BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. blijkbaar geheel van streek en hij schreeuwde zoo hard, dat de secretaris meende doof te worden en de voor zitter er hoofdpijn van kreeg. Dat alles was natuurlijk de schuld van die brutale onderwijzers, die daar te Wittem, volgens het geachte raadslid, als 't ware in Luilekkerland zijn,en dus heel nietnoodig hebben voor verslagge- vertespelen. Want, luister, wat de heer Lanckkobr zegt«Zijn ze pas een half jaar aangesteld, dan moeten ze al meer verdienen, dan willen ze eiken dag maar wat gebraden haan tjes sten, wat anders smaakt hun dan niet meer!" Sakkerloot, 't is om van te water tanden Die heeren weten dus wel, wat lekker smaakt, evenals zekere leuke sergeant, die tot een recruut zei: «Zoo, van Pimpel, heeft je vader een poelierszaak?" Ja, sergeant. Och, dan moest je eens wat ganze- pennen voor me laten komen. »Je kunt de gans er wel aanlaten, want de pennen trek ik er liefst zelf uit". De recruut was zoo welwillend aan het verzoek te voldoen, hij wist wel, dat ieder mensch z'n eigen handvat heeft, waaraan bij moet worden aange pakt, om van hem gedaan te krygen, wat men wil, althans het handvat van zijn sergeant kende hij nu wel. „Hij, die zijn wereld kent en ietwat weet [van wanten, Gedraagt zich liefst, zoo 't kan, naar 't inzicht [van zijn klanten". Ook tot zeker predikant in de stad G. werd onlangs een verzoek gericht, en wel door een lid van 't kiescollege in het dorp W., of dominé ook voor de bestaande vacature in aanmerking wenscht te komen. De predikant had er geen ooren naar en bedankte voor de eer, schrijvende onder zijn epistel plaatsnaam en datum: G. 24/10 '08. Hieruit las bedoeld lid echter heel wat anders, hij vond daarin de reden der weigering, zooals hij in de ver gadering het college mededeelde: onder den brief stond zei de man Genesis 24, vers 8, alwaar men leest: «maar indien de vrouw u niet volgen wil, zoo zult gij rein zijn van dezen mijn eed." 't Was dus duide lijk: «de domineesche wilde niet." En dus kon de dominé niet. Wat zal de man zonder de vrouw beginnen Zoo oordeelde ook de Ambtenaar v. d. Burg. Stand te Rijnsaterwoude waar een bruigom, die zijn bruidje ging halen, met zijn rijwiel verward raakte in de «bruidsfiets", welke hij voor haar meebracht, viel en een been brak. Dat was «sneu", erg sneu. Daar lag bij nu met een «beenband" te bed en moest juist wijl hij zoo'n groote behoefte had aan haar hulp, zijn vrouwtje missen. Genoemdeambtenaar, met zijn lot begaan, was echter zoo welwillend ten huize van den bruigom na den beenband den huwelijksband te bevestigen, en even welwillend was de geestelijke der parochie, die tezelfder plaatse het huwelijk inzegende. Dat is dus voor het jonge paar geen vroolijk begin, geen bruiloftsfeest. Maar ook geen luidruchtige vreugde, en luidruchtige vreugde is een vreemde gast, die bij ons geen blijvende woon plaats moet hebben. Het stille huise lijk geluk, dat zij nu kunnen smaken, is het edelste, omdat wij het onaf gebroken kunnen genieten. Keuvelaa.r Nederland en Venezuela. Volgens een telegram uit Willem stad is aldaar uit Caracas hot bericht ontrangen, dat in den Kabinetsraad van Donderdag de meeningen waren verdeeld omtrent de gedragslijn die men tegenover de Nederlandsche oor logsschepen zou volgen, maar besloten werd om te doen schieten op het eerste schip, dat zou overgaan tot een onvriendelijke daad. De «Heemskeick" is gisteravond uit Willemstad vertrokken om den kruistocht langs de Venezolaansche kust te vervolgen. De «Friesland'' ligt voor anker in de Maracaibo-baai in het gezicht van het fort San Carlos, dat door de Duitsche kruisers in 1903 werd gebombardeerd. De ligging van alle Venezolaansche forten wordt door de Nederlandsche oorlogsschepen opge nomen en in kaart gebracht. Wagner Festspicle. Het zal vele lezers verheugen te vernemen dat het Concer t- en Theater- Bureau M. J. de Haan ook dit seisoen Waguer-Festspiele zal organiseeren. Het geheel complete Opera gezelschap van het Stadttheater Barmen Direktoi Otto Ockert zal uitvoeren, te Amster dam 20, 22 en 23 April »Die Walküre, «Tristan und Isolde" en «DerFliegende Hollander"; te den Haag 26, 27, 29 en 30 April «Das Rbeingold," «Wal kure," «Tristan" en «Der Fliegende Hollander." Nagenoeg de zelfde solis ten van de vorige maal zullen mede werken o.m. Margaretha Kahler als Brunhilde en Isolde; Jacq Urlus als Tristan; de Bayreulher zanger Soomer als Wotan, Kurnewal enz; Latlermann van Ham burg, als Fasold, Hunding, König Maike; Löltgen, de voor 1909 ver plichte Helden Tenor voor Dresden als Siegmund, Erik, Frob. enz; Hoch- heim, de verplichte Tenor voor Ham burg in 1909 als Loge, Steuermann enzElsa Marenyi als Sieglinde, Senta Mary Melan als Fricka, Brangiine, verder Marg Sommerfeld en anderen eerste rangs artiesten. Ditmaal komt hetgeheelecomplete Opera gezelschap, ook het koor, alsook zullen worden meegebracht de speciaal voor dezen cyclus te vervaardigen nieuwe decors, kostumes, tooneelbenoodigdheden, verlichtingsapparaten, stoomleidingen en verdere benoodigde machinerieën. Het Dilettanteu-Tooneel. Naar we uit goede bron vernemen zal binnenkort het eerste nummer verschijnen van «De Tooneelwereld weekblad gewijd aan de belangen van het dilettanten-tooneel. De hoofd redacteur, de heer A. H. van den Berg te Watergraafsmeer, zal in dit blad zijn redactie voortzetten van de vroe gere uitgave «Het Dilettanten Tooneel." Voor de talrijke beoefenaars in ons land zeker een verblijdend bericht. Het blad zal verschijnen bij de firma Gebr. Bronsema te Enschede. Bij beschikking van den minister van oorlog is de ritmeester E H. Juckema van Burmania Baron Rengers van Warmenhuizen, adjudant van het le reg. huzaren, benoemd tot instruc teur bij de Rij- en Hoefsmidschool en zulks onder eervolle ontheffing uit zijne tegenwoordige betrekking. Ds. G. W. C. Vunderink komt voor op het zestal bij de Ned. Her vormde gemeente te Vlaardingen. De heer Krieger heeft een nieuw plan ontworpen om de plaatsjes in het zuidwesten onzer provincie van hun isolement te bevrijden. Allereerst stelt bij zich voor een lijn Utrecht Harmeien in exploitatie te brengen, en daarna zijtakken van de Meern naar Montfoort en van de Hommel naar IJsselstein. De heer Mr. J. W. A. Immink, Hoofdcommies ter provinciale griffie van Overijsel, die tijdens zijn vader hier predikant was bij de Ned. Herv. gemeente, zijn gymnasiale opleiding hier ontving, is op 39-jarigen leeftijd te Zwolle overleden. De vereeniging tol uitdeeling van warme spijs aan behoeftigen zal Maandag a s. de eerste uitdeeling houden. De bouw van het ten overstaan van architect H. Kroes aanbesteedde Leo-gesticht met kapel en school te Hoogland is voor f51.600 opgedragen aan de firma Mostertman en Van Es alhier. Heden treed de nieuwe ver ordening op de tapperijen, waarbij bet algemeene sluitingsuur op 12 uur is gesteld, in werking. Volgens een kennisgeving van het Dagel. Bestuur der gemeente zal de inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht dagelijks voor belang hebbenden te spreken zijn in het gemeentehuis des ochtends tusschen 9 en half elf. De heeren A. M. Tromp van Holst en P. van den Bremer (Soest), die periodiek moesten aftreden, zijn als bestuursleden derafdeehng Amers foort van het Utrechtsch Genootschap van Landbouw en Kruidkunde her kozen. De heer S. J. van Duinen heeft evenals de heer H. C. van Dam zijne benoeming tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken niet aan genomen. De Naamlooze Vennootschap J. van Vollenhoven zal niet tot de aanschaffing eener stoomwagen over gaan, daar «Ie landbouwers in den omtrek er, met het oog op het schich tig worden hunner paarden, op tegen ziju. Mevrouw Vogel—Van Vlader- acken en de heer Willem Andriessen, die Donderdagavond in «Amicitia" alhier zich zullen doen hooren, con certeerden ook te Bussum. De «Bussumsche Crt." schrijft over dat concert: Beide artisten verschaften ons een werkelijk genotvollen avond. Al dadelijk wist mevrouw Vogel ons in de stemming te brengen met haar gevoelige voordracht van een viertal Schumann-liederen en met ge noegen merkten wij op hoe sedert een vorig optreden alhier haar heldere, muzikale stem aan kracht en glans gewonnen heeft. Behalve eenige liederen van Strauss, Wolf en Brahms (waarvan «Schwes- terlein" bijzonder uitblonk) zong rnevr. Vogel eenige barer eigen composities op woorden uit «des Knaben Wunder- horn", lieve, teere liedjes, vloeiend en melodieus geschreven, getuigend van veel talent. Voorgedragen zooals mevr. Vogel het deed, konden zij niet na laten grooten indruk te maken. Mevr. Vogel weet blijkbaar waar haar kracht ligt. Dit bleek niet alleen uit haar eigen liedekens, die echt voor haar geschreven zijn, maar ook uit de keuze der verdere nummers, waaruit zy haar programma samenstelde. Onovertroffen goed was de bege leiding van den heer Willem Andries sen, den jeugdigen, veelbelovenden pianist, zoon uit een bekend muzikaal Gooisch geslacht. Leerling van de heeren De Pauw, Zweers, Röntgen en De Lange verliet hij onlangs liet Amsterdamsch con servatorium en oogstte op een con certreis door Duitschland reeds vele lauweren. Zijn optreden geeft den indruk van buitengewoon talent. Groote muzi kaliteit spreekt uit zijn spel en tech nisch bestaan voor hem blijkbaar al geen moeilijkheden meer. Met veel smaak en nuanceering speelde hij o.m. Chopin's G-moll Ballade en boeide ons met een temperamentvolle voordracht van Liszt's «Erlkönig". Jammer, dat in Concordia's zaal, wanneer deze niet voldoende gevuld is, eon vleugel bij pedaalgebruik gauw wat doorklinkt en Andriessen ook met dit euvel te kampen had! Met genoegen hebben wij kennis gemaakt met dezen jongen, Holland- schen kunstenaar, wien wij vau harte een schoonc toekomst toewenschen. Wij twijfelen niet of met de jaren zal bet ietwat schoolsche, dat nu zijn spel nog aankleeft, verloren gaan en zal hij zijn groote talenten viijelijk kunnen ontplooien. Aan bijvalsbetuigingen heeft het natuurlijk niet ontbroken. De N. Gooi- en Eemlander schreef: Ook al had men den moed de oogen te sluiten om niet bij voorbaat «begeistert" te worden door de even lieftalige als koninklijke verschijning der zangeres, dan nog raakte men terstond onder de bekoring der mu ziek, zooals deze werd voorgedragen door mevr. G. V.v. V., wier echt genoot vóór eenige dagen in dezelfde zaal zijn viool zoo schoon had doen klinken. Hoewel bij de keuze der liederen vooral moet gerekend worden op succes in het hooge register, vol deden alle nummers, en vooral niet het minst de comp-.sitiën der zangeres zelve; ja, uit de bijvalsbetuigingen na «Engelsgesang" was duidelijk te begrijpen, dat het publiek dit gaarne nog een keer had willen hooren. En de pianist, hoe dicht nog bij den knapenleeflijd, toont zich, voor zijn instument gezeten, een man,een held. In de beide nummers, die hij voor dezen avond gekozen had, kwa men tallooze moeilijkheden voor, doch met zijn bewonderenswaardige tech niek wist hij deze zoo spelendei wijze te ovei winnen, dat hij geheel zijn ziel kon geven aan de voordracht en de uitvoering als 'l ware het voordra gen van één groot dichtwerk werd Vooral was dit het geval bij de Bal lade van Chopin, waarbij fingerfer- tigkit niet den minsten afbreuk deed aan de gloedvolle poëtische voordracht. Mevrouw VogelVan Vladeracken zal Donderdagavond de navolgende liederen zingen Van R. Schumann, Du bist wie oiue Blume, Mil Myi teil und Rosen, Mondnacht en An den Sonnenschein. Van J. Brahms Immer leiser wird mein Schlummer, Tiennung en Der SchmiedUeber Nacht van Hugo Wolf en Ich trage meine Minne en Wie sollten wir geheim sie halten? van R Strauss. Vooits de door haar zelf getoon zette: Wiegenlied im Freien, Aus einem Kindermarchen, Engelsgesang en Siimann. De heer Willem Andries sen zal spelen de Ballade in G. Moll van F. Chopin, Waldesrauschen van F. Liszt, Romance in fis dur van R. Schumann en Erlkönig van Schu bert—Liszt. Tekstboekjes zijn a 20 cents ver krijgbaar in Slothouwer's Boekhandel. Zondag den 20. dezer zal door de R. K. Werkliedenvereenigtngen in het Aartsbisdom Utrecht alhier een bondsbestuursvergadering gehouden worden. In behandeling zullen alsdan komen: het invoeren van het ver plichtend stellen van den «Katholieken Werkman"; mededeelingen omtrent den toestand te Gent; bespreking over het op Zondag vergaderen huis industrie en de vei kiezing van een bondsvoorzitter en bondspenningmees- ter. Gisteravond hield Professor W Vogelzang uit Utrecht in Amicitia een voordracht met lichtbeelden over het «Portret door alle eeuwen." Op een aangename, boeiende wijze behandelde hij dit rijke onderwerp, met reuzen- passen voortgaande. Een boek is over «Het portret" nog niet verschenen. De geleerde spreker gaf veel nieuws, en toonde ook het onderling verband van het besprokene aan. Na in een zakelijke inleiding te hebben gezegd, wat een portret is, aan welke eischen het moet voldoen, werd dit alles nog weer verduidelijkt en opgehelderd door een reeks prachtige lichtbeelden, die afbeeldingen te zien gaven, gelijk de oude Egyptenaren die vervaardigden, en later de Grieken en nog later de meer noordelijk wonende volkeren. Bij bijna elke af beelding werd het eigenaardige, het meest kenmerkende aangewezen, waar door veel helder en duidelijk werd In de oude afbeeldingen zit geen expressie, ziet men een of hondeid gezichten ze gelijken allen op elkaar, hard en koud van uitdrukking. Bij een werkelijk goed portret lel men niet op het gezicht als zoodanig, maar wel op den zielstoestand, die het uit drukt. Wat een portret genoemd wordt is er altijd nog geen. Zoo zijn b.v. poilretten van beroemde mannen geen portretten, maar alleen her inneringen er aan. In 't kort, de spreker gaf niet alleen een brok kunst geschiedenis van de vroegste tijden tot de 17e eeuw, maar deelde ook veel belangiijks mede en dit niet op zich zelf, maar in onderling verband. Later hoopt hij dit onderwerp tot op onzen tijd te behandelen. Weer maakte de electrische tram te Utrecht een slachtoffer op dezelfde plaats als verleden jaar. Gepasseerden Zaterdag werd daar n.l. onze vroegere stadgenoot M. van Drie overreden en zoo zwaar verwond dat hij den vol genden dag overleed. Dondeidag wordt zijn stoffelijk over schot op de oude begraafplaats alhier bijgezet. In de gisteren gehouden ver gadering der Provinciale Staten van Utrecht werd op voorstel van Gedepu teerde Staten besloten tot het aan gaan eener geldleening van f545.000 nominaal tegen een koers van 90 en een rente van 3 380ste STAiTSlOTEhlJ. Tweede klasse. Trekking van 7 en 8 Dec. 1908. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEnrwEBEK te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30. 861 863 6557 8497 8499 9541 9771 9782 10203 10208 10217 10234 12134 12153 12159 12163 12527 12549 12555 17262 17268 17296 en 17735. Te zamen 23 prijzen. Een dagboek van den Duitsclien Keizer Het «Verlag Deutscher Zeitschrif- teu" te Berlijn (W 35) kondigt aan. dat nog vóór Kerstmis verschijnen zal een dagboek van keizer Wilhelm II, loopende van den aanvang zijner regeering, in '1888, tot 1908, onder den titel: «Zwanzig Jahre Regierungs- zeit". Het bo> k zal wel zeer de aan dacht trekken in binnen- en buiten land en men schijnt daar op te reke nen met den prijs, die zeer laag is, (voor een gebonden exemplaar van 800 pgs. 6 mark), in tegenstelling met andere «mémoires" van bekende personen, bijv. de brieven van konin gin Victoria. De kapitein van Köpenick het land uitgezet. Men meldt uit Venio: Op bevel van den grenscommissaris Forceville is de kapitein van Köpenick, die zich hier drie dagen zou exposeeren, aangehouden. Hij zal naar Duitschland worden teruggebracht. Deze uitzetting is gegrond op bepa lingen van het eenige jaren geleden gesloten vestigingsverdrag. GEMEENTE BELASTINGEN Kostelooze waarschuwing. De Gemeente Ontvanger van Amers foort herinnert voor zooveel noodig, dat de laatste betalingstermijnen van de plaatselijke inkomsten- en straat belasting, dienst 1908, den 1 December 1908 verstreken zijn. Amersfoort 8 December 1908. De Gemeente ontvanger voornoemd K. v. n. BURG. De vereeniging «Voor Jong Neder land", welke ten doel heeft, kinderen van alle gezindten uit den kleinen burgerstand, die bij de bestaande vacantiekolonies niet in aanmerking komen, tot herstel van gezondheid tijdelijk naar gezonde streken te zen den, mits de ouders of verzorgers naar de mate van hunne financieele krach ten in de verplegingskosten bijdragen of die geheel vergoeden, mocht het genoegen smaken van de door haar gehouden verloting een batig saldo over te houden van p m. f6500. Deze verloting was in hoofdzaak georganiseerd lot verkrijging van een eigen koloniehuis. Oischoon nu niet geheel toereikend tot verwezenlijking van dit ideaal, heeft de Vereeniging door het bijeenbrengen van deze som, vermeerderd met reeds vroeger voor dit doel verzamelde gelden, de zeker heid verkregen, dat binnen afzienbaren tijd het werk tot stand zal kunnen komen. Mogen edele menschenvrien- den zich geroepen gevoelen, dit kapi taaltje met een bedrag te vermeerderen, opdat de plannen voor het op te riebten gebouw spoedig in bewerking kunnen worden genomen. Penningmeester van de Commissie van Bijstand is F. A. J. v. Kuyk, Keizersgracht 122, Amsterdam. Amersfoort, December 1908, Geachte Heer Redacteur. Mag ik U nog eenmaal om een klein plaatsje verzoeken om U mede te deelen, dat ik in het geheel voor het Sinterklaasfeest ontving f 107,10. benevens een aardige hoeveelheid prentenboekjes, plakboek- jes, griffeldoosjes en speelgoed. Nog maals betuig ik U en Uw lezers, ook namens de overige leden van het onderwijzend personeel der school, hartelijk dank voor den steun, dien wij zoo ruimschoots mochten ontvan gen. Indien ik het volgend jaar weer eens mocht komen vragen, dan hoop ik weer op veler hulp te mogen rekenen. Met hoogachting Uw dw. G. A. L. SPELBERG. RECLAME. EEN VAN DE VELEN TE DEVENTER. Hier is het beste soort bewijs, in de verklaring van een buur. Mejuffrouw de Wed. Sambros, Rijstenberger- weg 6 te Deventer, y^fhaalt ons„Daar ik overtuigd ben, dat ik>aan andere menschen een wcrkelijken goedoif'raad verschaf, wensch ik hon mede te dedep, de voortreffelijke resultaten, die ik kreegéioor het gebruik van Foster's Rugpijn Nioren Pillen tegen een nierziekte, waaraan ik éedert zes jaar lijdende' was. Ik had voortdurend stekende pijnen, hoofdzakelijk onder in den rtig en in de linkerzijde. Mijn werk zaamheden kon ik veelal niet waarnemen, daar ik kroïfi liep van do pijn en was daardoor tevensfl weinig sprake van slapen. Mijn eetlust was zeer gering en wat ik^ook probeerde, niets hiclp^mij. Ik had alle hoop óp herstel opgegeven, toen'men mij pnrnerkzaam maakte op Foster's Rugpijn Nieren/ Pillen. Ik had nog geen doos gebruikt of. de pijn bleef wal. Voor alle voor zichtigheid *mam ia nog een? doos en zijn de pijnen thans geheel verdwenen. Sedert zijn eein paar maanden verloopen en JÉan ik ook thatiS niets meer van mijn oude Awaal bespeuren. Met dankbaarheid zal ik dv ook stee^jjFUw pillen aanbevelen." Zij zijn {pij een iwn ge weest." (w g.) Wed. Sambros.*! «1 Onthoudt de naam Foster® Euggijfi Nieren Pillen, die duidelijk gedrukt Itaat <0> elke doos van dit geneesmiddel. Laat IPtrfms anders in Uw banden stoppen. Zij zijn te Amersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f10.voor zes doozen. 8

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2