Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. R AAP SSTÜKKEN7 den dood werden gevolgd. De artsen hopen dat de ergste tijd vorbij is. Twee doctoren te Petersburg hebben den moed gehad, om, na zich twee maal tegen de ziekte te hebben laten inenten, een rein-cultuur van cholera- bacillen in te nemen. Tot dusver hebben zich nog geen teekenen van cholera bij hen voorgedaan. Gisterenmiddag te half twee vergaderde de Gemeenteraad ter be handeling der in ons vorig nummer opgenomen agenda. Onmiddellijk na opening der ver gadering verheft de voorzitter jhr. Barchman Wuytiers zich van zijn zetel en deelt mede, dat hem des ochtends is kennis gegeven van het overlijden van den heer C. T. van Beek. Hij wenscht enkele woorden te wijden aan de nagedachtenis van dit sympathieke oud-raadslid, die aller achting en vertrouwen genoot en door hetgeen hij gedurende zijn lang lidmaatschap van den Raad voor de gemeente heeft gedaan nog lang in aller herinnering zal blijven voort leven. De raadsl-den hoorden staande deze waardeerende woorden aan. Afwezig waren de heeren Hagedoorn, Hameis, Jorissen en Oosterveen. Eerst genoemde verscheen later nog ter vergadering. De voorzitter deelde daarop mede dat de navolgende stukken waren in gekomen Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utiecht van 8 September 1908, 3de Afdeeling No. 3544/2245 tot goed keuring van het 3do aanvullings kohier van de inkomstenbelasting, dienst 1908. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 8 September 1908, 3de Afdeeling No 3465/2263, tot goed keuring van bet raadsbesluit van '1 September 1908, No. 268, strek kende tot wijziging van het raads besluit van 25 Februari 1908, No 63 en voorts tot verhuring van het sport terrein op Birkhoven. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 8 September 1908, 3de Afdeeling No. 3486/2270 tot goed keuring van de raadsbesluiten van 1 September 1908, Nos. 274 en 275 strekkende tot wijziging der begrooting, dienstjaar 1908, in verband met buitengewone werken en overbren ging van een deel van het saldo over 1907. Besluit van de Gedeputeeide Staten van Utrecht van 8 September 19 >8, 3de Afdeeling No 3499/2269 tot goed keuring van het raadsbesluit van 1 September 1908. No. 276,strekkende tot betaling uit het artikel voor on voorziene uitgaven. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 14 September 1908, 3de Afdeeling No. 3528/2317 tot goedkeuring van de raadsbesluiten van 28 Juli No. 237 en 1 September No. 269 tot aankoop van grond en afstand van erfpachtsrecht. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 22 September 4e Afdeeling No. 3488/2354 lot defini tieve vaststelling van de rekening van de voormalige schutterij over het Dienstjaar 1907. Van hei Burgerweesbuis de begroo- ting voor 1909. Eene dankbetuiging van J. Schutte Nordholt voor zijne benoeming tot Inspecteur van het Bouw- en Woning toezicht. Eene dankbetuiging van E J. Beu- mer voor de hem toegekende perio dieke veihooging van zijne jaarwedde. Een adres van de Vereeniging «Vergunning" waarbij verzocht wordt de behandeling van het adres inzake het sluitingsuur voor de tapperijen, te bespoedigen. Een adres van den Bond voor Staatspensionneering, daarbij verzoe kende adhaesie te willen betuigen aan een adres aan H M. de Konin gin. Een verzoek van het Arnersfoortsche Drankweercomité tot bet verleenen van eene subsidie van f300 voor 1909 Met algemeene stemmen worden daarop achtereenvolgens vastgesteld: de gemeenterekening over 1907 tot een bedrag van f 679825,08' in ont vangst en f 654065,33 in uitgaaf, sluitende dus met een batig saldo van f5759,75'; de rekening van het stratenfonds over 1907 tot een bedrag van f209,11 in ontvangst en f74,80 in uitgaaf dus met een batig saldo van f 134,31de rekening van het Burgerlijk Armbestuur tot een be drag in ontvangst ea uitgaaf van f 12320,64' en de rekening van het! Burgerweeshuis over 1907 tot een bedrag van f 14230,31 in ontvangst en f 7853,23 in uitgaaf, met een batig saldo van f 6377,08. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot belegging van f 100 van het fonds voor onderhoud van overgenomen wegen en straten in een obligatie Ned. Werkel. Schuld rentende 3wordt z. d. en z. h. st. aangenomen. Op dezelfde zwijgende wijze hechtte de Raad zijnegoedkeuring aan de door Burgemeester en Wethouders voor gestelde jaarwedden en pensioen grondslagen van personeel, verbonden aan Gymnasium en Hoogere Burger school. Met algemeene stemmen werden daarop benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Burgeravondschool voor de Nederl. taal de heer E. H. Buyten- liuis. voor de Natuuikunde de heer F. Faber, voor Wiskunde de beer A. A. Verburg, voor handteekenen de heer H. Mooyen Jzn. en voorlijn- teekenen de heeren H. Huurdeman, N. Nierop en H. Dijkstra. Daarop komt aan de orde: Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een nader adres van de firma H. A. de Vries inzake leveranties aan de Gasfabriek. Do heer Van Duinen is het met dit, onze lezers uiteen vorig nummer onzer courant bekend, rapport verre van eens en spreekt de wenschelijk- heid uit om voortaan bij eventueele geschillen tusschen leveranciers en den directeur der fabriek door experts van beide kanten te doen beslissen. Nadatnog de wethoudervanopenbare werken eri de heer Plomp als lid der gascommissie er het hunne over heb ben gezegd, wordt het adres der fn ma M A. de Vries op voorstel van Bur gemeester en wethouders voor kennis geving aangenomen. Het voorstel van Burgemeester en wethouders om afwijzend te beschikken op het verzoek van P. van Achterbergh tot het rooien van een boom in het Beukenlaantje wordt z. h. st. aange nomen. De heer Hagedoorn merkt nog op dat aan dezen boom door het schrik barend snoeien zijn giootste schoon is ontnomen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vei koop van eenige schuren, staande op bet zoogenaamde Vildersbosch, wordt voorloopig door hen teruggenomen. Tot leden en plaatsvervangende leden van het stembureau voor de aanstaande verkiezing van leden der Kamer van Koophandel worden be noemd de heeren E. L Visser, M. L. Celosse, M. R. N. Oosterveen en D. Ruys. Een voorstel van Burgemeester en wethouders om aan de Arnersfoortsche Tramweg-Maatschappij voor het jaar 1908 eene subsidie tot een maximum van f 1800 te verleenen onder de voorwaarden a. dat de rekening der Maatschappij over het jaar 1908 door Burgemeester en Wethouders wordt goedgekeurd b. dat deze subsidie alleen dan uit betaald zal worden, wanneer er voor zoover de ontvangsten der Maatschappij over bet jaar 1908, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders, te kort schieten om de in dat jaar voor exploitatie en vernieuwing benoodigde uitgaven te bestrijden, en niet mag dienen tot uitbetaling van dividend, wordt z. d. en z. h. st. aangenomen. Burgemeester en Wethouders had den tor toelichting van dit voorstel nog het volgende aangewend: In uwe vergadering van 25 Juni 1907 werd na langdurige discussie besloten aan de Arnersfoortsche Tram weg-Maatschappij over 1907 eene sub sidie tot een maximum van f1800 te verleenen onder eenige daarbij ge noemde voorwaarden. Tevens werd aan de Maatschappij bericht, dat, onverminderd andere omstandigheden, waardoor eene subsidie tot een maxi mum van f 1800 niet verleend zal worden, voor het geven vao de zelfde subsidie voor 1908 als eerste voor waarde zal worden gesteld, dat dooi de Garanten-vereeniging een bedrag van tenminste f lOuO beschikbaar zal worden gesteld. Wij hebben met de indiening van een voorstel tot subsidieering over 1908 gewacht totdat zekerheid bestond over de bijdrage van do Garanteri- vereeniging. Het bestuur van de Tram-Maatschappij heeft oris thans bericht, dat op eerie dergelijke bijdrage van de Garanten-vereeniging over 1909 gerekend kan worden. Thans kan derhalve de vraag over wogen worden of in 1908 subsidie en, zoo ja, tot welk bedrag gegeven zal worden. De r-notieven, die U indertijd tot uw bovengenoemd besluit van 25 Juni 1907 geleid hebben, waren zeer verschillend. Onder verwijzing naar de zeer uitvoerige schriftelijke en mondelinge behandeling, die toen aan dit onderwerp is besteed, brengen wij het volgende in 't kort U in herinne ring. Oorspronkelijk was door het irambestuur eene subsidie van f2800 gevraagd de meerderheid van de voor dit onderwerp benoemde Raads-com- missie achtte dit bedrag te hoog. Daarna kwamen evenwel krachtige stemmen uit de burgerij op, die niet alleen op behoud van de tram aan drongen, maar die binnen korten tijd een bedrag van f 1000 bijeen wisten te brengen. De meerderheid van de Raads-commissie was daarna van oor deel, dat onder de omstandigheden eene bijdrage van de Gemeente tot een maximum van f 1800 geoorloofd was. Door U werd deze meening gedeeld. Wel werd eenige twijfel uitgesproken of dit bedrag voldoende zou zijn, maar men meende het be stuur der tram in de gelegenheid te moeten stellen eene proef te nemen. Deze proefneming is in zoover gelukt, dat in 1907 van de Gemeente eene bijdrage van f 1760.42 noodig is ge weest. Het komt ons college voor, dat het Gemeentebelang medebrengt, ook voor het loopende jaar een subsidie tot een maximum van f 1800 beschikbaar te stellen. Behalve de argumenten, die voor de subsidie bij de vorige behandeling zijn aangevoerd, bestaat er thans een nieuw argument, dat juist voor de Gemeente van bijzondere waarde ge acht moet worden, t.w. de invoering van het 5 cents-tarief. Terwijl in 1907 in de maanden Januari Augustus 55 135 passagiers vervoerd werden, bedroeg dit getal in 1908 over dezelfde maanden 79 399, dit is dus bijna 25 000 meer. Boven dien wijzen de cijfers, verdeeld over de maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei, Juni, Juli, Augustus 1908 bedroeg dit getal respectievelijk 8191, 8396, 8429, 9055,9927,10402.11650 en 1334S. Ook is het ons gebleken, dat door het bestuur verschillende bezuinigin gen zijn ingevoerd. Onder deze omstandigheden meenen wij de pogingen, die bet bestuur ge daan beeft om de tram zoo zuinig moge ijk te beheeren en haar tevens zooveel mogelijk dienstbaar te maken aan het publiek, te moeten onder steunen, weshalve wij de eer heb ben het hierbijgaand concept-besluit U ter vaststelling aan te bieden. Daarop komt aan de orde het onze lezers bekende rapport en voorstel van de Raadscommissie, belast met bet onderzoek inzake het beschikbaar stellen van gelden tot leniging dei- geldelijke gevolgen van gedwongen werkeloosheid. Alvorens het in behandeling te nemen, w ijdt de voorzitter onder blijken van instemming een woord van hulde aan de commissie voor haar degelijk en helder rapport en niet in het minst aan bare secretaris, die aan de samenstelling daarvan zeker het grootste aandeel heeft gehad. Behoudens een kleine opmerking van den heer Hagedoorn die de vrees uitsprak dat het moeilijk zou zijn uit te maken of iemand nalatig is ge weest in het zoeken naar werk, werd het voorstel der commissie zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting dienst 1908, in verband met de oprichting van een fonds inzake werke loosheid, wordt z. d. en z. h. st. goedgekeurd. Tot voorzitter der commissie van het fonds tot bevordering van de verzekering legen de geldelijke ge volgen van onvrijwillige werkeloosheid in de gemeente Amersfoort benoemt do Raad daarop de heer J. C. Plomp en tot hare leden de heeren D. Ger ritsen en H. Kroes. Na aan de raadsleden verzocht te hebben nog een oogenblik en comilé generale bijeen te blijven sluit de vooizitter te 3 uur de vergadering. Gemeente-Reiniging. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de salarisregeling voor het Personeel van den Reinigings dienst. Wij ontvingen van de Commissie van Bijstand in het beheer van den reinigingsdienst het vooistel te bevor deren, dat de weekloonen van alle werklieden op f9.worden vastgesteld eti het salaris van den directeur op f 1100 benevens vrije wooing en tan tieme. De loonen bedragen thans: 1 werkman f9. '1 f8.80. 3 werklui f8 70. 21 werklui f8.50. 1 stalbaas f9.benevens vrije woning, terwijl het salaris van den directeur ff 000.benevens vrije woning en tantieme bedraagt. Op grond zoowel van de loonen, die door de gemeente in andere takken van dienst worden betaald, als van de loonen, die elders uitgekeerd wor den, kunnen wij ons met het voorstel vereenigen. Wat de salai isregeling betreft voor den werkman, die thans reeds f9. verdient, zij opgemerkt, dat deze nog ongeveer f 100.extra verdient, voor het toezicht houden op het gebruik van de pneumatische pomp, terwijl het salaris van den stalbaas verleden jaar tot f9.verhoogd is. Voor de verbooging van de jaar wedde van den Directeur vinden wij aanleiding in den grooten ijver, die de Directeur bij de waarneming van zijne betrekking aan den dag legt. De jaarlijksche kosten aan het voor stel verbonden bediagen f703.20. Op grond van een en ander hebben wij de eer u voor te stellen de loonen overeenkomstig het bovenstaande vast te stellen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Tweede Kamerverkiezing in liet district Ommen. Nader meldt men aan De Roti., dat in de vergadering der centrale antirev. kiesvereeniging op Vrijdagj.l. dr. A. Kuyper als candidaat gehand haafd werd. Indien dr. Kuyper bedankt had, zou ds. G. W. C. Vunderink, de candidaat zijn geweest, die echter reeds gemeld had niet in aanmerking te willen komen. Gisterenochtend ontsliep hier ter stede na een langdurig en smarte lijk lijden de heer C. T. van Beek. Jarenlang lid der Provinciale Staten en van den gemeenteraad heeft hij zooveel hij vermocht bijgedragen tol den bloei der gemeente Het St. Elisa betbs-gasthuis, waarvan bij voorzitter was, getuigt van zijn weldadigheidszin, want het is vooral door zijn vorstelijke gift, dat deze voor onze stad zoo noodige inrichting, werd mogelijk gemaakt. Naast bovengenoemde betrekkingen was de heer Van Beek nog onder voorzitter der Vincentius-vereeniging, Hoogheemraad van den Bunschoter Veen- en Veldendijk, Heemraad van het College voor de Rivier de Eem enz bestuurslid der R. K. Jongens school, der spijskokcrij en van de Hulpbank. Kwam bij daardoor inet tal van personen van allerlei gezindte in aanraking, hij wist zich door zijn humaan optreden aller achting te verwerven en lang nog zal hij iu vele kringen noode worden gemist. Door de politie-agenten die bij het onlangs te Arnhem gehouden examen voor het politie'-diploma slaag den, is aan hunne chef den heer A. Nijhof en aan den heer A. Bommel, die geheel belangeloos hen voor dit examen opleidden een fraaie wandel stok met zilver beslag aangeboden. Tot onderwijzer aan de R. K. jongensschool alhier is benoemd de heer F. A. Beemer uit Eist. Quick zette de competitie niet erg gelukkig in. Zondag j.l. verloor ze te Breda van 't Zesde met 10. Morgenochtend te half acht wordt de nieuw gebouwde R. K. Kerk nabij Puntenburg door de geestelijk heid plechtig gewijd. Na afloop zal het gebouw te be zichtigen zijn op vertoon eener kaart, bij de kosters der beide andere paro chiën te bekomen. «De Arend" die zich jarenlang met een liefhebberij tooneeltje heeft moeten behelpen, krijgt nu een heusch tooneel van moderne proporties. De verbouwing moet nog vóór den a.s. kermis voltooid zijn. In de plaats van den tot majoor benoemde Kapitein Staal is tot regi- ments-adjiidant benoemd de Kapitein A. Hogervorst. Kapitein P. C. J. P. Kroeze is aangewezen voor speciale diensten bij het 5e reg. infanterie. Donderdag To October zal ten voordeelen voor liet bouwfonds der Chr.-Jongelingsvereeniging alhier een Orgel concert in de St. Joiiskerk worden gegeven, door den heer W. Petri uit Utrecht. Voorts is medewer king toegezegd door Mejuffrouw T. de Ligt uit Utrecht, voor zang en door den heer G. K. G. van Aaken voor viool. De beëediging der bij het 5e regiment infanterie en het lo regiment huzaren nieuwbenoemde officieren zal plaats vinden op 10 October a.s. Door den keurmeester der viseh werd j.l. Zaterdagavond op de varkens- markt een partij gerookte visch afge keurd, die door de politie voor con- sumtie ongeschikt werd gemaakt. In eene Zaterdag in »de Arend" alhier gehouden vergadering werd eene vereeniging opgericht van ge- pensionneerdeonderofiicieren van land en zeemacht, die zich ten doel zal stellen het verkrijgen van pensioenen voor hunne weduwen en weezen. Tot bestuursleden werden gekozen II. C. Maas, te Zwolle, voorzitter; A. Hassing, Amersfoort, vice-voor- zitterL. J. Krook, Amersfoort, secretaris; A. J. van Thiel, den Helder, penningmeesterJ. K. R.Tiel, Kampen, D. C. Bierma, den Helder en B. C. Jansen, Rotterdam, commissarissen. Bij de aanbesteding van bet benoodigde ligstroo voor het garnizoen gedurende het tjjdvak van I November 1908 tot 31 October 1909 werd het laagst ingeschreven door A. van den Hoek alhier voor f 28 75 per 1000 K.G. Onder het gewone voorbehoud is de levering gegund. Door de H. IJ. S M. is het treinpersoneel opgedi agenom, wanneer reizigers wegens plaatsgebrek in een der treinen een plaats in eene hoogeie klasse wordt aangewezen dan hun plaatsbewijs aangeeft, de passagiers zoolang mogelijk in het genot van de eemmaal ingenomen plaatsen te laten, en ze niet zoo spoedig mogelijk te noodzaken in eene lagere klasse weer over te slappen. 388ste STAtTSLIt'iKKta Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 29 Sept. 1908. (950 loten). Ten kaDtore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebek te Amersfoort (Breede3traat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f200 op No. 13790. Prijzen van f 70. 880 10336 en 12023. Te zamen 4 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 887 1602 1609 7853 7876 9040 9053 9060 10306 10333 12003 1201118245 18255 18483 18911 en 18916. Naar een Duitsch systeem. Voordat de Kinderwetten bestonden, werd door de Amsterdamsche recht bank een 14-jarige knaap wegens een kleinen diefstal tot een gevan genisstraf van korten tijd veroordeeld. Nadat de straf was afgezeten kwam hij in de leer bij een slucadoor; toen hij daartoe den leeftijd bereikt had, ging hij als koloniaal naar Indië, paste steeds goed op en kwam na zes jaar met een blanco strafregister terug. Hij werd los stationarbeider aan de tl. IJ. S. M. te Amsterdam, en na zes weken behoorlijk zijn plicht ver vuld te hebben zou bij zooals gebruikelijk is een vaste aanstelling krijgen. Maar helaas, wat hij in jeug dige onbezonnenheid bedreven had, zou bij als man en huisvader nog motten boeten De politie deelde den chef van hot station mede, dat de man op veer tienjarigen leeftijd een gevangenisstraf had ondergaan en het gevolg was, dat de aanstelling niet werd uitgeieikt en de oppassende man op straat stond, zijn gezin ten prooi aan de armoede. Lang liep hij rond om te trachten een eerlijk stukje brood voor vrouw en kinderen te verdienen, maar de vloek van het verledene volgde overal, hij ging het pad der misdaad op en dezer dagen werd door het O. M. een maand gevangenisstraf

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2