nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht BINNENLAND. FEUILLETON. BENJAMIN Na 47. Zaterdag ?2 Juni 1909 Acht-en-dertigste jaargang, VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE WEEK. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Kijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno.69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. 10 Juni. 't Is toch wel aan te nemen dat de Eerste Kamer deze week vergade rend om opruiming te houden onder hetgeen nog, vóórdat het Binnenhof (na de groote worsteling) gaat slui meren tot medio September... Dat, zeg ik, onze Senaat zich niet de illusie zal vormen voor zijno wei kzaamheden eenige belangstelling in den lande te vindenOver de subsidie-ontwerpen M. O. moge nog wat gekeuveld wor den een veteraan als baron Rengers, paladijn voor de liberale ideeën uit de dagen toen Links nog niet erbarmelijk versnipperd was, hij moge wat tegenstribbelen Zulk een »pi incipiïs obsta» in hopeloozen strijd wekt eer bied en bewondering. Maar minister Heemskerk's gemoed werd, onderwijl hij zijn ontwerp met de vereischte uit voerigheid, met 't vertoon van ernst en aandrang, dat de ïhooge vergade ring» nu eenmaal vergt van de Re geering bij de bespreking der dingen, door gansch andere oorzaken be wogen dan vreeze voor het senatoriaal votum... Buiten stormt 't. Eindelijk, na lang prikkelen en aanporren, is er dan iets «wakker geworden" van belangstelling voor de verkiezingen. 't Is en blijft echter een tooneel- stormpje; een, dat wordt teweeg gebracht door kunstmatige, op den keper beschouwd, onbenullige en eigenlijk-comiscbe middeltjes. Te Amsterdam en ook in het Haagje hebben auto's rondgetuft met plakkaten, in koeien-van-letters de leuze propageerend van »Staats- pensionneering"onze Nederlandsche kiesrecht-amazonen lieten zich niet onbetuigd. Plakten ook kakelbonte biljetten op tufkarretjes en gevels van buizen... Er is geweldig gespeecht, hier en daar. Troelstra en Van Hamel wisselden, te Amsterdam, hatelijk- heden, met 't lievige gezichtje van- iemand, die u een ulevel of een., snuifje presenteert... Het »klein-vet'' en »grool-vet" vieren, op de zetterijen der bladen, den boveutoon... Toch is 't lauw, lam, kil. Raakt al do drukte, al de bombarie, de skouwe- kleeren" van het kiezersvolk niet. Moest men naar Den Haag gaan, toen de mooie, treffende, in haar sobeiheid zoo bekoorlijke plechtigheid van prinses Juliana's doop plaats bad naar de Hofstad, ook, toen men onze Koningin, bij de aubade, op zoo storm achtige vvijze spontane openbaring van aanhankelijkheid bracht, om menscben te zien. die szich voor iets warm maken 1" Wanneer dit geschrijf onder de oogen uwer lezeis komt is ook de He Juni achter den rug. Zal de periode zijn ingetreden tusscben stemming en herstemming. dewelke de gemoederen dan wel wat zal opzweepen. De gemoedstoestand, dusver onder ons kiezersvolkje geheerscht hebbend, vind ik zeer natuurlijk en verklaarbaar. De naam Kuyper, als premier, werkte, in 1905 als een roode lap op een stier... Dat prikkelde de hartstochten. Dat deed 't bloed sneller vloeien; versnelde den harteklop des Neder- landschen kiezers. Maar het Kabinet-HeemskerkHet vriendelijke, makke, aardige, «jolige Christendom van dit geestige, amusante negental aan de groene tafel... De man die laebt zegt een woord is ontwapend. Voila We zijn moè van het feestvieren. Het zittend Kabinet laat ons in ge- moedelijk-vadsigestemming.Wij weten dat gegeven de rotsvaste, voor vele jaren onaantastbare recbtsche meer derheid in den Senaat er voorloopig van alle schitterende beloften der voor- uitstrevenden niets kan tereebt-komen. We zijn beu van het ministeries-om- verwippen, zonder dat 't iets anders doet bereiken dan lood om oud-ijzer kiijgen... Waarom zouden we ons dan, in vredesnaam, druk-maken? 't Kan, na 25 Juni worden 53 Rechts en 47 Links. Waar 't, volgens zeer-helder-zienden onder de politieke profeten, wel op uit zal draaien, 't Kan ook bijv. 49 Rechts en 51 Links zijn... Zal wel niet... Is toch menschelijk-mogelijk... Hoe 't loopt, tóch van hetzelfde laken eeu pak, moge dan de »snit" een tikje zus óf zoo zijn... Neen, heuscb. Te sceptici hebben gelijk Mr. ANTONIO. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik naar Engeland. Volgend bericht deelt de »'s Hert. Ct." onder het grootste voorbehoud mede. Of het juist is, of in boeverre, zal ongetwijfeld spoedig blijken. Donderdag der vorige week is, na onderhandelingen tusscben Den Haag en Windsor, vastgesteld dat Koningin Wilhelmina in September van dit jaar een bezoek zal brengen aan Engeland, waar H. M. ongeveer twee weken zal vertoeven als Gast van Haar tante, de Hertogin van Albany, op Claremont bij Esher. Het bezoek zal dus geen ofïicteel karakter dragen. Vergezeld van den Prins-Gemaal zal Koningin Wilhelmina zich Maandag 6 September te Rotterdam inschepen op een Harer oorlogsbodems, die de Noordzee zal oversteken,geëscorteerd door een geheele vloot-divisie. Naar het Haagsche Correspon dentiebureau uit goede bron verneemt, zal de lijfaits vad H. M. de Koningin, dr. Roessingh, zich in verbinding stellen met den speciaal voor kinder ziekten pracfiseerenden geneesheer directeur van het Kinderziekenhuis te Utrecht dr. Haverschmidt, om in overleg met dezen geneesheer de be langen te behartigen van de gezond heid van de jonggeboren Prinses Juli ana, welke gezondheid in alle opzichten reden tot tevredenheid blijft geven. Volgens den Haagschen kouter van de »Pr. Gr. Ct. zullen H. M. de Koningin. Z. K. H. Prins Hendrik en Prinses Juliana vermoedelijk tot Augus tus op 't Loo vertoeven. Dan schijnt het in het voornemen te liggen den nazomer op de goederen van den Prins der Nederlanden in Mecklenburg te gaan doorbrengen. In elk geval zal men H. M. en den Prins, evenmin als H. M de Konin gin-Moeder, Die 't slot van Soestdijk gaat betrekken, vermoedelijk mis schien behoudens een enkel kort be zoek voor speciale doeleinden voor September wel niet weder in Den Haag zien In September hoopt II. M. de Ko ningin weder in eigen persoon de nieuwe zitting van de Staten-Generaal te openen, nadat de Tweede Kamer zai zijn hernieuwd. De naehtbewaking op het Loo! Men seint uit Apeldoorn: Naar wij vernemen zal met de komst van de Koninklijke Familie op het Loo een ingrijpende wijziging in de naehtbewaking van het Konink lijk paleis worden gebracht, een maat regel meer in overeenstemming met de waardigheid van bet Hof. Inplaats van den particulieren nacht waker met zijn pijp en op klompen, waarover indertijd zooveel is geschre ven, zal een detachement marechaus sees, ter sterkte van 14 personen, een wachtmeester, twee brigadiers en elf man hier worden ingedeeld. Van dezen zullen om don anderen nacht 7 man dienst doen. Men verzoekt mede te deeien, dat een propagandaboekje in 22 000 exemplaren onder de leerlingen onzer middelbare scholen verspreid is, ten einde die jongelui op te wekken deel te nemen aan het 18de kamp bij Laren der Kon, Ned. Weerbaarheids- Ver. van 26 Juli14 Augustus, onder commando van den res.-le-luit-der inf. Joh. W. Klein. In dit boekje wordt uiteengezet het doel, dat deze vereeniging zich stelt, n.l. om niet alleen leerlingen onzer middolbare scholen in de vacantie hun geest te doen ontspannen en tegelij kertijd hun lichaam in beweging en frissche, gezonde heiluchl te verschaf fen, doch tevens om hen onder leiding van de daartoe door den Minister van Oorlog aangewezen reserve-officieren weerbaar te maken in den volsten zin des woords, waardoor z(j later bij hun in diensttreden een grooten voor sprong zullen hebben op hun kame raden, vooral waar de leden, indien zij bij de vereeniging een rang be- kleeden, dien rang onmiddellijk na hun in dienst treden kunnen behouden. Bovendien bevat het boekje een korte beschrijving van den gang van den dienst in dit kamp en de voor waarden waarop men daaraan kan deelnemen: le. lid zijn der K. N. W. V.: 2e. den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben en lichamelijk flink ontwikkeld zijn; 3e. leerling zijn van een gymnasium, H. B. S. of daarmee gelijk gestelde inrichting van onder wijs; 4e. gekleed zijn in de uniform der K. N. W. V. (kosten pl.m. f25); 5e. storten de somma van f20 voor drie weken verblijf in het kamp. Zoo kan men voor f50 drie weken van zijn vacantia in het Gooi door brengen en dan nog 'n uniform over houden om 'n volgend jaar weer mee te kampeeren. Enkele leden van dit korps maakten reeds 10 malen het kamp mee. Onder de autoriteiten, die dit kamp aanbevelen, bevinden zich, behalve vele rectoren van gymnasia en hoogere burgerscholen, de Minister van Oorlog en de inspecteur van het hooger en middelbaar onderwijs. Het boekje wordt op aanvrage gaarue toegezonden door den res.-2e-luit. Joh. Ph. Tuyt, te 's-Gravenbage. door wien tevens nadere inlichtingen wor den verschaft. Hailn lv£ic23.a.ëlla. 22) - Wanneer Jane haar naam op een stuk papier schreef met groote letters, kon hij het, hoewel hij geen enkele letter kende, met groote moeite en vreeselij k langzaam, ongeloofelijk precies nateekenen. Niets ontging hem, niet de onbeduidendste beving van haar hand. Als een muis zoo stil zat hij te werken, de lippen samengeperst en kon niet velen dat iemand tot hem sprak. En hij verzon zijn speeltafel en zijn kleinen stoel met den rug naar de kamer te zetten wanneer hij rust wou hebben. Tie gaf hem een stuk van het dikke witte papier, waar zij altijd haar kantpatronen in prikte. Hij zat er lang mee in zijn handen, bevoelde het, meette het en hield het op tegen het licht. Toen nam hij uit de speelkaarten een klaver-tien en begon daarnaar kaarten te knippen. Het zijn nagel en een speld meette hij uit waar de eerste klaver moest komen te staan. Hij was er een halven dag over bezig om de kaart af te teekenen, maar toen zat ook elke klaver op haar plaats, geheel eender van vorm en grootte als de echte kaartenklavers. Den grond vulde hij in met zwart potlood. Bij elke klaver die hij klaar had, zuchtte hij diep als verlicht, maar hij schudde het hoofd en wilde niet eten. Als hij opkeek schitterden zijn lobeliablauwe-oogen met een wonderlijken, donkeren gloed Toen de eene kant van de kaart klaar was, keerde hij haar om, en staarde wanhopig op het verwarde slingeren der arabesken op den achterkant. Verscheidene malen hield hij de kaart vlak voor de oogen, zuchtte, legde haar neer en nam haar na een oogenblik weer op. Eindelijk was hij het eens met zichzelf. Bijna als in een droom, begon hij opnieuw. Telkens als hfj ademhaalde, hield hij op. Wanneer een geluid uit de kamer hem bereikte, wendde hij 't hoofd om en Jelle, die achter hem zat en aldaar naar hem keek, werd bang van zijne lijdende, onderworpen uitdrukking en de vreemde, leege, bijna blinde oogen waarmee hij haar aanzag. Wanneer de klok sloeg, beefde hij over het ge heele lichaam- Zonder een enkel woord, stak hij af en toe een handje met een potlood, dat geslepen moest worden, uit en wachtte in dezelfde houding tot hij het weêrkreeg en voort kon gaan. Eindelijk was hij 's avonds klaar; maar zijne fijne berekepipg had hem gefopt: boven in den eenen hoek stond het patroontje scheef. Hij zei geen woord, scheurde de kaart in snippers en beet zich in de vingers, die het potlood gevoerd hadden. Daarna at hij als een wolf; maar midden onder het eten viel hij in slaap en moest naar bed ge dragen worden. Vol zorg zagen de gezusters de donkere kringen onder zijn oogen en den smartelijken glimlach, die zelfs in den slaap niet van zijn mond week. Den volgenden morgen begon hij van voren af aan en lukte 't volkomen. Eén ding ontbrak op zijn kaarten en dat waren de gouden randjes aan de hoeken. Zijn oogen dwarrelden wanhopig door de kamer. Maar Jelle dook tot op den bodem van de onderste lade met den ouden rommel. Daar had ze hoopen bladgoud, een heelen stapel boekjes van ragfijn vloeipapier met echt goud tusschen de blaadjes. Zij gaf Benny een boekje en hielp hem de randjes te vergulden. Ze werden in een lijstje met glas boven zijn bed opgehangen en de zusters spraken er onder elkaar dikwijls over, dat Benny bepaald een genie was, net als Thorwaldsen, voor wien ze een heel huis gebouwd hadden. Maar ze waren 't er niet heele- maal over eens in hoeverre het geschikt was dat Benny met zijn afkomst artist werd. Korten tyd daarna kwam Benny op school. 't Was zeven uur. Vóór half acht konden ze hem onmogelijk wachten, als hij tenminste niet met den omnibus kwam; maar dat zou hij nooit doen, 't was veel gezonder op eigen beeDen te wandelen en dan had hij immers die heerlijke warme pelsjas aan. En de straten waren kurkdroog! Maar toch zaten ze al onrustig heen en weer te schuiven. Klotilde kon de theemuts maar niet met rust laten en moest er ieder oogenblik eens eventjes aan raken. Tie vond dat de thee pas op 't laatste nippertje gezet moest worden, maar verbeeld je dat Benny dan eens vroeger thuis kwam! In een hoek zat Jelle op haar lage schommel- stoeltje en poetste. Dat was nu letterlijk de eenige plaats, waar ze wat verzachting vond voor het arme kranke stuitje. Tie gooide met haar kant-klossen, dat het een aard had. Sedert de dokter gezegd had dat ze 't water in de beenen had, voelde ze zich dikwijls zoo gejaagd, bijna angstig. Als zij eenmaal onder den grond lag, wat had zij dan nog aan haar vierde deel Dan gingen de anderen er maar mee strijken en konden net doen en laten met hem wat ze wilden. Ze zouden hem misschien naar Frankrijk of naar Amerika laten gaan, waar hij zoo dikwijls over sprak. En toch was zij de oudste. Maar de dooden hadden niets meer in te brengen. Als hij nu maar niet dadelijk weer uitliep van avond, terwijl ze juist die interessante groote in braak voor hem had! Tie zat op de krant. Kwart over zeven borg Jelle al haar zilver bin nen in de groote staande kloksinds ze twee nachten achter elkaar kalk naar beneden had hooren vallen, was ze bang dat ze in zouden breken en zy droeg de verantwoording tegenover den goudsmid. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1