RAADSSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. den Raad van State5!4 uur de leden van de Algemeene Rekenkamer; Donderdag 10 Juni, '9 nam. 4'/i uur, de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal5 uur den Hoogen Raad der Nederlanden. De Koningin-Moeder stelt zich voor 17 Juni het buitenverblijf Soest- dijk te betrekken. H. M. is voornemens vóór vertrek daarheen eenige dagen buitenslands te vertoeven. Donderdag 17 Juni, hier te lande terugkeerende, zal II. M. dien dag de landbouwtentoonstelling te Roermond bezoeken en van daar 's avonds op Soestdijk aankomen. Vorstin Louise, de oudste dochter van de Prinses von Wied, is het die met haar moeder de doopplechtigheid van Prinses Juliana zal bijwonen. Capitulanten-stel6el Aan het rapport der commissie in zake de toekenning van burgerlijke betrekkingen aan gewezen militairen (het zoogenaamde capitulanten stel sel), ontleenen wij het navolgende: De gronden, waarop door den minister van oorlog een zoogenaamd Capitulanten-stelsel voor onderoffi cieren der landmacht wenschelijk wordt geacht, zijn tweedeelig, t.w. lo. De bevordering van het ver krijgen van een jong en krachtig kader van ontwikkelde menschen, dat zijn toekomst verzekerd weet; 2o. Vermindering van den pensioen last, ontstaan door de bij do pensioen wet van de landmacht 1902 in art. 2, sub 6e ingevoerde evenredige pensioenregeling. Deze gronden gelden niet voor de Koninklijke Marine; waar men niet gesteld is op die regelmatige vlugge strooming in het onderofficierskorps, welke men voor bet leger hier te lande zoo noodig acht. Bij de marine heeft men niet, als bij het leger, met kader- nood te kampen. Eindelijk wenscht men daar het kader lang te behouden door zijn toekomst te verzekeren, door middel van vol pensioen, ter zake van langdurigen dienst, verhoogd met de bedragen vastgesteld voor de jaren, doorgebracht in actieven militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën. Als algemeene regelen voor den overgang in burgelijke betrekkingen worden o.m. genoemd: le. De militaire candidaten moeten de geschiktheid voor de verlangde betrekking bezitten 2e vanwege het legerbestuur worden zij opgeleid tot het verkrijgen van de gevorderde elementaire en vakkennis; 3e. De candidaten worden genees kundig onderzocht en bun gedrag beoordeeld. De betrekkingen, die voor de onder officieren beschikbaar kunnen worden gesteld zijnkamerbewaarder, con cierge, bode, adsistent-bode, vaste knecbt. schrijver op jaar- of dagloon, klerk, concierge-bode, exploiteur, tweede klerk, rijksveldwachter, rijks veldwachter-rechercheur, bewaarder, zaalopziener, beambte bij tuchtscholen, portier, omanuensis, magazijnbediende, binderpakker, stempelaar, bibliothe caris, sluismeester, sluiswachter, sluis- knecbt, havenknecht, sluis- en brug wachter, brugwachter, bureelambte naar, technisch ambtenaar, timmerman, metselaaar en loodgieter, opper- en onderstalbaas, hoofdopziener, boek houder, rijks-zuivel-visiteur, geleider, postbode, brievengaarder, besteller, zaalwachter, allen ressorteerende onder de Departementen van algemeen be- een schamper: »Wees maar bedaard hoor." Als jij 't niet wilt geven, nou, dan bekostig ik 't uit mijn eigen middelen. Zóóveel is m'n effect toch altijd wel waard, hè...? Een andere man zou zich schamen om z'n vrouw dergelijke dingen uit haar privé-kas te laten betalen. Maar ik kèn je, Jantje!... Ik kèn je, lieve vent." Dan zweeg hij. Wist natuurlijk best dat haar, Marianne, even goed als hem de berooide toestand bekend was... Maar hij was bang voor haar puntig tongetje... En ondanks alles kwam 't in hem op: »Toch is't waar. Haar geldje is er bij ingeschoten..." Ook dien avond boog bij weêr nederig het hoofd. En juist maakte mevrouw zich voor een hartstochte lijke sfinale", die hem verpletteren moest, gereed, toen een zacht schel letje weerklonk... Als bij tooverslag werd haar gezicht zonnig-stralend, welgemoed, vriende- lijkgastvrij. In zijn lichaam begon het hart te bonken, te bonken, te bonzen bij was wit als 'o doek; stond te sidderen op z'n beenen... Zoodat Marianne 'm een por in stuur. Wijders worden nog overeen komstige betrekkingen genoemd bij provincie, gemeente en waterschappen. Art. 1 van het ontwerp-wet geeft aan onderofficieren, na het volbrengen van het 18e levensjaar, met ten minste 10 jaren werkelijken dienst, waarvan 8 na het verwerven van de geschiktheid voor den onderofficiers- rang, gelegenheid over te gaan in burgerlijke betrekking. Art. 6 zegt: Het recht op pensioen, voor elk jaar '/»o gedeelte van het pensioensbedrag, ter zake van den volbracbten militairen diensttijd, van de in ar t. 1 bedoelde onderofficieren, wordt erkend bij bun overgang in burgelijken dienst doch het pensioen wordt eerst toegekend na en gaat eerst in met den dag, waarop de belanghebbenden den leeftijd van 55 jaren zal hebben bereikt. De onder-officieren in art. 1 bedoeld behooren van af hunnen overgang in eene krachtens deze wet verkregen betrekking tot het reservepersoneel der landmacht, tot op bet tijdstip, waarop zij den leeftijd van 50 jaren hebben bereikt. In het naschrift lezen wjj nog: Zij, die het niet verder brachten dan tot gewoon sergant zonder meer, worden uit den aard der zaak niet tot een reëngagement toegelaten en komen mitsdien voor plaatsing in een burgerlijke betrekking in aanmer king. De commissie zegt ten slotte, dat het geen betoog behoeft, dat wanneer het stelsel een geregelde verjonging van de lagere onderofficieren zal ver zekeren, daarmede tegelijk een ver jonging van de hoogere rangen, welke uit die lageie worden aangevuld, wordt bereikt. Het Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders naar aan leiding van een adres van de afdeeling Amersfoort van bet Nederlandsch Onderwijzers Genootschap betredende de salarisregeling ven het onderwijzend personeel bij het Lager onderwijs, luidt als volgt: Wij hebben de eer u hierbij aan te bieden een adres met memorie van toelichting van de afdeeling Amers foort van bet Nedeilandsch Onder wijzers Genootschap, betreffende de salarisregeling voor het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs. Wij herinneren u, dat bij uwe besluiten van 28 April 1908 en 30 Juni 1908 eene nieuwe salarisregeling van het onderwijzend personeel is vastgesteld. Deze vaststelling is voor afgegaan door eene zeer uitvoerige behandeling, zoowel schriftelijk als mondeling, in uwe afdeelingsvergade- ringen en in uwalopen bare vergadering, niet alleen na voorlichting door ons college, maar ook na die van de plaatselijke afdeelingen van de onder- wijzersvereenigingen. Wij betreuren bet, dat de adres- seerende afdeeling de vrijheid heeft genomen, zich thans wederom tot uwe vergadering te wenden met bet ver zoek tot herziening dier verordening, die thans ongeveer een jaar werkt. Ware bet niet, dat enkele be weringen van adressante het wensche lijk maken nog een enkele opmerking te geven, dan zou ons college zonder nader rapport u voorstellen, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Ten onrechte betoogt adressante, dat de meerdere Rijks-subsidie ge- den rug gaf. En 't was tijd. Want het dienst meisje, dat ze, speciaal voor dien avond, van een nicht, die aalles wist" geleend bad, en aan wie de instructie was gegeven om »den meneer, die straks zou komen, dadelijk boven te laten, bad De Wijs reeds gezegd, aasdat de familie meheer wachtte..." Hij kwam binnen met z'n horloge in de hand. Wat al dadelijk een neerslaanden indruk maakte... Maar Hendrik de Wijs was een azakenman" van zeldzaam-pienter in zicht. Een soort van Sherlock Holmes op zijn gebied... 's Middags, toen-ie dat briefje van Jorissen kreeg awaar en wanneer 't hem conveniëerde. hem even rustig te kunnen spreken over een zaak van vertrouwen..." Tap) bad meneer Hendrik de Wijs 't mrofd geschud en zich alweer denkend aan interessanter en lucra tiever dingen dan noodkreten van lui, die naar-de-haaien sijn, gereed gemaakt om een kort kattebelletje geven is ten einde deze voor allen te bestemmen. Het doel behoort te zijn een zoo goed mogelijk systeem in de verordening neer te leggen niet het streven om de meerdere Rijkssubsidie met het hooger bedrag, dat de Ge meente beschikbaar stelt, zoo veel mogelijk onder allen te verdeelen. Bij de behandeling in de afdeelingen is hierop door meerderen uwer leden gewezen, zoodat het niet noodig is, dit standpunt nog nader uiteen te zetten. Dat de reden, waarom oudere onder wijzers niet gebaat zij door de nieuwe verordening gelegen is in de bijver diensten dier onderwijzers, is onjuist. Uit de toelichting tot ons voorstel blijkt, dat wij getracht hebben, de meermalen geuite grief weg te nemen het bereiken van het maximum-tracte- ment na 20 jaren dienst. Dit maximum wordt thans in 12 jaren bereikt. Het spreekt van zelf, dat zij die reeds 20 dienstjaren telden, door deze verande ring geen verhooging van salaris ge noten. Wilde men dit verhelpen, dan zou men immers weer vervallen in de fout, op wegneming waarvan belang hebbenden zoo menig keer aandrongen. Op de bijverdiensten van enkele onderwijzers is door ons gewezen a. in verband met de amendementen tot verhooging der belooning voor de hoofd-akteb. in verband met de bewering van belanghebbenden, dat de taak van een onderwijzer hem niet veroorlooft, buiten de schooluren op andere wijze dan voor de school werk zaam te zijn. Adressante dwaalt, indien zij in de bijverdiensten van enkele onderwijzers de reden ziet voor bet in de ver ordening neergelegde systeem, waar door enkelen van het in dienst zijnde personeel niet gebaat zijn geworden. Het bevreemdt ons, in het adres de bewering te lezen, dat oalle hoofden in het geheel niets profiteeren van de verhoogde Rijkssubsidie". De periodieke verhoogingen zijn evenals voor de onderwijzers ook voor de hoofden gunstiger. In plaats van 2 en 3 vijfjaarlijksche verhoogingen van f 100 (n.l. hoofden scholen 2e en 3e soort '2 en hoofden scholen le soort 3 verhoogingen) genieten de hoofden thans 4 en 6 tweejaarlijksche ver hoogingen van f50. Wij hebben de eer u voor te stellen, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname in beheer en onderhoud van eenige gedeelten van Rijksstraatwegen, luidt als volgt: Bij uw besluit van 28 April 1908, no. 137, werden wij 0. m. gemachtigd om onder nader door den Gemeente raad goed te keuren voorwaarden van den Staat in beheer en onderhoud over te nemen het gedeelte van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie B. no. 3188, voor zoover dit niet door de Gemeente aangekocht is en voorts het gedeelte van den Rijksstraatweg naar Rens- woude, te beginnen bij kantonpaal 1 tot den overweg van den spoorweg naar Kesteren. Tot goed verstand hiervan diene, dat het genoemde perceel no. 3188 gedeeltelijk door den Staat verkocht is aan de Gemeente in verband met den aanleg van het nieuwe plein, maar dat eene strook door den Staat behouden is voor verbreeding van den Rijksweg. De bovengenoemde machti ging heeft betrekking op deze strook terug te sturen... «Verbazend druk Moet nog heden uit de stad Gewich tige zaken... Maar schriftelijk melden, zoo mogelijk... Wordt stellig nage stuurd... Anders de volgende maand... Zou dan wel nader berichten..." Uit1 En hij had al 1 Amice" gezet toen hij dacht: »Je kunt niet weten Die Jorissen is zoo'n uil,... niks als- vliegen afslaan... moet toch van-avond daar in de buurt zijn... niks-niet ver loren... Gaf de boodschapdat meneer zelf van-avond tusschen halfacbt uur even zou aankomen... Boodschap, die de hoop op redding bij de Jonssen's had doen opflikkeren.Mevrouwden ketting van tante Aafje omhangen, 't Laatste wat er aan contanten in huis was, had doen besteden aan wat voor de thee noodig was... Banket, een onsje »Chineesche" van 'n schelling.Een half fleschje cognac voor een grogje... Tien sigaren van drie... Een nieuwe papieren boord voor Jorissen en een Daar dito-manchetjes voor mevrouw.. Een beetje poetspoeder... Enfin, er zal nog zoo om en bij de en voorts op het gedeelte van den Arnhemschen weg van af kantonpaal I tot den overgang over den spoorweg. Wij hebben aan dit besluit nog geen uitvoering gegeven, omdat wij met den betrokken Iloofd-Ingenieur overleg gepleegd hebben ten aanzien van de overname door de Gemeente van een gedeelte van den Utrechtschen straatweg. Behalve de zelfde redenen die tot een besluit ten aanzien van den Arnhemschen weg tot overname geleid hebben, doet zich hierbij nog in 't bijzonder de wenschelijkheid tot over name gelden in verband met de be planting. Het belang der Gemeente brengt mede, dat de bemoeiingen van het Rijk ten aanzien der beplantingen ophouden, terwijl de Gemeente na de overname, volgens het schrijven van den Hoofd-Ingenieur van 11 Mei 1908, no. 737, geheel vrij zal zijn om met die beplantingen te handelen, zooals zij dat wenschelijk zal achten. De Hoofd-Ingenieur drong tevens aan op de overname van een klein gedeelte van den Soesterweg, gelegen tusschen den spoorlijn en den winkel van Kortbeek, tusschen kantonpaal 3 tot 5 Meter westwaarts van Kilometer- paal 46. Tegen deze overname bestaat onzerzijds geen bezwaar. Onderscheidene stukken van de over te dragen wegvakken zullen vóór de overdracht öf geheel óf gedeeltelijk vernieuwd moeten worden;hieromtrent is overeenstemming met den betrokken Hoofd-Ingenieur verkregen; de over name door de Gemeente zal niet plaats hebben vóór dat deze ver nieuwingen uitgevoerd zijn. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer u het hierbijgaaode concept-besluit ter vaststelling aan te bieden. Burgemeester en Wethouders zullen den gemeenteraad een voorstel doen, betreffende den afkoop van erfpachtscanou van gronden aan de rivier de Eem. Dit voorstel luidt als volgt: Bij resolutie der Staten van Utrecht, d.d. 11 April 1770 zijn aan de Gemeente Amersfoort in eeuwig durende erfpacht gegeven landen, gelegen aan de uitwatering van de rivier de Eem, zulks tegen betaling van eenen jaarlijkschen canon. Bij die resolutie zijn aan de Ge meente tevens uitgegeven de aanwas sen en gronden, die zich in tijd en wijlen achter hel Oosterhoofd in den mond van de rivier de Eem verder zeevaarts zullen mochten aanzetten, mits betalende voor hetgeen aange wonnen wordt vijf stuivers per morgen 's jaars. Volgens mededeeling van den Ont vanger der Registratie enz. te Amers foort is, volgens de opmeting door den landmeter, de aanwas groot 2 H A. 27 A. 40 c.A. zoodat, naar de morgen gerekend op eene oppervlakte van 85 A. 15 c A. de jaarlijksche canon zou moeten worden verhoogd f 0.67 en derhalve gebracht worden op f5 39'. Wij hebben ons gewend tot den genoemden Ontvanger met de vraag ons zoo mogelijk de voorwaarden te doen kennen waarop de genoemde erfpachtscanon kan worden afgekocht, waarop wij bericht ontvingen, dat er bij den Minister van Financiën tegen den afkoop geen bezwaar bestaat, en dat de afkoopsom bepaald behoort te worden op f 120. Aangezien wij afkoop van den vijf stuivers, aan contanten, over zijn geweest in huis, toen meneer De Wijs binnentrad... Aan Jorissen z'n sr.huwig, bangig-verward doen al direct be speurend dat-ie juist gegist had. Moeite hebbend om niet te glimlachen over het zwaaien van mevrouw met d'r gouden ketting... Jaweldacht-ie, je hoeft me niks te vertellen. En zooals gezegd hij had, als voorzorgsmaatregel z'n horloge in de hand genomen. «Waarde vriend !a riep hij uil, weigerend z'n overjas uit te trekken, sals ik jelui niet beloofd had te zullen komen... Ik heb feitelijk geen minuut te verliezen. Moet van-avond nog uit de stad... En eerst nog een dringende commissie afdoen. Waarachtig't spijt me, excuseert mij, maar..." Zij drukten bem, met zacht geweld, in een stoel. Mevrouw maakte zich van z'n hoed meester. Meneer drong 'm een van de tien-drUcents op... Hij bedankte voor thee., keek telkens hoe laat 't was. Een geurig, dampend grogje werd voor 'm neergezet- Hij onderwierp zich. Dacht: Och, canon in het belang der Gemeente achten, hebben wij de eer U voor te stellen tot dien afkoop te besluiten tegen de afkoopsom van f 120. Naar aanleiding van de Vrijdag avond j.l. gehouden vergadering in de foyer van «Amicitia», waarvan wij reeds melding hebben gemaakt in ons nummer van Zaterdag 1.1, vernemen wij nog nader, dat in die vergadering is besloten tot samenwerking van het nog niet ontbonden Kroningscomité en de alhier bestaande Oranjevereni ging om de geboorte van Prinses Juliana nog eens flink te herdenken tegelijk met den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin, als zijnde den eersten, nadat zij moeder is geworden. Om tot een goede samenwerking te geraken werd besloten le dat het bestuur van de Oranje vereniging ook als zoodanig zitting zoude hebben in voormeld comité, 2e dat in het in diezelfde vergadering gekozen Dagelijksch Bestuur ook het bestuur der Oranjevereniging zou worden vertegenwoordigd door haar voorzitter en secretaris-penningmees ter, de heeren C. W. F. Reykeis en N. W. van Meggelen. In een volgende bijeenkomst zal geraadpleegd worden in hoeverre het mogelijk zal zijn om het reeds door de Oranjevereniging vastgestelde pro gram voor 31 Augustus gezamenlijk uit te voeren, en welke uitbreiding aan die feesten zal worden gegeven. Overzicht omtrent de Amers- foortsche Tramwegmaatschappij over de maanden Mei 1908 en 1909. Aantal passagiers Mei 1909 9861 tegen 9928 in Mei 1908. De passage opbrengst bedroeg Mei 1909 f501.05 tegen f498 40 in Mei 1908. De totale ontvangsten in Mei 1909 bedroegen f655 65 tegen f626.25 in Mei 1908. De opbrengst per dagkilometer was in Mei 1909 f 11.75 tegen f 11.21 in Mei 1908. Dinsdag 8 Juni zal in »het Valkje» een openbare vergadering worden gehouden vanwege de anti- re volutionnairepropagaridaclub» Groen van Prinsteier», waarin mr. T. de Vries, uit 's Gravenhage, zal behan delen de vraag «Waarom een Christe lijk ministerie». Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in Mei ingelegd bij de Rijks Postspaarbank f46119.24 en daaruit teruggevraagd f37.679 00. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 14592. Tot onderwijzer aan de Rijks Normaallessen alhier is benoemd de heer J C. C Rupp, Hoofd der Open bare Jongensschool lc soort. Amersfoortsch Mannenkoor» verwiei f bij deZangwedstrijd gedurende de Pinksterdagen te Zutphen gehouden ter gelegenheid van het l'2Vi-jarig bestaan van het Mannenkoor aldaar, den 5en prijs met de eigen gekozen stukken: »De Martelaren» van de Rillé en «Bede» van van Milligen. Quick verloor Zondag te Nij megen van baar naamgenoote met 36, zoodat er nog een wedstrijd plaats moet hebben oin uit te maken of Quick al dan niet le klas blijft. Quick behaalde 2e Pinksterdag da's altijd «meegenomen,bad tóch niks-te verliezen... Den tijd voor zich... Luisterde naar wat z'n vriend Joris sen hem vertelde... Schor, hakkelend, aarzelend, stotterend... Zoodat, opeen gegeven moment, mevrouw de leiding overnam en in een vijf-minuutjes duidelijk en stevig zei wat zij wilden... Toen, dien avond, de pendule in de kamer, waar Jorissen en z'n vrouw zaten, bij halftwaalf wees, waren ze daar met hen beiden nog. De stoel, die meneer Hendrik de Wijs had gebruikt, was leêg En in het halve fleschje cognac was een aardige bres geschoten. Van de tien sigaren waren nog maar vier over... En bij grabbelde, met z'n klamme vingers, als een zinnelooze in de papieren, die vóór hem lagen en ook in de andere liggend in het metalen kistje, waarvan het deksel openstond... Hij keek baar plotseling aan... Uit z'n diepliggende oogen was nu de schuchtere angst weg... Hij doorstond haar stekenden, minachtenden, van drift gloeionden blik. »Een dief, Marianne!... Een dief!...

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2