Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Hulde H. M. de Kouingio. In ver6and met de blijde verwach ting, waarin geheel ons volk verkeerd, zijn door den NatiODalen Oranjebond »Wat ook val', Trouw staat pal" de volgende besluiten genomenEen grootscbe volkshulde zal Haie Majes teit worden bereid, door den Bond met hare afdeelingen en andere deel nemende vereenigingen, een zangkoor zal liederen ten geboore brengen enz ook zal door de Kinderafdeeling Koningin Wilbelmina een hulde wor den gebracht. Teneinde op de meest grootsche wijze deze hulde, een volkshulde te doen zijn, worden alle vereenigingen, welke hieraan wenschen deel te nemen, uitgenoodigd zich schriftelijk op ie geven, muziek,- zang-, gymnastiek- vereenigingen, etc. etc. zijn allen welkom, het moet worden een spontane hulde. Het ligt in de bedoeliug uit alle oorden des lands medewerking te verkrijgen, opdat, zoo mogelijk, alle kleederdrachten bij deze buide tegen woordig zijn, alle provinciën worden uitgenoodigd. De corporaliën welken hieraan deel nemen, benoemen één afgevaardigde en één reserve, welken door den Bond van alles op de hoogte worden gehou den voor hun vereeniging. Ieder die met dit streven instemt, geve zich op, door samenwerking kan deze hulde, grootscher dan ooit te voren aan onze Koningen worden voorbereid. Laat ons eendrachtig samenwerken, opdat versnippering van kracht worde vooi komen, iedere deelnemende ver eeniging vaardige iemand af, opdat wij het doel bereiken, de volkshulde aan Hare Majesteit in de meest groot sche zin te doen uitvoeren. Het Bestuur ziet do opgave tot deelname liefst spoedig te gemoet, met het oog op de regeling enz. Hoewel reeds vele dames en heeren zich opgaven voor assisteeren etc., vraagt bet Bestuur nog eenige dames en heeren welke zich beschikbaar stellen voor administratie enz. Het is tevens de bedoeling, dat de namen van alle deelnemers aan Hare Majes teit zullen worden kenbaar gemaakt. Komt op broeders en zusters van Noord en Zuid, van Oost en West, toont uwe Vorstin uwe aloude ver knochtheid en onwankelbaren trouw aan Haar Doorluchtig Huis, met de leuzeVoor God, Koningin en 't Vader land. Overtuigd zijnde, dat deze volks hulde door Hare Majesteit op hoogen prijs zal worden gesteld, roepen wij aller medewerking in. Opgave met juist adres, aantal leden etc., schriftelijk te richten aan den Bondsvoorzitter, den heer Albert van der Horst, Heerengracht 377, Amsterdam. De raadsvergadering gisterenmiddag door den burgemeester met een heil bede voor het pas ingetreden jaar, ook en vooral wat de vreugdevolle ver wachting in het Koninklijk Huis betreft, geopend, was een aaneenschakeling van loftuitingen, allereerst aan het adres van Burgemeester en Wethouders voor hun flink uitgewerkt voorstel tot den aanleg van eeu gedeeltelijk nieuwen verkeersweg tusschen Amersfoort en Baarn. De heer Van Duinen opende de reeks met een gloeiende speech over het nut en het voordeel dat deze weg in de toekomst voor Amersfoort zal afwerpen. De heeren Van Esveld, Oosterveen, Gerritsen, Veis Heyn, Plomp, Hamers en Kroes betoogden achtereenvolgens allen hetzelfde doch ieder op zijn manier. Zoo wilde de beer Van Esveld het maken van den weg niet doen aanbesteden doch in eigen beheer uitvoeren om daardoor het grootste gedeelte van het daarvoor uitgetrokken bedrag doorstadgenooten te doen verdienen. De heer Oosterveen oordeelde het meer gewenscht dat er vier in plaats van twee rijen hoornen zouden worden geplant. Alleen de heer Jorissen verklaarde met bet voorstel van Burgemeester en Wethouders niet te zijn ingenomen. Hij zag liever de oude Soesterweg, een veel kortere verbindingsweg met Baarn, en waar veel meer omwonenden belang bij hebben, bestraat. Deze weg is aller eerst noodig en spr. wil daarom het voorstel van Burgemeester en Wet houders aanhouden. Blijkt er later aan den nu geprojecteerden weg behoefte te bestaan dau kan deze altijd nog worden aangelegd. Nadat de heer Plomp had aangeroerd dat men bij de aanneming van dit voorstel een toestand zou houden, die niemand bestendigd wenscht te zien. werd dit eveneens door den Wethouder Celosse als niet in het belang der gemeente weerlegd. Ook voor te veel boomen waarschuwde spreker daar deze den weg slechts vochtig maken en wat hot blijven der gelden in de gemeente en daardoor steunen van werkeloozen betreft, voerde hij aan dat bij aanbesteding in bet bestek de bepaling kan worden gemaakt dat zooveel mogelijk arbeiders uit Amers foort betrokken moeten worden. Nadat de burgemeester namens het Dagelijksch Bestuur dank had gebracht vooi de toegezwaaide lof werd het voorstel tot het aanleggen van den nieuwen weg met 14 tegen 1 stem die van den beer Jorissen aan genomen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen eener verordening, regelende het bebouwen van gronden in de gemeente Amers foort bestemd voor open bebouwing, werd zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Voor het volgend voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vast stelling van rooilijnen, was zelfs geen hoofdelijke stemming noodig om aan genomen te worden. Een 5e suppletoir kohier inkomsten belasting werd vastgesteld op een bedrag van f 474,50 en een 2e idem der straatbelasting tot een bedrag van f 18 71. Zwijgend hechtte de raad zijn goed keuring om naar aanleiding van inge komen reclames het oorspronkelijk kohier der inkomstenbelasting, dienst 1908 te verminderen met f 17 50 en dat der straatbelasting met f 11.85 Wegens vertrek en overlijden werd aan aangeslagenen in de inkomsten belasting over 1908 ontheffing ver leend tot een bedrag van f 123 05. Aan de onderwijzeres mevrouw Nij- land Duyster werd op voorstel van Burgemeester en Wethouders wegens ziekte een tijdelijk verlof verleend en B. en W. gemachtigd over in de daardoor ontstane tijdelijke vacature te voorzien. Tot leden van het stembureau bij de verkiezing van 2 leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden gekozen de heeren E. L Vis ser en M. L. Celosse. tot hunne plaatsvervangers de heeren M. R. N. Oosterveen en D. Ruys De aftredende leden der commissie van bijstand in het beheer van het landgoed «Birkhoven", de heeren A. M. Tromp van HoLt, C. J. Plomp, A, H. van Kalken en H. Kroes wer den allen als zoodanig hei kozen. Alvorens de vergadering werd ge sloten vroeg en verkreeg de heer Veis Heyn het woo'd om een woord van hartelijken dank en warme hulde te brengen aan het stedelijk politiecorps en de brandweer Zonder het vlug en moedig optreden van het eerste zouden bij den jongsten brand zeker menschenlevens te betreuren zijn ge weest, terwijl het moedig standhouden van spuit- en pijpgasten bij eene voist van 12 graden bewondeiing afdwingt. Na ook den burgemeester dank te hebben gezegd voor zijn tegenwoordig heid op de plaats des onheils, ver zocht spr. dezen namens den raad aan beide corpsen zijn bijzonderen dank over te brengen. Voorts stelde de heer V. H. de voorzitter nog de volgende vragen Wanneer zal de mechanische brand ladder in dienst gesteld kunnen worden en beslaat er geen mogelijkheid om bij brand op snellen wijze tealarmeeien. De voorzitter bracht spreker dank voor de waardeerende woorden aan het adres van het politiecorps en de brandweer en gaf de toezegging de dank van den Raad aan hen over te brengen. Wat de ladder betreft, deze is reeds besteld, doch de indienststellirig wacht op het gereed zijn voor het daartoe benoodigde gebouw ter berging. Hier mede moest gewacht worden tot de begrooting was aangenomen. Nu dat het geval is zal zoodra geen vorst meer te vreezen is met bouwen worden aangevangen en de ladder dus binnenkort in dienst kunnen worden gesteld. Omtrent een sneller wijze vari alarmeeten hebben Burge meester en Wethouders zich reeds in verbinding gesteld met het ge meentebestuur van Bussum, waar deze pas kort geleden is ingevoerd en in lichtingen daaromtrent vei zocht. De beer Gerritsen wijdde nog eens een woord aan de zijns inziens on houdbare toestand bij de gemeente- telefoon en drong er bij bet Dagelijks Bestuur op aan dat zij, moet het zijn dan met eenige opoffering, van de concessionarissen zullen weten te ver krijgen dat ook des nachts kan worden getelefoneerd. De heer Kroes bracht nog een wooid van lóf en dank aan den gemeente architect, de heer Kam. voor de uitnemende wijze waarop deze den nieuw geprojecteerden weg langs »Birkhoven" heeft ontworpen en sprak als zijn overtuiging uit dat het den heer Kam een groote vol doening zal zijn dit werk alsnog zelf te mogen uitvoeren. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering, die door twee heeren, de wethouder Visser en Rolandus Hage- doorn, eerstgenoemde wegens onge steldheid beiden met kennisgeving niet werd bijgewoond. En om nu te eindigen waarmede wij hadden moeten aanvangen laten wij hier nog de stukken volgen, die bij deze openb. vergadenng waren ingekomen: Besluit van de Gedeputeerde Staten van Uirecht van 29 December 1908, 3e afdeeling No. 3828/3369 tot goed keuring van de Gemeente-Rekening over 1907. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 29 December 1908, 3e afdeeling No 4917/3357 houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 15 December 1908. No. 391 tot aan koop van grond, gelegen aan hel kruispunt van den Arnhemschenweg, Leusdenschenwvg en de Bergsliaat. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 29 December 1908 3e afdeeling No. 4916/3359 tot goed keuring van het laadsbesluit van 15 December 1908 No. 393, strekkende tot mactitiging van Burgemeester en Wethouders om eene tijdelijke geld- leenmg aan te gaan. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Uuecht van 29 December 1908, 3de afdeeling No. 4936/3363 tot goed keuring van het raadsbesluit van 15 December 1908, No. 398 tot het ver richten van al- en oversein ij ving op de begrooling, dienst 1908. Besluit van de Gedeputeeide Staten van Utrecht van 29 December 1908, 3de afdeeling No. 4915/3358 tot goed keuring van het raadsbesluit van 15 December 1008, No. 392, tot overname van grond, bestemd voor den aanleg van een weg. 3 besluiten van de Gedeputeerde Staten van Utrecht in zake reclames ter zake van aanslagen in de inkomten- belasting, dienst 1908. Eene dankbetuiging van de heeren J. L. F. de Meijere en Dr. Reijnders voor hunne herbenoeming tot lid van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Een schiijven van P. de Jong, houdende mededeeling, dat hij zijn adres dd. 14 December intrekt. Alle voor kennisgeving aangenomen De rekening ovur 1908 van liet Amersfoortsch Drankweercommité. Ter secretarie ter inzage voor de leden. Een schrijven van de A N. W. B. toeristenbond voor Nederland waarbij deze zegt f500te willen bijdragen in de kosten voor het aanleggen van een wielerpad naast den nieuw ge projecteerden weg langs sBirkhoven" (door de raadsleden met applaus be groet). Door onvoorziene omstandig heden zal de lieder avond van Mevr Loman Lutkeman niet kunnen plaats vinden. In de plaats daarvan zullen a s. Don derdagavond in «Amicitia" optreden Mevr. Thérèse Pott, Pianiste en J. Mossel, Violoncelist. Wij zijn overtuigd dal niemand deze verandering zal betreuren daar genoemde artisten èu in het buiten land èn in Holland een wereldreputatie genieten. Het Handelsblad schreef o. a. Thérèse Pott is hier geen onbekende meer. Zij versterkte den indruk van te zijn een temperamentvolle degelijke en gevoelige pianiste. De Nieuwe Rolt. Courant schreef o. a.Thérèse Pott, de pianiste uit Keulen, die met Mossel de reis door Indië maakte, heeft hier gisteren een volledig succes behaald. Het Nieuws van den Dag schreef o. a.Mevr. Tbéièse Pott heeft een zeer schoon ontwikkelenden smaak voor klankeffecten en haai technische ontwikkeling stelt haar in staat dein baar binnenste gecompiëerde klank effecten op voortreffelijke wijze aan de hoorders mede te deeleD. Door Ds. Vundi ring is voor liet beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Vlaardingen bedankt. Het 5e regiment infanterie zal door een deputatie van 3 luitenants bij de wedstrijden van de Kon. Ofli- cieis Schermbond in den Haag wor den vertegenwoordigd. De Amersfoot tsclie Muziek ver eeniging heeft do goede gedachte gehad de door «Jubal" voor eenige jaren ingevoerde volksconcerten, nu deze vereeniging ter ziele is, voort to zetten. Voor een flink gevulde zaal gaf zij j.l. Zondagavond e ti uit voering, afgewisseld met voordrachten van den Karakter-komiek Pastoors uil Haarlem. Er is Zondag op het sportter rein aar: den Lensderweg uithoofde van het slechte weder niet gevoetbald. Een eenvoudig man is van ons heengegaan, een rustig burger die zonder uiterlijk vertoon steeds deed wat zijn hand wist te doen en die daarom, nu wij hem missen een groote leegte achterlaat. Jaren lang was de heer J. C. van Eybergen als diaken der Ned Herv. Kerk aan tiet arm wezen verbonden, en veel heoft hij met de daarin opgegaarde kennis in de later opgerichte Vereeniging «Lief dadigheid" als Departementshoofd daarvoor gedaan. Slechts kort geleden nam hij om gezondheidsredenen ont slag als adjuct-opperbrandmeesler en als bestuurslid der kiesvereeniging «Geloof en Liefde". Als aannemer is zijn naam aan menig particulier en openbaar gebouw in onze gemeente verbonden. Een snol toegenomen borstkwaal maakte j I. Zaterdag een eind aan zijn welbesteed leven. Bij de teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot gisterenmiddag bleek hoe zeer de oveiledene alzoo geacht en bemind was. Alle colleges waarin de ontslapene zitting had. waren op de begraafplaats tegen woordig om hem de laatste eer te bewijzen. Ds. Meiners schetste aan het graf zijne vele verdiensten en de kinderen der Gahrie-Mehenscbool die bij had helpen oprichten, zongen een paar liederen. Notaris Knoppers, schoonzoon van den ovei ledene. dankte de aanwezigen voor de beloonde be langstelling en deelneming Tot lijdelijk klerk ter gemeente secretarie, is in de plaats van den naar Ede vertrokken heer R. M. Loman door het dagelijksch Bestuur uit een 40 tal sollicitanten benoemd de heer G. J. van Vleuten, ambtenaar ter secretarie te Herwijnen. Het gecostumeerd winterfeest den leden der Sociëteit «Vereeni ging" aangeboden heeft, om een thans gebruikelijke spreekwijze te bezigen, een reuzensucces gehad. Wil zijn oveituigd dat bij eene eveutueele herhaling, waarnaar vele nu reeds verlangen, een groot aantal van hen die nu tot de kijkers behoorde, ook gemaskerd zullen verschijnen. Er waren tal van mooie en leuke cos- tuums en aardige typische groepen. De door do Raad van Elven uitge deelde prijzen waren dan ook dubbel en dwars verdiend. Nabij «de Stompert" en het reservoir der Uirechtsche Waterleiding zal op een daartoe door de Oud-Kaiho- lieke Aalmoezenierskamer te Utrecht aangekocht terrein, een gebouw ver rijzen, waarin zwakke en herstellende kinderen van Oud Katholieken gedu rende de zomermaanden kunnen op genomen worden tot herkrijging hun ner gezondheid. Aan elk der agenten van politie C. Brouwer. H.J Kossen, J. Zeggelaar en G. de Wijs die zich bij de brand in de Usiechtscbestraat in den nacht van 29 op 30 December j.l. zoo ver dienstelijk gedroegen is van gemeente wege eene gratificatie uitgereikt van f5. De jenever heeft j.l. Maandag verscheidene personen een lijdelijk minder aangenaam verblijf bezorgd in het niet verwarmde locaal onder de beurs, terwijl de kantonrechter hen later bovendien nog wel eenextia'tje zal toedienen. Een uit Veenhuizen weggeloopen verpleegde, die bovendien nog drie weken gevangenisstraf tegoed had, is door de politie alhier aangehouden en opgezonden. Luitenant K. H Bolt, van het le regiment infanterie gedetacheerd bij de Hoogere Krijgschool, wordt dezen zomer gedetacheerd bij het le regiment huzaren te Amersfoort. De oprichting eener Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot Exploitatie van Feest-, Sport- en Tentoonstellings terreinen „Birkhoven" gevestigd te Amersfoort, kan eerstdaags worden te gemoet gezien. Het maatschappelijk kapitaal is be paald op f25000,verdeeld in aan deelen aan Toonder van f 100,Hier van worden voorloopig uitgegeven 150 aandeelen tot een bedrag van f 15000. Elk deelnemer in deze eerste uitgifte van 150 aandeelen verkrijgt voor elk aandeel één heerenkaart en twee dames- kaarten, geldig voor alle feesten, rennen, tentoonstellingen enz., enz., direct uit gaande van de Maatschappij. De jaar- lijksche vergadering van aandeelhouders zal alleen hierin verandering kunnen brengen. Een bedrag van f 6000,is direct geplaatst, zoodat terstond met de werkzaamheden kon begonnen worden. Het landgoed „Birkhoven" werd ver leden jaar door de Gemeente Amers foort aangekocht, om deze prachtige omgeving met hare magnifieke bosch- rijke wandelingen, in de onmiddellijke nabijheid der stad, niet verloren te doen gaan. Bij dit Landgoed behoort een groot open terrein van ongeveer 10 H.A. gelegen aan den straatweg van Amers foort naar Soestdijk en Baarn, geheel omgeven door dicht en hoog opgaand geboomte. Reeds dadelijk viel het eenigen belangstellenden op, dat het terrein zich f" uitstekend zou leenen voor het houden van rennen, harddraverijen, sportfeesten, tentoonstellingen en alle mogelijke open- L luchtspelen. Daarbij werd nog in aan merking genomen de buitengewoon gun stige ligging der stad. In het centrum des lands, in de onmiddellijke nabijheid van Baarn, Soestdijk, Zeist, Utrecht, uit alle oorden van het land gemakkelijk j van Amsterdam, Den Haag en andere I groote plaatsen in zeer korten tijd te E bereiken per Hollandsche- of Centraal- I Spoorweg, zou er moeielijk een gunsti ger plaats te vinden zijn. Amersfoort op zich zelf, met hare vlottende bevol king, groot garnizoen van Cavalerie, Artillerie en Infanterie, met Rij- en Hoefsmidschool, Hoogere Burgerschool en Gymnasium, geven de allerbeste kansen om deze onderneming te doen slagen. De heeren A. M. Tromp van Holst, W. H. Piepers, A. P. Schroder, J. W. Middelburg en H. Meursing, stellen zich voor op het terrein aan te leggen een Ren- en Draversbaan, welke tevens geschikt zal zijn om bij Concours hip- pique, Cymkhana races, Tallyho's, Voet bal enz. dienst te doen, in het kort voor alle mogelijke openluchtfeesten en spelen. De Ren- en Draversbaan zal een lengte verkrijgen van ruim 800 Meter, bij een breedte van 20 Meter, zoodat het buitenste gedeelte gebruikt kan worden voor trainen. De bochten worden zoo opge hoogd, dat deze zonder eenig gevaar in den snelsten gang genomen kunnen I worden. Aan de zuidzijde komen de Tribunes met Buffetten, Rechterstoel en verdere benoodigde gebouwen. De stallen, welke een voornaam deel der exploitatie zullen uitmaken, komen schuin hierach ter, in het groen verscholen, geheel vrij en rustig, afgezonderd van het publiek. De ligging, omgeving en de grondslag van den bodem zijn buitengewoon gunstig voor het trainen en overwinteren van renpaarden en dravers, waartoe de prach- tige en beschutte zandwegen en de na- bijgelegen Vlasakkers alle mogelijke -i gelegenheid aanbieden. Om al deze werkzaamheden, op be- I scheiden, doch degelijke leest geschoeid, te kunnen uitvoeren, zal voorloopig een bedrag van f 15000.noodig zijn. Bovengenoemde heeren hebben besloten om de exploitatie van het Sportterrein om te zetten in een Naamlooze Vennoot schap, met een kapitaal van f25000, waarvan wordt uitgegeven een bedrag van f 15000.in aandeelen aan Toonder van f 100. (hiervan is, zooals reeds in den aanhef medegedeeld, een bedrag van f 6000.geplaatst.) Zij zullen voor het j eerste jaar uitmaken de Raad van Be heer, ieder jaar zal één der leden af treden, volgens op te maken rooster, terwijl in de ontstane vacature wordt; voorzien door de algemeene vergadering( 4|| van aandeelhouders, later nader te regelen. De Commissie stelt zich voor, de Baan en het Terrein aan de Vereenigin gen af te staan voor het houden van Rennen, Draverijen, Concours hippique. Wedstrijden, Tentoonstellingen of andere: feesten, tegen vastgestelde vergoeding oh aandeei in de entréegelden, of door der-; gelijke Rennen, Draverijen,Feesten enz. te organiseeren, en de stallen te verhu-. ren voor zomer- en winterkwartier aan de eigenaars van Renpaardon en Dravers^ Uit de opbrengsten van een en ander» zal naar verwacht mag worden behalve" voor afschrijvingen, onderhoud, assuran tiën en andere onvermijdelijke onkosten die hieruit bestreden moeten worden eene behoorlijke rente en aflossing van het kapitaal mogelijk zijn slechts de exploitatie maar eenigszins aan de ver wachtingen beantwoordt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2