BINNENLAND. Gemengd Nieuws. een troepje jongelui der Amsterdam sche gemeentelijke Kweekschool op hun zwerftocht door ons land. Zij trachtten in het noodige te voor zien door het maken van muziek (4 violen en 2 fluiten); de nachten werden doorgebracht in een groote linnen tent. die hier op «Birkhoven" was opgeslagen en waar zij Zondag middag een concert(?) gaven. De heer Nahuyzen en echtge- noote uit Hellevoetsluis zijn benoemd tot vader en moeder in hel door gangshuis van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huis gezin op «Zandbergen". In de gewone maandvergadering van de R. K. Volksbond werd van de bestuurstafel meegedeeld, dat hier weldra door de velschillende organi sation een bureau van arbeidsrecht zal worden opgericht; de heeren ds. G. YV. C. Vunderink, J. W. Jorissen en F. Wesseling, zijn uiigenoodigd om als commissarissen op treden. Verder werd besloten om ter gele genheid van het Koninginnefeestdeel te nemen aan den allegorischen op tocht en een zegewagen te doen mee rijden, terwijl het 50 jarig priesterfeest van den Paus feestelijk door den Bond gevierd zal worden. De heer W. G. Klomp heeft wegens vertrek uit de gemeente ont slag genomen als lid der gezondheids commissie en van de Kamer van ar beid voor de bouwbedrijven. De Harmonie «St. Gregorius" bracht Zaterdagavand haar Directeur, den heer M. Maas Sr., een serenade, ter gelegenheid van zijn 35-jarig hu welijksfeest. Aan het bureau van politie zijn terug te bekomen: een stafkaart van Zutfen en omgeving, een zilveren vingerdoekjesring en een damescein tuur, die op den openbaren weg ge vonden zijn. Programma van het Concert, Donderdagavond op het terras van Amicitia te geven door de Statmuziek van het 5e Regiment Infanterie, direc teur de heer Bikkers. 1. A Copper Queen, march, van der Cook. 2. Ouverture «Heimkehr aus der Fremde". Mendelssohn: 3. A toi, Valse, Waidteufel; 4. Giande fantaisies. d. m. de l'opéra «La fille du regiment," Donizetti; 5 Ou verture «Dichter und Bauer" Suppé G. Ballet de Coppélia, Delibes. a- Lent et Valse, b. Danse de fête et Valse des Heures, c. Czardas, d. Galop. 7. Rêverie, Vieuxtemps8. Grande fantaisie s. d. m. de l'opéra «Le Trouvère", Verdi- v. Aken. Heden wordt door de gezamen lijke alhier in garnizoen liggende troepen onder leiding van den overste Piepers eene maneuvre gehouden. De weikplaatsen der H. IJ. S. M. alhier worden gaandeweg al meer en meer uitgebreid. Maandag werd te Amsterdam aan besteed bestek 1120: Het maken van i en werkplaats, smederij, houtloods eri een gebouw voor houtbewei king op het terrein aan de wagenwerk plaats te Amersfoort. Raming f139,000. ingekomen 32 biljetten. Minste in schrijver de heer W. M. Weyers, Tdburg, voor f 120,740. Gisterenmiddag werd de brand weer gealarmeerd voor eene schoor steenbrand in de Teutstraat. De Wilhelminaspuit, die was uitgerukt, behoefde echter geen water te geven, daar het vuur inmiddels reeds was gebluscht. DeVereeniging «Handel en Nijver heid", zal op Vrijdag 14 Aug. a.s. in het hótel «De Zwaan", des avonds te 8 uur hare gewone maandelijksche vergadering houden. De Agenda bevat: 1. Verkiezing van één bestuurslid wegens niet aanneming zijner benoe ming door den heer B. Schimmel. 2. Vei kiezing van een lid der Commissie inzake gesplitste bestekken. 3 Behan deling van (oproep van belanghebben den in zake Octrooiwet). 4. Verslag der afgevaardigden naar het midden standscongres gehouden te Dordrecht 5. Ingekomen stukken. 6. Mededeelin- gen. Goedkoope Muziek Van de beste componisten worden thans do meesterwerken aangeboden tegen 5 cent. mooi gedrukt, op goed papier. Muziek van Strauss. Wagner, Mendelssohn, Eilenberg, Belline, Mas- cagni, enz. enz kan men thans koo- pen voor één stuiver, 't Is bijna on gelooflijk. Muziek in alle soorten en nuancen met zang en zonder zang, opera's, dansen, solostukken, marschen, enz. enz. Men zie de annonce van Gebr. E. M. Cohen, te Amsterdam in dit nummer. 388ste STAATSI.OI EKk.t Tweede klasse. Trekking van 1011 Aug. 1908. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30. 522 866 895 1606 7863 7888 9002 9007 9023 9030 9038 9046 9047 10303 10311 10320 10329 10330 12007 12012 12017 13763 13785 18234 18892 18912 en 18938. Te zamen 27 prijzen. Zondagmorgen woonde de Koningin-Moeder met gevolg de gods dienstoefening bij in deNed. Hervormde Kerk te Eemnes-Binnen, onder het gehoor van ds. P. S. Meerburg, em. predikant te Soesterberg. Door de Cultuur-Maatschappij te Rhenen is met de Ned. Heide-Mij. eene overeenkomst aangegaan tot het omploegen van 20 H.A. woesten grond, waarop dan houtgewas zal worden geplant. Lukt deze proefneming, dan zal wellicht de gemeente Rhenen, die meer dan 200 H.A. grond heeft braak liggen, het goede voorbeeld van ge noemde maatschappij volgen. In den Gemeenteraad kwam de ontginning dier gronden meermalen ter sprake. Mededeeling van de Directie der Ned. Heidemaatschij. Het zal velen ongetwijfeld zijn op gevallen, dat de eiken en vooral de jonge loten van het hakhout over het geheele land dit jaar zeer sterk zijn aangetast door een ziekte, die aan de bladeren een wit aanzien geeft. Deze ziekte is de z.g. «meel dauw", veroorzaakt door een der meeldauwzwammen, of Erysipheeën; welke soort het is, kon nog niet worden uitgemaakt, daar de organen, welke voor het bepalen van de soort noodig zijn, eerst later in het jaar ontstaan. Overigens is de naam van de meeldauwzwam, die tot dusverre hier te lande het meest op eiken voorkomt «Phyllaetinia Sullulla", deze leeft ook op vele andere loof houtsoorten. Prof. Dr. Ritsema bos, die ons omtrent een en ander nader inlichtte, zal naar de soortnaam een nader onderzoek instellen. Gewoonlijk zijn de meeldauwzwam men voor de houtsoorten weinig schadelijk, doch zulks kan er dit jaar niet van gezegd worden, aangezien de ziekte ongetwijfeld een meer of minder ernstige belemmering van den groei der eiken tengevolge heeft. Waar de ziekte in lcweekerijen op treedt, zal zij te bestrijden zijn door besproeiing der jonge eiken met Bor- deausche pap. Bij beplantingen zal dit middel ongetwijfeld ook helpen, doch het zal in de meeste gevallen, wel te kostbaar worden, om daarbij alge- meene toepassing te vinden. De Directie der Ned. Heidemaat schappij verstrekt gaarne nadere in lichtingen (adres Nieuwegracht 94 te Utrecht). Opheffing Rijkslandbouw- school te Wageningen. Men schrijft aan het N. v. d. D. Bij de Regeering zijn plannen aan hangig tot opheffing van de Rijks landbouwschool te Wageningen; de Rijks Hoogere Land-, Tuin-en Bosch- bouwschool zou aldaar evenwel ge handhaafd blijven. Nu voor deze laatste inrichting ruimte te kort komt, wordt overwogen de lokalen van de Rijkslandbouwschool aan haar tegen woordige bestemming te onttrekken en ze toe te voegen aan de Hoogere Landbouwschool, welke dan zonder kosten de noodige uitbreiding kan verkrijgen. Het is evenwel niet de bedoeling de zgn. Lagere Rijkslandbouwschool voor goed te sluiten, alleen zal zij verplaatst worden, vermoedelijk naar Groningen. De Indische klasse, verbonden aan de Rijkslandbouwschool, zou worden verplaatst naar Haarlem, waar bin nenkort door het Rijk een tuinbouw- winteischool zal worden gesticht. De nabijheid van 't Koloniaal Museum zal een voordeel zijn. Hoe een en ander zal worden ge regeld is nog niet juist te zeggen, maar dat Haarlem binnen niet al te langen tijd een schoone inrichting rijker zal zijn, staat wel vast. Voor tal van jongelui zal de school te Haarlem een uitkomst wezen, om dat zij als «spoorstudenten" gemak kelijk van Amsterdam, Leiden, Den Haag en andere gemeenten de school zullen kunnen bezoeken. En onge twijfeld zullen er te Haarlem heel wat meer jongelieden zich voor Indië gaan voorbereiden, dan thans te Wa geningen; de studiekosten zullen toch beduidend geringer zijn, omdat de jongelui in 't ouderlijk huis kunnen blijven en niet «op kamers" behoeven te gaan wonen, wat voor velen een te dure geschiedenis is. W e 11 e 1 ij k e t ij d Men schrijft uit Dinxperlo: De invoering van den nieuwen wette- lijken tijd zal, bier wellicht meer dan ergens elders, tot verwarring aan leiding geven. Wij hebben namelijk een plaatselijken tijd, welke precies een half uur later dan spoortijd is en een half uur vroeger dan Pruisische tijd. Dit is indertijd aldus ingericht ter wille van de vele arbeiders die van hier op de Pruisische fabrieken werken en op deze wijze het best den tijd kunnen berekenen. Velen hunner hebben zelfs twee klokken met beide tijden. Wordt nu weer de Amsterdamsche tijd ingevoerd, dan zal het verschil met Pruisen 40 minuten worden, hetgeen, vooral in het begin, stellig aanleiding zal geven tot veel vergissingen en moeilijkheden. Dit is wel mogelijk, maar zal toch de invoering wel niet tegenhouden. Te Hilversum is in het gebouw der openbare school in de School straat bij het doen van eenige repa- ratiën ontdekt, dat aldaar voor eene waarde van ongeveer f 140 aan lood van het dak was gestolen. Men weet nog niet wanneer die diefstal kan gepleegd zijn. In de nabijheid van Bierum (Gr.) heeft een windhoos honderden koren- hokken en een aantal vlasschelven uiteengeslagen en over het veld ver spreid. Een vrij zware boom werd met den wortel uit den grond gerukt. De verwoesting, door bet gewel dige onweder in het Ertsgebergte veroorzaakt, is erger dan men daar in de laatste tien jaren heeft bijge woond. Vooral veel geleden hebben in het Auerberggebied de plaatsen Carlsfeld, Wiltz, Gochhaus, Wildenthal, Blauen- thal, Sleinbacb en Erlabrunn. Er zijn geen menschen omgekomen, maar de geheele streek levert een treuiig schouwspel van verwoesting op. Door wolkbreuken zwollen kleine beken op tot bruisende stroomenweggespoelde boomstammen hoopten zich op in de rivierbeddingen het water werd aldus gedwongen een anderen uitweg te zoeken. Het stortte in vuilbruine stroomen over velden en tuinen, waar alles vernield werd bruggen werden weggeslagenijzeren brugpijlers als koperdraad gebogen. Vele buizen zijn ondergeloopente Carlsfeld o.a. de pastorie, waar de predikantsvrouw en haar zoontje slechts met moeite werden gered. Er is veel vee verdionken. Op spoor- weglijnen en straatwegen is het ver keer gestremd. Op den spoorweg is geen brug ongeschonden gebleven de rails zijn op vele plaatsen over een lengte van 30 a 40 meter uit den grond gerukt; de spoorweg Wilzocb- haus—Carlsfeld is in zes dagen niet te gebruiken. Het plaatsje Steinbach is geheel overstroomd. Vele inwoners zijn in hunne huizen ingesloten door het water. Te Wildenthal zijn drie huizen in gestort en vele andere moesten als gevaarlijk worden ontruimd. Er zullen weken verloopen, voordat de sporen van het geweldige onweder eenigermate zijn verdwenen, De nonvlinder. Men meldt uit Borgharen aan de »L. K.": De nonvlinders hebben, evenals elders, ook hier bij duizenden rond gefladderd. Hun terrein strekt zich uit in een rij boomen langs de Maas over een lengte van plus minus vijf tien minuten, Thans zijn de boomen als bezaaid metlarvennesten. Worden geen afdoende maatregelen genomen en deze nesten niet vernietigd, zoo zal het volgend jaar een ongehoorde rupsenplaag er het gevolg van zijn. Om de nog aanwezige nonvlinders zooveel mogelijk op te ruimen, zijn gisteren de leerlingen der openbare school te Tilburg onder begeleiding der onderwijzers op de vangst ge gaan; de jacht geschiedt op verzoek van het hoofd der gemeente. («Prov. N.Br. Ct.") De straatslijpers. Ik bedoel niet de deugnieten die belletjetrekkend en emmers omschop- pend 's Heeren straten onveilig maken en de dikke varkensslachtersvrouw doodleuk vragen, of ze ook varkens pootjes heeft om dan op het beves tigend antwoord naïef te informeeren «Zeker lastig loopen hé, juflrouw? Neen, ik bedoel een straatslijper in de takken der boomen, op de hekken, de balustrades van balcons, ik bedoel de straatpieten, die voor uw deur in het warme zand zich ingraven, en o, zoo gauw weten waar een vrienden hand hun kruimels strooit en stukjes brood van de ontbijttafel deze brutale, nieuwsgierige musschen, want brutaal zijn ze: zit ge stilletjes voor de open balcondeur te lezen, ze strij ken bij u neer, eerst schuw het ter rein verkennend, en het slanke lijfje vlug heen en weer bewegend dan weer een paar sprongetjes vooruit, het kopje scheef houdend met de zwarte kraaloogjes, dan eentjilp, tjilp goed volk! en dadelijk komen een paar makkers aansuizen en pikken het brood van vlak voor uw voeten weg. Of welPa musch, kenbaar aan de zwarte vlek op het keeltje en de zwartgevlekte vleugels, meestal ook wat grooter dan het tengere vrouwtje, gaat op verkenning, moeder en kind blijven op een tak in de buurt zitten, al maar tjilpend om vader door bun nabijheid moed in te boezemen dan, als bij ziet dat het terrein veilig is, geeft hij even de afgesproken tjilp en zoekt vast een lekker stukje uit om dit zoo dadelijk den hardtjilpenden kleine, die met uitgeslagen vleugeltjes voor hem neergestreken is, in het snaveltje te duwen, zoo voorzichtig en steeds meer voedsel sleepen de twee oudjes aan, elkaar voortdurend toeroepend en aanmoedigend. Wat zouden onze straten en onze tuinen zijn zonder die tierige «leelijke mosscben"En weet ge, waarom ik zooveel van hen houdt? omdat zij ons nooit verlaten, omdat zij niet, als zoovele andere, als het koud en guur wordt, naar betere en zonniger streken verhuizen, omdat zij niet zijn als zoovele vrienden, die o zoo veel van u houden als het u goed gaat en gij in overvloed baadt, maar als de donkere dagen komen en ge in den druk en in ellende zit u wonder lijk vlug laten schieten en zoo mogelijk uw bestaan vergeten de straat pieten zijn niet «Ie salonvrienden uit uw leven, ze zijn als de enkele die in uw huiskamer weten door te drin gen om daar een vaste plaats in te nemen waar ge hen vindon kunt, ja waar zij eischen dat go hen komt zoeken, als het donker en koud om u heen wordt. Zij zijn misschien niet zoo mooi van veeren hebt ge er echter wel eens een heel nauwkeurig bekeken als zijn kwikzilver lichaampje een oogenblik stil zit op uw vensterbank maar zij zijn ons zoo nabij, geen van die mooigekleurde en heerlijk zingende vogels leeft zoo uwdagelijksch leven mede zij zijn mij lief, die trouwe, twettereride straatpieten op de takken. Een succes. Als een bewijs hoezeer de geheele Nederlandscbe inzending van school- teekenwerk opdeaanhet Internationaal Congres voor Teekenoriderwijs te Londen verbonden tentoonstelling de aandacht van verschillendedeskundigen vraagt, diene dat «the schoolboard of of Leeds" het verzoek aan het Neder- landsche Comité gericht heeft de geheele Nederlandscbe afdeelirig in September te Leeds te mogen ten toon stellen. Slechts aan enkele inzen dingen viel deze onderscheiding te beurt. De belangstelling in het ten toon gestelde weik van de Nederland- sche afdeeling is buitengewoon. Bij zonder talrijk zjjn de aanvragen om leerplannen en schoolprogramma's van onze scholen. Voornamelijk komen deze aanvragen van schooldirecties uit Engeland, Frankrijk, Rusland en Fin land, Vogeimoord. Het uitroeien en vermoorden van onze mooie zeevogels gaat ongestoord zijn gang. Een lezer van de »N. R. Ct." vertelt, dat hij er de vorige week nog getuige van was. «Ditmaal waren het menschen van Wieringen. die eenige dagen op Vlie land doorbrachten en er honderden schoten, meest sterns (want die zijn niet beschermd door de wet), maar ook andere vogelsoorten zijn bun welkom. Als men er nu bij bedenkt, dat al die vogels hun jongen in het duin hebben, die dus ook omkomen, dan rijst de vraagboe lang zal het nog duren, voordat de totale uitroeiing is geschied? De wijze van dooden gaat zeer gemakkelijk. Voor zoover ik zien kan gaat dat als volgtDe jagers gaan met een bootje bij een der zandbanken liggen; soms hebben ze een hondje bij zich, waar de vogels op afkomen, die dan rustig worden weggeschoten. Ik zag dit evenwel niet; maar anders is het slechts de quaestie om één vogel te schieten of aan te schieten, zoodat hij in het water valt; de andere zwermen daar steeds luid krijschend boven en het moorden gaat nu kalm door. Men verzekerde mij, dat dit jaar de vogels al belangrijk minder waren en dat juist het jagen er op in dezen tijd al zeer verdeifelijk was; ook worden er steeds op 't strand aangeschoten, doode vogels gevonden. Met kisten vol zijn de vogels deze week van Vlieland gezonden; dan komt Ter schelling aan de beurt, en zoo wordt alles afgejaagd en onze vogelwereld aldaar met een totalen ondergang bedreigd. De bewoners van de eilanden zien het met leede oogen aan, maar er is niets aan te doen". Kennis der natuur bij stadskinderen. Hoe treurig het gesteld is met de kennis der natuur bij de stadskinderen uit de lagere standen, bleek voor eenigen tijd in een Haagsche school, waar slechts een klein percentage van de klasse ooit zwamen bleek te hebben aanschouwd. Iets dergelijks bleek toen dezer dagen uit Amsterdam per spoor, boot en tram een schaar kinderen van eerste klasse-scholen naar buiten trok. De schi ijver van de Amsterdamsche week in het U. D. verhaalt daarvan het volgende: Zoo was men op een wandeling met de kinderschaar buiten genaderd bij een boerderij, waar kippen rondliepen. Jantje klemt zich aan het hek en blijft achter om te kijken. De onderwijzer roept hem: «Jan, niet staan blijvenJan, meeloopen vent, anders komen we er niet!" Jan, in de aandacht, hoort eerst niet. Dan, door een paar jongens opgehaald, plukt hij den mee-ter aan de mouw en vraagt, hevig geïnteres seerd «Meester wat benne dat voor bees- sies met rooie strikkies om derlui kop?" Een eenvoudige vrouw te Scherpe- nisse (Zeeland) kreeg de vorige week een bezoek van een antiquair, die van haar een oud kerkboek met zilveren sloten wilde koopen. Men kon het over den prijs niet eens worden. Toen de koopman vertrokkon was en de vrouw het boek nog eens doorbladerde wat zij blijkbaar niet dagelijks deed vond zij er een bankbiljet van f 100 in, dat daar 40 jaar in ruste was. Voor Huis en Hol. Wist ge dat men ijzer tegen roest kan beveiligen, jaren lang? Daartoe be hoeft men het slechts enkele minuten in een soda-oplossing te liggen. Zelfs in een vochtige lucht blijft het dan roestvrij. Zwarte vilten hoeden, die waf ver kleurd zijn, kan men opknappen door ze flink te borstelen met een oplossing van ammoniak of van koolzure natron in water. Donker gekleurde stroo- hoeden, gevlekt door slof of regen en daardoor leelijk geworden, borstelt men eerst af en penseelt ze dan met tinctuur van benzol. De huisvrouw kan de helft van de zeep besparen, door bij de wasch in plaats van soda borax te gebruiken een handvol op 40 Liter water, voor de fijne wasch wat meer. Het wasch- goed lijdt er niet door. Observator.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2