Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Bazar nog niet geheel ontruimd is, zoodat niet de herbezetting daarvan beletten kan. De stemming in Servië. Buitengewone gezantschappen, on der leiding van de bekendste Ser vische staatslieden, trekken door Europa, om de algemeene aandacht te vragen voor het harde lot van het Groot-Servische element, dat zich door Oostenrijk's besluit voor altoos van- eengescheurd ziet. De minister van buitenlandsche zaken, Iwan Milovano- vitsj trok naar Berlijn en vandaar naar Parijs; Nicola Pasjitsj, de oud minister en leider der oppositie naar Petersburg, Stojan Novakowitsj naar Konstantinopel. Pasjitsj brengt een eigenaardigschrijven van koning Peter over aan den Czaar, waarin dezen wordt verzocht meer dan tot dusver zich aan de Servische zaak te laten gelegen liggen. En Novakowitsj moet den Sultan mede- deelen, dat Servië niet, evenals de andere Balkanstaten, een compensatie wenscht ten koste van Turkije, dat integendeel Serviërs en Turken elkaar uitstekend verdragen, en zelfs tegen gemeenschappelijke vijanden een offensief en delensief verbond kunnen aangaan. En behalve deze drie staatslieden is een zwerm anderen naar alle windstreken vertrokken, om in de voornaamste plaatsen van Europa, in de pers en in politieke kringen, het goed recht van Servië te gaan be pleiten en voor de Servische zaak propaganda te maken. Zoo wordt door Servië gewerkt, om de samenkomst der Europeesche conferentie voor te bereiden. En met groote belangstelling wordt het pogen gadegeslagen van Oosten rijk en Bulgarije, om door afzonder lijke overeenkomsten met Turkije de quaesties te regelen en daardoor het samenkomen van een conferentie te verijdelen. Dat zou voor Servië onge twijfeld een hard gelag zijn. Het doet zoo zijn best, om zich tegenover Europa voor te doen als het veron- lijkte lid der Balkanstatenfamilie, en nu loopt het gevaar, dat de familie raad, die de quaesties, daar ginds in het verre Oosten gerezen, regelen zal, niet eens bijeenkomt. Dan komt er van de Servische eischen heelemaal niets te recht. Bovendien verwachtte men in Belgrado zeker de komst van de beide gedelegeerden van het Jong- Turksche Comité, Faih-bey en Fethi- bey, die een bezoek gebracht hadden aan Sofia Het was een groote teleurstelling, dat deze Turken weder naar Konstantinopel terugkeerden, zonder Servië aan te doen. Want in Belgrado vreest men niets meer, dan dat Bulgarije zich met Turkije zou verstaan. Inmiddels is men blij, door de aanwezigheid van den Monteno- gi'ijnschen Woiwodo Voekowitsj, gelegenheid te hebben, zich aan geestdriftige betoogingen te kunnen overgeven. De dames uit Belgrado een groote protestmeeting belegd tegen Oostenrijk en Duitschland werden adressen opgesteld en daarin aan de vrouwen in Frankrijk, Rusland en Roemenie, om mede te protesteeren tegen Oostenrijks optre den. De indruk die een bezoeker van Belgrado medebracht isIn Servische kringen, schijnt men tot het uiterste besloten te zijn. Wel zijn de straat- betoogingen aan het afnemen, en schijnen de straatrumoermakers ver moeid, zoodat de lawaaierige optoch ten niet meer voorkomen; maar de oorlogzuchtige stemming is nog niet verdwenen in de meest ernstige politieke kringen, waarin alle kansen worden gewikt en gewogen, kan men vaak de zeer besliste meening hooren «Zoo de Europeesche conferentie niet bijeenkomt, om de schending van het Berlijnsche verdrag te onderzoe ken en goed te maken, blijft den beiden Servischen staten niets anders over dan de wapens op te vatten." Dientengevolge worden de oorlogs toebereidselen bespoedigd. Na de goedkeuring van het oorlogscrediet is de Skoepsjtina voorloopig uiteen gegaan, maar de president Ljoeba Jowanowitsj, heeft alle afgevaardigde verzocht zich gereed te houden, om op de eerste telegrafische mededeeling onmiddellijk naar Belgrado te kunnen komen, daar men nooit weet wat de dag van morgen brengen kan. De Kreten ser qua es tie. We ontleenen aan een schrijven uit Athene aan de Frankf. Zlg., dat de Mohamedaansche beambten op Kreta geweigerd hebben den eed af te leggen op de Grieksche grondwet en uit dien hoofde waarschijnlijk zul len worden ontslagen, indien ze zich niet binnen een te stellen termijn bezinnen. Van de consuls op Kreta, die tijde lijk diplomatieke vertegenwoordigers zijn, legden die van Italië en Frank rijk eene tegemoetkomende houding tegenover het voorloopig bestuur het Uitvoerend Comité aan den dag, terwijl de Oostenrijksch-Hongaar- sche consul zich openlijk ten gunste van de inlijving van Kreta bij Grieken land moet hebben uitgelaten. Zoowel te Athene als op Kreta acht men het bericht onjuist, dat voor de aanhechting van Kreta bij Griekenland een schadeloosstelling aan Turkije zou moeten worden betaald. Wel meent men dat het van zelf spreekt, dat een overeenkomstig deel der Turksche staatsschuld zal worden overgenomen. «Hierop stonden", zoo heet het in bedoeld schrijven, «de groote mogend heden reeds bij de toekenning van zelfbestuur aan Kreta en in 1901 kwam een daarop betrekking hebbend verdrag tot stand. Het voor rekening van Kreta komend deel bedraagt diensvolgens 1,5 millioen francs". Dit is naar wij meenen een geheel verkeerde voorstelling van de zaak. Voor zooverre ons bekend, was dit bedrag bestemd om aan Turkije te worden uitgekeerd, als schadever goeding voor den afstand van het recht op het zoutmonopolie. Het aandeel van Kreta in de Turksche staatsschuld zou, naar reden van de bevolking, belangrijk hooger zijn te stellen dan genoemd bedrag. Intusschen heeft de Grieksche regeering verklaard, dat haar van Turksche zijde geen voorstel betref- lénde betaling eener schadevergoeding werd gedaan. Woensdagmiddag vergaderde de raad der gemeente onder presidium van den burgemeester, waarbij 10 leden en de secretaris tegenwoordig waren. Afwezig de heer Rolandus Hagedoorn. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Ver schillende stukken waren ingekomen, waaronder een missive van den Minis ter van Bmnenlandsche Zaken, inhou dende dat er geen hooger subsidie voor de H. B. S. kon worden uitge trokken; een adres van bewoners van het voormalig Kalfsveld en een van het A. D. C., het rapport van B. en W. op het adres van «Handel en Nijverneid", omtrent de mond der Eem. Na in geheime zitting te zijn over gegaan, kwam om half drie aan de oi de 1 Benoeming van een onderwijzer aan de school aan de Beekstraat, vac. Rademakers. Met algemeene stemmen werd be noemd de heer D. Demmer, Leerdam. 2. Idem aan de school aan de Puntenburgerlaan, (uitbreiding per soneel). Benoemd de heer T. Beverlo, te Gieteloo eveneens met algemeene stemmen. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedden van bet personeel, ver bonden aan de Burgeravondschool Cuscus 1908/1909. Z. d. en z. h st. aangenomen over eenkomstig hel voorstel. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen eener periodieke verhooging aan den leeraar Dr. P. K. Lulofs en vaststelling van diensjaar wedden en pensioengrondslag. Z. d. en z. h. st. aangenomen, met ingang van 24 November. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het per ceel, grenzende aan de Zuidzijde van het raadhuis. Op Donderdag 8 October 1908 is onder meer publiek verkocht het woonhuis rnet grooten tuin, gelegen aan den Westsingel, plaatselijk ge nummerd no 11, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie F. no 43G6, groot G aren. 70 centiaren. Het is voor de gemeente van zeer veel belang dit perceel, onmiddellijk grenzende aan de Zuidzijde van het raadhuis in eigendom te hebben. Wel is waar zijn de percecden, gelegen aan de Noordzijde eigendom der gemeente, doch deze omstandigheid vermindert niet de wenschelijkheid, dat de gemeente ook het beschik kingsrecht heeft over het perceel, grenzende aan de Zuidzijde. De koopsom bedraagt f 3750, de kosten f384.37'. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer bet hierbijgaand concept-besluit ter vaststelling aan te bieden Besluit, 1 aan te koopen het woonhuis met tuin, gelegen aan den Westsingel, plaatselijk gemerkt no 11kadastraal bekend, sectie E. no 4366. groot 6 aren, 70 centiaren, voor de som van f3750, (di ie duizend zeven honderd vijftig gulden): 2 het onder 1 beslotene te onder werpen aan de goedkeuring van de Gedeputeerde staten vaD Utrecht. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot machtiging tot ver huring van een perceel, gelegen bij de Bloernendalsche poort. Bij uw besluit van 25 September 1906, bijlage 353a, werden wij voor den tijd van drie jaren gemachtigd het perceel, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, Sectie E. no. 2726, gioot 3.20 Aren, (zijnde een tuin, gelegen nabij do Bloemendaalsche poort), telkens voor een jaar onder hands te verhuren aan P. van der Geest, voor een jaarlijkschen huurprijs van f 35, met ingang van 15 October 1906. De tegenwoordige huurder heeft tegen 15 October 1908 deze huur opgezegd. Wij hebben de eer U ihans mach tiging te vragen bet genoemde perceel onderhands te verhuren tegen deri vroegeren huurprijs. De geringe grootte van het perceel in verband met de te verkrijgen huur wettigen onzes inziens niet eene publieke verhuring, terwijl bovendien, evenals in 1906, bij publieke verhuring geen hoogeie huur prijs te verwachten is. Intusschen zullen gegadigden door een advertentie op de gelegenheid tot huren gewezen worden. Z. d. en z. h. st. goedgekeurd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche ver huring van een weide, gelegen op Bokhoven. Onder het landgoed «Bokhoven" behoort eene weide, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D. No. 1254, ter grootte van l Hectare, 54 Are, 10 centiare, die tot Kerstmis 1908 krachtens mondelinge huur, toegestaan door de voiige eigenares, verhuurd is aan G. Gioenestijn voor een jaarlijk schen huurprijs van f50. Volgens texatie van den boschbaas op «Bokhoven" kan dit land in de eerste jaren geen hoogere opbrengst geven dan fGO. Het komt ons voor in 't belang der Gemeente te zijn, dat dit weiland verhuurd wordt aan den pachter van de restauratie. Zooals U bekend is, is onder die huur begrepen een stuk weiland, gedeelte van het kadastrale perceel Sectie D. No. 1255, onmiddel lijk grenzende aan de weide, waarop dit voorstel betrekking beeft. Het is daarbij wenschelijk, de hum aan te gaan voor drie jaren, dei halve eindigende Kerstmis 1911, aangezien de huur van de restauiatie rnet bijbehoorende terreinen en landen eindigt met 1 Januari 1912. De huur van de restauratie en daarbij gelegen gronden is dan op den zelfden tijd atgeloopeu. De tegenwoordige pachter is tot eene overeenkomst in boveristaanden zin bereid, terwijl de Commissie tol bijstand in 't beheer van «Birkhoven" ons deze regeling aangeraden heeft. Besloten wordt z. d. en z. h. st. 'ttot 1 Januari 1912 voor f60 per jaar te vei huren aan den pachter van het restaurant. 8. Benoeming van een Regent van het Burgerweeshuis. Benoemd mr. H J. M. van den Bergh met 9 stemmen, terwijl er 7 op den heer M. van Heioma werden uitgebracht. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het rooien en verkoopen van boomen. Tot ons leedwezen zijn wij genoopt, opnieuw aan uwe vergadering mach tiging te moeten vragen tot het rooien van eenige boomen Voor den aanleg van de nieuwe Davidshofstraat en ter verkrijging van een behoorlijken toe aangsweg tot het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis moeten in die orrgevipg 8 zware iepenboomen ver wijderd worden. Tegenover de Ambachtsschool staan 3 kastanjebooonen, welke vroeger waarschijnlijk deel hebben uitgemaakt van een doorloopende rij boomen. De welstand te dier plaatse eischt eene opruiming dezer boomen. De leegte, ontstaan door de rooiing zal weinig in het oog vallen wegens het achter deze bootnen aanwezig opgaand hout op de Algemeene begraafplaats: boven dien zal de Ambachtsschool door de verwijdering dezer boomen gebaat worden. Bij de Kleine Koppelpoortstaateen zware oude iepenboom, welke helaas door den tand des tijds is aangetast en bij onderzoek is gebleken voor 'h gedeelte aan de onderzijde en in den voet verrot te zyn. De vrees is niet uilgesloten, dat hij ons bij een storm ontvalt Voor de veiligheid van het verkeer is der halve zijne opruiming noodzakelijk. Voorts staan nog in het Plantsoen enkele doode boomen, die gerooid en door jonge boomen vervangen moeten worden, als: 2 berkeriboomen nabij Monnikendam, 2 iepenboomen vlak bij de brug van de Hendrik van Viandenstraat, 2 iepenboomen en 1 eikenboom tusschen de Hendrik van Viandenstraat en de voetbrug bij de Korte Beekstraat. Op «Ma Retraite", achter de puin- plaats, staan 8 eikenboomen, welke door de verontreiniging van den bodem, wegens den daarin voortdurend door- siepelenden gier, de een na den ander doodgaan. Wenschelijk is, deze boomen, terwijl ze nog waarde hebben, thans te verkoopen. Eindelijk staat voor de Directeurs woning op «Ma Retraite" een zware eikenboom, welke noodzakelijk moet worden opgeruimd wegens de schade, welke het gebouw door de hierdoor veroorzaakte vochtigheid ondervindt. Wij hebben de eer uwe vergadering voor te stellen, ons te machtigen, bovenbedoelde boomen, ter onder scheiding met een kruis gemerkt, te doen rooien en in het openbaar te doen verkoopen. Z. h. st. aangenomen. 10. Voorstellen, betreffende de nacht wakers. Antwooid van Burgemeester en Wethouders op de verslagen van de afdeehng van den Raad, gehouden op 18 en 30 September 1908. Naar aanleiding van het vrijwel algemeen ondersteunde voorstel van den heer Plomp, dat da strekking heeft, hot Raadsbesluit van I April 1908, no. 97, tot afschaffing van de nachtwakers met ingang van 1 Januari 1911. in te trekken en daardoor het Raadsbesluit van 23 September 1902 weder te doen herleven, hebben wij de eer U een concept-besluit tol intrekking aan te bieden. Wal betreft den in de 2de aidee- ling uitgesproken wensch, dat de dienst en de opleiding van de nacht wakers worden geregeld, zij opge merkt, dat de dienst geregeld is: de ambst-iristructie, vastgesteld voor de dienaren van politie door den Burge meester bij besluit van 16 Januari 1903 is op hen van toepassing Zij zijn op de hoogte van 't geen hun te doen staat bij de meest voorko mende ovei tredingen, bijv. dronken schap, burengerucht, sluiten van tappe rijen, enz. enzkennen hunne verplichtingen bij brand en zijn in 't bezit varr een boekje van de personen, die zij in geval van brand moeten wekken. Zij staan voorst onder toezicht van den commandant van den nachtdienst en worden op ongeregelde tijden en uren tijdens hun rondgang gecontroleerd door den Adjunct-inspec teur en den commandant van de wacht; ieder van hen heeft een boekje, waarin aangeteekend wordt, waar ze den commandant of den Adjunct inspecteur ontmoet hebben. Ook voor 't geval de nachtwakers voldoende onderlegd en ontwikkeld waren cm hen een verdere opleiding tot politieman te geven, ontbreekt hiervoor de gelegenheid. Gedurende den nachtdienst is dit onmogelijk, terwijl zij des daags niet in dienst der Gemeente zijn en derhalve voor het houden van theorie niet beschik baar zijn. Do meerderheid van ons college, waaronder het Hoofd van de politie, acht eene verhoogir.g van de jaar wedden der nachtwakers niet vol doende gemotiveerd Deandeiepolitie- ambtenaren eene verhooging genoten, kan moeilijk een argument zijn om haar ook toe te kennen aan hen, die, nevens hunne betrekking als nacht waker, andere betrekkingen uitoefe nen en uit dien hoofde bij vei diensten genieten. Waar, bij bet regelen van de salarissen der Gemeente-ambte naren, steeds tengevclge van de financieele omstandigheden der Ge meente, een zeer groote mate van voorzichtigheid moet worden betracht, ontraadt de meerderheid van ons college, irr ditgeval tot eene verhooging te besluiten. De minderheid acht het toekennen eener verhooging van f 25 wenschelijk. Z. d. en z. h st. aangenomen. 11. Vaststelling van het 4e supple toir kohier Inkomstenbelasting, dienst 1908. Vastgesteld op f530 75. 12. Vastelling van het le supple toir kohier straatbelasting, dienst 1908. Vastgesteld op f73 56. 13. Behandeling van reclames in zake Inkomstenbelasting, dienst 1908. De aanslag werd verminderd met f248. 14 Behandeling van reclames, in zake straaibelasting, dienst 1908. Verminderd met f 137.74. 15. Behandeling van verzoeken tot het verleenen van afschrijving inzake inkomstenbelasting, dienst 1908, ter zake van vertrek en overlijden. Tot een bedrag van f862.75 af geschreven. 16. Behandeling van do begrooting van het Burgerweeshuis voor 1909. Vastgesteld op f9826.00. 17. Behandeling van de begrooting en subsidie voor het Burgerlijk arm bestuur voor 1909. Vastgesteld op f 12.600, met een gemeente-subsidie van f 12.207.68. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de jaarwedde van den Gemeente-Ontvanger. De jaarwedde werd z. d. en z. h. st. verhoogd met f 250. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in verband met de toe lage aan den ambtenaar, met de vervolging in belastingzaken belast. Verleend z. d. en z. h. st. f 250. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de jaarwedde van den archivaris. Vastgesteld op f 100.z. d. en z. h. st. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de salaris regeling voor het personeel van den Reinigingsdienst. Directeur f 100 meer, terwijl de loonen van de werklieden op f9. per week worden gebracht. 22. Voorstel van Burgemees-ter en Wethouders tot aankoop van een mechanische brandladder en inrichting van eene bewaarplaats. Besloten werd een ladder te koopen voor f 1200 en een gebouwtje op de oude alg. begraafplaats tot een bedrag van f 600 voor bewaar plaats in te richten. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van het Bestuur der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Amers foort tol veikrijging eener subsidie. Een subsidie van f250 wordt toe gestaan. 24. Behandeling van de Gemeente- begrooting voor 1909. Er wordt op scherper toezicht van de Woningwet aangedrongen. Het voorstel om de inspecteurs ook een uniform te geven wordt met 9 tegen 7 stemmen verworpen. De begrooting wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f705 854.69' met f 1430.06 voor onvoorziene uit gaven. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Het bestuur van de Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere mindeijarigen in het huisgezin «Zand bergen" heeft den directeur J. Woud stra ontslagen en verzoekt derhalve blieven voor de Maatschappij te zen den aan: «Den Directeur van Zand bergen" te Amersfoort met weglating van familienaam. Het kantoor is tijde lijk gevestigd in de Hendrik van Vian denstraat. De heer Job. Knoppers is in de plaats van wijlen den heer C. Tb. van Beek benoemd tot heemraad van het heemraadschap De Eem, beken en aankleve van dien. Nogmaals berinneren wij er aan dat heden en Donderdagavond in Amicitia optreedt het specialiteiten gezelschap Henri ter Hall. De R. K. Centrale, Zondagavond vergaderd, stelde tot candidaat voor de Prov. Staten voor de Vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Th. van Beek. den heer H. C. A. de Jong. Vrijdag 30 en Zaterdag 31

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2