Plaatselijk Nieuws. Het gehoor aan de dooven teruggegeven. Lees Bet belangrijke artikel heden op de derde pagina van onze courant gepubliceerd. verwezen. De lieer Van Rees, in onze vergadering toegelaten, deelde mede, dat er plannen waren, de oude ver eeniging op te heflen en een nieuwe op te richten, waarvan de heer Van Dorssen Voorzitter zou worden, en vroeg voorts of een dergelijk plan sympathie zou ondervinden bij het Gemeentebestuur. Aangezien naar ons inzicht er geen sprake van kon zijn, aan de oude vereeniging onder de bestaande omstandigheden materieel en sub sidie te geven, deelden wij den heer Van Rees mede, dat wij eene ont binding hoewel wij daarover recht streeks niet te beslissen hadden niet onverstandig achtten. Voorts gaven wij te kennen, dat wij in 't algemeen niet tegen een vrijwillige brandweer waren, maar dat wij ons moeilijk konden verklaren over eene nog op te richten vereeniging. Kort daarna ontvingen wij van twee vereenigingen het verzoek te willen bevorderen, dat aan haar subsidie en materieel gegeven zal worden. Aan de eene vereeniging staan, behalve 3 bestuursleden, die indertijd kennis gaven, dat zij zich niet meer verantwoordelijk konden stellen voor 't materieel nog aan 't hoofd de heeren Van Schalk en Morelde andere vereeniging wordt voorloopig geleid door de heeren G. van Dors sen, \V. van den Donker, J. W. van Achteibergh Sr., B. Brom en E H. Donath. Vervolgens hoorden wij op 29 Oc tober en 10 November de besturen der beide veri enigirigen. Wij overwegen of, en zoo ja, onder welke voorwaarden en aan welke vereeniging wij U zullen voorstellen steun te verleenen. Alvorens hierin een beslissing te nemen, hebben wij U op verzoek bovenstaande inlichtingen gegeven. De gevoerde coi respondentie, uitstrek- sels uit de notulen van onze verga deringen van 27 Augustus, 3 Sep tember, 10 September, 29 October en 10 November en de verdere beschei den, op deze zaak betrekking hebbende, liggen voor U ter inzage. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een strook grond, gelegen nabij de gasfabriek. Dato 19 Nov. schreven Burgemeester en Wethouders aan den Raad: Wij hebben de eer uwe vergadering hierbij aan te bieden een voorstel van de Commissie van bijstand in het beheer van de gasfabriek, strekkende tot aankoop van een strook grond gelegen nabij de gasfabriek. Wij kunnen ons met dit voorstel vereenigen, zoodat wij het door die commissie aangeboden concept-besluit U ter vaststelling aanbieden. liet schrijven van de Commissie van bijstand luidt: Bij de door den Raad in zijne open bare vergadering van 19 Mei j.l. aan genomen voorstellen was opgenomen een plan tot vergrooting van de stokerij en kolenloods. Oorspronkelijk was deze uitbreiding gedacht naar de Zuidzijde, op het teriein behoorende bij de gasfabriek de uitbreiding naar die zijde bracht evenwel een kostbare verplaatsing van den cokesbreker mede, terwijl het terrein bovendien verkleind zou worden. Uitbreiding naar de Noordzijde is in ieder geval veel wenschelijker en goed kooper. De eigenaar van een strook grond, onmiddelllijk grenzende aan het terrein van de gasfabriek, is bereid die aan de Gemeente te veikoopen voor een som van f800. Bedoelde grond is groot 585 10 M». Heeft de Gemeente de beschikkin over bedoelden grond, dan kan ook de vergrooting van de stokerij met kolenloods beter tot haar recht komen en zal een ruimere uitbreiding van de stokerij met loods, die zeer ge- wenscht is, tot stand kunnen komen, terwijl nog grond voor andere doel einden beschikbaar blijft. Ook al had de Gemeente bedoelden grond niet direct noodig, dan nog zou met het oog op de toekomst het zeer gewenscht zijn, de strook grond aan te koopen. De piijs komt ons niet bovenmatig voor. Wij geven U derhalve in overweging, bijgaand concept besluit den Raad ter vaststelling aan te bieden. Agenda van de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dindag 24 November 1908, des middags te half twee uur. 1 Benoeming van een onderwijzer aan de school in de Beekstraat (vacature Rademakers). 2 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van grond nabij de Gasfabriek. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het verzoek van den Gemeente-Architect tot eervol ontslag en toekenning van pensioen. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik geven van een locaal der Hoogere Burger school aan de vereeniging «bet Groene Kruis". 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordering op de tapperijen, herbergen en logementen. 6 Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders naar aanlei ding van een adres van de Vereeni ging «(Handel en Nijverheid" betref fende de uitmonding van de Eem. 7 Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende vaststelling eener nieuwe verordering, houdende bepalingen voor het over diagen aan de Gemeente van verkeers wegen of terreinen, tot het aanleggen van verkeerswegen bestemd. 8 Behandeling van de ontwerp bou wverordening en daarbij behoorende voorstellen tot wijziging van verschil lende strafverordeningen. «Liefdadigheid" vergaderde Woensdagavond ten stadhuize onder voorzitting van den heer A. M. Kolle wijn Az. De voorzitter deelde mede dat de heer Spelberg als Hoofd in Departement Vil zal optreden. De heer P. J. Frederiks had als zoodanig bedankt. De notulen der vorige ver gadering werden gelezen en goed gekeurd. Het jaarverslag zal aan de leden worden toegezonden en aan hen die men gaarne lid zag worden. In den vorigen winter zijn 84 ge zinnen door «Liefdadigheid" geholpen en voor ondergang behoed, want dit laatste is het doel van de ver eeniging. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat een gezin dreigt ten gronde te gaan door oorzaken van buiten onafhankelijk van zijn wil, als daar zijn: ziekte, ongevallen en werkeloos heid. Vooral de laatste maakt veel slachtoffers en naar het zich laat aanzien, zal in den aanstaanden winter de werkeloosheid nog grooter zijn dan het vorige jaar. En de ver eeniging telt slechts 232 leden. Veel te weinig voor een plaats als Amers foort. Het kleedingfonds verstrekte onge veer 600 kleedingstukken, en ruim 1700 spijskaartjes werden uitgereikt. Hierbij zag men vooral toe, dat ze niet werden gegeven aan onwaardigen, dat zijn zij, die de kaartjes ver kwanselen, om voor het geld sterken drank te koopen. (Zou de uitgereikte spijs wel altijd aan de bestemming beantwoorden L. vond samenwerking met de St. Vincentiusvereeniging, met Kinder- zorg, het Heilsleger en andere instel lingen. Dezen weg moet bet uit, wil de vereeniging iets van beteekenis uitrichten. Nogmaals werd medege deeld dat de vereeniging een moeie- lijken winter voor de borst heeft, dat er door de groote werkeloosheid nog meer aanvragen om hulp zullen komen dan anders. Wie kan, steune de ver eeniging of worde lid. L. heeft zich aangesloten bij de Centrale vereeniging voor aimenzorg en liefdadigheid in Nederland. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Volgens een besluit van den Minister van Oorlog zullen voortaan 6 der bij de regimenten infanterie inge deelde miliciens een cursus voor hoef smid volgen aan de Rij en Hoef- smidschool alhier. Deze cursus vangt aan op 1 April en eindigt 30 Sep tember d. a. v. De R. K. Volksbond alhier zal het gouden priesterjubilee van Z. H. paus Pius X herdenken in twee bij eenkomsten op Zondag 22 en Dinsdag 2 4 November a.s. Het feestprogramma van beide avonden luidt: 1 Opening door den voorzitter van den R. K. Volksbond. 2. Feestrede (22 Nov. door den weleerw. heer W. Bolder, van Baarn, en 24 Nov. door den weleerw. heer J. Elskamp, van Achteveld). 3. Pius-Cantate van A. Amoiy (4- stemmig soli en koor). (Deze cantate wordt uitgevoerd door de 3 parochiekoren der stad met me dewerking van enkele belangstellenden, onder leiding van den weleerw. heer J. I. Paardekooper). 4. Pauselijke Zouaaf. Tooneelspel met zang in 2 bedrijven van Jozef Demarteau. 5 Apotheose, voorstellende hulde aan Z. II. Paus Pius X, waaronder een Piuslied, dat door allen gezongen wordt. 6. Slotwoord. No. 72 der Staatscourant bevat de statuten der Algemeene Patroons vereeniging in de Bouwbedrijven te Amersfoort. De heer P. H. van Haselen is niet gelukkig geweest met de door notaris J. Bolk namens hem geveilde perceelen bouwterrein. Slechts één no. 25. het allerlaatste, werd verkocht aan den heer Hoogevest voor f830. De overige werden alle opgehouden De bouw van het Rijks-Opvoe dingsgesticht voor jongens op den Berg alhier is gegund aan den heer Chr. Wegerif te Apeldoorn. De gemeente-architect W. II Kam, sedert 27 Juli 1871 als zoodanig werkzaam, heeft tegen 1 Juli 1909 ontslag gevraagd. De nieuwbenoemde inspecteu van het bouw- en woningtoezicht de heer J. Schutte Nordholt treed 1 De cember in functie. In uiterlijk mogen de vier kun stenaars die samen het Flonzaley- Kwartet vormen verschillen in opvat ting der door hen uit te voeren werken zijn zij volmaakt één, terwijl de wijze waarop zij de verschillende nummers weergeven meesterlijk is. Ieder der vier kunstenaars is meester op zijn instrument, doch tevens zich zelf vol komen meester. Geen hunner dringt zich op den voorgrond en daardoor juist wordt een klankensemble vei kregen zoo heerlijk schoon als geen pen vermag te beschrijven. Met on verdeelde aandacht volgde het niet talrijke publiek de verschillende num mers en toonde zijn dank voor het genotene na elk daarvan door een langdurig en herhaald applaus. De N. V. stoom-oheslagerij en graanhandel J. van Vollenhoven, die naar wij weten hare vrachtwagens uitzend uren ver in den omtrek, zal een proef nemen met het vervoer barer vrachten door middel eener automobiel van eene capaciteit van 4000 kilo. Aan den landbouwcursus voor militairen wordt door 42 miliciens, alhier in garnizoen deelgenomen De groote jaarlijksche velddienst oefening der Weerbaarheidscorpsen zal op Tweede Kerstdag in de Bilt sche duinen gehouden worden, van hier gemakkelijk per locaalspoor te bereiken. De heer Th. Dieges is benoemd tot secretaris van het Amersfoortsch Drarikweer-Comité Quick I speelt morgen bier op haar terrein tegen de onderofficiers voetbalvereenigtng «Het Zesde" uit Breda. H. V. C. 1 ontvangt hier U. V. V. II. uit Utrecht en H. V. C II. gaat naar Hilversum om te spelen tegen het tweede elftal van «Victoiia". De Kegelclub U. D. I. uit de sociëteit «Vereeniging" staat met 180 houten bovenaan bij den wedstrijd te Hilversum. Ook te Amersfoort, waar reeds lang eenige verspreide leden woonden, is thans opgericht eer. afdeeling van de «Nationale vereeniging tot steun aan miliciens". De Burgemeester van deze Gemeente heeft het Eere-voorzitterschap daar van aanvaard. De vereeniging stelt zich ten doel: zooveel mogelijk te vooi komen, dat militieplichtingen ten gevolge van de vei vulling hunner verplichtingen als zoodanig, hun betrekking verliezen aar^iei 3lH%h en, die unner en hulp te verleenen a ten gevolge van de vervd rnilitieplichten, hun broodwinning ver loren en, na hun verblijf onder de wapenen, dientengevolge in behoeftige omstandigheden verkeeren. Alleen aan hen, aan wie door den betrokkken compagnies-, eskadrons-, of batterij-commandant een goed dienstrapport kan worden verstrekt, wordt hulp verleend. Het Bestuur der plaatselijke afdee ling bestaat uit de heeren: jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, Eere-voorzitter; H. Stolp, Voorzitter; C. A. J. J van der Lirjden, Secretaris mr. A. van Traa, Penningmeester; ds. A. M. Donner, P. J. Frederiks, pastoor J. L. M. Hoorneman, H. J.l de boomen benemen elkaar plaats, r.. j i TT- i voedsel, lucht en licht en vele gaan kwijnen. Men neme daarom den ge- wenscbten afstand bij het planten in acht en vuile de eerste jaren de tus- schenruimten aan door onderplanting van aardbeien, bessen- en frambozen- struiken. De afstand is: voor snoeren 2 Meter, voor piramiden 4—6 M., vooi hoogstam pruimen en kwetsen 6 M., voor kerseboomen 8 M., voor* appel- en pereboomen 8 12 M„ naar de kroon meer spits of breed is. Observator. Indeweij, prof. F. Kenninck, ds. W. J. Meiners, W. J. Steinbuch en J. van Vollenhoven. Binnenkort zal hetafdeelingsbestuur aan de stadgenooten verzenden den «Open brief aan het Nederlandsche volk" van het Hoofdbestuur dei ver eeniging en een uitnoodiging om lid te worden. Het vleit zich met de hoop, dat ook hier ter stede zeer velen zullen toetreden tot deze nuttige vereeniging, welke in het jongste vereenigingsjaar 278 jongelieden hielp, die trouw hun dienstplicht hadden vervuld, doch daar door hun betrekking hadden verloren. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan deopenbaie BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 12 tot 19 November 1908. GeborenMarinus, z. van Gerardus Rom- mers en Dirkje Pommer. Marinus Ge- lagere school 3e soort in do Beek- rardus, z. van Maas Veldhiuzen en Sophia straat opgemaakt in overleg met den Arrondissements-Schoolopzieuer, ge hoord het hoofd der school, bestaat uitNo. 1. tl. C. C. de Blécoutt te KamponNo. 2. J. D. van Aken te Heino; No. 3. J. B. Nakken te Wou denberg. IOOO gulden verdwenen. Een Amsterdamsche stalhouder heeft op onverklaatbare wijze f 1000, bestaande uil drie bankbiljetten van driehonderd en een van f 100 verloren Naar hij verklaart, kan hij deze biljetten slechts zijn kwijt geraakt in een verkooplokaal op de Heeren gracht, in een bank van leening op de Rechtboomsloot of te Amersfoort bij den verkoop der Rijkspaarden. Hij looft dan ook een belooning van f 100 uit voor hem die de bankbiljetten terugbezorgt. Luitenant D. Ritman, van het Instructiebataljon te Kampen, wordt op 2 Januarie overgeplaatst bij het 5e regiment infanterie alhier. De heer H. J. van der Horst Bruijn, oud-leerling der Ambachts school, is benoemd tot Inspecteur der Gemeente-gasfabrieken te Amsterdam. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 22 November geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Renioiistraiitsche kerk. Voorm. IO'/i uur, Ds. J. L. la Gro, te Nieuwkoop. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Donner. 'sAv. 5Vi uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. s Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, de Heer D. Barth van 's Giavedeel. s Av. 5 uur. de Heer D. Barth. Clir. Gereform. Gemeente. Lokail «de Zaaier". Voorm. 91/» uur. Godsdienstoefening, s Av. 51/» uur, Godsdienstoefening. van Ee. Pieter, z. van, Jantje, d. van, en Catharinus. z. van Frederik Bijhold en Romkje Vos. Cornelia, d. van Hendrik Cornelia Ipenburg en Gerarda Hendrika Wassink. Cornells, z. van Pieter van der Burg en Elizabeth Sitskoorn. - Mat- thijs Johan Adriaan, z. van Geurt Hen drik van den Hoek en Lena Valentina van de Wetering. Johanna Maria d. van Abraham de Vrij en Antonia Cecilia Wieten. Gerrit Johannes, z. van Jan de Valk en Geertrui Hageman. Barbara Catrina, d. van Willem Brandsen en Aartje van Rouwendal- Martha, d. van Eduard Frankenhuis en Rosa Frankenhuis. OndertrouwdCornells Pot en Maria Boerhaven. Theodorus Hendrikus Kus- ter en Jansje Volp. Jan Laseur en Maria Johanna Geertruida Ingenholst. Coenraad Stolberg en Maria Elisabeth Kemme. Getrouwd: Adrianus Peters en Sietje Hamwijk. Elbert van 't Boveneind en Johanna van Dorssen. Pieter van Gerde- ren en Jannetje Kreikamp. Jan Kap- tein en Johanna Maria Bliekendaal. Overleden: Jaantje Everdina van Gin- kel, 1 dag. Jan Willem Muijs, 16 m. Rijk Polleman, 59 j.. echtg. van Eli sabeth Brouwer. Louise Clara van Hoek, 65 j., ongeh. Catharinus Bijhold, 1 dag. Pieter Bijhold, 1 dag. Jantje Bijhold, 2d. Elisabeth van Es, 2 j. Willem van Veldhuizen, 77 j-, echtg. van Antonia Wendling. Gerrit van Veen. 74 j., echtg. van Evertje Bakkenes. Geertruida Hopperijs, 81 j., wed. van Hendrik Blom. Hermanus Zieltjes, 54 j. echtg. van Wijmpje Traa- Leusden. van 13 tot 20 Nov. 1908. GeborenDirk Jan z. van Aart Berendse en Johanna van Reede. Gehuwd; Adrianus Johannes Brinkman en Woutera van Dijk. Wulfer de Bruin en Wilhelmina Maria Brinkman. Aal- bert Jordense en Gerarda Bakker. Stoutcnburg. van 13 tot 20 Nov. 1908. OverledenAnna Maria Vriezenhaan, 77 j. ongeh. Voor Huis eu Hoi. Een goede kelder is veel waard; is hij droog en vorstvrij, dan is het de beste plaats tot overwintering van verschillende groenten. Maar aan die ereischte moet hij dan ook voldoen, bovendien moet er zuivere lucht zijn en 't moet er matig licht wezen. De temperatuur mag er nog te hoog noch te laag zijn. Voor het laatste is moeiljjk te zorgen, als de kelder niet diep ge noeg in den grond is. Het eerste is te voorkomen door de raampjes te openen. Dit zal ook in den winter vaak noodig zijn om frissche lucht in te laten en de lucht te doen opdrogen; daarop zij men dan vooral bedacht op mooie, zonnige dagen. Vocht is vaak de oorzaak van schimmel en bederf. Zijn de wanden beslagen, of bemerkt men reeds schimmel aan de groenten, dan lucht men zoodra het weer het toelaat. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 20 November 1908 Tarwe f 0;—Rogge f 0.—. Boekweit f0.— Appelen f 3.— a f G Peren f 4.—a MO Klei- aardapp. f O.— a f 0.—. Zandaardapp. M.90 a f2 20 Hoenderei, ren f8.— a f 9.— per 100 st. Eende'n fU.— a f 0 Boter M.20 a f 1.40 per kilo. Mir- ?arine fO a f0.—Zoetem. kaas f0 afO.— Kippen f 0.70 a f 1 10. Kuikens f1 a f 1.30 Piep- kuikens f 0 30 a f 0.70. Ganzen f 0.— r 0.—. Eenden f0.90 a f 1.20 p. st. Jonge fO.OO a fO.C'O. Hazen f J 50 a f2Wilde konijnen f 0 40 a f0 50. Tamme f 0.70 a f 1.40. Buiven.f 0.50 a f 0.70 p tar. Magere varkens fa f Varkens r. export f 0.a f Zeugen f30.a 150.Biggen f G.a f 10 00. Schrammen f a fVette koeien f 000.— a f000.—Guste koeien f 000 a fU00.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.— a f 00.—Os f000.— a fOOO Pinkvtieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 150 heet. Appelen. 25 heet. Perm. heet. Kleiaardappe- len. 200 heet Zandaardapi elen, 9000 stuks Iloen- dereieren. stuks Eendeneieren. 1100 kilo Hooi- boter, kilo Marg-rine, Kilo ka^s. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 5 zeugen. RECLAME. RECHT OP HET DOEL AP. Dit geval zal menig onzer helpen. De Heer B. van Schalkwijk, Yeenhuizerweg te Soestdijk, meldt ons 21 Maart 1905: Sedert geruimen tijd klaagde ik. vover de nieren, ik had voortdurend een QL^tstaantj'are pijn in het kruis van den rug, vooral hevig werd, wanneer ik mij oprichWn wiide, nadat ik gebukt geweest was. Mijn purine vVas troebel en bevatte veel bezinksel Jra. nu - en dan kreeg', ik plotseling duizeliug®T Toen ik overal zulke goede be richten jDoordc óver Poster's Bjpgpijn Nieren Pillen,Jïnaaktc ik daar eens gebfruik van en ik ben Ufóecr dankbaar, dat ik kan melden, dat ik do« het gebruik van slechtten doos radicaal genejcn was. Gaarne zal ikrdan ook zien, dat U a*h dit bericht publiciteit geeft, want zonder twijfel zullen vele menschen hierdoor geholpen kugpen worden. »n 5en Augustus 1907 deelde ons de Heer Schalkwijk nog mede: Sedert ik U mijn zin°; melde, dusiwee en een half jaar ge- neb ik eeju €nkétotkecr bij vochtig weer eens eve^-pijn geh^d, doch is de inname eenige jplDen voldoenA om mij daarvan te veflossenawaar ik kan, be^el ik Uw uitstekend geneesmiddel, steeds aan. Ik, ondergeteekende, vcrkMar, dat het boven staande waar is en machtife U het publiek te maken op elke wijze, die B. v. Schalkwijk. "WENK AAN KOOPERSj Nieren Pillen worden niet lfl in doozen, waarop de naam vat ;oeddun$. (w.g.) Fostofs Rugpijn ocht, enkel geneesmiddel Vruchtboomen worden in den regel veel te dicht op elkander geplant: hoe meer boomen, hoe meer vruchten, denkt men. Dit moge bij goede ver zorgin", in de eerste jaren, als de verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toe- 6 01 j i zending geschiedt franco na ontvangst van post hoornen beginnen te dragen, al waar i wjssej a p ^75 voor één- of P. 10.voor zes zijn, later is het tegendeel het geval; doozen. 31 L I voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Foster's - I en gij zult de goede hebben. Zij zijn te Amersfoort I 1_J A A.. TIT

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2