NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 94. Zaterdag 21 November 1908. Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Van den Hak op den Tak. RAADSSTUKKEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langeetraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Die Ameiikanen zijn toch wonder lijke lui! Zij houden van buitengewone, buitensporige dingen, van uitersten. Dit bleek opnieuw uit de allergrap pigste en allerdolste weddenschappen, welke werden aangegaan bij de presi dentskeuze. Enkele staaltjes vermelden we hier. Het ging tusschen Taft en Biyan; Taft heeft gewonnen. Zij, die vóór Bryan wedden, hebben dus het gelag moeten betalen Vermakelijke tooneeltjes kon men waarnemen. Hier zagmeneen scheepskapitein wanhopige pogingen doen om in een stalen steun pilaar van het viaduct derelectrische tram te klimmen, met het oogmeik zijn tanden te zetten in de electrische geleiding; de politie moest hem in zijn voornemen verhinderen. Op een andere plaats zag men een bekend politicus, ruggelings op een ezel geze ten, door de straten rijden, een vaandel zwaaiend met liet opschrift»Ik stemde op Bryan en dat was ezelachtig!" Weer elders klauterde een man in een' boom en riep met luider stemme, dat hij een echte, onvervalscbte aap Zie ik omhoog: Kaalheid en naaktheid treft mijn oog; Hoekige takken en knoestige armen, Sprokkels geschikt om den haard te verwarmen, 't Ledige nest in den schuddenden top Maar aan de twijgen de wordende knop Nieuw leven dus in 't verschiet! Een ietwat blijder verschiet gaat zeker ook de beer Staal, hoofd der school te Eemnes tegemoet, van wien we onlangs vertelden, dat bij bij ge legenheid van zijn 40 jarig ambtsju bileum een gratificatie weigerde, nadat hij geboord had met hoe weinig waardeering sommigen der vroede vaderen zich ozer zijn arbeid hadden uitgelaten. Thans heeft bet Gemeen tebestuur zijn fout goed gemaakt en den waardigen onderwijzer een jaar- lijksche salarisverhooging van f 100. toegekend. Bravo 1 Een «bravo!" verdient ook de galante kranten jongen te Belfast, in Ierland. De beroemde zangeres Melba had gezongen en wilde uit de con certzaal naar haar rijtuig gaan, dat omringd was door een groote bewon derende menigte, maar de regen viel was. Een befaamd tooneelspeelsteribij stroomen en haar schoeisel wilde huppelde rondom het gebouw van 'i J zij liever niet bemorsen Daar Casino-theater in een vat zonder bodem, wijl haar candidaat, Bryan, verloren had. Vele personen kon men zien, met ernstig, gerimpeld voorhoofd, bezig een ei over het asphalt voort te rollen, zeer behoedzaam, daar het ei niet mocht breken. Anderen werden rondgereden in handkarren en kinder wagens Nog anderen hadden gezworen zich in geen vier jaar te laten scheren, als Taft werd gekozen Het is er dus wel dol toegegaan bij de verkiezing. In zooverre zijn de Amerikanen hier te benijden dat ze arbied en uitspanning "weten te paren en frisch weten te blijven ook na den feilen, harden strijd dooi de lever eens flink te doen schudden. De beide pretendenten zelf mogen nu ook wel eens uitblazen. Vooral de zwaarlijvige Taft, die circa 300 pond weegt, zal daaraan behoefte bebben. Er wordt verhaald, dat hij met zijn te genstander in de tram zat, welke geheel vol was. Een dame komt aan. Beiden springen op om hun plaats aan te biedenBryan, de vlugste, is vóór. Eén stem gewonnen!" denkt deze, en Taft: «Eén stem verloren 1" Maar even later naderen twee dames en Taft, de dikke, ruimt voor beiden zijn plaats in, en in zijn binnenste juicht hot nu; «Twee stemmen ge wonnen 1" Zoo gaat het in 't leven geluk en ongeluk, lief en leed, vreugde en smart wisselen elkaar af. In de natuur zien we hetzelfde: na den blijden zomer is thans de herfst inge treden, somber en ernstig maar toch niet alleen van vergankelijkheid spreekt bij: „Ach hocvele Groene, gele, Bruine, roodc, Bontgekleurde, Halfverechcurde, Bevend doode, Zwartgevlekte, Met het stof des wega bedekte Dorre blaên Kraken op de wandelpaan! naderde vlug een krantenjongen, die zijn kranten over het plaveisel uit legde tot een looper, waarover Melba haar rijtuig kon bereiken. De kleine ridder in lompen ontving eenige dagen daarna een aardig briefje van de zangeres, met zestig gulden tot beloo- nir.g. Dat was een aardig buitenkansje. Een nog grooter fortuintje viel ten deel aan de dienstbode Teresa Tirone te Turijn, maar dat had een erg bitteren nasmaak. Teresa droomde van haar lief, die haar 5 nummers opgaf, om in de loterij te spelen. Zij nam er 4 en won, won 360 duizend lire! Ongekend geluk, grenzenlooze blijdschap! Edoch, 'twas van korten duur. Het keukengoudviscbje was geen onschuldig bakvischje: zij had al een en ander op haar kerfstok, de politie zocht haar. En nu haar naam overal werd genoemd, vond de politie haar ook. Treesje ging voor 2 jaar achter de tralies. Ja, ja, Treesje: „Wilt ge vrede hebben in uw gemoed, Laat af van 't kwade en doe bet goed I" Keuvelaar. Bouwverordening. Naar aanleiding van de in haar handen om advies gestelde opmer kingen omtrent de gewijzigde concept bouwverordening, ingediend door de heeren mr. J. Heïligers en W. Sa- lomons, heeft de commissie van bijstand voor de Fabricage, nadat beide heeren hunne voorstellen in de vergadering der Commissie mondeling toegelicht hebben, de eer U het navolgende te berichten. Ten opzichte van de wijziging door mr. J. Heyligers in artikel 43,2. voor gesteld, is de commissie van oordeel, dat het gevaar voor besmetting van den grond door een beerput minder groot is dan door een zinkput; zij is derhalve van oordeel, dat de afmeting van drie Meter, zooals dit in het voorstel van Burgemeester en Wet houders gesteld is voldoende is In verband hiermede acht zij ook de wijziging van artikel 45 Songewenscht. De opmerking van mr J. Heyligers omtrent ailikel 48, 2 is volkomen gegrond evenals in artikel 43,3 moet ook hier de afstand 3 Meter zijn. Met het voorstel om artikel 46, 1 en 69, 4 te wijzigen en bet over- storttn van een beerput in een zink put te verbieden, kan de Commissie niet medegaan. Het bouwen van beerputten met overstorting is noodzakelijk in verband met de tegenwoordige inrichting der privaten met closetde faecale stoffen, die overgestort worden, zijn zoozeer met water verdund, dat verontreini ging van den bodem daardoor naar het oordeel der Commissie niet te vreezen is. De Commissie is derhalve van meening, dat het zeer wenschelijk is, de regeling te behouden, zooals die in de concept-verordening wordt aangegeven. Het is baar bekend, dat in verschillende Gemeenten soortgelijke voorschriften bestaan. Ten opzichte van de wijzigingen, voorgesteld door den heer W. Salo mons zij het volgende medegedeeld. Artikel 17, 1 wenscht ook onze Commissie gewijzigd te zien zooals door den heer Salomons wordt voor gesteld door deze wijziging worden voor half-steens muren de eischen verzwaard, voor zwaardere muren worden de eischen minder zwaar gemaakt, wat volgens de Commissie bij nadere o ver weging zeer ge wenscht is. Lid 2 van dit artikel wenscht onze Commissie als volgt te wijzigen «Burgemeester en Wethouders kun- «nen ten aanzien van de hechtheid «en de breedte der fundamenten na- «dere eischen stellen, indien de belas- «ting der muren of de gesteldheid van «den bodem zulks noodig maakt». In verband met het voorstel van den heer Salomoms wenscht onze Commissie artikel 17, 5 als volgt te wijzigen «De fundamenten moeten van steen «en metstelspecie worden opgetrokkeo. «Het in artikel 23, 2 en 3 ten opzichte «van muren bepaalde, is ook voor «fundamenten van toepassing». In verband met de voorgestelde wijziging van artikel 19, 2 wenscht de Commissie dit artikel ie lezen als volgt: «Het tras- of cement-raam wordt «waterdicht samengesteld uit harde «klinkers en waterkeerende mortel». De Commissie acht het nietgewenscht artikel 20, 4 te wijzigen zooals de heer Salomons dit voorstelt; ter tege moetkoming aan het door hem geop perde bezwaar, dat de bouw van woningen in sommige stadsgedeelten onnoodig verzwaard wordt, wenscht de Commissie een 5e lid aan dit artikel toe te voegen, luidende: «Burgemeester en Wethouders kun- «nen, indien de gesteldheid van den «bodem daartoe aanleiding geeft, vrij- «steiling van het in lid 4 bepaalde «verleenen». Ook onze Commissie acht betwen- schelijk, artikel 23, 4 te wijzigen en te lezen als volgt: «Voor de in lid 1 genoemde scheids muren geldt de aldaar pestelde be- «palir.g omtrent de dikte der muren «slechts tot den bovenkant van den «vloer der zolderverdieping; liet hoo «gere gedeelte tot onder de dakbe- «dekking verkrijgt een dikte van ten «minste 0.11 Meter». De Commissie acht het gewenscht, de wijziging van artikel 24, 1 le zinsnede zooals die wordt voorgesteld over te nemen. De wijziging van artikel 26, 4, zooals die wordt voorgesteld, acht de Commissie ongewenscht. Ter verdui delijking van de redactie stelt de Commissie voor, in den vierden regel vóór het woord, «vermeerderd" in te voegen «de breedte bovendien". Naar het oordeel der Commissie zal het bij nader overwegen voldoende zijn, indien in plaats van «4 c.M geëischt wordt «3 c.M." en in plaats van «3 c.M." geëischt wordt «2V» c.M." De wijzigingen, in artikel 28, 1 2e zinsnede en artikel 33,3 voorgesteld, acht de Commissie wenschelijk. De Commissie acht de wijziging in artikel 33,5 voorgesteld, ongewenscht; met het oog op brand is het hebben van door planken wanden ingesloten trappen zeer gevaarlijk. Onjuist is de meening van den voorsteller van het amendement, als zouden trappen naai zolders met steenen muren begrensd moeten zijn. In verband met een opmerking van den Inspecteur der Volksgezondheid acht de Commissie het niet gewenscht, de wijziging, in artikel 41 voorgesteld, op te nemen. De Commissie acht eene wijziging van artikel 45, 4 niet noodzakelijk, daar onder het begrip «steen" ook «cement" begrepen is. De wijziging, voorgesteld in artikel 46, 2a acht de Commissie gewenscht. De wijziging, in artikel 46, b. en 47 voorgesteld, acht de Commissie niet gewenscht. Brandweer. Nota van Burgemeester en Wet houders betreffende de Vrijwillige brandweer. In uwe vergadering van 27 Octo ber 1908 werden wij door een uwer leden uitgenoodigd, den Raad mede te deelen belgeen ons bekend was van de moeilijkheden, gerezen in de thans ontbonden vereeniging «Amers foortsche Vrijwillige Brandweer," alvorens wij eventueel een voorstel bij U zouden indienen. Ter voldoening aan dien uitgespro ken wensch hebben wij de eer U het volgende te berichten. Op den voorgrond zij gesteld, dat onze inlichtingen verre van volledig zijn: de notulen der voormalige vereeniging geven niet voldoende licht, terwijl de mondeling door het Bestuur gegeven inlichtingen in vele opzichten naarmate zij door verschillende personengegeven werden met elkaar in strijd zijn. Voor zoover deze nota U niet die inlich tingen geeft, die door U verwacht werden, gelieve U dit aan de boven medegedeelde oorzaak te willen toeschrijven. Op 23 Juli kwam bij ons college in een door drie bestuursleden der A. V. B. onderteekend schrijven, waarbij klachten ingediend werden tegen den Voorzitter der A. V. B. en waar o a. werd verzocht: le een ernstig onderzoek te willen instellen naar de beweerde ongeoor loofde handelingen, door den Voor zitter in den laatsten tijd gepleegd 2e met het oog op de veiligheid van het materieel dit, tijdens het onderzoek, aan de beschikking van de vereeniging te onttrekkenonder mededeeling, dat het Bestuur al thans de drie bestuursleden, die het schrijven onderteekend hadden niet verder de verantwoordelijkheid kon dragen voor eene behoorlijke verzor- gng van het materieel. In afwachting van hetgeen een onderzoek zou leeren, werd door ons college voorloopig, terwille van de veiligheid van bet materieel, de be schikking daarover ontnomen. Den daarop volgenden dag verklaarde de Opperbrandmeester aan den waar nemend Burgemeester, dat voorloo pig zonder de hulp van de A V. B. voor een behoorlijke brandblussching zorg gedragen kan worden. De daarna opgevraagde kasboeken en notulen gaven ons niet die inlich tingen, welke wij voor het beoordee- len der klacht noodig hadden. Op 20 Augustus werd daarna het Bestuur door ons gehoord. Alle grieven en verwijten, die de leden onderling jegens elkaar uitten, hier te bespreken en uiteen te zetten, achten wij noodig noch wenschelijk. Bovendien waren de mededeelmgen over verschillende feilen zóo tegenstrij dig, dat het vrijwel ondoenlijk is, een juiste voorstellingen van alle onaan genaamheden en kwesties weer te geven- Als eindindruk had ons college de overtuiging, dat de eene paitij ver bitterd is over handelingen van den Vooizitter, in strijd met de Statuten; de andere partij over het feit, dat verschillende bestuursleden, zonder medeweten van de leden der vereeni ging, belangrijke leveranties aan de vereeniging deden voor het feest ter gelegenheid van het 25jaiig bestaan der vereeniging. Dit laatste werd bevestigd door twee leden der voor malige vereeniging in onze vergade ring van 29 October. Daarnaast doen zich wel verder allerlei kwesties voor, die evenwel, naar ons inzicht, niet als oorzaak, doch wel als uitvloeisel van dewederzijdschegrieven beschouwd moeten worden. Wat hiervan zijn moge het was ons duidelijk gebleken, dat de ver bittering van de bestuursleden onder ling van dien aard was, dat samen- weiking in de zelfde vereeniging vrij wel onmogelijk mocht worden geacht althans, dat het niet wenschelijk was, het materieel der Gemeente te geven aan eene vereeniging, waarvan het Bestuur in booge mate onderling verdeeld was. Daarna ontving de Burgemeester bezoeken van de heeren Van Rees en Van Dorssen, die door den Burge meester naar onze vergadering werden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1