Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. herdenker), dat hij voor dertig jaar (in 1879) belast werd met de uitoe fening van den vétérinairen dienst in genoemde legerplaats. Het tuinfeest, dat Hare Majesteit de Koningin-Moeder zich voorstelt de volgende week te geven, is bepaald op Vrijdag 16 Juli. Mr. F. D. graaf Schimmelpen- ninck, Commissaris der Koningin, opende gisterenochtend de najaars zitting der Provinciale Staten van Utrecht en bracht in herinnering het overlijden van bet lid J. van der Bijl, die gedurende 26 jaren steeds belang rijke landbouwadviezen in de staten vergaderingen uitte. Daarna werden na goedkeuring hunner geloofsbrieven geïnstalleerd de nieuw benoemde leden prol. mr. W. L. F. A. Molengraaf! en J. Tim- mer.man. Op voorstel van den voorzitter werd vervolgens benoemd een commissie ter tedactie van een adres namens de Staten aan H. M. de Koningin naar aanleiding der geboorte van prinses Juliana. In die commissie nemen zit ting de hoeren J. H. de Waal Malefijt, professor J. de Louter en jhr. mr. C A. J. van Sasse van Ysselt. Ingekomen was een adres van den Stichtschen Ijsbond, verzoekend maat regelen te nemen tegen het onnoodig breken van ijsbanen in de provinciale wateren. In de najaarszitting zullen Gedeputeerden hierover adviseeren. In behandeling kwam dan de vol gende in de najaarszitting aangehou den motie-Van Boetzelaer: «De Provinciale Staten van Utrecht, van oordeel, dat de eventueele droog legging van de plassen beoosten de Vecht niet door de provincie, doch van Rijkswege behoort te geschieden, overwegende dat aan zoodanige droog legging een nauwkeurig onderzoek zal moeten voorafgaan, achten het wenscheljjk dat een onderzoek naar de uitvoerbaarheid en het belang vari dit werk worde ingesteld, noodigen Gedeputeerde Staten uit bij de Regee ring op bet instellen van een zoodanig onderzoek te willen aandringen." Deze motie werd door den voor steller ingetrokken, nadat namens Gedeputeerden was medegedeeld, dat men met minister Regout in cor respondentie was over het door mi nister Bevers toegezegd onderzoek. Naar een commissie werden ver zonden een voorstel tot wijziging van het Provinciaal Reglement op het rijden met hondenwagens en een ter wijziging van de reglementen van een viertal waterschappen. Naar de afdeelingen werd gezonden de provinciale ontwerp-begrooting over 1910 sluitend in uitgaven en ontvangsten op f318,407, alsmede een bijgaand voorstel om over 1910 op de hoofdsom der belasting op de ge bouwde en op de ongebouwde eigen dommen, zoowel als op die der personeele belasting elf opcenten te heffen. Eveneens werd naar de afdeelingen verzonden de provinciale rekening over 1910, behelzend f333 326 aan ont vangsten, f286,490 aan uitgaven, derhalve f46.836 voordeelig saldo. Eindelijk werden verzonden naar de afdeelingen o. m. de volgende voor stellen tot verstrekken van subsidie aan de vereeniging «HetNederlandsch gasthuis voor behoeftige en minver mogende ooglijders" te Utrecht f2000 aan de vereeniging «Vakschool voor de Typografie" te Utrecht f2000; aan beloofdEn nu waren er geen duitjes genoeg Maar Marie gaf d'r man zoo'n oolijk, vroolijk knipoogje, dat hij er niks van snapte..." Neen, dat was een heerlijke dag geweest, zoo treurig begonnen. Ze kwamen, bij kantoor, den patroon tegen en die sprak hen aan. Was bijzonder vriendelijk... zei, dat Janne- man een dot van een kereltje was... maakte Marie een compliment over Jannie's keurig pakje... Enfin, Karei was in de wolken... Temeer, daar een collega, aan wien hij bijzonder 't land bad, juist zag hoe joviaal meneer-zelf tegen hem en zijn vrouwtje was. En toen Karei tegen half zes thuis kwam stond... een pracht van 'n sport kar in de gang, vlak bij de straatdeur. En toen-ie zijn servet openvouwde viel er een enveloppe uit. Marie was toevallig in de keuken. In de enveloppe zat een lapje van honderd... zonder te denken aan de meid, die bezig was de soep over te gieten, vloog hij naar Marie toe. Hij moest baar een zoen geven van over stelpende dankbaarheid... Zij knikte de «Teekenschool" te Montfoort f 130 en aan de afdeeling Utrecht der Nederlandsche Vereeniging tot bevor dering der Pluimveeboudetij f100; aan het Hoofdbestuur van het Genoot schap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht, voor landbouwbelangen f9500, namelijk f H00 aan adressant zelf, f3900 aan de regelingscommissie der paarden fokkerij, f 4000 aan de regelingscömmissie der veefokkerij en f 500 aan de commissie van toezicht op het veeconulentschap voor Gelder land en Utrecht. De vergadering werd daarop na trekking der afdeelingen verdaagd tot Dinsdag 13 Juli a.s. Hdbl. Niemand verzuime morgen van zijn kiesrecht gebruik te makeD. De stembureaux zijn geopend van des ochtends 8 tot des namiddags 5 uur Van 15 tot 19 September dezes jaars zullen verschillende troepen- afdeelingen bij de burgerij alhier wor den ingekwartierd. Het bestaan der Ambachtsschool wordt ernstig bedreigd. Naar onze lezers bekend zal zijn weigerde inder tijd het bestuur dier school de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar aan Burgemeester en Wethouders op het Stadhuis ter inzage te zenden. Het Dag. Bestuur onzer Gemeente vond daarin aanleiding om voor dit jaar geen subsidie voor die school aan den Raad aan te vragen. Het gevolg daarvan is, dat ook de Rijkssubsidie zal vervallen. Het bestuur der Am bachtsschool ontving althans het na volgend schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken: Gravenhage, 28 Juni 1909. «Door den inspecteur van bet mid delbaar onderwijs, belast met het toe zicht op uwe school, werd te mijner kennis gebracht, dat het bestuur van uwe gemeente besloten zou hebben met het uitbetalen van het ten behoeve van uwe school tot nu toe verleende sub sidie op te bouden. Ik heb de eer u in herinnering te brengen, dat het verleenen van subsidie door de gemeente een van de voor waarden is, waaronder door het Rijk bijdragen ten behoeve van vakscholen worden verleend. Volhardt dus het gemeentebestuur in de genomen be slissing, dan zal ik mij genoodzaakt zien, te beginnen met het jaar 1910, de toekenning van de Rijksbijdragen eveneens te doen ophouden. Het zal mij derhalve aangenaam zijn omtrent het voornemen van het ge meentebestuur, ten dezen opzichte door u te worden ingelicht. De Miuister van Binnenl. Zaken, Get. HEEMSKERK. Naar aanleiding dier missieve heeft het bestuur der Ambachtsschool nu het navolgend adres aan den gemeente raad verzonden «WelEdel Achtbare Heeren! Met verschuldigden eerbied hebben wij de eer ons met het volgende totUwe vergadering te wenden, onder her innering dat wij in ons adres van den 25en Mei 1.1. u verzochten kennis te willen nemen van ons schrijven van dienzelfden datum aan Heeren Burge meester en Wethouders dezer ge meente; dat wij, in antwoord op gemeld schrijven van Burgemeester en Wet houders bericht ontvingen dat ons hempas-op, dat Griet 't niet merkt... Fluisterde hem in het oot «Van Moè gekregen. Ze weet natuurlijk van niks!.." En kreeg een kleur-als-vuur, omdat Karei haar zoende waar Griet bij was— «Beter zoo als anders I" hoorde hij Griet nog zeggen, terwjjl ze de keuken uitging... Maar hij ging, om den hoek, een lekkere flescb wijn halen. En zij waren, dien middag, overgelukkig. Zaten telkens hand in band, Marie en Karei, net als toen ze nog in de wittebroods weken waren... Toen had ze hem een maand of wat later moeten redden. Hoe zij dien dag door was gekomen, kon ze nog niet verklaren... Kon toen er een brief van hem, van Karei, was bezorgd, waarin hij alles bekende— Bij de duizend gulden schuld... moest binnen drie dagen bijgespijkerd zijn... anders zou-ie gegijzeld worden. Redde loos verloren... De vorigen Zondag alles op 't spel gezet... Erop of er onder... Mis! Over de zeshonderd gul den verspeeld, dien eenen middag laatstgenoemd schrijven geen wijziging bracht in het besluit van het college; dat Zijne Excellentie de Minister van Binnenlandsche Zaken ons, onder dag- teekening van 28 Juni 1.1. een schrijven zond waarvan u afschrift hierbij ge lieve aan te treffen; dat, aangezien hier groote belangen op het spel staan, wij ons eeibiedig tot UEd Achtbaren wenden met het verzoek wel te willen bevorderen, dat het gemeentelijk subsidie over 1909 alsnog aan onze Vereeniging op de gebruikelijke wijze worde uitgekeerd." Op Donderdag 8 en Vrijdag 9 Juli e.k., telkens des namiddags van 2 tot 5 uur, zal voor belangstellenden aan de Industrie- en Huishoudschool Bekesteinsche laan 23, gelegenheid bestaan tot bezichtiging van door de leerlingen vervaardigd werk op het gebied van koken, strijken, nuttige en fraaie handwerken, teekenen enz. Op die dagen zullen er tegelijker tijd enkele openbare lessen gegeven worden over daartoe geschikte onder werpen uit de praktijk, zooals deze gewoonlijk in de verschillende klassen behandeld worden. Elk dezer lessen zal een uur duren. In bet eerste ge deelte worden in een bespreking de te verrichten werkzaamheden aan de leerlingen verklaardin het tweede gedeelte gaan de leerlingen tot de uitvoering daarvan over. Ook voor hen, die geen uitnoodiging ontvangen, is de toegang vrij. Uitdrukkelijk zij gewezen op deze bijzondere gelegenheid om door de tentoongestelde zaken een overzicht te verkrijgen over het onderwijs in de verschillende leerjaren, en door de bovenbedoelde lessen een gedeelte van de praktische oefeningen der leerlin gen te zien, zooals deze op de school dagelijks plaats hebben. Voor het toelatings examen tol klasse I voor den cursus 1909'10 van den H. B. S. zijn geslaagd, in alphabetische orde gerangschikt: J. J. J. M. Bal, Amersloort; H. Barendregt, ScherpenzeelW. J. van den Berg, AmersfoortW. Bijl, Amster dam; G. J. Blonk, Amersfoort; Petronella Bosch, ZeistG. J. van den Bovenkamp, Amersfoort; J. F. Brandenburg, Bussum L. J. Brederode, Amersfoort; M. C. O. A. Briët, Amers foort A. B. J. Degon, BussumDudley Berkhuysen, Hilversum; H. N. van Eisveld, NijkerkJ F. Gerdes, Busjum J. L. Hagoort, Bussum; A. A. van Haselen, Amersfoort; B. R. P. Hassol- man, Bussum; D. van de Heg, Nijkerk; F. van Hogendorp, Amersfoort; J. Houtsmüller, Utrecht; H. L. de Jong, Amersfoort; G. W. van der Kaaij, BussumSuzanna Klasser, Amersfoort H. S! H. van der Laeken, Amersfoort; L. H. N. I.efébure, BaarnW. II. Meyburg, 'sGraveland; L. P. v. d. Nieuwenhuizen, NijkerkN. van den Pol, Bussum; S. M. S. de Ranitz, Bussum; W. C. Reichmann, Amers foort; Ph. E. Rinlel, AmersfoortElize de Roy v. Zuydewijn, Amersfoort H. C. Schippers, NaardenR. Schouten, Nijkerk; J. J. Scbrakamp, Bussum; D. H. van Scbuppen, Veenendaal; F. J. Spruyt, Amersfoort; J. C. E. W. van Styrum, Amersfoort; G. A. Suermondt, Den Haag; F. M. van Veen, Amersfoort; C. J. Verhoef, Amersfoort; W. de Wekker, Apel doorn; J. Wolfswinkel, Amersfoort; B. Th. Wunnink, Bussum. Voorwaardelijk met her-examen in één vak J. A. J. Berman, Bussum J. Ooster- Hermans had 'm voorgerekend dat-ie móest winnen... maar jawel!... En dien ochtend had hij nog eene démarche gedaan. Ook mis... Hij ging nu weg. 't Land uit... Had zij hem nog iets te melden, dan kon ze 't doen tot overmorgen-ochtend te Brus sel, dat-en-dat hótel... Hij was niet waard bij haar te blijven... Misschien na jaren, als 't geluk hem diende... De brief was geschreven met danse- rige wilde letters, blijkbaar in onna- tuurlijken toestand, in overspanning en alcohol-roes vari wanhoop. Die verschrikkelijke dag stond Marie voor den geest als het visioen uit een koorts-delirium... Hoe zij naar Brussel was gereisd... Eerst bij moè geweest- Op de knieën had gelegen voor vader, die niks meer van Karei wou weten Hoe zij vader z'n knieën omklemd had... Netzoolang gesmeekt, samen met moê, tot vader geld haalde... Toen naar Brussel, met Janneman... naar het hótel... gewacht tot Karei kwam... Uren gewacht. En zijn eed; met de hand op Jannie's krullebol, bij Jannie z'n leven, dat bij nooit meer... meijer, Amersfoort; D. Sandbrink, Veenendaal; J. van der Steur, Amers foort; A. J. D. Weeraat, Hilversum; en H. H. Winkler, Amersfoort. Van de 58 candidaten zijn afge wezen 8. Tot brandmeester van spuit 3 is in de plaats van wijlen den heer G. Blok, door Burgemeester en Wet houders, voornamelijk op aandringen van het personeel dier spuit, benoemd de heer Joh. M. Reinboud thans orider- brandmeester. Niet minder dan 17 personen werden in de jongste zitting van het kantongerecht veroordeeld lot f2. boete of twee dagen hechtenis wegens het na gezetten tijd wielrijden zonder licht. Van de 167 hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen bedoeld in art. 111 der Kieswet, in de pro vincie Utrecht wonen: te Utrecht 69, te Zeist 19, te Baarn 18, te De Bilt 9, te Doorn 8, te Driebergen 6, te Amersfoort 6, te Soest 4 en in andere Gemeenten 28. Wie thans in nalura eens met de nonvlinder wil kennis maken, wandele eens door hel eiken-akker maalshout aan den Utrechtschen straat weg nevens de terreinen der in aan bouw zijnde Tuchtschool. Het krioelt daar van duizenden en nog eens duizenden vlindertjes, wier larven straks al het eikenblad zullen ver slinden. Voor het oogenblik vinden de zwaluwen, anders een daar zelden aan te treffen vogel er een loonend jachtveld. Op den huize «Blikkenburg" te Zeist overleed op 86-jarigen leeftijd de heer Johan Jacob Meder, gepen sioneerd assistent-resident, comman deur der militaire Ghristusorde van Portugal, officier in de orde der Eiken Kroon van Luxemburg enz. De over ledene, vroeger ingezetene onzer ge meente was jaren lang commandant der d.d. Schutterij alhier. Te Baarn wordt in het Oranje park een Oud-Hollandsch dorpje go- bouwd, bostaande uit een 40-tal huizen. Hierin wordt een Oud-Hollandsche tentoonstelling gehouden, welke ge opend wordt op 29 Juli e k. Te Araerongen zijn de onlangs vei melde feesten bij graaf Bentinck, bij gelegenheid van zijn 25-jarig hu welijksfeest, besloten met een boottocht naar Nijmegen, welke de grafelijke familie den leden van haar personeel, bestaande uit 60 personen aanbood. Schoon weder begunstigde de reis. Te Nijmegen werden alle merkwaar digheden in oogenschouw genomen. Bij de terugkomst vereenigden allen zich aan een feestelijken maaltijd. Maandag 12 Juli a.s. zal te Nijkerk uit Noord-Amenka aankomen dr. W. Elliot Griffis, die denzelfden dag 's avonds te 6 uur in de Her vormde Kerk de gedenkplaat zal overdragen, die door het Historisch Genootschap te Schenectady aan de kerkvoogdij wordt aangeboden ter herinnering aan Arendt van Curler, geboren te Nijkertc en stichter van Schenectady. Fruit. De kersenpluk in de Betuwe is in vollen gang en geeft honderden handen werk. Duizenden ponden zijn in de afgeloopen week naar Engeland ver- En hoe hij voor Marie geknield had neergelegen, 't hoofd op haar schoot, als een knaap... En hoe zij hem geen woord van verwijt had gedaan... Hem zachtjes, als een moe dertje, over de haren had gestreken, en alleen gezegd «Neen, nou ben ik gerust. Je hebt 't gezworen bij Jannie z'n leven. Nou zul-je wel kracht ertoe hebben I" Maanden was 't goed gegaan... Marie merkte niets... Moe bad al een briefje geschreven, dat zij en vader ailes vergeven en vergeten hadden. Dat Karei 't geld maar aan Janneman moest geven- Grootvader beschouwde het als een cadeautje voor z'n kleinzoon... Karei moest 't dus maar zelf regelen zooals hem 't best voor kwam... Alles was goed en gelukkig, nog eens geworden. Maar, nu, dien avond... Toen Marie boven kwam, bespeurde Marie dadelijk dat zij niet gewoon was... En toen de oude man uit de kamer was, vroeg zij 't ronduit: «Is 'tweer mis met Karei?" Marie schudde van zonden. Met vluggen handel brachten zij 7 a 8 cent per pond op. Thans wordt de verzending gestaakt, omdat de vrucht te rijp wordt en zal meer op de binnenmat kten gewerkt woiden. Op de veilingen was de toevoer groot, de handel levendig; voor lequaliteit werd 9 a 12 cent, voor 2e qualiteit 4 A 7 cent per pond betaald. Het frissche weer werkt zeer gunstig op den duurder vrucht en men verwacht, dat de kersentijd langer duren zal dan andere jaren. Vroege peren en pruimen rijpen sterk aan. Op de veiling waren kleine meloenen aange voerd, die 25 cent per stuk opbrachten. Auto-ongeval. Maandagavond ongeveer 8 uur ge raakte ter hoogte van den ouden tol op den Rijksweg nabij de Klomp het stuur van de auto van den heer C. H. van Eek uit Hilversum defect, ten gevolge waarvan de auto in volle vaart tegen de langs den weg staande boomen vloog en voor een gi oot deel werd verbrijzeld. De heer Van Eek werd uit de auto geworpen en werd klaarblijkelijk ernstig gewond. Twee voorbij fietsende dames verleenden den eersten bijstand en inmiddels werd zoo spoedig mogelijk de hulp van dr. G. J. Kets van Veenendaal ingeroepen. De gewonde en diens met gezel, die er beter afgekomen was, werden door de heeren Royaards van Scherpenzeel met hun auto naar hun woning vervoerd. Li inburgsche verkieziugszeden. In eene gemeente nabij Roermond is men bij de gemeenteraadsverkiezing practisch geweest. Er waren twee aftredende leden. Een kon wegens vertrek niet meer in aanmerking komen. Maar er daagden voor deze plaats twee liefhebbers op. Er bestond dus gevaar voor eene stemming en al den aankleve van dien. De burgemeester, die het wel meent met de gemeente-financiën, vond er echter iets op. Hij ging eens met de beide heeren praten. Hoewel zij reeds gereed waren om hun lijstje in te dienen, bracht hij het zoo ver, dat beiden besloten om den gemeente raadszetel te loten. En zoo kwam het, dat een der leden de gelukkige werd, omdat bij het langste strookje trok. De andere scheurde zijne volteekende candidatenlijst aan stukken. (»N. K.") STOOM VAARTBER1CHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Stoomvaartmaatschappij Nederland. s.s. Koning Willem III arriveerde te Genua 6 Juli. Koninkl. Holl. Lloyd. s.s. Amstelland arriveerde te Santos 5 Juli. s.s. Eemland arriveerde te Santos 3 Juli. Nord-Deutsche Lloyd. s.s. Grosser Kurfüst arriveerde te Bremerhaven 4 Juli. s.s. Giessen vertrok van Corunna 4 Juli. s.s. Prinz Eitel Friedrich vertrok van Gibraltar 4 Juli. s.s. Berlin vertrok van Gibraltar 4 Juli. s.s. Breslau passeerde St. Chatarines 4 Juli. s.s. Bonn arriveerde te Antwerpen 4 Juli. s.s. Friedrich der Grosze vertrok van Cherbourg 4 Juli. s.s. Kaiser Wilhelm II passeerde Scilly 5 Juli. neen en ze sprak toch waarheid. «Heusch niet, moe" zei ze, «er is absoluuut geen reden voor— Karei komt straks, als 't kantoor dicht is, zelfs hier. Heeft nog gezegd, dat als vader lust heeft om een kaartje met 'm te leggen..." «Hm! Nou, dan is 't goed!" zei moe, maar de fijne moederlijke intuïtie berokkende haar toch iets angstigs, zoodat 't er, dien avond, stiller en saaier was dan anders... In het café, waar ze hadden afge sproken, elkaar te treffen, vond Karei dien avond... Nadat hij Marie naar het huis van baar ouders had gebracht... zijn collega Hermans. Op kantoor had hij een praatje verzonnen over familie-feest; voor de avonduren van 810 verlof gekregen «Heeft ze wat gemerkt?" vroeg Hermans, die in spanning zat. Hij antwoordde niet.Dieangstige,droevige, zachte oogen, waarmee zijne vrouw hem aangezien had toen hij haar vaarwel knikte, stonden hem vöbr den geest. Zóó scherp, zöö duidelijk, dat 't was ol Marie daar, in 't café

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2