BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. congé zou ontvangen en geen van de leiders der staking gestraft zou worden. En ziet bier nu, zoo zeggen de post ambtenaren, wat daarvan terecht gekomen is: de heer Simyan plaagt ons nog voortdurend met zijn maat regelen en verschillende leiders der vorige staking zijn hoewel dan onder voorwendsels ontslagen. Hebben wij gelijk of niet, wanneer we opnieuw onze kracht toonen? Men zal zich wellicht berinneren, dat den Prins van Wales de groote eer te beurt is gevallen, benoemd te worden tot oorlogshoofd van de Indianen der zes naties van Brantford in Canada. De Prins heeft nu een brief geschreven, waarin hij de be noeming aanvaardt en zegt zeer ver heugt te zijn, dat de Indianen zoo trouw aan het Britsche gezag zijn Deze brief werd onlangs voorgelezen in een bijeenkomst der stammen en begroet met drie geestdriftige oorlogs kreten. De Romeinsche bladen vertellen, dat de Porte de uitlevering vraagt van Melhame Pasja, den gewezen minister van landbouw, die naar Florence gevlucht is. Hij moet ont zaglijke sommen gelds uit de Turksche schatkist gestolen hebben. Onder voorbehoud wordt bericht, dat generaal Castro een telegram uit Havana van 6 Mei heeft ontvangen, waarin hem wordt medegedeeld, dat het volk en het leger van Venezuela hem als president erkennen. Bq het verleenen, Zaterdag j.l., van het eere-doctoraat aan verschillende hooggeplaatste personen, aan de hooge- school te Liverpool, zijn zonderlinge tooneelen voorgevallen. Eerst zou minister Birrell doctor worden. Maar juist toen de promotor zijn rede wilde afsteken, hoorde men een vrouwen stem schreeuwen: »Hoe durft ge in Liverpool komen, terwijl een Liver- poolsche vrouw in de gevangenis zit? Gij wilt geen dwangmaatregelen in Ierland en past ze toe op Britsche vrouwen. Schaam u!" Het bleek dat een suffragette zich onder het podium verborgen had. Toen Balfour gedoctord zou worden, begonnen de studenten luidkeels te ziDgen, dat «Arthur" weer r6geeren moest. Maar bet hoogst steeg bet tumult, toen Lord Charles Beresford op het podium verscheen. Hij werd toegejuicht en bezongen dat het een aard had. Na de plechtigheid hield Beresford nog een rede over de vloot-paniek. Hij zei dat Engeland zich rustig moest houden; men kon vertrouwen stellen io de door de regeering benoemde vloot-commissie. Daar zou veel ver keerds aan het licht komen, maar er bestond geen reden voor een paniek. Men moest de fouten verbeteren, maar zich niet opwinden. Er heeft zich te Parijs alweer een drama afgespeeld, dat zijn oorzaak vindt in den Russisch politieken stiijd. Zaterdagavond zag men voor het venster van het «Modern Hötel", Rue 't Gebeurt maar zelden meer, dat bij Diet bij het geweeklaag van sommigen, hoe «hartverscheurend" 't moge lijken ijzig-onbevangen blijft, met glimlachje om de lippeD, terwijl anderer zooveel-zachter gesteunhet zien van een enkelen traan soms, hem diep en waarachtig treft... De jonge man, van wien ik zooeven sprak, huichelde niet! Hier had men tegenover zich een, wiens rijke, jonge, gelukkige leven met één slag was ver brijzeld... Hij was een zwakke, weeke Datuur. Met zuiver gemoedmet liefde voor waarheid en trouw. Maar hij hunkerde... Zoo'n reus als hij scheen naar iemand, die hem zou steunen, leiden; zonder te kwetsen het teer- gevoelende van zijn fijnbesnaard ge moed... O, nu nog, als ik nu toch wel vijftien jaren terugdenk aan dien snikkenden reus, dan schrijnt de deernis me in het hart. Dit beeld op film-van-herinnering is een van meest- frisschel... De arme, arme reus had zijn jonge vrouw verloren. Hij was, van dat oogenblik af, een hulpelooze, onttakelde, naar steun rondtastende... Hij kon niet meer werken. Gaf z'n positie prijs. Dacht bij oude moeder lafenis, troost, te vinden. Maar moeder was eene met hart van steen; die niet van «doodvreters" biehl... De arme reus lag ziek, met brandende koorts, te bed... En moeder sarde, tergde htrn Verweet 'm uur aan uur z'n leeg- loopen... Toen sloeg de wanhoop tot Bolivar, een man verschijnen met bloe dend hoofd, die om hulp schreeuwde. Een oogenblik later vluchtte hij de deur van bet hotel uit en begaf zich naar een apotheker in de buurt om zich te laten verbinden. Een ander volgde hem, liep naar een agent en vroeg gearresteerd te worden. De «ander" vertelde op het politiebureau de volgende geschiedenis. Hij noemde zich Mausja Rips, was geboren in Minsk uit Joodsche ouders en 30 jaar oud. Hij was socialist, hoewel geen terrorist. De Russische overheid maakte hem het leven on draaglijk en stelde hem ten slotte voor de keuze: hetzij Russisch politie spion te worden, hetzij naar Siberië te gaan. Voor den schijn koos Rips het eerste. Dat geschiedde in Moskou een paar maanden geleden en bij die gelegenheid maakte Rips kennis met kolonel von Kotten, chef der geheime politie van Moskou. Rips werd als spion naar Parijs gezonden en toevallig moest kolonel von Kotten daar ook heen. De politie-chef zocht den schijnbaren spion, dien hij vertrouwde, op in zijn kamer in het «Modern Hotel". Toen bleek het dat Rips nog steeds sociaal democraat was. Er volgde een woor denwisseling, een gevecht. Rips trachtte zijn tegenstander met zijn revolger te dooi schieten, maar deze had Rips al om het middel gegrepen, zoodat hij geen gebiuik kon maken van het vuurwapen en Rips sloeg daarom von Kotten er mede op bet hoofd, waar bij hem slechts raken kon. En daarbij ging de revolver af, zoodat do kogels in alle richtingen door de kamer vlogen Eindelijk wist de kolonel los te komen en naar beneden te rennen. Zijn won den aan het hoofd zijn niet zeer ernstig. Rips verklaart dat bet hem innig spijt von Kotten niet gedood te hebben. Het oflicieele bulletin van Maan dagochtend luidt: De toestand van H. M. de Koningin en van Prinses Juliana is in alle opzichten zóo geheel bevredigend, dat na heden, buitengewone omstandig heden uitgesloten, geen berichten meer in de «Staatscourant" zullen ver schijnen. Gratie. Naar de «Haagsche Ct." uit goede bron verneemt, heeft de Koningin in het geheel aan 473 gedetineerden geheele of gedeeltelijke vrijstelling van hun verderen straftijd verleend en voorts aan 425 niet-gedetineerden (veroordeelden tot boeten, enz) ge heele of gedeeltelijke kwijtschelding van hun straf. Hulde aan den Prins. Op zijn doorreis naar Het Loo heeft Prins Hendrik gisterenavond eenige oogenblikken aan het station te Utrecht vertoeft, daar hij van trein verwisselen moest. Dit was bij een aantal personen te Utrecht bekend geworden. Er was dan ook bij aan komst te 7 uur veel volk op de per rons, dat aan Z. K. H. een spontane razernij over; hij sprong uit z'n bed, greep een tang; ranselde er op los, dat 't een haartje scheelde of lief moedertje zou er om koud zijn ge weest... Ze gaven den armen, reddeloozen reus, toen, in Den Haag, eene.. geld boete. Op vordering van den officier Toen hij 't hoorde, jammerde arme reus net even hard en wanhopig, 't Kon bem niet schelen. De cel zou 'm ook goed zijn geweest... De rechters wisten 't wel. Er was geen straf meer uit te denken voor armen reus. En de allerergste, die bij ons niet meer bestaat en men in Frankrijk niet heeft willen afschaffen... Welk een uitkomst, redding, weldaad zou deze voor mijn ongelukkigen reus geweest zijn!... Welk een aantal beelden brengt de film toch al niet vóór me, en hoeveel schakeering zie ik erbij... «Gladde jongens"; telkens buigend, o, zoo eerbiedigden rechter aan kijkend met oogen-van-deferentie, waarin ze, zoo kunstig, weten te leggen iets eerlijk-goed-ronds, dat den oner varene zou misleiden. Ze praten snel, rad. Hunne vingers zijn in mstelooze beweging. Ze verstaan voortreffelijk de kunst van zelfbedwang Wanneer een getuige-a-charge optreedt, die bijzonder «bezwarend" is. dan blijven ze uiterlijk bedaard, beleefd; strikt in den vorm. Trachten slechts pose aan te nemen van verdrukte onschuld. hulde gebracht heeft. Aanwezig was ook het muziekcorps van de genie, dat telkens de Nederlandsche liederen deed hooien. Onder het spelen en zingen van het Wilhelmus en onder groot gejubel vertrok de Prins, die herhaaldelijk groette. Politie-beaiubte in D-treinen. Eenige maanden geleden hadden een brigadier en marechaussee op een reisorder van Deventer naar Oldenzaal gebruik gemaakt van een D-trein en proces-verbaal tegen zich laten op maken, omdat zij weigerden den toe slag van f 0 30 te betalen. Zij wilden daardoor eene beslissing uitlokken over de bepaling van hun ieisorder, dat ieder rijkspolitie-beambte gebruik kan maken, van treinen waarin een Ille klasse rijtuig is opgenomen, hetgeen ook het geval was in dezen D trein. De zaak werd toen behandeld door het Militair GerechtshofteLeeuwarden, waarvoor de brigadier tweemaal moest verschijnen. Ten slotte werd hij vrijgesproken, wijl dit Gerechtshof zich eveneens vasthield aan de clausule, voorkomende op de reisorders. Thans vernemen wij, dat de Holland- sche IJzeien Spoorwegmaatschappij bepaald hoeft, dat de beambten van politie zoowel rijks- als gemeente politiebeambten, alsook onbezoldigde rijksveldwachtersvrij vervoerd kun nen worden in de doorgangstreinen, welke in de dienstregeling aangeduid zijn met een D., zonder betaling van suppletie-vracht. De afgeschafte muntbiljetten. Er zijn nog altijd heel wat munt- biljetten in omloop die nog steeds niet ter inwisseling zijn aangeboden. Thans is voor een waarde van f 14.635.090 ingetrokken, zoodat nog niet ter inwisseling zijn aangeboden muntbiljetten tot een bedrag van f364.910. Wijziging der Ongevallenwet. Een wetsontwoip is ingediend tót w ijziging van de artikelen 36, 38, 40, 52 eerste lid 76, 79 en 80 der Onge vallenwet 1901 en invoeging van twee artikelen tusschen de artikelen 90 en 91 dier wet. De strekking hiervan is om de kosten der genees- en heelkundige hulp en van de geleverde genees-, heel- en verbandmiddelen en de be dragen der ten onrechte verleende schadeloosstellingen (in geval het recht op door het bestuur der Rijksver zekeringsbank verleende schadeloos stellingen in beroep geheel of gedeel telijk wordt ontzegd) voortaan ten laste van den Staat te brengen. Bovendien zullen reeds genoten tijdelijke uitkeeringen in bedoeld geval eveneens ten laste van den Staat gebracht worden, ten einde geen nadeel te berokkenen aan de werkgevers en particuliere risicodragers. Het laatste lid van art. 79 en van art. 80 wordt hiertoe ingetrokken. Wordt het ontwerp wet, dan zal beroep openstaan niet alleen over de vraag, of al dan niet tijdelijke uit- keering verschuldigd was, maar ook over het bedrag en den duur der tijdelijke uitkeering. Intrekking van Pinken een traantje weg Ziet edel achtbare wel, wat '11 verdriet hun wordt aangedaan?... En als de rechter, dan, zachtjes-aan verscheurt, ontrafelt 't heelekunstig-geweven net-van-bedrog, dan slaan ze de oogjes neer en schud den 't hoofd van «Hoe kan men door «den schijn" zoo ongelukkig worden gemaakt!? Bijten zich op de lippen om niet te laten bespeuren de woede over 't mislukken van komediespel, waar ze zooveel van verwachtten!... Ik zie vóór me verder ge zichten, waar onbeteugelde passie van allerlei aard ook onverzadelijke goudzucht, ook misplaatste trots, ook ijdelheid, hun werk der vernieling haast hebben volbracht. Uitgebluschte oogen vale wangen, ingezonken borst kas scheurende kuch uitzieke longen... Soms nog een laatste overblijfsel van teere, zachte kindertrekken, maar de smetten, vlekken van bandeloosheid zijn er reeds over gekomen. Gij rilt van afgrijzen. Bleek, bevend, hooren zij hun vonnis aan... De angst, bet berouw klemmen hen om de keel. Ook wel: de smart over geknotte vrijheid, terwijl de passie nog in hen brandt, en naar bandeloosheid doel hunkeren... Mannen met 't gekat van eerlijken, die door hun liefde voor eene vrouw, wier fouten ze niet konden zien in roes van aanbidding, ten val zijn ge bracht... In wier oogen telkens, als de naam van die vrouw wordt uitge- het laatste lid van art. 79 zal ook den werklieden ten goede komen. De wijzigingen der artt. 36, 38, 40 en 52 eerste lid staan hiermede niet in verband, doch zijn opgenomen op het veizoek van twee der risico maat schappijen, over het ontwerp ge hoord, om in afwachting van een her ziening der risico-overdracht door deze wijziging aan verschillende be zwaren tegemoet te komen. Vergelijkend onderzoek commies posterijen en telegraphie. De directeur-generaal der posteiijen en telegiaphie brengt ter kennis dat in Juli a.s. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben voor ambtenaren der posterijen en telegraphie die wen- schen te worden opgeleid voor com mies der posterijen en telegraphie. Hiervoor worden 30 plaatsen open gesteld, waarvan ten hoogste 3 voor vrouwelijke canrlidaten. Levert het voor de ambtenaien te houden examen geen voldoend aantal geslaagden op, dan wordt een nader aan te kondigen examen voor surnu merair der posterijen en telegraphie gehouden. Verzoeken om toelating tot het eerstbedoelde examen behooren vóór 16 Juni a.s. aan den directeur-generaal te worden toegezonden, belegd met eene opgaaf van de werken in het Fiansch, Duitsch en Engelsch ten minste 2 in elke van die talen welke de candidaat gelezen heeft. Het programma van het examen staat uitvoerig omschreven in de St. Ct. No. 110. De Vereeniging «Handel en Nijverheid", vergadert Donderdag 13 Mei in het Hótel «De Zwaan", des avonds te 8 uur precies ter behande ling van de navolgende Agenda: 1. Verslag der Commissio in zake onderzoek naar de wenschelijkheid van het invoeren van gesplitste be stekken in de bouwvakken. 2. Voorstel van het bestuur tot toekenning eener medaille aan de middenstands tentoon stelling te Amsterdam. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. De akte voor onderwijzeres werd nog behaald door de jongedame J. van Spiegel. De jongedames W. de Bruin. G. Damen en A. van Woeikorn be haalden nog de akte voor onder wijzeres. De aardige groep zigeuners en zigeunerinnen Maandag geëxposeerd in het kastje van den photograaf J. W. Weritzel op den Ouden Visch- markt, was Dinsdagochtend alweder verdwenen. De zigeunerinnetjes waren over een dei gelijke tentoonstelling zeker niet gesticht! Jammer, 't was anders een gioep die gezien mocht worden. De heer J. Berendsen, leeraar boekhouden M. O., is benoemd tot boek houder bij de Gemeente-lichtfabrieken te Zaandam. sproken, vlamt de woede van nu machteloos te moeten blijven, neer zitten. terwijl zij kan gaan waar ze wilMet dien ander... En eraan den kend balt de beklaagde de vuisten; maakt hij verdachte beweging van weg te willen zijn, zoodat de veld wachter al op z'n qui-vive is; voor alle securiteit opstaat, handen gereed houdt... Maar 't hoeft niet. De man begrijpt het nuttelooze van 'n poging... Zinkt weer terug in de houten bank. Is doof, dood voor alles om-hem-been. Luistert niet meer; antwoordt nauwe lijks... Als hij z'n straf heeft uitgezeten, dan komen de kameraden op hem los... Zulken moeten ze hebbenDie zijn voor de gewone maatschappij verloren... Ik heb nóg een beeld op mijn film, en dat is al een zèèr-jong. De andere laat ik wegsnorren. Bekijken we nu dit nog even... Daar is een Rechtzaal weer. Nog een van die ouderwetsch-bekrompen gelegenheden, waarin men gemoede- lijk-opeengepakt zit. De «pers" moet zich, voor een deel, zien te wringen tusschen de balustrade, om de groene tafel gebouwd, en een stuk of wat lessenaartjes, voordwergmenschen uitermate geschikt. Een ander deel der «pers" mag trachten staande te blijven achter een plank, als gij er wat-sterk op leunt, telkens dreigt doormidden te knappen. En die, Door het gelijke spel (1I)van Zondag j 1. tegen haar naamgenoote te Nijmegen, heeft Quick zich in de Oostelijke Ie klasse weten te hand haven. H. V. C. I verloor op eigen terrein met 13 van U. V. V. II uit Utrecht. S90ste .STAtTSlOTKKkJ. Vijfde klasse. Deze klasse, welke trekt van 17—19, 21, 25—28 Mei, 1—4 en 7—11 Juni 1909, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomen den prijs van f 1000 of hooger en de pre mie van f3000 voor het laatst uitge trokken lot, de navolgende prijzen: 1 van f ÏOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f70. Loten zijn ten Kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) verkrijg baar k f3.50 per '/io. STOOM VA ARTBER1CHTEN Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Koninkl. Holl. Lloyd. Het s.s. Amstelland vertrok van Rio de Janeiro 6 Mei. Het s.s. Maasland vertrok van Bahia 8 Mei. Het s.s. Eemlsnd arriveerde te Leixoes 10 Mei. Stoomv. Mij. Nederland. Het s.s. Rembrandt arriveerde te Batavia 9 Mei. Het s.s. Grotius vertrok van Port- Said 10 Mei. Het s.s. Vondel arriveerde te Genua 11 Mei. Een Oranjeboom. Een der medewerkers van de Res.- bode heeft vernomen, dat de Koningin en de Prins ter herinnering aan de voorspoedige geboorte van hun eerste telg een linde zullen doen planten in den tuin van het Paleis in het Noordeinde. Volgende week zal het boompje aan komen en spoedig woiden geplant. Extra werk. Bij de zoo schitterend geslaagde verlichting van 's-Gravenhage, heeft de Gemeentelijke Electrische Centrale dank zij de buitengewone krachts inspanning van het geheele personeel, stroom geleverd voor niet minder dan 36.000 extra lampen. Men meldt uit Voorburg, dat bij het doen van herstellingen aan de Hervormde kerk aldaar, onder den vloer van de cathechisatiekamer is blootgelegd de grafkelder van de familie Halewijn (het tegenwoordige geslacht der Alewijns) Tijdens het restaureeren kwam plotseling te zien de door gips en cement bedekte groote in arduinsteen gebeitelde zeik bijna overigen-, zoodra gij ze wilt gebruiken, als lessenaar, van die jolig-zwengelende, zwaaierige bewegingen maakt, die uw handschrift voorzien van krulletters, welke een achttiend' eeuwer naar den eisch zou vinden De toon, in deze rechtzaal, is zeer gemoedelijk en huiselijk-vriendelijk. De grijze voorzitter bejegent beklaagde zoowel als getuigen, wie of wat ze ook zijn met een rustig-kalme beleefde manier van vragen; zich beperkend tot 't strict-noodzakelyke zonder ooit spoor of zweem van eenige «gemoedsbeweging" te toonen, dat menig praeses van menig Nederlandsche rechtscollege er een voorbeeld aan mag nemen,., 't Zij met grooten ernst en tevens met grooten eerbied getuigd I Den Bosschen heeren kan worden aanbevolen, 'n keer of wat zoo'n zit ting van de Arnbemsche Rechtbank te komen bijwonen... De officier: wat men een «vaatje buskruit" noemt, d. w. z.iemand, die veel te onstuimig; te nerveus, te ongeduldig is om zich te voegen naast de deftig-gepaste vormen van saai- officieelig gedoe. Hij is nu eenmaal te exceberant deze ambtenaar O. M., zoowel als zijn collega trouwens, doch deze laatste is toch nog toonbeeld van bezadigde kalmte, bij hèm, subst.- officier, vergeleken. Men versta mij wel... Deze ambtenaar is niet grof, niet ruw of barsch. Maar gegeven]: iemand met waarachtige geestdrift

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2