Chronische Rheumatiek. BUlTEJNLAiND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ten" ze wat ze konden, om het later te verkoopen. Het bosch is nog niet gezuiverd, althans gisteravond zijn er weer nieuwe exemplaren van hetzelfde ras gesigna leerd. RECLAME. Twee jaren nuttelooze zorgen In enkele dagen door de Pink Pillen genezen Mevrouw K. S. Hermans, wier portret wij hier geven en die te Hengelo, Heienburg, woont, heeft ons verklaard dat zij gedurende 2 jaren aan rheumatische pijnen heeft geleden en volkomen genezen is door de Pink Pillen. Mevr. K. S. Hermans (Cl. Brincker, Zutphen). „Nu kan ik, schrijft zij, loopen en mijnwerk verrichten, terwijl ik hét gedurende 2 jaren slechts nu on dan kon doen, wanneer de pijnen minder erg j waren. Nu ben ik goed genezen, sedert ik van; de Pink Pillen heb gebruik gemaakt. Alle middelen die ik te voren had ingenomen, hadden in Jiet geheel geen uitwerking op mij gehad." Yfelke zijn de oorzaken van de rheuinatiek? De reumatiek wordt veroorzaakt door het urinezuur dat-zich in het bloed bevindt, hetwelk, door .in de gewrichten en de geledingen te kristalliseeren, daar een ontsteking te weeg brengt die een onduldbare pijn veroorzaakt. De Pink Pillen lossen dat urine-züur op en doen alle sporen van dat vergif verdwijnen door de uitdrijving te bevorderen. Delink Pillen genezen zoo de rheumatiek op duurzame wijze. Zij zijn eveneens onovertroffen tegen bloedar moede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, neurasthenie. Prijs t 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Botterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's a. van de Weg, j. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Tuinpartij te Soestdijk. Gistermiddag werd door H. M. de Koningin-Moeder ten Paleize Soestdijk het jaarlijksche tuinfeest gegeven. Tengevolge van het ongunstige weder de regen hield den geheelen na middag onverbiddellijk aan werder. de gasten ontvangen in de zaien van het Paleis. Genoodigd waren tal van dames en heeren, voornamelijk uit de provincie Utrecht, onder wie vele hoofd- en subalterne officieren uit de garnizoe nen te Utrecht en Amersfoort, voorts leden van Gedeputeerde Staten, van het Hoog-Militair Gerechtshof, van de Rechtbank, van den Centralen Raad van Beroep, enz., de Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, vele burgemeesters uit dat gewest en verdere plaatselijke auto- nteiten, benevens verschillende parti- culieien. Ruim 3'/, uur verscheen de Koningin-Moeder met haar gevolg temidden der gasten. De vorstelijke omgeving, de smaak volle damestoiletten en de militaire uniformen, dat alles leverde een schitterenden aanblik op, waartoe de opgewekte stemming, die ondanks het triestige weder onder de gasten heerschte, Diet weinig bijdroeg. De Koningin-Moeder ondei hield zich met verschillende gasten en liet zich hen, die voor de eerste maal ten flove genoodigd waren, voorstellen. De partij, die werd opgeluisterd door een matmée van de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, eindigde te 5 uur. Het weer in het buitenland. Hoewel over midden-Europa een krachtig barometrisch maximum be richt, is het weer door de ongelijk matige verdeeling van luchtdruk nog steeds onbestendig. Men verwacht echter langzame, maar aanhoudende verbetering. In Ópper-Beieren is het weer ophelderend, met geringe regens, en zuidelijke tot westelijke winden. In Bohemen en Oostenrijk is het nog bedekt, doch iets warmer. In Tirol is het weder mooi en matig warm. Uit Zwitserland melden de berichtenmin der bewolkt, warmer. De verwachting is overalopklarend en warmer weder, met afnemende regens. Men gaat den herbouw van de stad San Francisco welker verwoesting door een aardbeving ieder nog versch in 't geheugen ligtfeestelijk vieren. De voorzitter der kamer van koop handel te San Francisco, Charles C. Moore, is op reis in Europa, om de mogendheden uit te noodigen tot deelneming aan de feestviering. Op 't oogenblik is hij te Berlijn en de Duitsche regeering moet haar officieele deelneming hebben beloofd, waar schijnlijk zal zij een oorlogsschip naar San Francisco zenden. Van Berlijn gaat de heer Moore met zijn uitnoo- diging naar Oostenrijk, Italië, Grie kenland, Rusland enz. en daarna ook naar China en Japan. Een millionairsgift. Bij gelegenheid van zijn zeventig sten geboortedag heeft John. D. Rocke feller, de Amertkaansche archi-millio- nair en petroleum-koning, een gift van 2 millioen pond sterling geschon ken aan het algemeen onderwijsbureau dat hij in het leven riep met de be doeling om inrichtingen van hooger onderwijs in de Vereenigde Staten te steunen. Deze gift brengt het totaal van zijne schenkingen in de laatste 25 jaar op een bedrag van 24 millioen pond sterling. President Taft van de Vereenigde Staten is aan een ernstig gevaar ontkomen. Toen hij per extra-trein terugkeerde uit Norwich (Connecticut) waar hij den 250en gedenkdag der stichting van die stad had mede- gevierd vloog er te New-Londen een brok steenkool van vier pond door een raampje van den wagen achter dien waarin de president zich bevond. Naar de politie gelooft, is dat brok steenkool door den een of ander naar den trein geworpen, met het doel den pesident te treffen. Waar schijnlijk zal dit geval wel nooit worden opgehelderd. Het navolgend adres werd aan den Raad der gemeente gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Christelijke Bestuurders- bond te Amersfoort, omvattende de navolgende vereenigingen De afd. Patrimonium. Roomscb Katholieke Volksbond en onderafd. De afd. van het Protestantsch Chr. Spoor- en Tramwegpersoneel. De afd. Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond. De afd. Roomsch Katholieke Spoor- en Tramwegvereening te Amersfoort. Gelet, dat in het meerendeel der arbeidscontracten die in de gemeente Amersfoort door de patroons aan de arbeiders zijn voorgelegd en door hen moesten worden geteekend, de gunstige bepalingen genoemd in de wet op de huur van dienstboden en werklieden voor een groot gedeelle krachtens die zelfde wet geschrapt zijn, dat ook bij het uitvoeren van aanbestede ge meentewerken deze bepalingen in hoofdzaak die welke genoemd zijn in art. 1638 c. en d. van bovengenoemde wet, krachtens art. 1638 c. 7e lid. van onwaarde worden gemaakt; Gelet, dat bij den wetgever bij de samenstelling der wet het oogmerk heeft voorgezeten, door verschillende gunstige bepalingen voor arbeiders een betere verhouding, tusschen pa troons en arbeiders te scheppen, ver zoekt Uw College te willen bepalen, dat in de besteksbepalingen van de werken, die van gemeentewege worden uitgevoerd en aanbesteed, het art. 1638 c en d. van genoemde wet met uitzondering van art. 1638 c. 7de lid, te worden opgenomen. 't Welk doende, De Voorzitter, B. KERKHOF. De Secretaris, W. G. KLOMP. Toelichting op het adres van de Chr. Bestuurdersbond te Amersfoort. Het is Uw college zeker niet ont gaan dat van de zijde der patroons veel tegenkanting is ondervonden om bij de invoering van de wet op het arbeidscontract die bepalingen op te nemen, die van belang zijn voor de arbeiders, inzonderheid de art. 1638 c. eu d. terwijl toch volgens de Memorie van toelichting, uitgegeven bij het ontwerp der wet het in de bedoeling heeft gelegen door deze beide artikelen een gunstiger toestand dan voorheen voor de arbeiders te scheppen. Alhoewel door verschillende patroons is te kennen gegeven, dat sommige bepalingen niet wel uitvoerbaar zijn, is daarvoor echter tot heden nog geen bewijs geleverd, wij vertrouwen dan ook dat waar enkele werkgevers deze gunstige bepalingen hebben opgenomen en in praktijk gebracht, er geleidelijk meerdere zullen volgen, van oordeel zijnde dat in deze gewichtige aan gelegenheid de eerste stap zal moeten worden gedaan door de gemeente, wanneer zij als wei kgeetster optreedt, en de handhaving van de artikelen voornoemd van groot belang is. Laat het gemeentebestuur toe dat bij de uitvoering van gemeentewerken de gunstige bepalingen niet worden nage leefd, dan krijgen de particuliere patroons als het ware eer. vrijbrief deze te schrappen. Wij nemen hierbij de vrijheid U erop te wijzen dat o.a. de gemeente Deventer op eenzelfde verzoek van de arbeidsvereenigingen goedgunstig heb ben beschikt; eveneens de gemeente Zeist, waar op voorstel van B. en W. voortaan de gunstige bepalingen zul len worden opgenomen. Met de me6ste aandrang dit adres bij Uw college aanbevelend, teekenen wij met de meeste hoogachting. De voorzitter B. KERKHOFF, De secretaris W. G. KLOMP. N.B. Andere vereenigingen worden beleefd verzocht aan dit adres adbaesie te betuigen. De groote openbare vergadering voor de middenstands-enquête zal hier worden gehouden op Dinsdag 27 Juli, des avonds acht uur, in de groote zaal van de sociëteit nVereeniging". Alle handeldrijvende en industrieele middenstanders alsook de Besturen van middenstands-vereenigingon zullen in den loop der volgende week wor den uitgenoodigd, in hun eigen be lang die vergadering bij te wonen. De enquête-commissie bestaat uit de heeren; mr. A. I. M J. baron Van Wijnbergen, Voorzitter; M. H. J.Th. Fieldeldy Dop, A. den Held Jr., en mr. J. R. H. van Schalk, Secretaris. In die vergadering zal tevens de beer P. baron Lewe van Middelstum als leider van het onderzoek te Amers foort worden geïnstalleerd. Gisterochtend werd een gioote partij gerookte visch op de markt door den keurmeester voor de cod- sumptie afgekeuid en vernietigd. Aan de Centrale botermijn werd Woensdag aangevoerd 2850 Kilo onge zouten en 3300 Kilo gezouten fabrieks- boter onder Rijkscontrole. De prijs der ongezouten boter was f l.12 a f 1.19, die der gezouten f 1.12 a f 1.23. De afdeeling Amersfoort van de S. D. A. P. heeft besloten, bij de aanstaande herstemming voor den Gemeenteraad de candidaten Rijkens in district I en Sanders en Van der Wal in district III met alle kracht te steunen. Tot dit doel zal vanwege de afdee ling den kiezers een circulaire worden toegezonden, ter toelichting van hun standpunt, terwijl op een te houden openbare vergadering op a.s. Maan dagavond dit advies nader zal worden belicht. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden en ver zonden van het postkantoor te Amers foort gedurende de le helft der maand Juli 1909. Brieven (Binnenland). Ch. Delatres Klarenbeek. Overste Carmelitessen Klooster St. Jozeph Briefkaarten. G. Hardeman Amsterdam. J. W. J. Hofman Breda. Jan Rijkzen Utrecht. A. Albers Zwollekerspel. Brieven (Buitenland). O. Kruft Autwerpen. R. D. Norman Berlin. Briefkaarten. G. v. d. Heyden Antwerpen. Hosse E. W. Arlar Gronau. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een drietal bakkers, ter zake van overtreding der arbeidswet. Alle drie hadden jongens beneden de 12 jaar in dienst. Failliet verklaard: K. W. van Doorn, schepenlosser te Amersfoort, rechter-commissaris jhr. mr. Bosch van Oud Amelisweerd, curator mr. P. L. Baudet. G. J. ten Dam, behanger te Amers foort, Parellelweg,recbter-commissaris jhr. mr. de Marees van Swinderen, curator mr. P. L. Baudet. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 18 Juli geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reinonstrantsche kerk. Voorm. 10'/, uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 57» uur, Ds. Donner. Gcreforiu. kerk (Zuidringel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bediening v. h. H. Avondmaal, 's Av. 57» uur, Ds. Teerink. Nabetrachting. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9uur, de Heer Bailh, van 's Gravedeel. 's Av. 5 uur, de heer D. Barth. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 93/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57» uur, Godsdienstoefening. De Nonvlinderplaag. In de dennenbosschen onder Alphen treedt de nonrups evenals in het vorige jaar weer zeer verwoestend op ook onder Tilburg en Luiksgestel wordt wederom schade aangericht. Toch zijn er eenige verschijnselen, die er op wijzen, dat de plaag het vol gende jaar zoo niet geheel dan toch grootendeels verdwenen zal zijn. Immers een groot deel der rupsen is belegd met eitjes van parasietvliegen uit deze eitjes zullen weldra larfjes voortkomen, die in het lichaam der iupsen dringen, zich met dien inhoud daarvan voeden en den dood van de rups of de pop veroorzaken. Vooral onder Tilburg komen zéér vele met eitjes belegde rupsen voor. Als eeno der redenen, dat dit aan tal zoo groot ts, kan men veilig aan nemen, dat de parasietvliegen door het wegvangen der nonvlinders ver leden jaar in een veel erristigen ver houding tegen dit insect zijn gekomen. Terwijl toch de nonvlinders, vooral in Tilburg, op groote schaal werden weggevangen konden de parasiet vliegen zich ongestoord voortplanten. Het laat zich aanzien, dat de kans groot is dat dit jaar onder Tilburg en wellicht ook onder Alphen en Luiksgestel bet wegvangen der vlinders achterwege zal kunnen blijven. Een slimme muis. Men meldt uit Scheveningen aan de dN. R. Ct." Dezer dagen ontving ik eeu tref fend bewijs van de slimheid eener muis, dat misschien aan sommigen uwer lezers belang in zal boezemen. »In een met los in 't duinzand lig gende steenen bevloerde bergplaats in mijn tuin ontdekte de dienstbode verleden week de tegenwoordigheid van muizen. Daar deze tegenwoordig heid de dienstbode bij hare werkzaam heden hinderde, werd een gewone muizenval (met gaatjes naast elkaar) opgesteld en met het succes, dat een groote muis gedood werd. De val werd behoorlijk schoongemaakt en uitgerookt en opnieuw weer gesteld. »Op drie achtereenvolgende morgens werd nu de val teruggevonden met alle gaatjes opgevuld met zand en een berg zand aan den voorkant er tegen opgeworpen. Dit zand was een eind verder tusschen de steenen te voor schijn gehaald. »Toen ik nu dezen morgen de bergplaats leeghaalde en daarin eene overstrooming bewerkstelligde, kwamen er drie kleine en een groote muis voor den dag. De laatste ont kwam; het speet mij bepaald haar niet voor hare slimheid met bet behoud van haar kroost te kunnen beloonen." STOOMVAARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Mij. Nederland, ss. Oranje arriveerde te Lissabon 16 Juli. Norddeutsche Lloyd Bremen, ss. Sigmoringen passeerde Ouessant 14 Juli. ss. Bonn arriveerde te Lissabon 14 Juli. ss. Scharnhorst arriveerde te Suez 14 Juli. ss. Helgoland arriveerde te Ant werpen 14 Juli. ss. Kaiser Wilhelm II passeerde Fast Bourne 14 Juli. ss. Liitzow vertrok van Napels 14 Juli. ss. Schlesien arriveerde te Bremen 14 Juli. ss. Therapia arriveerde te Ntcolajeff 14 Juli. ss. Skutari arriveerde te Napels 14 Juli. ss. Bayern vertrok van Barcelona 14 Juli. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 8 tot 16 Juli 1909. Geboren: Henderina Petronella Maria, d. van Johannes Regnerij en Janna Hen- drika Wilberink. Carolus Marie, z. van Wouter Joseph van Barneveld en Adrina Paulina Johanna Lorijn. Klazina, d. van Gerrit Hagenbeuk en Jannetje van Loen. Alida Berta, d. van Egbert Wensink en Grietje van Koelen. Hendrika Jeltje, d. van Dirk Mulder en Jitske Haantjes. Antonia Gerarda, d. van Wilhelmus Johannes Gerritsen en Gerdina Woerdman. Wilhelmus Bartholomeus Hendrikus, z. van Hendrikus Bernardus Rouwhorst en Clasina Velthuizen. Johan Victor, z. van Meijer Kamerling en Victorine Wilhelmine van Vollenhoven. Emelie Louise, d. van Lambertus Johannes Ellerts de Haan en Anna Caro lina Court. Ate Marten, z. van Marten Dijk en Mijntje Bos- Sophia Philippina, d. van Pieter Philippus Gregorius en Dirkje van Zijll. Alardus Louis z. van Johannes Huizinga en Petronella Arts. Marinus Bernardus z. van Jan van den Berg en Grietje Worst. OndertrouwdIgnatius Johannes Michael Alphonse Klinkum en Maria Jacoba Wel ters. Gerrit Abbing en Berdina Alida Hoeijmakers. Reinier van Mourik en Elizabeth van Steenbeek. GetrouwdWillem Knipmeijer en Hen drika Klasina van Aurich. Jan Meijers en Hargaretha van Binnendijk. Overleden: Evert Westerik, 11 j. Elisabeth Luigjes, 19 jongeh. Hui- bert Louis Snoek 60 jr., echtg, van Ida Teseling. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht. Willem Vastenburg, 71 jr., echtg. van Cornelia van Kooten. Hendrik Doesburg, 59 jr-, echtg. van Jentien Jantje de Wijs, Lcusden. Van 9 tot 16 Juli 1909. GeborenGerritje, d. van Jan van Egdom en Evertje van Putten. Eibert, z. van Eibert de Vries en Annetje van de Hoef. Ondertrouwd: Aalt Bartus van 'tLand en Heintje Busekool. Getrouwd: Evert Polman en Evertje Osnabrugge. Stoutenburg. Van 9 tot 16 Juli 1909. Getrouwd: Gijsbertus Steenbeek en Johanna van den Bedem, weduwe van Adrianus van Houten. Henricus van Beek en Aaltje Berg. Woudenberg. Geboren: Jannetje, d. van Pieter ter Maaten en Maatje van Ginkel. marktbericht. AMERSFOORT, 16 Juli 1909 Tarwe f 0,Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f O.a f O.Peren f0.a 10KJei- aardapp. f0.— a 10.zandaardapp. f 1.50 a f 5. Koendereiertn f3.70 a I 4.10 per 100 st. Eenden f.4a I 4 40. Boter fl.35 k f 1.45 per kilo. Mtr- garine f0.a f0.Zoetem. kaas f0.afO. iuppen f0.70afl20. Kuikens f 0.90 a 11.20. Piep kuikens f 0.50 a f 0.80. Ganzen f 0.k f0..Eenden f0a f0.p. st. Jonge fO.90 a fi.30. Kazen f 0.a f 0 Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.40 a f0 80. Duiten f O.OU a f 0.00 paar. Magere varkens f 15.— a f 20.— Varkens r. export f 0.a f Zeugen f 40.a f 50.Biggen f 7.a f 13 Schrammen f a fVette koeien f 000.'a f 000.Guste koeien f 000. a füOO.—Kalfkoeien f000.— i f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f O00.a f 000. Aangeroerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- en 15 heet. Zandaardappelen, 90000 stuks Hoen- dereferen. stuks Eendeneieren. 900 kdo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 20 magere varkens. Varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 30 zeugen. RECLAME. VERDERE MEDEDEELINGEN UIT AMERSFOORT. Mejuffrouw E. NeerboschVeenedaal, Koning straat 101 te Amersfoort, meldt ons; »Het schitterende resultaat, dat ik kreeg door ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen tegen een nierziekte, waarvan ik reeds meer dan een jaar het slachtoffer was, leidt mij ertoe het volgende te verklaren» ik had onophoudelijk pijn in de rug en de lenden, vYelke pijn mij als het ware door het geheele lichaam sneed. Som tijds was ik daardoor verplicht mijn werkzaam heden te laten liggen, en had ik dan niets geen eetlust meer. Mijn slaap was onrustig en bracht mij geen verkwikking. Steeds voelde ik mij vermoeid en vooral 's morgens bij het opstaan. De urine kwanh met een schrijnend gevoel en had een bewolkt aanzien, ik had reeds meerdere middelen aangpwend, doch niets gaf mij de gewenschte baat, totdat ik opmerkzaam gemaakt op Foster's Rqgpijn Nieren Pillen, deze ge bruikte. Na de pillen drie weken te hebben ingenomen, was beterschap ingetreden en eenige weken later was ik. volkomen van mijn ziekte hersteld. Gaarne machtig ik U mijn genezing bekend te maken en zal niet nalaten Uw voor treffelijk geneesmiddel te recommandeeren, waag dit mij mogelijk is." (w.g.) Mej. E. Neerbosch Veenedaal. Het waren de échte Foster's Rugpjjn Nieren Pillen, die Mejuffrouw Neerbosch genezen heb ben. Verzekert U, dat gij het échte genees middel krijgt. De handteekening van James Foster komt voor op elke doos. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f. 1,75 voor één- of F. 10.— voor zes doozen. 26

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2