De genezing der Pink Pillen. Het gehoor aan de dooven teruggegeven. Lees het belangrijke artikel heden op de vierde pagina van onze courant gepubliceerd. 14 Voorstel van Burgemeester en "Wethouders tot wijziging der begroo ting dienst 1908, in verband met de oprichting van een fonds inzake werke loosheid. 15 Benoeming van 3 leden, waaronder een Voorzitter, van de Commissie van het fonds tot bevordering van de ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid in de gemeente Amersfoort. RECLAME. lil <le omstreken van Breda. Te Breda en in omtrek, zooals in de mee3to streken van Nederland, hebben de Pink Pillen een groot succes. Wij hebben vooral in den laat- sten tijd te Prinsenhage, in den omtrek van Breda, verscheidene gezinnen gezien waarin min stens een persoon zich over het gebruik der Pink Pillen te verheugen had. Wij kunnen onder meer noemen den heer Jan van Beek, die van een maagkwaal genezen is waaraan hij sedert lang leed; den heer F. Verstraeten, oud 39 jaar, genezen van algemeene zwakte, en eveneens Mejuffrouw Petronella Bekers, welke laatste ge nt'.n is van bloedarmoede en slechte spijsver tering. Wij geven hier den afdruk van een photographie van Mej. Petronella Bekers en haar vader, gemaakt door een dagbladreporter die daar was gekomen om inlichtingen te nemen over die merkwaardige genezingen. Aan dien reporter heeft Mcj. Petronella Èekers het volgende mee gedeeld „Gedurende meer dan 2 maanden leed ik aan maagpijnen die mij geen rust lieten en mij tot zelfs ver in den nacht vervolgden en mij verhinderden te slapen. Mej. Petronella Bekers en haar vader. Ondanks een uitgezocht en licht voedsel verergerden die maagpijnen op dusdanige wijze dat ik ten slotte bijüö niet meer kon eten. Mijn kleur wasgeel gew'ordcD, het wit van mijne oogen had ongeveer die zelfde geele tint aange nomen. Ik ondervond qgn zeer groote vermoeienis, in diermate dat ik gedwongen was mijn werk meer .fm meer na tb; laten. Ik wist niet meer wat jje doen, want ik had vele geneesmiddelen gcnqjpcn die zonder^Sitwcrking waren gebleven, toer^ twee van onp buren, "de heer Jan van BeiJ' en de heerirVerstreaten, mij aanraadden de yink Pillen vtet nemen waarover zij zeiven zo^tcvreden waren. Heeds had ik dikwijls goed vatf die pillen hooren zeggen en ik besloot ze te namen. Ik moet u zeggen dat ik er zeer voldaan o#- ben, en dat ik van af de eerste doos mij vellicht heb gevoeld; niet meer dan 3 doozen zijh noodig geweest om mij geheel te genezen lm gevoel ik in het minst geen pijn meer, mijn e«ust is uitmuntend, mijn kleur is teruggeko- rnjört en iedereen zej*t mij dat ik er gezond uitzie." jAllcn die aan.,slechte spijsvertering en aan ed» gebrekkige Verkina van de maag lijden heb ben er bclanapbij de P&k Pillen te gebruiken, die. door ljjre macht, het bloed te herstellen, altijd uitrrUfntendc resultaten geven. De Pinlifc Pillen gevpi aan de maag^te noodige krachtêp om de4dwiormalen arbeid qer spijsverterinjpte verrichten; zij versterken ti^gelijk het gajfcele organisme, wekken het zcntyrstelsel en hergeven het gezondheid. Zij zijfrfeflnosèrtroffen tegen de bloedarmoede en de bleekzuSfitbij jonge meisjes, tegen vermoeienis en plaatselijke pijnen. Zij geven bloed, krachten en een goede spijsver- teering. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg en J-van de Hooll, Langestraat 107, en verder bij verschillende apothekers cn goeie drogisten. Prijs: fl.75 de doos, f9. per 6 doozen. Be lezing van Dr. van Gorknm uit den Haag over »de Tuberculose en hare Bestrijding" had Donderdag avond heel wat belangstellenden naar Amicitia gelokt. Alle plaatsen waren bezet. Mannen en vrouwen van allen- rang en stand waren tegenwoordig. De geleerde Spreker vertelde eenvou dig en duidelijk, wat hij te zeggen had, terwjjl hot gesprokene na de pauze nog door lichtbeelden werd verduidelijkt. En waar hij cijfers noemde, was dit niet om af te schrik ken, doch om aan te toonen, wat tuberculose wel beteekent. Jaarlijks sterven tri ons land 10000 menschen aan rbze ziekte, waarvan 7000 aan longlubereulose, want niet alleen de longen ook andere lichaamsdeelen kunnen door deze ziekte worden aangetast, zooals de keel, de klieren enz. Thans zijn de geleerden het er over eens, dat deze ziekte te genezen is. De besmetting kómt van buiten af en men brengt de kiemen niet mede ter wereld. Dit laatste is bijgeloof. Eopra is een ziekte, die veel over eenkomst Ireeft met tuberculose. Beide zijn besmettelijk. Beide zijn te gene zen. De eerste is bijna uitgeioeid. En waarom zou men de Witte Pest, zooals tuberculose ook wel eens genoemd wordt, dan niet kunnen uitroeien? Zoodra iemand aangetast is, moet hij doelmatig behandeld worden. De kans op herstel is dan gunstig. Drank jes kunnen hier niet helpen. Wel rust, voeding, licht, lucht, reinheid. En dit kan het best in Sanatoria gegeven worden. Tien jaar geleden gaf H. M. de Koningin-Moeder het voorbeeld door Oraoje-Nassauoord te schenken. Te Hellendoorn is ook een herstel lingsoord, waar de verpleging minder kostbaar is. De goedkoopste kost toch nog 2 gld. per dag. Alle lijders in ons land zou men niet tegelijk in Sana toria kunnen behandelen, de ruimte en het kapitaal ontbreken. Tuberc. is besmettelijkis te voor komen, is te genezen. Dit zijn de drie grondwaarheden, waarvan velen in ons land nog geen flauw besef hebben. Hoe weinigen zijn er, die weten, dat spuwen besmetting kan overbrengen. In spoorwagens, in wachtkamers, in tram5 overal wordt gespuwd. In sommige staten van Amerika mag dit niet en woidt de overtreder stieng gestraft. De school kan ook veel doen om begrippen van reinheid en zindelijkheid aan te brengen. En wordt de grootste zindelijkheid betracht door zieken en gezonden dan wordt de ziekte voorkomen. Natuuilijk is een zwak gestel veel vatbaarder dan een krachtig, dat een duwtje kan velen. Zooals we reeds opmerkten kunnen niet alle zieken naar een herstellings oord. In huis kunnen ze echter ook genezen met eenvoudige middelen, lucht licht, voeding, rust, reinheid En hier juist kunnen de Vereenigingen tot bestrijding der tuberc. zoo heilzaam werken, dooi dat hun controleur de woningen binnengaat en met raad en daad bijstaat. Is er geld noodig, wat dikwijls het geval zal blijken, dan helpt de veree- niging. Is de moeder ziek dan komt een vrouw, die het huishouden doet. Door dit alles wordt de ziekte betre den en is sinds 1875 dan ook aan bet afnemen, wat 1e statistiek ook leert. Robert Koch ontdekte in 1882 de oorzaak der tuberc., die niet erfelijk, maar besmettelijk is. De »Amersfoortsche Vereeniging" heeft föüO van het Rijk gekregen en f250 van de Gemeente. Ze kan dus werken. Steunt ze finantieel en moreel. Met den wensch, dat velen zich zouden opgeven als lid, eindigde de begaafde spreker zijn schoone en leerzame voordracht. Vele dames benutten de pauze om leden te werven. Dit is met recht, het ijzer smeden als het heet is. H. M. de Koningin-Moe'ler ver geld van hare zuster de Vorstin van B«itheim bracht j I. Donderdagmiddag éèa bezoek aan »Kinderzorg". De bur gemeester in ambtsgewaad had H. M. aan den grens der gemeente opge wacht en verwelkomd. H. M. werd ontvangen door den voorzitter der Vereeniging Ds. A. VV. Bronsveld uit Utrecht, Ds. G. VV. C. Vunderink, secretaris, Mr. I. G. Grothe van Schel lach, uit Utrecht, penningmeester, freule E. J. van Holthe, lid der huis houdelijke commissie en mevrouw Vunderink. Uit handen van het zoontje van den directeur, den beer P. J. Stephan, ontving H. M. een fraai bouquet rozen. Met bijzondere belangstelling be zocht H. M. de verschillende localen van het gebouw, sprak Hare hooge ingenomenheid uit met de doelmatige inrichting en stelde het bestuur een flinke gift ter hand voor versnaperin gen voor de kleinen. H.M. keerde per rijtuig naarSoest- dijk terug, de Vorstin van Bentheim vertrok te 4.22 per H. IJ. S. M. naar Bentheim. De directeur der plaatselijke af deeling van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst de heer M. VV. Petri, tot dusverre te Utrecht woonachtig zal zich hier metterwoon vestigen. Woensdagmiddag werd voor het front der verzamelde troepen der 4e divisie door generaal J. H. A. Nier- strasz aan kolonel A. van Seters, com mandant van het le regiment veld artillerie het officierskruis der Oranje Nassau-orde en aan V. Noest, kapitein van den Generalen Staf het ridderkruis dier orde uitgereikt. Het bureau der landweer is-ver- -plaatst van den Singel naar de Utrecht- sche weg no. 31. De Staatscouiant van 23 Sept. bevatte de statuten der vereeniging lAcnersfoortsch Mannenkoor" en der afdeeling kalk- en steenbewerkers van den Chr. Nat. Werkmansbond. Met ingang van 1 October is de kapitein H. J. von Santen benoemd tot majoor bij het le regiment infan terie; tot majoor provinciale-adjudant in Gelderland de kapitein F. A. Nieuwenbuys, thans belast met het commando in het I Ge landweer-district; tot kapitein de le luit. P. M. Over- sluys, van het 5e reg. infanterie ge detacheerd bij de militaire verkennin gen. 1 October treedt de nieuwe postwet in werking. Het enkelvoudig gewicht van een brief wordt dan van 15 tot 20 gram verhoogd. Ook zijn dan voor locaalverkeer briefkaarten verkrijgbaar tegen 2 cent. Donderdag 13 October a.s. zal in het gymnastieklocaal der openb. school aan de Hellestraat de loting vnor do lichting 1909 gehouden wor den voor hen wier familienaam aan vangt met een der letters van A tot F. Voor ben wier naam met een der overige letters aanvangt op den vol genden dag. Het was gisterenavond bijzonder rumoerig langs de straat, om reden de miliciens der lichtingen 1903 en 1905 alvorens »huistoe" te gaan voor het laatst nog eens »de blommetjes bui ten zetten." De heer G. Bikkers heeft be dankt als directeur van het symfonie orkest »Jubal" Mejuflrouw M. J. vau Eek is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere School 2e soort in de Hellestraat. P. Anema en H. J. Bartelink beambten bij de Rijks waterstaat alhier zijn door den minister van Justitie aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter Het le elftal van Quick speelt Zondag, as. voor de Oostelijke le klasse tegen 't Zesde te Breda. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 27 September geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. A. E. F. Junod, van 's-Gravenhage, Reinousfrautsche kerk. Voorm. IO'/i uur, Pr of. Dr. H. Oort, te Leiden. Gercform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/j uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. H. Teerink. 'sAv. 57i uur, Ds. H. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, Lezen. 'sAv. 5 uur, Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal mie Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. o1/» uur, Godsdienstoefening. 388ste STAtTSLO'E'Efckf Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 23 en 24 Sept. 1908. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leikwebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 7880 12005 13761 18235 18418 18918 en 18924. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 530 766 871 882 890 1598 7864 7877 7878 9004 9039 9045 10318 10334 12006 13329 13331 13335 13791 13796 18238 18898 18905 18913 18917 18927 18928 en 20587. Volgende trekkingen geschieden: 29, 30 Sept., 1, 2, 6—9 en 12—16 Oct. 1908. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen; 1 van f lOO.OOO, 1 van f50.000, 1 van f 25.000. 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f2000, 1 van f1500, 52 van f 1000, 56 van f 400, 57 van f 200, 141 van f 100 en 3020 van f70. Vergadering van de 2de afdee ling van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 18 September 1908. Tegenwoordig de heerenM. L» Celosse, Wethouder, Voorzitter: C. J. Plomp, M. R. N. Oosterveen, H. Kroes, D. Ruijs, benevens de Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese; later de heer J C. Rolandus Hagedoorn. Afwezig met kennisgeving de heer H. W. van Esveld. Tot rapporteur wordt aangewezen de heer D. Rujjs. Aan de orde is het nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende pensioneering der nacht wakers met een voorstel van den heer Plomp a. om het voorstel van Burgemeester en Wethouders niet aan te nemen; b. om de jaarwedde der nachtwa kers te verhoogen met f25. De Secretaris deelt op verzoek van den Burgemeester het volgende mede: De Burgemeester kan zich vereeni gen met bet voorstel van den heer Plomp, voorzoover dit de strekking heeft de zoogenaamde nachtwakers te doen uitsterve.n overeenkomstig het in 1902 beslotene. Toen bij de behandeling van de salarissen der agenten, in het voorjaar van 1908, uit den Raad zelf stemmen opgingen tot dadelijke afschaffing van de nacht wakers, meende de Burgemeester deze voorstellen te moeten bevorderen, omdat het politie-korps bij aanneming daarvan zou verbeteren. Nu't evenwel gebleken is, dat de Raad niet genegen is het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot pensioneering van twee nachtwakers en tot teruggave van de gestorte pensioenbijdragen aan te nemen en een meer kostbare regeling voor do eventueel af te schaffen nachtwakers wenscht, acht de Burgemeester de geheele regeling te bezwarend en oordeelt bet daarom verstandig, het Raadsbesluit van 1 April 1908, no. 97. waarbij de nacht wakers werden afgeschaft, in te trek ken en het besluit van 23 September 1902 te handhaven. De verhooging van de salarissen der nachtwakers meende de Burge meester te moeten ontraden, èn omdat hij de bezoldiging voor de bewezen diensten voldoende acht èn omdat hij het niet juist acht, sala rissen van betrekkingen, die opge heven zullen worden, te verhoogen. Een der leden deelt mede, dat het hem verheugt, dat het Hoofd der politie geen bezwaar heeft tegen het oorspronkelijk besluithij is van meening, dat het niet billijk is de nachtwakers, al was het dan met eenig pensioen, willekeurig op straat te zettenhet zijn wel geen formeele politie-beambten, maar zij hadden toch gerekend op een verdienste levenslang; hij merkt verder op, dat de verhooging der jaarwedde mei f25 een gevolg is van de algemeene verhooging der jaarwedden bij de politie, billijk ook voor hen die 's nachts dienst doen. De Secretaris wijst er nog op, dat nachtwaker een bijbetrekking is; het is hun niet verboden overdag andere verdiensten te hebben. Een der leden zou de nachtwakers willen doen invallen bij vacatures van agenten 2e en 3e klasse. De Secretaris merkt op, dat deze wijze van handelen te duur zou zijn, omdat dan het aantal nachtwakers telltèiis zou moeten worden aangevuld, maar ook zouden de in functie zijnde nachtwakers niet geschikt zijn voor volledigen politiedienst. Een lid verklaart zich te kunnen vereenigen met het in stand houden der nachtwakers tot dat zij uitge storven zijn en ook met de verhooging van jaarwedde, maar hij zou wenschen, dat de dienst van de nachtwakers beter geregeld was, dat er een in structie werd gemaakt en zij eenige opleiding ontvingen. De overige leden der afdeeling ver klaren zich daarop vóór de intrekking van het Raadsbesluit tot afschaffing der nachtwakers en vóór de verhoo ging der jaarwedde, maar spreken de wenschelijkheid uit, dat de dienst en de opleiding worden geregeld. Vervolgens komt in behandeling het rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende vaststelling eener nieuwe Verordening, houdende bepalingen voor het over dragen van verkeerswegen of terrei nen tot het aanleggen van verkeers wegen bestemd. De Secretaris wijst er op, dat de voornaamste verandering in de bestaande verordening is, dat niet meer zal worden gevraagd het bedrag waarop de werken worden geraamd, maar dat moet worden betaald naar de werkelijke uitgaven. Wat dus te veel is gestort wordt teruggegeven. Als proef is deze regeling reeds toegepast bij de overdracht van Van der Geest en Van den Berg bij de Withoos-en Borstraten en dat 20°/» moet worden gestort van de geraamde kosten van hardmaking voor eerste onderhoud der wegen. Geen der leden het woord verlan gende, verklaart de afdeeling zich te kunnen vereenigen met de voorge steld^ verordening. De afdeeling verklaart zich te kun nen vereenigen met de ingediende gewijzigde concept-bouwverordening. Niemand verder het woord ver langende, wordt de vergadering gesloten. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 17 tot 24 September 1908. GeborenJacobus, z. van Willem Johan nes van der Linden en Antje Veenendaal. Geertruida Naatje, d. van Hendrik Stoffer en Aaltje van Putten. Ruth- gerus Hendrikus. z. van Rijk van Wes- terlaak en Geertrui Kremers. Wilhel- mina Petronella Elisabeth, d. van Gijsbertus Aloüsius van Loo en Cornelia Elisabeth Maria Rigter. Klaas, z. van Cornells van Eijkelenburg en Willemina van der Burg. Anna Margaretha, d. van Hijlke Eesges Hoekstra en Cornelia Kuipers. Wilhelmina Pieternella Antonia, d. van Gerrit Bos en Jannetje Reintje van Dier- men. Theodora Maria, d. van Hendrik van der Doorn en Theodora Maria de Gans. Willem Arnoldus,z. vanEverardus Johan nes Elbertse en Franciska Cuijpers. Petronella, d. van Albert Johannes de Jong en Cornelia Joanna Henrica van der Hoorn. Nicolaas, z. van Petrus Ven horst en Alberta Krabbe. Grietjen, d. van Gerrit Arend Holtman en Grietjen Meijerink. Gerarda, d. van Cornelis van de Vlasakker en Johanna Spijker, Hendrikus Jacobus, z. van Jan Andries ter Hoeven en Hendrika Kuijer. OndertrouwdHendrikus Cornelis Lange- reis en Carolina van Beek. Willem Arlar en Neeltje Veenendaal. Elias van 't Wel en Johanna Petronella Verheuvel. Getrouwd: Wilhelmus Jacquet en Maria van Hoeijen. Hendrik van Eist en Cornelia Hermina de Gans. Willem Kerkhof en Richarda Kuijer. Johan Repko en Clara Roeloffina Barbara van Appelen. Albertus Jacobus van Stralen en Everarda Rijnders- Dirk de Graaf en Wilhelmina Tuithof. Overleden: Gerrit Troost, 3 j. Mar- grietha van Dijk, 6 mnd- Willemina Langras, 14 mnd. Stoutcnburg. van 18 tot 25 Sept. 1908. Overleden: Jan Klein veld, oud 69 j ongeh. Woudenberg. Geboren: 18 Sept. Jannetje d. van Jan van Donkelaar en Luitje van de Glind. 24 Sept. Martines z. van Marten de Bruin en Bertha du Pree. Gehuwd18 Sept- Gerrit van den Brink 27 j. en Gjjsbertje van Lunteren, 21 j. Overleden: 22 Sept. Wijntje Veldhuizen geh. met Gerardus ten Broek, 43 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Sept. 1908 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f 2.50 a f 5.Peren f G.— a 110.Klei- aardapp. f 0.— k f 0.Zandaardapp. f 1.80 a f2 Hoendereieren f5.50 a f 5.75 per 100 st. Eenden fü.a f 0.Boter J 1.15 a f 1.45 per kilo. Mir- garine f"0.a f0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0.60 a f 1.00. Kinkens f 0.30 a f0.60. Piep kuikens f 1.af 1.30. Ganzen f 0.a f0..Eenden f0 90 a fl.10 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f0.a f0Wilde konijnen fO.OO k f0.00. Tamme f 0.60 a fl.Duiven f 0.40 a f 0 60 paar. Magere varkens f a f Varkens export f 0.a f Zeugen f30.a f50.Biggen i 7.a f 10 Schrammen f a f Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. RECLAME HE T BEWIJS IS HIER. Ja, naast Uw eigen deur. De Heer J. van Doom, wonende Buiten de Kleine Koppel 21 te Amersfoort, deelt ons medeVóór het gebruik van Foster^ Rugpijn Nieren Pillen, ben ik ruim zeven jarenlang opgescheept geweest met een nierkwaal. Steeds had ik hevige pijn in den rug en in de rechterzij, daarbij kwamen ver schrikkelijke duizelingen en somtijds leek het mij toe, alsof het /Woed stilstond, ik moest mij dan vasthouden ora niet neer te vallen. Het kwam dikwijls voor, dat ik totaal ongeschikt was ora het minste/ werk te verrichten en het bed moest houden. Ayat ik hier ook tegen aèngewend heb, alles was dte vergeefs en ik diwht, dat ik mijn geheele leven op fleze wijze zMi moeten voort sukkelen Men maakte mij attent op Uw pillen, die ik dadelijk liet komen fi\ ik was werkelijk ten zeerste verwonderd over dfe snelle wijze, waarop deze werkten. Na een paasdagen gevoelde ik rnij enorm vQ*l beteken nadtrt ik een doosje geledigd had, was ik geheel' hersteld, Ik had nooit kunnen denken, dat er zulk een afdoend middel bestond, daar alle andere medicijnen toch te vergeefs ge weest waren. Ruim twee jaar later vernemen wij van den Heer Van Doorn: Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben getoond een blijvende genezing te verschaffen. Ik heb thans niets geen Ifist meer van mijn vroegere kwaal en weet haast niet meer, dat ik zoo ziek geweest ben. I Ik ondergeteekende. verklaar, dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, djê U goeddunkt, (w. g.) J. van Doorn. Het waren de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die den Heer Van Doos* gpnP7~en lteliheo. Verzekert U, dat gij het echte geneesmiddel krijgt, de handteekening van James Foster staat op elke doos. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a F. 1.75 voor één of F. 10.— voor zes doozen. 13

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2