BUITENLAND. y De Pink Pillen Vjf BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. bereiken, de eerste zal zijn om te erkennen dat de rol van den rechter zich heeft te bepalen tot ernstig, rustig vragen, en verder niet is in deze bemoedigend. En voor het overige is, gelukkig, de »vox popuh", de echte, ware dan zoetjes-aan krachtig genoeg geworden om desnoods Bos sche of andeie magistraten te doen begrijpen dat zij een ander toontje hebben te kiezen De uitspraak in de zaak der Arn- hemsche ex-bankiers blijkt óok tal van gemoederen te prikkelen. Begrijpelijk is dat zeker!... Tusschen juridische overweging en meergenoemde «vox populi" is nu en dan een schril con trast. Toen dit strafgeding begon weid er voorspeld: «Je zult zien, ze sjouwen PI. net-zoo-lang van de eene Rechtbank naar de andere totdat hij. vrijkomt en althans nooit anders dan bet voorarrest gekend heeft!..." Die voorspelling is nu bewaaiheid. Ik zal me er voor wachten een rechterlijk vonnis te gaan critiseeren. En ik houd vast aan de meening, dat men heeft te berusten in de uitspraak, na gezette overweging, van dien rechter. Toch kan ik me begrijpen dat er door het verloop van deze zaak, door die be handeling van deze schromelijke knoeie- tijen, waarvan zoovelen de vei bitterde en wraakgierige slachtoffers zijn, wan trouwen, ontstemming is gewekt dooi onbevredigd «rechtsgevoel". Dit schijnt wel voor zeker te kunnen worden aangenomen, dat de hoofd schuldige, de ware falsaris in deze, Lincker er niet zoo zacht zou af gekomen zijnEu ook, dat zoowel Pliester als De Meyier, de een dan misschien in wat hooger mate dan de ander werktuigen waren: als zwak kelingen zonder karakter, in de boos aardige band van dien derde Dit besef stemme verzoenend Doe gedoogen, dal deze beide mannen, na vele maanden van kerkervei blijf, ter wijl er op hun verder leven toch een schaduw is geworpen, die niet rneer kan verdwijnen, aan de hunnen zijn teruggegeven. Voor den jongeie dier twee staat het leven nog open om, zoo mogelijk, te herstellen wat be dorven werd... 't Is immers deze stemming, welke den mensch thans, aan vooravond van Paaschfeest, van dagen der veibioe- deiing en koninklijke gratie, op ruime schaal te wachten, past. MR. ANTONIO. RECLAME. Beinigen het "Bloed De Pink Pillen verjagen uit het lichaam de slechte stoffen die in beweging zyn en door de huid naar buiten komen. Een lichte behandeling met de Pink Pillen zal u in dit opzicht ten zeerste goed doen daarenboven zal zy u verster ken, en in de Jénte heeft ieder een een Kchte versterking noodig, yitanr de verandering van jaargetyde tast vele men- schen aan en verzwakt hen/ Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Castro. De Temps deelt mede, dat het be sluit om Castroden toegang tot Fransch gebied te ontzeggen, genomen is na overleg met de regeeringen van Groot- Britanniè en de Vereenigde Staten, die denzelfde maatregele namen voor het gebied onder hun jurisdictie in de wateren van Venezuela. Nadat hij van een morgenrit terug gekeerd was, werd Castro plotseling ziek; bij kreeg zware pijnen in het onderlijf en aan de wonde, die bij de operatie te Berlijn was gemaakt De wonde is over een lengte van een groot aantal centimeters open gegaan en zijn toestand is bepaald ernstig. Toen hem werd medegedeeld, dat de Fransche regeering bem het verder verblijf verbood, verklaarde hij zulks niet te kunnen gelooven. Aan Castro, eens demachtigedictator van Venezuela, die groote en kleine mogendheden dorst te totseeren, wordt neigens meer rust gegund Op Marti nique, waar hij eerst korten tijd ver toeft, en scherp bewaakt wordt, is hem aangezegd, dat bij ten spoedigste het Fransche grondgebied moet vei laten, op Trinidad willen de Engelscben hem niet hebben en uit de laatste telegram men blijkt, dat ook de Vereenigde Staten hein den toegang tot bun grond gebied, voor zoover dit op niet te grooten afstand van de Venezolaanscbe wateren ligt, zullen ontzeggen. De regeering der Vereenigde Staten had, volgens een meaedeelmg uit Washing ton aan de New-York Herald aan vankelijk met zekere voldoening gezien, dat Castro zijn tenten ie Fort-de- France wilde opslaan, wijl het bem van daar uit onmogelijk zou zijn een expeditie te organiseeren, zonder dat zulks bekend raakte, tei wijl zij groote bezwaren had tegen zijn verblijf op Trinidad, oindat bij van daar deOnnoco had kunnen opvaren en zoo een revo lutie verwekken. Nu echter de Britscbe en Fransche regeeringen den oud president nergens op hun gebied een schuilplaats wenschen te verschatten, beeft ook de regeei mg der Vereenigde Staten maatregelen genomen om hem den toegang tot haar gebied te beletten. Zijn vrouw is intusscben dooi gereisd naar La Guayra. Mag men den berichtgever van den Matin te Cetlinjegelooven, dan heeft het beiicht, dal er tegen Oostenrijk niet gevochten zou worden, een zeer pijnlijken indruk gemaakt op de bevol king van Montenegro, die metongeduld het oogenblik verbeidde dat zij de wapenen tegen den gehaten buurman kon opvatten. Een otticier was zelf zoo krijgslustig gezind, dat bij met '20 soldaten op eigen boutje een poging wilde doen om 's nachts door te dringen op Bosniscb grondgebied. Hij was echter nauwelijks vertiokken, of in alle rich tingen werden telegrafische bevplen verspreid om hem te arresteeren, hetgeen dan ook gelukte. De zoo naar krijgslauweien beluste officier en zijn manschappen zullen voor een krijgsiaad lerecntstaan. In Schotland is een ernstig spooi- wegongeluk gebeurd, dat goed afge- loopen is. Een naar Glasgow bestemde sneltrein is bij Ciawford geheel ont spoord door bet bi eken van een wielas De wagens drongen echter zoodanig in een dijkhelling naasthetspoor.dat zij bleven staan en van depassagieis onder wie een troep voetballers uil Londen, die naai een wedstrijd te Glasgow gingen werd niemand ernstig gewond. De passagiers weiden in een anderen trein oveigebracht en zij kwamen met drie uren vertraging le Glasgow aan De Raad van Voogdij. De St-Ct. No 84 bevat bet Kon Besl. (Slbl 103/ ter uitvoering van art. 2 der Wet van 2 April tot regeling van de voogdij over den mindei jarigen Koning en waarbij tot leden van den Raad van Voogdij, geroepen om Z K. H. den Prins der Nederlanden als Vader-Voogd ter zijde te staan, worden aangewezen de heerenJhr. mr J. Röell, Voorzitter van de Tweede Kamer der Suten-GeneraalA W F. Iden- burg, Minister van Koloniën; mr. J A. Loeff, Lid van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal, en mr. J. C. baron Baud, Procuieur-Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. Het Diploma A voor de zuivere toepassing van het Correspondentie schrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze-Wéry werd verstrekt aan de Dames: G. Penteimann. Rotter dam; J. J. Pooitman, de Bil<11A. Spenbuig, Rotterdam en J S. C M. A. van Voorthuysen, de Bildt. Alsmede helCertificaat voor Machine- schrijven volgens Wéry's Tienvinger- systeem (BliniJscbr(jven), aan Mej J Morra, 's-Graver.hage en aan den Heer C. Dekker, Scheveningen. Volgens de »Opr. Haarlemmei Crt." bestaat er bij de Directie van de Centrale werkplaats der H. IJ S. M. te Haarlem hel voornemen om een 250 a 300 werklieden van die werk plaats over te plaatsen naar Amers foort en zulks om een meer geregel- den arbeidsgang aan die beide werk plaatsen te bevorderen. Reden daar voor is, dat de eene werkplaats soms overladen is met werk, terwijl bet op den andere zeer slap is. De le-luit. H. C. H. Baron van Lawieck van het 4e teg. huzaren wordt 16 Mei 2 jaren gedetacheerd bij de Rij en Hoefsmidscbool alhier. De rechtbank te Utrecht eischte zes maanden tegen den buisknecht T. L die 14 Maart een portemonnaie met f 100 toebehooiende aan een der spelers wegnam uit de kleedkamer van Quick. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Jortskerk hiet door ons opgenomen De overige piedikbeurlen bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 11 en Maandag 12 April geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Ie Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. 1 Paaschdag. Voorm. 10'/, uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Hel Logegebouw Fan Persijnslraal No. i. 2e Paaschdag. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. ten Cate Gereform. kerk (Langegracht). 1 Paaschdag. Vooim. 10 uur, Ds. Donner. Openb. belijdenis des geloofs. Collecte Theol. Fac. V. U. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Collecte Theol. Fac. V. U 2de Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). le Paaschdag. Voorm 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur. Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. le Paaschdag. Voorm 9'/> uur, de Heer A. Stuwen- zand van Kamperveen, 's Av. 5 uur, de Heer A. Stuwenzand. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". le Paaschdag. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 300ste SIAAlSl lli l KI.!. Tweede klasse. Trekking van 7 en 8 April 1909. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30. 675 8575 16585 en 17211. Te zamen 4 prijzen. De derde klasse trekt van 1922 April 1909. De Kaukasische slarigenlernster en dan^eies Madiali Sourith, die thans le Bellijn voorstellingen geeft zou dezer dagen voor den schilder Julius Kraut in diens atelier poseeren met een barer slangen, een groote boa constrictor. Zij kwain met een knecht, die een groote kist droeg waa-in de slang zich bevond Zoodia de kist weid geopend, wilde de slang op den knecht aanvallen, maar Madiab Sourith wist het dier tot bedaien te brengen, en daarna begon het poseeien. De dame hield daarbij de boa constrictoi boven haar hoold en volgde al baar bewegingen. Maar opeens rukte de slang zicb los en pij snel schoot ze weg achter een gordijn. De pogingen om bet gevaarlijke dier weder te vangen bleven langen tijd vruchteloos. Maar eindelijk gelukte het den schil der, den kop van den slang onder zijn knie te kiijgen. De knecht hield bet dier bij den staart en nu knipte de slangenternster met een groote schaar de boa constncior uit het geheel ver- sclieuide goidijn, waann zij verward was geraakt los, waarna men bet dier eindelijk veilig en wel weer in zijn kist kreeg. Slangenternster zijn bet nieuwtje van den dag in Berlijn. Behalve de genoemde Madiah Sourith treedt er nog een op; een Moorsche vrouw, Joka Isjad, die allerlei dansen uitvoert terwijl een ontzaglijke slang zicb kromt om haar hoofd en ontblootte hals en bovenlijf. Fiitz Reicher, de gevluchte Weensche geldman en «Koning der woekeraars," moet op zijn vlucht minstens een half millioen kronen hebben meegenomen. Hij is nu in staat van faillissement verklaard en er is een curator benoemd. Reicher beeft echter slecht boek ge houden en men kan nog geen juist overzicht geven van de schade. Men spreekt nu van een bedrag van 10 mnlioen: n.l. 3 millioen aan beurs speculaties, 4 millioen aan val-chc wissels en 3 millioen aan schuldvor deringen der familie. Reicher had zijn zaken kunnen voortzetten, als niet een wisselzaak bem had gedwongen, een groot deel van zijn laatste geldmiddelen uit te geven. Een Hongaarsche graaf, op wiens naam bij een grooten valschen wissel bad uitgegeven, was plotseling overleden en om nu ontdekking van het bediog te voorkomen, was Reicher gedwongen, den wissel, ten bedrage van honderdduizend kronen, zelf in te lossen. Daarenboven had een rijke familie te Weenen, over wier kapi talen hij vroeger kon beschikken, in den laetsten tijd alle betrekkingen met bem afgebroken. Volgens ne laatste berichten be draagt Reichei's passief, voorzoover het kon worden vastgesteld, behalve de beorsveibintenissen die zeer hoog zijn 6Vj millioen kronen. De meeste accepten die Reichei aan zijne crediteuren in betaling gaf, zijn valsch en dus waardeloos Reichei beeft niet alleen groote schade ver oorzaakt door bet uitgeven van zulke valsche papieren, maar ook door schuldbekentenissen die aristocratische debiteuren hem als onderpand gaven, op bedrirgelijke wijze, en tegen alle afspraken in, te gelde te maken. De «Koning der woekeraars" heeft ook bij wedrennen groote sommen veiloren en bij bet hazardspel verloor hij soms in één nacht sommen van 12,000, 14,000 en 18,000 ktonen. In de belasting was bij aangeslagen voor een jaarlijkscb inkomen van 206 000 kronen. Voor liefhebbers van aall Te Winschoterzijl (Gion) worden thans groote hoeveelheden aal gevan gen, waai onder vele 7 tot 10 halve kilo's zwaar zijn. Er wordt te Pekala met sluizen gestroomd en nu wordt de aal door het vuile, fabriekswater flauw. En juist de grootste soort schijnt er 'l eerst last van te hebben. Ze leggen den kop op den wal en laten zich zoo maar vangen Ernst en Luim. Glansrijk is de vervulling diei plicliten, waarbij alles naar builen werkt, maar werkzaamheid en de bewondering van anderen onze opof feringen beloonen. Maar bet stille lijden, wei ken en streven heeft nog meer innige verdiensten. Niet dat men ons liefheeft, maar waarom men ons liefheeft bepaalt onze waarde. Men moet den levensplicht vervullen, al-of men eeuwig leefde, en ook weder, alsof men op het oogenblik sterv, n K'ng- Alle vriendelijkheid en voorkomend beid, die zicb niet, lot op zekere hoogte, tegenover ieder openbaart, met wien wij in aanraking komen, verraden eenige geheime sporen van de zelfzucht, waaruit wij ontspringen. Als men niet wil ophouden de men- schen lief te hebben, moet men niet ophouden, hun goed le doen Vei praat. Boer (een beetje aangeschoten tegen een toerist, wanneer van de vele branden in de buurt gesproken wordt): bij mij was er laatst bijna ook een groote brand geweest, 't bad niet veel gescheeld. Toerist: Werd bet dus nog bijlijds verhoed Boer: Ja, Hendriks beeft me weer met 500 gulden geholpen. STOOMVAARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Deutscb Ost Afrika Linie. Het s.s. Gerlrud Woermann vertrok van East London 1 April. Het s.s. Adolph Woermann arriveerde te Suez 2 April. Het s.s. Buergermeister vertrok van Las Palraas 1 April. Het s.s. Herzog vertrok van Ant werpen 5 April. Stoomvaart Maatschappij Nederland. Het s s. Koning Willem III ar riveerde te Sabang 7 April. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 2 tot 10 April 1909. Geboren: Wolter z. van Gerrit Jonker en Janna Visser. Johannes Gerardus z. van Franciscus Buis en Maria van den Bos. Petrus Johannes, z. van Petrus Johannes van Kalloveen en Sophia Wakel- kamp. Cornelis Pieter, z. van JanKoudijs en Geertruida Albertha van de Vuurst. Adriana Johanna, d. van Antonie Hendrikus Gerth en Alyda van Apeldoorn. Antonius Adrianus, z. van Wilhelmus van Vulpen en Adrianna Bouwman. Theodoras, z. van Theodoras Schinnij en Anna Maria Barbara van den Akker. AnthoniaAkke, d. van Anton de Vries en Akke de Haan. Johanna, d. van Jacobus Gouw en Helena Descans. Johanna Willemiena, d. van Hendrik Elzenaar en Jacoba de Roo. Ondertrouwd: Aart Brons en Teunisje van Zoeren. Quinnus Johannes Worste ling en Elisabeth Maria Brinkman. Getrouwd: Aart de Zeeuw en Sjoukje Freem. Marinus Cornelis van Wilpen cn Jansje Hendrika van Rennes- Aalt van de Geest en Teuntje Engel. Overleden: Cornelis van Oven, 2 j. Geertje van Beek, 7-4 j., wed. Evert Ruiten. Paulus Verdaasdonk, 70 j., echtg. Elisabeth Kebel. Jakoba Anna van Ewjjk, 86 j., wed. van Albertus van Naarden. Elbertus Everardus van Drie, 2 mnd. Klaas Hien, 78 j-, ongeh. Evert Wijnen, 63 j., echtg. van Evertje Cortus. Gerrit van Beek, 4 mnd. Andries Augustus Kampfraath, 86 j., wed. van Alberdina Clasina Veelwaard. Hermina Oudraad, 32 j., ongeh. Teunis Kooyman, 44 j., ongeh- Woudenberg. Geboren: Breunis, z. van Gerrit van Dronkelaar en Willemijntje Wolswinkel. Maria Johanna, d. van Marinus Vos en Johanna van Schaik. Cornelis, z. ran Pieter van der Wiel en Maria Brug- gink. Ondertrouwd: Johanna van Vulpen, 36 jaren en Geertruida van Wolfswinkel, 32 jaren. MAKKI BERICHT. AMERSFOOR1, 7 April 1900 Tarwe f 0,Rogge f 0.Boekweit f 0. Apoelen f 0.—a f 0.Peren f0.a 10.Klei- aardapp.fü— a f 0.Z tndaardapp. f 2.af250 Hoendereteren f3.90 a f 4 60 per 100 st. Eenden f U.a f 0 Boter l i.10 a 11.25 per kilo Mir- zanne '0 a fö.Zoetein kaas f0afO. Kippen f 0 80 a 11 40 Kuikens f 1 a 14 50 Piep kuikens f 0 00 r 10.00 Ganzen fO 10..Eenden f0 90 a f I '20 p. st Jonge fO.OO a fO.OO. Hazen f0a f0Wilde koiijnen 0 00 a f 0 00. Tamme f 0 80 a f 1 20. Lhu-en f 0 50 a f 0 70 p .ar. Magere vai keus f 00. - a I 00 Varkens r. export f 0.a I Zeugen '50.a i 60Biggen '7 a 12Schiammen faf- —.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koe-en f 000. a f UOD.Kalfkoei- n I0O0.a 1 000.R.ilf- vaarzen 100.— a f 00.—Os f 000.a f 000 Pinkatieren f uOO.i f 000. Aanue.oerd waren ongeveer heet. Tarwe, he t Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardanpe- len 80 heet Zaudaardap eien, 90' 00 stuks Hoen- dereieren stuks Eendeneieren. 800 kilo Hooi- boier, kilo Marg rine, Kilo ka-s. siuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 10 teugen. RECLAME. BEWEZEN TE AMERSFOORT. Het is de moeite waard zicli van de waarheid van een ernstig geval te overtuigen; hier kunnen wy het doen. Mejuffrouw de Wed. Hoogland, Breedestraat 9 te Amersfoort, meldt ons: Lange jaren ben ik aangedaan geweest met een nierziekte, ik had onophoudelijk pijn in den rug en zijden evenals in de maagstreek. De urineloozing geschiedde met een sterk, branderig, pijnlijk gevoel en het water was meestentijds vuil, drassig, dik cu vol witachtig bezinksel. Vele jaren ben ik. onder behandeling geweest, doch immer bleek dit te vergeefs. Daar ik reeds tachtig jaar oud ben, dacht ik, - dat mijn dagen geteld waren. Toen men mij sprak van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, had ik daar niet veel vertrouwen in, doch toen ik hoorde dat zoovele menschen in mijn onmiddellijke nabijheid hierdoor volkomen genezen waren, wenschte ik er toch een proef mede te- nemen. De uitwerking was buiten alle verwachting, reeds na een week was mijn toe stand énorm veel beter en veertien dagen later kon ik mijn familie en kennissen mededeelen, dat ik totaal genezen was> Ik weet niet, hoe ik U mijn dank hiervoor moet betuigen en ik ben in de wolken van vreugde, dat ik thans geen medicijnen behoef in te nemen. Ik, ondergeteckendc, verklaar, dat het'boven staande waar is en machtig. U het -publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt (w. g.) Mej. Hoogland. Mogelijk zal men U een ander geneesmiddel te koop aanbieden met de bemerking „even goed" of „juis! hetzelfde." Gij vergist U, wanneer ge dit gelooft, want er bestaat geen ander genees middel „even goed" voor de nieren of „juist hetzelfde" als Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- o f10.voor zes doozen. 6

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2