NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. EENE NECROLOGIE. GEEN TIJD. "buitenland.' Plaatselijk Nieuws. r¥o 65 Woensdag 12 Augustus 1908. Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno.69. ADVERTENTIËN: Van I6 regels 0.50; iedere regel meer 7ll, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte In onze dagen is het een gewoon verschijnsel, dat iedereen klaagt over gebrek aan tijdMen zou dit en dat o, zoo graag doen, maar men heeft geen tijd. En inderdaad heeft deze algemeene verontschuldiging een grond van waaiheid. De samenleving van heden heeft zoo iets zenuwachtigs gejaagds, zoo iets spoortreinerig telegrafisch, zoo iets telefonisch automobilistisch, dat heel de mensch- heid als voorlgezweept door 't leven holt. Ja, zij die financieel onafhanke lijk hun leven gansch voor hun ge noegen leven, jakkeren in spoor of motorcar langs de wegen, alsof hun bestaan, hun leven ervan afhing om ergens een kwartier vroeger aan te komen dan een ander. En zij, die inderdaad arbeiden, hebben de snelheidsmanie zoo te pakken, dat ze voor hun genoegen gewoonlijk tweemaal zoo hard wer ken dan anders. Ze jachten zich naar concert of tooneelvoorstellirig, naar variété-thea ter of koffiehuis alsof daar hun be langrijkste werk was. Den eersten indruk dien men van onzen gejaagden tijd krijgt, moet dan ook wel deze zijn dat er thans heel wat rneer en meer bijzonders verricht wordt dan vroeger. Toch zou zulks bij een nader ondetzoek lang niet meevallen. Waar zijn op het oogenblik de geleerden, die tallooze folianten vol schrijven te midden van zorgen en strijd. Waar zijn de kunstenaars, die als een Titiaan honderden werken uit voeren en op bun negentigste jaar nog arbeidden, zonder behoefte aan jaarlijkscbe badplaats bezoeken of herstellingsoorden? Niet aan het voortbrengen van meer en vooral van beter dingen kan de hedendaagscbe zenuwachtige gejaagdheid toegeschre ven worden en het moet mogelijk zijn zonder te veel rust, maar dan toch zonder voortdurend jakkeren te leven en daarbij nog iets tot stand te brengen. Een eerste eisch hiervoor is echter het vast besluit te leven als vrij mensch en niet als slaaf, noch van den arbeid, noch van het vermaak. Tegen de »eischen des tijds" moet men zich weten te verdedigen. Het beste en zekerste middel om tijd te hebben is dan een regelmati ge arbeidsverdeeling, waarbij men zichzelf niet te veel sparen moet, met behulp van overwegingen omtrent lust of stemming. Die komen gewoonlijk wel als men goed bezig is. Daarbij moet men zich immer voornemen alles ineens voor goed en niet voor- loopig af te doen. Deze methode, in onze dagen zeer in zwang, brengt allerlei balf voltooid werk in de we reld dat tevergeefs op afdoening wacht. Maar aan het slot dient bovenal de raad laat u geen nutteloozen arbeid aanleunen. Geen mensch bijna is thans vrij van alleilei vereenigings- en comite-functies, die een stroom van arbeid in de wereld brengen, zonder daaraan ook maar eenigszins evenredig nut. Het «schoenmaker hou je bij je leest!" wordt daar haast immer vergeten. Wie zijn arbeid regelmatig verricht en zich vrij houdt van werk, dat hem noch anderen van nut is, zal ook, in onze dagen steeds tijd hebben voor iets bijzonders, voor bem of voor anderen van belang en zal zeker zijne gezondheid beter bewaren dan thans veler gewoonte is. Graaf Leo Tolstoi geeft den strijd tegen de Russische bureaucratie niet op. Nog slechts enkele weken geleden zond hij aan de Europeesche pers een vlammend protest tegen de wreedhe den door de reactie in Rusland gepleegd, thans weer zendt hij aan de Daily News en enkele andere Engelsche bladen een artikel, waarin hij opnieuw den Russischen machthebbers uit- noodigt hem zelf te gaan vervolgen en niet hen te doen lijden, die slechts zijn volgelingen of vereerders zijn. Voor de toestanden in Rusland is dit schrijven wel teekenend. Tolstoi criti- seert er in het vonnis, uitgesproken over een jongen man, die in het bezit werd gevonden van verschillende wer ken van Tolstoi en voor deze misdaad tot een gevangenisstraf] van een jaar werd veroordeeld. Als een eenvoudige lezer van mijn boeken als een misda diger wordt vervolgd en gestraft, dan, zegt Tolstoi, zou het toch zeker in de allereerste plaats noodig zijn mij zelf te vervolgen en me te beletten verder nog te schrijven. De Russische regeering echter durft blijkbaar Tolstoi, wiens vervolging een verontwaardigd protest van geheel do beschaafde wereld zou uitlokken, omdat zij niet geheim zou kunnen blijven, niet aan en zoo wreekt men zich op de lezers en verspreide:s van Tolstoi's werken. Zeer terecht schrijft de Daily Neivs: De Tsaar en zijn ministers zijn bevreesd voor Tolstoi's overbeerschenden zedelijken invloed. Zij weten dat het volgens hun stelsel logisch zou zijn den grooten leeraar den arbeid onmogelijk te maken en hem te vervolgenmaar zij weten ook dat deze daad, een logisch gevolg van hun staatkunde, een van die mis daden zou zijn welke de historie nimmer vergeeft. In het artilleriekamp te Lydd in Engeland, waar het Britsche territo riale leger oefeningen houdt, werden de soldaten Vrijdagnacht om 1 uur op eens gewekt, oindat alle paarden, ten getale van 500, weggeloopen waren. Een storm had de beesten schichtig gemaakt, ze waren alle van hun koppels losgebroken en het land ingerend. In denstikdonkeren nacht moesten de soldaten de beesten gaan zoeken, 't Was lang geen gemakkelijk werk. Sommige paarden waren gewond. De vliegmachine van Wright. De Amerikaan Wilbur Wright heeft Zaterdag te Le Mans zijn eerste, met groote spanning te gemoet geziene proef in het publiek afgelegd met zijn aeroplane. De tocht, ofschoon kort van duur slaagde volkomen, en men gelooft, dat een nieuwe aera voor het vliegen is aangebroken. Het apparaat is verwonderlijk ver nuftig. Men wist niet, wat men het meest moest bewonderen, de start, het vliegen of de gemakkelijke lading. Het toestel steeg dadelijk met Wright 10 M. in de lucht. De groot& witte vogel beschreef een cirkel door de lucht, steeg tot 15 M. en keerde over eenige dennenboomen naa: de plaats van opstijging terug. Daarna legde Wright een weg af met scherpe bochten, waarbij het apparaat bijna zijwaarts kwam te liggen en landde eindelijk kalm in de nabijheid van de plaats, waar de opstijging had plaats gevonden. Wright werd luide toegejuicht en ontving vele gelukwenschen. De machine ontwikkelt een kracht van 25 paarden, en kan per uur 55 a 60 K.M. afleggen met een totaal gewicht van 450 a 500 K.G. Te parijs is weder een moord ge beurd, bijna onder dezelfde omstan digheden als die in de me Bondy op de juwelierster Sauvezou. Thans is het slachtoffer een 67- jarige kanlenkoopvrouw, wonende op de faubourg St. Honoré. De onge lukkige werd door haar concierge ge vonden, liggende op den grond, het hoofd bijna van den romp gescheiden. Het lijk lag tusschon slaap- en eet kamer, te midden van een massa kantwerk. Alle kasten en laden waren door elkaar gehaald, het linnen en de kostbaarheden over den grond verspreid De vrouw moet overvallen zijn, terwijl zij haar middagmaal bereidde en wel door lieden die met haar gewoonten op de hoogte waren. In de Zaterdagavond gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken deelde de voorzitter mede, dat ingekomen waren de navol gende stukken 1. kennisgeving van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, dat tot beëe- digde wegers en meters zijn benoemd de beeren K. en W. van Doorn; 2. verschillende verslagen van Ka mers van Koophandel 3. de jaarcijfers van de commissie voor de contróle en statistiek; 4. van den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid een verslag omtrent den toestand van den land bouw in 1907; 5. van denzelfden minister een rap port omtrent de samenstelling van soda. 6. Jaarverslag omtrent de ontgin ningen van de staatsmijnen in Limburg. 7. Van den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid Handelsinlich tingen met een alphabetisch register voor den len jaargang; 8. Twee voorloopige rapporten van de loodwitcommissie. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek om steun aandehandelsreizigers vereeniging in Noord-Holland op haar adres aan de H. IJ. S. M. tot ontheffing in de bijslag in D-tieinen besloot de Kamer na eenige discussie op voorstel van de voorzitter den nieuwe dienstre geling af te wachten. Mogelijk wordt daarin toch aan de bestaande bezwa ren te gemoet gekomen. Het door de bekende journa listen-straatzangers,de heeren Pisuisse en Blokzijl, gegeven voorbeeld vind nog steeds navolging. Zoo werd onze gemeente j.l. Zaterdag bezocht door Uit het Zweedsch van SOPHIE ELKAN. 2) Wat mij voor Falkman inneemt, is liet feit dat liij niet van spelen schijnt te houden, tenminste hij bemoeit zich veel meer met mevrouw Marius dan met den dokter. Hij bewondert haar zeer, dat kan ik wel van hier boven zien. Zijn lach is buitengewoon aan stekelijk, echt jeugdig en aangenaan om aan te hooren. Hij liet zich van daag aan Louise voorstel len. Het gansche gezelschap was na het eten bijeen in mevrouw's zitkamer, waar Falkman een zijner zoogenaamde humoristische liedjes voordroeg, een zeer geestige parodie op den dokter en diens kringetje. Aangezien hij hier nog slechts enkele dagen is geweest, heeft mevrouw Marius hem zeker van verschillende aardige bijzonderheden voorzien. Onder meer kwam ook de «groote vischvangst" voor. Het strekte hem tot verontschuldiging, dat hij er geen getuige van was geweest. Ik verzond eergisteren mijn brief niet, ho pende dat gij u niet ongerust zoudt maken. Ik voel mij eer beter dan erger. Hier in het pension heerschte intusschen eene gedrukte stemming, ofschoon allen beproeven er zich overheen te zetten. Rector Balie is stervende. Het was te verwachten, want hij kwam dood ziek hierheen en de dokter gaf van het begin af geen hoop. Het doet mij en Louise veel leed om zijne arme vrouw, die den laatsten tijd dikwijls bij mij kwam. Zij is geheel wanhopig. Mij dunkt dat mevrouw Marius meer voor haar moest doen. Men kan niet eischen, dat zij zoo bijzonder diep zou voelen voor allen, die leven, lijden en sterven onder haar dak;maar zij moet niet veel hart bezitten. Zij schijnt zich alleen bezig te houden met vroolijke, mooie of begaafde lieden en, aangezien mevrouw Balie vermoedelijk nooit iets van dit alles geweest is en het natuurlijk niet zijn kan onder de tegenwoordige omstandigheden, wordt zij door de jonge vrouw des huizes behandeld op eene manier, die zij in hare groote droefheid misschien niet opmerkt of voelt; maar die even pijnlijk is om aan te zien als het kippen- visschen van den jongen Molén Heden werd Balie begraven. Alle gasten, die daartoe in staat waren, volgden het lijk naar het kerkhof. Wij hadden een aantal kransen van de heerlijkste bloemen gemaakt, de kist verdween daar bijna onder. Arme weduwe! Zij is toch zulk een zelfopofferend, besluiteloos, onpractisch wezen, vol toewijding, dat onge schikt is om alleen in de wereld te staan. Voor het overige is zij volstrekt niet wat mevrouw Marius gewoon is «interressant" te noemen, zij is iemand van middelbare leeftijd, met een zeer onbeduidend uiterlijk en schuwe manieren. Het is vandaag heel stil, de meeste heeren zijn naar Monte Carlo gegaan. Mevrouw Ma rius jammert vreeselijk over het sterfgeval; het is zoo verschrikkelijk onaangenaam voor de overige gasten! Zij zit nu met Falkman in den tuin en schijnt iets te beoordeelen, dat hij geschreven heeft. Zij zien er heel vroolijk uitmaar dragen er zorg voor niet hardop te lachen, daar mijn balkondeur wijd open staat en zij weten dat mevrouw Balie hier bij mij op de sofa ligt Het is nu bepaald dat de arme vrouw over een paar dagen, zoodra zij wat tot adem kan komen, naar Kopenhagen terug keert. Zij maakt zich zeer zenuwachtig over de terugreis, vooral over haar oponthoud te Parijs, waar zij geen sterveling kent. Te Ham burg komt haar zuster haar tegemoetvan daar af ziet zij niet meer tegen den tocht op, die dan ook gemakkelijk is met haar heiden. Wij trachten alles zoo goed mogelijk voor haar te regèlen en vertellen haar waar zij haar intrek moet nemen en wat zij doen moet maar zij is bijna buiten zichzelve van angst. Dat ergert mevrouw Marius. Zij zegt dat zij zich aanstelt als een klein kind en niet als iemand van over de veertig; de doktersvrouw was niet ouder dan achttien jaar, toen zij van Parijs naar Stockholm reisde en toch ging alles even prachtig. Als men maar niet senti menteel is en geen spoken ziet op klaarlichten dag! De dokter wil niet dat mevrouw Balie zooveel bij mij zal zijnhij beweert dat zij mij van streek helpt en dat het hare schuld is, dat ik mij de laatste da ren een weinig matter voelde, doch dat is zoo niet; het doet mij alleen leed haar in het geheel niet tot hulp te kunnen zijn Gode zij dankDe zaakt komt in orde. Zij heeft mij juist haar afscheidsbezoek gebracht. Nauwelijks was zij naast mij gezeten, of zij begon het mij te vertellen. «Och, mevrouw Arvidsen, ik ben zooveel moediger gestemdFalkman is zoo allervrien delijkst en zorgzaam geweest. Hij heeft een broeder te Parijs en schreef hem, met het verzoek mij aan het station op te wachten en naar een hötel te brengen. Ik zal beproeven hem zoo weinig mogelijk last te gevenmaar, lieve Hemel, welk eene rust te weten, dat men iemand heeft, die naar u om zal kijken. Och, wat zijn de menschen toch goed Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1