Aai de Moeders, voor hare Dochters! Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ik zie den Groote en Goede de hand opheffenden mannen, in wier oogen gloeit de begeerte om de ellen dige zondares te tuchtigen, toe roepen: »Wie uwer zonder zonden is, hij werpe den eersten steen op haar!" Toen verbleekten de mannen, die wilden doodden. En de puntige stee- nen, die het lichaam der overspelige zouden vermorzeld hebben, stortten neèr uit hunne sidderende vingers.... Misschien was die vrouw schuldig. Maar Christus wilde doen gevoelen «Weest zacht, weest bezadigd in uw oordeel. Of ik boud u voor oogen het register uwer eigen zonden 1" Die les van den Groote is, in deze dagen, voor sommigen van nut Mr. ANTONIO. RECLAME. Tegen den leeftijd van vijftien jaren verma geren de jonge meisjes dikwyls. De mooie kleur der wangen, de schittering der oogen, het rood der lippen, de levendigheid van den geest en van het verstand verdwijnen. Zij worden zorgeloos en prikkelbaar; zjj lijden aan schele hoofdpijnen, zij bebben kringen om de oogen en ?\ja voor hare beangstigde moeders een voortdurende bron van onrust. Van waar komt die verandering? Wat kan mijn dochter weer gezópd maken? Dat z\jn de vragen die zich aan <jen gepijnigden geest van de moeder voordoen.. Die verandering wordt veroorzaakt door de ^rnioede van het bloed, en indien niet spoedig een krachtig middel wordt aangewend, dan doet^zich weldra de tering voor. Daarom behoeft inen toch noch niet te wanhopen. Het geval is^eker ernstig, maar het fs niet zonder middel, want de Pink Pillen genezen jaarlijks duizanden en duizenden gevallen van bloedar moede. De bewijzen van de krachtdadigheid der Pink Pillen beetaan zonder tal. Pr(js f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 1 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de HoofT, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. De Vereeniging «Johan van Oldenbarneveld" heeft onlangs van den Gemeenteraad van Amersfoort de toezegging ontvangen, dat haar eerlang eene plaats zou worden aange wezen, waar zij een Monument (waar schijnlijk naald met medaillon) ter eere van den grooten Amersfoorter wiens naam de Vereeniging draagt, zal kunnen oprichten, om aldus te beantwoorden aan het eerste doel van haar bestaan. Met de uitvoering van dit plan meent zij niet laDger te mogen wachten. Nu Rotterdam door de mildheid van een onbekende spoedig in 't bezit zal zijn van pen standbeeld van haren gi uoten oud-stadgenoot en pensionaris, nu mag Amersfoort zijne geboorte plaats, niet langer talmen en achteraan komen. Wij behoeven niet te wijzen op de opvoedende kracht, die er voor het volk in jeugd en rijperen leeftijd I gl in het veteeren zijner groote mannen, wij behoeven ook niet nader aan te toonen dat de verdiensten van Jóhan van Oldenbarneveld grooter zijn, dan van de meeste zijner land- genooten: wij kunnen volstaan met de woorden uit bet Resolutieboek der Staten van Holland, waarin met aan- doenlijken ernst, gelijk Groen van Prinsterer zegt, is aangeteekend op den dag van zijn dood, den 13 Mei 1619: »een man van grooten bedrijve, «besoigne, memorie ende directie, ja «singulier «in alles." Met zjjne geboortestad bleef hij steeds, ook in zijne hoogste waardig heid in de nauwste betrekking. Had men voor de groote of Latijnsche School een Rector of Lector noodig Oldenbarneveld werd geraadpleegd en zijne recommandatie brachtuitstekende krachten aan de Schoolbij moei lijkheden met de Staten van Utrecht of den Heer van Brederode, was Oldenbarneveld de vraagbaak en steun. Hij toont zijne vreugde over bet afnemen der pest in 1599 («lek hebbe «seer geeme verstaen, dat de sieckte «aldaer ophout. zoe tselve ontwijlïelijck «tot dienste der Stadt ende Scboole »sal strecken", brief van 13 Dec. «1599.) Van haren kant blijft ook de stad Amersfoort bij huiselijke feesten van Oldenbarneveld niet achter in 't beioonen harer vreugde (»ick hebbe «uwerE. missive van den XXIIen «Augusti met het wiltbraet tot ver- «eeringe van aenstaende feest van «mijn dochter van brenger deser ont- «fungen ende bedancke uweE. dienste- »lijk \ao de eere ende vrientschappe, «die lek geerne naer mijn vermoegen «-•al verschulden" enz brief van 14 »Sept. 1597.) Per circulaire richt de Vereeniging thans tot alle stadgenooten het ver zoek haar te helpen in het ten uitvoer brengen van ons voornemen om een eenvoudig gedenkteekeu voor Olden barneveld op te richten. Elke gave zal dankbaar worden aanvaard. Inschrijvingsbiljetten zijn te ver krijgen bij den heer H. W. van Esveld, Secretaris, loco-Penning meester. Uitslag eind-examen Gymnasium. Geslaagd voor A.J. E. Glim, B. A. van Kleef, G. W. J. Neeb, C. W. A. van Pallandt. Voor B.I. I. Fijnvandraat, A. Greidanus. Afgewezen 1 candidaat voor A. De tram vervoerde in de afge- loopen maand 9963 betalende passa giers, of 739 minder dan in dezelfde maand van 1908. De opbrengst van het vervoer was daardoor f33.25 minder dan in Juni 1908 en bedroeg f 4S6 95. De totale ontvangsten bedroegen 506.62, of f 84.50 minder dan in Juni 1908. De opbrengst per dagkilometer was f9.38, tegen f 10.28 in Juni 1908. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd in Juni ingelegd bij de Rijks Postspaarbank f 44.06/.22 en daaruit teruggevraagd f35.329.46 Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt bet nummer 14.657. De beeren H. J. van Daal, J. M. G. Numans en G. N. van der Plank legden aan 's Rijks-veeaitsenij- scbool te Utrecht met gunstig gevolg het natuurkundig examen af. Maandag 5 Juli zal door de troepen van het garnizoen parade worden gehouden, ter eere van den verjaardag van H. K. H. Prinses Marie, gemalin van wijlen den Prins von Wied. De parade wordt gecommandeerd door kolonel Mingels, de eerbewijzen worden gebracht aan kolonel Van Hoek. Voor den aankoop van paarden bij mobilisatie van het leger is bij Kon. besluit tot vorderingscommis saris in hel 61e district (Sliedrecbt Woudrichem) benoemd de heer W. L. van Weideren baron Rengers alhier. Het escadron van het 2e Regi ment Huzaren, dat thans bij het le Regiment behoort, is van Venlo naar hier gemarcheerd, onder com mando van ritmeester P. H. A. Loopuyt. Gisteren kwam het alhier aan. De plaatselijke afdeeling van den Ned. Zionisten-bond zal morgenavond haar tienjarig bestaan herdenken door een feestavond De beer G. J. van Vleuten, is aangesteld als vaste klerk ter Ge meente-secretarie. 7 Agenten van het plaatselijk corps, zullen deelnemen aan het examen voor het politie-diploma, dat 13 September te Utrecht aanvangt en waarvoor 386 candidaten zich aanmeldden. Aan de Centrale botermijn werd Woensdag aangevoerd 2150 Kilo ongezouten en 2875 gezouten fabrieks- boter onder Rijks-controle. De prijs der ongezouten boter was f 1 12 k f 1.18, die der gezouten f 1.11 a f 1.20. Een ooggetuige meldt aan 't Han delsblad het volgende stoute ruiter- stukje Een cavaleriepaard, dat zijn berijder had afgeworpen, komt in woesten ren den Utrecbtschen straatweg af, de stad in. Een politieagent snelt toe om het dier te grijpen, doch springt op het kritieke oogenblik terug. Dit ziet een huzaar, hij grijpt bet hollende paard bij de teugels, blijft aan zijn nek hangen, brengt het tot staan en bestijgt doodkalm het hem volko men vreemde dier, dat door zijn woesten gang alleen nog maar wat «pezig" was, zooals de onverschrokken ruiter laler zeide. Door zijn moedige daad heeft hij waarschijnlijk ongelukken voorkomen in de vrij drukke straten en tevens een kranig staaltje vertoond van rij kunst. De afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederl.Gemeente-werklieden had gisteravond in «de Vereeniging" eene openbare vergadering belegd, waar de beer N. van Hinte van Rotterdam zou spreken over «Raads verkiezing en Strijdprogram". Spreker begon met mede te deelen, dat de samenstelling van den raad van groot belang is niet alleen voor de Gemeente, maar ook voor de Ge meente-Werklieden. Bij de a.s. verkiezingen voor de Raad worden of andere vertegenwoor digers gekozen of de mandaten worden hernieuwd. Dit laatste beteekent voor de gekozenen, dat ze op den inge slagen weg kunnen voortgaan, dat ze gehandeld hebben volgens inzicht van de kiezers. Het is nu voor de arbeiders een tijd van strijden, war.t voor hen is het ook van het grootste belang, wie in den Raad zitting heeft. Eu de Gemeenteraad van Amersfoort is kapitalistisch samengesteld en zal dus steeds kapitalistische besluiten nemen. Daarom, arbeiders, den strijd aanvaard en een voorbeeld aan de patroons genomen, Deze vereenigen zich en vragen hier by niet van welke godsdienstige richting ze zijn. Ze kennen geen paganisten, want dit alles is ook maar uitgevonden om de arbeiders te ver- deelen en om ze beter te kunnen uitbuiten. Spreker illustreert zijn beweren door aan te halen de boycot uitgesproken door den Nederl. aannemersbond over de Deventer gasfabriek. De positie van de werklieden in dienst der Gem. Amersfoort moet diingend verbeteid worden. Gasfabriek en Gemeente- reiniging zijn b.v. twee bedrijven, die de geheele burgerij aangaan, waarbij ieder belang heeft. Het gasgebruik wordt algemeen door het muntgas. Breekt in een achterbuurt een be smettelijke ziekte uit en ziet de be zittende klas, dat dit voor haar ge vaarlijk wordt, dan begint ze pas weikzaam te worden. Kiest hierom ook menschen, die de onderste laag der Maatschappij een goed hart toe dragen. Hoe moeten wij werklieden nu verbetering van positie verkrijgen? Staking? Dit geeft bier niets, omdat de rijken er niet door getroffen worden. De geordende werklieden zenden nu afgevaardigden, die goed hun woord kunnen doen, naar den Directeur, als Hoofd van het bedrijf, maar Burgem en Weth. en geeft dit geen succes dan moet er aan den Raad geadres seerd worden. Hier te Amersfoort is bet werklieden reglement al twee jaar onderweg. Wij moeten hieraan een eind maken door ons stembiljet en lui kiezen, die voor onze belangen opkomen. Wij hebben dan een geoor loofd strijdmiddel. Soms gebruiken we dit strijdmiddel nog voor een ander doel' Spreker noemt het bekende ontslag van drie Gemeente werklieden te A'dam. Om zich te wreken trachten de kiezers een van deze, nl. Gulden in den Raad le brengen. De eisch van den Bond isgoede arbeidsvoorwaarden voor gemeente ambtenaren. Het strijdprogram wordt nu besproken om hieruit te conclu- deeren welke partijen gesteund moeten worden. Spreker somt een beele lijst van levensmiddelen op, die zeer in prijs gestegen zijn. Hoe komt dit? Dooi patroonscombinatie. Het is dus nood zakelijk, dat do inkomens der werk lieden verhoogd worden. En wat heb ben de verschillende partijen in deze gedaan? Niets. Alleen de socialistische wel. Spreker besluit met «kiest men schen van je eigen vleesch en bloed in den Raad." Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den beer San ders. Deze zeide, dat de Bond van Gemeentewerklieden neutraal is en dat de spreker zich hieraan had moeten houden. De werklieden moeten moreel 6q materieel vooruitgebracht worden, doch door hun verdeeldheid berokkenen ze zichzelf veel schade. Ook was in leider z. i. zeer eenzijdig in zijn voor stelling van vele zaken. De heer Hintze toonde zeer boos te zijn, omdat debater de conclusie had getrokken dat de vereeniging neutraal zou zijn. Dit is ze niet, doch we staan op het standpunt van den klassestrijd, niet omdat we dit willen, maar omdat het ons wordt opgedrongen. De beer Sanders maakte de opmer king, dat progressieve belasting de welvaart van een gemeente niet zal verhoogen. Zoo iets moet van het Rijk uitgaan. De bezittende klasse gaat weg, wanneer de belasting in een gemeente te hoog wordt. Het debat werd dooi de heftigheid van den inleider minder smakelijk, waardoor bet vrij onvrucht baar bleef. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 4 Juli geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10*/i uur, Ds. Hooykaas. Gereforni. kerk (Langegraelit). Voorm. 10 uur, Ds. [tonner. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Donner. Gereforni. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/» uur, Ds. Teerink. Beide keeren Maandelijksche collecte. Vrije Gereforni. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforni. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9V* uur, Ds. Hekkert van Utrecht. 's Av. 5uur, Ds. Hekkert. STOOM VA ARTBER1CHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Nord-deutsche Lloyd. s.s. Helgoland passeerde Scilly 30 Juni. s.s. Roland vertrok van Vlissingen 30 Juni. s.s. Prinz Heinrich vertrok van Marseille 30 Juni. s.s. Kroonprinzessin Cecilie vertrok van Cherbourg 30 Juni. s.s. Schleswig vertrok van Alexandrië 30 Juni. s.s. Königin Luise arriveerde te New-Yoik 30 Juni Stoomvaartmaatschappij Nederland. s.s. Koning Willem III ariveerde te Lissabon 2 Juli. Een goede raad. Wie zijne wasch goed behandelen wil Gebruike voortaan slechts «Persil" Geen wasschen, boenen, wrijven meer, En is bet goed ook nog zoo teer, De fabrikant, die garandeert, Dat niet een stukje wordt gedeerd. Huisvrouwen, luistert dus naar raad, En voegt het woord nu bij de daad. Kookt met «Persil" dus uwe wasch, Dat komt u zeker goed van pas. De schandalen in Appeltern. Dat in de Gelderscbe gemeente Appeltern, sedert jaren bekend om de dweepzucht der bevolking op ker kelijk gebied, die kerkelijkheid niet veel zichtbaar resultaat oplevert, blijkt zeker wel uit de volgende berichten Voor den rechter commissaris is verschenen de heer J. W. L. T., bur gemeester der gemeente Appeltern, wegens beleediging van den gemeen teveldwachter v. d. S., die hem wegens dronkenschap bekeurd had. Ook in de zaak van den veldwachter v. d. M. aldaar, geschorst wegens het vermoedelijk plegen van onzedelijke handelingen, is de instructie geopend Over de toestanden in die gemeente werd voor eenige weken gemeld, dat na Nieuwjaar 15 diefstallen met braak werden gepleegdbij acht personen, onder wie gemeente-secretatis, wet houder en veldwachter ruiten stuk werden gegooidkoren van den loswal in den Maas werd geworpen's nachts onrijp koren werd afgemaaideen hooimijt in brand werd gestoken gaten in roeibooten werden geboord, om deze te laten zinkenvischnet- ten tot een gezamenlijke waarde van f 2000 werden vernieldeen woning met drek werd besmeerd. Het gelukte de politie eenige per sonen wegens mishandeling voor den rechter te Tiel te brengen, waar zij werden veroordeeld. In hooger beroep las de procureur-generaal aan het Hof te Arnhem, een brief van den bur gemeester voor, waarin deze de schuld van het gebeurde op de politie wierp. Voor eenige jaren werd de beer T. veroordeeld tot eene geldboete wegens weigering, om als getuige in een strafzaak op te treden. In de rommelkamer treft men thans dikwijls een eertijds belangrijk huisgereedschap aan, dat tot dusver algemeen in het gebruik was, echter thans ter zijde gelegd wordt. Het betreft hier het wasebbord, dat in alle huishoudingen vergelen wordt, waar nu liet zelfwerkende waschmiddel «Persil" gebruikt wordt. Zooals reeds de benaming zelfwerkend aanduidt, is bij het gebruik van «Persil" elke mechanische behandeling der wasch overbodig, eveneens het vermoeiende wrijven en boenen. Het is nu vol doende slechts eenmaal een half uur te koken in «Persil 'sop zonder toe voeging van zeep, zeeppoeder, soda etc, om de wasch volkomen schoon en helderwit te maken. De besparing van tijd en arbeid en eveneens van geld, is enorm, bovendien heeft de wasch bij de behandeling met «Persil" in het geheel niet te lijden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 24 Juni tot 1 Juli 1909. Geboren: Woutera Ferdinanda, d. van Johannes Setteur en Willemijntje Hen- driksen. Aart Hendrik, z. van Evert Jansen en Clasina de Kruyff. Bernardus, z. van Willem Evertsen en Berndina de Wit. Alijda Maria, d. van Philippus Kraak en Alijda Rommers. Johanna Theodora Frederika, d. van Frederik van Slooten en Emberta Aibertine ten Hoove. Neeltje Petertje Elisabeth, d. van Arie Kuil en Maria Veer. Nicolaas Johan Aloysius, z. van Wessel te Kloese en Maria Theodora van Vugt. Maria Margaretha, d. van Gerrit Smit en Johanna van Daal. Marinus, z. van Matthijs Colmjon en Leentje van Dijkhuizen. Everarda Jacoba, d. van Abraham Her waarden en Betje van 't Net. Cornells Johannes, z. van Johannes Cornells Capello en Alijda den Enting. Willemina, d. van Gerrard Speelberg en Anna van Ree. Carolus Petrus Johannes Georgius Henricus, z. van Johan Joachim Friederich Maria Joseph Bootz en Wilhelmina Johanna van der Aa. Evert Gerardus Frederik, z. van Wilhelmus van de Riet en Elisabeth Barbara Nass. Ondertrouwd: Adrianus Willems en Wilhelmina Geertruida Theodora Korn- dewal. Jacob Hendrik de Vries en Catrina Scheerder. Willem Knipmeijer en Hendrika Klasina van Auricb. Joseph Benjamin Levie en Esther de Vries. Getrouwd: Machiel Jacob Houpst en Trijntje Vedder. Overleden: Evertje Reuier, 68j.,ongeh. Jacoba Peeman, 36 j., echtg. van Dirk van der Linden. Jacoba Aldegonda van deVen, 36j., echtg. van Johannes Hendrikus Huurdeman. Maria Tolboom, 80 j., echtg. van Teunis Poort. Lambertus Theodorus van Stokkum, 29 j., ongeh. Leusden. van 25 Juni tot 2 Juli 1909. Geboren: Jan, z. van Evertje van den Ham. Ondertrouwd: Evert Polman en Evertje Osnabrugge. Stoutenburg. van 25 Juni tot 2 Juli 1909. Geboren: Gijsbert, z. van Evert van Leijenhorst en Grietje van Wessel. Ondertrouwd: Gijsbertus Steenbeek en Johanna van den Bedem, wed- van Adri anus van Houten- Henricus van Beek en Aaltje Berg. Woudenberg. OndertrouwdArnold Heesbeen, 28 j. en Teunisje van Schaik, 23 j. OverledenNicolaas Donselaar, gehuwd met Maria Veldhuizen, 55 j; Ida Druijff weduwe van Cornelis Wittenberg, 85 j Gerrit Meerbeek, 4 j. MARKTBEKIUHT\ AMERSFOORT, 2 Juli 1909 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f 0.a f 0.Teren f0.a f 0.Klei- aardapp. fO.— a f0.zandaardapp. f 4.a f6. Hoendereieren f3 50 a I 4.per 100 st. Eenden f.4a f 4 40. Boter f 1.15 a 11 30 per kilo. Mir- ganne fO.k fO.Zoetem. kaas fO.afO. Kippen f 0.80 aft 30. Kuikens fO.a 10.Piep kuikens f 0 40 a f Ganzen f 0.a fO..Eenden fOa fO.p. st. Jonge f0.9ü a fl.30. Hazen f 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.40 a f0 80. Duiven f 0.50 a f 0.70 paar. Magere varkens f 00.a f 00. Varkens export f 0.a I Zeugen f 40.a f 60.Biggen f 7.a f 12 Schrammen f a fVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f000.~. Kalfkoeien f000.— a fOOO.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangeroerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len 120 heet. Zandaardappelen, 90000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 1200 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportstagerijen 300 biggen en 20 zeugen. RECLAME. MENIGEEN IN AMERSFOORT LIJDT. En kan genezen worden, zooals deze inwoner van Vreeland I Mejuffrouw K. Borra, a. d. Sluis te Vreeland, bericht ons »Met genoegen wil ik verklaren, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen mij een uit stekend geneesmiddel blijken geweest te zijn tegen hevige rheumatiek, waarmede ik reeds acht jaar te kampen had. JDe pijn deed zich door mijn geheele lichaam gevoelen. Ik kon niot anders dan diep* gebogen loopen en had de grootste moeite mijn huiswerk te verrichten. Mijn rechterknie was somtijds dik opgezet en de pijn was dikwijls .zoo hevig, dat ik ieder oogenblik genoqdzaakt was, te gaan zitten. Ik had reeds meerdere medicijnen _er tegen inge nomen, doch 'niets baatte, totdat ik in kennis kwam met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. liet eerste doosje bracht nog geen verlichting, ik zette evenwel door en is het mij een groot genoegen U te kunnen melden, dat ik thans na het gebruik van vijf doozen geheel zonder pijn ben. Waar ik kan, wil ik gaarne Uw uit stekend geneesmiddel aanbevelen-, (tv. g.) Mej K. Borra. V Foster's Rugpijn Nieren gillen verlichten en heelen in hun grootsch w^rk, de vermoeide nierweefsels, zij lossen het .gekristalliseerde urinezuur op en houden het lichaam vrij van niergiften, die ziekten teweegbrengen. Onthoudt den naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die duidelijk gedrukt staat op elke doos van dit geneesmiddel. Laat U niets anders in Uw handen stoppen. Zij zijn te Amersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post wissel a F. 4.75 voor één of F. 10.voor zes doozen. 34

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2