Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. ster, roosjesslijper, knoopjesmaakster) aanwezig om het beeld der huis industrie nog te verduidelijken. Mogelijk nog interessanter, dan hetgeen in het gebouw zelf is te zien, is, hetgeen men op het achter »Velox" gelegen en voor deze gelegenheid met een hooge schutting omheinde, terrein krijgt te aanschouwen. Hier zijn ver schillende huisjes gebouwd, getrouwe copieén van bestaande woningen van huisarbeiders en daarin kan men verschillenne voorwerpen, in dezelfde armoedige omgeving waarin dat ge woonlijk geschiedt, zien vervaardigen. En ook langs den schutting aange brachte, aan de voorzijde open ka mertjes, zijn mannen en vrouwen aan hun dagelijkschen arbeid. Een zilversmid uit Schoonhoven maakt hier zijn lepels, en vertelt, desgevraagd, dat hij f 3.per dozijn loon ontvangt, een hoeveelheid waar over hij ongeveer 2 dagen werkt. »En hoe lang werk je niet per dag »Nou meneer, van vijf uur 's mor gens tot tien uur 's avonds." Hetgeen zoowel door den belangstellenden vra ger als door de overige omstanders wel een beetje te lang wordt geacht. Een jonge Harderwijksche schoone kijkt met baar donkere oogen vrij moedig de wereld in, terwijl ze vlijtig garnalen pelt. Ze heeft juist aaneen dame vertelt, dat ze voor dit werk f 0.0S per pond ontvangt. En hoe lang doe je over een pond?" sTwee uur mevrouw." En dit is bovendien nog seizoen-werkslechts 4 maanden per jaar kunnen de Harder- wijkschen het voorrecht hebben zich hiermee onledig te houden. De meeste belangstelling toonen de bezoekers voor de verrichtingen van een oud kantwerkstertje uit Moer (N.-B.). En het is ook de moeite waard haar aan het werk te zien; het lijkt wel tooverij. Haar rappe magere vingers verleggen zonder dat ze zich een oogenblikje behoeft te bezinnen de kantklossen, en hoe ze deze uit elkaar kan houden is voor ieder een raadsel. Thuis werkt ze ook zoo, den ganschen dag van 's morgens G tot 's avonds 7 en verdient in die 13 uur de somƒ0.30. »En dan" vertelt ze ikrijg je nog geen geld; je loon wordt uitbetaald in winkelwaren." De tentoonstelling van huisindustrie heeft tot doel een inzicht te geven in de toestanden die in de buisindustrie bestaan en daardoor iedereen te over tuigen van de noodzakelijkheid, dat er door onze wetgeving iets moet worden gedaan om het lot van den buisarbeider te verbeteren. Het is te hopen, dat dit doel wordt bereikt, eenige verbeteringen in de bestaande toestanden zijn, daar wordt men hier van overtuigd, geen onnoodige weelde. v. M. Ter gisterenmiddag onder praesi- dium van den Burgemeester Jbr. J. W. A. Baichman Wuytiers ge houden vergadering van den gemeente raad waren de heer A. Hamers en E. L. Visser met kennisgeving af wezig. De voorzitter deelde mede dat ingekomen waren de navolgende stukken Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 29 Juni 1909 3e afd. No. 2303/1518 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 22 Juni 1909 No. 210 strekkende tot wijziging der begrooting. van vertelde, dan kwam er een glans van vreugde op zijn goedig gelaat, waar de bittere ervaring lijnen van weemoed op had geteekend. En wanneer de collega's lachten over Gerriije van Valen, zoodra diens naam, in verband met eenig delict, genoemd werd, dan was de oude president ernstig. xAtro carbone" zei bij, maar er was leedwezen in de manier, waarop hij 't uitsprak. En eindelijk dan was hij den recidivist gaan opzoeken... dKun-je dan niet de kracht vinden om een ander beter leven te beginnen zei hij, toen de boef 't hoofd zoo diep liet zinken. 't Was stil in de kamer van den directeur. Aan een der wanden hing een klokje te tikken. En een vogeltje sprong aanhoudend van stokje op stokje in z'n kooi.met iets onge durigs. geagiteerds, dat indruk gaf of 't diertje óók smachtte naar vrijheid... Dit de verte van verwijderde gangen kwamen vage klanken van voetstappen op steenen vloer, van knarsende sleutels, van gerinkel... 't Waren harde, (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde staten van Utrecht van 7 Juli 1909 3e afd. No. 2390/1603 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 22 Juni 1909 No. 205 betreffende de al koop van erfpachtrecbt van gronden gelegen aan de Zuiderzee. (Aangenomen voor kennisgeving). Missive van Burgemeester en Wet houders van 24 Juni 1909, afd. I. No. 908 en 7 Juli 1909 afd. I. No. 947 en een adres van het bestuur van de Ambachtsschool betreffende uitbe taling van de subsidie over 1909 en goedkeuring van de rekening over 1908. Naar aanleiding hiervan vraagt en verkrijgt de heer Gerritsen het woord. Spr. zegt zich volkomen op het stand punt van Burgemeester en Wethouders te kunnen plaatsen, doch zoude het jammer vinden wanneer de Ambachts school om eene quaestie van »Recht- haberei" daaronder zou moeten leiden. Hij spreekt den wensch uit dat naar aanleiding van bet nader toelichtende schiijven van Burgemeester en Wet houders het buitengewoon verdienste lijke bestuur der Ambachtsschool zich met hun college zal mogen vestaan. Ook de heer Plomp spreekt in den zelfden geest en stelt ten slotte de navolgende motie voor: De Raad der Gemeente Amersfoort, Gezien de briefwisseling tusscben Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort, en het Bestuur der Ambachtsschool en omstreken te Amersfoort, inzake de goedkeuring van de rekening dier instelling over het jaar 1908. Overwegende dat onder de bepa lingen waaronder door de gemeente aan die vereeniging subsidie is verleend, voorkomt dat de rekening jaarlijks aan Burgemeester en Wethouders ter goedkeuring wordt ingezonden. Overwegende dat die bepaling tot dit jaar zoodanig is toegepast, dat het onderzoek plaats had aan de Ambachtsschool. Overwegende dat door Burgemeester en Wethouders thans aan de Veree niging is gevraagd overlegging ten stadbuize van de rekening met de daarbij behoorende bescheiden, Overwegende dat, toegelicht als die opvraging is bij brief van Burge meester en Wethouders dd 6 Juli 1909 door den Raad hierin niet kan worden gezien eene aanranding van de zelfstandigheid der Ambachtsschool, maar slechts een middel tot behoorlijke controle. Geeft te kennen: Dat naar zijne meening de opvatting van Burgemeester en Wethouders niet kan geacht worden in strijd te zijn met ile bedoeling van de bepaling, Vertrouwt dat de vereenigmg Am bachtsschool het nut eener behoorlijke contróle erkennende zal medewerken tot het opheffen van het verschil door alsnog aan het verzoek van Burge meester en Wethouders t# voldoen. Ondersteund door den heerJorissen in stemming gebracht, wordt deze motie met algemeene stemmen aan genomen. Nog waren ingekomen Een verzoek van den gemeenteontvanger om ver lof van 325 Augustus (op voorstel van den voorzitter verleend). Het ver slag over 1908 van de Ambachtsschool (ter secretarie ter inzage voor de leden). Een adres van D. Bos c.s. houdende verzoek een overdekte inrichting te maken voor het tellen en inpakken der eieren. strenge geluiden. Dan werd 't weer beel-stil... En de oude boef ademde zwaar, als zwoegde hij terug, iets, dat hem telkens naar de lippen drong... De president observeerde dien kop van zware, grove lijnen, waar brute passie in gegroefd had... De rimpels om oogen en mond... Zag ook dat er zachter expressie moest geweest zijn... En toen van Valen hem bad aange zien, had de president gelezen in het grijs van die oogen. Een waas van onverschilligheid lag er over... En daaronder iets, wat hij maar zeer zelden had waargenomen in de oogen van verdachten, van boeven... Slechts in enkele gevallen waarvan hij zon graag vertelde uit zijn ervaring, sprekend met z'n vrienden uit klein-intiemen kring... »Stort je hart eens uit, Van Valen I" had de president eensklaps gezegd, en er was zoo'n hartelijkheid in zijn toon, dat de boef zich op de lippeu moest bijten om niet uit te schreien... Dat zag de ander de rechter... sVan Valen" hernam hij toen. »Je bent zoo slecht niet. Dat beb ik dik- Dit gaf de heer Oosterveen aan leiding om nogmaals bij B. en W. op verbetering van den bestaanden toestand aan te dringen. De eieren- markt alhier is toch te belangrijk'om niet alles te doen deze alhier te bouden. Ook de heeren Jorissen, Veis Heijn en van Duinen braken nog een lans ter verbetering der bestaande toestand, doch ten slotte wordt het adres ter griffie gedeponeerd of met Hollandsche woorden gezegdin de doofpot gestopt. Daarop was aan de orde punt l der agenda: Voorstel van Burg. en Wetb. tot het geven van eervol ontslag aan de onderwijzeres aan de Hoogere Bur gerschool Mej. H. C. van Eyk van Voorlhuysen. De voorzitter doet door den secre taris de conclusie van het rapport der in deze zaak benoemde commissie voorlezen, welke luidt als volgt: Naar aanleiding van de opdracht haar door Uw Gollege in zijne open bare vergadering d.d. 22 Juni 1909 gegeven, heeft de Raadscommissie terzake de H. B. S. de eer het volgende ter Uwer kennis te brengen: 1. dat zij den leden van den Raad, de heeren Jorissen en Oosterveen verzocht heeft zitting in haar midden te nemen, aan welk verzoek door beide heeren voldaan is, 2 dat zij in hare vergaderingen van den 24 Juni en 26 Juni gehoord heeft, den Directeur der H. B. S., de leerares mej. H. C. van Eyk van Voort- huysen, den wethouder den heer M. L. Celosse, en de beeren F. Wesseling en J. M. Thiel, 3. dat zij de notulen dier ver gaderingen aan Uw College overlegt, 4. dat zij de eer heelt op te merken dat door Mej. H. C. van Eyk .van Voorthuysen is erkend a. dat door haar niet met den Directeur der H. B. S. is gesproken over feiten door haar gerelateerd in haar memorie van grieven voor zoover het tegendeel niet uit die feiten blijkt, b. dat de Directeur der H. B. S. strafte wanneer zij zulks heeft voor gesteld, c. dat door haar niet aan den Directeur is verzocht strenger op te treden, d. dat de juistheid van sommige feiten niet door haar is onderzocht, (b.v. het gebeurde in Februari 1907 met de leerlingen d'Aulnis en Prins Visser, het door A. C. Perk in 1904 in zijn opstel gerelateerde feit,) 5. dat het der Commissie dan ook niet gebleken is, dat juist is de be wering van Mej. H. C. van Eyk van Voorthuysen dat de schuld van hare tekortkomingen moet geweten worden aan den Directeur der H. B. S. De Raadscommissie terzake de H B.S. vindt, in het bovenstaande aanleiding als hare meening te kennen te geven, dat het onderzoek geen grond heeft opgeleverd, Burgemeester en Wet houders uit te noodigen een nader voorstel te doen. De Raadscommissie voornoemd, De Voorzitter, C. J. PLOMP. De Secretaris, J. K. H. DE BEAUFORT. Het voorstel van Burgem. en Weth. wordt dan ook z. d. met algemeene stemmen aangenomen. Tot onderwijzer aan de O. L. school 2e soort aan de Beekstraat wordt in de vacature mej. Akker manBakker met algemeene stemmen wijls volgehouden tegenover derden. Als ze zeiendie man is onverbeter lijk... Dan was ik degeen die beweerde Gij beoordeelt hem verkeerd... Hij is beter dan hij lijkt... Ondanks alles!... Van Valen, 't zou mij zoo'n leed doen indien ik moest erkennen gedwaald te hebben. Wil-je mij niet vertrouwen?" Toen was 't den boef te kras gewor den. Hij had eerst z'n vuisten gebald, met z'n groote gevangenis-schoenen getrapt op den vloer... Zijn lippen beefden, sidderden... En toen waren dikke tranen gaan rollen over zijn vuile, gore, ongeschoren wangen. Met z'n knuisten had bij gewreven over z'n gezicht. En uit z'n keel hadden zich gewrongen schorre, beesche ge luiden van smart, die zich tracht te verkroppen; van feilen, woesten strijd, die in het gemoed van den recidivist kookte, ziedde... Toen had de president nog iets ge zegd. Zacht vriendelijk, aanmoedigend.. Maar de man had, in smeekend ge baar, de armen naar hem uitgestrekt en hem aangezien met een blik, waarin zóó'n doodsangst leefde... Angst, dat het zwijgen hem te zwaar zou kunnen benoemd de heer H. J. Mensink, onder wijzer te Kampenin de vacature Akkerman aan diezelfde school be noemde de Raad de heer E. Elsinga, onderwijzer te Epe. Het voorstel van Burg. en Weth. tot het verlengen van het verlof aan den onderwijzer J. Hilke tot 1 Augustus wordt z. d. en. z. h. st. aangenomen en het Dag. Best. tevens gemachtigd in de tijdelijke vacature te voorzien. Tot regentesse van het Burgerweeshuis werden herbenoemd mevrouw Celosse Pistorius eri mevrouw SandersHuide koper. De voordracht bestond uit: a. Vacature mevrouw Celosse Pistorius. Ie. Mevr. CelossePistorius. 2e. HagedoornSchutte. 3e. HollandVerwij Méjan. b. Vacature mevrouw Sanders Huidekoper. Ie. Mevr. SandersHuidekoper. 2e. HollandVerweij Méjan. 3e. HagedoornSchutte. Tot regenten derzelfde inrichting werden herbenoemd de heeren B. A. Siddré en Mr. H. J. M. van den Bergh. De voordracht bestond uit. a. Vacature B. A. Siddré. Ie. B. A. Siddré. 2e. M. van Heioma. 3e. J. W. C. Bloem. b. Vacature Mr. H. J. M. van den Bergh. Ie. Mr. H. J. M. van den Bergh. 2e. M. van Heioma. 3e. J. W. C. Bloem. Het voorstel tot af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1908, van een bedrag van f7 75 voor gewone kosten der Gemeentereiniging werd z. d. en z. b. st. aangenomen. Tot leden der commissie in zake de onbewoonbaarverklaring van de per- ceelen 9, 11 en 13 Achter de Kamp werden benoemd de raadsleden Tromp van Holst, Salomons en Van Esveld. Een voorstel om f9.af teschrijven op de inkomstenbelasting dienst 1908 werd z. d. en z. b. st. aangenomen. Op dezelfde wijze hechtte de Raad zijn goedkeuring aan het afschrijven van een bedrag van f 1085.25 op de inkomstenbelasting dienst 1909, en tot vermindering van het budget dier belasting met f90. Hiermede was de agenda afge handeld. Bij de gebruikelijke rondvraag verkreeg eerst de heer Gerritsen het woord om Burg en Weth. nogmaals te wijzen op den onhoudbaren toestand van den Bisscbopsweg na regenbuien, een sloot vol modder en een gevaar voor de gezondheid en op verbetering daarvan aan te dringen. De heer Jorissen wijst er op dat in een vorige raadsvergadering toen datzelfde punt ter sprake was gebracht, gebleken was dat de eigenaars der buizen langs dien weg niet willen bijdragen in de kosten en acht het daarom gevaarlijk, de verbetering dier wegen geheel ten koste der gemeente te doen uitvoeren, daar de andere wegen met name het Sasje, Kroontjesmolen e.a. eveneens daarop zullen aandringen. De heer Plomp vindt dat na het vroeger be sprokene een besluit tot verbetering Diet van de Raad moet uitgaan maar van de belanghebbenden zelf. Op een desbetreffende vraag van den beer Van Duinen zegt de voor zitter dat bij aansluiting van de gas- en waterleiding van aan den nieuwen weg naar Birkhoven te bouwen per- ceelen alleen het ruiterpad, hetwelk niet verhard wordt, zal behooren te worden omgegraven. Naar aanleiding eener vraag van den heer Hagedoorn worden, voelde de rechter... dat hij wegging... »Ik heb 't u wel gezegd," fluisterde de directeur, den voorzitter der Recht bank uitleidend, bemerkend bet sombere, ontstemde op het gelaat van president, nik zei 't u toch wel, me neer... Die kerel is..." Maar hij zweeg. Want de ander scheen knorrig te worden... Ant woordde niet... Tikte toen direc teur zijn diep-deferente afscheidsbui- ging maakte, de deur wijd openhou dend voor Z.E.A. slechts heel-even- tjes aan de rand van zijn boed... »Hij heeft de bokkepruik op 1" zei directeur, in de huiskamer bij z'n vrouw terugkomend, swil ik je'swat zeggen, Jaan? Die president wordt knapjes oud. Ze hebben gelijk... Op zekeren leeftijd moesten die menschen ontslag nemen... Op 't laatst krijg-je nog kindsche rechters!" »Och mensch," zei de directeurs vrouw, klaarblijkelijk het gebruikelijke middagkarafje klaarzettend voor man lief, die door 's president stugheid uit z'n nopjes was geraakt, »och mensch, trek-er je toch niks van an!... Je weet zegt de voorzitter, dat in een volgende vergadering voorstellen van Burg. en Weth. betreffende het verkeer van automobielen in de gemeente zullen worden ingediend. Hierop wordt de vergadering ge sloten. „Handel eu Nijverheid." Maandagavond vergaderde deze ver eeniging onder voorzitting van den heer Van Duinen. De notulen van 17 Juni werden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. De agenda was niet rijk. Ingekomen: het prae-advies van mr. Korthals Altes over het crediet- vraagstuk. Jaarverslagen van de Kamer van Koophandel en van Vreemdelingen verkeer te Amersfoort. Bericht van het ontvangen van de verguld zilveren medaille door de vereeniging Handel en Nijverheid aan de Middenstands-tentoonstelling ge schonken. Mededeelingen van de regelings commissie voor het congres. Medegedeeld werd, dat nog enkele reclameplaten voor de middenstands tentoonstelling verkrijgbaar zijn, Var- kensmarkt 44 en dat de firma Gebr. Hamers besloten heeft haar zaak om 9 uur te sluiten. De persoon uit Putten, die zich bier metterwoon vestigde, heeft aan leiding gegeven, dat de leden een roode kaart ontvingen. Er heeft zich een als lid opgegeven. De heer Morsink wilde nog andere kaarten doen verzenden om de leden eenigszins te waarschuwen, waarop de voorzitter aanmerkt, dat dit zeer moeilijk zou gaan. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering, die nog geen uur duurde. De tentoonstelling en de open bare lessen van DonderdagS en Vrijdag 9 Juli aan de Industrie- en Huishoud school mochten zich ondanks het minder gunstige weer in een druk bezoek verheugen. Regende het buiten,- binnenshuis kreeg men niettemin, dank zij de doelmatige indeeling en goede verlichting van het gebouw, een opwekkenden indruk, verhoogd door de goedgekozen, eenvoudige ver sieringen en de harmonieerende kleuren die overal het oog aangenaam troffen. Inzonderheid de verschillende lessen in koken, waschbehandeling, huishoude lijk werk, teekenen en huisvlijt (boeken innaaien) woiden met blijk bare belangstelling gevolgd, en bet kan niet anders of zulke dagen brengen er veel toe bij om het industrie- en huishoudonderwijs in breeden kring te doen kennen en waardeeren. Vooral trof ook de aanwezigheid van zoovele ouders van leerlingen, zoowel van die der dienstbodenopleiding als van die der andere klassen. De bus ten bate van kosteloos vakonderwijs aan meisjes, door eene der leerlingen bij den ingang den bezoekers aangeboden, heeft een bedrag opgeleverdvoldoende om met den nieuiven cursus in het onderwijs van eenige onvermogende leerlingen te voorzien. Mochten er belangstellenden zijn, die zich door deze mededeeling aangespoord gevoelen alsnog hunner zijds voor dit doel ook iets af te zonderen, het wordt door de Directrice gaarne te allen tijde in ontvangst genomen. Tot het oudste studiejaar van den Hoofdcursus zijn bevorderd de toch, die oude meneer Van Dijk wordt algemeen 'n kwast gevondenAan ééD woord van jou hechten ze meer waarde as van al die praatjes van dien president! Dat wéét je toch!" »Zekerzei directeur, wiens gelaat opklaarde, en terwijl-ie z'n eérste bor reltje van dien middag omwipte, glin sterde in zijn oogen ijdelheids-bevre- diging, die verjoeg de spijtigheid van daar straks... En de oude president was nog even het Paleis binnengewipt om den rechter commissaris te spreken over Van Valen. Voordat de instructie werd voort gezet, moest de politie toch nog eens nagaan... Want de angst, de wanhoop in de grijze oogen van den boef, toen hij smeekend de armen naar hem bad uitgestrekt, zag hij zóó scherp vóór zich, dat de president zich niet ont trekken kon aan het voortpiekeren over dat geval... Zoodat rechter-commissaris, toen hij meer dan een half uur over de zaak met president geconfereerd had, tegen griffier Uiterwijk mompelde, een knorrig-bedenkelijk gezicht trekkend

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2