BINNENLAND. Twee vliegen in een klap. Plaatselijk Nieuws. kan worden behandeld, hebben wij d© eer U mede te deelen, dat wij ons voorstellen, in een der volgende ver gaderingen een voorstel dienaangaande in te dienen. Een ontwerp-besluit tot aankoop gelieve U hierbij aan te treilen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. De Raad der Gemeente Amersfoort; Gelet op zijn besluiten van 28 Juli 1908 no. 287, en I Septembei 1908, no. 269, goedgekeurd bij besluit van de Gedeputeerde Staten van Unecht van 14 September 1908,3de Afdeeling no 3328/2317; Gelet op het voorstel van Burge meester en Wethouders van 8 Decem ber 1908, Afdeeling I no. 1646, en zich daarmede vereenigende Gelet op de Gemeentewet BESLUIT: 1. van den Staat der Nederlanden te koopen het perceel, kadastraal be kend Gemeente Amersfoort, sectie B. no. 3290, ter grootte van 538 M\ nader aangeduid op de bij dit besluit behoorende teekening dooreen blauwe arceering, voor een som van f4100; II. het onder I beslotene te onder werpen aan de goedkeunng van de Gedeputeerde Staten van Unecht. Z. d. en z. h. st. aldus vastgesteld. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de Maatschappij Amers foort, tot exploitatie van onroerende goederen, betreffende overname van een gedeelte van een weg aan de van Campenlaan. z. d. en z. h st. aangenomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wetbuuders tot machtiging van hun College tot het aangaan eener tijde lijke geldleening, (dienst 1909) groot f 50 000 tegen hoogstens 6 pCt. en af te lossen vóór 1 Juli 1909. Z. d. en z. h. st. aldus besloten. 3. Vooistel van Burgemeester en Wethouders betretfende dejiarwedde van dèn Gemeente Aicbitect, en deze te brengen op een aanvangsiractement van f 25U0.met 5 jaarlijksche ver boogingen van f 100. Z. d. en z. h. st. goedgekeurd. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan H. M de Konin gin wederom vrijstelling te verzoeken van het geven van herbalingsonder- wijs aan meisjes. Z. d. en z h. st. aangenomen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur toi verhoogirig der subsidie voor 1908 met 800.en aldus te brengen op 12670 68. Z. d en z h. st. aangenomen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot wijzigingdei gemeente begrooting, dienstjaar 1908, in ver band met de subsidie voor bet Bur gerlijk Armbestuur. Z. d. en Z. h. st. goedgekeurd. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende bet verleenen van eene subsidie van f 450 in 1909 aan de vereeniging «Kinder voeding", evenals tn het nu afgeloo- pen jaar. Z. d. en z. h. st. toegestaan. Daarna volgden de benoemingen van twee leden van het Burgerlijk Arm bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren H. W. van Esveld en B. A. Siddré, van twee leden van de Commissie tot bijstand in het beheer van de gemeentereiniging, wegens periodieke aftreding van de heerei H. W. van Esveld en A. M. Tromp van Holst, van 3 leden van de Com missie voor de Fabricage, wegen aftreding van de heeren A. M. Tiomp van Holst, H. Kroes en S J. van Duinen, van 4 leden van de Commissie tot bijstand in 't beheer van de gas fabriek, wegens aftreding van de heeren A. A. Hamers, N Veis Heyu. C. J. Plomp en W. Salomons, van twee leden van de Commissie van Wetgeving wegens aftreding van de heeren M. L. Celosse en C. J. Plomp van 5 leden van de Reclame Com missie in zake plaatselijke directe belasting naar inkomen, dienst 1908. van een curaior van het Gymnasium wegens peiiodiek aftreden van Dr. H. W Schreuder, van een lid van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs, wegens periodieke aftreding van Dr. A. H. C. van Driel, van drie leden van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs, wegens periodieke aftreding van de heeren E. G. Drenth, Dr. H J. Reyn- deis en J. L F. de Metjere. Alle aftredende worden herbenoemd. Naar aanleiding eener in de vorige vergadering door den heer Jorissen gedane vraag deelt de wethouder van Openbare werken mede, dat aan de heer Wolfswinkel vergunning was verleend tot het bouwen van twee woningen aan den Ouden Soesterweg op een door hem daartoe gedaan ver zoek dat 31 Mei, 1906 dus vóór dethans geldende verordening door Gedeput. St. was goedgekeurd. De volgende vergunning om daar te bouwen is door eene vergissing van de gemeente architect verleend op 28 Juni 1907. De heer Jorissen dankt voor de toelichting waarop de voorzitter de veigadenng sluit. RECLAME. De Pink Pillen werken dikwijls op meer dan een wijze te gelijk, dat wil zeggen dat zij in een zelfde gezin iederen dag twee of meer personen genezen hebben en genezen. Dit dient wel om aan te toonen wat wy nooit opgehouden hebben te herhalendat de Pink Pillen goed zijn voor allen, ouden van dagen, menschen in de kracht van hun leven en kin deren, en dat zij ook goed zijn voor alle gestellen. "Vandaag brengen wy onder uwe aandacht een dubbele genezing, waarbij het de moeder en de dochter betreft. Mejuffrouw F. Schoenmakers, geboren Broek- muller, wonende te Berkelaar (by Echt) schrijft Mej. Schoenmaken» (Cl. Van Waegeningh. Roermond.) nik ben gedurende twee jaren lydende geweest. Mijn mtfag was heel slecht geworden en deed mij veel lijden, zoodat ik my nauw- lijks voeden kon. Ik hadloverigens heel weinig eetlust meer. Meermalen'had ik dokters raad gevraagd, eh daar de voorgeschreven middelen mij niet minste verlichting hadden bezorgd, was ik gjan geloven datïgenezing onmogelijk was. Toch heb ik de Pink;Pillen willen beproe ven, waarvan iedereen ómet lof spreekt. Na twee dhosjes er van te Rebben gebruikt, onder vond ■ik een zeer melkbare verlichting. Ik ben met de behandeling voortgegaan en na tyd'was ik vojkomen genezen." ffrouw Marie Schoenmakers, dochter der leed gednrende 6 jaren aan een lang- bloedarmoede. Zij had haar goede kleur laar eetlust verloren, beklaagde zich veel oveiSschele hoofdpijn en slaaploosheid en was buitengewoon zwak. Door het waarnemen van de v-goede resultaten die baar raoedpr met de^ Pink Pillen had .verkregen, heeft zij ook dL Pillen willen nep5en welker genezende werkij was gebleken. Maria is niet teleurges1 en in een brréf dien wij onder de o££en hebben, zegty^lij dat dié-Pillen haar geneden en Jfat zij nu uiftountend gezond is. l)e5 heer Scpb^nmalceis, echtgenoot erf vader dier< beide Jpersonen, heef&,deze verklaringen De Pink Pillen genezen nre.t alleen de lijders aan bloedarmoede en aan maagkwalen, maar ook jonge meisjes die bleekzucht hebben, oude lieden die door algemeene zwakte en verschie tende pijnen zijn aangetast. Zij zyn zeer doel treffend om zenuwuitputting, neurasthenie en zenuwziekten te bestrijden. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van der Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten Het Kerstfeest voor de kinderen der leden van den R.K Volksbond zal op 27 Dec. a s. gevierd worden in bet gebouw der vereeniging. De H. IJ S. M. zal op het stationsterrein alhier eene vetgas- fabrirk oprichten en heeft de daartoe henoodigde vergunning bereids aan Burgemeester en Wethouders aange- vraagd Aan het jaarverslag der ver eeniging «Liefdadigheid" ontleenen we het navolgende: Het aantal departementen werd ingekrompen tot 15, door bet bedanken van enkele hoofden. 590 stuks klederen, zoowel onder ais bovengoed werden uitgereikt en 1742 spijskaartjes aan beboeftigen uitgedeeld. Het aantal leden steeg tot 232. Aan contributies werd ontvangen (796.50, aan extra giften f303 50 Voorts ontving de vereeniging nog net batig saldo van twee uitvoeringen der onderofficterszangvereeniging ten bedrage van f32 58» bet restant der kas in de ontbonden vereenigingen O. G. A. en Floralia respectievelijk groot f7.66' en 3119 en de entree gelden eener dooi notaiis Bolk ge houden verkooping f31.75. Het totaalderontvangstenbedroegf 1963.11 en der uitgaven 1755.75 zoodat er een batig saldo van f207.36 over is. In de plaats van Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys aan wien op zijn verzoek met ingang van 15 Dec. j I. eervol ontslag is verleend als Hoofd commies ter secretarie is als zoodanig benoemd de beer Mr. J. K. H. de Beaufort. Aan den heer J. C. van Eybergen, is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1909 eervol ontslag verleend als adjunci-opperbrandmeester. Tot opzichter van het bluschmaleriaal is in de plaats van den heer G. van Nieuwenhuizen, die naar elders vertrok aangesteld de heer A. E. Blok. De beer P. J. F. van Voorst Vader Jr. heeft aan de Universiteit te Utrecht bet candidaats-examen in de Theologie afgelegd. De Klerk der posterijen en tele grafie A. Pijper is van hier naar Bolsward overgeplaatst. De heer H. G. van der Weerdt, commies le klasse der posterijen en telegrafie herdacht j.l Woensdag zijn 25-jarigen dienst bij de posterijen. De jubilaris mocht bij die gelenheid van zijne collega's ais blijk van hoog achting en toegenegenheid een fraaie bureaustoel ontvangen. De heer J v. d. Oord is door den aartsbisschop van Utrecht be noemd tot pastoor der Oud-Katholieke gemeente te Culemborg. Donderdagmiddag promoveerde aan de Universiteit te Utrecht de heer W. H. Chr. van E-veld tot doctor in de klassieke letteren op proefschrift: de balneis lavationibusque graecorum Wij herinneren onze lezers nog eens aan de tweede abonnemenls- voorstelling in «Amicitia" op Maandag 21 Dec. as Het stuk «Fatsoen" door de Nederl. Tooneelvereeniging alsdan te geven wordt zeer geroemd. De Secretaris-Penningmeester van het finds tot bevordering van de verzekeiing tegen de geldelijke ge volgen van onvrijwillige werkeloosheid verzoekt ons mede te deelen. dat hij te beginnen met Maandag 21 Decem ber a.s. iedere Maandag van 12 toi 1 ure des middags ten Raadhuize zit ting zal houden voor de besturen der vak'vereenigingen en andere personen. Dr. H. W Schreuder is benoemd ot geneesheer van het Gereformeerd weeshuis, buiten de Kamppoort. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergadert hedenavond ten Raadhuize o.a. om te voorzien in de vacaturen in haar Dagelijksch Bestuur. De politie hield een minderjarige aan, dien zij naar zijn ouders te Gouda terugbracht hebben terwij I zij een andere doorvoerde naar Utrecht. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 4100 Kilo onge zouten en 3925 Kilo gezouten fabrieks boter onder Rijks-controle. De prijs van eerstgenoemde liep van f 1.00 tot f 1.30, die van gezouten boter van f0 85 tot f 1.33. De Wognummers gaven Don derdagavond hier een concert in de sociëteit «Vereeniging" vooreen prop volle zaal en hebben als altijd en overal hun aandachtig gehoor geboeid van 't begin tot 't eind. En geen wonder I De heer Willem Saai is een onovertrefbaar dirigent, die zonder aanstellerij of eenige drukte zijn koor weet te leiden en al wat mogelijk is te bereiken. Zijn kleeding, zijn dirigeeren, zijn geheele optreden is eenvoudig En de zangers en zangeres sen zijn dit evenzeer, 't Blijven men schen van buiten. Doch zoodra heeft de directeur niet door een paar tikjes met het stokje te geven «beginnen" gecommandeerd of allen scharen zich oin hem heen en zingen zoo zuiver, zoo helder, zoo betooverend schoon, dat alle toehoorders onder de be koring geraken. Terecht zei de Apeldoornsche Cou rant dan ook: »'t Betrekkelijk kleine, maar bewonderenswaardig welluidend koor, zong weder zóó schoon en mee- sleepend, dat 't vaak den indruk gaf alsof het door een onzichtbaar, ver verwijdord symphonie-orcbest werd begeleid." Deze woorden waren ook nu ten volle van toepassing. Het publiek was geheel bewonde ring, en dankbaar gestemd voor bet rein kunstgenot. Vermeld moet nog worden, dat de sopraan-zangeres met haar frisch geluid een onuitwisch- baren indruk maakte. De heeren Aldo Antonietti en Louis Schnitzler gaven gisteravond in Amicitia een Concert en hebben zich doen kennen, de eerste als violist de tweede als pianist, als kunstenaars van den eersten rang. Wonderbaar heerlijke tonen weet de violist uit zijn instrument te halen. Ouder een adem- looze stilte werd zijn spel dan ook genoten. Bijzonder trof ons no. .3 Chaconne en no. 6 Concert D-moll van het programma. De beide kunstbroeders begrepen elkaar volkomen volkomen. Hierdoor kwam ieder nummer tot in de kleinste bijzonderheden tot zijn volle recht. Een langdurig applaus gaf telkens bet gevoelen van het enthousiaste publiek weer. In eene Donderdagavond gehou den vergadering van de besturen der Chr. Werklieden- en Vakvereenigingen te dezer stede is een Chr. Bestuur- eersbond opgericht. Tot dezen bond traden toe de R. K. Volksbond, Pr. Chr. Spoorvereeniging, Patrimonium, Tramwegvereeniging, Pr. Chr. Tim mer liedenvereeniging en de R. K. Spoor- en TramwegvereenSt Rafael. Tot bestuursleden werden gekozen D. Meester, J. Beus, B. Kerkhof en P. J Kalveen. Het le elftal van Quick speelt Zondag te Enschede tegen P. W. Quick II ontvangt U. V V. II uit Utrecht; terwijl H. V C. achter Rust- ooi d Hercules III, eveneens uil Utrecht, ontmoet. H. V C. II speelt te Bussum tegen A. W. UI. Te Hoevelaken is op 73-jarigen leeftijd overleden de heer F. Kijften- belt, sinds 1885 predikant aldaar. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige pi edik beurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 20 December geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9'/i uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Donner. Beide keeren Maandel. collecte. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'li uur, Ds. Teerink. Collecte voor het hulpbetoon naar art. 13 K. O. Vrye Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, lezen. 's Av. 5 uur lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9*/» uur, Ds. H. Visser, pred te Veenendaal. 's Av. 5V» uur, Ds. H. Visser. Het heeft H. M de Koningin behaagd, bij Kon. Besl. van 16 Decem ber, te benoemen tot voorzitter van het hootdcomiié der Vereeniging «Het NederlandscheRoodeKruis"Hoogstder- zelverGemaal,Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. (St.-Ct.) De oorlog verklaard? Reuter seint uit Londen: De Londensche avondbladen hebben onder dagteekening van 17 Dec. uit Washington het bericht ontvangen, dat aan den gezant van Culumbia uil Venezuela is gemeld, dat dit land den oorlog heeft verklaard aan Nederland, wegens de inbeslagneming van Venezo- laansche schepen. Men meldt uit Den Haag aan 't Handelsbl Aan het Departement van Buiten- landsche Zaken staat de meening vast, dat de afkondiging van den staat van beleg in Venezuela, waarvan het be richt uit Caracas naar alle deelen der wereld is overgeseind, en waarbij de woorden «state of war" gebruikt zijn, de aanleiding is geweest tot de misvat ting dat Venezuela aan Nederland den oorlog had verklaard. Aan de zinspeling van Castro, in een gesprek te Berlijn, op de moge lijkheid der zending van vertrouwde agenten naar Nederland, eene uitlating welke nagenoeg onopgemerkt is voor bijgegaan wordt bier nogal waarde gehecht, te meer daar op het voorstel der Venezolaansche Regeering, gedaan in hare tweede, begin November ont vangen nota aan hel Nederlandsche Gouvernement om onzerzijds een diplomatiek persoon naar Caracas &f te vaardigen, niet is ingegaan. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 10 tot 17 December. Geboren: Wilhelmina, d. van Gerrit Jonkman en Wilhelmina van der Mast. Johannes, z. van Gerardus Meijer en Jacoba Peterse. Bernardina Rozina Wilhelmina, d. van Bernard Freriks en Anna Louisa van der Giessen. Herman Fredrik z. van Herman Wiegman en Jacqueline Elisabeth van Huls. Regina Wobina, d. van Jan van Schaik en Regina Wobina Steigstra. Petrus Christof- forus, z. van Johannes Hendrikus Peters en Theodora Reijmers. Wessel Albertus, z. van Wessel van der Geld en Heiltje Hoksbergen. Rika, d. van Hendrik de Winter en Christina van Pluren. Grietje, d. van Cornells Gerardus van Winterswyk en Wilhelmina Johanna van Roosendaal. Hendrikus, z. van Hendrikus Pas en Petronella Alffrink. Jannetje, d. van Antonie van Beek en Hendrika Anna Barbara Douse. Gijsbertus, z. van Adrianus van der Wiel en Willemijntje van Zeldert. Casper Heinrich, z. van Casper Heinrich Schaare en Maaike Bosma. Johanna Mana Lijntje, d. van Lambertus van Wijngaarden en Klarina Cornelia van Dam. Johannes Jokobus, z. van Johannes Kok en Maria Hoff. Lucia, d. van Zeger de Graaf en Catrina Verhoeff. Jannetje, d. van Wouter van de Bunt en Jacoba Polleman. Alida Bildina, d. van Jan Christiaan Kok en Sijgina Willemina Haak. Ondertrouwd: Aalbert van Apeldoorn en Antonia Maria Blusing. Getrouwd: Elbert Pater en Geurtje Pleizier. Gjjsbertus Gerrit van Nus en Alijda Hendrika Arlar. Overleden: Aaltje Pothoven, 18 m. Jannetje van de Beek, 4 j. Arie Her manns Brandsen, 6 w. Antonius Laurentius van de Burgwal, 63 j., ongeh. Antonia Maria Teeuwissen, 22 m. Gerarda van de Vlasakker. 2 m. Leusden. van 11 tot 18 December. Geboren: Francina, d. van Cornelis van Zwol en Hendrika Veen. Andries Gijsbertus, z. van Theodorus Jacobus van Barlingen en Barta vaD den Berg. Johannes Theodorus, z. van Nicolaas van Doorn en Wilhelmina Maria Koch. Willemina, d. van Everardus van Maaren en Johanna van de Pol. Overleden: Willem Nieuwenburg, 78 j., echtg. van Jannetje van der Geer. Jan Galjee, 4 m. Antje Berkien, 67 j., echtg. van Cornelis Engelen. Stoutenburg. 11 tot 18 December. OverledenTeuntje van de Berkt. 3 w. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 18 Deeeraber 1908. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit I 0. Appelen 13.af6Peren 14.a 18.Klei- aardapp. I O.— k f 0.Zandaardapp. f 1.80 a 12 20 Hoendereieren 16.a f 7.per 100 st. Eenden f O.a f 0.Boter fl.30 A f 1.45 per kilo. M ir- garme 10 a 10.Zoetein. kaas 10 afO. Kippen f 0.70 a f 1 Kuikens f 1.a f i 25 Piep. kuikens f 0 50 a f 0.70. Ganten f0.a 10..Eenden f090 a ft 10 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. II,zen ft 50 a f2Wilde konijnen i 0.40 a f0 50. Tamme f 0.80 a f120. Duiven f 0.50 a f 0.70 p,ar. Magere varkens f 12. - a 20. - Varkens e. export f 0.— a f Zeugen I 30.a t 50.Biggen f 7.a f 10 Schrammen fk fVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f UOO.Kalfkoeien f 000 if 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000.— Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangeroerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. 10 heet. Per. n heet. Kleiaardappe- len. 80 heet Zandaardapi elen, 12000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren, 900 kilo Hooi- boter, kilo Marg -rine, Kilo ka-s. stuks Vee. 30 magere varkens Varkens vuor exportslagerijen 250 biggen en 10 zeugen. RECLAME. VERTELD TE DEVENTER. Een inwoner van Deventer vertelt hier vrij en openhartig, hoe hij beterschap heeft bekomen van een bedroevende huidziekte. De inwoners van Amersfoort, die een geneesmiddel zoeken voor aambeien," prikkelenden huiduitslag of andere huidziekten, zullen het de moeite waard vinden om van den goeden raad van hun buur nut te trekken. De Heer J. H. Scheffer, Noordenbergstraat 177 te Devdnter, zegt ons„Met een dankbaar hart deel ik'u mede, dat ik van een jeukenden huid- uitslagj waarmede ik sedert ruim twee jaar was aangedaan, volkomen genezen ben door Uw Foster's Zalf. Mijn kwaal in hoofdzaakevoor- komende op mijn armen en beenen, strekte zich over het geheele lichaam nit en liet mij rast noch dunr. Door de jeukingen werd ik'snachts uit mijn slaap gehouden. Het waren kleine puistjes tusscbeu/Vel en vlAsch en wat ik er ook voor aanwaïido, niets galmii baat, totd-* ik kennis maakte met Foster's Jjfalf. Reeds eerste doos gkf mij de zoo begetkdc verlichtijj en na het gébruik van drie doozj uitslag met jeuking totaal verd genoegen zal ik dan ook de zalf aanbevelen, wanneer de gelegenheid zich daartoe voordoet." (w. g.) J. H. Scheffer. Ziet toe, dat gij de échte Foster's Zalf bekomt, dezelfde soort, die de Heer Scheffer gehad heeft. Ze is te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f10.voor zes doozen. 5

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2