Luistert naar Mejuffrouw de Jong Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. elf beoordeelen of z\j de moeilijk heden waarvoor zij komen te staan aandurven of niet, en moeten zelf weten, wat in hun omstandigheden het geschiktste is" het woord is van den heer De Savornin Lohman. Om al die redenen betreuren wij, dat hier van de allerhoogste plaats den gemeentebesturen is beduid, «dat het in den regel gewenscht is aan een onderwijzeres, die een huwelijk aan gaat, op dien grond een eet vol ont slag te verleenen." In den regel wil bier zeggen altijdhet is niet mogelijk dat een gemeente raad welken dezen «regel" volgt, in een speciaal geval zou uitmaken, dat dit huwelijk een uilzondering wettigt; de uitdrukking is dus overbodig. En te meer, nu de koninklijke beslissing aan ontslag wegens zwangerschap goedkeuiing heeft onthouden, zullen gemeente besturen geneigd zijn ontslag bij huwelijk tot vasten regel te maken. Wel wenscht ook de »N. Ct" de gehuwde vrouw, de moeder vooral, zooveel mogelijk in haar buis. Maar metmr. Levy zegt zij «Machtsmisbruik is het indien men, heeftde vrouw trouw plannen, broodsgebrek haar in 't voor uitzicht stelt'.' RECLAME. Luistert naai* Mej. Henriette de Jong, moeders en vrouwen die niet tevreden zijt over uwe gezondheid of die in uwe omgeving personen kent die zich te beklagen hebben. Zij zal u zeggen hoe zij, na gedurende drie jaren geleden te hebben, op bewonderenswaardige wijze is genezen. Mej. Hem ie: te de Jong, geb. Rood- horst, woont op den Kortenoord, te Niewerkerk a. d. Yssel. Deze huismoeder heeft ons het volgende geschreven: Mej. H. de Jong (Cl. Schotel, Rotterdam) »Het verheugt mi[ zeer u te kunnen berichten dat het gebruik „dér Pink Pillen mij het meeste goed heeft gcddan. Seafert ongeveer driejaren was ik onderhevig aan Izulk een ergen toestand van zwakte; dat ik zeffs myn huiswerk niet meer kon/ verrich'en. Óolc leed ik aan maag en lendepijnen, aan schele hoofdpijnen en duizelingen. Mijn eetlust was nagenoeg geheel verdwepep, zoodat ik, door bijna niet m^er te eten en' het weinige voedsel dat ik nam slecht te verteren, uitgeput geraakte en geen voet meer voor den anderen kon zetten. De Pink Pillen hebben in oas plaatsje verscheidene menéchen genezen, eh het getucht dier gene zingen vernam ik, tjjen ik, teleurgesteld door allot gen-esmiddelen "die ik gebruikt had zonder dat zij mi) de geringste baat hadden gegeven, wanhopig was eijfniet m.er wist wat te be gijnen. Ik ben mil de behandeling der Pink Pijlen begonnen/en onmiddellijk ben ik aan hét beteren geaéan. Mijn krachten zijn terug gekomen, myjr eetlust is vooruit gegaan en al mgn kwalen zyn verdwenen. Nu beu ik héél ■wel." •De Pink Pillen zijn een krachtig herstellen v^n het bloeif,' een krachtig versterker van hjH z^iuwstelsaJ'. Aan hen die uitgeput zijn en die artn bloed hebben, bezorgen zij bloed met iederej-gift. Het rijke, zuivere bloed voe^ de orgaiféh en dezen, dat weet gij wel, varken dan alleen behoorlijke zoo lang zij go^fLfevoed worden. Gy begrijp! al het belan^dat het bloed heeft, en bijgevolg begrijpt gj| de ze?r groote geneeskundige waarde der Rmk Pillen. Zij zyn onovertroffen tegen blqSdarmofde, bleekzucht, algemcerfe zwakte,^/maagpijnen rheumatiek, neurasthenie, z^nuwfcitputting. Prys f 1.75 de doo^. f per 6 doozen. Verkrijgbaar bij SnablHé^jflWd-dépothoiider voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Nationale Tentoonstelling van Huisvlijt. Voor de Nationale Tentoonstelling v. Huisvlijt, welke onder de auspiciën van den Volksbond legen drankmis bruik in den zomer van 1910 te 's Gra- venhage zal plaats hebben, heeft zich een eere-comité gevormd. Hieiin hebben zittinggenomen de h.h, mr. Th. Heemskerk, Minister v. Binn. Zaken: ds. A. S. Talma, Minister v. Land bouw, Handel en Nijv. mr. L. H. W Regout, Minister v. Waterst.; Mr. J. G. Patijn, Commissaris der Koningin in Z. H E. C. Bar. Sweerts de Landas Wijborgb, Burgem. van den Haag; A. J. C. Bar. Pallandt v. Neerijnen. Opperceremonietneester v. H. M. de Koningin; mr. F S. v Nierop. lid le Kamer; mr. W. H. de Beaufort, lid 2e Karnei mr. H. L. Drucker, lid 2e Kamer: S M. Hugo van Gijn, lil 2e Kamer; J. F. Cremer. Presid, Direct, der Ne«l Handelrnaatsch prof S. G Everts. Rector-magnificus der Techn. Hoogeschool DelftJhr. Ernest van Loon. en D. F. Scheurleer, den Haag. Nederlandsche Heidemaatschappij. Naar men ons meldt zal het toe- latingsex imen voorden tweejaarlijksche Cursus der Nederlandsche Heidemaat schappij gehouden worden opDonderdag 18 en Vrijdag 19 Maart a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht. Door het Bestuur der vereeni- ging Handel en Nijveiheid" is het volgende scbiijven verzonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: Excelleutie, In het bezit zijnde van het ontwerp- Algemeene maatregel van bestuur als bedoeld bij art. 4 der Arbeidswet, met daarbij behoorende Memorie van toelichting, en naar aanleiding van uwe missive van 8 Januari 1909 aan de Kamers van Koophandel en Fabrie ken in Nedeiland, waai uit wij ver meenen te ontdekken, dat niet alleen beoordeelingen van genoemde Kamers, maar ook van andere corporaties aan Uwe Excellentie welkom zullen zijn, veroorloven wij ons de viijheid, bij Uwe Excellentie er op aan te diingen, Hare aandacht te willen schenken aan het Rapport der Kamer van Koopbundel en Fabrieken te Enschede, waar dit rapport behandelt de ver warming en verlichting in arbeids- lokalen, in het ontwerp behandeld in de artt. 6 en 10. Ons houdende buiten de andere bezwaren van genoemde Kamer, wijl die zijn van meer plaatselijk-tecb- niscben aard, achten wij de opmer kingen omtrent verwarming en ver lichting gegrond, bewezen als zij zijn door ondervinding. Ook het instellen van een Raad van beroep achten wij in 't algemeen in het belang der nijverheid. Weshalve wij Uwe Excellentie eer biedig verzoeken, alsnog wijzigingen in bedoelden geest in het ontwerp te willen doen aanbrengen. Met betuiging van verschuldigde hoogachting hebben wij de eer te zijn, het Bestuur van, (enz Het geschenk van de vrouwen uit alle standen uit de provincie en stad Utrecht aan de Koningin is in een der zalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen ter bezichtiging gesteld De wasch- of kinderkleedtafel is gemaakt van Cuba-mohoniebout en geschilderd in wit ivoor, fijn geprofi- leeid en lijk versierd, en in genre Louis XVI. Dit stuk past gehpel bij het slaapkamer-ameublement van de Koningin en Is vervaaidigd in de fabriek van de fij-i'na B Middelbeek te Uliecht. Verder zijn in eeue vitrine opgesteld /ilveren wa^chgerei, als: sponsen-en z. gpdoos, lampetkan, wascbkorn, karaf, eflz in oud-Hollandsclien stijl afgewerkt .met zoogenaamde parelsnoeien. Deze vooi werpen zijn gemaakt iri de zilvei fabriek vat defn ma BegeeiOudegracht en firma J Brom Duft le Utiecht. Tot het huldeblijk behoort verder een matiasje voor de kinderkleed tafel en een doos, inhoudende dooi «Arbeid Adelt" prachtig bewerkte sloopjes daarvoor. Bij het geschenk zal voorts, vei vat in een doos, een lij-tder namen gevoegd worden van degenen, die tot het re- schenk hebben bijgediagen. Ds. K de Hollanderzal op Zondag 21 Maart a.s in de voormiddag gods dienstoefening door Ds. Vunderink als predikant bij de Ned Herv. Gemeente alhier worden bevestigd. Des avonds zal de nieuwe leeraar zijne intrede houden. Tot bestuursleden der vereeni- gitig «de Ned. Hervoimde Kerk« zijn gekozen de heeren ds. G. W C. Vun derink, P. Stienstra. A G. Couveé. N. Veis Heijn, W. Kleber, J. Klink, J. Kraan, W. van Surksum en C. W F. Reijckers. Voor het examen in de nuttige handwerken slaagde te Utrecht alsnog mej. G. A. de Blaauw. De heer E. P. J. van As, com mies le klasse bij de H. IJ. S. M chef van het vrachtgoederen Kantoor dier Maatschappij alhier, is met ingang van I Mei a.s. overgeplaaK naai Apeldoorn. Mr. J. Heyligers, als raadslid dit jaar aan de beurt orn af te treden, wenscht als zoodanig niet weder te worden herbenoemd. De le luitenant J. J M. de Waal, van bet 2de regt. huzaren te Venlo, wordt 17 Mei gedetacheerd bij de rijschool. De le-luit. adj. J. Alma van het 5e reg. infanterie wordt op 25 Maart a.s gedetacheerd bij de 2e divisie Kon. Maiecbaussee te Maastricht. De Vereeniging «Handel en Nijverbeid« vergaderde Donderdag 11 Maart in «de Zwaan Nadat de notulen door den secretaris, den heer v. d. Wal, gelezen en onver- andeid goedgekeuid waten, kwam punt 1 van de Agenda aan de orde: Wijziging van art. 15 huisli. regle ment. Met algemeene stemmen aan genomen. De heeren de Jong, van Zalingen en Fredeiiks werden gekozen om de rekening en verantwoording van den penningmeester na te zien. Ze namen hun benoeming aan. Als nu kwam punt 3 aan de ordeBespre king colli ctieve verz. tegen weit. aansprakelijkheid. Dtt onderwerp werd ingeleid door den beer Snitzei van «Fatum». Deze besprak de wet op het Arbeidscontract en raadde een ieder aan het risico aan een maatschappij over te dragen. Hij schelste den toestand van den werk nemer, voorheen en thans en noemde deze wet het economisch toevluchts oord van den werkman. Gold eerst bet concurientiesysteem, zoodat de werkgevei de meest bezwarende con- trakten kon doen teekenen nu is zooteis niet meer mogelijk. De patroon was de machtigste Hij kon zijn reiziger b.v. bij ontslag verbieden vijl jaar lang voor een andei te leizen. Er was dus wel een wette lijke regeling noodig. Wat de sprekei vei der mededeelde hebben we door toedoen van «Handel en Nijverheid» reeds lang voor de invoering van do wet op het Arbeidscontract gehoord, waarom het onnoodig is hierop verder in te gaan Dit was trouwens ook niet het doel van de lezing, 't welk was 't een en ander te hooien over collec tieve verzekeiing tegen welt. aan sprakelijkheid en of de premie bij een zoodanige verz niet beduidend lager zou zijn. Dil vroeg ook de heer v. d. Meide doch kreeg geen zoodanig antwoord, en dit kon ook niet, omdat de gegevens ontbraken, dat reeds zaken konden worden gedaan. Trouwens het Bestuur zal ook wel rle voorwaarden van andere maatschappijen viageu en daarna met de voordéeligstë én solied ste het conti act sluiten. De vooizittei dankte den inleider en meende, dat bij meerdere bekendmaking van hel arbeidscontract de werkgever zal inzien tioe groot zijn verantwoordelijkheid is Punt 4. 1 Ingekomen een schrijven van Eelirik Schuurman, dat bij zijn lezing tot nader orde moet uitstellen 2 Een schrijver van de Midden- standsvereeniging te Bussum, de wenschelijklieid uitdrukkende om tot een federatie te komen van veteeni- gingen uit den omtrek. Wordt behandeld in de eerstvolgende Bestuu' svergadering. 3. No. 10 van «Weg met den Woekei Dat het Bestuur gewaaideerd wordi om zijn activiteit, blijkt uit het feit, dat zich zes candidateu hebben opge geven. Bij het punt mededeelingen gaf de lieer v. der Wal als zijn meenmg le kennen, dat het zaak was zich zoo spoedig mogelijk tegen Wettel. Aanspi. te verzekeren. Het Bestuui pakt ook deze zaak aan en zal ze stellig tol een goed einde brengen. Hieina sloot de voorzitter de ver gadering onder dank voor de trouwe opkomst. Het eerste elftal van Quick speelt morgen op baar terrein aan den Leus- derweg tegen G. V. C. uil Wageningen. Naar het «Amersf. Dagblad" ver neemt zijn de Hagespelers, onder lei ding van Eduard Vei kade, voornemens in April hier nogmaalseen voorstelling te komen geven, ditmaal van een modern stuk. Ook schijnen er nog plannen te bestaan voor een opera- concert, te geven door artisten van de Noord Nederlandsche Opera, waar van mejuffrouw Cateau Esser de artis tieke leidster is. Ds. den Hollander zal bij gele genheid van de uitvoering, te geven boor de Chr Zangvereniging «Louft den fleer.u np 24 Maait a.s. ui bel Calé de »Arend« spreken over het onberwerp «Lied en Le-en Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Jortskeik niet door ons opgenomen De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 14 Maart geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remoiistrantsche kerk. Voorm. tO1/» uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 57» uur, Ds. Donner. Beide keeren coll hulpbeh. kerken. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, lezen. 's Av. 5 uur, Lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57» uur, Godsdienstoefening. Naar het Centr. Bureau van den Volksbond tegen drankmisbruik ons meldt, bedroeg in 1908 bet verbruik van veraccijnsd gedistilleerd, berekend naar de opbi engst van den accijns, per hoofd der bevolking 7,07 Liter ad 507». In 30 jaren tijds, d.i sedert 1877 toen het veibiuik het hoogst was: 9.98 L. is het dei halve met bijna 3 L of ruim 29 p Cl. vei minderd Sedert 1902, toen het hoofdelijk verbruik 8 05 L. bedroeg, dus over de laatste zes jaren was die vermin- deiing bel sterkst, nl. 1 L, Het llilveisumscbe Mannenkoor hoopt 16 September zijn 25-jarig bestaan feestelijk te vieren. In beginsel is aangenomen een voorstel van bet bestuur, om alsdan een groot vocaal en instrumentaal concert te geven, waarbij de medewerking van alle Hilversumsche zangers zal gevraagd worden. Wat Engeland de sport kost. De spoit, die wel hel levensgeluk van den Engelschman schijnt uit te maken kost meer dan een der staats budgetten. Een Amenkaansche Revue geeft de volgende becijfering Vossenjicht 108 millioen gulden; schieten 101% millioen; visscben7V4 millioenharddravetij 132V4 millioen; zeilen 33 millioen; jacht 4 millioen; polo l'/i millioen; golf 9 millioen; loeien 7 millioen; voetbal en cricket 116% millioen dat is te zamen een half milliard en een half millioen gulden. Het was laat in den avond van 22 Januari 1905 Het plein voor hel Winterpaleis te Petersburg bood een vreeselijken aanblik. Overal stapels lijken en stervenden, slachtoffers van de fusillade, welke dien middag bad plaats gehad. Bt-hoedzaam sloop een enkel persoon tusschen de lijkeu en de kreunende gewonden door en zochl blijkbaar een bepaald persoon. Einde lijk stond de zoekende stil, bet do6 scheen bereikt. Een gewonde in priester gewaad werd opgetild, toen een kort onderzoek; liet bleek dat de man nog leefde. Toen haalde de stille zoeker een schaar uit den zak, knipte de lange haren van de gewonde af opdat deze met hei kend kon worden, eu droeg hem op zijn schouders weg naar ee plaats, waar hij buiten bereik van de politie was. De gerende priester was de bekende Gapon en zijn redder een zekere revolutionnair, Rutenberg genaamd Zoo luidt de sage over Gapon's redding Gapon vluchtte later naar het buiten land, knoopte betrekkingen aan met di- Russische regeering, die hem 30 000 Rbl. betaalde voor diensten, die hij aan de politie had bewezen, en werd, toen zijn verraad aan de zaak der revolutie bekend werd, vermoord En zijn moor deuaar was dezelfde Rutenberg die hem betrekkelijk kort te voien, volgens bovengenoemde sage, met zoo vader lijke zorg ut veiligheid bad gebracht Dit verhaalt deze zelf in een publi catie, die dezer dagen is verscnenen en waarin hij tevens bijzonderheden mededeelt over Gapon's verraad en over de wijze, waarop deze ook hem tot verraad had willen overhalen. Koude in Februari. H. schrijft in de «Zutf. Crt,"Ouk ile laatste maand van den winter brengt ons meet malen vrij wat votst het is echter tegen heleinde daarvan zelden zoo aanhoudend koud, als thans hel ge>al was. Vooral de laatste week van Februari had ditmaal een beirekkelyk lage temperatuur. Deze, voor dit tijdsverloop normaal klein 37» Fahr., was nu klein 30», wel een verschil met de temperatuur van het laatste zevental dagen dier maand in 1900: 46°. Februari 1895 en December, waren de koudste maanden van het laatste twintigtal jaren beide met eene tem peratuur van slechts 23.5°, de tempe ratuur der afgeloopen maand was 32.5°. De temperatuur der laatste week van Februari 1895, ruim 32° was echter nog een tweetal graden hooger dan de nu afgeloopen maand. Geen der nachten van dit tijdverloop was nu vorstvrij van acht tot twaalf in een zevental elkander opvolgende nachten is voor dezen tijd van het jaar dan ook wel van beteekenis: het was dooreen des nachts een negental graden te koud. De 2oste der maand was hiervan de koudste dag, de hoogste temperatuur van den dag was toen niet meer dan klein 28', zijnde een groote drie en dertig graden lager dan op denzelfden datum van 1900. toen deze ruim 61° bedr oeg. Er werd in de afgeloopen week zeker niet ten onrechte over de voor bet jaargetijde te groote koude ge klaagd. Ook een middel In Bi etagne bestaat hel eigenaardige gebruik, dat bij een verloving de jongeman aan het meisje een kleine som gelds 5b of 100 francs, al naar zijn financieele draagkiacht, geeft, bij wijze van waarborgsom. Raakt de vei loving af door de schuld van het meisje, dan geeft zij het geld teru»;maakt echter da an dere partij het uit, dan mag het meisje het geld behouden, als scha deloosstelling voor de teleurstelling. Te Pont l'Abbé heelt een slim juf fertje van dit volksgebruik misbruik gemaakt. Niet ten onrechte noemde men haar de «eeuwige verloofde." want zij heeft niet minder dan zeven maal het jawoord gegeven. Zij wist dan echter haar gelukkige aanstaande zoo pessimistisch te stemmen voor de toekomst, die zij samen te gemout gingen, dat hem de moed in de schoenen zonk en hij haar het woord teruggaf zoodat zij den borg tocht behield. Zoo had zij langzamerhand al een aardig sommetje bij elkaar, maar na de zevende maal kwam er geen nieuwe candidaat opdagen: de trouw lustige jongelui uit den omtrek hadden haar doorzien. Groote verwondering in bet dorp dus, toen het plotseling bekend werd, dat het meisje trouwen ging- Haar bruigom bleek een matroos te zijn, die drie jaar op zee was geweest. Al vóór zijn vertrek waren zij het samen eens geweest: het meisje had de verlovingen eenvoudig beschouwd als een middel, om een bruidschat bijeen le brengen. Het late voorjaar. De winter van 19081909 is merk waardig lang blijven hangen. Daardoor wordt eenerzijds voor den landbouw nut, anderzijds ook schade veroorzaakt, (let nut bepaalt zich voornamelijK tot het dooden van veel schadelijk gedieite, dat wel felle koude kan door staan. doch tegen gestadige afwisseling van dooien en vriezen niet bestand is, en in het terughouden van al wat bij 't zonnetje graag ontbotten wil en dan later, bij eventueele nachtvorsten, die zelden uitblijven, zijn voorbarig heid met een ontijdigen dood moeten bekoopen. Dit r.ut is niet te onder schatten. Maar een laat, koud voorjaar heeftontegenzeggelijkook zijn nadeelen. De op het veld staande wintei gewassen lijden evenzeer van herhaalde wisse lingen in de temperatuur boven en onder nul, en 't gevolg ervan is een dunne stand en verzwakking van 't geen er ovei blijft. Edoch de levens kracht in de laatste is gebleven. Nu ts bet zaak te zorgen, dat deze wordt opgewekt en de planten zich flink kunnen ontwikkelen. Ze zullen dan de kou le nachten, die komen, kunnen doorstaan, zonder dat stilstand in deu groei is te bespeuren. Waar de gewas sen dun staan en men niet zeker is van een rijken voedingstoestand, daar helpe men door wat kunstmest bij. Als ovei bemesting geve men wat Patentkali (100200 K.G per 11 A henevens een ot andeien suksiofmest (Cnihsalpeter, bijv. 100 K G. per H A.) en superphosphaat (100 a 200 KG) Deze meststoffen lossen snel op in den bodem en voeren direct opneembaar voedsel aan de plantenwortels toe, waardoor snel wordt geholpen, wat hier noodig is, vooral met het oog op

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2