Pmll Pillen BUITENLAND. BINNENLAND. Scheele hoofdpyn Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Doofheidbestaat nietmeef Lees het belangrijke artikel heden op de vierde pagina van onze courant gepubliceerd. RECLAME. By hen die dikwyls scheele hoofd pyn hebben is .iets aan de maag niet in orde. Qe?e verteert op onvolko men yryzf Het voedsel, en wat niet verteerd'wórdt blytf op de maag, bederft daèr en Jffengt walgingen, zuur en óprisgj/gen voort. Deze ophooping van vergiftige bestanddee- len) in de maag maakt ook dat het bloed langzaamaan met giftstoffen wprdt beladen, en deze giftstoffen veroorzaken scheele hoofdpyn, geheel op dezelfde wyze als wanneer men kboldampen inademt. De Pink Pijlen versterken de njaag, bezojgén een uitmuntende snsverteriog en do au de soheele ho^fdpya'v'erdwynen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg en J. van de HoolT, Langestraat 107, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prjjs: fl.75 de doos, f9. per 6 doozen. noemden rentmeester, eveneens Gijs- bert Montenberg gebeeten, vóór ruim een eeuw opperhoutvester van bet kroondomein, maakte zich destijds verdienstelijk door den Iaatsten wolf te dooden, die bij Nijmegen de streken onveilig maakte. Zijn achter kleinzoon gaat nu de lieve diertjes weer invoeren, om ze af te richten tot «wolfshond", zooals bet heet, en als dan te dienen de lieve beestjes wel te verstaan tot bewaking van het jachtterrein der Mookerheide. De stroopers zullen daar zeker wel respect voor hebben en kunnen nu de lichtbak wel naar den zolder brengen. De invoer van een ander artikel is on schuldiger, ik bedoel het artikel beroepsvoetballer, zooals er één uit Engeland door den Nederlandschen Voetbalbond is geëngageerd met bet oog op de in het najaar te houden internationale voetbalwedstrijden en met het doel om het voetballend Nederland in de gelegenheid te stellen zich onder de leiding van dezen voet balmeester verder te bekwamen in de moeilijkheden van dit populaire spel. Dit besluit vindt niet overal instem ming. In »de Sport" lucht een spotter zijn rijmershart aldus: cVeertienduizend voetbalspelers. Zal die knappe Engelschman Nu eens vliegensvlug gaan leeren Hoe je voetbalspelen kan. Eens per week geeft hij college, Geeft 'n trapje met z'n bak, En dan steekt-ie onverschillig 'n Gouden tientje in z'n zak." Die spotter is er dus niet mee ingenomen, 't Is ook moeilijk om het ieder naar den zin te doen, eenstem migheid is er zoo zelden. Wat wordt er nu door sommigen gesputterd en geprutteld tegen de invoering van de vereenvoudigde of Kollewijnscbe spelling op de scholeD. Maar dat is ook heusch niet zonder reden. Is er ook nog geen narigheid en ellende genoeg en moet die dan nog vergroot of verlengd worden door die nieuwe spelling? Of deze dat dan doet, vraagt ge. Zeker doet ze dat' Toen indertijd de Siegenbeeksche spel ling moest wijken voor die van De Vries en Te Winkel, merkte iemand in een onderwijzersvergadering op, dat hem dit zeer welkom was; immers door deze spelling werd de vro(o)lijk- heid langer en de bena(a)uwdheid korter. En wat doet na de Kollewijn scbe spelling. Zij maakt, dat de men seden, die haar volgen nu weer korter in de vrolijkheid komen en langer blijven in de ptenarte. Ik ben er dus tegen. In de pienarie zit niemand graag en daarom is de zoo lang en zoo wreed vervolgde zeezwaluw (sterna) bij al haar verdriet zoo dank baar en blij, nu zij krachtens Konink lijk besluit voortaan zal bebooren tot de voor land- en boschbouw nuttige, dus wettelijk beschermde vogels. Vóór haar vertrek van Texel's kust wilde zij uiting geven aan haar dankbaarheid, maar tegelijk ook aan heur smart: »Nu 't Weer tijd wordt te vertrekken, Kan 'k alléén op reis slechts gaan. Al mijn trouwe reisgezellen Zag 'k door menschenhand verslaan. Niet uit moordzucht, doch uit winzucht, Velde men mjjn makkers neer. Dag aan dag zag 'k velen vallen, Ik ontkwam slechts telkens weer. Als ik dra vertrek naar 't Zuiden, Is 't met weemoed in het hart; Maar toch is er veel verzachting Voor mijn diep gevoelde smart. 'k Hoorde door de menschen lezen, Dat 'k weldra beschermd zal zijn, Als ik eens naar Texel weerkeer, Bij de lente zonneschijn. Voor 't besluit: ons te beschermen, Past de diepste erkentlijkheid. Ik betuig dus vóór 'k ga scheiden, Thans mijn groote dankbaarheid" w. g. STERNA. Keuvelaar. De Engelsche bladen zijn vol berich ten over den jongsten storm op het Kanaal den hevigsten, dien men sinds jaren heeft beleefd de schip breuken en de moedig volbrachte red dingen uit het geweld der golven, waarin vele menschenlevens verloren gingen. Aan boord van de pleizierstoomboot Queen, die bij Selsey, aan de kust van Sussex strandde, waren 160 passagiers. Van dezen werden in den nacht 31 vrouwen en 3 kinderen door een reddingsboot uit Selsey aan land gebracht en 's morgens om 4 uur nog 24 vrouwen. Ook de overige passagiers kwamen later behouden aan walmaar het had weinig gescheeld of velen waren overboord gespoeld door de booge golven, die met zooveel kracht over bet schip sloegen, dat de vensters van de kajuiten braken. In de eetzaal liep men tot aan de knieën in bet water. In het eerst heerschte er groote ontsteltenis aan boord. Er dreigde een paniek; maar dit werd voornamelijk bezworen door een vrouwenslem, die, boven al het rumoer uit, een vroom lied aanhief, dat de anderen tot instem men opwekte en de gemoederen een weinig tot kalmte bracht. Van alle kanten worden lof en hulde gebracht aan de twee Neder- landsche loodsleerlingen, die de schip breukelingen van de Sydney, bij Folkestone, bebben gered. Het zijn Jacob Don, uit Maassluis die reeds een gouden medaille van Koning Edward ontving voor het redden van schipbreukelingen van een schip uit Harwich, in November 1906 en Emanuel F. Vogelaar, uit Hellevoet- sluis. »Die twee Hollandsche jongens", zeide de kapitein van de Sydney tot een medewerker van de Daily Chro nicle, ahebben zich als helden gedra gen. Het is aan hen en aan hunne kennis van de kust dat wij het leven hebben te danken." Postwetje. De invoering van het postwetje met 1 October a.s. is nog niet bepaald. Het voorstel om daartoe op dien datum over te gaan, is wel ingediend, maar de beslissing daarop is nog niet ge nomen. Militairen groet. Het Hdld. verneemt, dat de minister van oorlog in een bijzonder schrijven aan de inspecteurs van de verschil lende wapens, ernstig aandringt op het nemen van maatregelen die kun nen ieiden tot het beter brengen van den militairen groet in het openbaar, dan dat in den iaatsten tijd zou ge schieden. Nederlandsche-Heidemaatechappij. De directie van de Nederlandsche Heidemaatschappij verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat' van wege de Landwirtschaftskammer voor de Provincie Hannover van den 5e tot den 13 September e.k. te Osnabrück een provinciale tentoon stelling wordt gehouden van Heide- ontginning en Grondverbetering. Deze tentoonstelling is verdeeld in een achttal rubrieken, waarin alles zal worden bijeen gebracht wat op ontginning en grondverbetering be trekking heeft, en belooft zeer inte ressant te worden. Daar de toestanden op dit gebied in de Provincie Hannover veel over eenkomen met die hier te lande en' Osnabrück per spoor van Oldenzaal in ongeveer twee uur kan bereikt worden, kan een bezoek aan deze ten toonstelling aan belangstellenden ten zeerste worden aanbevolen. De directie der Nederlandsche Hei demaatschappij verstrekt op aanvrage gaarne nadere inlichtingen. Bij den Woensdagmiddag door de scbietvereeniging «Voor Koningin en Vaderland" gehouden onderlinge schietwedstrijd werden prijzen behaald door: le klas schutters, (max. 120 p.) Ie pr. R. J. van Eimeren 103 p., 2e pr. L. B. J. Serré 99 p., 3e pr. H. v. d. Veer 95 p., 4e pr. L. D. Lam- merts v. Bueren 94 p., 5e pr. Th. Klaassen 94 p. 2e klas schuttel s (max. 120 p.) le pr. B. Schooleman 98 p., 2e pr. A. Tillemans 84 p., 3e pr. G. J. de Ruiter 79 p., 4e pr. H. W. J. Fortuin 62 p., 5e pr. H. Heiligers 74 p. (9 treffers,) 6e pr. J. Schuilenburg 70 p. (9 treffers). Geluksbaan (max. 100 p.) le pr. L. Th. van Zwol 97 p., 2e pr. J. Okhuisen 96 p., 3e pr. Wachtm. Loureij 95 p., 4e pr. R. J. v. Eimeren 94 p. 5e pr. G. J. de Ruiter 94 p. Des avonds had in Café »de Arend de uitreiking der prijzen plaats dooi den voorzitter de heer J. D. Lammerts van Bueren, waarop nog tot laat in den nacht een gezellig samenzijn volgde. Bij Kon, Besl. is aan Mejuflrouw M. M. Maasen geboren te Manadorf (Duitschland) vergunning verleend lot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten vol doet. Donderdagmiddag omstreeks half twee passeerde Z. K. H. de Prins der Nederlanden onze gemeente per automobiel op weg riaar-Soestdijk. De assistent militair-apotheker E. Jonker wordt 1 October overge plaatst naar het Militair Hospitaal te Utrecht. De cursus aan de herhaling- scbool is j.l. Woensdagavond ge opend met 56 leerlingen, waarvan 31 nieuwe. Bij het 5e regiment zijn aan gekomen kapitein C. M. J. Koorevaar van bet 10e landweerdistrict, leeraar in talen aan den hoofdcursus te Kampen, en de le luitenant G. J. C. Zimmerman, terug van gedetacheerd uit West-Indië. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Zondagsschool van de afd. Amersfoort van den Ned. Pro testanten Bond wederaanvangtZondag 13 September a.s. Voor de aangifte van nieuwe leerlingen zal a.s. Zondag gelegenheid worden gegeven des morgens 12 uur aan de Rem.-kerk. Bij de gisteren gehouden aan besteding der fourages van de bereden wapens alhier in garnizoen was inge schreven door H. Boeschoten te Gra- veland, hooi 56 ct., stroo 34 ct., baver 92 ct., H.J. Schoemaker te Deventer, hooi 47ct., stroo 27 ct.. haver 88 ct., H. J. Buitenhuis te Nunspeet, hooi 61 ct., stroo 27 ct., haver 92 ct., D. Voormans te Amsterdam, hooi 51 ct., stroo 30 ct., inl. haver 87 ct., buit. haver 86 c. A. v. d. Hoek te Amers foort, hooi 60 ct., stroo 28 ct., Haver 90 ct., D. Gerritsen te Amersfoort hooi 50 ct., stroo 28 ct., inl. haver 90 ct., en C. Reijers te Arnhem hooi 47 ct., stroo 28 ct., buitenl. baver 85 ct., alles per 10 K,G. Voor turfstrooisel was ingeschreven door H. Koetsier te Arnhem tegen 84 per 10 K.G. Gisteren werd onder leiding van den majoor H. J. Indeweij van het 5e reg. Infanterieeeumanoeuvregehouden ter oefening van het geneeskundig per soneel, ziekendragers van verschillende lichtingen, op het oogenblik bij dat •regiment onder de wapenen. Morgenavond geeft, altijd als het niet plas regent, de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, haar laatste concert in dit seizoen op het terras van Amicitia. In de aigeloopen maand Augustus 1908 werden door de Amersloortsche Tram wegmaatschappij 13348 betalende passagiers vervoerd en bedroeg de passageopbrengst f688.10; de totale inkomsten waren f696,78 de dagkilo meter opbrengst was f 12.48'. In de zelfde maand van 1907 waren deze getallen op 9310 f696.70, f705.78 en f 12.65. Op het bureau van politie zijn als gevonden op den openbaren weg gedeponeerdeen zilveren lepeltje, een stafkaart van Amersfoort, een broche en een bronzen medaille voor trouwen dienst bij de Kon. Marine. Programma van het concert, morgenavond op Amicitia te geven door de stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie. 1. „Liebcsinsel," marsch Lineke. 2. Ouverture „Raymond" Thomas. 3. Freuet euch des Lebens, Walzer Strauss. 4. Fantaisie über das Lied „O, bitt eueh liebc Vogelein"Wijsman. 5. Ouverture „Das goldene Kreuz", Brüll. 6. Trois Danses espagnoles Moskotvski. 7a. Panis angelicusFrancke. 6. Rendez-vous, intermezzo Metter. 8. Hommage a Meyerbeer Seidel. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 6 September geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. D. Drijver, pred. te Zaandam. Reinonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Gereforui. kerk (Langegracht). Voorin. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/j uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Beide keeren Maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer C. W. M. Eigeman, van Achterberg, 's Av 5 uur, de Heer C. W. M. Eigeman. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9V* uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. Frans Rosier is wederom uit bet krankzinigengesticht te Medemblik ontsnapt. Men had hem toegestaan op j.l. Donderdag het Koninginnefeest mede te vieren. Toen hij na afloop daarna omstreeks half elf naar zijn cel teruggebracht werd, sloeg hij zijn verpleger neer, sprong uit een raam. Hij schijnt de haven te zijn overge zwommen, zijne kleederen werden althans op de wal gevonden. Een gunstig voorteeken. Men schrijft aan de N. Ct. uit Brielle In de geschiedenis van ons land en niet minder in die van het Huis van Oranje, is men gewoon, dat de goede voorteekenen uit Den Briel komen. Welnu, in verband met de stille hoop, welke heel ons volk voor een lang en vurig gewensebte gebeurtenis koestert, was het 'n eigenaardig ge zicht, om door de straten van Den Briel een ooievaar te zien wandelen geheel met oranje versierd en omkranst. Het is een echt Nederlandsche ooievaar, die nog nooit Egypte gezien heeft. Zelfs zit er wat van de onstui migheid der oude Nederlandsche zee vaarders in. Want bij wilde, evenals die. al vroeg uit bet nest, en schijnt toen op zijn eersten uittocht schipbreuk- geleden te hebben, tenminste de heer Langeveld vond hem liggen bij een sloot, heeft hem mee naar huis geno men, waar zijn bezeerde poot wat opgelapt wetd, en waar hij nu sedert vele weken zich zoo rustig onder de menschen beweegt, dat hij met zijn kleinen meester een zoontje van den heer Langeveld, kalm overal heen wandelt, en op 31 Augustus als ge- luksbode een tocht door beel de stad maakte. Met zekerheid kunnen we me- dedeelen, dat het Sanatorium «Sonne- vanck", nabij Harderwijk, uitgaande van de Vereeniging tot Christelijk hulpbetoon aan tuberculose-lijders, 8 October a.s. voor patiënten zal worden geopend. De Geneesheer-Directeur, Dr. J. Hekman, wiens adres tot 1 Oct. a.s. te Zuidbroek, daarna te Harderwijk is, zal gaarne alle gewensebte inlich tingen verschaffen. Het bekende Paviljoen te Bla- ricum, dat zulke schoone vergezichten biedt over het Gooi en de Zuiderzee, is met de aanliggende gronden in andere handen overgegaan. De «Rotonde" zal nu worden af gebroken. Op de plaats daarvan zal een landhuis gebouwd worden. De storm en het fruit. De laatste storm heeft in Maas en Waal 't fruit veel schade berokkend; het grootste gedeelte is afgewaaid. Dit gekneusde fruit moet, daar het spoedig bederft, direct aan de markt gebracht worden, zoodat deze daardoor overvoerd wordt. Zoo gold daags na den storm een H. L. beste tafelappels 90 cent. («IV R Ct.") Inbraak. Terwijl de familie D. J. Steyn Parvé, Bregittenstraat nr. 11 te Utrecht af wezig was, hebben inbrekers aldaar hun slag weten te slaan. Zij hebben een belangrijke hoeveel heid gouden en zilveren voorwerpen gestolen, waarvan de waarde door den eigenaar is geschat op ruim f 1500. De dieven zijn blijkbaar in hun werk gestoord, want op de vloer van de achterkamer heeft men verschillende voorwerpen van waarde achtergelaten feitelijk is er méér waarde in huis achtergebleven, dan de inbrekers heb ben medegenomen, wat wijst op een overhaaste vlucht. De daders hebben met een beitel, gevonden in de woonkamer, een kast in de huiskamer opengebroken en dit meubel daardoor beschadigd. In deze kast vonden zij de sleutels voor alle deuren en kasten in de andere kamers. Zij waren dus in de gelegenheid alles open te sluiten en hebben daar gebruik van weten te maken. Een kast waar van de sleutel niet aanwezig was, hebben de dieven ten overvloede ook nog geforceerd. Overigens zijn geen sporen van geweld gevonden Behalve de zilveren voorwerpen van dagelijksch gebruik hebben de daders zich ook sieraden van groote waarde toege ëigend. Het spreekt van zelf dat de politie met allen ijver aan het sporen is. Er zijn wel teekenen die er op wijzen dat hier daders aan het werk zijn geweest, die met de omstandigheden van huis en bewoners op de hoogte waren. Op den zolier vonden zij nog een valies, eveneens met waarde er in, dat door hen beneden is uitgepakt. Maar tal van voorwerpen, die de moeite van de inbraak dubbel en dwars konden loonen, zijn achtergelaten. Hier te Utrecht is tot dusver nog niets opgespoord of eenige aanwijzing gevonden. Men heeft evenwel dadelijk lijsten verspreid waarop de vermiste voorwerpen zijn vermeld. [i>U. D.") Voor Hnis en llol. Dr. Schöler zegt, dat naar zijn oordeel het rooken eer een schadelijken invloed uitoefent op de spijsverteenngs- wegen dan op de ademhalings organen. Aandoeningen van het slijmvlies van den mond en maagcatarh komen niet zelden als gevolg van het rooken voor ook het zintuig van den smaak lijdt er onder. Men bedenke verder, zegt dr. Shoe weinig rookers een goed gebit hebben. «Het is niet te betwijfelen, dat de vaste, vluchtige en gasvormige tabaks- bestanddeelen bij den rooker een neer slag in den mond vormen of rechtstreeks in de maag worden opgenomen." De rooker neme het volgende in acht: hij vermijde het rooken op de nuchtere maag,zoomede bij lichaams-oefeningen. Een slechte gewoonte is het rooken door den neus en het inslikken van den rook; men blaze dien dadelijk uit. Verder boude men de sigaar niet onafgebroken in den mond, maar neme haar telkens in de hand. Een sigaar op te rooken tot het laatste eindje is niet raadzaam. Wie veel rookt, spoele zich nu en dan den mond met water waarin een weinig zout; 1 gram op Liter, vooral vóór den maaltijd en vóór het naar bed gaan. Vergiftiging door nicotine kan voorkomen worden door te rooken uit een pijpje, waarin watten zijn, welke in een looizuur- oplossing gelegen hebben en daarna zijn gedroogd. Liefhebbers van* peterselie kunnen ook in den winter daarvan genieten. Men kan planten in potten zetten en deze op vorstvrije plaatsen bewaren, of ook versche planten drogen. Ook kan men de peterselie zeer goed inzouten. In den herfst legt men de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2