Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. bandelsreiziegers zijn, die den toeslag van 60 cent uit eigen zak moeten betalen, een toeslag die in Duitsch- land niet meer geheven wordt. Noch andere gaven in overweging zich te wenden tot de Tweede Kamer leden Arts en Van Vuuren, die een open oog voor de belangen van den handelsreiziger bleken te hebben. De vergadering vereenigde zich echter ten slotte met algemeene stem men op één na, met een voorstel van den beer Selles, om zich te wenden tot de officieele commissie van advies op de spoorwegdiensten, waarin zit ting hebben de heeren Vis. voorzitter van den Ned. Handelsreizigersvereeni- ging te Rotterdam, en Salomons, secretaris van den Ned. Rond van Handelsreizigers, en die commissie het adres met het antwoord der H. IJ. S. M. waarbij men zich niet wenscht neder te leggen, mede te deelen en te vragen hoe er verder gehandeld moet worden. De verjaardag vail H. Majesteit. Mpii meldt van Het Loo: H. M. vierde haar feest in huiselijken kring. Als andere jaren stonden de cadeaux van de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins op een tafel, met bloemen getooid. Het hofpersoneel, zoowel uit Den Haag, als 't Loo, had H. M. bloemstukken aangeboden. In de felicitatiei agisters ten paleize werd den ganschen dag druk getee- kend. 's Morgens werd, evenals vorige jaien eeri aubade gebracht aan Hare Majesteit. Na afloop overhandigde H. M. de Koningin aan den heer Peters, direc teur der «Harmonie", het gouden kruis van de Huisorde. Opening der Staten-Generaal. liet is thans zeker, dat H. M. de Koningin niet voornemens is, de zitting der Staten-Generaal op 15 September te openen, maar daartoe van Harentwege een commissie, be staande uit de ministers-departements hoofden. zal machtigen. Dientengevolge is er sprake van, de openingsplechtigheid te doen plaats hebben in de vergaderzaal der Tweede Kamer, indien deze, na de jongste inkrimping van het middengedeelte, voldoende ruimte biedt. Naar wij vernemen, zullen de wijzigingen in de postwet hoogst waarschijnlijk 1 October a.s. in werking treden. (P. G. Crt.) Van het paard gevallen. De luitenant-kolonel J. C. IJ. A- Quack van het Me regiment infan- teiie, t<> Nijmegen in garnizoen, had gisl eren morgen het ongeluk op het oefeniriaslerrein nabij Heumensoord van zijn paard te storten doordien dit struikelde, met het gevolg, dat hij een ernstige hoofdwonde bekwam In een nahijzijnd buis werd hij spoedig daarna verbonden. Daarop is hij naar zijne woning vervoerd. Ter gisterenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad waren de heeren Tromp van Holst, Gerritsen, Salomons, Rolandus Hage- doorn en Veis Heyn niet aanwezig. De drie eerstgenoemde heeren hadden bericht gezonden verhinderd te zijn. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering van-i Augustus 1.1. zooals die door den secretaris waren ontworpen, deelde de voorzitter jhr. J. W. A Barchman Wuytiers mede, dat de navolgende stukken waren in gekomen Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 21 Juli 1908, 3de Aldeeling no. 2773/1851, tot goed keuring van het raadsbesluit van 30 Juni 1908, no. 204, houdende vast stelling der verordening tot regeling van het getal der openbare scholen voor lager onderwijs in de Gemeente Amerstoort en het getal en de be zoldiging van het onderwijzend per soneel aan die scholen. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 4 Augustus 1908, 3de Afdeeling no. 3059/1933, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Juli, no. 238 tot vaststelling van het 2de suppletoir kohier inkomsten belasting, dienst 1908 Besluit van de Gedeputeerde Staten van Uirecht van 4 Augustus 1908, 3 le Afleelingno. 3059/19J1 houdende goedkeuring van het raadsbesluit van '-8 Juli no. 214 tot vaststelling van het oorspronkelijk kohier der Straat belasting, dienst 1908. Schrijven van de Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 4 Augustus 1908, 3de. Afdeeling no. 3107/1936, houdende mededeeling, dat aan het verzoek, betreffende het verleenen van een buitengewone vergunning voor Birkhoven niet voldaan kan worden. Alle voor kennisgeving aan genomen. Van Burgemeester en Wethouders de ontwerp-begrooting voor 1909 met memorie van toelichting en nota. Voorstel van Burgemeester en Wet houders van 29 Augustus Afdeeling I No 1182 betreflende de jaarwedde van den Gemeenteontvanger. Idem van Burgemeester en Wet houders van 29 Augustus, Afdeeling I No. 1183 betreffende de belooning toe te kennen aan den ambtenaar, be last met de invordering der be lastingen. Idem van Burgemeester en Wet houders van 29 Augustus Afdeeling I No. 1184 betreffende de jaarwedde van den archivaris. Idem van Burgemeester en Wet houders van 29 Augustus afdeeling I No. 1185 betreflende aankoop van een mechanische brandladder en in richting van een bewaarplaats. De begrooting van bet Burgerlijk Armbestuur voor 1909. Allen gedeponeerd ter secretarie ter inzage voor de leden. Eene dankbetuiging van mejuflrouw G. Hempenius voor hare benoeming tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere Meisjesschool. Eene dankbetuiging van mejuffrouw De Bruijn voor de verlenging van haar verlof, voor zooveel betreft de handwerklessen. Beiden voor kennisgeving aange nomen. Adres van het Bestuur der vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose. In handen van B. en W. om advies. Een adres van P. van Achterbergh om een op het Beukenlaantje voor zijn perceel staanden zwaren boom te rooien. In banden van B. en W. om advies. Alvorens met de behandeling der op de agenda vermelde punten wordt aangevangen vraagt de heer Jonssen den voorzitter of met de behandeling van het adres der vereeniging ter bestrijding van tuberculose zooveel voortgang zal worden gemaakt, dat een eventueel te verleenen subsidie nog op de volgende begrooting kan Worden gebracht, hetgeen door den voorzitter wordt toegezegd. Daarop komt punt 1 der agenda aan de orde: vei kiezing van een wet houder wegens aftreding van den heer E. L. Visser. De heer Visser, die tijdens de stemming de zaal verlaat, wordt met 10 van de 11 stemmen herkozen. Een stem werd op den heer Salomons uitgebracht. Door den voorzitter geluk- gewenscht verklaart de heer Visser, onder dankzegging voor het door zijne mederaadsleden in hem gestelde ver- ti ouwen, de herbenoeming te aan vaarden. Alvorens tot de benoeming van een inspecteur van het Bouw- en Woning toezicht (punt II der agenda) wordt overgegaan wenscht de heer Plomp het Dagelijksch Bestuur de vraag te stellen Welke is de leidende gedachte geweest bij het doen dezer aanbe veling. Aangezien de beantwoording dezer vraag persoonlijkheden raakt wenscht hij deze in geheime vergadering te zien behandeld. De voorzitter doet daarop de deuren sluiten. Na her opening na plus minus een half uur wordt met 10 tegen 2 stemmen tot inspecteur van het Bouw-en Woning toezicht voor één jaar benoemd de heer J. Schulte Nordholt, opzichter bij openbare werken te Alkmaar. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders -om naar aanleiding dezer benoeming en die van een tijdelijke klerk teekenaar ten bureele van den gemeente-architect de pensioenver ordening te wijzigen wordt met al gemeene stemmen aangenomen. Z. d. en z. h.st. wordt daarna aan den onderwijzer J. H. Rademakers van de school aan de Beekstraat, op zijn verzoek, met ingang van 6 October eervol ontslag verleend. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing van de 6e klasse der jongensschool wordt z. d. en z. h. st. aangenomen. Op dezelfde wijze hecht de raad zijne goedkeuring aan de voorstellen van Burgemeester eri Wethouders tol uitbieiding van het personeel aan de Openbare Lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan en tot tijdelijke uitbreiding van het personeel aan de Openbare Lagere school 2e soort aan de Hellestraat. Tot toelichting dezer voorstellen voerden Burgemeester en Wethouders het navolgende aan De 9e en 10e Klasse en de Heen 12e Klasse van de Openbare Lagere School 3e soort aan de Puntenburger laan waren tot heden beide onder één onderwijzer samengevoegd, 't geen mogelijk was door de betrekkelijk geringe bevolking van die klassen. Het zal met ingang van 1 November 1908 onmogelijk zijn de 9e en 10e klasse onder één leerkracht vereenigd te laten, aangezien het aantal leer lingen van beide klassen te samen 59 zal bedragen. Splitsing is derhalve noodzakelijk, aangezien de opening van de nieuw gebouwde R. K. Zustei- school geen verandering hierin zal brengen. De bevolking in de lagere klassen is zoo talrijk, dat ook in volgende jaren de combinatie niet meer moge lijk zal zijn. Het Hoofd der Openbare Lagere school 2de soort aan de Hellestraat bericht ons, dat zich voor de eerste klasse van zijne school 52 leerlingen aangemeld hebben. Dit aantal ver meerderd met de leerlingen, die niet naar de 2e klasse kunnen overgaan is te groot om aan éen onderwijs kracht toevertrouwd te worden, vooral nu het hier de le klasse be treft waar ieder leerling individueel nog veel zorg vereischt. Het is mogelijk de uitbreiding van het personeel te voorkomen door een der middenklassen, die niet zoo tal tijk bevolkt is, te splitsen en de leer lingen in eene lagere en hoogere klasse onder te brengen. Deze maat regel zal evenwel zoo ten schade van het onderwijs zijn, dat wij daartoe niet kunnen medewerken. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den voormaligen leeraar aan het Gymnasium en de H. B. School W. N. Coenen met in gang van '1 September 1908 een pensioen te verleenen van f 1259. wordt z. d. en z. h. st. aangenomen. Evenzoo een voorstel van het Dagel. Bestuur betreffende het adres van de maatschappij tot exploitatie van sport-, feest- en tentoonstellingsterrein (in ons vorig nummer opgenomen). Bij de behandeling van de ver betering van het kruispunt van den Arnhemsche- en Leusdenscheweg en de Bergstraat werd in eene vorige zitting besloten een gedeelte van het terrein in erfpacht af te staan. Deze clausule werd verzuimd aan de goed keuring van Gedeput. Staten te onder werpen. Burgemeester en wethouders stelden nu voor hen daartoe alsnog te machti gen waartoe de raad z. d. en z. b. st. toestemming verleend. Daarop komt aan de orde punt 11, rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een nailer adres van de firma H. A. de Vries, inzake leveranties aan de Gasfabriek. De heer van Duinen acht het wenschelijk dit punt aan te houden tot een volgende vergadering, de daarop betrekking hebbende stukken te doen drukken, deze rondte zenden aan de leden en de verschillende bladen, welk voorstel door den beer Oosterveen wordt ondersteund. Wethouder Visser bestrijd de nood zakelijkheid en ook de Voorzitter oppert bezwaren daar zijns inziens op deze wijze de firma de Vries deze zaak tot in 't oneindige zou kunnen rekken. De heer van Duinen houdt echter voet bij stuk en zegt dat waar Burgemeester en Wethouders zelf begonnen zijn de zaak publiek te maken het nu zeer zeker nood zakelijk is haar geheel in het open baar te behandelen. Ook de heer Plomp vindt dat zelfs den schijn ver meden moet worden dat er in deze rapporten iets voorkomt bezijden de waarheid. De voorzitter verklaart daarop dat Burgemeester en Wethouders het voorstel van den heer van Duinen overnemen, hetwelk daarop met alge meene stemmen wordt aangenomen. 12. Rapport en voorstel van Burge- moester en Wethouders betreflende een adres tot verharding van den Bisschopsweg. Burgemeester en Wethouders zeg gen in hun rapport bet navolgende Onder wederaanbieding van het adres, betreflende verharding van den Bisschopsweg, hebben wij de eer het volgende op te merken. In uwe vergadering van 28 Decem ber 1905 werd een dergelijk verzoek behandeld en werd door U, overeen komstig de adviezen van de commissie voor de fabricage en ons college, het adres van de band gewezen. Oader verwijzing naar de genoemde adviezen, herinneren wij U in 't kort, dat uwe vergadering zich vereenigde met de meening, ook in die adviezen verdedigd, dat het niet aanging in dit geval, waar het oen bestaande weg betrof, waaraan reeds vele hui zen gebouwd waren de gewone rege len toe te passen, t. w. do kosten geheel door de belanghebbenden te doen dragen. Aan den anderen kant bestonden er evenmin redenen de totale kosten door de Gemeente te doen betalen, aangezien het verharden van dien weg geen overwegend gemeente belang betrof. Wij hadden daarom den eigenaren voorgesteld kostelooze grondafstand met betaling van V der kosten. Slechts 3 van de 45 eigenaren waren hiertoe bereid. Uwe vergadering be sloot daarom het adres van de hand te wijzen. In het thans aanhangige adres lezen wij uitsluitend eene bereidverklaring lot grondafstand, niet tot bijbetaling in de kosten. Aangezien naar onze meening, de motieven die U in 1905 tot uw besluit geleid hebben, nog even krachtig zijn, hebben wij de eer U voor te stellen aan adressanten te berichten, dat bun verzoek nader in overweging zal wor den genomen, zoodra van de eigena ren eene bereidverklaring, niet slechts tot grondafstand, maar ook tot bijbe taling van der kosten van verhar ding, enz. is ingekomen. De heer Kroes vindt dat waar anders door de gemeente de vergoe ding der totale kosten gevergd wordt, waarvan adressanten slechts 1/4 daar van behoeven te betalen deze zeer humaan behandeld worden. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt daarop z. d. en z. h st. aangenomen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de rekening en verantwoording van de voormalige rustende schutterij over 1907, sluitende in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van f 16.75 wordt z. d. en z. h. st. aangenomen. Evenzoo een voorstel van Burge meester en Wethouders tot beschik king over een gedeelte van het batig saldo der rekening dienst 1907, ten behoeve van de begrooting voor het jaar '1908. Een voorstpl van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be- grooting dienst 1908, ten einde de Mooierstraat te kunnen verbeteren werd z. d. en z. h. st. goedgekeurd. Zwijgend machtigt de Raad Burge meester en Wethouders tot betaling uit het artikel voor onvoorziene uit gaven een bedrag van f 14,voor de gouden medaille beschikbaar ge steld bij het concours voor harmonie- en fanfarecorpsen. Het 3e aanvullingskohier der inkom stenbelasting dienst 1908 wordt even eens z. d. en z. h. st. vastgesteld tot een bedrag van f 334,25. Naar aanleiding van behandelde reclames in zake inkomstenbelasting dienst 1908 stellen Burgemeester en Wethouders voor daarop een bedrag van f510.af te schrijven, hetwelk door den Raad stilzwijgend wordt goed gekeurd evenals een vermindering van het totaalbedrag der straatbelasting over 1908 met f 66.77 naar aanleiding van daarop betrekking hebbende recla mes. Hierna wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen. De uitslag daarvan is dat in de eerste afdeeling zullen zitting nemen de heeren Veis Heyn, Tromp van Holst, Heyligers, Jorissen, van Duinen, Salomons, Ha mers en Gerritsen en deze gepresideerd zal worden door den wethouder E L. Visser, terwijl tot leden der tweede afdeeling onder praesidium van den wethouder M. L. Celosse werden aan gewezen de heeren H. Kroes, van Kalken, Rolandus Hagedoorn, Ruys, Plomp, Oosterveen en H. W. van Esveld. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter te kwart na drieën de vergadering. Koninginnedag te Amersfoort. De feesten jl. Maandag hier ter stede ter eere van onze Koningin gehouden zijn uitstekend geslaagd, dank de gezellige geest, die er beerschte, dank ook het gunstige weer. Want al dreigde bij wijlen ook een buitje, over bet geheel hadden de feestgan gers geen reden tot klagen. 's Morgens te half acht werden de feestelijkheden geopend met Koraal- muziek op den toren van den St. Joris, waar de heer Jochems zich met zijn koor had opgesteld. Een vrij talrijke menigte was reeds vroeg ter been om hiervan getuige te zijn. Doch waren hier veel menschen, bij en om Amicitia waren er oneindig veel meer. Door ruim honderd dames en heeren werden een 7-tal nummers gezongen onder leiding van den heer Petri, met begeleiding van bet stafmuziek corps van het 5e reg. Infanterie. Plechtig klonken de toonen in de stille morgenure en maakten op de talrijke schaar van allen rang en stand een overweldigenden indruk niemand bewoog zich. Ieder was geheel oor. De Aubade aan den Burgemeester door pl.m. 1500 kinderen van alle scholen slaagde volkomen. Dat het muziekcorps van den Roomsch Katho lieken Volksbond hiertoe veel bijdroeg, spreekt van zelf. Toen de liederen gezongen waren, dankte de heer Burgemeester den leider, den heer R. van 't Well voor zijn krachtige hulp en vereerde hem een fraaie barometer. De blijde kinderschaar ging nu naar het Plantsoen bij de Groote Haag, waar hun eenige versnaperingen werden aangeboden en de optocht ontbonden werd. Vele knapen en meisjes gingen nu hun geluk beproeven bij de com missie van de kinderspelen. De vlugsten en behendigsten veroverden een pi ijsje, aangevuurd door de talrijke toeschou wers buiten het terrein. In de Groote Haag stond een slot, bewoond door Graaf Floris V. Ook hij kon het dien dag niet binnen houden, maar ging, als de Amersfoorters, naar buiten en wandelde door de straten onzer stad vergezeld door zijn Ega, e'delen, ridders en soldaten. Ja, Floris en zijn volk zijn heel wal mans. Het geld, dat dit alles kost, hebben ze zelf bijeengebracht door elke week hun penningske te offeren. Hier komt ook een woord van lof toe aan den heer P. W. L. Zeeman, die door een uitgebreide studie van dit geschied kundig onderwerp in staat was de enthousiasten Hagenaars voldoende in te lichten. De stoet stelde voor Floris V op de valkenjacht. Bij den Wilhelmina- boom en bij den Burgemeester werden liederen gezongen voor deze gelegen heid vervaardigd en ingestudeerd onder leiding van den heer Zeeman. Dat deze zijn taak niet licht heeft opgevat, bleek uit de voordracht der zang nummers, welke --deomstandigheden in aanmerking genomen niet beter zijn kon. De parade trok natuurlijk veel volk, evenals de muziekuitvoering op het Plantsoen. Te drie uur werd de Allegorische- en Reclameoptocht gehouden. De eer ste stelde voor Aibeid, Handel, Am bachten, Landbouw en de Elf Pro vinciën. Dit laatste trok vooral de aandacht. In elf met bloemen en groen versierde wagentjes was een paartje gezeten gekleed in de typische dracht der provincie. Aan de Reclameoptocht werd deel genomen door de boterfabriek Nijkerk- Putten en de Automaat. Het zal voor de Jury wel geen gemakkelijke taak geweest zijn te beslissen wie al dan niet voor een onderscheiding in aan merking kwamen. De uitslag hiervan is voor 't Allegorisch gedeelte: No. 5 van den optocht, voorstel lende de Elf Provinciën, toegekend de verguld zilveren medaille van den Burgemeester. No. 10 Arbeid voorstellende, kreeg de zilveren medaille, met 30 punten bij loting toegewezen aan Patrimonium. No. 11 «Handel" door den Roomsch- Katholieken Volksbond, verkreeg de derde medaille, eveneens met 30 punten. Voor 't Reclamegedeelte, No. 14 van den optocht, bekwam de boterfabriek Nijkerk-Putten, de verguld zilveren medaille van Handel en Nijverheid, terwijl aan No. 15, de Automaat, de Jury-prijs, zijnde een zilveren medaille, werd toegekend. Ook waren nog twee medailles beschikbaar gesteld door de vereeniging Eerewacht voor de sier lijkste uitvoering van een der voor gestelde provinciën. Utrecht behaalde den eersten prijs met 41 punten. Zeeland den tweeden met 39 punten. Rest ons nog met een enkel woord te gewagen van de versiering hier en daar aangebracht. De Hagenaars had den, dank zij de vrijgevigheid van den heer de Beaufort hunne straten in een dennenbosch omgetooverd, waar tus- schen de kunstig aangebrachte papier-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2