DE HEL OP AARDE. Gemeenteraad. heeft in overleg met de commissie tot bestudeering van dit vraagstuk besloten pogingen te doen tot oprich ting van eene maatschappij, welke zich tot taak stelt credietstellingen tegen den woeker, in de eerste plaats pandjeshuizen, op te richten en te exploiteeren, met toepassing van de beginselen, welke neergelegd zijn in de vanwege de vereeniging bekend gemaakte model verordening op de pandjeshuizen. De bedoeling is te beginnen te 's-Gravenhage en later ook in andere plaatsen, waar de behoefte daaraan blijkt te bestaan. De aandeelen in het werkkapitaal der maatschappij zijn gesteld op f 10. Voorts kan men als begunstiger toe treden tegen een jaarlijksche bijdrage van minstens f5 of eene gift ineens van minstens f50. De aandeelen zul len ten hoogste 4 pU't. rente kunnen geven. In eene eerlang te houden verga dering van deelnemers zullen de statuten vastgesteld en een definitief bestuur gekozen worden. RECLAME. Hoevele menschen zouden volmaakt gelukkig zijn zonder hun maag en de pijnigingen die deze hen doet verduren. Voor velen, in der daad, is het, dank zij hun slechte maag, de hel op aarde, volgens de woorden van de persoon over wie wij hier gaan spreken. En daarbij te weten dat voor zoovele anderen de maag een bron der keurigste genoegens is. Zij die het meest de genoegens, die een goede maag bezorgt, op prijs stelled, zijn zij die er het meest door geleden hebben en er van genezen zijn, zooals Mejuffrouw Dora Mrilhelmina Berendsen, geb. Hengeveld, 43 jaren, van wie wij hier het portret geven. Mej. Bercndsen (Cl. Knijper, Zutfen) „Mejuffrouw Berendsen, echtgenoote van den heer Willem Berendsen, landbouwer te Toldijk bij Steenderen, bewoont een lief huis aan den weg, en dapr hebben wij het genoegen gehad met haar le sprekeil, bij welke gelegenheid zij ons heeft, meegedeeld hoe gunstig de Pink Pillen vcfor hare gezondheid waren geweest." Denk eens, zeide zij ons, dat ik sedert vijf jaren leed eiy daf mijne maagpijnen zoo hevig waren dat ik^eer dikwijls na mijne maaltijden bevan gen wprd door walgipgen en brakingen die mii van sluur grachten. Ik had een uitgezocht voedsel noodig, en nog kon ik dat dikwijls niet verdragen en yas ik verplicht mij met melk te voeden. Ik Ead mijne krachten verloren, mijne beencny weigerden mij te dragen cn ik had zulke hevigoï pijnen in den rog dat, als ik mij bukte, i( weifelde oirt weer overeind te komen. Allee' gebruik der Pink Pillen heeft mij hersti le verlóren krachten weergegeven en i maag genezen. Sedert ik de Pink Pi genomen, ben ik uitmuntend gezond." 'Wat de Pink Pillen, voor Mej. BereJlsen hepben gedaan, zullen zij ook voor u Èoen, weèst daarvan zeker. Schaft u heden nag een dofteje aan, begin dezen avond de behaqöcling cn Jwij zijn overtuigd dat g3 binnen ach dagen zult zeggen: „Wel, ik gevow mij veel t/ter." De Pink Pillen zullen uvt slechte nezen en gij zult zonder J^rzeling #an alles kunnen eten. Gij zult niet noódig hebbel u terug te houden van het drinken gran eon of twee potten bier, uit vrees voor zu^r, vooj branding in de maagholte of voor een gestoorde spijsver- tcring. j De Pink Pillen zijn ook ond^eitroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algeriieene zwakte, schele hoofdpijnen, verschietende pijnen, zenuw uitputting. Prys t 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg, J. van de Hooff, Langcstraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Ter gisterenmiddag onder prae sidium van den burgemeester Jhr. J W. A. Barchman Wuytiers, gehouden vergadering van den gemeenteraad waien de heeren Veis Heyn en Hage- doorn afwezigeerstgenoemde met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goed gekeurd. Ingekomen waren de na volgende stukken Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 3 November 1908, 3de Afdeeling No. 4181/-2755 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 October 1908, No. 327, strek kende tot aankoop van hel peiceel, ten Zuiden grenzende aan het Raad huis Aangenomen voor Kennisgeving. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 3 November 19U8 3de Afdeeling No. 4260/2736 tot goedkeuring van het 4de aanvullings- koliier der Inkomstenbelasting, dienst 1908. Aangenomen voor Kennisgeving. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 3 November 1908 3de Afdeeling No. 4260/2736 tot goedkeuring van het 1ste aanvullings kohier der Straatbelasting, dienst 1908 Voor Kennisgeving aangenomen. 2 besluiten van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 3 November 1908, 3e Afdeeling Nos. 2841 en 2742, houdende beslissingen inzake reclames inkomstenbelasting, dienst 1908. Voor Kennisgeving aangenomen. Missive van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 10 November 1908, 3e Afdeeling No. 4243/2839, houdende mededeeling, dat zij het besluit van den Raad van 27 October 1908 No. 339, betreffende de subsidie van het Burgerlijk Armbestuur voor kennis geving hebben aangenomen. Nota van Burgemeester en Wet houders van 12 November 1908, Afdeeling 1 No. 1543 betreffende de Vrijwillige Brandweer. Ter secretarie ter inzage voor de leden. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake de waterleiding. (Ter secretarie ter inzage voor de leden). Eene dankbetuiging van den Ge meente Ontvanger voor het raadsbe sluit van 27 October, betreffende de verhooging van zijne jaarwedde. Eene dankbetuiging van den Archi varis voor de verhooging van zijne jaarwedde. Eene dankbetuiging van den Direc teur der Gemeente-Reiniging voorde verhooging van zijno jaaiwedde. Eene dankbetuiging van T. Beverloo voor zijne benoemtng lot onderwijzer aan de school aan de Puntenburger- laan. Eene dankbetuiging van mr. H. J M. van den Bergh voor zijne benoe ming tot Regent van het Burgerwees huis. (Alle voor kennisgeving aangeno men) Een adres van de N. V. «Maat schappij Arneisfoort, tot exploitatie van onroerende goederen te Amers foort" tot overdracht van een gedeelte van een weg. (In handen van B. en W. om ad vies). Een verzoek van J Nefkens tot aansluiting van zijne onder Leusden gelegen perceelen aan het buizennet der gasfabriek. (In handen van B. en W. om ad vies). -Een adres van W. Scburink, daarbij vtpi zoekende teruggave van betaald Schoolgeld. fin handen van B. en W. orn ad vies) Eene dankbetuiging van Dr. P K Uulofs voor de verhooging zijner jaar wedde. (Voor kennisgeving aangenomen) Eenè dankbetuiging van de agenten van politie 3de klasse (nachtwakers) voor de veihooging van luin salaris. (Voor kennisgeving aangenomen) P van Achterbergh verzoek tot wijziging der inkomstenbelasting. (In banden van B en W. om ad vies) Tot orderwijzer aan de openbare lagere school in de Beekstraat werd met 12 van de 15 stemmen (diie stemmen werden uitgebracht opJ. B. Nakken te Woudenberg) benoer-nd 11 C. C. de Blécourt te Kampen. liet voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van grond, nabij de Gasfabriek (zie ons vorig nummer) werd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De Voorzitter zegt daarop dat hij zeer tot zijn leedwezen een door den gemeente-architect ingediend verzoek om eervol ontslag moet ter tafel brengen, omdat bij aanneming daar van de gemeente een verdienstelijk ambtenaar zal moeten missen. Dat de beer Kam zijn taak ernstig op vatte blijkt uit de verschillende bouwwerken onder hem tot stand gekomen, die alle den stempel dra gen van zijn persoonlijkheid, van eenvoud en degelijkheid. Met een woord van hulde aan de boven allen lof verheven ijver waarmede deze ambtenaar zich van zijn plichten kweet, stelt bij daaiom namens hel Dagel. Bestuur voor het gevraagde eervol ontslag te verleenen tegen Juli 1909 onder dankbetuiging voor tie vele en gewichtige diensten door hem aan de gemeente gedurende 28 jaren bewezen. Met luide bijvalsbe tuigingen hecht de Raad zijne goed keuring aan dit voorstel. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik geven van een locaal der Hoogere Burger school aan de vereeniging «het Groene Kruis" wordt z. h. st. aangenomen Het daaropvolgend voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op de tapperijen, herbeigen en logementen, brengt de tongen in beweging. Burgemeester en Wethouders schre ven daaromtrent aan den raad: Onder terugzending van de in onze handen gestelde adressen, betredende het sluitingsuur voor de tapperijen en herbergen, hebben wij de eer U hierbij over te leggen het door ons ingewon nen advies van de Commissie van Wetgeving. Aangezien wij ons geheel vereenigen met de beschouwingen dor Commissie, hebben wij de eer U in overweging te geven, hot door de Commissie ontworpen besluit vast te stellen. Het in uwe vergadering van 27 October aanbevolen denkbeeld, verschil in het sluitingsuur te maken voor de inrichtingen, binnen- en buiten de kom der Gemeente gelegen, achten wij onaanneemlijk. Niet alleen zou hiermede eene onrechtvaardigheid in de Verordening worden nedergclegd, maar bovendien weten wij geen goede gronden voor de onderscheiding aan te voeren. Het Advies en voorstel inzake het sluitingsuur der Commissie van wet geving luidt: Onder terugzending van bijgaande adressen inzake bet sluitingsuur voor de tapperijen en koffiehuizon hebben wij de eer het volgende te berichten GHijk U bekend is, bepaald artikel 4 iler Verordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen, dat deze inrichtingen van 11 uie des avonds tot des morgens ten G uie gesloten moeten zijn, terwijl artikel 6 aan den Burgemeester de bevoegdheid geeft, o.a. sub. 1 aan bepaalde inrichtingen eene tijdelijke of wel doorloopende, maar immer herroepbare vergunning te verleenen om de tapperij of het koffiehuis tot een later uur open te houden. Krachtens deze bevoegdheid zijn door den voorganger van den Burgemeester 19 en door den tegenwoordigen Burge meester 5 doorloopende vergunningen gegeven, waarbij het sluitingsuur op 12 uur is bepaald. Door den tegen woordigen Burgemeester is daat bij meestal als regel aangenomen, dat voor deze gunstige uitzondering slechts in aanmeiking komen die gelegen heden, wier bezoekers zich in den regel wegens hunne bezigheden slechts later op den avond kunnen ontspannen. Iritusschen blijkt vooral uit de vóór 1902 verleende vergunningen, dat destijds een dergelijk criterium niet gesteld is. Onze Commissie heeft grondig gezocht naar een deugdelijk kenmerk ter beoordeeling of eene inrichting om 11 of 12 uur gesloten moet worden, waarbij dan tevens gelet dient te worden zoowel op het gevaar om het drankmisbruik te bevorderen, als op le eischen van het maatschappelijk verkeer. Wij zijn tot ons leedwezen er niet in geslaagd, een dergelijk criterium te vinden, zoodat wij na grondige overweging tot deoverluiging zijn gekomen, dat bet wenschelijk is, een uniform sluitingsuur voor alle inl ichtingen vast le stellen. Wij geven er de voorkeur aan, het sluitingsuur op 12 uur te bepalen. Werd dn op 11 uur vastgesteld, dan zou, naar onze meening, voor hen, die thans hunne inrichtingen tol 12 uur open houden, eene uitzondering gemaakt moeten worden. Wel is waar is hunne vergunning nmmei' herroepbaar", maar een dergelijke herroeping zou gepaard gaan met eene belangrijke stoornis in veler maatschappelijk leven. Bovendien is het beroep op billijkheid, dat adressanten voor een algemeen sluitingsuur, zonder uitzondering aan- voeien niet van kracht ontbloot. Voorts achten wij het, op voorstel van den Burgemeester, wenschelijk, indien het sluitingsuur op 12 uur wordt bepaald, de aan den Burgemees ter in artikel 6 onder 1 verleende bevoegdheid, voorzooveel betreft de dooiloopende vergunningen, in te trekken. De zelfde moeilijkheden, waarin men vervallen is door het geven van doorloopende vergunningen, kunnen zich dan nimmer meer voor doen. Een concept-besluit, waarin onze zienswijze ts neergelegd, gelieve hierbij aan te treffen. De heer Oosterveen kan geen ge noegen nemen met een later sluitings uur en wenscht dat te zien vastgesteld op 11 uur. De heer Gerritsen is het daarmede volkomen eens, doch wenscht een uitzondering te zien gemaakt met ben die nu hun café tot 12 uur mogen open houden. De heer Jorissen betoogt dat het thans vigeerend artikel der verordening wel goed bedoeld was, maar tot onbillijkheid aanleiding gaf. Ofschoon pnncipieel voor eene sluiting le '11 uur, acht hij om billijkheids redenen gewenscht het algemeene sluitingsuur op 12 uur te bepalen. De heer Plomp vindt dat het beneden de waardigheid van den Raad eener ge meente van 22.000 inwoners ligt om als vadertje op te treden, door de koffiehuisbezoekers om 11 uur naar hun vrouw te sturen (of naar de sociëteit?) en acht het meest ver standige om te 12 uur te laten sluiten. De beer Van Esveld wil gaarne het door den heer Plomp aangevoerde onderschrijven en hij is er evenmin voor do burgeiij onmondig te ver klaren of onder curateele te stellen en vreest bovendien dat een vervroegd sluitingsuur het oprichten van clande stiene sociëteiten zal ten gevolge hebben. De heer Oosterveen repliceert dat het toch vadertje spelen blijft of men de menschen te elf of te twaalf uur naar huis toe zendt. Wil men dat niet dan dient in 't geheel geen sluitingsuur te worden vastgesteld. De heer Ruys verwarde dit sluitingsuur met de tegen woordig aanhangige beweging om een vervroegd sluitingsuur voor verschil lende zaken te verkrijgen. De beer van Duinen voerde nog aan dat het bepalen van het sluitingsuur op 11 uur nog andere bezwaren met zich brengt, o. a. zouden vergaderingen voortaan vóór 11 uur geëindigd moeten zijn, wat niet altijd goed mogelijk is Met 10 tegen 5 stemmen (die der heeren Oosterveen, Ruys, Salomon Gerritsen en Kroes) besloot de Raad iaarop dat het sluitingsuur op 12 uur zal worden bepaald Het tweede gedeelte van het voorstel van Burgemeester en Wethouders, no, eenigszins verscherpt door de bepalin dat de Burgemeester alleen in bij zondere gevallen vergunning kan geven om later open te blijven, werd, evenals daarna de geheele verordening met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde komt daarna een rap port en voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de vereeniging «Handel en Nijverheid" betrelïende de uitmondiri van de Eem. Nadat de heer van Duinen het Dagelijks Bestuur heelt dank gezegd voor de herhaalde pogingen al mochten deze dan ook geen effect hebben genoteerd door hen aan gewend wordt liet voorstel van Burge meester en Wethouders z. h. st. aan genomen. Een rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreflende. vaststelling eener nieuwe verordenin houdende bepalingen voor het over dragen aan de Gemeente van verkeers wegen of terreinen, tot het aanleggen van verkeetswegen bestemd, wordt artikelsgewijs en in zijn geheel met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarop hamert de voorzitter de 116 artikelen van de nieuw ontworpen bouwverordening af die vervolgens met algemeene stemmen wordt aan genomen, evenals de daardoor noodig geworden wijzigingen van de Veror deningen op de Slraatpolitie, op de openbare plaatsen en op die ter voor koming van brand. De voorzitter zegt daarop zeker ook namens den Raad te spreken wanneer hij een woord van hulde en dank brengt aan den Gemeentesecretaris voor de door hem in doze gedane arbeid. (Ap plaus). De heer Jorissen doet daarop aan Burgemeester en Wethouders de vraag hoe het te rijmen valt, dat op een indertijd door hem gemaakte opmer king, hoe het mogelijk was dat aan den Soesterweg huizen konden ge bouwd worden, zonder dat de eigenaar verplicht was eerst een weg aan te leggen, waarop de wethouder van openbare werken verklaarde niets laartegen te kunnen doen daar het eene bestaande toestand geldt, nu op een door den heer Kroes ingediend verzoek om te mogen bouwen aan dezen wel wordt opgedragen eerst voor een weg te zorgen. De voorzitter zegt voor een volgende vergadering het antwoord van Burge meester en Wethouders op deze vraag toe. Nog vraagt de heer Jorissen of bin nenkort van Burgemeester en Wet houders een voorstel tot wijziging dei- verordening op het Middelbaar Onder wijs te wachten is. Het door den wethouder van onder wijs daarop gegeven antwoord was tot ons leedwezen voor ons niet verstaan baar. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Onderstaand adres werd dezer dagen ingediend bij het college van Burgemeester en Weihouders dezer Gemeente Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekeriden, leeraren aan de Hoogere Burgerschool le Amersfoort, kennis genomen hebbende van de conclusiën door den Raad in zijne vergadering van 26 November 1907 aangenomen, «dat herziening van de reglementen op het Middelbaar onder wijs in deze gemeente en een juiste omschrijving van ieders rechten en plichten krachtig kan bijdragen tot een goede verstandhouding onder het personeel van de Hoogere Burgerschool en tot behartiging van de belangen van de school," en van de door Bur gemeester en Wethouders aanvaarde opdracht om deze herziening ten spoedigste tot stand te brengen. dat naar hun eenparige overtuiging het beoogde doel het best bereikt zou worden door de thans hier be staande reglementen voor het Middel baar onderwijs te vervangen door een nieuw reglement, dat een zoo getrouw mogelijke navolging bevat van de voorschriften van het «Reglement voor de Rijks Hoogere Burgerscholen", benevens een nieuw huishoudelijk reglement overeenkomstig het bepaalde in art. 20 van dat reglemt. Zij spreken in het belang van de school de wensch uit, dat deze wijzi ging zoo spoedig mogelijk tot staud rnoge komen. Als pioeve hoe het nieuwe regle ment voor het Middelbaar onderwijs dan zou kunnen luiden, veroorlooven ondergeteekenden zich (nevensgaande) bijlage aan het adres toe te voegen. Hetwelk doende: G. J. Buys, H. Corver, A G. van Os, P. K. Lulofs, W. Emmens, I. M. J. Hoog, J. C. A. Havinga, B. D. Best, E. Kiuisinga. A. J. de Jong, B. 11. Peteri, F. Wes- seling, S. de Vries, E. J. Beumer, A. M. Kerkkamp, J. M. Sweep,Th. Wee vers, J. C. van der Schroeit. Onder leiding van den com mandant der 4e divisie zullen gedu rende dezen winter door de hier in garnizoen zijnde hoofdofficieren tac tische oefeningen op de kaart gehou den worden. De officier van gezondheid 2e klasse C. Boeser van het militair hospitaal alhier, wordt voor vijf jaar gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. Het stri/kkwartet «Plirynis" zal den 30sten dezer medewerken bij eene uitvoering der zangvereeniging «Nieuw even" te Zeist. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubilee als lid van het zangkoor der Kerk van den B. Franciscus Xaverius, samenvallende met zijn zilveren huwe lijksfeest. bracht het fanfare-corps van den R. K. Volksbond de heer R. van 't Wel Zaterdagavond eene serenade. Het zangkoor vereerde zijn directeur een fraaien leuningstoel. Gedurende drie achtereenvol gende avonden is in de feestelijk ver sierde zaal van den R K. Volksbond het Pauselijk Jubileum herdacht, tel kenrnale voor een overgroot audito rium. Zondagavond trad als feest- edenaar op pastoor W. Bolder uit Baarn. Maandagavond werd voor de leden van de vereeniging «Geloof en Wetenschap" de feestrede gehouden door professor E A. van Hinsbergh uit Pujsenburg en gisterenavond trad als spreker op kapelaan J. Elskamp an Achteveld. Een honderdtal zangers voerden ooi is de Pms-cantate van Amoty uit en een dilettanten-vereeniging ver tolkte het looneelstuk «de Pauselijke Zouaaf" terwijl ten slotte eene apo theose van Paus Pius X werd ge geven. - De stroopers op «Birkhoven" hebben hun besten tijd gehad Een van, zekere Coenen, wonende nabij de Vlasakkers is door den boschbaas gesnapt en bekeurd. Zijn dubbelloops geweer cn eenige strikken werden in beslag genomen. De loopjongen van den heer W. C. G. Hehenkamp die terecht stond wegens diefstal van kleding stukken werd door de Arrondisse mentsrechtbank te Utrecht veroor-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2