Aan de verzwakten, aan de uitgeputten. Plaatselijk nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAME. Het zij dat het lichaam ten gevolge eener ziekte verzwakt is, of wel dat het de weerstands kracht mist om welke andere oorzaak ook, het verloop dat gevolgd^wiordt blijft altijd hetzelfde. Het oloed is uitgeput^, de zenuwen zijn als gebroken. Ecg. hersteller ^n het bloed, een ver sterker der ..Zenuwen zijn> noodig. Dan is het oogenblik i^aar om de $nk Pill en te nemen. Door d^Tink Pillen teinemen, spaart gij uw tijd en,-" uw geld uit. fifij hebt inderdaad de zekerend te genezen, ywant de bewijzen van ge nazangen zijn overvloedig, terwijl zoo gij u wenflt tot e$n middefzondcr waarde de veran dering van een behandeling die u geen resultaat gefit, u heel ctlTur komt te staan en u bovendien og even ziek laat als gij waart. Voor de Pink allen is het een spel aan de herstellenden de Gezondheid weer te brengen. Zii genezen de |ovallen van bloedarmoede, van bleekzucht van Neurasthenie, van algemecne zwakte, en dus nog fveel gemakkelijker de voorbijgaande ongesteld heden ten gevolge van een crnstiga^ziekte. De ^behandeling met de Pink PiUn**ls eenvoudig, ■gemakkelijk, w£BSf*pkb?tl>aar afdoend. - de doos, r^.— per 6 doozen. •^erfcrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voof'Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de HoofT, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. Een talrijk publiek had zich gisterenmiddag aan het station ver zameld om de Koninklijke familie op Hare doorreis te begroeten. H. M. de Koningen vertoonde zich met de prinses aan het venster, waarop het publiek bet «Wilhelmus" aanhief, waarvoor H. M. vriendelijk buigend dankte Den stationchef, in het Koninklijk rijtuig genoodigd werd door Z. K H. Prins Hendrik de huisorde van Oranje Nas sau overhandigd. Woensdagmiddag werd de Pro vinciale Huisvlijttentoonstelling, geor ganiseerd door de afd. Utrecht van dim Volksbond, door den heer F. D. Graaf Sctiimrnelpenninck, conimisares der Koningin te Utrecht, in tegen woordigheid van tal van autoriteiten en genoodigden, geopend De gioote zaal van «Tivolia waarin al het schoons is ondergebracht, biedt een levendig gezicht aan. Versierd met planten, heeft de zaal, dank zij de gunstige schikking der voorwerpen een feeslc-liik aanzien, waarbij zeer verdienstelijk is rekening gehouden met de eischen, die een tentoonstel ling stelt. Alles is vrij en ruitn uit gestald, voor zoover de ooi werpen er aanleiding toe gaven met elegance, het geheel gemakkelijk te overzien. Er zijn collectieve en natuurlijk voor diet rneerendeel peisoonlijke inzendin gen, zoowel van vakmannen als van leeken. Hier en daar hijvoorbeeld bij hst houtsnijwerk overtredende leeken den vakman. In vergelijking tredende met een zelfde tentoonstelling, vijf jaren gele den door dezelfde afdeeling op touw gezet, ontwaart men een treilende artistieke vooruitgang in de huisvlijt. Er zijn veel meer voorwerpen van smaak, gemaakt door menschen die blijkbaar in hun vrijen tijd niet alleen hebben willen bezig zijn, doch die tevens getracht hebben voorwerpen te vervaardigen, die een bepaalde kunstwaarde bezitten. Van de kleinste voorwerpen, als een miniatuur theeserviesje, geslagen uit het brons van centen en halve centen, tot prachtige geheel uit hout gesneden rustbanken, van elf uit hout en koperdraad vervaardigde vogel kootjes tot eene geheele villa, inwen dig gemeubeld als de 18e eeuwsche poppenhuizen, alles, het fraaie vrou wen handwerk, de Deensche weefstoel, de geheele inrichting voor de Indische koffieplantage is een bezichtiging onverwaard. In de Princesse Juliana, een keui ig oud-Hoilandsch huisje, geeft gelegen heid tot het gebruiken van een kopje bouillon en straks, wanne, r de studen- ten-mandoline-club vroolijke wjjsjes zal doen hooren,- zal geurige thee door aardige dames worden geschonken en het geheel, dal nu reeds zoo ge zellig en het verdient herhaling zoo artistiek uitziet, daardoor stellig nog worden verlevendigd. Een zestal prentbr.el kaai ten naar teekeniiigen van gezichten in eu om Utrecht zijn op de tentoonstelling verkrijgbaar a 3 ct. De heer H. Nijhof, Commissaris van politie alhier, beeft de uitnoodi- gmg aangenomen als Voorzitter op te treden van de commissie welke voor den Bond van inspecteurs van poliin- in Nedeilandin Decembei zal alnemen het examen voor ad.-pirant-inspecteui van pclitie. hear da Vries ii bevor- deid naar het vierde, de heer A. A. de Haas naar het tweede studiejaar van 's Rijks-veeartsenijschool. Een gezelschap van honderd oudheidkundigen zal morgen onze gemeente bezoeken en tevens een excursie maken in de omstreken der stad. De Paardenarts Ie klasse D. H. Goossen, van het le regiment huzaren, is benoemd tot permanent iid der commissie tot aankoop van remontepaarden. De le luit. der Cavalerie op non-act. J. D. Besier, thans te Haarlem, is ter zake van zielsgebreken op pen sioen gesteld. Eveneens is op pensioen gesteld de le luit. der art. op non act. F. W. Diemont, ter zake van lichaams gebreken. De le luitenant C. J. Nierstrasz van bet escadion ordonnansen woidt 1 Juli benoemd tot litmeester bij het 4 regiment huzaren en komt te Zut- phen in garnizoen. Aan de Centralebotermijn werd Woensdag aangevoerd 46-5 Kilo onge zouten en 15/5 Kilo gezouten labrteks- buler onder Rijks-controle. De Pi ijs der ongezouten boter was fl.ll a 11.18, die der gezouten f 1.10 af 1.23. De 2e Secretai is der aid. «Gooi en Eemlaud" van de Ned. Ver. tot besch. van dieren, zendt ons het navolgende tor plaatsing. Onlangs hebben weder twee verre gaande dierenmishandelingen plaats gehad. Eenige weken geleden reed W. v. B., wonende te A met zijne hondenkat op den weg van Amersfoort naar Woudenberg, toen op een gegeven oogenblik de voor de kar gespannen hond links van den weg atsloeg, om welke reden de geleider het dier op liet liuotd sloeg en wel zoo hard, dat netzeive direct stil hield, in 'l zand neerviel en zichtbaar angstig voor den geleider, liggen bleef. Een oogenblik daarna trok, W. v. B. de kar omhoog eu gaf 't dier op 't zelfde oogenblik, op 't welk hem door de omstanders werd toegeroepen «niet mishandelen hoor" eeuen zeer haiden tiap tegen de borst. De onbezoldigde ïijksveldwachler H. Boil, hi dieust van de afdeeling «Gooi en Eernland" der Ned Vereeni- ging tot bescherming van dieren maakte van een eu ander op klacht verbaai op. Mede werd door den te Hoogland gestaiioneerden rijksveldwachter pro- ces-verbaal opgemaakt tegen E. v. B wonende te A., in dienst van den Heer V. Eenige wekon geleden reed hij met eene met zand beladen kar, welk zand bestemd was voor 't aldaar te bouwen gesticht, voor welke een paard ge spannen was, 't welk eene opene wond aan de borst onder liet trekzeel had, ter grootte van twee lijksdaalders. Voor genoemde verregaande mis handelingen van hunne dieren werden op den Isten Juni j.l. W. v. B en met E. v. B., maar de Heer V., ver oordeeld tot eene geldboete van f 10 ol hechtenis van 3 dagen. Programma van het morgen avond op het terras van «Amicitia" te geven concert door de stalmuziek van het 5e reg. infanterie, directeur de heer G. Bikkers. I. Vers l'Idéal, marche, Fiebergheim. 2. Ouverture nEin Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien", Suppé. 3. An Dich, Walzer, Waldteufel. 4. Grande fantaisie s. d. m de t'opéra aL'Africaine", Meyerbeer. 5. Ouverture Guiltaume Tell, Rossini. 6. Serenata (Engellied), Ëraga. 7. Inoitation a la Valse, Weber. 8. Potpourri aus der Operette Die Dollar-Prinzessin, Fait. Maandagavond acht uur geeft de Amersf. Muziekvereeniging, direc teur de heer J A. Jochems, in het plantsoen een uitvoering met het navolgend programma: 1. Marsch Entre Nous, J. Werkman. 2. Ouverture Une Nuit d'Elé, G. Tack. 3. Wals Quand L, Amour Meurt, O. Cremieux. 4. Fantaisie La Fille du Regi ment arr:, J. Keesels. 5. Marsch, Level Prinses Juliana, J. v. d. Werf. 6. Ouvorlure Marie Hennene, L. Montague. 7. Potpourri Popularis No. 6, G. Pienauu. 8. Wals Sancta Lucia. A. Boscolli. 9. Marsch. Op beleefd verzoek van den Keikeraud der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten iri de St Jonskerk met door ons opgenomen. De overige pi edik beurten Lij de kerk- genuoiscliappeli zijn op Zondag 13 Juin geiegeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Bs. de Meijere. Rcmonsirantschc kerk. Voorin. 10uur, Ds. Mooykaas. Doopsgezinde Kring. Pel Logegcbouw Van Persijnslraal A'o i. Vooim. IÜ'/j u. Ds. A. Binneits Sz. to Haarlem. Gereforni. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds Dcnner. 'sAv. 5'/s uur, Ds. Donner. Gereforni. kerk (Zuidsingel). Vooi m. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforni. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening Clir. Gereforni. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5Va uur, Godsdienstoefening. ttooste STAA'ISI.Oi fvlvk.1. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 911 Juni 1909. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leiitwebeb te Amersfoort (Breede3traat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 100 op Nos. 577 594 en 13150. Prijzen van f70. 566 597 668 5352 10282 10285 10299 16225 16600 16614 en 17239. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 596 600 5353 5362 5384 5385 8578 8586 10283 10286 10294 16228 16237 16582 16602 16625 16628 16633 17208 17343 17349 en 17359. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. En de verplaatsing der inwendige organen. De methode Claverie van Parijs is de eenige werkelijk wetenschappelijke, proefondervindelijk bewezen. De breuk die allicht van alle menschelijke kwalen de gevaarlijkste is, is tevens de minst goed verzorgde en de voor het rneerendeel tegen woordig in gebruik zijnde harde stalen banden eu harde kussens verhoogen slechts het gevaar en veroorzaken verbrokkelingen. Op den dag van heden is door de medische wereld alleen (Je Pheuma- tische breukband zonder veer van A. Claverié, na 25 jarige (Ondervinding tot het toppunt van (volmaaktheid gebracht,;' beschouwd als het eenige werkelijk ernstige /en werkelijk wetenschappelijke, Buigz|atn, ondojfrdringbaar voor vocht, gemqkkelyk om te doen, van onbegrensde 'Kracht ter beteugeling verschaft deze band aan allen, welke ook de (omvang of den duur van het gezwellij, eene onmiddellijke verlich ting a&n liun lijden. Het -,is bekend dat de Heer A. Claverié leverancier aan het Fransche leger en vloot aan de groote staats besturen enz., er op staat persoonlijk over t& komen om zijn bewondering- wekkende apparaten toe te passen en. diens persoonlijkheid is te hoog ge schat in de wetenschappelijke wereld dan dat Eet noodig zij hier nog nit te wijden over de uitgebreide vak kundige kennis van die spécialistjfran den eersten rang. Wij willen eenvoudig in herinnering brengen dat de Heer A. Clavejje de Ejders aan gemelde kwalen za|r ont vangen van 94 :-ure te Amsterdam, Zaterdag 19 en bondag 20 Juni, Hotel'-'KrasnapolsJiy. AMERSFOORT, «Woensdag ,B8 Juni, Hotel Schwemjucr. Utrecht, Zaterdag 3 Ju]{ Hotel Bellevue. Leest de «Behandeling Jer Breuk" een werkje van 15Ö_blz. e^200 afbeel dingen dat de Heer. ^./Claverie 234 Faubourg Saint-Martfn, Paris, gratis en met alle omzichtigheid aan een ieder op aanvrage toezendt. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Uilslag van de verkiezing op 1 Juni en de stemming op 11 Juni 1909. Amsterdam I. Gekozen Dr. H. F. R. Hubrecht U.L. Amsterdam II. Herstemming tusschen J. R. SnoeckHenkemansC.H.en J. Oudegeest S.D.A.P. Amsterdam III. Herstemming tusschen Mr. P. J. Troelslra S.D.A.P. en Mr. G. A. van Hamel U.L. Amsterdam IV. Gekozen J. W. IJzerman U.L. Amsterdam V. Herstemmming tusschen Th. M. Ketelaar V.D. en Mr. P. J. M. Aalbcrse R.K. Amsterdam VI. Herstemming tusschen Mr. W. H. de Beaufort V.L. en Mr. H. Verkouteren C.H. Amsterdam VII. Qakozcn G. A. A. Middelberg AIR. Amsterdam VIII. Gekozen W. dc Vlugt A.R. Amsterdam IX. Herstemming tusschen Mr. Tymcn de Vries A.R. cn W. H. Vliegen S.D.A.P. Alkmaar. Herstemming tusschen Jhr. Mr. P. van Foreest V.L. en N. Glindcrman A R. Almelo. Gekozen Mr. P. J. M. Aalbersc R.K. Amersfoort. Gekozen Jhr. Mr. H. W. v. Asch v. Wijek A.R. Apeldoorn. Gekozen Mr. W. K. F. P. graaf v. Bijlandt C.H Appingedam. Herstemming tusschen J. H. A. Schaper S D.A.P. en A. Zijlstra A.R. Arnhem. Herstemming tusschen K. Eland U.L. en H. C. Hogcrzeil A. R. Assen. Herstemming tusschen Mr. M. W. F. Treub V.D. en Jhr. mr. L. A. S. J. de Milly van Heiden Reinestein U.L. Borgen-op-Zoom. Gekozen J. D. J. L. de Ram. R.K. Beverwijk. Gekozen W. C. J. Passtoors R.K. Bodegraven. Gekozen Mr. J. W. H. M. v. Idsinga C.H. Breda. Gekozen. W. H. Bogaardt R.K. Breukelen. Gekozen J. H. de Waal Malefijt A R. Brielle. Herstemming tusschen A. Roodhuizen U.L. en H Ch. Vegtel. A. R. Delft. Gekozen Mr. H. A. van dc Velde A.R. Deventer. Gekozen Mr. H. P. Marchant V.D. Doetinchem Gekozen P. van Vliet Jr. A.R. Dokkum. Gekozen Mr. R. van Veen C.H. Dordrecht. Herstemming tusschen P. J. de Kanter U.L. en Dr. A. Kuyper A.R, Druten. Gekozen Mr. Th. J. A. DuynsteeR.K. Ede. Herstemming J. W. Rudolph AR. en Jhr. G. J. A Schimmelpenninck C H. Eindhoven. Gek. V. A. M. van den Heuvel R.K. Eist. Gekozen Mr. A. I. M. J. van Wijnbergen R.K. Emmen. Gekozen Dr. P. H. Roessingh U.L. Enkhuizen. Gekozen N. Oosterbaan A.R. Enschedé. Gekozen G. Elhorst A.R. Franeker. Herstemming tusschen W. P. G. Helsdingen S.D.A.P. en C. E. van Koetsveld C.H. Goes. Gekozen Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman C.H. Gorinchem. Gekozen H. Pollema A.R. Gouda. Herstemming tusschen Jhr. Mr. W, Th. C. v. Doom U.L. en H. Colijn A. R. Grave. Gekozen Mr. D. A. P. N. Kooien R.K. 'sGravenhage I. Herstemming tusschen J. Krap A.R. en K. ter Laan S.D.A.P. 'sGravenhage II. Herstemming tussschen Mr. W. Dolk U.L. en J. R. Snoeek Henkcmans C.H. 'sGravenhage III. Gekozen J. C. Jansen U.L. Groningen. Gekozen Mr. H. L. Drucker V.D. Gulpen. Gekozen Jhr. mr. Ch. J. M. Rays de Beerenbrouck R.K. Haarlem. Herstemming tusschen Jhr. mr. F. K. van Lennep C.H. en Mr. J. H. Thiel V.D. Haarlemmermeer. Gekozen F. H. van Wichen R.K. Harlingen. Gekozen Dr. J. Th. de Visser C.H, Den Helder. Herstemming tusschen Mr. Th. de Meester U.L. en A. P. Staalman C.D. Helmond. Gekozen Mr. E. R H. Regout R.K. 's Hertogenbosch. Gekozen Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt R.K. Hilversum. Gekozen S. baron van Heemstra A.R. Hontenisse. Gekozen P. F. Fruytier R.K. Hoogezand. Herstemming tusschen K. ter Laan S.D.A.P. en Mr. P. Rink U.L. Hoorn. Herstemming tusschen P. B. J. Ferf U.L. en C. D. Wesseling R.K. Kampen. Gekozen Mr. F. A. C. graaf van Lijnden van Sandenburg A.R. Katwijk. Gekozen Mr. O. J. E. bar. v. Wassenaer van Catwyck C.H. Leeuwarden. Herstemming tusschen L. W. J. K. Thomson U.L. en Mr. P. J. Troelstra S.D.A.P. Leiden. Gekozen Dr. J. Th. de Visser C.H. Lochem. Herstemming tusschen Mr. G. Jannink U.L. en Mr. A. baron van Heeckeren vanKell A.R. Loosduinen. Gekozen A. Brummelkamp A.R. Maastricht. Gekozen Mr. P.I. J. Janssen R.K. Meppel. Gekozen Mr. H. Smecnge U.L. Middelburg. Gekozen J. H. Blum AR. Nijmegen. Gekozen Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispcn tot Sevcnaer R.K. Ommen. Gekozen Dr. A. Kuyper A.R. Oostburg. Gekozen G. A. Vorsterman van OyeD V.D. 'Oosterhout. gekozen Jh. I. B. D. van den Bcrch van Heemstede R.K. Rheden. gekozen Jhr. J. W. van Nispen tot Sevcnaer R.K. Ridderkerk. Gekozen Mr. A. P. R. C. baron v. der Borch van Verwolde A.R. Roemond. Gekozen. Mr. F. J. Bolsius R.K. Rotterdam I. Herstemming tusschen Jhr. mr. D. J. de Gecr C.H. en Mr. H. Goeman Borgesius U.L. Rotterdam II. Herstemming tusschen D. de Klerk U.L. en Dr. W. B. van Staveren A R. Rotterdam III. Herstemming tusschen J. B. Verhcy U.L. en Mr. J. A. Loeff R.K. Rotterdam IV. Herstemming tusschen A. Plate V.L. en J. F. Heemskerk A.R. Rotterdam V. Herstemming tusschen Mr. A. de Jong A.R. en Mr. E. F. van Raalte V.D. Schiedam. Gekozen Jhr. mr. D. J. de Geer C.H. Schoterland. Herstemming tusschen Mr. Th. H. de Meester U.L. en J. A. Bergmeijer S.D.A.P Sittard. Gekozen J. H. J. Beckers R.K. Sliedrecht. Gekozen J. van der Molen Tz. A.R. Sneek. Gekozen H. Colijn A.R. Steenwijk. gekozen L. F. Duymaer van Twist A.R. Tiel. Gekozen Mr. M. Tydeman Jr. V.L. Tietjerksteradeel. Gekozen C. van der Voort van Zijp A.R. Tilburg. Gekozen A. H. A. Arts R.K. Utrecht I. Herstemming tusschen Jhr. Mr, A. P. C. van Karncbeek V.L. en Mr. H. J. H baron v. Boetselaar C.H. Utrecht II. Herstemming tusschen Jhr. Mr. J. Rocll V.L. en J. S. P. van Hoogstraten A.R. Veendam. Herstemming tusschen Mr. E. A. Smidt V.D. en F. G. Petersen A.R. Veghel. Gekozen B. R. F. van Vlijmen R.K. Venlo. Gekozen Dr. W. H. Nolens R.K. Waalwijk. Gekozen Mr. J. A. Loeff R.K. Weert. Gek. Jhr. Mr. V. E. L. deSteursR.K. Weststellingwerf. Herstemming tusschen F. W. N. Hugcnholtz S.D.A.P. en H. C. Hogerzeil A.R. Winschoten. Herstemming tusschen Dr. D. Bos V.D. en J. F. Heemskerk A.R. Wijk bij Duurstede. Gekozen Mr. N. de Ridder A.R. Zaandam. Herstemming tusschen Mr. H. J. C. van Tienen U.L. en J. E. W. Duys S.D.A.P. Zevenbergen. Gekozen A. C. A. van Vuurcn Zieriksee. Gekozen Mr. R. J. H. Patijn U.L. Zuidhorn. Herstemming tusschen E. M. Teen stra V.D. en G. Hofstede A.R. Zutphen. Herstemming tusschen F. Licftinck U.L. en Mr. A. baron van Heeckeren van Keil A.R. Zwolle. Gekozen A. baron van Dedem C.H. Aftredenden die niet meer in aanmerking wenschten te komen. Dordrecht, S. M. H. van Gijn U.L. Ede, Jhr. S. van Citters A R. Gorinchem, Mr. N. G. Pierson U.L. Harlingen, Mr. Dr. J. Schokking G.H. Den Helder, Mr. Z. vr.n den Bergh V.D. Kampen, K. Reyne U.L. Middelburg, Mr. C. Lucassc A.R. Oostburg, Mr. P. C. J. Hennequin V L. Rotterdam I, S. van den Bergh Jr. U.L. Rotterdam V, P. R, Mees V.D. Schoterland, G. L. van der Zwaag S.D. Sneek, H. Pollema A.R. (Is daarentegen candidaat gesteld in district Gorinchem). Zaandam, K. de Boer Czn. U.L. Zaandam, G. Zijlma U.L. Tot dusver zijn nu en op I Juni gekozen: Vrijzinnigen Vrij-Liberalen1 Unie-Liberalen6 Vrijzinnig-Democraten3 Katholieken25 Anti-Revolutionnairen20 Christ -Historischen9 Christen-Democraten Soc.-Dcm. Arbeiderspartij Soc.-Dem. Partij Totaal 64 Linkerzijde 10 Rechterzijde 54 In herstemming komen: Vrijzinnigen Vrij-Liberalen5 Unie-Liberalen18 Vrijzinnig-Democraten7 Katholieken3 Anti-Revolutionnairen19 Christ.-Historischen 8 Christen-Democraten1 Soc.-Dem. Arbeiderspartij11 Soc.-Dcm. Partij Totaal 72 Linkerzijde 41 Rechterzijde 31 Nieuw gekozen: Rechts: Colijn (A.-R.), Oosterbaan (A.-R.), v. Lijnden (A.-R.), De Vlugt (A.-RMiddel- berg (A.-R.), Elhorst (A.-R.), Polleman (A.-R.), (tot dusver voor Sneek). Links: Vorsterman v. Oyen (V.-D.) Uitgevallen: LinksDr. Blooker V.-L.), v. Styrum (V.-L.), Borgesius (U.L Dr. Lely (U.-L.),Nolling (V.-D.) v. Deventer (V.-D.), Limburg (V.-D.), Van Kol (S.-D.). Bovendien zijn in twee tot dusver liberale districten (Gorinchem cn Kampen) anti-revolu- tionnairen gekozen. Mr. Borgesius in Enkhuizen uitgevallen, komt in herstemming in Rotterdam I. Uit de vogelwereld. Als iels bijzonders uit de vogelwe- leid meldt men dat op het landgoed »'t Huis te Ruinen" dit en 't vorige jaar twee ooievaars, wijfjes, huishouden op één nest. Er komen wel mannetjes om 't hof te maken, maar elke aan bidder loopt een blauwtje op. Met beslistheid wordt ieder huwelijksaan zoek van de hand gewezen. De oude vrijstel s leggen intusschen een 8-tul eieren cn broeden om beut ien. Als de broeitijd verstreken is, werpen de dieren de eieren op den grond en laven gezellig voort, zich neelemaal niet storende aan de vecht partijen der mannetjes die zich af en toe laten zien. Wat is wijn? De nieuwe wijn-wel 111 Duitscbland geeft daarop het volgende antwoord: «Wijn is door de alcoholische gis ting uit het sap (ier versche wijndruif vei kregen drank." Er zijn echter nog vele andere definities. De «Wnchenschrift des Int. Ilolelbesitzer-Vercins" deelt er eenige mee. Ziehier «De wijn is het voorwerp van de voortdureude zorg der Duitsclie wet- ueving," zegt de staatsman. «Wijn is een goed belastnigobject," beweert de nationaal-econoom. «Wijn (Vitis vimfeta L.) is een soort uil de familie der Ampelideeën," leert ons de botanicus. «Wijn is eeri chemisch product," duistert de wijnvervalscher. De schoonste definities worden echter door de dichters gegeven. Volgens hen is de wijn «balsem" (Homerus). «De beste aitsenij" (Alcaeus). «De verwekker van alle levensgeesten" (Euripides). «De poiijststok der droef geestigheid en de wetsteen der stomp zinnigheid" (llariri) Wijn is medi cijn en troost voor elk aardsch leed" (Hafir). «Godendrank" (Lessing). «Drank vol zoete lafenis" (Goethe). «Zoon der Zon" (Schiller) Olie voor de lamp van het verstand" (Bürger). «Een prikkel voor den moed, der zorgen dood, oen tegengift voor alle pijn" (Arndt). Aloverwirinaar" (Em- rich). «Een schoone gaaf des hemels" (Hodmann). «Het eigenlijke Letlie- water" (Weber, Demokritos). «Melk voor grijsaards" (An. Gün). «Goden drank" (Hagedoin). «De bloein der liddersch&p" (Geibel). «Nectargloed" (Körner). «Vuurbron" (Bodenstedt). «Leedverdrijver" (Rückert) «Smart- verdelgei" (Strachwitz). «Hartebloed" (Loriau). «Een aangename beloftege ver" (Hebbel). «Goudgeesl" (Schedel). En wij voegen hieraan toe, dat een beker wijns volgens den studenten dichter is «amoris poculum" (de lief debeker) en «doloris antidotum" (te gengif voor verdriet) enz. Naar onze meening kon 't woord

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2