toiiog van een stoker. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Maar nu de andere kant. Daar had een moer gezeten, waar de pin mee vastgedraaid was geweest. Er moest dus weer 'n moer komen. Thomas heeft er een gefabriekt van uitgekauwd roggebrood en deze voor 't tweede gat geplakt. De ijzeren pin was alzoo uit den stoel verdwenen en geen haan zou daar verder naar kraaien. Of de uitbreker ook deze ijzeren staaf heeft gebruikt om den deurstijl te bewerken of dat hij dit instrument enkel als verdedigingsmiddel heeft bestemd, staat niet vast. Zeker is het ecbter, dat hij dat dekseloor, gepromo veerd tot steekbeitel als voornaamste instrument heelt gebruikt om den deurstijl te versplinteren. Nu moet men zich die deur en de sluiting ervan goed voor oogen stellen. Aan den binnenkant zit niets, geen knop of iets dergelijks. Aan den buitenkant van de deur zit het slot, en de scheut van het slot, valt in een ijzeren plaat die met zes flinke schroeven in den deurstijl zit vastgeschroefd. De uitbreker heeft niet meer of minder gedaan dan al het hout van den dikken stijl afgesplinterd, tot bij aan de ijzeren plaat was. Hoe lang hij daarover heeft ge werkt, is niet na te gaan. Maar achter een kastje heeft men een heele ver zameling splinters gevonden, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat hij aan dezen arbeid langen tijd beeft gedaan en eiken keer zorgvuldig de splinters achter hel kastje heelt ver bolgen. Toen kwam de beslissing eergisteren nacht. De stijl was tot aan de ijzeren plaat weg gesplinterd. De schroeven hielden geen hout meer, moesten er zoo uitvallen. Een duw tegen de deur en de ijzeren plaat zou door de scheut var> het slot worden weggeduwd en de deur was open. Maar die ijzeren plaal zou vallen. Zou geraas maken. En als dan de be waker zou toesnellen? Hem eenvoudig opnieuw arresteeren? Dan was alle weik voor niets gedaan. Hij bad zijn ijzeren pin, weliswaar maar de be waker bezat een sabel. Neen dal waagde hij zoo niet. Hij moest beter ver dedigingsmiddel hebben. In de cellen staat een werktafel, met 'n blad dat uitgeslagen wordt en op een dikken poot steunt, die met ijzeren schioeven aan het blad zit vastgemaakt. Die dikke, met ijzei beslagen tafelpoot heeft Thomas los geschroefd en dus gewapend den be waker afgewacht. Den rug tegen de deur aangezet, pof daar viel de ijzeren plaat op den grond. Zou dat ge hoord zijn? De uitbreker wachtte eeriige oogenblikken in angstige span ning Het bleef rustig in het huis. niemand verroerde zich, dan maar vooruit naar de kamer der bewaarders. Maar het was pikdonker, bij moest licht hebben. Wel had hij een spiri'us- lamp maar hoe kreeg bij die aange stoken Daar in de verte brandde licht, 'n heel klein pitje en dat was geheel afgesloten. Thomas heeft van bet papier, dat hij had voor het kistjes plakken een stuk genomen en dit door de lucht gaatjes van het lichtje gewrongen, zóó moet hij zijn spirituslamp- hebben aangestoken. In de luchtgaatjes zijn de afgebrande papiertjes nog gevonden. De bewaarder doet in zijn vrije uien aan journalistiek, is medewerker van een rubriek in het weekblad «Avricul tura". Hij moet nu op z'n kamertje aan het schrijven zijn geweest voor dit blad terwijl een verdieping lager de boef uitbiak. Deze vond de kamer der bewaarders leeg, trok een lade open, vond daar een bos sleutels en twee sabels, bracht zijn tafelpoot en zijn pin weer terug naar de cel en is toen veider aan 't werk gegaan Het gebeele buis heelt tiij door- loopen. Den weg naar het Paleis van Justitie, door de zoogenaamde kerk kende bij want bij is wel twintig maal in verhoor geweest. Doch daar kon bij niet uit. Toen is hij naar den anderen kant van het huis gegaan, waar de gedetineerden worden ge lucht. De deur naar de luchtbal kon hij met zijn sleutels gemakkelijk open- kiijgen, maar hij is niet erin geslaagh uit de luchthokken zelf te bieken. Zoo'n luchthok is net'n beestenkooi met ijzeren tralies. Er is geen sprake van door die tralies heen te breken. Thomas heeft getracht er onder door te kruipen. Met zijn sabel heeft hij een hoeveelheid keien losgewerkt, waar een gemeente straatmaker, ge rekend den korten tijd, dat Thomas heeft kunnen wei ken, respect voor hebben zou. De ijzeren tralies zitten echter vastgemetseld in een steenen dorpel, die diep in den grond zit. Toen de uitbreker op deze hinderpaal is gestuit, heeft bij zijn poging om langs dezen weg uit te breken gestaakt. Hij is toen verder gaan zoeken en heeft den weg naar buiten gevonden In de portiersloge vond hij goed licht, de gaslamp heeft daar een regulateur en brandde. Thomas heelt het licht opgedraaid en is toen met zijn sabel de buitendeur aan het bewerken ge gaan. Daarbij beeft hij naast 't slot zóóveel afgesplinterd, tot hij desabel tusschen het slot kon wringen en de scheut van het slot kon doen terug springen. Toen was hij vrij. En toen ontwaakte zijn boevenhumor. Hij nam papier en potlood en schreef: Pretty night, zooveel als «aangename nachtrust", draaide het licht uit, zuinig is hij ook, en ging. Waarheen? Het is nog onbekend. Maar onder Terheijden is gisternacht ingebroken. En verder verneemt het, dat iemand uit Ginneken aan de maréchausseé heeft verteld, dat een man, gelijkende op Alfred Thomas, hem gistermorgen bij de »Di ie Hoefijzers" heelt gevraagd naar den kortsten weg naar België. De «Drie Hoefijzers" is een herberg tusschen Terheijden en Zevenbergscben Hoek aan den zoogenaamden Langen weg, die begint achter bet bekende «Witte Huis". De maréchausseé zijn aan het zoeken in de buurt van Terheijden. Maar het aangegeven spoor wordt niet erg vertrouwd. RECLAME. Dank eij de Pink Pillen verlost hij rich van vreeselijke maagpijnen die rijn leven in gevaar braohten. De heer Isaac Hoogenboom, 29 jaren, Achter klooster 41, te Rotterdam, schrijft ons het volgende: •Gedurende meer dan zeven jaron heb ik aan de maag geleden, en wat zonderling was, ik leed het meeat in de tijdruimte van October tot Mei, gedurende welke ongelukkigerwijze m\jn werk juist het zwaarst en het moeieljjkst was. Het is mij dan ook dikwijls genoeg gebeurd dat ik verplicht was mijn werk door een ander te laten doen. Zoo zou ik heel wat De Heer?lsaac Hoogenboom. kosten bespaard hebben, indien ik eerder de Pink Pillen gebruikt had. Wanneer ik aan tafel was, werd ik dikwerf overvallen door walgiDgen en hoofdpijn die gespaard gingen met benauwdheid en hartkloppingen, en waarop' dan eindelijk brakingen volgden. Ik had geen wil wan mjjn Voedsel, vermagerde erg en had geen krachten meer. Het werd noodig dat daaraan een einde kwam, want ik kon in/het geheel niet meer werken. De Pink Pillenheb- ben een einde gemaakt aan dien treuiigen toestand. Ik had gedurende die 7 jaren heel wat geneesmiddelen gebruikt zonder eenigen uitslag; daarom moet ik wal er toe besluiten dat de Pink Pillen een zeer merkwaardig geneesmiddel zijn, daar zij mij hebben-kunnen geneizen, terwql alle andere middelen niets konden uitrichten. Nu heb ik mijne.'krachten geheel teruggekregen en werk ik^4 uren 's morgens tot 10 uren 's avonds." Slechts een woord willen w\j aan dat welspre kende getuigschrift toevoegen, om te'zeggen dat alleen de geneesmiddellen die óp het bloed werken, een duurzame' genezing der maag ziekte? kunnen geven. He Pmk Pülori zijn de krachtigste hersteller van het bloed, zijn eveneens een volmaakte verstnikei van' het z-ruwst els*), en danken aan de saamw^rking dierbeide kos" bare eigen schappen ea'talrijke genezingen van bloedar moede, bleekzucht, algeme^-ne zwakte, schele hoofdpijn, zenuwpijnen rheumatiek, neurast henie. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Gehuwde onderwijzeressen. De Minister van Binnenlandsche Zaken krachtens machtiging der Ko ningin beschikkende op het adres van het hoofdbestuur van het Ned, Ond. Gen. en bet bestuur van de afd. Rot terdam van dat Genootschap, waarbij werd verzocht vernietiging van het Eotterdamsche Raadsbesluit, om aan drie gehuwde onderwijzeressen eervol ontslag te verleonen, heeft aan adres sant te kennen gegeven, dat voor tus- schenkomst der Regeermg in dez6 geen termen bestaan. De overweging, die den Minister tot deze beschikking beeft geleid, zijn dat het in den regel ge^venscht is, aan een onderwijzeres, die een huwe lijk aangaat, eervol ontblag toe te kennen; dat toch het belang van den dienst misschien slechts in geval van zwan gerschap ontslag eischt, maar dat. wat hiervan zy, vermits zwangerschap en bevalling natuurlijke gevolgen van het huwelijk zijn, en het ongeoorloofd is op kinderloosheid de premie van handhaving te stellen, het ontslag behoort verleend te worden ter ge legenheid van het huwelijk. Woensdagavond sprak ds. S. K. Bakker van Zwolle in de Remon- strantsche kerk over: «De gezondheid der ziel De ziel, aldus spreker, is 't menschen geestelijk leven. Zij heeft, gelijk het lichaam, behoefte aan rust en arbeid Mist ze deze dan kan ze, zoomin als 't lichaam, gezond blijven. De ge zondheid der ziel moeten we bewaren als een kostelijke schat en weeren, al wat ons kan verlagen. Vooral ook toezien met wie we omgang hebben Door omgang met slechte heden worden we besmet, worden we zelf slecht. Voor hem, die zeer sterk is, kan dit geen kwaad. Jezus werd niet besmet door minderwaardigen. Doch niet enkel personen, ook boeken kunnen een slechten invloed op den menscb hebben. Leest boeken, die veredelend, verheflend werken, boeken, wier helden ge de hand zoudt willen drukken. Leest vooral, zegt spreker, den bijbel, niet van 't begin tot 't eind, maar som mige schoone gedeelten. Van 't begin tot 't eind werd deze schoone rede met de grootste aandacht gevolgd. Donderdagavond sprak de heer J. Lamers, Algemeen Secretaris van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers in »de Arend" over: Ons Volks onderwijs en de Openbare School. De Provinciale Pi opagandacommis- sie waarvan deze vergadering uitging, bad de leiders van de verschillende partijen tot debat uitgenoodigd. De neer Van Leut, Hoofd der Katholieke school te Zeist bad aan de uitnoodiging gevolg gegeven, de Chi istelijken had den maar niet geantwoord, ter wijl Ds Vunderink hier schreef, dat hij ver hinderd was doordien hij elders een lezing moest houden. Ook was het onderwerp wel wat uit den tijd. Lamers zeide, dat Ds Vunderink dit laatste niet kon meenen. Lees de christelijke bladen, gaat de predicatie bijwonen en ge mei kt wel, dat de strijd niet uit is. Integendeel. Dit is ook onmogelijk. De school is steeds gebruikt, in de school is steeds gezien een middel om de macht in banden te krijgen. Wie de school heeft, heeft het kind, wie het kind heeft, heeft de toekomst. Iedere partij doet dus zijn best om de school te hebben, als zijnde het middel om de macht in handen te krijgen. Hier komen wij tegen op. Hierom zjjn we voorstanders van neutraal onderwijs, dat harmonische ontwikkeling beoogt. Wat ik zeg, zegt L. is uit de geschiedenis te bewijzen. Elke richting besteedde zorg aan de scholen, zoolang ze de macht in banden had. Zelfs Filips de tweede van Spanje vaardigde een bevel uit, dat de kin deren de scholen moesten bezoeken. Hij was dus nog vooruitstrevender dan de Katholieke partij van voor enkele jaren, die legen leerplichtwet was. Ook de Kalvinisten zorgden na de Hei vorming, dat ze de school kiegen. met om liet kind. maar om het eigen belang té bevoideien. Ze stelden oude knechten, menschen. die nergens meer voor deugden, tot ouderwijzer aan. De school is door hen dan ook schandelijk verwaarloosd. De spreker slaat nu een heel stuk geschiedenis over. Hij bespreekt de Fransche revolutie in vei band met zijn onderwerp. De revolutie is voorbij. In ons land krijgen we herstel van on afhankelijkheid. En 't is merkwaardig, de eerste wet, die wordt uitgevaardigd, is de wet op het lager ooderwijs, om te zorgen den vroegeren toestand niet meer terug te krijgen. Zoo kregen we de eerste openbare school, De Staal hait het werk van de Kerk overgenomen. Aanvankelijk ging het vrij goed. Ook de Katholieke partij was met dit onderwijs ingenomen. Hun kinderen moesten voor de revolutie de Kalvi- nisliscbe scholen bezoeken. De Kalvi nisten waren met deze Staatsschool minder tevreden, en geen wonder. Eeuwen lang hadden ze de macht in handen gehad en nu was dit uit waarom ze tegen de openbare school in opstand kwamen. De oppositie werd steeds steiker, doch daar de Kalvi- nistische partij niet de grootste de sterkste is, kon ze niet veel doen, kon ze de regeermacht niet in handen krijgen tot Dr. Kuyper opstond, die vuur en water wist te vereenigen. De Kalvinisten lieten een deel van hun beginsel schieten en trokken samen met de Katholieken op. Nu begon een lasterkampagne tegen de openb. school met bet bekende gevolg Deze partijen wilden ook hun scholen hebben en vele liberalen verzetten zich niet meer tegen dien eisch. Het doel van deze vergadering is te be spreken welke school het verkieslijkst is. Wordt de bijzondere gedreven door de zucht voor goed en degelijk volksonderwijs Uit de feiten toont spreker aan van niet. De leiders hebben zich niet altijd ontzien, om met hun meeniug omtrent volksonderwijs voor den dag te komen Zoo o.a. Kuyper in »Ons Program". Ook de Savornin Lohman is geen vriend van degelijk volksonderwijs en het Christelijk Ministerie Mackay be gon dadelijk met do wet op het Lager onderwijs te verslechteren. De bijzondere onderwijzers doen natuurlijk hun plicht, doch ze zijn overgeleverd aan de macht van school besturen, die een afkeer van voor uitgang hebben. Dit moet een nadeeligen invloed hebben. Alleen omdat het bijzonder onderwijs moet concureeren met het openbaar moet het goed zijn. Wordt de bijzondere regel dan wordt het onderwijs slecht. De schoolgeschiede nis van België bewijst dit weer. In de openbare school zien we het be ginsel van verbroedering herleven. Alle kinderen, welke beginselen hun ouders ook hebben, zitten broederlijk te zamen, terwijl de bijzondere daar entegen het gruwelijk beginsel van splitsing bevordert. Ge kunt uw kind gerust aan de openbare school toe vertrouwen. De heer v. Lent lichtte in het debat zijn standpunt nader toe en kon het billijken, dat ieder voor zyn begin selen propaganda maakte Hij besprak nu stuk voor stuk de rede van den inleider, welke rede, hij moest bet ook er kennen, zeer logisch was. Met veel wat de spreker gezegd bad, was hij het niet eens. Door voorbeelden toonde hij aan, dat de Katholieken voor verlichting en beschaving en vereeniging waren, ook bewees bij dat Mackay wel voor goed onderwijs was. En de Bisschop van Haarlem heeft een salarisregehng voor de onderwij zers in zijn Bisdom gegeven, zoo uit stekend, dat de openbare onderwijzers zouden wenschen er zulk een te hebben. Lamers beantwoordde den debater kort en zakelijk. De opkomst was talrijk. Zoowel vrienden van het openbaar als van bet bijzonder onderwijs hadden van bun belangstelling blijk gegeven. De Muziekschool der plaatselijke afdeeling van de Maatschappij ter bevordeiing der Toonkunst gaf j.l. Donderdagavond eene uitvoering voor de ouders der leerlingen en belang stellenden Hadden wij bij vorige uitvoeringen reeds meermalen gelegenheid om te wijzen op het degelijk ondei wijs aan deze inrichting., ditmaal, waar in de solo nummers voor het meerendeel de gevorderde leeilingen optraden, die binnenkort examen denken af te leggen op' et instrument hunner keu/e. kwam zulks nog te rrner uil Hetgeen wij hoorden en zagen getuigde niet enkel van harde studie, maar ook van dege lijke leiding. Waar het hier eene uitvoering in meer intieme kring geldt, willen wij niet in details tr eden De liederen van het zangkoor klonken frisch en zuiver en met de kindercantate «Het Ouder huis" waarbij ook de kleine dreumes- es der zangschool meezongen, be haalde de heer Petri een waar succes. Dat wij niet enkel onze opinie hier weergeven, bleek wel uit bel meer malen oververdiende applaus na de verschillende nummers. Donderdag slaagden te Zwolle voor het examen Nuttige handwerken Mejuffi. W L Heere, leerling der Rijksnormaallessen alhier. De luitenant-kolonel C. M. A. Douglas, intendant bij de 4de div. inf. alhier wordt 1 Mei henoemd tot provinciaal adjudant in Zuid Holland, le 's-Gravenhage. Het 5e escadion van bet 2e regiment huzaren onder bevel van den ritmeester P. H. A. Loopuyt, wordt van Venlo naar hier overge plaatst. «Amicilia" zal dit jaar geen abonnementsvoorstellingen organi- seeren. De finantieele resultaten waren van dien aard dat, waar de toestand der sociëteit toch al niet schitterend is te noemen, dergelijke ondernemingen niet gewettigd zijn, Tengevolge van het gevaarlijke spelletje «vuurtje stoken" is op een terrein ten westen der infanterie kazerne over eene groote uitgestrekt heid bet kreupelhout vernield. Sedert eenige dagen hangt bij den beer van den Hooll, drogist aan de Langestraat een witte vlag uit met het opschrift: Wat is Persil Antwoord op die vraag geeft de uitstalling in zijn winkelkast. Ons dunkt dat alleen het zien der ver rassende resultaten met dit wasch- middel verkregen, voldoende is om elke huismoeder dadelijk te doen be sluiten het in gebruik te nemen (Voor nadere bijzonderheden zie achterst, advertentie) Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 28 Februari geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reinoustrantsche kerk. Voorm. 40'/i uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/» uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrge Gereform. Gemeeute. Voorm. 9'/» uur, lezen. 's Av. 5 uur. Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Boonen en erwten. Op de lichtere gronden is de teelt hiervan weinig uitgebreid, alleen in tuinen tieren de «groote boonen" en de «stamboonen" de «peulen en «dop pers," op het veld, de paardeboonen en duiveboonen daar waagt men zich wijselijk niet aan, omdat we vooraf meent te weten, geen goed gewas te krijgen. En er wordt dan ook eenvoudig weg gezegd, dat deze np die lichtere gronden niet willen groeien. Dit is nu weer niet geheel juist. Want de tuingrond is oorspron kelijk toch dezelfde bodem daar willen ze wel groeien. Als er maar mest bij komt, dan willen ze ook op het bouwland wel voort zooveel mest als in den tuin kan op het bouwland niet uit." En dit is volkomen waar. Maar voor een boonengewas mest men in den tuin ook glad verkeerd en daardoor driemaal zoo duur als noodig is. Want de tuin wordt met stalmest vetgemaakt en er is vooral voor boonen en erwten een veel betere en goedkooper bemesting dan met stalmest. Al de stikstof, die daarin aanwezig is en die zoo duur is, is zoo goed als verboden voor een boonen- of erwtengewas. Deze toch eischan in de eeiste plaats kali en kalk, daarnaast, in zekere hoeveelheid ook phosphoizuur, maar de dure stik stof kunnen ze desnoods missen dat bestanddeel van den niest kunnen ze zich verschaflen uit den dampkring die voor 80 procent uit stikstof bestaat. Jammer, dal niet alle planten op die wijze in hun stikstofbehoefte kunnen voorzien. Jammer ook, dat er ook op de lichtere gronden niet meer aan boonen- en erwteuteelt wordt gedaan. Men zal na 't bovenstaande inzien, dat waar men beweert, dat zulks niet kan, zulks een dwaling is, dat bovendien de bemesting niet duur behoeft te zijn, en dat door deze teelt een voedsel voer dieren mensch wordt verkregen, dat zijn wedergade niet vindt, wat voedingswaardebetreft. Daarom probeere men den verbouw dezer gewassen ook op lichtere gt on-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2