Slechte Maag. BINNENLAND. BUITENLAND. Het gehoor aan de dooven teruggegeven. Lees het belangrijke artikel heden op de vierde pagina van onze courant gepubliceerd. Gemengd Nieuws. ■wet wordt na het bepaalde sub 3o, eene nieuwe bepaling opgenomen van den volgenden inhoud ■3o bis. hij die in stukken, waar voor bij bijzondere wetten kosteloos vervoer per post is toegestaan, op neemt of insluit andere mededeelingen of voorwerpen dan waarvoor het kosteloos vervoer is toegestaan Deze wet treedt in werking op een nader te bepalen dag. RECLAME. Genezing van een landbouwer. De heer Jan Yan Beek te Prinsenhage, bij Breda, landbouwer, beklaagde zich sedert lang over zijn slechte maag en zijn slechte spijsver tering. Zijne werkzaamheden op het land dwon gen hem tot een regelmatigen en gestadigen arbeid en sedert cenigen tijd gevoelde hij zich overmatig vermoeid en hij was genoodzaakt her haalde malen zijn dringend werk op te geven. Deze groote vermoeienis kwam voort uit den toestand van zwakte waarin zijn maag verkeerde, die, tengevolge van haar slechte werking ten slotte niet meer kon voldoen aan de behoeften zijner krachten. De heer Van Beek is 63 jaar oud, en op dien leeftijd is een toestand van voortdurende vermoeienis en van gebrek in de voeding lastig en zelfs gevaarlijk. Hij had reeds meerdere geneesmiddelen zonder succes beproefd en geheel en al teleurgesteld vroeg hij zich af hoe hij welzijn volharden den slechten gezondheids toestand zou kunnen veranderen. De Pink Pillen De heer Jan Yan Beek en zijn vrouw, hebben hem daartoe het middel geleverd. De heer Jan "Vair* Beek heeft de Pink Pillen gebruikt en eenigen ,4'ïjd daarna nam hij waar dat zijn spijsverteer^ig reeds verbeterd wasbij had veel meer wil tfan zijn voedsel d^t veel gemakkelijker werd opgenomen dan te vofen. Zoodra de rink Pillen hfre weldoende werkihg op de maag van den h£er Jan Van Beek deden gevoelen, is deze zelf or veel beter gaan uitzien, zijne krachten zijn teruggekomen en hij h'eeft zijn werk zonder YenqCeiems kunnen doen£ Na een betrekkelijk k<Jrte behandeling is hijjgeheel en al genezen. "Wij kunnen niet te zeer cfé behandeling met de Hnk Pillen aanbevelen» aan alle personen die (fcor maagkwalen geplikgd worden. De Pink jf ijlen werken niet als eeojspijsvcrterendgistmiddel, jij komen niet dc arbeid van de maag verrichten, fvat een* kunstmatig» Vertering der spijzen zou frijn. De Pink Pillea'hebben een algemeene uit werking, waarvandrét geheele organisme voordeel Ifekt, dat vrraudtrd en hersteld wordt. De maag wordt hersteld en opgewekt evengoed als de (andere organen, en daarvan zijn nieuwe krachten het gevolg. De afscheiding van maagsappen die jle spijsvertering begunstigen wordt werkzaam femaakt en alj^fe maagkwalen, krampen, wal gingen, brakigfen verdwijnen snel. De Pink Ifj !en hebbdfi, zooals wijt hierboven zeiden, een a Igemeene^fiit werking opliet organisme, en het, botffljs daarvan is hetWevoel van welbeha gen Vflht alle zieken onderraden zoodra zij mèt het gebruik der Pink Pillen zijn aangevangen. De J'ink Pillen zijn onovertroffen tegei^pocd- armoede, bleekzucht, algemeenB'zwakte^rfnregel- matigheden, plaatselijke pijnen, femï^twerzirak- ii rg, gevolgen van te veel werken. erkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothonder voor Nedei land, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg en J. van de Hooll, Langestraat 107, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prijsfl.75 dc doos, f9. per G doozen. Tot cadet aan de Kon. militaire academie voor het wapen der artillerie hier te lande is o.a. toegelaten de heer J. L. Rauh. Bij Kon. besluit is benoemd bij het personeel der militaire admini- stiatie van de landweer, tot reserve- 2i- luitenant-kwartiermeester in het XXXVste landw eer district, de reserve adjudant-onderofficier J. T. N. D. E. van Schouwenburg, van het 5e reg. inf., thans gevestigd te 's-Gravenhage. Tot reserve-2e-iuitenant bij de artillerie in bet 18e landweerdistrict (Amersfoort) is benoemd de reserve sergeant-majoor E. Bunschoten, van bet le regiment vesting-artillerie. Reset ve-2e-luitenant J. G. Henkel- jrian van de infanterie in het 18de district is overgeplaatst naar het 15de (Harderwijk). De adjudant-onderofficier J. C. Eek, van het Amersfoortsohe vrijwil ligerscorps, is benoemd tot 2en lui tenant. Hedenochtend werden de nieuw benoemde officieren bij het 5e regi ment infanterie op de gebruikelijke wijze beëedigd en in functie gesteld. Heden heeft op de heide nabij de Stompert de beëediging plaats van den bij bet le regiment veld-artillerie nieuwhenoemden 2en luitenant G. W. Le Heux. De batterijen uit Utrecht zullen zich daartoe met de hier in garnizoen liggende aldaar vereenigen, terwijl de regiments-muziek de plechtigheid zal opluisteren. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat, in plaats van het 5e escadron 2e reg. huzaren te Venloo, het 2e escadron van het 4e reg. hu zaren te Zutfen zal deelnemen aan de regimentsoefeningen van het le reg. huzaren onder Amersfoort van 18-25 Augustus a.s. Tot adelborst 2e klasse bij het koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord is o.a. toegelaten de heer J. F. Wesseling. Bij zijn familie alhier is bericht ontvangen dat de wachtmeester van de Klashorst van het le regiment huzaren, die sedert een paar maan den vermist werd en vei dacht wordt van cantine gelden te hebben ont vreemd, zich thans in Amerika bevindt. Het aantal zwervers is dezer dagen weder bijzonder groot. Gisteren avond waren aan het politie-bureau alle beschikbare plaatsen ingenomeD. Door den ingenieur A. J. Krieger is thans een plan ontworpen tot ver binding van Harmeien, Montfoort en IJsselstein met Utrecht door middel eener stoomtram. Binnenkort zal in eene bijeenkomst van belangstellenden dit plan nader door hem worden uiteengezet. De nieuwbenoemde onderwijzer aan de o. 1. school in de Hellestraat de heer H. W. Tick, slaagde te Zwolle voor het examen hoofdacte. Door «Vreemdelingen verkeer' en «Handel en Nijverheid" zijn aan de Oranjevereeniging medailles toe gezegd, die, nevens eene door de Oianjevereeniging zelf beschikbaar gestelde, zullen worden uitgereikt aan de mooiste groepen in den optocht up 31 Augustus. De acte voor de Fransche taal, Lager onderwijs, werd behaald door onze stadgenooten de dames E. G. P. Morak en M. C. van Hilten en den heer J. W. van Melle. Mejuffrouw A. F. Sanders alhier behaalde te 's Gravenhage de acte Engelsch L O. Aan de Centrale botermijn werden aangevoerd 2080 Kilo boter. Hoogste prijs f 1.31Laagste prijs f 1.17. Middelprijs fl.26. Op het Nationaal Concours van Harmonie- en Fanfare Gezelschappen te Asperen behaalde de Christelijke Muziekvereeniging «Oefening Baart Kunst" te Zeist, directeur de heer A. Jocbems den Eersten Prijs in *de derde afdeeling Harmonie. Deze vereeniging werd opgericht November 1906. Naar wij vernemen wordt door den uitgever S. Gouda Quint, te Arn hem, de uitgave voorbereid van den derden druk vari het in de bouwwe reld welbekende: Beknopt practisch leerboek der Burgerlijke en Water bouwkunde, door wijlen den heer B. F. Plasschaert. Het feit, dat een derde diuknoodig is, getuigt wei van de degelijkheid van dit boek. Met de zorg voor de Burgerlijke Bouwkunde heeft zich belast de heer Alb. A. Plasschaert, die ook den tweeden druk bewerkte, terwijl de heer H. van Eek, Civiel Ingenieur en Assistent aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, de be werking der Waterbouwkunde op zich heelt genomen. Door den aard zijner betrekking is hij in de gelegenheid de beste bronnen te raadplegen. Na de wanhopige karakterloosheid op bouwkundig gebied der 19de eeuw, doet de 20ste haar intrede met gezonde kunstbeginselen, die in nauw verband staan met rationeele constructie en ook plaats inruimen voor de laatste uitvindingen 6n voor toepassing van nieuwe bouwmaterialen. De bewerkers zullen rekening houden rnet den zoo belangrijk veranderden tijdgeest, waar door eene nieuwe bouwperiode is ontstaan. Door wiskunde, constructie leer en aesthetiek tot één leerstof te verwerken, doen zij het boek een geheele verjongingskuur ondergaan, ten einde bet werk, dat gedurende omstreeks 25 jaren een voort redelijk leerboek is geweest, dien naam waar dig te doen blijven. Gisteravond hield Handel en Nijverheid zijn gewone maandvergade ring in «De Zwaan" met 7 Men. De voorzitter, de heer S. J. van Duinen, was afwezig. Zijn functie werd door den heer VanderMeidenwaargenomen. Nadat de notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd, kwam punt I van de Agenda: Verkiezing van een Bestuurslid aan de orde. Verkozen werd de heer Van Zalingen, die de benoeming niet aannam. Bij tweede stemming werd de heer Wagenaar gekozen, die na eenige discussie zij'n plaats in het Bestuur innam. Punt 2 van de Agenda: «Verkiezing van een lid der commissie inzake ge splitste bestekken" gaf tot geen be sprekingen aanleiding. De beer Van Scbaik werd bij acclamatie als lid benoemd. Punt 3. «Behandeling van oproep van belanghebbenden in zake de octrooiwet" gaf tot vrij uitvoerige discussie aanleiding. De vraag is of weder invoering van een octrooi- of patentwet gewenscht is of niet? De heer v. Eede meerit, dat een derge lijke wet alle Nederlanders ten goede zou komen, omdat ze in de eerste plaats de industrie zou bevorderen, en in de tweede plaats de uitvinders zeiven zou bevoordeelen, door ze te beschermen tegen roof. Bovendien hebben de voornaamste landen van Europa een dergelijke wet. De tegenstanders beweren wel, dat een zoodanige wet de welvaart van allen niet zal bevorderen, wel bet be lang van den uitvinder. Deze rede nering gaat z. niet op. Bovendien heeft de uilvinder dikwijls veelkosien gemaakt met proefnemingen, waarom het ook billijk is, dat hij er in de eerste plaats van profiteert. Vele uit vinders gaan nu naar bet buitenland, waar ze beschermd worden. De heer van der Meide merkt op, dat vele Nederlandsche fabrikanten gaarne niets willen verdienen. Nauwe lijks heeft iemand een uitvinding ge daan of een dozijn fabrikanten de goede niet te na gesproken hebben eenige weken later ze reeds verknoeid en leveren nog goedkooper. Een patent wet zou dit keeren, wat voor werk gevers en werknemers een groot voor deel zou zijn. Om het groote belang van de zaak wordt door den heer Frederiks voorgesteld dit punt tot de volgende vergadering aan te houden. Dit wordt aangenomen. Evenzoo geschiedde met punt 4, wegens afwezigheid van den voorzitter. Punt5 «Ingekomen stukken". 1. Een Jaarverslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. 2e. Een jaarverslag van Flehite. 3e. Ingekomen van hel departement van L N. en H. drie exemplaren, waarin een onderzoek over de samen stelling van soda. 4e. Een proefnummer van het nieuwe tijdschrift «Systeem", een maandblad, dat f 4.per jaar kost. 5e. Ingekomen schrijven van de Nederl Kiosk-Maatschappij. Bij het laatste punt: «mededeelin gen", stelde een lid voor. boete te stellen op het niet-bezoeken der ver gaderingen. Misschien zouden er van de 210 leden er dan wel meer dan nu opkomen. De overige leden waren bier niet voor, het zou veel last ver- oorzakeD, leden doen verliezen en het doel niet bevorderen. De voorzitter zag meer heil in bet met zaakkennis bespreken van een belangrijk onder werp, die op Handel en Industrie betrekking heeft. In een Bestuursvergadering zal echter dit ondeiwerp 't bezoeken der vergadering te bevorderennog eens ernstig worden overwogen. Tot slot deelt de beer Berns mede, dat in een der plaatselijke bladen per advertentie geld wordt aaogebodeu en waarschuwt hierop niet in te gaan. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzit tei de vergadering. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 16 Augustus geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. J. C. Manssen, Emer.-pred. te 's Gravenhage. Reinonstrantsche kerk. Voorm. 10'/j uur, Ds. W. H. Slenfert Kroeze te Rotterdam. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dontier. 's Av. 5'/j uur, Ds. Donner. Collecte voor de Emerituskas. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/» uur, Ds. Teerink. Collecte voor het hulpbetoon naar Art. 13 K. O. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Lezen. 'sAv. 5 uur, Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. .188ste STAATShOlEKtJ Tweede klasse. Trekking van 1213 Aug. 1908. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30. 515 528 885 1612 7855 7866 7869 9009 9049 9055 10302 10337 12024 13768 13775 13787 13793 en 18935. Te zamen 18 prijzen. De derde Klasse trekt van 24-27 Aug. 1908. Défilé voor de Koningin. Bij den doortocht van het kamp van Oldenbroek naar Arnhem, defi leerde gisteren het corps rijdende ar tillerie voor de Koningin, die daartoe voor het raam van een zijvleugel van bet paleis Het Loo had plaats geno men. De officieren werden door de Koningin in de vestibule toegesproken, welke toespraak door den commandant Bosboom werd beantwoord. De man schappen bielden rust in bet koninklijk park en werden op broodjes en Ver- verscbingen onthaald. H. M. de Koningin-Moeder heeft een gift van f60 doen toekomen aan mevr. Théièse Hoven, als een bewijs van belangstelling in bet doel der poppententoonstelling, welke onder leiding van mevr.HoventeScheveningen wordt gehouden ten bate van een vrij bed in het Kinderziekenhuis te 'sGrsvenhage. Een Wereldtentoonstelling in 1913. Volgens bet «Centrum" zouden er nu reeds ernstige plannen bestaan, om in 1913, ter herinnering aan onze onafhankelijkheidsverklaring in 1813, een wereldtentoonstelling te organi- seeren in de hoofdstad of in de residentie. Reeds is men bezig commissies en subcommissies te vormen. Dr. A. Kuyper is naar «De Rotterdammer" verneemt door de «General Assembly of the Presbyterian Churches" in Noord-Amerika uitge- noodigd op 10 Juli in het volgende jaar eene feestrede te komen houden bij de vierde eeuwgedaebtenisviering van den geboortedag van Calvijn. Vreemdelingenverkeer. Aanstaanden Zondag 16 en Maan dag 17 dezer wordt te Veendam de 12e jaarvergaderinggehouden van den «Nationalen Bond voor Vreemde lingenverkeer in Nederland". Den avond te voren worden de afgevaar digden door bet Gemeentebestuur ten Raadhuize ontvangen. Behalve onderscheidene huishoude lijke werkzaamheden en voorstellen zullen in de vergadering besprekingen gehouden worden over de «financiën van den bond" en «het wei kplan der aangesloten vereenigingen" in te leiden door den beer H. Lamsvelt, lid van bet hoofdbestuur; «Onze propa ganda", in te leiden door den heer G. Muller, tijdelijk lid van het hoofd bestuur; Goedkoope rondreisbil- jetten zooals in België, met geschikte reisprogramma's", in te leiden door den heer D. Fockema, uit Arnhem. Voorts een voorstel om aanstaande jaar te Amsterdam eene intei nationale reclame-tentoonstelling te houden, zooals in dit jaar eene te Kopenhagen gehouden wordt. In Turkije hebben de eerste be- toogingen tegen de nieuwe orde van zaken plaats gehad. Een paar honderd menschen, die ontslagen zijn tenge volge van de zuinigheidsmaatregelen der regeering, hebben een betooging gehouden voor bet departement van financiëD. De regeering wil de be- toogers vervolgen. Foeda Pasja, de man, die onder het oude stelsel verbannen was, om dat hij trachtte do moorden op de Aimeniërs tegen le houden, en die zes jaar in ballingschap doorbracht, is te Constantinopel teruggekeerd en met groote eerbewijzen ingehaald. Vele andere ongelukkigen, jaren ge leden verbannen wegens een of ander gering vergrijp, kwamen met hem. De intocht was luisterrijk, het gejubel ontzettend. Foeda Pasja hield eene redevoering. De gouverneur van Iledsjas, Ach- med Ratib, die door de regeering afgezet is, weigert zijn betrekking neer te leggen en de gevangenen te ontslaan. Men vreest, dat hij onder steund wordt door den sjerif van Mekka, een man, die jaarlijks on noemelijke sommen die hem niet toekomen trekt uit de pelgrims tochten van Mekka en die ziet aan komen, dat de nieuwe regeering hein die inkomsten zal ontnemen. De Petite République doet een ver baal over den voortdurenden angst, waarin de Tsaar leeft. B.v. bij bet onderhoud te Reval was de Tsaar, niettegenstaande de verbazend talrijke veiligheidsmaatregelen, zóó bevreesd, dat het minste geruisch hem deed sidderen. Wanneer een officier wav snel achter hem langs liep, wanneer er een kellner in zijn nabijheid kwam, ging er terstond een rilling door zijn leden, een zenuwachtige trek ver scheen om zijn mond, zijn vuisten trokken zich krampachtig samen. De zegsman van de Petite Répu blique moet wel héél dicht bij den Tsaar geweest zijn Wilburg Wright, de Amerikaan- sche vliegende man, of «menschelijke vogel", zooals hij door bewonderaars wordt genoemd, heeft te Le Mans opnieuw welgeslaagde proeven met zijn vliegtoestel genomen. Hij bleef bijna zeven minuten (6 minuten 562/s sec.) in de lucht en vloog acht malen in 't rond, tusschen de 25 en 30 meter boven den grond, bij een windkracht van 17 kilimeter per uur, Hij kon nu het toestel beter bestu ren dan bij de vorige vliegtochten. Hoeveel afstand bij aflegde is niet precies bekend. Na afloop gaf Wright verlof tot photographeeren van zijn vliegtoe stel wat hij tot dusverre niet wilde laten doen, gelijk men weet. De proeven worden nog voortge zet. De vliegman Henry Farman heeft te New-York gerechtelijk beslag zien leggen op zijn vliegtoestel, ten be hoeve van een zeilmaker, wien hij f288 schuldig was. De Luchtvaart- Club van New-York zal waarschijn lijk het geld betalen, maar Farman is door het voorgevallene zoozeer ontstemd, dat hij niet langer in de Veieenigde Staten wil blijven en met het eerstvolgende stoomschip naar Europa vertrekt. Ter gelegenheid van de vijftig ste verjaring van zijn wijding tot priester, richt de Paus een encycliek aan de geestelijkheid van de geheele wereld, getiteldexhoralio ad cle- rum, catholicum opwekking aan de katholieke geestelijkheid ook aan de katholieke leeken zal een her derlijk schrijven gericht worden, waarin de Paus hun de liefde voor hun naaste aanbeveelt, gehoorzaam heid aan de wetten en liefde voor den arbeid en het leven. Beide en cyclieken moeten beschouwd worden als een soort geestelijk testament van den Paus voor de katholieke volkeren. Nabij den overweg in de buurt schap Eendracht, te Apeldoorn is Donderdagnacht de ongeveer 20-jarige Masen door den laatsten trein uit Amsterdam overreden. Hetzwaarver- minkte lichaam werd Vrijdagmorgen gevonden. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een geval van zelfmoord in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2