Nienffjaarswensclien. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. De Nienwe Amersfoortsche Conrant D. J. SMITS, ses) van Oranje Naussau Hertog (Hertogin) van M cklenburg." Wettelijke tijd. Nu met 1 Mei de wettelijke tijd wordt ingevoerd, zullen ook met in gang van dien datum de dienstrege lingen der spoorwegmaatschappijen in dien tijd geplubliceerd moeten worden. Door het Duitsche Spoorwegverbond is echter thans hier tegen bezwaar gemaakt en de spoorwegdirectie is verzocht maatregelen te nemen, ook in het vervolg de dienstregelingen in den Greenwichtijd vast te stellen. De spoorwegdnecties zullen echter in verband met het wetiellijke voor schrift verplicht zijn, zich aan don Amsterdamschen tijd te houden, zoo dat het niet onmogelijk is, dat een afscheiden van de Hollandsche spoor wegmaatschappijen van het Duitsche verhond hiervan het gevolg is. In verband met dooiloopende trei nen etc. zou dit laatste zeker te be treuren zijn. Eeri minnelijke schikking van de quaeslies is echter niet buiten- ge-loten. (Tel.) De door de gecombineerde bouw- vakvereenigingen uitgeschreven open bare vergadering j.l. Woensdagavond in »de Keizerskroon" gehouden, heeft niet dat resultaat gehad hetwelk vele werklieden zich hadden voorgesteld De sprekers J. W Achterberg, hoofd bestuurslid van de bouwvakarbeiders te Arnhem en P. van Wageningen van de Pr. Chr timmerliedenver- eeniging te Utrecht raadde n.l. de Amersfoortsche werklieden aan het hen door de patroonsvereeniging aan geboden contract, zij het dan ook onder protest, te teekenen. Het Amersfoortsch drankweer comité verspreidde oudejaarsdag het navolgende strooibiljet: «Stadgenooten. Ter beteugeling van de drinkge woonte vooral op den Oudejaars- en den Nieuwjaarsdag doen wij opnieuw dringend een beroep op uw aller steun. Wij vragen van U, inwoners van Amersfoort. Ie. Schent en gebruikt geen sterken drank op die dagen; 2e. Stelt uwe giften of belooning in geld een paar dagen uit; dan wordt het zeker op die dagen niet nutteloos aan drank uitgegeven. Met genoegen herhaalt hetA. D. C. bovenstaand verzoek, daar de vorige jaren zeer velen niet alleen aan ons verzoek voldaan hebben, doch ook butine tevredenheid hebben betuigd met het genomen besluit. Toont gerust uwe weldadigheid doch gij handelt dubbelt weldadig, wanneer gij voor velen uwe gift eenige dagen uitstelt. De heer A. M. Kollewijn mocht j.l. Dinsdag het gouden feest meevieren der in 1857 door hem en den heer G. J. Kapteyn uit Barneveld opgerichte ïVereenigii'g van Kostschoolhouders" thans de »Paedagogische vereenigiiig". Door de plaatselijke afdeeling van het Nut werden voor het Hoofd bestuur candidaat gesteld de heeren Mr. R. J. Voute te Amsterdam en Mr. T. M. T. van Weideren baron Rengers te Oenkerk. Aan de markt werd Woensdag aangevoerd 400 kilo boerenboter; aan de botermijn 2700 kilo ongezouten en 1500 kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-contróle. De prijs aan de markt was fl.50 h f 1.60; die aan de mijn f 1 24 b f 1 42 voor de ongezouten en fl.28afl.40 voor de gezouten. Het le elftal van Quick speelt morgen op haar terrein aan den Leus- derweg voor de tweede bekerronde tegen D. F. C. II. Dordrecht. Naar wij vernemen, is het op 21 dezer in publieke veiling verkochte perceel Heerengracht 424 te Amster dam, waarin tot nu toe Egeling's Boekhandel gedreven werd. aange kocht door de L. V Mij «Dordrecht" voor de fi'tna A Kreymborg Co, die dit huis zoodra mogelijk bij haar gebouw zal trekken. Een zoo spoedige uitbreiding pleit wel voor bet buiten gewoon succes van haar bediijf. Het nieuwe jaar is niet zoo mooi begonnen als iedereen, en de schaatsenrijders in 't bijzonder, wel gehoopt en verwacht hadden. Eeri giauwe, nevelige dag deze eerste Januaii, die nog te grauwer leek, na de voorafgaande mooie, heldere dagen van vriezend weer. Er was iets zachts en milds in de atmosfeer, door den vochtigen nevel, die de witgevroren straten donker deed uitslaan en ze meteen zoo glad maakte, dat, vooral in den vroegen morgen, de menschen werk hadden op de been te blijven. Moge dit niet het beeld zijn van het jaar dat ons wacht! Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 3 Januari geiegeld als volgt: Evaug. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Renionstrantsche kerk. Voorm. 9'/i uur Godsdienstoefening voor Jongelieden van 914 jaar. Voorm. 10'/» uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Vooim 10 uur, Ds. Uonner. 'sAv. 5uur, Ds. Donnêr. Beide keeren collecte Algem. Chr. doeleinden. Gereforui. kerk (Zoidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bevestiging van nieuwe Kerkeraads- leden. 's Av. 5uur, Ds. Teerink. Beide keeren maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, lezen. 's Av. 5 uur, Ds. Pouwen, v. Bennekom. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9*/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Volkezang. Aan 800 Zangvereenigingen in den lande is door de H.H. J. Veldkamp en K. de Boer, de verzamelaars van den bekenden zangbundel sKun je nog zingen, zing dan mee!" bevat tende 81 algemeen bekende school liederen, het verzoek gei icbt om voor taan een plaatsje op hare programma's in te ruimen voor het bekende, maar daarom toch nog niet goed gekende schoollied. Zij zijn van meening, dat op deze wijze, onder de bevoegde leiding van de Directeuren derZangvereeenigingen een zeer goede uitvoering van het schoollied te verwachten is en dat een algemeene samenwerking in dezen krachtig zal medewerken tot bevor dering van den Nederlandschen Volks zang. Daar alle zangvereenigingen moeilijk bereikt konden worden, vooral uiet de vele in de groote steden, moge dit bericht woiden opgevat als een dringende uitnoodiging aan de Direc teuren en Besturen van de niet uitge noodigde Vereenigingen, opdat met ernst en door daden geioond worde, dat men wil mede werken om den Volkszang te verbeteren. De Uitgever van genoemden bundel schoolliederen de firma P. Noord- hoft te Groningen heeft voor dit doel toegestemd in eene belangrijke rehuctie op de prijzen. Aan de Zangvereenigingen in den lande de schoone taak om het frissche schoollied te doen weerklinken en het te brengen onder het Nederlandsche volk 1 KOLENBRANDEN. Een der oudste bedrijven, een be drijf, waaraan menig sprookje of le gende ons herinnert en welks oor sprong zich in de grijze oudheid ver liest is het kolenbranden. Dit kolenbranden bestaat in het verbranden van hout onder beperkten luchttoevoer, zoodanig, dat ten slotte in plaats van asch, het product houts kool overblijft. Deze boutskool heeft de eigenschap om zonder vlam, alleen door gloeiing dus, een zeer groote warmto te kun nen ontwikkelen, waardoor zij voor koperslager, smeden, kleermakers, stiijkslers. enz. een onontbeerlijk ar tikel is. Ook voor filtratie vindt zij iri de-tilleerdeiijen en in de chemie algemeen toepassing, teiwijl zij verder een voornaam bestanddeel is der z.g. houtskool briketten. Voor huishoudelijk gebruik wordt zij den laatsteri tijd in toenemende mate gebezigd, namelijk voor het aan leggen der kachels; een schep houts kool, waarop een geringe hoeveelheid petroleum wordt aangestoken en in de kachel gebracht. Vet volgens wordi hierop een weinig anthraciet of cokes gestort, waarna in een oogwenk een krachtig gloeiend vuur ontstaat. Hoewel het kolenbranden vroeger ook vrij algemeen in het Zuidelijk en Oostelijk deel van ons land in gebruik schijnt geweest te zijn-ouden van dagen in de zeer boschrijke streken van ons land weten hiervan soms nog mee te praten-, is het geslacht der kolenbranders zoo goed als uilgestor ven, op slechts enkele uitzonderingen na op de Veluwe, in den Achterhoek en in het Zuiden van Noordbrabant. De Nederlandsche Heidemaatschap pij tracht sinds eenige tijd hierin verandering te brengen, betgeen vooral met het oog op de boschbe zittingen, welke ver- van spoorwegen en vaarwater verwijderd liggen en vanwaar houtboschproducten op deze wijze in gemakkelijk vervoerbaren vorm worden overgebracht. Ter voorbereiding van een en ander heeft vorig jaar een ambtenaar der Nederlandsche Heidemaatschappij reeds eenigen tijd bet kolenbianden practisch meegemaakt en de sobere, harde levenswijze van den kolenbran der gedeeld, terwijl ook een voor werker het vak intijds heeft aange leerd. Verder zijn dit jaar eenige vrij uitgebreide proeven genomen en het ligt in de bedoeling bij eenig succes deze op grooter schaal voort te zetten. Voorloopig heeft men zich hierbij bepaald tot dennen- en eikenhout. Wanneer men bedenkt, dat volgens de officiëele statistische cijfers in Ne derland jaarlijks 5.000 00CTK.G. houts kool wordt ingevoerd, dan ligt het voor de hand, dat het zeker van be lang geacht moet worden na te gaan, in hoeverre minderwaardig bout in ver afgelegen streken omgezet kan worden in het zeer waardevolle pro duct houtskool en dat bij het wel slagen der proeven een ruim arbeids- v< ld voor de nationale industrie open ligt. Belangstellenden, hetzij in het kolen branden zelf, hetzij in den handel in genoemd artikel zij hierbij medege deeld, dat door de Directie der Neder landsche Heidemaatschappij gaarne inlichtingen over een en ander zullen worden verstrekt. Naast voeding, nog iets anders. Het doel der bemesting is natuur lijk in de eerste plaats voedirigsstoden voor de plant in den bodem te bren gen. Dit is echter niet het eenige doel. Vaak wil men nog iets anders berei ken. Men wil invloed uitoefenen op de structuur van den grond, op zijn scheikundigen toestand, op den orga- nischen toestand, welke laatste beïn vloed wordt door tal van microörga- nismen, die zich in den grond bevinden. Deze wei king van sommige kunstmest stoffen laten wij ze indirect wei king noemen merken wij in de eersie plaats op bij de ruwe kalizouten. Zij wordt veroorzaakt door de zich daarin bevindende nevenzouten. b. v. door het chloormagnesium, het chloorna trium enz. Er was een tijd, dat men meende, dat het chloor veel nadeel aan de planten deed, een bijtende werking er op uitoefende. Voor deze meening had men geen anderen grond, dan den ongunstigen uitslag van eenige proeven in water, waarin enkele chloorzouten waren opgelost. Op den akker heeft men van het chloormag nesium vaak een bepaald gunstigen invloed waargenomen, vooral voor de ontwikkeling der halmgewassen. Het zelfde is het geval ten opzichie van het chloornatrium of keukenzout, waarvan het reeds vroeger bekend was, dat het bij de granen de vol komen ontwikkeling der korrels bevordert en te gelijk het rijpen bespoedigt. In de laatste jaren hebben vooral Paul Wagner en Maercker, en na deze Prof. Schneidewind door nauwkeurige proeven den gunstigen invloed van de in de ruwe kalizouten aanwezige nevenzouten vooral van het keukenzout en het chloormagnesium aangetoond. De kalibemesting werkt niet alleen bij kalirijke, maar eok bij kaliarme meermalen gunstig. Bij de aan kali betrekkelijk arme halmgewassen heeft men vaak gunstige gevolgen waarge nomen. Ook vlas heeft onder den invloed dezer zouten eenigszinsgrootere en betere oogsten gegeven. Vooral echter is hun invloed merkbaar bij die gewassen, welke een gemiddelde hoeveelheid kali bevatten, dus op weiden, op klavergewassen, op groen- voedergewassen enz. Het is daarbij echter wenscbelijk, dat de grond eenigszins los is en genoegzaam water doorlaat. Dat de kalizouten verder op den groei der erwten inwerken, is eveneens door proeven gebleken. Echter vei toonde zich hierbij niet evenals bij de zomerhalmgewassen een bespoediging van het rijp worden, doch integendeel werd het geheele bloei- en groeiiijdperk verlengd, wat voor dit gewas met het oog op het rijpen van alle peulen zeker gewenscht is. Wat de bemesting der suiker bieten betreft, zegt Dr. Wolf, dat op velden, die rijk zijn aan unematoden" en die dus zoogenaamde »bietenmoe- heid" vertoonen, een kaïnietbemesting gunstig schijnt te werken. De bieten moeheid, die zich bijna overal na langdurigen bietenverbouw vertoont, wordt voornamelijk door dierlijke parasieten (de nematoden) direct of indirect veroorzaakt. Geheel te over winnen is zij slechts door gedurende eenige jaren een ander gewas te ver bouwen en daarbij door krachtige bemesting, bij jaarlijkschen toevoer van kalizouten, opdat de bodem tot in diepere lagen met werkzaam planten- voedsel verrijkt worde. Hieruit ziet men dus, dat het kaïniet enz. behalve als direct plantenvoedsel ook nog uit een ander oogpunt groot nut in den grond doet. Kieppenboer Kieppenboer is 'n klein, onnoozel- uitziend mannetje, dat door de stadslui geregeld ertusschen genomen wordt. Kieppenboer laat dat goedmoedig toe, als 't zijn beurt is, haalt hij de schade wel in. Kieppenboer had 'tis eenigen tijd geleden bij 'n klant een aardig stel kuikens gezien. Magere dingetjes en enkel haantjes. Kieppenboer Tiet ze met rust .tot ze vet waren. Mooie beestjes, zei hij toen tot de vrouw. tja, leuk goed. Jammer, dat 't alle maal haantjes zijn. En vinde da jammer? Hedde liever kiepkes? Nou, dan zal ik oe 'ns 'n pleziertje doen. Mèrgen breng ik oe veur de zes haantjes zes mooie kiepkes beure. Vrouw in haar schik. Bewonderde den volgenden dag de kleine, lieve diertjes. Alleen kiepkes, 't boertje bad er wel verstand van. Wel 'n beetje mager waren ze, maar dat zou wel bijkomen. Kippenboer had leut in zijn vette haantjes, die hij voor goeden prijs kwijtraakte. Eenige weken verliepen. De klant zag met klimmende ongerustheid zijn kiepkes hoog-op-de-pooten groeien, als waren 't haantjes. En de kammen werden onrustbarend groot. Keippenboer werd geraadpleegd. Hij zag dat de haantjes al lekker vet waren geworden. Och, dat ik me zoo vergiest heb, klaagde hij. Zoo ziede 't, de beste kenner kan z'n eigen in haantjes of kiepkuikens miskijken. Gèf mij dien zooi maar weer mee, mèrgen breng ik oe sekuur kiepkes. Den volgenden dag kwamen er weer zes kleine en magere kuikentjes. Nog eens heeft kieppenboer deze vetgemest teruggekregen. Maar toen begreep hem de snuggere klant. (».D. v. N. Br Zijn moerschroeven vastgeroest, laat dan terpentijn of cerosinolie er op druppelen en klop de schroeven met den hamer. Helpt dat niet, ver warm ze dan bij kachel of haard. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 25 December 1908 tot 1 Januari 1909. Geboren: Teunisje, d. van Bertus van Ree en Aaltje van Batenburg. - Alyda, d. van Cornelis Johannes Flos en Gfjsberta Maria Daatselaar. - Alida Frederika Pe- tronella, d. van Arnold Alexander Jansen en Margaretha Gesina Adolf. Wilhel mus Johan Stevenus, z. van Johan Adri- anus Franciscus van Geelkerken en Maria Janssen. Christina Maria, d. van Hendrik Zwanenburg en Anna Maria van Beek. Andries Gerrit, z. van Andries Kelder en Jansje Barten. - Theodorus Johannes, z. van Antonius van Luijtelaar en Gerarda van Hamersveld. Petronella, d. van Jan van Hoeijen en Hendrika van Asch. Jenneke, d. van Jurrianus de Kruyf en Jenneke van Bentum. - Johanna Hen drika Elisabeth, d. van Hendrikus Aloysius van Dijk en Jacoba van Ooik. Anna Geertrui, d. van Christiaan Philip Boer winkel en Klaaske Bouma. Ondertrouwd: Willem van de Brug en Catrina Collet. GetrouwdHendrik Koopmans en Wil- helmina Dijk. Hendrik Johannes Jekel en Geertruida Johanna Laarhoven. Overleden: Johannes Cornelis van Beek, 21 m. Willem van Kommer, 55 j., echtg. van Rikje van Middendorp. Helena Roeloüna Sattendaler, 79 j., wed. van J. Kochheim. - Maria Geertruida van der Heijden, 7 m. - Jan Tennis van Hooge- vest, 10 j. Hermina van Assen, 86 j., wed. van Arend Linthorst. Jan Jansen, 7 w. Een gewoon natuurverschijnsel heeft op de Oostkust van Sicilië en de Westkust van Calabrië onder de daar wonende mensen een ramp te weeg gebracht, omvangrijker, heviger, feller dan vóór 28 December 1908 bekend was. Veel tientallen van duizenden men sen hebben onder verschrikkingen en doodsangsten het leven verloren door verdrinking, verbranding en ver plettering onder instortende woningen. Die zijn tans uit hun lijden verlost. Maar andere tientallen van duizen den die niet gedood zijn liggen te kermen van pijn aan wonden hun door nederstortende steenen of balken toegebrachtanderen zijn zielsbedroefd wegens het plotseling verlies van dierbare bloedverwanten, ouders, kin deren, broeders, zusters en vrienden. En hoeveel duizenden onder hen die vroeger in welstand leefden hebben al wat zij aan goederen bezaten verloren en staan nu gelijk met de reeds zo talrijke armen. Wie zou bij zo'n ramp niet de plicht gevoelen om naar vermogen iets bij te dragen om in de nood van die ongelukkige medemensen te vooizien Reeds zijn wij in dat goede werk voorgegaan door Italianen, Fransen, Duitsers, Oostenrijkers en Russen. Wie spoedig helpt, helpt dubbel. Weldra zullen met goedvinden van de Edelachtbare heer Buigemeester lijsten ter inteekening wordeD aan geboden. A. M. KOLLEWIJN, J. E. PEYROT. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 30 Detember 1908. Tarwe f0;Rogge f 0.Boekweit l 0. Appelen f 3.a f 6.Peren f 4.a I 8 Klei- aardapp. f O.— a f 0.Zandaardapp. f 1.80 a f 2 20 Hoendereieren f6.a f 7per 100 st. Eenden fü.a f0Boter :1.50 a f 1 60 per kilo Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f0afO. Kippen f 0.90 a f 1 20 Kuikens f1.a f130 Piep kuikens f 0 60 a f 0.90. Ganzen f 0.a f 0.Eenden f0 90 a fl.20 p. st. Jonge fO.OO a fO.CO. Hazen f150 a f2Wilde konijnen f 0.40 k f 0.50. Tamme f 1.a f1.40. Duiven f 0.60 a f 0.70 p^ar. Magere vark ens f af - Varkens r. 'export f 0.a fZeugen f a f Biggen f 7.a f 8 Schrammen f a f Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000 Pinkstieren f UOO.a f 000. Aantrevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len. heet. Zandaardapi elen, 10000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren. 400 kilo Hooi- boter, kilo Margarine, Kilo ka-s. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 7 biggen en zeugen. RECLAME. DANKBAARHEID VAN EEN UTRECHTSCRE. Zenuwachtigheid, rugpijn, gele kleur, slapeloos heid, prikkelbaarheid, slechte eetlust, rusteloos heid zijn alle teekenen van niergift in het bloed. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven hulp en kracht aan dc nieren, zoodat ze niet alleen die vergiften wegvoeren, vmaar het bloed volkomen en regelmatig filtreeren en zoodoende een terug keer der kwaal vgórkomen. Daarom- juist geven Posters Rugpijn (Nieren Pillen een blijvende ge nezing. Mejuffrouw <fcr Want, Bloemstraat S te Utrecht, meldt onsJf. ben er van overtuigd/?dat U belang zult stellen/in de merkwaardige genezing door middel va% Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Toen ik Uw pillen begon in te nemqti, had ik reeds verschillende jaren last van eejjt- nierziekte. De pijn in den rug en in de zijden-maakte het minste werk n$j dikwijls geheel ,«famogeliik. Ik leed veel aan zware hoofdpijn; en ik liaa steeds een terneerdrukkend, vermoeid gevoel, vooral in de beenenj De urine liet bezinksel na en ofschoon ik veel hiervoor onder behandeling geweest was, had ij: met al de ingenomen medicijnen niet veel requltaaiTjEcn mijner kennissen raadde mij aan een -proef te nemen met Poster's Rugpijn Nieren Pillen. En dit was mijn redding, want dadelijk na de inname bekwam ik verlichting en na zes dagen was ik reeds zoo goed als hersteld. Het zal mij steeds een genoegen zijn een ieder in te lichten, die in hetzelfde geval mopbt ver- keeren. J? Ik, ondergeteekende, verklaar dat net boven staande waar is en machtig U hei publiek te maken op elke wijze di^U goedmmkt. (w. g.) Mej. ter Want. Spreekt langzaam en 'duidqjïjk, wanneer gij Poster's Rugpijn Nieren Pillpfl koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zij zijn to Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van dc Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. 8 Uitgever: G. J. SLOTHOUWER. 1909. 1909. •ARNH. STRAAT 20. Behanger. Stoffeerder. a"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2