Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. met gevolg evenwel, dat het melkvee ontzettend in prijs daalt en slechts weinig geld wordt thuis gebracht. 't Is te hoopen, dat er spoedig verandering komt! Ned. Het Ministerie. De Haagsche correspondent van «de Telegraaf" meldt: Naar ik van betrouwbare zijde ver nam, heerscht in politieke kringen van de rechterzijde de meening, dat het ministerie-Heemskerk de eerst volgende jaren nog niet met grond wetsherziening zal komen. Het optre den van dr. Kuyper als minister wordt hoogstwaarscbijnlijk geacht en men ziet in zijn benoeming tot voorzitter der spellingcommissie de bevestiging van die meening. Ook de sinds eenigen tijd loopende geruchten, dat minister Talma en minister Regout van porte feuille zouden verwisselen, schijnen niet bewaarheid te zullen worden. Verkiezingsstatistiek. «Land en Volk" spreekt den wensch uit, dat de verkiezingsstatistiek welke door het Centraal-Bureau voor de Statistiek pleegt te worden gepubli ceerd, in 't vervolg ook zal aangeven, hoeveel stemmen op de verschillende partijen zjjn saamgebracht en van welke politieke kleur de candidaten waren. De boefijzer-correspondent van het Hbl. hoopt, dat het Bureau zoo ver standig zal zijn om aan deze wensch geen gevolg te geven Bij onze tegenwoordige coalitieprak tijk in de politiek kan men aan op gaven als hier worden verlangd, geen ernstige waarde toekennen, nóch wat de politieke kleur van de candidaten, nóch wat het stemmenaantal van de pai tijen belangt. Enkele voorbeelden slechts. De heer Voi sterman van Oyen is in Oostburg gekozen met 361'2 stemmen. Hij is vrijzinnig democraat. Gelooft nu iemand dat in dat district waar in 1905 de vrij-liberaal Hennequin werd gekozen met 4375 stemmen, thans plotseling 3612 vrijzinnig-democraten ter stem bus zijn gegaan en geen enkele vrij liberaal? Gelooft men dat er onder de 4375 van den beer Hennequin en onder de 3612 van den heer V. van Oyen niet tal van Unie-liberalen schuilen of van liberalen «zonder meer" zooals men er vooral ten plat- tenlande velen vindt, waar men zich om de fractiegrenzen niet zoo erg bekommert? Of zijn in Den Helder, dat in 1905 een vrijzinnig-democraat afvaardigde, thans alle stemmen op den heer De Meester uitgebracht, ook werkelijk van Unie-liberalen afkomstig? En wat de partijen belangt Welk een volkomen valsch beeld van de werkeiijke sterkte der anti- revolutionnaire partij geven de 160 000 stemmen welke de coalitie op de candidaten van die fractie beeft saam- gebracht, tegenover bij voorbeeld de ongeveer 80.000 stemmen van de Katholieken. Zoolang wij geen evenredige ver tegenwoordiging hebben, zijn de partijcijfers volstrekt onbruikbaar voor de ernstige statistiek. En wij gelooven dus dat bet Centraal-Bureau heel wijs doet door van de politieke kleur der candidaten geen notitie te nemen. Vacantlekamp. Vacantiekamp van Volksweerbaar heid 1 Bij de jongelui bestaat voor het Kamp veel liefhebberij. Velen hebben een van haar dorre, afgetobde handen... Moeder schrök ervan... Zoo'n hartelijk heid had vader haar in lange jaren niet betoond... En het vrouwtje schreide van dankbaarheid over die erkenning van wat ze, vooral in de laatste weken, voor den stuggen, norschen man was geweest... Hij had zijn stok met beenen-knop bij zich gehouden en al een paar malen hadden zijne vingers geknepen in het hotit. in 't been van den rotting dat 't ding, ware 't minder solide, geweest, gekraakt zou zijn... Maar de man, die over hem zat, bleef beeld van koele onverschilligheid. Wipte met z'u rietstoeltje op en neer. Liet dan een van z'n leeren muilen dansen, wiegelen aan de teenen van een voet. Blies wolkjes uit z'n cigarette naar den zolder, had, zelfs, al eens op z'n horloge gekeken. Eén oogenblik werd 't Willem Hodmans te bar... 't Bloed vloog hem als een gloed-warme stroom naar de slapen. «Maar voel-je... Begrijp-jedat niet...' viel bij uit, en de rauwe commando- zich aangemeld uit alle deelen des lands. Het is daarom aan te bevelen, dat zij, die nog geen besluit genomen hebben, daarmede niet langer dralen en zich, hetzij voor de geheele veertien dagen, of voor een gedeelte van dien tijd, opgeven bij den heer W. Speerstra, 2de Constantyn Huygenstraat 54, te Amsterdam. Door den commissaris der Koningin in deze provincie zijn met ingang van 1 Juni herbenoemd als leden der gezondheidscommissie de heeren Dr. H. W. Scheurder en Mr. A. van Traa. Heden hield het escadron ordon nansen als zelfstandig corps op te be staan. Een gedeelte vertok naar den Haag, een ander naar Deventer en het derde naar Venlo. De stafmuziek van bet 5e reg. infanterie deed hen uit geleide. Vrijdagavond a.s. zal de heer N. van Hinte. algemeen secretaris van den Bond van Ned. Gemeentewerk lieden uit Rotterdam in de concertzaal dersociteitVereeniging" in eene open bare vergadering spreken over: Raads verkiezing en strijdprogram. Heden maken de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, vergezeld dour den Kameraar van bet Eem-college, met de stoomboot der firma Houtzaager en v. Veen een tocht op de Eem, ten einde zich persoonlijk te overtuigen van de gegrondheid der verschillende klachten omtrent de bevaarbaarheid dier rivier. In de plaats van den heer E. L. Visser, die naar elders vertrekt, is tot lid van het college voor zetters benoemd de heer A. Herschel Bzn. In den grooten zwemwedstrijd over 11 K. M. Zondag, te Parijs gehouden «Traversé de Paris a la Nage", kwam onze stadgenoot, de badmeester L. Pesie no. 7 aan, na belangrijke voorgifteaan andere zwem mers te hebben moeten geven. Mejuffrouw E. C. Steinbuch heeft aan de rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg het examen voor candidaat-arts afgelegd. Door de politie werden de laatste dagen zes personen aangehouden ver dacht van diefstal te Hilversum, Ter- schuur en Nijkerk. Een practische reclame gewerd ons van de Levensverzekering Maat schappij «Utrecht". Het is een smaak vol uitgevoerde kaart om ingevuld met de meest voorkomende telefoonnum mers naast de telefoon te hangen. Zij prijkt met verkleinde afbeeldingen der bekende reclameplaten dier maat schappij, aan wie op deze wijze ver schelden malen per dag wordt her innerd. Een 10-jarige jongen, met een kameraadje Zaterdagavond aan het viscbjes vangen in de kolk Achter de Luiaard viel te water doch werd door zijn makkertje gered. Maandagmiddag viel een knaapje van circa anderbalfjaar in de Singel gracht bij het Stadhuis. De jeugdige Verhoef mocht de voldoening smaken het kind op den wal te brengen en aan zijn ouders weer te geven. Maandagavond reed een met zand beladen wageü, waarop drie kleine kleuters zaten in de Singelgracht bij mooie blonde krullen... «Neen, vrouw 1" had-ie zoo dikwijls gezegd, als van kleine Loes beweerd werd dat ze stout was geweest; gejokt had of gesnoept... «Neen, vrouw! Kijk's naar die oogen... Naar die hemelsblauwe dingetjes in dat koppetje!... Neen, Loes is mijn braaf, zoet wijfje!" En hij liet haar dansen op z'n knieënzoeken, in al z'n zakken, naar wat va nu weer voor zijn Loesje had meegebracht... Dien avond keek hij zijne vrouw aan met de doffe oogen van sinds dat verschrikkelijke uur, waarin moeder de smart zag gloeien, zag branden. Hij liet baar begaan. Hem z'n zwarte jas aantrekken. Luisterde naar baar fluisteren... Ze kende hem immers zoo goed; was zoo bang dat, wanneer-ie tegenover Henri zou staan... Daarstraks... «Denk aan Loes!" zei ze nog, «anders is alles verloren." En zwijgend ging hij. Ze liep met hem mee tot aan de straatdeur toe. Hij keerde zich even om..Zag haar aan zonder dat ze begreep wat hij bedoelde... Greep toen, terwijl-ie de tranen, die opwelden, verbeet de Kleine Haag. Ook zij werden be houden op den kant gebracht en ten huize van Dr. Schreuder van drooge kleertjes voorzien. Programma van het concert in Amicitia op Donderdag 1 Juli, te geven door de stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie. 4. Friedensglocken,marscb,Urbacb 2. Ouverture Ruy Bias, Mendelssohn 3. An der scbünen blauen Donau, walzer, Strauss; 4. Grande fantaisie dramatique s. d. m. de l'Opéra Faust, Gounod; 5. Ouverture les Dragons de Villars, Maillart; 6. Scène et Valse du ballet, Gretna Green, Guiraud 7. a. Menuett, Paderewski, b. Toreador et Andalouse, Rubenstein; 8. Grande fantaisie s. d. m. de l'opéra Roméo et Juliette, Gounod. Te Amsterdam overleed op 61- jarigen leeftijd de heer E. G. Cohen, na den dood zijns broeders eenig lid der overbekende firma Gebrs. E. en M. Cohen. Niet enkel als tweede hands-boekhandel doch tevens als uitgeefster van goedkoope drukken van tal van populaire werken genoot deze firma eene reputatie tot ver buiten onze grenzen. Uit Odessa wordt bericht, dat te Gulyan het negenjarig zoontje van den rijken koopman Mustatsjidinof, uit school terugkomend, door roovers gevangen is genomen. Den volgenden dag kwam een Kaukasiër ten huize van Mustatsjidinof een losprijs van 75.000 roebel eiscben voor den ont voerden knaap en toen de koopman in plaats van dat geld te geven om politiehulp telephoneerde, werd hij doodgeschoten door den Kaukasiër, die onmiddellijk daarop zelfmoord pleegde. De knaap is nog niet terecht en men vreest, dat hij door de roovers is of zal worden vermoord bij het bekend worden van het lot ,van den Kaukasiër. Dieren als weervoorspellers. Niet slechts sommige planten worden als weerprofeten beschouwd, ook de dierenwereld is dikwijls een barometer voor den landman. De meest bekende verschijnselen, die zich daarbij voordoen en waaraan op het platteland door de bewoners nog bijzonder veel waarde gehecht wordt, zijn de volgende: Dat er regen zal komen wordt aan geduid daardoor, dat de spinnen zich verbergen, de verbroken webben niet herstellen en hun buit snel verteren; dat schapen springen en tegen elkaai gaan staan het rundvee van de weide naar huis loopt en meer loeit dan gewoonlijk; dat trekossen den kop in de hoogte steken en met wijdopen- gesperde neusgaten in de lucht ruiken dat bijen niet uitvliegen en varkens onrustig rondloopen, woedend op hooi en stroo aanvallen en het verstrooien. Ook komt er regen, wanneer katten zich met de pooten over den kop strijken honden lui en slapei ig wordeD hoenders onrustig in het zand krabben en ganzen en eenden met luid ge schreeuw naar het water loopen wanneer zwaluwen zeer laag vliegen en visschen dikwijls boven de opper vlakte van het water springen. Als een teeken van komend fraai weder wordt het beschouwd als de leeuwrikken hoog vliegen, de bijen zich ver van de korven verwijderen, toon waarin de veile haat trilde, vervulde de kamer... En toen had Henri de cigarette uit den mond genomen; zéér langzaam, zéér omzichtig, de asch op 't bakje getipt... Hem, bezoeker, aangezien met een kijken van de koude, staalblauwe spotoogen... De ijzige, de trotsche. de egoistische-genotzieke,de dreignogen van cynicus. Dat vader de doodsangst om 't hart sloeg. «Om God's wil, Henri!" smeekte bij, want forscher, machtiger dan al 't andere, in vader, was zijn liefde voor Loes; zyn vrees dat die ander, dat Henri haar, zijn kind zou verlaten... Dat over Loes zou komen de schande, in vader's oog schrikkelijker dan de gevangenis, dan het schavot... Erger dan de dood... De schande, waar al wat streng veroordeel in hem had doen vastroesten, tegen vechten, tegen worstelen zou zoolang er nog een drop pel bloed in z'n aderen over was.. «Om God's wil, Henri 1" smeekte bij. «Oo 1" liet de ander booren... Met toontje van: 'k Wou zeggen... Als-je soms tan plan bent om ongezellig te en ooievaars 'of kraanvogels naast elkaar vliegen. Liggen bloedzuigers bewegingloos op den bodem van het water, dan komt er mooi weer. Bewegen zij zich in het bovenste gedeelte van het water, dan kan regen of sneeuw ver wacht worden en steekt de bloedzuiger een gedeelte van zijn lichaam boven water, dan komt er stellig onweer. Men voorziet een harden, vroegen winter, wanneer trekvogels ons vroeg verlaten. Als de mol zijn gaten grooter maakt dan gewoonlijk en zijn winter voorraad vermeerdert. Als trekvogels voor de tweede maal broeden, geldt dit als een teeken van een laten en zachten winter. Handelsbl. Studie omtrent de geteelde gewassen. Misschien zullen velen het overbodig vinden om thans, nu er toch niets meer aan te veranderen valt, een onderzoek in te stellen naar de fouten bij de bemesting van de verschillende gewassen begaan, 't Staat eenigszins gelijk met het zoo algemeen bekend en nog meer veroordeelde nakaarten. Edoch, het is een oude gewoonte, in den vollen groei met vrienden en familieleden den stand der gewassen na te 'gaan en een gewoonte, die niet enkel ten doel heeft eikaars gewassen te prijzen of af te keu ren, noch om eikaars rekening op te maken. Hoofdzaak is en hoofdzaak moet het zijn van elkaar te leeren en ook zijn voordeel te doen met eventueel zelf gemaakte fouten. Ieder veld toch heeft een geschiedenis, die bij de be schouwing tot het vorig en voorvorig jaar en nog verder teruggaande, wordt verhaald. Hier ligt een stuk, waar men duidelijk op kan zien, waar de zakken hebben gestaan, waaruit de kunstmest werd gehaald, 't Gewas staat er beter, al te welig zelfs en de eigenaar weet te vertellen, dat de jongen, die den kunstmest uitstrooide, wat slordig was en te veel morste, als hij 't zaaivat moest vullen. Nu, erg is 't niet, je kunt er in allen gevalle uit leeren, dat 't geloof in kunstmest geen bijgeloof is. Dat tweede stuk, met mangelwortels beteeld, vertoont aan 't eene einde veel beter kleur en flinker ontwikkeling dan aan 't andere. De bemesting is nu en ook 't vorig jaar op 't heele stuk evenzwaax ge weest, maar voor twee jaren is dat eind bekalkt en tevens is er een zak kaïniet, die over was, meer opgeworpen. Dat moet de oorzaak zijn en-je kunt het duidelijk zien ook. Een van de jongens gaat 's winters avonds naar den landbouwcursus en die wou nu absoluut hebben, dat het aardappelland behalve stalmest ook nog patentkali kreeg. Dat zou zoo goed op de opbrengst werken. Nu hij heeft half zijn zin gekregen: de halve akker kreeg nog patentkali extra (berekend tegen 400 KG. per H.A.) Ge kunt nu wel onderscheid zien 't loof is wel niet hooger maar gaver er zitten niet zooveel zwarte en roes tige plekken aan de bladen en onder aan niet zooveel bladen, die geel wor den en voor den tijd afsterven, 't Zegt op 't oogenblik wel niets, maar we zullen het veld goed in de gaten houden en te herfst eens precies nawegen dat wil de jongen beslist hebben, of de opbrengst grooter is en of we de patentkali, gelijk de jongen beweert, meer dan betaald zullen krijgen." Die haver staat prachtig, maar hier en daar waaien van die witte stren- getj es op de plaats waar korrels moesten zitten. Naar evenredigheid van de andere maatstoffen, kali en phosphor- worden.Dan... En hij redeneerde over 't geval alsof 't gold een zaakje van gewonen han del van opbod en speculatie... Aan strijkend lucifertje voor nieuwe ciga rette. Z'n praten onderbrekenddoorhet aanpijpen van het versche papierrol letje... Niet lettend op de wanhoop, die brandde in de oogen van den oude, daar tegenover hem... Zich behagelijk uitstrekkend in zijn wipstoeltje, en al-maar turend naar het plafond... Alsof hij een monoloogje hield tegen de gipsen poppetjes, die daar gegroepeerd waren om 't cir keltje van het gasornament... «Zooals ik u zeg, met beertjes be ginnen, daar bedank ik voor. En je dient toch behoorlijk in je meubeltjes te zitten... Waarom anders getrouwd, bè? 't Hoeft niet overdadig... Niet weel derig, welnee... Geen kwestie van, waarde heer. Ik heb 't uw vrouw toch ook al gezegd. Twaalhonderd pop... Zeg twaalfhonderd vijftig... Ja, dat is toch wel het minimum 1... Minder kan 't niet!... Waarachtig niet. En vijf honderd voor m'n beertjes. En vijf zuur, zou er een te zware bemesting met chili zijn gegeven. Die chili werkt anders uitstekend, maar 't is hier al als overal: van 't goede kunt ge ook te veel krijgen. Vooreen volgend j aar zullen we in herinnering houden, dat wel wat meer kaïniet en super- phosphaat kan worden gegeven en de Chili even zwaar: voor legeren toch bestaat nog geen gevaar. Haver moet zoo groeien, dat ze nog net op de been kan blijven; dat geeft den besten oogst. 't Is niet noodig meer hier aan te halen. De landbouwer verzuime niet, zoo mogelijk met anderen die er ver stand van hebben, studie te maken van zijn arbeid van dit jaar. Fouten die hij nu opmerkt, zullen voor hem leerzaam zijn en hij zal zeker 't volgend jaar niet andermaal dezelfde fouten begaan, maar met de kennis, die hij op doet trachten te woekeren in eigen voordeel. U.S. Vacantic voor Handels- en Kantoorbedienden. In dezen tijd van 't jaar, nu de natuur hare krachten hernieuwt, is het gewenscbt, een enkel woord te wijden aan het belang, dat voor den mensch, die zoo groote behoefte heeft aan geregelde verfrissching en ver sterking zijner arbeidskracht, in eene jaarlijksehe zomervacantie is gelegen. Vooral voor den kantoorbediende, die dag aan dag is belast met inge spannen geestesarbeid, grootendeels verricht binnen de wanden van een kantoorlokaal, is het van 't aller grootste gewicht, dat hem eenige dagen achtereen rust worde gegund, die hij in onbelemmerde vrijheid kan genieten, eene rust, die niet slechts hem zeiven, maar evenzeer den door hem verrichten arbeid en dus ook 't bedrijf, waarin hij werkzaam is, ten goede komt. Het is een heuglijk verschijnsel, dat dit belang in de meeste groote steden van ons land meer en meer wordt erkend en dienovereenkomstig wordt gehandeld, maar des te meer is het ie betreuren, dat er nog al veel kan toren zijn, waar helaas eene geregelde vacantie onbekend is, of slechts een zeer luttel aantal dagen omvat. Zoolang dit het geval is, meenen wij telkens met vernieuwden ijver onder ieders aandacht te moeten brengen deze wenschelijkbeid, dat ieder handels en kantoorbediende eene vaste jaarlijksehe zomervacantie ge niete van minstens acht achtereen volgende dagenmet behoud van salaris. Patroons, die dezen maatregel in hunne zaak nog niet mochten hebben toegepast, zullen een goed werk ver richten, er de proef mede te nemen. Wij achten ons overtuigd, dat die proef niet zal tegenvallen, masr dat iiet genieten van vacantie door ver hooging van ijveren toewijding gunstig zal terugwerken op den arbeid van 't peisoneel. Voor bedienden, die, dit lezende, mochten gewenscbt achten de mede werking in te roepen van onzen bond, zijn wij volgaarne bereid, desverlangd te trachten deze medewerking te ver- leenen. Het Bondsbestuur van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden vAIercurius", R. WINKEL. Voorzitter, JAC. F. Vogel, Secretaris, Rotterdam, Ged. Glashaven 7, Juni '09. om een beetje te installeeren... Toch al minnetjes!... Heel minnetjes... Maar afijn, u ziet, ik ben schikkelijk. Je dient toch ook te beginnen met een beetje contanten..." Henri richtte zich plots op ih z'n wipstoel. Keek meneer Hopman strak scherp aan met z'n ijskoude spotoogen. Stond nu midden in de kamer... «Zeggen we vijftienhonderd. Dan komt alles in orde!" En hij geeuwde eens... Rekte zich uit, als werd het praten over dat zaakje hem taaiKeek weer op z'n horloge... Lette niet op wat er te lezen viel op het gezicht van dien man met den witten baard en de smartlijnen, die in de laatste weken dieper gegroefd waren... Hoe 't stormde in de ziel van den oude, die zijn grooten, eenigen schat op aarde geven moest aan dien ander... Die smeeken moest, dat die ander haar tot zich zou nemen... Omdat anders... «Sapristi 1" zei Henri, »'t is waar achtig al bij half negen. Nou... hoe is 't?" De hand naar den oude uit strekkend, want wie scherper had kunnen opmerken dan de vader van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2