Gemengd Nieuws. GjiDDasium te Amersfourt. Amersfiiortscli Wissel- ee Effectenkantoor REISBELASTING. Slothower's StooMritteiïj, B. A. SIDDBE, Vin Blanc lOMUïdü Moe. Advertentiën. Lama/son Bouwer Co. DRUKWERKEN, te Utrecht in de serie-wedstrijden uitgeschreven door U. V. V- den 2en prijs, door van U. V. V. II met 21 te winnen, doch in de finale van Ajaxe Amsterdam met 70 te verliezen. SOOste STAA'I SI.OTKKVJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 1 Juni 1909. (975 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. It. O. LEnrwEBEit te Amerstoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 585 5359 8599 17237 en 17353. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 567 614 5357 8569 8604 10295 10297 16220 16230 16591 16598 16636 17218 17336 17352 en 17358. STOOM VA ARTBER1CHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Norddeutsche Lloyd, s.s. Willehad arriveerde 27 Mei Hamburg. s.s. Goeben arriveerde 28 Mei Ant werpen. s.s. Wucrzburg passeerde 28 Mei Ouessant. s.s. Frankefurrt arriveerde 28 Mei Bremerhaven. s.s. Norderrney arriveerde 28 Mei Bremerhaven. s.s. Luetzow arriveerde 29 Mei Yokohama. s.s. Schamhorst arriveerde 29 Mei Adelande. s.s. Rhein passeerde 29 Mei Bor- kim Riff. s s. Koning Albert vertrok 28 Mei van New-York. s.s. Prinzes Alize vertrok 28 Mei van New-York. s.s. Schleswing vertrok 28 Mei van Napels. H'""1 Generaal Booth. In ontelbare vergaderingen heeft Generaal Booth door de geheele we reld over de onthouding gesproken en met het enorme redenaarstalent, waar over hij beschikt, is hij steeds tegen den drank te velde getrokken. Op welke wijze hij dit soms deed, getuigt onderstaand gedeelte van het verslag eener rede: sWij leven in den tjjd van tentoon stellingen. Allen willen tentoonstellen en alles wordt geëxposeerd. Onlangs werd er een tentoonstelling geopend. Daar waren de meest volmaakte, nieuwste en beste machines te zien, die brouwers, branders en kroegbazen gebruikten, om hun bedwelmende dranken te maken en aan den man te brengen. Ik zou dezen heeren wel willen voorslaan het volgend jaar een andere tentoonstelling te organiseeren, waarop de werking van hun mooie toestellen en van de door deze ge fabriceerde dranken aanschouwelijk wordt voorgesteld. Dan konden ze b.v. uit Londen en omstreken alle gevan- zei de man, en hij snikte 't uit zonder dat hij een traan stortte. Zij met de stevig-boutige armpjes over elkaar op doffen, bijtenden toon «Dat bèn-je al!" Zonder bang te worden voor het zwellen van de aderen op zijn voor hoofd; 't zich ballen van z'n krachte- looze handen... strak keek ze hem aan... «Dat bèn-je al, Jorissen!" zei ze, «of hèb-ie bij geval de veertig gulden, die noü al aan de administratie van Dijkmans ontbreken?... Of weet-je ze ergens te krijgen Hij mompelde wat... Dat zou-ie erbij leggen. Zoodra tractements-dagkwam. DadelijkAl moesten z(j ook droog brood eten... Hermans, z'n collega, had 'm op handslag b-.loofd, twintig pop te zullen leenen... En die andere acht-en-zeventig?... Van de vorige kwartaal administratie? Dat kwam óók terecht... Mijnheer Dijkmans had geen «Ahnung"... Diewist-van-niks... «De vingers grabbelden in de papieren. Zij beet op de lippen... Voelde dat-ie weigeren zou. De tweehonderd gulden, die De wijs den volgenden ochtend moest hebben om te sspecu- leeren"... Tien-tegen-een, dat-ie er, in een dag of tien vijf-of zeshonderd van «maakte"... Zélf leenen deed hij nooit.Vast principe... Had ie z'n overleden vrouw op d'r sterfbed moe ten beloven... Maar helpen, met raad, met z'n kennis van al wat Beurs- zaakjes betreft... Met plezier! Ze konden over hem beschikken... Met genen, krankzinnigen en armen nemen, die door toedoen van drankfabrik inten en verkoopers op den weg zijn ge holpen, die naar de gevangenis, het krankzinnigengesticht en het diakonie- huis voert. Om het succes te vergroo- ten, zou men een optocht kunnen organiseeren van ongelukkige dronk aardsvrouwen, weduwen en kinderen, in lompen gehuld. En als dat nog niet realistisch genoeg zou zijn, zou men een paar treffei.de exemplaren van zuipers kunnen tentoonstellen Del tooneel zou eenigszins verlevendigd kunnen worden, door het tentoonge stelde gezelschap op jenever te ti ak teeren. Dan kreeg men hun mooiste vloeken en scheldwoorden te hooien en eenige gezellige vechtpartijen en misschien moorden te zien. Een recht zitting kon men laten volgen en als waardig slot kon men een galg, met wat er bij behoort, vertoonen. Zoo'n tentoonstelling zou, zonder twijfel leer zaam zijn." Fruit. Men schrijft uit de Betuwe aan 't Handelsbl. De algemeene vrees, dat de sterke nachtvorsten nog al wat schade zouden veroorzaakt hebben, blijkt gelukkig ongegrond te zijn. Behoudens bijzon dere omstandigheden zal er van alles een vrij goed gewas komen Alleen de zwarte bessen zijn op vele plaatsen verloren. Peren en appelen beloven zeer veel. Verscheidene vroege soorten peren hebben zich prachtig tot vrucht gezet. De kersen zijn uitgebloeid en voorspellen een zeer ruimen oogst zij zullen echter tengevolge van bet koude voorjaarsweder later aankomen dan vorige jaren. Ook de abrikozen-, perziken-, pruimen- en notenboomen zijn goed beladen, zoodat men in do Betuwe tot heden alleszins redenen tot tevredenheid kan hebben. De tabaksplanters moesten door hot afvrieven der jonge plantjes opnieuw aan het uitpoten. Het losmaken van den bouwgrond. Dit behoort niet alleen te geschie den, wanneer weder een gewas aan de aarde zal worden toevertrouwd maar herhaaldelijk zoowel wanneer de grond van vrucht is ontbloot, als wanneer het een gewas draagt. Het is duidelijk, dat in 't laatste geval de bewerking niet zoo degelijk kan zijn dan in 't eerste, en zich slechts tot de bovenste oppervlakte bepalen, waarin zich van 't gewas geen grootere wortels ver takken. Toch meent menigeen nog, dat hij alleen dan tot een bewerking van den bodem bij een te veld staand gewas behoort over te gaan, wanneer de bestrijding van het onkruid dit vordert. Dit is geheel onjuist. Ook wanneer 't veld schoon is van onkruid moet met het oog op de structuur van den bodem de grond worden los gemaakt. De bovenste deelen van den grond zijn veelal min of meer ineen- geperst of dichtgeslemptze zijn meer met de lucht in aanraking ge weest dan de daafonder liggende deelen. De rotting van organische stoffen, die het voedsel voor de plan ten leveren is meer volledig geweest en alleen de harde deelen zandkorrels en kleideeltjes zijn overgebleven, ter tweehonderd gulden kon hij al aardig wat wagen... Natuurlijk, een «waag" is 't altijd 1... Maar tien-tegen-een... Zoo had Hendrik de Wijs dien avond gesproken. Maar Jorissen vertikte, verdraaide, 't nu eenmaal... Even weifelde mevrouw Marianne Toen kwam 't eruit! «Dijkmans hééft 'tal in de gaten!" IJzig-onvetschillig voor den dood schrik op zijn gezicht; voor de wijd- starende oogen van waanzinnigenangst; voor het uitspreiden van z'n armen... «Dat lieg je!» schreeuwde hij. Zij haalde de schouders op en zweeg. «O God, Marianne!» smeekte hij, zich vastklampend, nog, aan 't idee: 't zal niet waar zijn- Maar zij kende haar «ventje» bet naïeve, simpel-goedgeloovige manneke. »A1 drie dagen geleden,» loog zij »beeft Dijkmans een brief geschreven. Hij wil finale afrekening. En vol ledige verantwoording. Nou weet je 'tl... Een nijdig briefje. Met «achting» er onder... Ik had nog met je te doen. Heb het ding verbrand... om je 't verdriet te besparen... Dat's m'n be looning En met diezelfde ijzige onverschil ligheid terwijl in het triomfantelijke glimlachje, over haar trekken glijdend, nog iets minachtends speelde, bleef ze daar zitten.,. Ook toen hij de tweehonderd gulden, van meneer Dijkman's geld, in een enveloppe deed en 't pakje verzegelde... wijl de humes is verdwenen. In de diepere lagen zit nog voorraad, maar deze komt pas beschikbaar na oxyda- tie, dus nadat de bovenste dichte laag verbroken is, en de zuurstof der lucht, die alles bewerkt ook met de nu blootkomende deelen in aanraking kan komen. Door de bewerking bevordert men derhalve tevens het verkrijgen van een gelijke samenstelling overal in de bouw voor. Een belangrijk gunstigen invloed heeft het goed losmaken Van den bodem ook op de beweging van het water in den bodem. In den zomer tijd wordt er door bereikt dat het vocht uit den ondergrond regelmatiger opstijgt en minder snel in den damp kring wegvliegt, terwijl tevens bij de rijkelijke regens in dien tijd het water niet in plassen in de voren blijft staan om daarna naar de slooten af te vloeien, maar gemakkelijk naar diepere lagen doordringt en daar wordt bewaard en door de plantenwortels wordt ver bruikt. Bij 't verwerken van den bodem met schoffel of hak heeft men tevens zoo noodig nog gelegenheid eenige meststof in den grond te werken en ter beschikking van het gewas te stellen. Ten slotte worden door her haalde bewerkingen de onkruiden, die uit zaad ontstaan, spoedig na de ont kieming, dus nadat het reservevoedsel der zaadlobben is verbruikt, uitgerukt en ondergebracht en daardoor ver nietigd. Wie dus tijd overheeft bestede dien liever niet aan 't bezoeken van allerlei festiviteiten maar gebruike die op den akker. Ook waar den arbeid soms overbodig schijnt, zal hij vrucht baar zijn. Op den goeden weg In Maart 1909 heeft de accijns op wijn 5724 gld. minder opgebracht dan in Maart '1908; de accijns op gedistilleerd bracht 30.105 gld. minder op, en de accijns op bier en azijn 18.099 gld. minder. In het vuur zgner redet Een vurig verkiezingsspreker die het Staatspensioen besprak, eindigde met breed armgebaar en groote stemverheffing: Eens moet die tijd komen niemand meer oud, niemand meer arm! (L. en V.) Vruchtdragende boomen. Een herinnering van jaren her. Op een paarhonderd meters van elkaar stonden en staan nog twee boerderijen, de woningen omringd door een grooten tuin met vruchtboomen. De boerderijen waren ten naastenbij even oud, de boomgaarden ook, de boomen waren tusschen 30 en 40 jaren oud. Toch was er verschil. De eene boomgaard was met gras begroeid, terwijl in de andere aller lei onder teelten, als boerekool, boonen, ook koren en aardappelen voorkwamen. In den eerstgenoemden tuin was schier jaar in jaar uit overvloed van vruch ten, voornamelijk appels, goede soort en mooi fruit, terwijl de laatste tuin regelmatig weinig of geen ooft leverde en dan ook nog van inférieure kwali- leit; ook droegen enkele boomen, die af en toe een oogst van beteekenis gaven, lang ni"t elk jaar. De eigenaar van den laatsten tuin, vroeg zich menigmaal af, wat toch de oorzaak van dit verschil mocht zijn, zich al maar schenkend van het res- tantje cognac, dat dien avond ter eere van Hendrik de Wijs was gehaald... 4 ...Meer dan eens heb ik gehoord dat de weduwe van Jorissen, die zijn veroordeeling tot een jaar gevangenis straf wegens verduistering en misbruik van vertrouwen maar heel kort over leefde door velen beklaagd werd. De arme ziel moest na de »dé- bacle» en toen haar man in hechtenis was trachten met kamers verhuren haar broodje te verdienen... Op haar eenvoudig-sober, keurig gemaakt, zwart japonnetje glinstert niet meer de ketting van tante Aafje. En als zij met de menschen, die haar nu voorthelpen, of kamers komen zien, over haar ongeluk praat, ook over 't verschrikkelijke, haar man weder varen dan pinkt mevrouw Mari anne, opziend naar het portret van haar overleden echtgenoot, een paar traantjes weg, en fluistert: «Och, men wéét Diet alles... Hjj was in z'n hart zóo goed, zoo eerlijk, mijn Jan!...» En de menschen bewonderen de liefde, de trouw, den zielenadel der gade, die haar man blijft vereeren ondanks Mies... »Arme stakkert!» zeggen ze... En verlichten het zware lot, dat brave mevrouw Marianne te torsen heeft... MAiTRE CORBEAU. daar hij noch in den aard van den bodem, noch in den aanleg belang rijke verschillen kon ontdekken. Een ding was er echter, waaraan hij niet voldoende aandacht schonk: de be mesting. De ondervrucht, die hij verbouwde, kreeg wel een bemesting, doch nooit zoo ruim, dat er een zeer welig gewas groeide. Dit slechter zich ontwikkelen schreef hij toe aan den schaduw der boomen, maar hierin feilde hij. Hoe zou nu verwacht mogen worden, dat de boomen voldoende voedsel zouden ontvangen, waar het ondergeteelde gewas zelfs te kort kwam. De buurman daarentegen kwam onder zijn vruchtboomen minstens driemaal 'sjaars met de gierton. Het gras groeide er welig en hoog ondanks de schaduw de boomen zagen er gezond en Hink uil; ze groeiden en brachten voort. Met zijn grooten veestapel en kleinen oofttuin kon hij dezen goed met gier bedenken. Wie echter niet in zulke gunstige omstandigheden verkeeit, kan zulks niet en daar stalmest ir. den boom gaard minder goed is te gebiuiken. vooral wanneer er gras groeit, heeft men langen tijd gemeend, dat ooft- tuinen aanleggen zelden voordeelig was ert meestal voor den eigenaar op een schadepost uitliep. Alleen op de kleigronden mei kt men dit niet zoo op. Die gronden zijn van nature ook rijker dan 't lichtere zand. De ooftteelt is in de laatste jaren sterk toegenomen, dank zij de voor zorgen die men neemt en de zorg voor de bemesting in de eerste plaats. In plaats van de gierton, die evenwel nog steeds hooge waarde bezit, komt de kunstmest, die overal, waar mest te kort is en waar wel krachtig wer kende mest wordt vereischt, als red der optreedt. Voor de ooftboomteelt worden in dezen bijzondere eiscben gesteld. Kali en kalk, dat zijn de twee kunstmest stoffen, die onontbeerlijk zijn. Zonder deze beslist geen gezonde boomen, geen flinke ontwikkeling, geen vrucht ook. Daarnaast komen phospbaat en stikstofmest, in den vorm van Cbili- salpeter het best toegediend. Van die voedende stollen wordt vooral veel gebruikt, als straks na de volle blad ontplooiing aan den vruchtaanzet wordt gewerkt. Ieder weet, hoeveel vruchtjes in aanleg straks weer zullen afvallen, hoeveel slechts tot halve ontwikkeling komen. Wie nog dit jaar de boomen wil helpen om te trachten zooveel mogelijk vruchten tot ontwikkeling te brengen, die geve thans nog vloeibaren kunstmest, aan gebracht over de geheele oppervlakte van den bodem. Om den mest goed in den grond te laten trekken, wordt deze laatste het best met een greep eenigszins losgebroken. Per Are ge bruike men dan aan kalimest 5 K.G. patentkali, aan Cbilisalpeter 3 K.G. aan superphosphaat 5 K.G. We her halen het: in opgelosten vorm, dus met (vrij veel) water. Bij regenachtig weer kan met bloot uitstrooien worden volstaan Kalk kan thans niet veel meer worden gegeven. Bij een later aan te wenden heifstbemesting vergete men deze intusscben niet. Wie iri den herfst of in den winter den boom gaard reeds ferm heelt bemest, kan thans met minder volstaan; toch blijft het steeds aan te bevelen, de voornaamste ooftboommeststoffen. kali en stikstof, ook thans, tijdens of vlak na den bloei, weer toe te dienen. U. S. Het EERSTE TOELATINGS EXAMEN is vastgesteld op Maau- dag'_en Dinsdag 12 en 13 Juli. Aangifte-, van kandidaten wordt verzocht vóór I Juli bif den Rector J. H. MOLL Gr. Koppel 2. voorheen W. CR00CKEWIT WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CRÈDIETEN, COUPONS, DEPOSITO'S, EFFECTEN, PROLONGATION, VREEMD GELD, WISSELS. Er zijn onder de minvermo genden velen, voorwie een verblijf van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare weldaad zou zijn. Evenals Vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, hei dringend ver zoek haar van hun reisgeld EEN GULDEN of MEER te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechte^ en daaronder in de eerste, plaats aan kostwin ners dit! yoor hen zoo ge- wenschte geneesmiddel te kunnen bezorgen. Ten vorige j are werden op deze wijze 416 personen waar onder 3 uit Amersfoort geholpen, en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift onder het motto «Reisbe- lasting" wordt dankbaar aange nomen en in het jaarverslag verantwoord. Amersfoort, 1909. Mej. D. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 91. Mevr. GRONEMAN—Doornbos, Utrechtzcheweg 10. Mevr. BaiVAN ITTERSÜM—Stroeve. Plantsoen 6. Mevr. RUYSGH LEHMAN DE LEHNS- FELD—v. Lanschot Hubrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERSv. Eijbzrgen. Weversingel 7. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen Van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven dén kapper., Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuioê' van den Dag schreer onder meer: Een feit is' 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd ge'tuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Muurliuizen 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Caupons, sluiten prolongatie. Safe-in richting. Levering van alle voorkomende tegen concurrecrende prijzen. "^s7" Sj n li a n. d. e 1- Medoe Champagnisé Sec. 1.50. N.B. De Vins Blanc Mausseux du Médoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wjjnen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3