BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. gin, aan Hoogstdezelve overgeven, teneinde Hare Majesteit het Koninklijk kind ten doop boude. De Heilige Doop verricht zijnde, wordt de godsdienstige plechtigheid met gebed en gezang geëindigd. Na het uitspreken van den zegen zal de waarnemende Grootmeesteres bet Koninklijk Kind vsn Hare Majesteit overnemen. Art 6. De jonggeboren Prinses wordt met hetzelfde ceremonieel en langs denzelfden weg, omschreven in art. 3, naar het Koninklijk Paleis terug gevoerd. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid verlaten daarna de kerk en worden, voorafgegaan door den Opper- Ceremoniemeester en de Commissie uit den Kerkeraad en de Kerkvoogden, naar Hoogstderzelver rijtuig geleid. Algemeene bepalingen. Den genoodigden tot bijwoning dezer plechtigheid wordt verzocht zich een half uur vóór de komst van Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoog heid in de kerk op hunne zitplaatsen te willen bevinden, en dezelve niet eerder te verlaten dan na het vertrek der Koninklijke familie. De Burgemeester der Residentie zal uitgenoodigd worden de vereischte politiemaatregelen te nemen voor den onbelemmerden doortocht van den stoet langs den in art. 3 aangewezen weg en het vrijhouden van het ter rein vóór de kerk. Eene compagnie grenadiers van het regiment Grenadiets en Jagers met het vaandel en de muziek zal als eerewacht aan het Koninklijk Paleis worden opgesteld, terwijl eene com pagnie Jagers met Bataljons-Faniori en muziek, benevens een afdeeling aitillerie met muziek, dezelfde eer zullen bewijzen bij het kerkgebouw. In de banken achter de Koninklijke zetels nemen het Civiele en Militaire Huis der Koningin en de leden der verschillende Hofstaten plaats. De Kamerheeren en aide-Ceremonie- meesters, belast met de handhaving der orde, zullen den genoodigden hunne zitplaatsen aanwijzen. De leden der verschillende Hofstaten zijn in gala gekleed. De militaire Officieren in groot-tenue. De genoodigden in kostuum. De dames in booge kleeding met hoed. Het programma is onderteekend doorOpper-Ceremoniemeester A. baron van PallandtNeerijnen en Luitenant- Generaal, Adjudant-Generaal, Chef van het Militair Huis van H. M. de Ko ningin, H. graaf du Mouceau. De nieuwe portretten. Over de onlangs in den handel gebrachte portretten van de Koningin en Haar Kindje schrijft een Amster dammer in de «Leeuw. Cl.": Wist gij, dat onze Koningin zoo móói was Er zijn méér jonge koningin nen in Europa, die zich met een zuigeling op den arm vele malen heb ben laten fotografeeren. En steeds was het pijnlijk om te zien, hoe dan het moederschap schuil ging onder den praal van het koningschap. Met een diadeem in de haren en een parure om den bals, misten zij dan volkomen die stille wijding, die het onmisken bare eigen is van het moederschap. Zie daarentegen dit portret van onze KoninginDe gestalte gehuld in een eenvoudige kimono en het prachtige, Koninklijke hoofd als speurend opge heven. Welk 'n lieflijke schoonheid en welk 'n majesteit tegelijk 1 Eens op 'n lentemorgen bezocht de Koningen de fabriek der firma Asscher alhier, die groote diamanthandelaren In een klein vertrek zat in het mid den de Vorstin, omgeven door tal van dames in kostbare toiletten. De Konin gin droeg 'n wit neteldoekscb kleedje, 'n witte matelot met lichtblauwe aigrette en 'n dito ceintuur. In de hand 'n witte parasol met langen stok en zilveren knop. Iets eenvoudigers laat zich niet denken. En toch was 'n oogopslag voldoende om te zien, dat Zij de Koningin was. Héél de gestalte, ieder gebaar, en de oogopslag vooral, ver rieden de Gebiedster. Altijd is me dat bijgebleven, als 'n sprekende getuigenis van de waarheid, dat oud bloed niet jokt. Het jongste succes van Zeppelin heeft de Amerikaansche regeering er toe bewogen plannen te gaan maken voor het bouwen van een volledige luchtvloot. De schepen zullen gebruikt worden, om in oorlogstijd de kust vai dei Atlantischen Oceaan af te patrouilleeren. De schepen zullen in verschillende kustplaatsen gestald worden. Uit Rome wordt een noodlottig ongeluk in het gebergte bericht. Zes toeristen vier Franschen en twee Italianen waren met twee gidsen op den terugweg van een gevaarlijken bergtocht, toen plotseling de touwen waaraan zij zich vasthielden, braken, zoodat zij van een ontzaglijke hoogte in de diepte stortten. De vier Fran schen werden gedood; de twee Italianen werden doodelijk gewond. De twee gidsen wisten zich aan een rotsblok vast te klemmen en werden slechts licht gewond. Tot candidaten voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in 't kiesdistrict Amersfoort, zijn gesteld de heeren Jhr.mr. H. W. van Asch van YVijck (a.r.) Mr. H. W. de Beaufort (lib.) Dr. J. van Leeuwen, (s.d.) Stemming 11 Juni a.s. Volgens geruebt zullen bij de a s. verkiezingen van sociaal-demo cratische zijde tot candidaat voorden Gemeenteraad worden gesteld de heeren J. Hofland en G. van Wijland. Den 2den Juni werd op den Stompert de Oud-Katholieke Gezond heidskolonie door den Aartsbisschop van Utrecht, Monseigneur G. Gul plechtig ingewijd. Vele genoodigden en belangstellen den woonden de plechtigheid bij. Dr. Rombach vereerde de stichting met een bezoek en betuigde zijn tevredenheid over de wijze van inrich ting. Het is een fraai gebouw in een heerlijke omgeving in de onmiddelijke nabijheid van het panorama de «Stompert". Het terrein der kolonie is l'/a H.A. groot. Gisteren arriveerde de eerste kolonie, 14 kinderen groot. In de te Amsterdam, in Odéon gehouden ledenvergadering van do Maatschappij tot opvoeding van weezen in het Huisgezin «Zandbergen", werden de leden van het bestuur, die aan de beurt van aftreding waien, n.l. mevr. Van Reigersberg VersluysVan Issel- muden en de heer Fokker, herkozen. Besloten werd het bestuur met vijf leden uit te breiden. Dientengevolge werden tot bestuursleden gekozen mej. H. P. Lefèbure te Amsterdam en de heeren J. H. A. A. Kalfl te Bloemendaal, C. Maarschalk te Koog a. d. Zaan. A. J. Mendes da Costa, te Amsterdam en L. S. Gerard van Sijsen te Amersfoort. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort zullen op Dinsdag 8 Juni a.s., 's voormiddags te elf uren, ten Raadhuize in '2 perceelen aanbe steden Bestek I. Het aanleggen en ver harden van 80 Meter nieuwen weg, uitloopend op den Utrechtschen straat weg tegenover de Van Campenlaan. Bestek II. De uitvoering van her stellingswerken aan het Ooster- en het Westerhoofd van den mond der rivier de Eem, alsmede het vernieuwen van een houten brug in het trekpad tusschen de Eembrug en het «Groote Gat." De bestekken zijn ter Gemeente secretarie op franco aanvrage verkiijg- baar, te weten: betek I li f0,10 en bestek II a f 0,15. De le luit. J. J. van Santen van het le Reg. Veldartillerie is voor den cursus 19091911 gedetacheerd bij de Rij- en Hoefsmidschool. Onze stadgenoot, de Heer II. J. L. v. Haselen is benoemd tot leeraar aan het met September te openen Christelijk gymnasium te Groningen. Mejuffrouw H. M. S. J. de Holl, Directrice der Industrie en huishoud school hier, is benoemd tot lid der examen-commissie voor bet diploma van bekwaamheid voor leerares in koken en voedingsleer, welk examen van 12 tot 14 Juli te Nijmegen wordt gehouden. Door de exploitatie- en bouw- maatschaopij «Birkhoven" werd aan besteed hel bouwen van een dubbele villa aan den nieuwen verbindingsweg naar Birkhoven. De heer H. Noorman werd voor f 19.683 het werk gegund. Aan de Centrale botermijn werd j. 1. Woensdag aangevoerd 1400 Kilo gezouten en 5075 Kilo ongezouten fabriebsboter onder Rijks-controle. De prijs der gezouten beter was f 1.11 fl.21, die der ongezouten f 1.09 k f 1.16. Gisterochtend sloeg een voor een distelwagen gespannen hit nabij de Utrechtsche poort op hol. Het had evenwel niet veel ploizier van dit uitstapje want het werd al spoedig gegrepen en tot staan gebracht. De opzittenden kwamen met den schrik vrij. Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een zeer mooien jachthond, die hier is komen aanloopen. Mr. P. Tideman uit Haarlem sprak gisteravond in «De Vereeniging'' voor een volle zaal om de candidatuur van Mr. W. II. de Beaufort te ver dedigen en dus ook de beginselen van de liberalen. In zijn inleidend woord achtte spreker het een geluk, dat de Beaufort candidaat was gesteld en bracht hulde aan de mannen, die hiertoe het initiatief hadden genomen, want het liberalisme is het zout van de politiek der aarde. Hoewel spreker zegt niet al te veel aan het uiterlijk te hechten, moet hij er toch op wijzen, dat de persoon van Mr. W. H. de B. imponeert. Ook is zijn kennis van de Geschiedenis zeer uitgebreid en zijn werkzaamheid en werkkracht zeer groot, wat blijke uit tal van artikelen in «De Gids." De beginselen van de liberalen werden nu ontvouwd in navolging van een rede door den candidaat te Beverwijk gehouden. De beginselen der Sociaal Democraten en der Anti revolutionaire noemde Mr. Tideman geestelijke afwijkingen en tracht dit in zijn rede aan te toonen. Hij stelt zich voor een grooto logge reus, het volk. Zijn kracht is hij niet bewust. Zijn rechterhand wordt vastgehou den door Dr. Kuyper en zijn linker door mr. Troelstra. Dit is het boeld van den politieken toestand van heden. Er is politieke verwarring. Wat willen we nu bereiken door liberalen candi daat te stellen? Niets anders dan die twee machten machteloos te maken. De liberalen zijn de middenmoot van het Nederlandsche volk. De oogen van den reus moeten geopend worden, dan zal hij die twee machten ver pletteren of van elkaar afschudden. Hij, de reus, lijdt nog aan slaperig heid, aan Jan Saliegeest. Toch blijkt meer en meer, dat hij begint te ont waken en dat de liberale beginselen weder opleven. De Soc. Dem. zijn dwingelanden, en willen alles uniform maken en naar hun hand zeiten. We zien dit iu bet Deventer Congres, waar geestverwanten werden uitge- stooten, en in den diamantbewei kers- bond, die geheel handelt in den geest der Soc. Dem. Het posten, het schan daligste middel in den economischen strijd, hoort bij de socialen thuis. De rechterzijde schermt met groote woordenGod, Christus, enz. Dit bleek eenigen tijd geleden te Sliedrecht, waar Kuyper een liberaal debater in naam van Christus sommeerde om op te staan. De heer IJzerman te Bloemen daal heeft dit gezegd. Uit de parlementaire geschiedenis blijkt, dat de maatregelen door de liberale genomen, steeds de beste waren. De Staatkunde beweegt zich niet in hoogere sfeeren, doch op den beganen grond. De taal, die links en rechts wordt gesproken is de taal van wereldhervormers. De voormannen hebben zich den profetenmantel omge hangen om de oogen van het volk te verblinden. De liberalen daarentegen bezien de zaken met een helder oog en nuchter verstand juist gelijk ze zijn. Hoe is nu op't oogenbhk de onder linge verhouding tusschen de Anti Rev. en de Katholieken? De laatste zijn altijd zeer practisch geweest in alles en zijn dit nog. Ze vormen in zeker opzicht een aparte wereld omsloten door dikke muren, waar men niet doorheen kan zien. Hun doel is de macht in handen te krijgen en veel Protestanten helpen hen hierin. Hun grondbezit breidt steeds uit en over 100 jaar hebben ze geheel Neder land in handen, en worden we door de Katholieken van de aarde verdreven. Wat is hiertegen te doen. Onze libe ralen plicht en vertrouwen op de vorderingen der beschaving. Kuyper wil Gods naam over de geheele linie doen zegevieren. Dit is een ongelukkige uitdrukking. Doch wij willen het ook in het praciische. Kuyper zal dit nooit leeren, omdat hij de zaak theologisch aanpakt. Zijn leus is onbruikbaar. De candidatenlijst nagaande komt men tot eigenaardige dingen. In de Coalitie worden 10 Kathol door 50 Anti Rev. geholpen een verhouding van 15. De Amersfoortsche liberalen hebben tot plicht als één man bij de a. s. verkiezingen op te komen. Do denkbeelden van de Beaufort over verschillende onderwerpen, ov6r onderwijs, vrijhandel enz werden in den breede besproken en nader toe gelicht en spreker eindigde met de opwekking: stemt links. Debat zou er niet zijn. Wel wilde mr. Tideman gaarne vragen beant woorden en nadere inlichtingen geven. Hiervan werd gebruik gemaakt. Sommige liepen warm en verweten inleider dikwijls te persoonlijk te zijn geweest. Programma van de Muziekuit voering in Amicitia, Zondag avond te geven door de stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie. 1. V»ter Rkein, marsoh Lincke. 2. OuvertureKalliwoda. 3. Kiinstler Traume, tValzer Vollstedt. 4. Grande fantaisie s. d. m. de l'opéra Le Postiljon de Lanjumeau Adam. 5. Ouverture „Isabella" Suppé. 6. Gluhwurmchen, Idyll a. d.Operette „Lysistuta"Lincke. 7. Czardas oder der Gcist des Woi- wodenGrossmann. S. Laszt den Kopf nicht hangen, Grosses PotpourriLincke. Hedenochtend klonk gedurende geruimen tijd het getoet van auto mobielhoorns door de hoofdstraten onzer gemeente Een groot aantal auto's van verschillende grootte en vorm, deelnemende aan de belrouw- baarheidsrit UtrechtGroningen volg den elkaar met korte tusschenpoozen. Maandag op den terugweg wordt hetzelfde spelletje herhaald. Quick speelt morgen te Utrecht op 't Herculesveld tegen haar naam- genoote uit Nijmegen. Utr. Huisvlijt-tentoenstelling. De huisvlijtbeoefenaien hebben zich niet onbetuigd gelaten. Gedurende den ganschen dag, gister en eergister, kwamen zij brengen wat zij in de laatste tijden gemaakt hebben. Van 's ochtends 9 tot 's avonds 9 uur had den een aantal dames en heeren van de Regelingscommissie druk werk met inschrijving, nummering, indeeling in rubrieken, enz. Op sommige oogen- blikken waren er nauwelijks handen genoeg om de wachtenden onmiddel lijk te helpen. En niet alleen uit de stad, ook uit de andere gemeenten in de provincie kwamen zij zelfs uit verafgelegen plaatsen als Spakenburg de eenige Utiechtsche Zeehavenplaats, kwamen enkele bewoners in hun typische Bunschoter kleederdracht een belangwekkende collectieve inzending bezorgen. De deelneming overtreft aller ver wachting. Reeds thans mag geconsta teerd worden, dat op de dagen van 9 tot 16 Juni de groote zaal van Tivoli heel wat bezienswaardigs zal te zien geven, fraaie en nuttige ja zeker öök wel min fraaie en min nuttige grappige en interessante en vernuftig bedachte en uitgewerkte dingen, in elk geval dingen, welke het bewijs leveren dat de huisvlijt; vóór 5 jaren al op ruime schaal be oefend, door de toen gehouden ten toonstelling wel krachtig is bevorderd. Op beleefd verzoek van den Keikeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 6 Juni geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Rcnionstrantsclie kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Gereforiu. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Prof. Dr. H. Bouwman, 's Av. 5'/i uur, Prof. Dr. H. Bouwman. Gereforiu. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 57» uur, Ds. Teerink. Maandelijksche collecte. Vrije Gereforiu. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforiu. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. 300ste STAA I SL4» lilvtX. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 24 Juni 1909. (2925 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinvvebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 5382. Prijzen van f 70. 570 611 620 661 666 673 5372 S566 8570 8576 8577 8597 10290 16586 16639 17226 en 17327. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 574 582 601 603 617 677 680 681 683 5373 5375 5388 8571 8572 8582 8588 8591 8594 8596 8598 10281 10284 10300 13149 1315416229 16234 16244 16246 16247 16581 16605 16606 16608 16612 16618 16622 16626 16630 16631 16632 17203 17212 17216 17221 17330 17334 17341 17344 17347 en 17360. Volgende trekkingen geschieden: 7—11 Juni 1909. Behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomeDden prijs van f1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f1500, 12 van f1000, 18 van f400, 15 van f200, 51 van f100 en 1036 van f70. STOOM VAARTBER1CHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Kon. Holl. Lloyd, s.s. Zaanland passeerde 29 Mei Parmando. s.s. Maasland arriveerde 30 Mei te Amsterdam. s.s. Rijnland vertrok 31 Mei van Vigo. Nord Deutsche Lloyd. s.s. Koning Albert vertrok 30 Mei van Gibraltar, s.s. Gottingen passeerde 31 Mei Vigo. s.s. Bolouw veitiok 31 Mei van Napels. s.s. Oldenburg arriveerde 30 Mei te Hamburg, s.s. York arriveerde 30 Mei te Aden. s.s. Griossen vertrok 30 Mei van Tunchal. s.s. Bremen arriveerde 30 Mei te Antwerpen. s.s. YVurzburg arriveerde 30 Mei te Aporto. s.s. Rhein passeerde 30 Mei Lozud. s.s. Kleut vertrok 30 Mei van Algiers, ss. Friderich de Grosse passeerde 30 Mei Bischop Rock. ss. Goeben arriveerde 31 Mei te Hamburg. s s. Prinz Osckar arriveerde 30 Mei te Montriai. s.s. Prinz Henrich arriveerde 31 Mei te Marseille. Stoomv. Mij. Nederland, s.s. Koningin Wilhelnnna arriveerde 4 Juni te Lissabon. Voor clcn inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Fan ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. AAN DE POLITIE EN AAN DE ONDERWIJZERS. Over de feiten, dat de baldadigheid der Nederlandsche schooljeugd in de laatste jaren in ons dierbaar vader land ontzettend toeneemt en dat onze wetgeving de politie de handen bindt ont krachtig genoeg daartegen op te treden bestaat wel geen verschil van meening meer. Verbetering in onze wetgeving zal ook in dit opzicht moeten volgen binnen afzienbaren tijd, dus met bekwamen spoed. Intusschen kan en mag deze be- smeltolijke ziekte bij de jonge patiën ten toch niet blijven voortwoekeren en zouden wij tot voorloopige bestrij ding dringend willen verzoeken: le. aan de politie, om ook steeds voor baldadigheden de jeugdige daders op te sporen en telkens hun shool- hoofd er mede in kennis te stellen. en 2e. aan de schoolhoofden, om de daders telkens te straffen met oen portie strafhuiswerk; dit geeft wel licht dan ook opvoedende kracht aan de ouders van die lievelingen. De Directie der Glasverzekering-Maatij. «Securituse te Rotterdam. P. S. Voor de losloopende patientjes beneden de 6 jaar, en die zijn er bij duizendtallen in ons kleine land, behoorende de Woningwet voor ge meenten boven de J0 000 zielen gescbiktoopenlucht-speelgelegenheden voor te schrijven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2