NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. BENJAMIN No 51 Zaterdag 26 Juni 1909 Acht-en-dertigate jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE WEEK. UITSLAG ISZeurlaa. Oxdlicih.steils. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno.69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7V> Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. 24 Juni. 't Was, op Woensdag-avond j.l., eene geestdriftNu ja, men interes seerde zich dan wel voor den uitslag der herstemmingen. Dat valt niet te ontkennen. Doch 't was een enthu- siasme gesteld dat ik dezen term er voor mag gebruiken van zeer bijzondere aard. Eene, die bijv. niet opgewassen bleek tegen een regen buitje op den angst voor een bbk- semflitsje, even schietend door de al-donderende avondlucht. Een ge- moedelijk-berustendestemming. Rechts zat immers veilig en wel, boog en droog, solied-geborgen, achter zijne onneembare verschansing van 55 der honderd... Wat kar. 't den man, die den grooten prijs lekkertjes ge wonnen, geïncasseerd en veilig-belegd heeft, ten slotte «bommen" of hij er nog een premietje bij krijgt?... O, aardig, is 't altijd! Zeker. En toen de nieuwe overwinningen van Rechts bekend werden, was er dan ook gejubel, gejuich, opwellend uit intens-genietende harten van Calvi nistische of Lohmanscbe tint... Gelijk er wel echte teleurstelling te lezen was op gelaatstrekken van meer- of minder- hard-vooruitstrevende, men- schen over 't ijselijk-langzaam rijzen van dat cijfertje, aanduidend den «stand van Links", en hetwelk niet hooger zou komen dan tot veertig... Zestig contra veertig. Zoo is de eind-uitslag. Eene Rechtsche meerderheid, for- scher, grooter, machtiger, heviger dan waarvan ook de meest optimistisch- aangelegden onder de getrouwen der Coalitie in hunne zoetste visioenen, van komende geluks-aëra zullen ge droomd hebben. Zestig tegen veertig. Beide Kamers der Staten-Generaal grif-bereid om op alles haar zegel te drukken, hetwelk strekken kan tot verwezenlijking der Rechtsche idealen op het gebied van onderwijs, handel, zedelijkheid, en de rest!... 't Ergst hebben geleden de arme mannekes, die mr. Tiedeman als hun hoeder erkennen; de vrij-liberalen. Hun getalsteikte slonk van 9 op 4; ze doen thans denken aan het kuddeken dier oud-conservatieven, uit de dagen van Witgens en Corver Hooft!... Ze vormen «quantité négligeable," die echter, onder bepaalde en zeer-toe- vallige omstandigheden, soms den doorslag kan geven... Een welgetraind en schrander-slimmig politicusje «ver smaadt" daarom de kleine-minder heden nooit ofte nimmer... Je kunt nóóit weten Gehavend zijn ook de Unie-liberalen uit den kamp getreden. Van 24 op 21, en hun betman Borgesius, op 't nippertje af, juist langs 't kantje in Rotterdam I gered, (met 3917, tegen 3856 op den chr.-histori- schen jhr. mr. De Geermet zachten weemoed zal de heer Borgesius terug denken aan de zonnig-rustige triumf- dagen uit Zutfen, bet goede en trouwe district, dat hij te ongelukkiger ure moest veriaten voor het uiterst- gevaarlijke Enkhuizen. De vrijz-democraten geslonken van elf op acht. En met verlies van kranige strijders De soci's, na vele avonturen ge bleven wat ze, van 1905'09, op het Binnenhof waren, slechts Van Kol eruit... misschien zéér-tijdelijk. Want in Schoterland zegevierde mr. De Meester op den heer Bergmeyer, terwijl ook Helder het gezond ver stand en het «zelfrespect" had om den bekwamen en geachten oud minister af te vaardigen. Zou de heer De Meester voor Helder opteeren, dan komt voor den heer Van Kol een zeer mooie kans in Schoterland open, en zal men een bijzonder- populair candidaat moeten vinden om Schoterland buiten de sfeer derKamer- soci's te houden. Üe namen van mr. J. Limburg en van heer Pieter Nolting worden reeds genoemd... Van de sociaal-democraten zijn de h.b. Vliegen en Duys (die Zaandam veroverde) de nieuwelingen in het Parlement. Dat de heer Oude geest, de stokebrand van 1903; de lel-vinnige sarcasticus, 'tin Amster dam II tegen den heer Snoeck Hencke- mans (chr.-h.) moest afleggen, wekte nogal begrijpelijke voldoening. In den heer Vliegen wint de partij der soci's een handig en vrij-bezadigd, gemoede lijk man in de Kamer; de heer Duys, met zijn stentor-stem, kan den voor zitter der periode '09'13 nog wel eens 'n benauwd kwartiertje berok kenen. De Katholieken bleven op hun cijfer van 25. En de groote winst van den dag is voor de Kuyper-garde, die ééntje (Ede, chr.-historisch geworden) verloren en negen wonnen; van 15 op 23 klommen! Met hen deelen de mannen-van Lobman, die van 9 op 12 vorderden, de buit; dienen zij j er althans ook een lekkerbeetje van te peuzelen... Dat Rotterdam den heer Plate (in IV) j moest zien vervangen door den a.-rev. heer J. F. Heemskerk, en in V den oud-minister Van Raalte moest zien het onderspit delven tegen den anti.' rev. mr. Ade Jong is, voor de liberale maag een wèl-bittere pil, waarvan de nasmaak eerst heel-iangzaam ver vliegen zal. Het échec van jhr. mr. J. Röell in Utrecht II waar de anti.-rev. officier Van Hoogstraten c.c. 600 stemmen meer op zich vereenigdo dan de hoog- geeërde oud-voorzitter der Tweede Kamer; dan de staatsman met zijn roemrijk verledendie een gansch leven wijdde aan het algemeen belang, deze nederlaag heeft algemeen leedwezen gewekt; ook bij menscben, die in denkwijze en levensbeschouwing ver van jhr. Röell af-staan. De tijding van dit échec heeft o zonderlinge vergelijking, trouwens weêr hoe «les extrèmes se touchent" soms! soortgelijke gevoelens ge wekt als die andere, op 11 Juni j 1., meldend dat Van Kol 't in Enschedé had moeten afleggen. Toen kwam bij zoovelen van onder scheiden kleur, richting, denkwijze een echt-menschelijk, echt-mooi ge voel boven, dat krachtiger blijkt dan de felste partij passie der politiekerij... Bemoedigend verschijnsel, dat u troost over veel narigheid der jongste, woelige dagen Mr. ANTONIO. Herstemmingen v. leden v. d. Tweede Kamer der Staten-Generaal. G. Gekozen. Amsterdam II. J. R. Snoeck Hcnkcmans C.-H. G 3755 st. J. Oudegeest, S.D.A P. 1551 st. Amsterdam III. Mr. P. J. Troelstra. S D.A.P. G 5091 st. Prof. mr. G. A. van Hamel, U.-L. 1429 st. Amsterdam V. Th. M. Ketelaar, V.-D. G 59S7 st. Mr.-P. J.M.Aalberse, R.-K. 2991st. Amsterdam VI. Mr. W. H. dc Beaufort, V.-L G 2376 st. Mr. H. Verkouteren, C.H. 21SS st. Amsterdam IX. TV. H. Vliegen, S.D.A.P. G 7512 st. Mr. T. de Vries, A.-R. 6250 st. Alkmaar. Jhr. mr. P. van Forcest, V.-L. G 1954 st. N. Glinderman, A.-R. 3760 st. Appingedam. J. H. A. Schaper, S.D.A.P. G 3782 st. A. Zijlstra, A.-R. 3065 st. Arnhem. K. Eland, U.-L G 3638 st. Ds. H. C. Hogerzcil, A.-R. 3183 st. Assen. Mr. M. W. F. Treub, V.-D G 32S2 st. Jhr. mr. L. A. S. J. dc Milly, U.-L. 1521 st. Brielie. A. Roodhuizen, U.-L. G 3502 st. H. Ch. Vegtel. A.-R. 2S93 st. Dordrecht. P. J. dc Kanter, L. G 1116 st. Dr. A. Kuypcr, A.-R. 3137 st. Ede. Jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, C.-H. G 4139 st. Ds. R. J. W. Rndolpb, A.-R. 2599 st. Franeker. W. P. G. Helsdingen, S.D.A.P. G 3683 st. C. E. van Koetsveld, C.-H. 3350 st, Gouda. Jhr. mr. Vf. Th. C. v. Doom, U.-L. G 4521 st. H. Colijn, A.-R. 1217 st. 's-Gravenhage I. K. Terlaan, S.D.A.P. G 4367 st. Joh. Krap. A.-R. 391S st. 's-Gravenhage II. Mr. W. Dolk, U.-L G 1719 st. J. R. Snoeck Hcnkemans, C.-H. 4333 st. Haarlem. Jhr. mr. Frank K. van Lenncp, C.-H. G 1379 it. Mr. J. H. Thiol, V.-D. 4252 st. Helder. Mr. Th. H. de Meester, U.-L. G 3891 st. A. P. Staalman, C.-D. 3282 st. Hoogezand. Mr. P. Rink, U.-L. G 2S37 st. K. Terlaan, S.D.A.P. 2523 st. Hoorn. P. B. J. Ferf, U.L. G 1561 st. C. D. Wesscling, R.-K. 2395 st. Leeuwarden. L. TV. J. K. Thomson, U.-L. G 3671 st. Mr. P. J. Troclstra, S.D.A.P. 2739 st, Lochem. Mr. G. Jannink, U.-L. G 1019 st. Mr. A. baron van Hecckcren van Keil, A.-R. 3557. st. Rotterdam I. Mr. H. Goeman Borgesius, U.-L. G 3911 st. Jhr. mr. D. J. de Gcer, C.-H. 3856 st. Rotterdam II. D. de Klerk, U.-L. G 1508 st. Dr. W. B. van Staveren, A.-R. 1138 st. Rotterdam III. J. B. Vcrheij, U.-L. G 2539 st. Mr. J. A. Loeff, R-K. 2111 st. Rotterdam IV. J. F. Heemskerk, A -R. G 5029 st. A. Plate, V.-L. 4470 st. Rotterdam V. Mr. A. de Jong, A.-R. G 3116 st. Mr. E. E. van Raalte, V.-D. 2657 st. Schoterland. Mr. Th. H. de Meester, U.L. G 2565 st. J. A. Bcrgineijcr, S.D.A.P. 2125 st. Utrecht I. Jhr mr. A. P. C. van Karncbcek, V.-L. G 3778 st. Mr. H. J. H. baron van Boetselaer, C.-H. 3561 st. Utrecht II. J S. F. v. Hoogstraten, A.-R. G 2992 st. Jhr. Mr. J. Röell, V.-L. 2358 st. 24) Benny kon maar nooit begrijpen, waarom ze toch geen meid hielden; maar Klotilde beweerde altijd dat ze met haar tijd geen raad zou weten, als ze zelf niet alles aan kon pakken. Eén dag kwam h(j zoowaar en vroeg of hij niet in mocht betalen, omdat hij by haar woonde. Dat was vreeselijk ge weest. Ze hadden er allemaal om geschreid. Net alsof hy een vreemde man was, die maar bij haar woonde. Hy was haar Benny en daarmee uit. En hy beloofde zoo teeder, nooit, nooit meer zoo iets vreeselijks te zullen zeggen. Hij had waarlijk ge noeg dingen om zijn geld aan uit te geven, al was 't alleen maar aan al die heerlijke viooltjes, die hy byna iederen avond meebracht en de zakdoeken van 't fijnste batist! „Rood haar" zei Jane ineens hardop. Ze kregen alle drie een schok. Jelle dacht er aan „Het vliegend Nieuws" klaar te leggen. Benny lachte haar wel uit, dat ze dat blad nog altijd hielden, maar als er zulke echt boeiende verhalen in stonden, zooals van de koningin die haar prachtige diamanten halsketting verloren had, dan las hij het zelf net zoo goed. De poort sloeg dicht. Ze hielden den adem in, knikten tegen elkaar en streken heur haar glad. Tie begon het aschbakje met haar eene mouw op te poetsen. Want als hij thuisbleef, rookte hy ook. Heeremyntijd, wat had hij tegengestribbeld, toen hy moest leeren rooken, hoe ze er hem ook om gebeden en gesmeekt hadden. Hij vond het vuil en je werd er misselijk van. Hij gaf alleen maar om zijn witte pijp, want die frischte je gedachten nog eens op. Maar toen kwamen ze gelukkig de laatste Kerstmis op 't goede idéé er elk op haar verlanglijst om te vragen als eenigen wensch. En toen kon hij niet langer neen zeggen. Maar in zyn eigen kamer rookte hy nooit. Benny kwam binnen, knikte en ging met een bouquetje viooltjes rond voor elk. En wat rooken ze heerlijk I En al die lekkere kou, die met hem binnen kwam, die frischte haar heelemaal op. Alles werd ook zoo feestelijk als Benny maar in de kamer was. Eens had Jelle hem bij een opge stoken kerstboom vergeleken en de zusters be halve Jane natuurlijk, die nooit de meening van een ander wou deelen vonden dat zij gelyk had. Hij sprak eigenlijk nooit veel, vooral den laatsten tyd niet; want hij liep altijd maar over zijn werk na te denken, maar er vriendelijk en vroolijk uit zien dat kon hy. Hy was zoo goedlachs dat het aanstekelijk was. Klotilde haastte zich met het blad met zyn eten, terwyl de anderen hem uithoorden over wind en weer. Sedert Benny behalve des Zondags, wanneer ze altijd gebraden vleesch en iets lekkers na kregen in de stad bleef eten, wegens al zijn drukte, gaven ze zich vreeselyke moeite voor zijn avond blad. Vandaag was er, behalve de sardientjes en de gerookte ganzeborst ook van die sla heelemaal van Vimmelskaftet. Kaas at Benny nooit, om de lucht. Hij zat zijn eten aan vierkante dobbelsteentjes te snijden net als voor een hond en at met een vork, maar byna niets. „Prosit hoor, myn beste moedertjes f' Benny dronk eiken avond op haar dringend ver zoek een kwart-fleschje stout, want ze vonden dat hij zoo mager werd in het gezicht. Tie ijverde voor zijn rust, terwijl hy at: „Jelui weet toch dat het zijn spijsvertering moet schaden zooals jelui tegen hem zit te rammelen." „Och, wel neen! Maar wie heeft nu de krant?" Tie wipte triomfantelijk op en trok de courant onder zich uit. Vandaag was het al de vijfde dag achterelkaar, dat zy de eerste was die.haar inpalmde. „Er is een verrukkelijke, ingewikkelde diefstal uit Londen" zei ze. Benny knikte glimlachend en begon ie lezen. Muisstil zaten ze om hem heen. Ze konden 't letterlijk aan zyn oogen zien als hij zoo iets las- Dan was 't net of ze vochtig glansden, terwyl hij knipte met de oogleden en het om zijn mondhoeken trilde net als by een visch die ge zouten wordt. „Ja, zei hij, dat's waarachtig knap gedaan." Tie haalde 't boek, een schaar en de liimflesch maar Benny schoof de courant naar haar toe, van avond had hij geen tijd. Benny ging naar zyn eigen kamer. Zij zaten alle vier te glimlachen om niets. Daarop slopen ze Daar de deur, glipten naar buiten en voelden aan den pels. Vijfhonderd kronen had die gekost. Vijfhonderd kronen! Toen Benny hem had gekregen, had hij ze er allemaal één voor één ingepakt en de heele kamer rondgedragen. Zóó bly was hij er mee geweest. Benny maakte de deur open en vroeg: - „Wel, en wat hebben mijne moedertjes vanmiddag gegeten „Pruimensoep en gebraden karbonades „Dat was best!" Hij sloot de deur weer en de zusters gaven elkaar een knipoogje. Benny liet zich altijd zoo heerlyk om den tuin leiden met de pruimensoep was 't overigens in den haak, maar ze hadden ook niets anders gehad. Ze stonden allemaal klaar om zijn pels op te houden, terwyl Benny er in kroop- Juist toen hy de deur uit zou gaan zei Jane zoo terloops: „Hé, hou jy eigenlijk van rood haar, Benny?" „Wel waarom?" „Och neen, zoo maar!" Klotilde stond te krimpen van angst, dat Jane nog meer zou zeggen. Er heerschte een doodsche stilte toen BenDy weg weg was. Jelle stond te de handen te blazen alsof er nog kou door de deur kwam, nadat Benny er door was gegaan. Als Benny uitging was het altyd net als dien dag te Weile, toen het schip door het water begon te schuiven. Tie begon den grooten Londenschen diefstal uit te knippen, om hem in het boek te plakken. Nu was het bijna vol, dit was het zevende. Jaue zei wel, dat hy er niets meer om gaf, maar dat waren maar praatjes uit afgunstigheid; een ieder kon toch zien hoe er overal onderstreept was met rood of blauw. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1