Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. verdienstelijke mannen te bestoken, van hun plaats te dringen. Ik kan 't me immers zoo levendig voorstellen dat figuuren van zedelijke en geestelijke waardig ervoor bedanken om te gaan loopen door de spits roeden van Jan Kritiek en van Jan Rap die, in conniventie met bunne ruwe maten, er pret in hebben als zij hun slachtoffers pijn doen, plagen en sarren, enkel en alleen uit lage alousie op het superieure van dit zoover boven hem staande menschen. Als wij niet «zuinig" zijn op onze waarachtig-groote, bruikbare, voor de publieke zaak onmisbare mannen, dan moeten wij 't meer en meer- gaan doen met mannekens voor de tweede orde... Dan raken we, door het gift van de «politiekerij en wat daaraan ver want is, in het tijdperk der epigonen en nög-lageren voor het vervullen van ambten, waarbij men het «salus publicum" heeft te behartigen. Dan staan we op een hellend vlak... Een, dat leidt naar een peiiloozen afgrond, een, als die andere, waar men een blik in zou slaan, kort ge leden toen de «Quinze Mille", de Fransche Kamerleden in het Paleis- Bourbon, als spijbelende kwajongens de «gunst en recommandatie» der kiezers poogden te verwerven door te bepalen dat wie zesmaal »stukjes gediaaid" had (zou een Hollandsche schooljongen zeggen) z'n duiten ver beurt... God beware ons land voor zulke dingen van decadentie en dege neratie, bederf en verwording. Maar juist daarom is 't zoo noodig dat door allen, die 't goed meenen mei ons volk getoond worde, hoe voor vunzige kabaaltjes, waarvan eerlijke, verdienstelijke mannen slachtoffer zouden worden, hier «de lucht" niet deugt. ook al werd de grillige zomer '09 een van koesterend-stralende zon.. Mr. ANTONIO. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 Juli 1909 des namiddags ten half twee ure. 1. Onderzoek der geloofsbrieven der nieuw gekozen leden van den Gemeen teraad. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot splitsing van de 6e klasse der Jon gensschool. 3. Benoeming van een lijdelijk bui tengewoon leeraar in de geschiedenis aan het Gymnasium voor den cursus 1909/1910 en vaststelling van diens jaarwedde. 4. Benoeming van een tijdelijk bui tengewoon leeraar in de Aardrijks kunde aan het Gymnasium voor den cursus 1909/1910 en vaststelling van diens jaarwedde. 5. Benoeming van een tijdelijk bui tengewoon leeraar in de Natuurlijke Historie aan het Gymnasium voor den cursus 1909/1910. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot benoeming van een tijdelijk buiten gewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1909/1910. 7. Voorstel van Burg. en Weth. om ook gedurende den cursus 1909/1910 het personeel vet bonden aan de Hoo gere Burgerschool te versterken door benoeming van tijdelijk personeel. 8. Voorstel van Burg. en Weth tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1909/1910. 9 Voorstel van Burg. en Weth. tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Wiskunde aan de Hoogere Burger school voor den cursus 1909/1910. 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot benoeming van een Ontvanger van het vuur-, haven- en tongeld aan de Eembrug en regeling der vaststelling van de instructie van dien ambtenaar. 11. Voorstel van Burg. en Weth. lot wijziging der verordening betref fende de Straatpolitie. 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop van 10000 oude lavakeien aan de gemeente Vriezeveen. 13. Vaststelling van het le supple toir kohier inkomstenbelasting dienst 1909. 14. Behandeling van reclames in komstenbelasting dienst 1909. 15. Indiening der gemeenterekening over '1908. Bij de j.l. Woensdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad zijn in district I van de 1088 kiezers 889 opgekomen. 8 Biljetten waren van onwaarde. De heer R. G. Rijkens verkreeg 538, de heer Mr. H. J. M. van den Bergh 343 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. In district III kwamen van de 728 kiezers 681 op. Slechts één biljet was van onwaarde. Op de beer A. C. Couvée werden 325, op den heer Th. Sanders 342, op de heer N. Veis Heyn 343 en op de heer J. v. d. Wal Kzn. 328 stemmen uitgebracht, zoodat bei kozen is de heer Veis Heyn en gekozen de heer Th. Sanders. De periodiek aftredende leden zijn dus alle herkozen, terwijl de zetels van de heeren Mr. J. Heyligers en E. L. Visser door de heeren Th. San ders en R. G. Rijkens werden inge nomen. Door den Heer Krieger werd dezer dagen nog een korten inhoud met eenige aanvullingen van zijn pro gramma voor eene tramverbinding Amersfoort Soest Baarn in ruimer kring verspreid. Het komt ons voor niet van belang ontbloot te zijn de hoofdpunten daarvan nog eens onder de aandacht onzer lezers te brengen. Hij releveert dat bij zijn begrooting van f 50000 aanleg en installatie kosten met rails, geschikt voor elke tramtractie normale ijzerprijzen zijn veron .ersteld, en dat het zijne bedoe ling is de nieuwe onderneming bij wijze van spreken thuis te doen lig gen bij de Amersfoortsche tram doch afzonderlijk te administreeren. De Amersfoortsche tramwegmaatschappij zou daarbij geen lasten op zich te nemen hebben maar wel f250. ontvangen bij elke 10000 passagiers van de nieuwe lijn, die tevens langs hare lijn zullen rijden, benevens een tantième der opbrengst van het goe derenvervoer. Aan de Amersfoortsche en Soestertramweg maatschappijen blijft de opbrengst van het binnen- verkeer op hunn6 lijnen en de Soes- tertram (Ned. Centr. Spoor) ontvangt een deel van de over hare lengte berekende opbrengst van het door gaande vervoer. De netto opbrengst der passage per jaar van de nieuwe tramonderneming f5743 60 wordt door hem geraamd bij 6840 enkele ritten, waarvan 1000 niet doorgaande zijn, met een vervoer van 39000 passagiers. Elk passagier wordt dus geacht gemiddeld nog niet ten volle f 0.15 op te brengen. In 1905 bedroeg de opbrengst der passage van de Soestertram f6247 64 bij een ver voer van 69001 personen, dus con tribueerde elk passagier hier gemid deld f0.09. Men moet echter beden ken dat de Soestertram slechts ong. 5.5 K.M. lang is, terwijl de voorge stelde doorgaande tramdienst zich uit strekt over eene lengte van circa 13.8 K. M., zoodat eene opbrengst van f 0.15 per passagier hier met de eindpunten Baarn en Amersfoort niet als te hoog geraamd kan worden ge acht. Ten slotte maken wij nog opmerk zaam, dat de verbinding in 9 sectiën werd verdeeld met een laag sectiën- tarief. De 3 sectien (Kampstraat Birkhoven) kosten f0.15, de 5 sec tiën (Kampstraat AmersfoortKerk buurt Soest) f 0.20, de 7 sectien (Kampstraathotel Trier) f 0.25 en de geheele rit Kampstraatstat. Baarn II. S. f 0.30. Met couponboekjes komt de rit KampstraatBirkhoven op f 0.10. Kampstraat—Kerkbuurt Soest op 10.12'en Kampstraatstation Baarn H. S. op f 0.25. Ook aan het bezoek der Amersfoortsche scholen werd ge dacht in een ontwerp dienstregeling en goedkoope scbolierkaarten niet vergetenVoor de jaaropbrengst van het goederenvervoer werd circaf 750 geraamd ontleend aan de uitkomsten van de Oudewatersche gemeentetram, door hem aangelegd en geinstalleerd, die zeer opwekkend zijn. Oudewatersche Gemeentetram (stad station) lengte 3,5 K.M. Oudewater heeft ruint 2700 zielen. In 1907 le jaar der exploitatie vervoer 35254 personen (behalve abonne's en scholieren) in concurrentie met een particuliere omnibus (stad station) uitgaven f5093.inkomsten f4952.te kort f142. In 1908 2e jaar der exploitatie. Vervoer 49103 personen (behalve abonne's en scho lieren) uitgaven f5994.77 inkomsten f5861.47 te kort f 133.30. Even voor Pinksteren 1909 staakte de particuliere omnibus zijn dienst. Het tramtarief te goedkoop, kan nu wat verhoogd worden en de goede firiancieele toekomst der stedelijke onderneming is nu wel verzekerd te achten. We ontvangen het volgende communiqué: Donderdagavond hield het comité voor de feesten op 31 Augustus weder een vergadering. Nadat de Penningmeester, mr. A. van Traa, had meegedeeld, dat voor zoover de leden van het sub-comité voor de financiën gereed zijn met hun inzamelingen, er te beschikken is over rond f 1100, werd het programma definitief vastgesteld. 's Ochtendsreveille door tamboers, hoornblazers en trompetters van het garnizoen; zang door volwassenen; aubade door 1500 k 1800 school kinderen. 's Middagshistorische optocht, voorstellende het bezoek van Stad houder Frederik Hendrik aan Amers foort, en volksspelen. Met het oog op de geldmiddelen werd het oplaten van een luchtballon weggelaten; er waren leden, die daarvan een groot tekort vreesden en de kosten, in 't geheel een f500, niet evenredig aan de algemeene belangstelling. 's Avonds: herhaling van den op tocht, boottocht en vuurwerk. Gehandhaafd blijven de prijzen voor pui- en winkelversiering, doch bet comité besloot geen prijzen toe te kennen voor buurtversiering. Wie nog zou willen bijdragen in de algemeene kosten, zende zijn gift aan mr. Van Traa, den waarnemend Penningmeester. Door het bestuur der afdeeling «Gooi- en Eemlandu van de Nederl Vereeniging tot bescherming van die ren is dezer dagen aan de hoofden van alle openbare en bizondere scholen te Amersfoort, Baarn, Hilversum, Bussum en Zeist een aantal exemplaren van den «Open brief aan onze jongens en meisjes» van Mej. E des Tombe ge zonden met beleefd verzoek deze aan iederen leerling der hoogste klas sen uit te reiken. Deze open brieven behelzen eene opwekking om dieren met zachtheid te behandelen. Aan de hoofden der gemelde scholen wordt in de begeleidende brieven medegedeeld, dat het bestuur van genoemde afdee ling er prijs op zou stellen, indien zij met een enkel woord de aandacht der kinderen op het onderwerp zouden willen vestigen. Het is overtuigd dat dan hunne belangstelling in veel hoo- ger mate zal zijn opgewekt en daar door de inhoud van den brief wellicht dieper en blijvender indruk zal maken. Mede wordt aan hen in dat begelei dende schrijven medegedeeld, dat het bestuur gratis ter hunner beschikking houdt een geëmailleerd ijzeren bord, op hetwelk vermeld slaat «Behandel de dieren met zachtheid, spaart de vogels." Deze borden zijn in verschillende plaatsen van ons land aan de muren der scholen aangebracht en het zou hetzelve hoogst aangenaam zijn, als een zoodanig boni ook op eene in 't oog loopende plaats in de vestibule hunner schoolgebouwen kon worden bevestigd. Verder wordt aan hen daarin beleefd verzocht, aan den Heer Jhr. J. A. Sandberg, 2e Secretaris dier afdeeling, te willen melden of zij daartoe zouden willen medewerken, in welk geval het afdeelingsbestuur aan hen een zoo danig bord zal doen toekomen. Ter voorbereiding van de wed strijden, uitgeschreven door den Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding, te 's-Gravenhage te houden op 1.2 en 4 October, zullen met goedkeuring van den Minister van Oorlog worden gehouden Op 21 Augustus te Amersfoort een districtswedstrijd voor ten hoogste 186 man uit de infanterie-garnizoenen te Amersfoort, te Ede en te Utrecht; op29 September een afstandsmarsch voor het le regiment huzaren van Amersfoort over Amsterdam naar Haarlem en 30 September naar 's-Gravenhage. Op 29 September een afstandsmarsch voor het 4e regiment huzaren van Deventer over Amersfoort naar Utrecht en 's-Gravenhage. In iedere plaats waar wedstrijden worden gehouden is met de voorbe reiding en leiding er van een com missie van officieren belast. Deze heeft de beschikking over f75 voor bet bestrijden van onkosten en het aanschaffen van prijzen, welke bestaan uit medailles, kruisen, linten of di ploma's. Die wedstrijden zullen bestaan uit: korfbal voor twaalflallen; slingerbal voor zestallen voetbal voor elftallen vuistbal voor zestallen zeskamp voor zestallenen persoonlijk bestaande uit vrije oefeningen, wedloop met bindernissen, polsstok-hoogspringen, slingerbal vér werpen, rekstok- en barrenoefeningen andere wedstrijden, ais het verlangen daartoe tijdig ken baar is gemaakt. De heer J. C. Bloem heeft met goed gevolg het staatsexamen tot toelating aan eene Universiteit voor de faculteit der godgeleerdheid afge legd. Mejuffrouw J. M. Neven, assistente aan de Fröbelschool, behaalde de acte voor bewaarschoolonderwijzeres. De Amersfoortsche consefven- fabriek «Hollandia" verwierf op de Landbouwtentoonstelling te Deventer, voor hare inzending gesteriliseerde groenten den eersten prijs. Na liquidatie der ontbonden vereeniging Amersf. symphonieorkest «Jubal" is waarlijk nog een batig saldo van f 75.overgebleven. Het voormalig bestuur had de goede ge dachte dit af te dragen aan de plaat selijke vereeniging ter bestrijding der tuberculose. Waarschijnlijk komt er nog wijziging in de inkwartiering voor deze Gemeente tijdens de najaars- manoeuvres in beptember. Bij den Commissaris van inkwar tiering is althans bericht ingekomen, dat een der bataljons, dat aanvankelijk te Amersfoort zou worden ingekwar tierd, misschien elders in kwartier komt. Dat is een zeshonderdazevenhonderd man minder. Alle leerlingen der Hoogere Burgerschool hier die in den eersten groep deelnamen aan het eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5- jarigen cursus in de provincie Utrecht, zijn geslaagd, te wetenA. L. ter Braake, V. Herz, A. M. K. W. van Ittersum, C. M. B. Karnp, Anna G. M. van Kooien, A. Prins, Wilhelmina de Tourton Bruyns en A. Verhoell. Aan de Centrale botermijn werd aangevoerd 2550 Kilo ongezouten en 3600 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijkscontrole. De prijs der ongezouten boter was f 1.10 a f 1.18, die dergezoutenfl.il a f 1.21. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Donderdagavond vergaderde de K. v. K. en F. ten gemeentehuize. De heeren Van Haselen en Sinnige waren met kennisgeving afwezig. De notulen werden gelezen en ongewijzigd goed gekeurd. Verschillende jaarverslagen en mis sives waren ingekomen, o.a. van Kamers van Koophandel, van de H. IJ. S. M., van het Centraal bureau voor de Statistiek voor de Gezond heid, Handelsberichten van den min. van L., H. en N. en verslagen van het Bureau llandelsinlichtingen Eeu missive van de Maatschappij tot onontplofbare tanks en van de Ned. vereeniging tot bevordering dei- Zondagsrust voor het personeel van Van Gend en Loos. Verder een missive met plan van den ingenieur Krieger voor een tram van Amersfoort naar Soest. Zal aan de leden rondgezonden en in de volgende vergadering be handeld worden. Van de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht is ontvangen een verslag over 1908. Van de Min. van L., N. en H. is ingekomen een exemplaar van de ontwerpwet over weegwerktuigen. Verzocht wordt vóór 14 Sept. de ge voelens mede te deelen. Ook dit onder werp zal in de eerstvolgende ver gadering behandeld worden. Alsnu komt de Eemkwestie aan de orde. Besloten werd op voorstel van den Kameraar een adres aan den Gemeente raad te zenden, waarin gewezen wordt op de herhaaldelijk ingekomen klachten over de ondiepten in de Eem, vooi- namelijk in de vaargeul. De gegrond heid ervan is weieens in twijfel ge trokken, doch den laatsten lijd zijn de klachten vermeerderd. Een onder zoek is nu door bevoegde deskundigen ingesteld, waarvan bijgaand rapport het resultaat is. Verbetering is noodig, doch brengt hooge kosten met zich, waarom partiëele verbetering in uitzicht ge steld wordt. Uit den opgenomen water stand is gebleken, dat bij 100 dagen vloed de stand nog 75 c.M. onder A. P. is. Bij eb is deze toestand nog ongunstiger voor schepen met een diepgang van 140 tot 180 c M. Dan wordt voorgesteld om op het Ooster- hoofd rood licht te branden en een baak tegen over de Groote Melm aan te brengen. De heer Sinnige had be richt gezonden, dat hij zich volkomen met het adres kon vereenigen. Rondvraag: De heer v. Vollenhove oppert de vraag of de K. v. K. geen lid van de vereeniging de «Grebbelinie" kan worden. Om propaganda te maken stelt de heer Eysink voor om versteg van het onderzoek der Eem eu projectteekening in druk te geven. Hem werd er op gewezen dat hierdoor een pressie op den Gemeenteraad zou worden uit geoefend, waarna hij zijn voorstel in trok. Daar niets meer aan de orde was, sloot de voorzitter de vergadering. Met ingang van Dinsdag is werkzaam gesteld aan het Post- en Telegraafkantoor alhier de heer J. L. Lucassen, adspirant-commies der posterijen en Telegrafie te Rotterdam. De heer A M. G J. Lindeman, volontair aan de Gemeente-gasfabriek alhier, is benoemd tot Directeur der gasfabriek te Renkum. Een ruw wielrijder reed Donder dagnamiddag een driejarig knaapje, dat met andere kinderen aan den Utr. weg speelde, omver en peddelde door zonder naar het huilende kind om te zien. Dit laatste is minder netjes en getuigt van weinig karakter. Dat er hier niet meer ongelukken gebeuren, is een wonder. Auto's komen met eon vaart van belang den berg afrollen, jagen niet alleen veel stof op, doch bedreigen ook het leven van de vele kinderen, die hier wonen of passeeren. Waarlijk, het is hoog tijd, dat afdoende maatregelen genomen worden. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 25 Juli geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 'sVoorm. 10 uur, Ds. de Meijeie. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouiv Van Persijnslraat No. I. Voorm. IO'/j uur, Ds. A. de Jong, predikant te Noordhorn. Gereforin. kerk (Langegraclit). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Bediening v. h. H. Avondmaal. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Zijlstra, pred. te Hoogeveen. 'sAv 5'/» uur, Ds. Zijlstra. Beide keeren collecte voor de Theol. School. Vrije Gercform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. S T O O IV AART BERICHTEN. Opgave Agentschap Alex Mackintosh Co. Norddeulsche Lloyd. Het s.s. Tubingen arriveerde te Ant werpen 21 Juli. Het s.s. Ziethen vertrok van Tre- manlle 21 Juli. Het s.s Gneisenau vertrok van Tre- mantle 21 Juli. Het s.s. Prinz Adalbert arriveerde te Rotterdam 21 Juli. 3 Het s.s. Willehad passeerde Lizard 21 Juli. Het s.s. Aacken passeerde St. Vin cent 21 Juli. Het s.s. Scharnhorst vertrok van Genua 21 Juli. liet s.s. Bülow arriveerde te Suez 21 Juli. Het s.s. Cassel passeerde Cape Henry 21 Juli. Het s.s. Kronpr. Wilhelm vertrok van Southampton 21 Juli. De 21ste Algemeene Vergadering der Nederl. Heidemaatschappij zal worden gehouden op Woensdag 8 September a.s., in de Sociëteit »Apo!ls's-lust" te Eindhoven. Na afloop der Vergadering zal een bezoek worden gebracht aan de Land- bouw-tentoonstelling, die van 58 September te Eindhoven wordt ge houden, terwijl op Donderdag 9 September a.s. een excursie zal worden gemaakt naar de Houtvesterij «De Peel" te Gemert en Bakel. Wij ontvingen een brochure «Een strijd van vijftien jaren," welke aan de dezer dagen te Londen saam- gekomen leden van het 12e inter nationaal Congres tegen het alcoholisme wordt uitgereikt. Ze is daartoe in drie

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2