Ingezonden. Het gehoor aan de dooven teruggegeven. Lees het belangrijke artikel heden op de vierde pagina van onze courant gepubliceerd. 1908, des namiddags te half twee ure. 1. Benoeming van een onderwijzer aan de school aan de Beekstraat, vac. Rademakers. 2. Idem aan de school aan de Puntenburgerlaan. (uitbreiding per soneel) 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedden van het personeel, ver bonden aan de Burgeravondschool. Cussus 1908/1909. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen eener periodieke verhooging aan den leeraar Dr. P. K. Lulofs en vaststelling van diens jaarwedde en pensioensgrondslag. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het perceel, grenzende aan de Zuidzijde van het raadhuis. 0. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot machtiging tot ver huring van een perceel, gelegen bij de Bloemendalscbe poort. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderbandsche ver huring van een weide, gelegen op Birkhoven. 8. Benoeming van een Regent van het Burgerweeshuis. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het rooien en verkoopen van boomen 10. Voorstellen, betreffende de nachtwakers. 11. Vaststelling van het 4e supple toir kohier Inkomstenbelasting, dienst 1908. 12. Vaststelling van het le supple toir kohier straatbelasting, dienst 1908. 13. Behandeling van leclames in zake Inkomstenbelasting, dienst 1908 14. Behandeling van reclames, in zake straatbelasting, dienst 1908. 15. Behandeling van verzoeken tot het verieenen van afschrijving inzake inkomstenbelasting, dienst 1908, ter zake van vertrek en overlijden. 16. Behandeling van de begrooting van het Burgerweeshuis voor 1909. 17. Behandeling van de begrooting en subsidie voor het Burgerlijk arm bestuur voor 1909. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende de jaarwedde van den Gemeente-Ontvanger. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in verband met de toe lage aan den ambtenaar, met de vervolging in belastingzaken belast. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de jaarwedde van den archivaris. 21. Voorste) van Burgemeester en Wethouders betreffende de salarisre geling voor bet personeel van den Reinigingsdienst. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een mechanische brandladder en inrichting van eene bewaarplaats. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende een adres van het Bestuur der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Amers foort tot verkrijging eener subsidie. 24. Behandeling van de Gemeente- begrooting voor 1909. Het comité, belast met de rege ling van het 9Je gymnastiekfeest Middengewest Ned. Gymnastiek Ver bond, te Amersfoort gehouden 21 September 1907, heeft de eer kennis te geven, dat het niettegenstaande eenige garanten hebben geweigerd aan hunne verplichting te voldoen, alle rekeningen heeft voldaan, dank zij de royaliteit van den heer C. J. G. Mieremet, Voorzitter van het Mid dengewest, en van de firma A. H. van Cleeff, die eerstgenoemde van zijn personeele uitgaven bij het orga- niseeren van genoemd feest en laatst genoemde van haar vorderingen, zoo veel hebben geschrapt als aan het geheel ontbrak om allen overigen crediteuren onverkort het hunne te kunnen geven en de rekening te kunnen doen afsluiten. De reserve-sergeant L. C. van den Steen van Ommeren van het 5e regiment infanterie isbenoemdtot vaandrig. «Het Lustige Weeuwtje". In de Sociëteit Amicitia alhier zal Maandag 26 October a s. eene enkele operette voorstelling worden gegeven dooi het Nederl. operette Ensemble, Directeur Alphonse Janmart Jr. Gege ven wordt de populaire operette van Fianz Lëhar »Het Lustige Weeuwtje", waarin de hoofdrollen zullen vervuld worden door de eerste solisten tan het Ensemble en wel de dames Corrie Pinksen, An^élique Persoons, S. Heil bron, Rosine Samehtini, en de Heeren S. v. Beem, Franz v. d. Stappen, Jan Grootveld, André v. Dijk, J. J. Rent meester e. a. De voorstelling alhier zal wat monteering en costumes aan gaat, gelijk zijn als te Amsterdam. Deze operette is te Amsterdam en te Rotterdam 50 achtereenvolgendemalen met groot succes opgevoerd. Daar te Amersfoort wegens de groote kosten, aan deze operette verbonden, maar slechts eene opvoering kan plaats hebben, raden wij onze lezers aan, deze gelegenheid om te genieten niet te verzuimen en Maandagavond naar Amicitia te gaan. Maandagavond half acht zal in de Gereformeerde Kerk A. aan de Langegracht een bidstond worden gehouden waarbij zal voorgaan Ds. Vunderink. De Voordracht voor de benoe ming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School aan de Beek straat, beslaat uit: 1. D. Demmer te Leerdam. 2 T. Beverlo te Gietelo. 3 M. G. van Gelder te Oosterbeek. Op de Voordracht voor de benoe ming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School aan de Puntenburgerlaan, komen voor als No. 1 T. Beverlo te Gietelo. No. 2 D. Demmer te Leerdam. No. 3 J. D. van Aken te Heino. Een schoorsteenbrandje in de Arnhemsche Poortwal achter de meisjesschool bracht Donderdagavond 8 uur heel wat menschen op de been. De buren waren er evenwel zoo vlug bij, dat de spuit geen water behoefde le geven. Woensdagavond 8 uur zal op de Anti-Kermisavond in Eben Haëzer Ds. G. Mansvelt van Amsterdam als spreker optreden met het onderwerp »Een Strijdkreet". Het tweede elftal van Quick speelt Zondag op haar terrein aan den Leusderweg tegen Hercules III Utiecbt, H. V. C. 1 ontvangt achter Rustoord B. V. C. de Bilt. terwijl Quick III naar Hilversum gaat om aldaar Velocitas te ontmoeten. De le-luitenant van spec, dien sten A. M. Mol van bet 5e reg.mf.wordt 2 Nov. gedetacheerd bij het le reg. vestingartillerie te Utrecht. Tot hoofdcommies ter gemeente secretarie is, in de plaats van Jhr. I. M. van Reigersberg Versluys, be noemd, mr. J. K. H. de Beaufort. De le luitenant J. II. vanReede, gedetacheerd bij het Depót van het le Reg. Veldartillerie te Utrecht, wordt op 1 November a. s. weder bij de 11de Afdeeling alhier terugge plaatst. De heeren Dirk Sehafer en Gerard Hekking hebben gisteravond door-hun prachtig, goddelijk spel het niet zeer talrijk opgekomen publiek geboeid van 't begin tot 't einde. Ja, hun spel bekoorde hoe langer hoe meer en noode gingen de aanwezigen heen toen de tijd van scheiden daar was. Schilfer bespeelt zijn instrument, de piano, op een wijze, die mis schien niemand hem na kan doen. Zijn aanslag en zijn geheele spel dwingt bewondering at en vol eerbied iuisterde men naar den Kunstenaar. Zijn kunst broeder Gerard Hekking is zijn even knie. Ook deze haalt de bekoorlijkste geluiden uit de violoncel. Het samen spel is meer dan voortrellelijk. In één woord dit concert is ver boven onzen lof verheven. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 25 October geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. Joh. 0. de Meijere. Em.-pred. te 's-Gravenbage. Remonstrantsehe kerk. Voorm. 10'h uur, Prof. Dr. H. Y. Groenewegen. Collecte voor de Gustaaf-Adolf-vereeniging. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. 'sAv. 5Vi uur, Ds. Donner. Bediening v. h. II. Avondmaal. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bediening v. h. H. Avondmaal. 'sAv. 57» uur, Ds. Terrink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 97» uur, Lezen. 'sAv. 5 uur, Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal nde Zaaier". Voorm. 97» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Vervolg Plaatselijk nieuws, enz., zie bijvoegsel. Voor Huis en Hol. In vochtige kelders beeft men vaak veel hinder van rottingen, om dit te voorkomen strooie men tusschen elke laag eeu paar handvollen ongebluschle kalkstof, waardoor het water wordt opgezogen. De huismoeder, die eenige kooien voor huishoudelijk gebruik, wil bewa ren, kan dit doen door ze op een niet te warme, droge en vorstvrije plaats aan een touwtje op te hangen. Wie echter een heele partij b. v. roode kooien moet overwinteren, gaat anders te werk. Hij plaatst ze, in rijen van 2 of 3, naast elkaar buiten op den gelijk gemaakten grond, ietwat schuin afloopend. Sommigen doen er stroo onder, maar dit achten we niet zoo goed, daar, indien het stroo begint te rotten, ook de kooien licht worden aangestoken. Men zette de kooien met de wortels naar boien en over- dekke ze tot op een decimeter na, den wortel mede gerekend, met aarde. Er ontstaat daardoor tusschen de rijen een greppel, dien men open houdt De aarde moet goed worden vastgetreden, ook telkenmale als men voor huishoudelijk gebruik er wat afneemt Tot laat in 't voorjaar, tot Mei zelfs, blijven de kooien, aldus bewaard, goed. Observator. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Landgenooten. Den 30en Mei 1902 werd het Volks sanatorium te Hellendoorn plechtig door Hare Majesteit de Komngin- Mneder geopend. Sedert dien dag is het aantal pa tiënten, die hulp kwamen zoeken tegen het lijden, dat jaarlijks zooveel honderden ten grave sleept, steeds toenemende geweest. In 1902 werden verpleegd 82 patiënten. 1903 104 1904 115 1905 154 1906 196 1907 212 En dit jaar is het aantal aanvragen tot opneming alweer grooter dan in 1907. In begin Augustus werd de dui zendste patiënt opgenomen. Deze cijfers geven eene duidelijke voorstelling van de beteekenis van het Sanatorium als toevluchtsoord voor onze on- en minvermogende borstlijders. Ten einde aan het steeds toene mende aantal aanvragen te voldoen, is door den Geneesheer Directeur al het mogelijke gedaan om plaats te maken. Het aantal verpleegden, oorspron kelijk 54, werd al vrij spoedig over schreden en tegenwoordig worden geregeld veel meer patiënten gehuis vest (getallen van 70 en 75 zijn niet zeldzaam). Alle beschikbare ruimte in het gebouw is in gebruik genomen. Zie kenzaal, leesvertrekken en eenige kleine kamers, alles werd ingericht voor de opname van patiënten en nog is er voortdurend plaatsgebrek. Velen moe ten wachten, weken, maanden lang en zien zoo hunne kansen op herstel belangrijk verminderen. Moet deze toestand zoo blijven? Moeten wij lijdelijk aanzien, hoe zoovelen ten gronde gaan, omdat er voor hen geen gelegenheid is tot herstel? Neen dat mag niet! Uitbreiding is noodigl Op de laatste Algemeene Vergade ring (10 Mei jl.) is dan ook besloten tot uitbreiding over te gaan, zoodra het geld daarvoor veikiegen zal zijn. floe groot zij feitelijk zou moeten zijn, is niet nauwkeurig te zeggen, maar zeker is het, dat wanneer het aantal bedden met 4048vermeei- derd wordt, deze plaatsen in zeer korten tijd ingenomen zullen zijn. De tegenwoordige electriscbe- en verwarmingsinstallatie, de grootte van de keuken, laten deze uitbreiding toe. Het personeel zal wel is waar moeten worden uitgebreid, doch lang niet in verhouding lot de vermeerdei ing van het aantal patiënten. De exploitatie kosten per patiënt zullen dus dalen zoodat de Vereeniging met dezelfde bijdragen meer menschen zal kunnen helpen. Honderd veertig patiënten meer dan thans zullen ieder jaar het Sanatorium kunnen verlaten, met versterkt weerstandsvermogen, waar door de meesten van hen weer in staat zullen zijn voor zich en hun gezin te zorgen. En niet alleen zij zelf zijn hiermede gebaat, maar, terug gekeerd in de Maatschappij, brengen zij daar begrippen over een gezonde levenswijze en nemen zoodoende een werkzaam aandeel in den strijd tegen de tuberculose. Uitbreiding van het Sanatorium is dus hoogst wenschelijk In welken vorm zal men uitbreiden Wanneer wij rekening houden met de ervaring, die geleerd heeft, dal niet alleen voor lijders aan beginnende tuberculose, maar ook voor ietwat verder gevorderde gevallen, de Sana toriumbehandeling nog uitnemende resultaten en herstel van arbeids vermogen vermag te geven, dat vele tuberculoselijders in eenig tijdperk hunner ziekte te bed verpleegd moeten worden en dat het volstrekt niet de ernstige gevallen met de slechtste vooruitzichten zijn, die bedbehandehng vereischen, dan is het verklaarbaar, dat met verlangen wordt uitgezien naar eene gelegenheid om de tuber culoselijders te bed in de open lucht te verplegen. Dit verlangen, gevoegd bij overwe gingen van technischen aard, brengt ons tot het plan van een afzonderlijk paviljoen, aan alle zijden door veranda's omgeveD, een paviljoen van twee ver diepingen, één voor mannen en één voor vrouwen en geschikt voor de verpleging van 40—48 ambulante, zoowel als bedlegerige patiënten. Om dit plan te verwezenlijken is minstens tachtig duizend gulden noodig. De lijden zijn voorbij, waarin de arme borstlijder in een warme dufle kamer langzaam wegkwijnde en beiustend de komst afwachtte van den verlossenden dood. Zooals thans de frissche lucht en het heerlijke zonlicht in de kamer van den lijder stroomen, zoo zijn ook nieuwe en frissche opvattingen gedron gen in de hoofden en harten van hen, die zich het helpen van de tuber culoselijders tot levenstaak stellen. En met de nieuwere opvattingen over de behandeling van de zieken, is het bewustzijn geboren van de groote beteekenis, die de genezing van de patiënten heeft voor gezin en Maatschappij. Wij komen dus tot U orn geldelijken steun en wij doen dat met het volle vertrouwen, want wij komen in een tijd, waarin de mensch- heid is doordrongen van de groote beteekenis van den strijd tegen de tuberculose en overal, onder alle rangen der maatschappij, doordringt de wetenschap dat de tuberculose te genezen is. Wij weten, dat wij veel aan U vragen, maar wanneer gij bedenkt, hoeveel honderden lijders aan tuber culose wachten op goede afdoende verpleging, als gij bedenkt, hoe, mede door Uwe hulp, vele huisvaders aan hun gezin, vele moeders aan hun kroost worden teruggeven met nieuwe levenskracht, dan zijn wij overtuigd, dat het geven U gemakkelijk zai vallen. Helpt ons, steunt het Sanatorium, werkt mede tot uitbreiding hiervan ten bate dergenen, die er genezing van hun lijden zoeken. Wilt onzen Algemeenen Penning meester, 58o Lange Voorhout te 's-Gravenhage, Uwe bijdrage zenden of wel eene machtiging om daarover per kwitantie te beschikken. Het Hoofdbestuur der Vereeniging lot Oprichting en Exploitatie van Volkssanaloria voor borstlijders in Nederland. Mr. J. SICKENGA, Onder-Voorzitter, te Leeuwarden. Dr. R. DE JOSSELIN DE JONG, 1* Secretaris, te Rotterdam. Dr. J. HERMAN DE JONG, 2e Secretaris, te 's-Gravenhage. A. H. J. C. TELDERS, Alg. Penningmeester, te s-Gravenhage. Dr. J. G. DRIESSEN, te Joure. Mr. H. J. D. D. ENSCHEDE, to Haarlem. Dr. S. J. HALBERTSMA, tc Rotterdam. Mr. J. J. HEYSE, te Middelburg. Prof. Dr. E. L. VAN LEERSUM, te Leiden. Mr. J. P. R. M. DE NEREE VAN BABBERICH, te 's-Gravcnhage. Dr. C. NOLEN, te Rotterdam. Dr. M. DE VLIEGFR, te Almelo. Dr. D. DE VRIES REILINGH, te Groningen. Dr. A. J. VAN DER WEIJDE, te Utrecht. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 15 tot 21 October 1908. GeborenJohannesHendrikus Hubertus, z. van Johannes Hendrikus Hubertus Jans sen en Johanna Grada Aleida Zweers. Wiebe, z. van Johannes van der Schaaf en Antje Aans. Aleida Wilhelmina d. van Gerrit ter Maten en Margrietha van den Ham. Johannes Hendrikus, z. van Jan Kraan en Clasina Pouwen. Fran- ciscus Johannes Andreas, z. van Andries de Wit en Wilhelmina van Groenestein. Geertruida Johanna - Maria. d. van Hubertus Henricus Thiery en Geertruida Maria van der Linden. - Hikje, d. van Willem Berculo en Jannetje van den Berg. Hendrika, d. van Gerard van Noorden burg en Margaretha Theresia van Burg- bteden. Hendrika Antonia Jacoba, d. van Jacobus Antonie Kok en Neeltje van den Brink. Anna Maria, d. van Huber tus Kunkels en Anna Catharina Huber- dina van Bergen. Ondertrouwd: Jacob Smit en Jansje Adriana van Apeldoorn. Harmen Hemminga en Catrina Lappain. Cor nells Verkuil en Anthonia van der Horst. Arie Knoppers en Elisabeth van Ee. Jacobus Johannes Koning en Gerarda Marianna van Keulen. Gehuwd: Jacobus Adrianus van Ach- terbergh en Barta van der Veer, Antonie Vial en Johanna Tuithof. Salomon Hamburger en Jessie Hambur ger. Jeen Duursma en Niesje Schepers. Jan Blooi en Gerritje van Esveld. Johannes Marines Snijders en Wilmpje Kraak. Overleden: Nicolaas van Eykelenburg, 67 j., wedn. van Aradina van Roodik. Johan Lablans. 6 weken. Naatje Stoffer. 9 m. Gerardus Antonius van der Lin den, 3 w. Cornells Bolleman, 86 j., echtg. van Dina van Koot. Johan van Deudekom, 36 j., echtg. van Cornelia de Roo. Wilhelmus Antonius Smit 20 m. Johannes Cornells Manse, 57 j.. echtg. van Grada Budel. Leusden. Van 16 tot 23 Oct. 1908. GeborenAlbertha Maria d. v. Melchior Zytveld en Maria van Duinkerken. Gerrit z. van Pieter Nieuwenhuis en Niesje Vetkamp. Stoutenburg. Ondertrouwd: Evert van den Broeken Gerrigje Bieshaar. Woudenberg. Van 16 tot 23 October 1908. Geboren: Hendrika Everarda, d. van Jan de Bree en Maria Jetten. Ondertrouwd: Jan Pater, 23 j., en Eli sabeth van Voorthuizen 28 j. Overleden: Antonia van Garderen, wed. van Rijk Hendrik van Egdom, 76 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 23 October 1908 Tarwe f 0;Rogge f 0.—. Boekweit f 0. Appelen f 3.a f 5.Peren f 5.—a 1 10 Ivlei- aardapp.f U.— a f 0.Zandaardapp. fl.80 a f 2 Hoendereieren f 7.a f 8.per 100 st. Eenden fO.a f 0.Boter il.40 a 1.50 per kilo. Mar garine f 0.a f0.Zoetem. kaas fO.a f0. Kippen f0.60af0 90. Kuikens fl.a f 1.20 Piep kuikens f 0 30 a f 0.60 Ganzen f 0.a f 0.Eenden f0 90 a f 1.10 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f 1.50 a f2Wilde konijnen fO.OO a fO.OO. Tamme f 0.80 a f 1 20. Duiven f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens f a f Varkens t. export f 0.a f Zeugen f a f Biggen f 7.a f 0 10. Schrammen f a fVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen. 40 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len. 250_hect. Zandaardappelen, 14000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 900 kilo Gras- boter, kilo Margarine, Kilo kaas. siuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biggen en zeugen. RECLAME. IEDERS BELANG TE AMERSFOORT. Vooral het Uwe. De Heer A. van Ravenswaaij, Eiland Kuba 58 te Veenendaal, sehrijft ons: Alvorens ik gebruik maakte van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, klaagde ik altijd over de nieren. Dit was dik wijls zoo erg, dat mijn geheele rug er pijn van deed. Ik sliep onrustig en stond 's morgens altijd op met een intens gevoel van vermoeid heid, dat mij den lust tot alles'pntnain. Ook had ik veel last van duizelingen\en ik kreeg benauwdheden, waarbij plotselinge*! zweetingen door huiveringen werden gevolgd-, Met mijn eetlust ging het hoe langer hoe slachter en al de verschillende behandelingen, uie ik onder gaan had, waren op niets uitgelopen en om de waarheid te zeggen, hechtelik niet veel waarde aan al de gunstige berijmen, die om trent Uw pillen in omloop warefi. Doch ik dacht aan den anderen, kant, waarom zouden ze rnij niet even goed &ls een ander genezen en liet daarom een doosje komen. Hoe zal ik U mijn verwondering en blijdschap beschrijven, toen ik dadelijk verlichtirjg bekwam en in den tijd van twee weken had* ik rnijn volkomen gezondheid weer teruggekregen en kan ik absoluut niets meer van mijn vroegere pijn bemerkep Met een gevoel van ^dankbaarheid zrd<1k gaarne andere lijders attent maken op<eHvv uitstekend geneesmiddel. fe Ik, ondcrgeteekeiïde, verklad*, dat het boven staande waar is eri machti^U het publiek te maken op elke wijze* die y^oeddunkt. (w. g.) A. van Ravenswaaij. rJ-" WENK AAN IvOOPEffs. Foster's Rugpijn Nie ren Pillen worden niet los verkocht, énkel in doozen, waarop de naam van het geneesmiddel voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de goede hebben, 'ij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwisel a F. 1.75 voor één of F. 10.— voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2