hoe aan de Meisjesschool alhier achtereenvolgens verscheidene leerkrachten de school op een eigen aardige, vreemde wijze verlieten, of hoe solhcileerenden zich terug trokken. Na al, wat in deri laatsten tijd gebeurde, stemtdat tot nadenken. Nogmaals, wat ons zoo nu en dan ter ooie kwam omtrent enkele gevallen aan die school, welke een eigenaardig licht werpen op de verhouding van ouders en personeel, wenschen we nu nog onbesproken te laten. Maar in 't vervolg zal iedere, voor het personeel onaangename kwestie met ouders of leerlingen, door ons, voor zoover 't mogelijk is, worden nagegaan En zulks niet uit bemoeizucht, maar omdat wij hel omen plicht achten tegen aan collega's gepleegd onrecht op le komen. Al hebben ze ook steeds ver van ons en onze beweging gestaan, dan toch zullen we strijden voor hunne rechten; de rechten van ieder onderwijzer, wijl dit zaken zijn van algemeen belang. Dat een dergelijk streven gequalificeerd wordt als dom en absurd, kunnen we alleen hieruit verklaren, dat het in het geheel niet begrepen wordt. Hiertegen behoeft nie mand »in bescherming te worden ge nomen". Willen autoriteiten de onder wijzers wezenlijk beschermen, dan behoeven zij dat niet te doen tegen ons, maar in de eerste plaats tegen onverstandige ouders. Al bereiken we niet dat, wal we gaarne gewild hadden, daar de onder wijzeres reeds vóór wij iets van de zaak afwisten een benoeming elders aanvaard had, wij weteti goed le hebben gehandeld. Wij stellen er zelfs een eer in, de eenigen te zijn geweest, die een woord van protest hebben doen hooren. Al, wat we zegden, kunnen we antwoorden, zoodat we met vertrouwen het verder verloop der zaak afwachten. En, al heeft dit geen ander resultaat, dan dat voortaan voorzichtiger gehandeld zal worden, ook dan reeds zijn we tevreden. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 26 Juli geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsclic kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. HET LOGEGEBOUW VAN PERSIJNSTRAAT No. 1. Voorm. IO'/j uur, Ds. G. Wuite van Arnhem. Gereform. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'lx uur, Ds. Donner. Bediening v. h. H. Avondmaal. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. De Hengst, prod, te Veenendaal. Bediening v. h. H. Avondmaal, 's Av. 5V» uur, Ds De Hengst. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'h uur, Lezen. 's Av. 5 uur, Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 93/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/t uur, Godsdienstoefening. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: Johannes Hermanus, z. van Hendrikus Pou wen en Theodara Geertruida Snijders. Jan, z. van Benjamin Bomas en Anna Hendrika van Krieken. Stijntje Henderika, d. van Dirk Jans en Hendrika Palstra. Berend Willem, z. vanJohannes Gerardus Fontein en Christina Jantina de Blecourt. Johannes Hen drikus, z. van Hendrikus Donkervoort en Marrigje Pruim, Maria d. van Herma nus Jacobus Lambrechts en Bertha Erne- stina Nicolina Groen. Jantma, d. van Geert van Wijk en Sophia Brom. Marinus Cornelis, z. van Cornelis Marinus Lablans en Catharina Wilhelmina Schol- ting. Johanna d. van Dirk van den Brink en Wilhelmina Plante. Wilhel mina d. van Gerrit Johan Sterk en Christina Flink. Alexander, z. van Wil lem van Plateringen en Hesselnia de Vries. Pietertje d. van Aalt van de Veenbrink en Roelofje Sekuur. Johan nes, z. van Arend Johannes Boode en Theresia Bulder. Ondertrouwd: Petrus Jorritsma en Everarda van Bekkum. Gerardus van den Berg en Johanna Josina Christina Heunks. Jan van Mourik en Hendrika Everarda van Schoonhorst. Johannes Rekers en Gerritje Heere. Gerrit Schieveld en Anna Jacoba Langras. Gijsbert ten Hoven en Hendrika ter Beest. Christiaan Hammer en Wou tertje van Veluw. GetrouwdAdrianus Jacobus van Pesch en Roeline Bakhuis. Adrianus Laseur en Maria Bosboom. Franciscus Ber- nardus van Goor en Catharina Kraanen. Overleden: Maria van den Hengel, 18 j., ongeh. Evenlma Clara Kruisinga, 2 mnd. Lensden. van 17 tot 24 Juli 1908. Geboren: Johannes z. van Johannes Greefhorst en Johanna van de Pol. Heintje d. van Gerrit Dijkhuizen en Heintje Buis. Overleden: Johannes van den Hooff oud 31 j. echtg. van Petronella de Ruig. Stouteuburg. van 17 tot 24 Juli 1908. Geboren: Jannetje d. van Hermanus van Vaneveld en van Antje van de Bunt. Woudenberg. Gehuwd: Cornelis van Oostrum en Maria van Bruggen. Overleden: Ariaantje van de Wetering 81 j. echtg. van Hendrik van den Berg. MAftKTÜbftlUHT. AMERSFOORT, '24 Juli 1908. Tarwe f 0;Rogge 1' 0.Boekweit f 0 Appelen f 0.a f 0.Peren f 0.a f 0.Klei- aardapp. f 0.— a f 0.Zandaardapp. f2.a f 2 50 (Ioendereieren f3 84 a f 4.70 per 100 st. Eenden f U.a f 0.Boter J 1.15 a f 1.40 per kilo. Mji*- garine f0.k f 0.Zoetem. kaas f0.hfO. Kippen f 0.60 a f 0 90. Kuikens f 1.00 a f 1.10. Piep kuikens f 030 a fO.GO. Ganzen fO.a f0..Eenden f0 90 a f 1:20 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f0.a f0Wilde konijnen t 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.30 a f0 50. Duiven f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens fa f Varkens f. export f 0.a f Zeugen f 30.lx f 52.Biggen I 6.i f 10 Schrammen f a fVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fuOO.— Kalfkoeien f 000.— ;i f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. RECLAME. EEN VAN DE VELEN TE DEVENTER. Hier is het beste soort bewijs, in de verklaring van een buur. Mejuffrouw de Wed. Sambros, Rijstenberger- weg 6 te Deventer,' verhaabU.ops „Daar ik overtuigd ben, dat' ikfllfhn andere ïnenschen een werkelijken goede# raad verschaf,';,wensch ik hun mede te deéècn, de voortreffelijke resultaten, die ik kreeg rtioor het gebruik vfcn Foster's Rugpijn Niej*ên Pillen tegen eennierziekte, waaraan ik sedert zes jaar lijdende jras. Ik had voortdurend"* stekende pijnen, hoofdzakelijk onder in den rttg en- in de linkerzijde. Mijn werk zaamheden kon jk veelal niet waarnemen, daar ik kront liep van de pijn en was daardoor tevens Mfreinig sprake van slapen. Mijn eetlust was zéér gering en wat ik ook probeerde, niets hielp Epij. Ik had alle hoop op herstel opgegeven, toen öaen mij opmerkzaam maakte op Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Ik had nog geen doos gebruikt of de pijn bleef weg. Voor alle voor zichtigheid nam ik nog een^jioos en zijn de pijneri thans geheel vercLwétieTi. Sfedert zijn een paar "jnaanden vcrloopeti en kan ik ook thans niets meer van mijn oude kwaal \espeuren. Met dankbaarheid zal ik dan ook steeds Uw pillen aanbevelen." Zij zijn mij een ze^en ge weest." (w.g.j Wed. Sambros. Onthoudt de naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die duidelijk gedrukt staat op elke doos van dit geneesmiddel. Laat U niets anders in Uw banden stoppen. Zij zijn te Amersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van. postwissel a fl.75 voor één- of f10.voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2