De Pink Pillen komen aan De ziekte gaat heen. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van groote uitgaven voor over moet hebben. Een der leden wees er op, dat o.a. te Nijkerk de waterleiding van ge meentewege wordt geëxploiteerd. De Voorzitter merkte op. dat de kosten vergelijkendei wijs in deze Ge meente, met een uitgebreide kom, zeer *eel hooger zijn. De Burgemeester deed de vraag welke meerdere voordeelen de leden hadden verwacht in de nieuwe con cessie, en wat de leden nu wenschen dat de Raad besluit tot een eigen waterleiding, of dat aan Burgemeester en Wethouders wordt opgedragen door een deskundige een uitgebreid onderzoek te doen instellen en daar voor een crediet wordt toegestaan Hij wijst er op, dat als men nu tot eigen exploitatie besluit en bet onder zoek van den deskundige valt ongun stig uit, het niet waarschijnlijk is, dat de Utrecbtscbe Waterleiding Maat schappij lot dezelfde concessies als nu bereid zal zijn. De leden verklaarden zich in be ginsel voor eigen exploitatie, maar nadat nog besproken is de positie waarin de Utrechtscbe Waterleiding Maatschappij zich bevindt tegenover Burgemeester en Wethouders, wat betreft de vaststelling van tarieven, als ook de concurrentie die de Ge^ meente zou moeten aanbinden bij eigen exploitatie, sprak de afdeeling als hare meening uit, dat Burgemeester en Wethouders aan hunne opdracht hebben voldaan, maar dat een onder zoek moet worden ingesteld naar de wenscbelijkheid en mogelijkheid van eigen exploitatie en daarvoor een crediet moet worden toegestaan, en wordt besloten de verdere behandeling der concept-concessie aan te houden RECLAME. Wij zijn in het bezit van een groot aantal brieven, waarin zieken ons zeggen enkel de be handeling met de Pink Pillen te hebben gevolgd en spoedig te zijn genezen. vvii zijn ook in net bezit van een zeer groot aantal brieven waarvan de schrijvers ons berichten dat zij gedurende langen tijd ziek zijn geweest en vele middelen hebben gebruikt; sommigen zeggen zelfs in ziekenhuizen behandeld te ziin geweest, en dat, waar alle behandelingen en alle middelen onmachtig waren gebleken, ten slotte de Pink Pillen hadden genezen nadat al het andere mislukt was. Het is ons een genoegen een dier brieven onder uwe oogen te brengen. Mejuffrouw Anna "Vollebregt, Pyerstraat te Echt, woont ten huize harer ouders die winkeliers zijn. Zij schrijft: Anna Vollebregt (Cl. Laddé, Amsterdam). verheugt mij u te Berichten dat de Pink 7 uitmuntend voor mijn gezondheid geweest n. Gedurende langen tijp heb ik bloedarmoede had en nu bevind ik mij sterk en gezond, „jiijn ziekte begon met Jfeén groote zwakte en het volkomen verlies vanjnijn eetlust. Bij het minste werk had ik steketf'in de zijde en wanneer ik snel liep, bleef mijiradem weg. Mijn maagdeed mij veel lijden en mijn spijsvertering was zeer slecht. Ik was bleek, had oorsuizingen en som tijds duixeling'en. Alle geneesmiddelen die men mij had doen gebruiken, hebben niets gegeven. Toen heb ik, ten einde raad, gebruik gemaakt van de Pink Pillen, waarvan iedereen zoo veel goeds zegt. Dank zij die pillen, heb ik een uit muntende eetlust weergekregen, nieuwe krachten en een goede spijsvertering; ik ben nu heel ge zond." De zwakte van het bloed wordt waargenomen aan den oorsprong van een groot aantal ziekten, als: anemie, bleekzucht, algemeene zwakte, maag pijnen, verval. Er bestaan een menigte verster kendebatónïïëlhigen en geneeswijzen met ijzer houdende middelen tegen die verarming van den grooten opbouwer van het organisme. Geen is er die betere resültaten gegeven heeft dan die met de Pink Pillen, welke een zeer machtige werking op het blóed hebben, dat zij, om zoo te zeggen, met iedere gift verrijken. Een vergelijking zal u gemakkelijk eep denrbeeld geven van het geen de Pink Pillen voor de lijders aan bloed armoede doen. Men kan zeggen dat de Pink Pillen de armoede van het bloed genezen, zooals het brood den honger geneest. De Pink Pillen geven onmiddellijk aan bet bloed wat er aan ont breekt, dat is te zeggen de normale hoeveelhej roode bolletjes, zooaU het brood aan dei hongerde en vermoeide de calorieën geel aan hij behoefte heeft. i. De rink Pillen zijn oae^mrtrg|fel^cgen bloed armoede, bleekzucht, algemëene zwakte, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht, verschietende pijnen, zenuwziekten. Prijs 1 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. "Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Gisteravond te 9 uur vergaderde Handel en Nijverheid in »DeZwaan." De voorzitter deelde mede, dat een reclameboek in bewerking is, alsmede een rapport over gesplitste bestekken. Volgens besluit van de vorige ver gadering heeft het bestuur een scbrij ven gericht aan de vereeniging tot bevorde ring van vervroegde winkelsluiting en o. a medegedeeld, dat zich hier in 1905 een sluitingscomité heeft ge vormd, doch dat de resultaten te niet worden gedaan door soms één onwillige. Van de Centraal Spoorweg Mij. is een schrijven ontvangen, dat het tarief van de abonnementskaarten zal worden herzien en hierbij ook het verzoek van H. en N. in overweging wordt genomen. Van het Gemeente Bestuur is in gekomen een rapport over de uit monding van de rivier de Eem. Peilingen zijn verricht over -en opper vlakte van 1 H.A., hierbij zijn geen steenhoopen, die de vaart konden belemmeren, gevonden. Nog is ingekomen No. 8 van de Brochure »Weg met den Woeker,' orgaan van de Nationale vereeniging tot bestrijding van den woeker, ge vestigd te 's Graven hage. Leden kunnen een exemplaar ont vangen. De voorzitter leest een artikel voor uit sWinkeliers- en Handelsbelangen" over Wanbetalers. Zijn doel was aan tetoonen op welke wijze men voor deze heeren mag waarschuwen zonder met den strafrechter in aanraking te komen. De namen voor de ruiten hangen is b.v. strafbaar. De beste en eenvoudigste manier wordt hier toegepast. De leden ontvangen n.l. een roode kaart, waarop de naam van den wanbetaler. De heer v. d. Meiden opperde het denkbeeld van een Glasverzekering voor de leden. In een eerstvolgende Bestuursverg. zal deze zaak behandeld worden. Een ander lid meende, dat het noodig was een stel goede contracten te hebben, met het oog op het Arbeidscontract, dat weldra in werking treedt. Het bestuur zal trachten deze zaak tot een goed einde te brengen. De vraag of een Arbeidsbeurs voor Amersfoort nuttig en noodig is, zal ook onderzocht en dan besproken worden. Een candidaat lid heeft zich aan gegeven. Hierna sloot de voorzitter den ver gadering, die vrij goed bezocht was. De Secretaris der afdeeling Amersfoort en omstreken van de Nationale vereniging tot steun aan miliciens is gisteren begonnen met bet verzenden der uitnoodigingen om toe te treden als lid. Men zou hem zeer veel noodeloos werk en beter te gebruiken tijd be sparen door de bijgevoegde kaart teiug te zenden aan het daarop ge drukte adres. De vereeniging trekt zich het lot aan der jongelingen, die na omme komst van hun diensttijd niet weten waar zij werk zullen vinden mits hun compagnies-eskadrons- of batterij commandant beeft verklaard, dat zij in dienst goed hebben opgepast. Aanvankelijk strekt de afdeeling zich uit over het kanton Amersfoort; wellicht voegt het Hoofdbestuur der vereeniging daar later nog eenige aanliggende Gemeenten aan toe. Het ligt in de bedoeling, de milliciens uit de afdeeling het eerst te helpen en de miliciens die te Amersfoort in garnizoen zijn in contact te brengen met de afdeeling hunner woonplaats. Mogen zedh velen deze nuttige ver eeniging steunen door toe te treden als lid of als donateur. De contributie wordt pas in Maart geïnd. De Rechtbank te 's-Gravenhage wees gisteren vonnis in de zaak van Ie Ned. Centraal Spoorweg Mij. tegen den Staat tot schadevergoeding, door len Centraal Spoorweg geleden, wegens hejt nieuwe station alhier, waardoor aar eigen station was afgebroken en >p haar oud stationsemplacement ver schillende wijzigingen waren aange bracht. Ten aanzien van een aantal door Ie Centraalspoor beweerde schade- factoren werd haar vordering ontzegd op grond dat te dien aanzien geen schade door haar was geleden Maar ten aanzien van 2 anderen scbade- iactoren werd de vordering toege wezen, te weten tot vergoeding der schade door de Centraal Spooi ge leden, doordat zij bij het nieuwe station grootere uitgaven heeft te doen en doordat haar toebehoorende grond en gewassen zijn weggevoerd bij de verandering vau het oude stationsemplacement tot het Dieuwe De schade moet nader worden opge maakt bij staat. Het le elftal van Quick ging Zondag op den ingeslagen weg voort en verloor op eigen terrein van Vitesse met 6 -0. Eindelijk is 't Quick-elftal veranderd en we hopen dat 't nog niet te laat is. Zondag a.s speelt 't gewijzigde elftal te Enschede tegen P. W. Moge de verandering een verbetering zyn. Quick II was tegen B. V. C. ook al niet gelukkig. Na een kwartier spelen moest een der spelers wegens ongesteldheid 't veld verlaten; terwijl na rust er weder een uitviel, zoodat met negen man verder werd gespeeld. Ondanks al deze tegenspoed verloor ze slechts niet 32. H. V. C. I bracht 't op eigen terrein tegen U. V. V. II tot een gelijk spel (II). Lijst van Brieven en Briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de le helft van Dec. 1908. Brieven Binnenland, de dames Baarn I. Trybits Leeuwarden mevr. T. v. d. Gooi mej. E. Coster Rotterdam Neveu s> mej. C. van Oirschot Briefkaarten Binnenland. J. v. d. Reeden Doorn C. L. Bouwel Bosch J. G v. d. Bogert Kampen J Holland Maarsbergen zonder adres Briefkaarten Buitenland. J. Smits Kumpersdorf mej. H. v. d. Meulen b J. Smits 5 drukwerken. Militaire canfines. Bij het departement van oorlog zijn plannen aanhangig om de militaire cantines voortaan aan burgerpersonen te verpachten. Het gevoelen der militaire autoriteiten is hieromtrent gevraagd Schaatsentocht over de 11 steden van Friesland, Naar de »L. Crt." verneemt, heeft de Nederlandsche Bond voor lichame lijke opvoeding het plan opgevat, voor den aanstaanden winter een schaat sentocht over de 11 sleden van Fries land uit te schrijven, onder uitloving van eenige herinneiingskruizen voor deelnemers en medailles voor snelste rijders. De Bond heeft daarvoor de voorlichting en medewerking ingeroe pen van »De Friesche Ijsbond." Voor de houders van tuintjes. In tegenstelling van de rneeuing, dat de winter den tijd van rust is, ook in den tuio, komt het ons voor, dat juist in den tuin heel veel produc tieve arbeid kon worden verricht in dezen tijd. Juist in den tuin, want wie den tuin niet alleen voor zijn plezier heeft om er een luchtje in te scheppen doch er ook graag veel in wil verbouwen, die weet heel goed, dat er in den zomer beel weinig tijd overblijft om werkzaamheden in den bodem te verrichten 't eene ge was toch heeft ternauwernood het veld geruimd of het andere wacht reeds op de plaDtbedden om uitge- plant te worden. In den winter daaren tegen groeit er niet veel, en dan kan men tevens met volle gerustheid de kippen erin loslaten. Een hoekje boerenkool of andere kool, winter- spinazie, late andijvie en een beetje veldsla wordt gemakkelijk door wat gaas tegen de vraakzucht der dieren beschermd. In den zomer en 't voor jaar weert men uit den moestuin eiken vogel, daar deze er door het opvreten van kiemplantjes meer kwaad doet, dan hij door 't verdelgen van schadelijk gedierte nut zou kunnen aanbrengen. Maar in den wintertijd den rusttijd, die voor den tuin kort genoeg duurt, is het wenschelijk zoo veel mogelijk het ongedierte te ver delgen. Heel veel insecten overwinteren in den grotid, vaak in poptoestand, eveneens de slakken, die vaak zooveel schade aanrichten. Als jonge slakjes of als eieren blijven ze het gure jaar getijde over. Hoe meer men de kippen bij hun arbeid helpt, des te beter. En dat er werkelijk heel wat kan worden gesnapt leert ons de ijver waarmede hoenders de omgespitte gedeelten van tuin nazoeken en verder omkrabben. Een van de beste middelen waardoor men dan ook het onge dierte bestrijdt is het herhaald spitten van den grond Men bereikt daarmede een drieledig doel. 1. De insecten en insectenlarven worden uit hun veilig winterkwartier gehaald en komen om, of door de koude of door de hoenders. 2. De bodem word losgemaakt en daardoor veel beter geschikt gemaakt als standplaats voor de planten 't volgende jaar. De lucht heeft beter toegang en het rotten van planten resten heeft beter plaats: de vrucht baarheid van den grond wordt ver hoogd. 3. de mest, die in 't late najaar in den vorm van kunstmest zoo geschikt in den grond wordt gebracht wordt innig met den bodem vermengd Het onvoldoende vei mengen, gevolg van een bemesting onmiddellijk voor het beplanten of bezaaien is zoo dik wijls oorzaak van veel teleurstelling. Voor uitspoelen, verloren gaan behoeft men met kunstmest in 'I geheel niet te vreezengeen beter bewaarplaats voor de meststoffen dan de bodem zelf. Een uitzondering maken we ten opzichte van de salpeter mest stoffen, die beter in 't voorjaar dan in 't najaar worden gegeven, al is een kleine gift in 't najaar voor in den winter te veld staande gewassen niet af te keuren. Maar pbosphaat- mest en kalimeststoffen worden beslist in 't najaar het voordeeligst gegeven enmoetendan door herhaald omspitten innig met den bodem worden ver mengd. De phosphaten, die niet alle even oplosbaar zijn, krijgen dan grootere oplosbaarheid, de kalimest- stoflen worden fijner verdeeld en oefenen daardoor krachtiger werking. Voor wie er niet mee bekend mocht zijn, noemen we hier de cijfers. Tho- masphosphaat 1 k 1'/, HG. per M». (in tuinen met kleibodem op boonen en erwtenbedden vooral niet te ver geten, evenmin als den kalimest); voor kalimest kan men als herfst of winterbemesting op lichteren bodem gerust kaïniet nemen 11% HG. per vierk. M. In 't voorjaar gebruike men liever de duurdere pateQtkali —1 HG. per M»Op kleibodem gebruike men ook in den herfst bij voorkeur patentkali. Naast deze twee meststoffen vergete men in den tuin de kalk niet Deze kan worden geno men als kalkmergel, ook als gebluschte kalk (van het le 3 a 4, van het laatste 2 HG. per M» oppervlakte.) Wie deze zorgen aan zijn tuin besteedt, zal zeer zeker zich den arbeid en de onkosten niet beklagen. Het spreekt, dat een stikstofrijke mest in 't voorjaar even voor het bezaaien of beplanten niet mag achterwege blijven. S. Het veranderde standpunt om trent de Kalibemesting der Kleigronden. Het onderwei p is misschien reeds vroeger besproken, maar, omdat de officieels bronnen het ryksverslag der land- en tuinbouwproefvelden nog zeer onlangs zoo duidelijk en zaak in het licht stelden, kan het geen kwaad nog even op de kwestie terug te komen. Het genoemde ver slag van 1908, No 1, zegt. zonder aarzelen, dat men omtrent de bemes ting der kleigronden met kali van zienswijze veranderd is. Het is nog niet zoo heel lang gele den, dat men algemeen van meening was, dat kleigronden geen kalibemes ting behoefden omdat deze van nature genoeg kali. als planlenvoedsel zouden bevatten. De proefvelden, in de laatste jaren genomen, hebben echter de kalibeboefte van vele kleigronden aangetoond. Dit geldt wel in de eerste plaats voor de provincie Zeeland, maar ook voor het Westen van Noord- Brabant, de Zuid-Hollandscbe eilanden, de Haarlemmermeer en de IJpolders en verder ook voor het Noordelijk gedeelte van Friesland, alsmede voor de Groninger bouwkleistreken. Dit kaligebrek, of althans deze kali behoefte laat zich, behalve dat de proefvelden ze duidelijk aantoonen, gemakkelijk verklaren. De eischen, die aan den voedselvoorraad der kleigronden ge sleld worden, zijn in den laatsten tijd zeer omhoog gedreven. Graangewassen hebben plaats gemaakt voor vruchten, die veel meer vruchten vragen, zooals bieten en aardappelen. Dit geldt vooral voor de eerstgenoemde streken met hare uitgebreide cultuur van suiker en voederbieten en aardappelen. In Noord-Holland moet de verklaring wel gezocht worden in de intensieve cultuur van aardappelen en kool. Ook in de laatstgenoemde streken zat de oorzaak in den aardappelen en bieten- bouw. Daarbij mag dan nog genoemd worden de in den laatsten tyd overal toenemenden verbouw van mangel- bieten als voedermiddelen voor den stal. De vermelding van enkele der genoemde proefvelden vinde hier een plaats. In Zeeland is het onderzoek het meest uitgebreid ingesteld. In 1901, 1902 en 1903 heeft een kali bemesting op middelmatig zwaren kleigrond bij Kapelie, steeds zeer goed gewerkt. In de jaren 1905 en 1906 werkte in den nieuwen Kraaiert- polder een kalibemesting op bieten zeer voordeelig (niettegenstaande de bodem, in boven- en ondergrond resp. 0 2'lu en 0.16°/o kali bevatte, welk kali waarschijnlijk niet geheel opneem baar geweest is;. Een gunstig resul taat werd verder verkregen bij bet Spui, tusschen Axel en Terneuzen op lichten kleigrond bij bieten. Zelfs in den Anna-Jocoba-polder(St.Filipsland) bestaande uit vrij zwaren kleigrond, doch waar veel bieten en aardappelen worden geteeld, gaf een kaïnietbe- mesting van 800 K G. naast chilisal- peter en superpbosphaat na aftrek der bemestiogskosten f 40 winst. Uit deze proeven en bovengenoemde beschouwingen kunnen we gerust afleiden, dat het oude standpunt om trent de kalibemesting op kleigrond verlaten is. Voor Hnis en Hol. Vele liefhebbers van tuinieren kun nen kool- en raapzaad niet of moeilijk onderscheiden. Wij willen het hun leeren. Wie het op 't oog niet kan zien, kan het onderzoeken. Legt hij het zaad een etmaal in water, dan zal bij het koolzaad lichtrood zien worden en bet water lichtgeel daar door; het raapzaad blijft onveranderd van kleur. Die moeite is echter niet noodig: raapzaad is bruinzwart, kogel rond en in den regel (niet altijd) kleiner, koolzaad is hoekig, grijszwart, vaak bezet met witachtig grijze schub betjes en meestal grooter. Goudvisscben in een kom zijo een aardig gezicht, maar hun levensduur is vaak zoo kort. De schuld ligt aan de verzorging, meestal aan verkeerd voedsel. Men behoeft volstrekt niet zijn toevlucht te nemen tot een of ander voedermengsel, door bandelaren aangeboden, hoewel we dit niet willen afkeuren. Met fijngewreven beschuit, en, ter afwisseling wat gedroogde, fijngewreven miereneieren, kan men de diertjes lang in 't leven en gezond houden. Men vermijde voeder, dat het water vuil maakt, zooals ouwel en wittebroodsoorten. Die een tuin heeft en tevens hoen ders houdt, kan den hoendermest zeer tot zijn voordeel gebruiken. Hij strooie dan zand of turfstrooisel in bet hok en hale den mest geregeld om de 14 dagen uit. Dit is ook noodig om bet hok frisch en de dieren gezond en vrij van ongedierte te houden. Deze mest kan bij aardbeien, frambozen en andere heesters uitnemende diensten bewijzen. Ook met verdunden hoen dermest, niet te versch en te sterk kan men een overvloed van malscbe groenten en sappige vruchten kweeken. Observator. RECLAME. NOG EEN OVERWINNING. Hier is een goede tijding van een overwinning, die U misschien Belang inboezemt. Mejuffrouw H uit den Boogaard, Vlijtsche- weg 4b te Apeldoorn, zegt ons: „Wel twintig iaren heb ik zeer veel geleden aan hevige pijn in den onderrug, gepaard met hoofdpijn en duizelingen. Steeds was ik benauwd op ac borst, zoodat ik bijna niet kon loopen. Ik moeBt me zelf dwingen om ecnig voedsel naar binnen te krijgen vooral de slaap was onvoldoende, terwijl ik altijd lusteloos ep' moedeloos was Ook had ik veel last van spatader aan de^/enkels. Door al dit lijden was ik bijaa levensmoede geworden en ben daaróm zeer verheugd, dat ik Foster's Rug pijn Nieren Pillen heb leeren kennen. Reeds bij j- doos kon ik verlichting zijn doorgegaan, I hersteld. Thans bemerk ik Diets meer van mijn ziekte, waaraan ik zooveel jaren heb geleden Een ding spijt me, en dat is, dat ik. Uw pillen niet eerder beo leeren kennen. Daarom zal ik ze dan ook anderen nierlijders zooveel mogelijk recomman- deeren." (w. g.) Mei. $L. uit den Boogaard. Het waren de ëchteïFoster's Rugpijn Nieren Pillen, die Mejuffrouw Uil- den Boogaard gen hebben. Verzekert U, c&t gij het echte^gfctiees- middel krijgt. De hanfyteekening^8& James Foster staat op elke doos. Zij -zijirxe Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. v. d. Weg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel k fl.75 voor 'één of f10.voor zes doozen. pijn Nieren rillen neD leerm axliuc aanwending van de eerdte doos kon i bespeuren. Na met U» pillen te tijn was ik na vier Roosjes geheel hersl

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2