BINNENLAND. henteknur Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van een vrij schuchtere natuur, en in 'i halfduister van de gang had zij wel gemerkt, dat de bezoeker een hooge- hoed op had, maar niet, hoe dat ding er eigenlijk uitzag... De vreemde meneer had erg raar gedaan. Gefluisterd, gestameld... Al maar buigend... Excuses makend... Zaak van gewicht... Al was 't maar een minuutje. Belangrijke... Juilrouw Elskamp werd er eigenlijk wat «eng" van, zooals ze later zei- Keetje, de dagmeid, was net wegge gaan. En Jan, d'r man, kon, ging hij eenmaal goed onder zeil zoo schrikkelijk-vast slapen... Den vorigen avond had zij, in haar krantje, gelezen van die «insluipers"... Een mensch is er tegenwoordig »koud" om, vöördat-ie... «Wacht u een oogenblikje," zei zij. En begon haar man wakker te schudden. «Jan JanDaar is 'n mebeer om je tespreken...Wordtdan toch wakker!" Na eenig wrevelige knorgeluiden rees aannemertje met een ruk op. Keek baar met verwezen oogen aan... Hoorde vanmeneer, om hem te spreken... Was ineens op de been. Klaar wakker. Trok een jolig-verhelderend gezicht... 't Was hem dien ochtend tegenge- slagen. Iets, waar hij op gerekend had. bleef uit.Een mooi zaakje. Z'n vrouw bad direct gemerkt dat iets hem «dwars zat". «Dat is Van Delden I" Töcb gekomen Mooi zoo!" Gauw-gauw z'n vest dicht. Das netjes-gedaan. Jas afgeborsteld... Ze moest hem schoone-zakdoek geven. Z'n haar wat recht-kammen... Die Van Delden zag er altijd zoo piekfijn uit... Bij-voorbaat joviaal-glimlachendde hand al uitgestrekt... In de gauwig heid sigaren bij zich gestoken... Zoo kwam aannemertje de voor kamer binnen, waar bezoeker door z'n vrouw met de allergrootste vrien delijkheid in gelaten wasStoel ge presenteerd... Gevraagd, of 't meneer niet te koud was. Praatje over 't weer... Raam tochtte beusch niet?... D'r man zou direct komen d Wel, waarde heer Van Del..." wou hij zeggen... Bleef staan in stomme, sprakelooze verbazing... De blijdschap over 't töch-in-orde komen van mooi zaakje weg. Wrevel over gestoord slaapje terug... Daar stond... meneer «Edison"! Bleek als een, die op 't punt staat te bezwijmen. De armen naar hem uit strekkend... Uilbrengend onbegrijpe lijke slamel-woorden... 'tViel juftrouw Elskamp op dat de deur van de voorkamer half-open bleef. Zou die bezoeker dan toch?.. Ze had 'm toen ze hem beter kon zien, toch al zoo vreemd gevonden... Ze sloop naar de deur. Luisterde... Hoorde rare, huilerige, smeekerige woorden En plotseling de stem van d'r man... Woest... Razend van woede... «Schoft, dien-je bent! Mot-je me daarom Zij naar binnen... De bezoeker lag op de knieën. De tranen stroomden hem over de wangen. En zijn oogen waren, in onzegbaar- smeekend bidden orn erbarming, ge richt naar Elskamp... Zij had d'r man bij een arm gegre pen, want zij wist.. Als Jan diiltig werd «Die schooier!" riep de aannemer, en 't was goed dat de juffrouw hem beet bad.«Die scburk heeft m'n hand- teekening nagemaakt om geld te krij gen voor z'n zoogenaamde uitvinding- Heeft ons zitten verlakken met z'n praatjes over duzenden, die hij... Evers heeft wel gelijk gehadZoo'n ge- meene oplichter!.. Ik heb den vent nog wel voor mijn kosten laten zuipen. Dacht-ie zekerdie Elskamp is gek genoeg.Dien vent kan ik wel eens te grazen nemen... We zullen je, lee- lijke bedrieger.We zullen je Juftrouw Elskamp gilde van schrik, want Jan had zich van baar losgerukt... Stoof op »Edison« aan Maar de schrale man vloog al heen. In de gang hoorde men het schreien van z'n wanhoop. Ze hoorden de straatdeur opengaan... Elskamp naar beneden, want hij dacht: die schooier steelt me water te graaien valt... Hield inspectie. Miste niets... Keek de straat in... Zag, heel in de verte, een figuur, die voortrende. Rende.. Als voortgejaagd- gez weepidoor doods angst... Nu toch al een jaar of vier „a zijn veroordeeling wegens valsch- geid in geschrifte en verduistering is »Edisor>« een der «bekende straat figuren» uit het donkerst der groote stad. Hij sjokt rond inet een paar smoe zelige potlooden in z'n hand. Blijft dan wachten, wachten... Telkens tik kend tegen de rand van z'n hoedje... Totdat men hem een cent geeft. Hij woont in een slop, op achter kamertje van krot, dat stellig tot de »onbewoonbare<( behoort, officieel dan of wi l officieus. Als-ie hier of daar wat heeft opgedaan om een stukje te eten, dan kruipt hij naar z'n muf- stinkend bokje, dat-ie deelt met een anderen ellendige. En is 't dan eens «meegeloopen®, op 'n dag, heeft hij een stuk of wat extra centen bij elkaar, dan gaat »Edison« na wat gegeten te hebben zitten in een boek van 't mufle woonhok. Steekt hij een lampje aan, waarvoor bij de olie in een fleschje heeft meegebracht. Zit hij met z'n gore, sidderende handen te prutsen, te draaien, te knutselen met allerlei schroefjes en stukjes blik... Druppelt-ie olie in een tinnen bakje... Wurmt en prutselt-ie totdat de olie in bet lampje is uitgebrand... En wie dan let op den ellendigen straatschooier, door de maatschappij uitgestootenop den ex-gevangene, die als een rampzalige zwerveling ronddoolt en om wien niemand zich meer bekommert... Wie, op zoo'n uur, na «voordeelig dagie«, op 'm let, die zal zien, hoe er op zijn gezicht komt een geluksglans... Hoe er in de uitgebluschte oogen opleeft eene flikkering van hoop... Hoe bij prutsend met zijn wieletjes en schroefjes vergeet z'n jammer, z'n armoe, z'n schande. Hoe waanzins illusie, die hem te-gronde bracht, nu voor hem is de eenige troosteres in de duisternis van ijskouden levens nacht... Maitre Coibeau. RECLAME. De Pink pillen vormen de beste lentckuur/ en zyn het krachtigst rnidd-.-] Tegen bloedarmoede. Schaf u vancjóag nog eenige .doosjes Pink Piüey' aan en begin <3e weldadige behandeling er mee,, of doe haar begihnen door de personen uwer cm£ /ving wier gezqhdheid te wen- scfien over laat. De^Pink Pillen geven bipei^én krachten zy bevorderen oelust en bézorgen een uitmun- tehdévspysyertering. Zy wekken alle organen op en bevorderen aldus de uitdryving dér giftige stoffen die gedurende het barre jaargetyde ons lichaam zyn opgehoopt. Zy onovertroffen tegen bloedarrritfede, bleekzucht, maagkwalen, doeningen, rheumatische Prijs f 1.75 de doos,../ per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Vereenvoudiging van onze spelling. In November van het vorige jaar werden door het hoofdbestuur van de «Vereeniging van Hoofden van scholen in Nederlander den volgende stellingen geformuleerd en met bijbeboorende toelichting aan het oordeel der afdee- liDgen en algemeene leden onderwor pen. I. (Eenheid.) In de eerste plaats is het noodig, dat voor de schriftelijke afbeelding der woorden regels gelden, die algemeen worden gevolgd waaruit voortvloeit, dat op alle scholen in Nederland eenzelfde spellingsysteem behoort te worden onderwezen. II. (Eenvoud.) Een eenvoudig spel lingsysteem is zoowel voor de maat schappij als voor do school van groot belang. III. Om tot de wenschelijk geachte eenheid en eenvoud te geraken is, voor zoover, het inrichtingen van onderwijs betreft, ingrijpen der over heid wenschelijk. IV. Het is wenschelijk, dat van overheidswege eeu commissie worde benoemd om te onderzoeken, welke vereenve>di§>m»a tokeefea te werden it. V. Het is wenschelijk, dat onze Vereeniging zich tot de Regeering ivende met het verzoek, een zoodanige commissie te benoemen. We vernemen, dat deze stellingen, blijkens de antwoorden, door de af- deelingen en de algemeene leden in gezonden, overal rnet de grootst mogelijke eenstemmigheid zijn aange nomen Heden is door het hoofdbestuur een adres gezonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin de aandacht van Z.Exc. op boven staande gevestigd wordt. Handelsbl. In de morgengodsdienstoefe ning werd jl. Zondag Ds. K. den Hol lander, door Ds. Vunderiuk in zijn predikambt bij de Ned. Hervormde gemeente albier bevestigd. Ds. Vuu- derink bad tot tekst gekozen Lucas 10: 16. In den avonddienst hield de nieuwe leeraar zijne intreerede naar aanlei ding van II Corentlie 4:7. Beide keeren vulde een talrijke schare bet Keikgebouw. De gemeente zong den nieuwe leeraar toe gezang 91 3. Do Kiezerslijst voor 1909/1910 is jl. Maandag vastgesteld. Zij telt "2723 namen en ligt ter secretarie voor een ieder ter inzage. Ieder ingezetene is bevoegd tot 15 April eventueele verbetering dezer lijst bij het gemeente bestuur aan te vragen. Men overtuige zich dus intijds of zijn naam er op voorkomt om bij verzuim tijdig te kunnen reclameeren. Voor liet examen in de nuttige handwerken zijn geslaagd de dames A H de Noo en C. E. Mensing. De heer L. R. Sinnige, assistent aan bet Chemisch laboratorium der rijks-universiteit te Utrecht is met ingang vaü 1 Mei a s. benoemd tot eerste assistent aan het Rijks land bouw proefstation te Groningen. Tot onderwijzer in de Neder- landsche taal aan de Christelijke Nor maalschool alhier is benoemd de beer J. A Weenink, boofd der Cbr. School te Scherpenzeel. De vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen zal a.s. Zaterdag en Zondag eene collectie schilderijen en aquarellen exposeeren, behoorende aan verschillende stadgenooten. tot dit doel bereidwillig in bruikleen afgestaan. I» eene door de Oranjevereni ging c,-jf. Maandag uitgeschreven ver gadering van een aantal vereenigingen w4rd besloten bij de vervulling der ^Blijde verwachting in ons vorstelijk gezin, op nader vast te stellen datum in de muziektent in het plantsoen eenige zangnummers uit te voeten terwijl des avonds eene fakkeloptocht zal worden gehouden, waarbij aan den burgemeester en aan den generaal- majoor der 4e divisie, als houders van het gezag, eene serenade zal wordeD gebracht. Bij de gisterenochtend ten raad- huize gehouden aanbesteding der vergrooting van de gasfabriek werd ingeschreven door: J. Wildeman en L. J. Hemels, Amersfoort, f40,423; N. Wolswinkel f39,540; A. de Ruiter. Hilversum, f39,470; 1). Veiborg en Fransen, Amersfoort, (39,372; H. W. van Genderen, Amersfoort, f36.800; J. van Harpen, Amersfoort, f36,626; B. de Bruin, Weesp, f33,200; W. H. Weijers, Tilburg, f31,989. De gunning is in beraad gehouden. De j.l Maandaggehouderipaarden markt kenmerkte zich door groote lusteloosheid. Er werd weinig ver handeld. De aanvoer was anders groot genoeg. Ongeveer 400 paarden. 20 veulens en 70 hitten stonden aan de lijn. Men besteedde voor luxe paarden f400.f575; weikpaaiden f175 f 350 slachlpaarden f 60f 100 veulens f60f180; bitten f80f200 De markt werd niet door buiten landers bezocht. Van wege het Aniersfuoortsch Vrijwilligerskorps zal eeno cursus ge houden worden voor korporaal en sergeant. De lessen zullen gegeven worden door actief dienende onder officieren van hel leger. Zij die bij dit korps een der ge noemden rangen behalen, kunnen bij gebleken geschiktheid daarin bij het leger overgaan. Voor a.s. miliciens dos eea bafUnkwej». Rijkspostspaarbank. Wij vestigen andei maal de aandacht op het feil dat, wegens inlagen van f25.en hooger, doorden Directeur der Rijkspostspaarbank voortaan geene kennisgevingen meer worden verzon den. De wederopbouwing van bet perceel Uirechtschestraat 33, onder bebeer van den architect M. Klijnstra, is bij aanbesteding gegund aan den laagsten inschrijver J. Verbeij alhier. Aan de firma J. C. van Eijbergen Zoon is, na onderhandsche aan besteding van den architect G. van Arkel te Amsterdam, bet bouwen van twee villa's te Maarn opgedragen. Mej. Meyboom, directiice van de nieuwe Amsterdamsche Huishoud school, bield zaterdag in de Indus trieschool hier een causeiie over 't nesprokene op 't congres te Freiburg. Ze deelde o.a. mede, hoe dit onderwijs in Zwitserland is ingericht, en dat de Katholieken zooveel tot verbetering ervan hebben bijgedragen. Ook waren op bet genoemde congres vele landen officieel vei tegenwoordigd. Nedeiland niet. De leiding was in uitstekend goede handen; de zaak kon hierdoor in haar geheelen omvang behandeld worden. Uit jaarverslagen, die de spreekster voorlas, bleek dat dit onder wijs met vrucht in l'alestina en Japan gegeven wordt. Het Huishoudonderwijs heeft in Zwitserland nietzoo'n viuclit genomen als in ons land. Practijk is daar hoofd zaak. Het volgend congres wordt waaischijnlijk te Brussel gehouden, waar spreekster hoopte dat Nedei land dan vertegenwoordigd zou zijn. De heer Th. Sanders, de vooizitter,dankte baar voor de belangrijke rede en de aanwezigen voor de belangstelling. In eene openbare vergadering der Antie-Revolutionaire Propaganda club «Groen van Prinsterer op Don derdag 25 Maait 1909, des avonds 8 uur, in «Het Valkjt« zal de Heer N. Oosterbaan, van Doesbug spieken over: «De stembus van 1909.« Door den gemeenteraad van Leeuwarden is aan den heer A. J. Krieger alhier concessie verleend tot bet leggen eener paardentram in de gemeente. Het tiende Jaarverslag, over 1908, van de Naaml. Vennootschap «Volks huisvesting!!, gevestigd te Amersfoort, vastgesteld in de Bestuursvergadering van 15 Maart en uit te brengen in de aandeelhouders-vergadering van Maan dag '29 Maai t, is in druk verschenen. Daarom zij het volgende ontleend: Evenals de beide voorafgaande jaren was 1908 voor de Vennootschap een tijdvak van rustigeontwikkeling, waarin zich geen enkele beteekenende gebeur tenis heeft voorgedaan. Over de verhuring der woningen bestaat geen reden tot klagen. Er kwamen in 1908 uit 62 woningen 17 verhuizingen voor, welke 43 weken huur deden derven. De woningevorderde huurschuld bedroeg op 31 December f64.49, waarvan waarschijnlijk nog 150 zal kunnen geïnd. De uilkomst der verhuringen is dus nog iets beter geweest dan in bet reeds vrij gunstige jaar 1907, toen, tengevolge van 19 verhuizingen, 58 weken huur gemist en een bedrag van f25 ais oninvorderbaar afgeschreven moest worden In het Bestuur der Vennootschap kwam geen verandering. Aan huren en. pachten werd op liet hoofd «exploitatie-rekening» ont vangen f 6013.59', tegen f5994.65'in 1907 en f6092.76' in 1906, terwijl de lasten op de zeilde lexening hebben bedragen f1569 58, tegen f 1481.41' in 1907 en f1554 50 in 1906. Orn aan aandeelhouders een overzicht te geven uit welke onderdeelen deze betrekkelijk hooge post van uitgaven beslaat, wordt gegeven een specificatie der kosten van exploitatie, zijnde aan Grondbelasting f 377.86, Straatbelas- ting 1 109.22, brandassurantie f 73.13. waterleiding f395 31, schoorsteen vegen f25 90, schilderwerk f340.25 smidswerk f30.65, loodgieterswerk f'21.07, metsel en timmerwerk f97.89, kleine repaiatiën f96.25 en aan diver sen f2.04; totaal f1596 58. Van de hypothecaire schuld werd f 1012.03 afgelost, terwijl aan dividend werd betaald f 1657.50, zoodat van vorige jaren nog f357 onafgehaald dividend te voldoende blijft. Op de onroerende goederen werd f 1023.93 afgeschreven, waardoor de woningen met schuurtjes en onbe bouwde terreinen nu een balanswaarde èebbea van f 99656.89. Het reservefonds bedraagt thans f 4071.22 en heston 1 op 31 December 1908 uileen perceel in de Mooijer- straat f150, vier aamleolen in „Volks huisvesting!! f 1000, f 400 rerlifieaten N. W. S. 2'/, pCt ad 76pCt. f 304, f600 certificaten N W. S 3pCt ad 90 f544.50, f2000 3'/, pCt. Obliga- tiën gem. Rotterdam ad 97'/« pCt. 11950, contanten f122 72; totaal f4071.22. Zooals uit de Winst- en Verlies rekening blijkt kan over 1908 aan de aandeelhouders weder eon dividend van 3 pCt worden uitgekeerd. Amersf. Crt. De vereeniging H. Catbarina van Siena verstrekte in liet afgelonpen jaar (Maart 1908 tot Maart 1909:) aan arme zieken en behoeftige kraam vrouwen. 88 lakens, 86 sloopen, 78 vr. hemden, 14 rn. hemden,74jakken en 12 boezeroens. Kindergoed 130 lakentjes, 66 sloopjes, 85 ponnetjes, 130 hemdjes, 169 luiers en 66 wollen luiers. Daar de vraag naar goederen voort durend grooter wordt, wordt de ver eeniging ten zeerste in uwe mild dadigheid aanbevolen. Muntbiljetten. Nog maar tot het einde van deze maand zijn munt- (geen bank)biljetten van f 10 en van f50 geldig. Na dien tijd zijn ze niets meer waard Men wissele ze dus nog deze maand in bij een der Rijkskantoren. 390ste STAVISI.OTEIvli. Eerste klasse. Trekking van 2223 Maart 1909. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 665 671 5354 5356 8584 8590 10280 10287 16216 17231 17332 17350 en 17356. Te zamen 13 prijzen. Stoomvaartberichten. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Mij. «Nederland. «Koning Willem Ia arriveerde te Genua 20 Maart. «Oranje® vertr. v. Amsterdam 20 Mrt. arriv. te Southampton 21 De Emir van Afgahanistan, die on langs een samenzwering tegen zijn leven heeft ontdekt, of althans meent ontdekt te hebben, heeft eenige honderden van zijn onderdanen laten gevangen nemen, voor kanonnen binden en in stukken laten schieten. Eiken dag wordt er een troepje men- schen op die manier gedood. De Zuidpool bereikt. De Pall Mall Gazette deelt een bericht mede, te Londen ontvangen, dat de Britsche Zuidpoolexpeditie, onder luitenant Shackleton, de Zuid pool heeft bereikt. De schade, door de over stroomingen van de Elbe aangericht in de mark Brandenburg, wordt ge schat op ongeveer 12 millioen mark. Er wordt veel armoe en gebrek geleden. RECLAME. STADNIEUWS. Hoe wolkom is ons goed nieuws uit onze stad. De Heer P. van der Heijden, Stovestr. 10 te Amersfoort, deelde ons 15 December 1904: mede Ruim drie jaren ben ik aangedaan geweest met een hevige pijn in den rug cn lendenen. Ik kon haast niet meer bukken en nfct zal U duidelijk zijn, dat mij dit/bij mijn wak als smid, ver bazend veel moeite en last Veroorzaakte. Ik wist niet, waaraan deze pijn baar ontstaan te danken had, 4©ch waarschijnlijk had ik dit door een koude opgeloopen bij mijn; werk. Toen men mij zeide, £at Poster's Rugpijn Nieren Pillen tstekend middels/waren om rugpiin ide zulk een te gcnezei^ heb ik hier dadelijk een proef mede genomen jen bhn zeer darikbaar U te kunnen melden, dat deze mij yi'aen tijd van ongeveer tweo weken geheel" genezen hebben. Ik kan ze dan ook- met vertrouwen aan lijders aan rugpijn recomn^ndccren. Den $en Augustus 1907 voegde de Heer van der Heijden hier nog aan toe: Mijn genezing heeft jjetoond een blijvende te zijn geweest. Ik heb thins niet meer den minsten last van mijn vroegerti kwaal cn dat dank ik alleen aan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Ik, cfiodcrgeteek-etide, verkla; slaande waar-is en machtig maken op "elke wijze, die U gi P. van der Heijden. Het waren de échte Foster'sLRugpijn Nieren Pillen, die den Heer van der Heijden genezen hebben. Verzekert U dat gij genees middel krijgt, de handteekening van James Poster staat op elke doos. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel f 1.75 voor één- of flO.- voor zes ftften. I dat het boven- het publiek te feddunkt. (w. g.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2