Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. Ds. de Hollander, predikant te Nijehaske, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aange nomen. In de j.l. Woensdagavond ge houden vergadering der sociëteit »Ver- eeniging" werd een voorstel van het bestuur, om in Januari a.s. in de societeitslokalen een balmasqué te geven, met groote meerderheid aan genomen. J.l. Donderdag werden ten raad- huize 31 aandeelen in verschillende leeningen ten laste der gemeente tot een gezamenlijk bedrag van f 23.501) uitgeloot. Onze oud-stadgenoot Mr. S. J. van Zijst is benoemd lot notaris te Rotterdam. Majoor E. W. baron van der Capellen van het 3e regiment huzaren is 'sGravenhage als garnizoensplaats aangewezen. Zondag 22 Nov. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer R. van 't Wel optrad als directeur van het zangkoor in de R. K. kerk op 't Zand. Hedenochtend werd door den HoogEei waanlen heer Dr. J. J. van Tniel, bisschop van Haarlem aan den Eerwaarden heer W. J. de Vrij, sub diaken van het bisdom Haarlem de wijding van diaken toegediend. Morgen (Zondag) zal hij de pries- lei wijding ontvangen. Uit goede bron vernemen wij dal de Eerwaarde heer De Viij zoo spoe dig mogelijk naar Noordslrand zal veitrekkm als pastoor der Oud-Katho lieke gemeente aldaar. De beide uitvoeringen der kin deroperette »Goudmuiltje" op Zater dagavond en Dinsdagavond zijn niet alleen uitnemend geslaagd, maar bovendien een reuzen succes geweest. Reide malen zongen de kleine kleuters voor uitverkochte zalen on dat wel op eene wijze die enkel lof verdient. De dames Van Veen, Schreuder, Wolter en Hoek hebben in alle op zichten eer van haar werk en de bloemenhulde haar Zaterdagavond gebracht was ruimschoots verdiend. De ensemble-klasse der muziekschool onder leiding van den heer Van Aaken zorgde voor aangename afwisseling. Luit. G. Kuyper van bet 5e reg. infanterie wordt tot 15 December gedetacheerd aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen bij de Hem brug en na afloop daarvan tot ultimo Februari bij de Normaalschietscbool te 's-Gravenbage. Quick's eerste elftal gaat Zondag spelen ie Wageningen tegen G. V. C. Het tweede elftal speelt te Utrecht tegen U. V. V. II en het derde elftal ontvangt op eigen terrein B. V. C. 11 uit de Bilt. H. V. C. speelt op het terrein bij bRustoord" tegen Z. V. V. uit Zeist. Op de groote internationale Industrie-Tentoonstelling te 's Hage gehouden, is de hoogste onderscheiding, de iGrand Prix" in de afdeeling «Likeuren en Distillaten toegekend aan de firma Vetter Go. Zutfen, eigenares van «het Kapelhuis" alhier. De Sabijnsche Maagdenroof werd Woensdag in Amicitia gegeven door hel Rotterdamsche Tooneel- gezelschap, Directeur P D. van Eysden. De spelers, geen enkele uitgezonderd, hadden succes van 't begin tot 't eind. Het lachen ging dikwijls over in schatei lachen. Vooral was dit het geval iu het 3e bedrijf toen Emanuel Striese (Henri Poolman) prof Colwitz, den schrijver van »De Sabijnsche Maagdenroof," het échec van dit stuk kwam vertellen met den hoogen hoed scheef op het hoofd in een tricotje rnet gebloemde borstbedekkingen. Dit laatste maakte, toen hij zich van zijn bovenkleeding ontdeed, zoo'n grappig ellect, dat de heele zaal daverde. Ook de brief van Pi of. aan zijn vrouw die naar het Bad is, bracht de lachspieren in werking. En zoo is de geheele klucht vol grappige onzin, waarvan men zich afvraagt hoe verzinnen ze het?" Prof. Colwitz had in zijn jonge jaren een stuk geschreven, de Sabijn sche Maagdenroof geti'eld. Het was niet in den handel. Alleen zijn dienst bode Rosa (Mevr. Joh. de Jong Wei twijn) kende dit Siuk. Prof. had het haar voorgelezen, toen zijn vrouw naar het bad was. Op een goeden dag ontving prof. Colwitz bezoek van Em. Striese, loooeeldiiecteur. Deze kreeg het be wuste stuk in handen en vond het de moeite waard om 't op te voeren. Hel wordt ingestudeerd en telkens moet wat veranderd. Om 't effect te verhoogen zou de papegaai van Neumeister ook ten tooneele ver schijnen. Hij bleek een echte onge luksvogel te zijn en deed het heele stuk in het water vallen door te roepen op ongelegen tijd«Geef me een zoentje!" De professor-schrijver was wanhopig en besluit de stad te verlaten. De kofiers worden gepakt en de heer Vrolik, als Karei Gross, hielp ook een handje mee en had met zijn manier van inpakken bij zonder veel succes. Het geheele stuk te vertellen is niet te doen. Ik wil alleen nog maar zeggen, dat alle aan wezigen zich zeer geamuseerd hebben. En hierom was het toch te doen. In de Donderdagavond gehouden vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken, werd besloten adhaesie te betuigen aan een door de Amsterdamsche expediteursvereeni- ging aan den Minister van Waterstaat gericht adres in zake het bij de maatschappij «Zeeland" bestaande voornemen om drie nieuwe schepen in bet buitenland te doen bouwen. Aan den directeur-generaal der postei ijen zal door de Kamer worden verzocht bij de invoering van den Amsterdamschen tijd het kantoor alhier van half acht 's morgens lot des avonds 9 uur open te stellen. Een adres van de Kamer te Heeren veen om verbetering te brengen in den intercominunalen telefoondienst, voornamelijk wat het lange wachten op aansluiting betreft, zal door de Kamer worden ondersteund. Een ingekomen missive van de ver- eeniging van handelaren en fabrikan ten betreffende de wederinvoering van een octrooiwet werd in banden eener commissie gesteld. Evenzoo geschiedt met een missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, behelzende een ontwerpwet, samengesteld door een ingestelde commissie tot oprichting van middetistandskamers. EeD voorstel van den secretaris om bij den H. IJ. S. M. te requestreeren om de bijslag in Li-treinen te doen vervallen werd verworpen. De vereeniging «Handel en Nijverheid" vergaderde 12 dezer in «De Zwaan." De heer Van Duinen opent de vergadering. De notulen word6n gelezen en onveranderd goed gekeurd. Punt 1 van de Agenda: Ballotage. De dames Hartel en J. van der Werf worden met algemeene stemmen als lid aangenomen. Punt II. Ingekomen stukken. Is ingekomen een nummer van het orgaan «De Schilder" met een belang rijk artikel over partiëele aanbesteding. Verder een geschrift: «Weg met de boeken." En ten derde: een oproep aan alle voorstanders van vervroegde winkel sluiting. H. en N. zal een schrijven aan deze vereeniging richten, waarin medegedeeld wordt, hoe het met deze zaak hier ter stede tot nog toe ge gaan is. Medegedeeld wordt, dat de ver gadering door H. en N. belegd en waarin Ds. Vunderink het Arbeids contract besprak buitengewoon veel succes heeft gehad, dat 15 Oct. de laatste dag is, waarop de commissie van gesplitste bestekken het vóór of tegen wil vernemen, en dat van de Centraalspoor nog geen antwoord is ingekomen. Nadat de kwestie een handelsschool voor Amersfoort eenigszins besproken was, sloot de voorzitter de vergadering met de belofte dit onderwerp bij het Bestuur aanhangig te maken. Dr. de Moor uit 's Gravetihage besprak gister avond in »De Zaaier" tiet onderwerp: »Is geheelonthouding gereformeerd?", en wel op een een voudige, boeiende wijze, helder en duidelijk zonder 't minste vertoon van geleerdheid. Van 't begin tot 't eind werd bij dan ook door de talrijke aanwezigen met onverdeelde aandacht gevolgd. Nadat Ds. Donner met een kort woord de vergadeiing geopend had, kreeg de begaafde spieker het woord en begon met te zeggen, dal debat, bet stellen van vragen zeer gewenscht is. Men moet niet komen met vooroordeelen, maar met kracht van argumenten. Om welke redenen moeten Gerefor meerden geheel onthouders zijn Jeanne D'arc. had men in een veld slag laten slapen Men had haar niet gewekt uit medelijden. Na den slag ontwaakte zjj en vroeg waarom men haar niet gewekt had. Dat er hTer ook velen moge zijn, die tot dusver geslapen d. w. z. niet tegen het alcoholisme gestreden hebben, nu ontwaken en den srrijd mede strijden. Spreker beantwoordt nu deze drie vragen Waarom geheelonthouding? Waarom dit middel 't beste te achten Welke bezwaren worden er tegen in gebracht? Óp de eerste vraag volgt het ant woord om de macht van het alcohol isme. Het gebruik van alcohol is inge worteld in de gewoonte van ons Volk onder alle rangen en standen. Jenever verwarmt in den winter en maakt koud in den zomer. Die dit zeggen meenen het soms ook wel, al blijft het een groote dwaling. Toen Nansen zijn tocht naar de Noordpool zou aan vangen, stuurde een welwillende dame hem een partijtje cognac, want ze meende, dat zoo'n uitstekend ver warmingsmiddel in deze koude streken wel te pas zou komen. Ze kreeg ze evenwel terug met dank voor de goede bedoeling en de opmerking, dat cognac een warmteveroveraar was. De meening dat alcohol voedende waarde heeft en den eetlust opwekt, is ook al niet waar. Elke dokter zal u zeggen, dat ze de krachten aan het lichaam ontrooft. Vele werkgevers schenken dan ook geen sterke drank meer, maar koffie, thee en dergelijke. Dan is er nog een theoretisch argument vóór het gebruik van ge distilleerd. Soms kan het noodig zijn een prikkel te hebben. Dit kan soms mogelijk zijn, doch laat het over aan den medicus te bepalen wanneer alcohol gebruikt moet worden, 't Is dan geen genotmiddel, maar een ge neesmiddel. En met dit laatste zij men ook zeer voorzichtig. Door het alcoholisme verslapt ons geslacht en neemt het aantal krank zinnigen toe. Nu mogen we niet zeggen: «Na ons de zondvloed", doch we moeten zeggen«Na ons onze kinderen". Op duidelijke wijze toonde spreker aan, dat alcohol een groot sociaal kwaad is. In ons landje wordt elk jaar ge middeld voor 80 a 85 roillioen aan gedistilleerd verdaan, d i. tweemaal zooveel aan drank als aan brood en 3 maal zooveel als aan vleesch. Deze cijfers geven wat te denken. Ook vele leden van de Gereformeerde Gemeente offeren aan Bachus en du geld kon toch zooveel nuttiger ge bruikt worden. Dat de dronkenschap op zedelijk gebied veel kwaad aam icht, wie twij felt er aan. En wil je er eens meer van weten, zie hier het recept: Knip 14 dagen lang uit uw krant alle ongelukken gebeurd onder invloed van «drank". Kijk dit lijstje dan eens na en ge zult zeggen, dat had ik nooit gedacht. Eu alles komt nog niet aan de oppervlakte, 't Eenige middel om dit alles te weren is geheelonthouding, w&arloe de Gereformeerden geroepen zijn. Men moet dit zijn, zegt Prof. Van Dijk te Groningen orn den nood der tijden. De bezwaren, die vele gebruikers te berde brengen, zijn er geen, ook beroept men zich wel eens op de Schrift, doch dit is dikwijls zelfbedrog en spreker waarschuwt: Leg de Schrift niet verkeerd uit. Ook hebben de matigen steeds hel praatje gebruik en misbruik, zie je, dat is een groot ver schil. Doch ze zeggen u niet, dat bet tweede op het eerste volgt. Spreker eindigde zijn leerrijke rede, na nog veel in 't bijzonder voor zijn kerk- genooten te hebben aangehaald, met de mededeeling, dat zijn doel was hier een afdeeling te stichten van den Ger. Bond lot bestrijding van alcoholische dranken. Van de gelegenheid tot debat werd alleen door Ds. Donner gebruik ge maakt. In veel, maar niet in alles, was hij het met zijn ambtsbroeder eens en gaf dit in welgekozen be woordingen te kennen. Dr. de Moor achtte hier spreker beter dan zwijgen en beantwoordde den debater opeen wijze, die èn voor Ds. Donner èn voor de vergadering zeer aangenaam was. De heer M. A. Maas, kapelmeester bij het 4e reg. huzaren te Deventer en Directeur van Jubal alhier, is nummer een van de voordiacht en voor kapelmeester van het stedelijk muziekcorps te Alkmaar en voor Directeur van de muziekschool aldaar. Naar men ons mededeelt is door eenige jongens, bezig met het ver garen van afgevallen bladeren, op den berg een ree gevangen, die in het struikgewas was verward geraakt. Een stadgenoot heeft het diertje ge kocht en zal probeeren het in't leven te houden. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 15 November geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. HET LOGEGEBOUVV VAN PERSIJNSTRAAT No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. T. Kielstra, Em.-pred. te Oestgeest. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. 'sAv. 5Vj uur, Ds. Donner. Maandelijksche collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Collecte Em.-pred., Wed. en Weezen. Vrfje Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, de Heer C. de Jong van 's-Gravenhage. 'sAv. 5 uur, de Heer C. de Jong. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Te hoogland heoft Maandag een treurig ongeluk plaats gehad. D. V., knecht bij v. d. G. buurtschap Coelhorst was boven in de hooiberg aan het werken, en moest voor andere bezigheden naar beneden. Hij wilde op de ladder stappen, die tegen de berg stond, maar stapte mis, en viel achterover. De dokter werd tei stond ontboden en oordeelde het noodig dat hem de laatste H. H. Sacramen ten werden toegediend. Nog steeds is hij bewusteloos en de toestand blijft zeer gevaarlijk. Geachte Heer Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken het onderstaande een plaatsje in uw blad te willen geven I Bij voorbaat harte lijk dank. Daartoe in staat gesteld door bij dragen van verschillende kindervrien den hebben de leerlingen van de school in de Koningstraat de laatste jaren een prettig Sinterklaasfeest kunne vieren, 't Was werkelijk een lust te zien, hoe ze genoten. En nu be- booien gelukkig lang met alle lot de arme kinderen, maar er zijn er toch heel wat bij, wier leven zeer, zeer arm is aan zulke blijde dagen en die van Sint Nicolaas niet veel anders merken dan alleilei vooi de winkelramen uitgestald moois en lekkers. Gaarne zouden we, evenals andere jaren, den kinderen ook nu weer op 5 December een prettigen dag bezorgen, maar een ruime gift, die we voor dat doel herhaaldelijk mochten ontvangen en waarvoor we zeer dankbaar waren, moeten we nu missen, en zoo staat bet te vreezen, dat er van de feestviering niet veel terecht zal komen. Mag ik nu uw lezers en lezeressen, vooral de vaders en moeders, die nu reeds bezig zijn te bedenken, waarmee ze huri kinderen zullen kunnen ver rassen, eens vragen of ze ook eens willen denken aan de vele kleinen (onze school telt een kleine 400 leer lingen,) die op Sinterklaasavond wel den goeden Sint niet zijn knecht door de stad zien rijden, maar die vergeefs uitzien en wachten of hij ook bij hen zal komen? Ik weet wel, er wordt zooveel ge vraagd in deze dagen, maar ik weet ook, dat er gelukkig nog velen zijn, die geven kunnen en geven willen en die bij ervaring welen, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen. Ik hoop van harte, dat mijn ver zoek niet vergeefsch zal zijn. G. A. L. SPELBERG. Hoofd der School aid Koningstraat. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 5 tot 11 November 1908. GeborenJan z. van Jan Janszen enMaria van Nimwegen. Johanna Helen a, d. van Franciscus Johannes Kisner en Francina Catrina Bouland. Johannes Josephus Pieter Hendrik, z. van Nicolaas Martinus Augustinus ter Wolbeek en Johanna Wilhelmina Los. - Frans Johan Louis Frederik, z. van Emanuel Peter Meyer en Anna Francisca Gerardina Maria Meer- mans. Gerardina Elisabeth, d. van Franciscus Antonius Toonen en Dina Keijzer. - Gerrit, z. van Gerardus Aal- bertus van Doornik en Gysberta van de Pol. - Pieter, z. van Pieter de Wilde en Sophia Kuijer. - Egbertdina Wilhelmina, d. van Albertus Achterkamp en Johanna Weerd. - Teunis Gysbertus, z. van Onwezen en Aaltje van Klooster. Jan, z. van Jan Hoegen en Teunisje Bettink. Elisabeth Hendrika, d. van Gerardus van Keken en Clasina Hoogevest. - Gerrit, z. van Eibert van Beek en Hen- drikje de Graaf. Gysbertus, z. van Willem Geelen en Theodora Cornelia van der Veer. Antje Johanna, d. van Coenraad Heuvel en Johanna Antoinetta Bruininck. Petrus, z. van Jan Arler en Alida Akker. Marinus, z. van Jan Post en Hendrica van Dijk. Cornelis z. van Gerard Kuyt en Berendina Wiss- link. Lambarta, d. van Peter van der Heiden en Tryntje Majoor. - Jaantje Everdina, d. van Jan van Ginkel en Fran cina van Donselaar. - Johannes Casper Antonie, z. van Hermnus Hulst en Gerardina Johanna van der Hilst. Ondertrouwd: Willem van Dijkhuizen en Aletta Wilhelmina Vroon. Elbert van 't Boveneind en Johanna van Dorssen. Antonius Wilhelmus Dijkman en Wille- mina Hellevoort. Pieter van Gerderen en Jannetje Kreikamp. Adrianus Peters en Sientje Hamwijk. GetrouwdTheodorus Jacobus van Bar- lingen en Barta van den Berg. Karei Stam en Antonia Veenendaal. Gerardus ten Hoove en Metje van den Hoek. OverledenTeunis van Soeren, 9 j. Jacoba Arler, 44 j., echtg. van Antonius Poort. Gerardus van Keeken, 49 j., echtg. van Evertje van de Kuilen. Barend Gerrit Bouhuijs, 14 j. Arie Ouwerkerk, 83 j., wedr. van Niesje Wig man. Karei Knauff, 73 j., echtg. van Agatha Catharina de Waaij. Leusden. Van 6 tot 13 Nov. 1908. Geboren: Luitje, d. van Barend Wallet en Roelofie van Ravenhorst. Evert, [z. van Evert Meerveld en Catrina Bouwman. Aiso Hendrik, z. van Hendrik Lieuwe Hemminga en Geertje van de Kamp. Ondertrouwd: Jan Rijnaud van Ingen, weduwnaar van Heintje van Ee en Aaltje Christina van Oosterom, weduwe van Hendrik Druijff. Gehuwd: Geurt Overvest en Adriaantje van Woudenberg. Karei van Asselt en Hasina de Kruif. Stoutenburg. Van 6 tot 13 Nov. 1908. Gehuwd: Peter van Nieuwenhuizen en Hendrika ,van de Berk. Jacob Bruine- kreeft en Hendrica van Veluw. Woudenberg. GeborenGeurtje, d. van Harmen Moes bergen en Jannigje van de Lagemaat. Johanna Cornelia Mathilda, d. van Matthijs van de Wetering en Johanna Cornelia Harde veld (Kleuver). Ondertrouwd: Johan van Bruggen, 20j. en Odina van Egdom, 22 j. Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Teunis Hendrik Aarsen en Gysje Hendriks. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 13 November 1908. Tarwe f 0;Rogge f 0.Be ek-.velt 10 Appelen f3.afGPeren f 4.—a r 10Klei- aardapp. f 0 a f O.—. Zandaardapp. f 1.90 a f 2.20 Hoendereleren f 8.a f 9.per 100 st. Eenden fU.a r 0-Boter 1.30 a f 1.45 per kilo. Mir- ganne f0.a f0.Zoetem. kaas f0 a f 0. Kippen f 0.70 a rlKuikens fl.a 11.30 Piep- knikensf0.30 a f0.70. Ganzen fO.a (0..Eenden f0 90 a f 1.10 p. st. Jonge fO.OO a fO.CO. H.zen f150 a f2Wilde konijnen r 0.40 a f0 50. Tamme f 0.80 a f 140. Duiven f 0.40 a f0 60 p .ar. Magere varkens f af -Varkens r. export f 0.— a I Zeugen f 30.a f 50.Biggen f G.a f 9 00. Schrammen f a f Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fOOO.—Kalfkoeien f 000 f 000.—K ilf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. RECLAME. WAT DE AMERSFOORTERS WENSCHEN. Rugpijn is een teeken van nierziekte, want de pijn komt niet uit den rug, doch uit de nieren, die juist onder het smalle gedeelte van den rug liggen. De pijn ontstaat door het urine zuur en andere vargiften, die de nieren hinderen, en wanneer deze jbrgiften niet verwijderd worden, kunt ge nietdgezond zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (fijn een speciale medicijn voor do nieren en blaas. De Heer HJkan Ginkel, Veejnhuizcrweg te Soest, meldt onsV^erdat ik met Uw pillen kennis maakte, heb ik ongfiteer twee jaren- gesukkeld met een hevige pijn fri het benedengedeelte van den rug. In mijn werk op het land was dit buitengewoon hinderlijk jsd zonder datjdaar aanleiding too bestond, mjoest ik zwaak transpireeren, wat plotseling 5>or huiveringen gevolgd werd. Mijn eetlust veïd met den- dag minder; de urine bevatte vffl bezinksel en was altijd troebel en de waterlozing geschiedde op een onvoldoende wijze. Toon ik vernam, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen zoo afdoend werkten tegen deze soort ongesteldheid, begonik er onmiddellijk ge bruik van te maken. IlThipld de behandeling vol en thans nu ik^ijf dohzen gebruikt heb, kan ik met blijdschap zeggen,\at ik een groote/ verlichting pndervo/den heb. ]t)e pijn is bijny geheel verxRrencnpSk gevoel mijB-eel flinker, or/ gewekter en steHter en mijn we* doe ik tbajfe weer met genoegen. A Ik, ondergeteekendc, verklaar, (ml het bo^n- staandc waar is en machtig Hkt publi/t te maken op elke wijze, die U goedqtnkt.,fw.g.) H. van Ginkel. vh Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de pillen, die U zullen genezen, laat U niet overhalen iets anders te probeeren. Zij zijn te Amersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a F. 1.75 voor één- of F. 10.— voor zes doozen. 29

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2