Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. C. vai Wapinp. Amersfoortscli Wissel- en Effecteitantoor TÜIVEESMAGAZ1JN B. A. SIDDRE. Advertentiën. Gymnasium te Amersfoort. REISBELASTING. Lammon Bouwer Co. Muurhuizen 39 vloed der vrijzinnig-godsdienstige be ginselen, waarvan thans de religieuze meer dan ooit wordt gevoeld, er op gebouwd kan worden een sterke vesting tegenover Rome en Dordt. Ik tart de, belaas, talrijke vrij zinnigen, die geen vinger uitsteken voor de kerk, en die haar invloed miskennen, om dit te ontzenuwen. De tegenstelling, door rechts ge maakt wij zijn de Christenen en gij, vrijzinnigen, staat buiten het heilig erf, is ongetwijfeld onjuist. Maar ze zou nooit zoovelen hebben verblind, als de linkerzijde een andere houding aannam tegen den godsdienst en de kerk (den goeden niet te na gesproken). Mijn doel is dus, om aan de vrij zinnigen op politiek gebied toe te roepen Als ge uog iets voor den gods dienst voelt (anders kunnen wij u missen), dan moet ge ons ook steunen en niet op allerlei wijze, zooals velen uwer doen, knipoogjes wisselen ook met de gematigde orthodoxie, of in tneutraliteit» uw kracht zoeken.» Prins Hendrik passeerde Maan dagochtend per automobiel op weg naar Soestdijk om H.M. de Koningin- Moeder op Haar verjaardag geluk te wenschen. Daar het bekend was dat Koningin Emma zich des namiddags naar Het Loo zou begeven, lag het voor de hand, dat zij met de Prins per auto de reis zou doen. Nauw werd zulks alhier bekend of in alle straten die zij moest passeeren wapperde huis aan buis de vaderlandsche driekleur, tevoren om het ongunstige weder angstvallig opgeborgen. H.M. mocht op Hare doortocht menig huldebetoon in ontvangst nemen, waarvoor vrien delijk neigend werd bedankt. De parade van het garnizoen ging om het natte weèr niet door. De Amers- foortsche muziekvereeniging gaf een uitvoering op het Plantsoen Voor het eind-examen der H. B. S. slaagden alsnog G. F. Bakker, H. van Iloeijen, E. C. M. Tjassens Reiser, B Kruijne, J. A. H C. Reijners en W. van der Valk, allen leerlingen van de school alhier. De heer J. C. ten Bruggencate, amb tenaar ter secretarie alhier, slaagde voor het examen voor gemeente secre taris. De Amorsfoortsche tram ver voerde in de afgeloopen maand Juli 11844 passagiers, of 194 meer dan in dezelfde maand van het vorig jaar toen dit aantal 11650 bedroeg. De vervoer opbrengst bedroeg f595.20, de totale opbrengst f605.20 en de dagkilometeropbrengst f 10 84. In de maand Juli 1908 waren deze laatste cijfers f583.45, f599.18 en f 10.73. Door den voorzitter van de Oranje vereeniging zijn namens ge noemde vereeniging telegrammen van gelukwenschen gezonden aan H. M. de Koningin-Moeder, H. M. de Konin gin en Z. K. H. de Prins. Van Hoogst deszelven kwamen dankbetuigingen bij den voorzitter in. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2de helft van Juli. Brieven (Binnenland). Mevr. Vos v. Linge Amsterdam. Hendriks Rotterdam. F. Evers Zutfen. Briefkaarten (Binnenland). Mej. Graanmuller Amsterdam. Mej. M. Hartman Amsterdam. Mej. J. Meier Amsterdam. De rijwielhandelaars hier ver klaren dat ze rommel verkoopen. Dit is wel eerlijk, doch niet slim en misschien ook niet zoo bedoeld. Wie ter wereld wil nu graag rommel koopen? Zooals ze nu doen, maken ze reclame voor een »vliegende winkel". Het stoffelijk overschot van het Hoofd der Jongensschool, de heer Rupp, werd Zatermiddag ter aarde besteld. Slechts drie jaren had bij aan deze school zijn krachten moge geven. Aan de groeve spraken de heeren Celosse, als Wethouder van Onderwys, de heer Lindenhovius namens het per soneel en de heer Spelberg als voor zitter van het onderwijzers Genoot schap. De Arrondissements schoolopziener was tot zijn leedwezen verhinderd tegenwoordig te zijn. Bij de firma M. van der Beek's hofboekhandel te 'sGravenhage ver scheen een klein boekske dat bij duizenden en nogmaals duizenden exemplaren verdient te worden ver spreid onder alle rangen en standen, bij groot en klein. De titel luidt: Vragen en antwoorden aangaande Longtuberculose en Longtering. Het werd samengesteld door Dr. A. Schuld geneesheer-directeur van het sanato rium Oraoje-Nassau's Oord. De schilder A. G. Houtzager, we'kzaam bij de Traktie der H. IJ S. M. alhier, hoopt den 25en dezer den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij de Maatschappij in dienst trad. Moge het den wakkeren werkman dien dag niet aan bewijzen van be langstelling ontbreken. Naar wij vernemen, heeft de aanvraag van den ingenieur A. J. Krieger voor de tramwegen, dieeene geleidelijke ontwikkeling van bet ver keerswezen in zuidwestelijk Utrecht in verband met den te voltooien tramweg GoudaSchoonhoven beoogen, de aan dacht der regeering getrokken en zijn de ingediende plannen en begrootingen van aanlegkosten en opbrengst eener eerste voorgestelde lijn van Utrecht naar Harmeien, bij de verschillende afdeelingen van het departement van waterstaat in onderzoek. Hedenavond vergadert in de sociëteit sVereeniging» de commissie tot regeling van den historischen op tocht op 31 Augustus a.s. ten einde het ontwerp voordien optocht definitief vast te stellen en de noodige maat regelen voor de uitvoering te nemen Kolonel L. W. van Hoek, com mandant van hetöeregimenllnfanterie, zal, na ruim 37 jaren als officier te hebben gediend, waarvan sedert 1 Mei 1906 in zijn tegenwoordigen rang, op 1 Nov. a.s. den dienst met pensioen verlaten. De officier van gezondheid 2e kl. J. van der WerD, van het hospitaal alhier, is gedetacheerd in de leger plaats bij Harskamp. Het 2e toelatingsexamen voor het gymnasium wordt gehouden op 6 en 7 September. Door de H. IJ. S. M. werd de levering van diverse ijzerwaren, ten behoeve der Centrale werkplaatsen te Haarlem en Amersfoort aanbesteed. Minste inschrijvers waren J. L. H Smits Co. Amsterdam, perceel I f3605.38, perceel 2 f 1488.66, Soc. Ann. Boulounerie et l'ominoire Gilson te la Croyère perc. 3 f296.50; perc. 4 f 89.39 J. L. H.Smits perc. 5 f 410.84 Soc. Ann. des forges et boulonneries Formans, Grosselie perc. 6 f4069.71, perc. 7 f 5942.53 Door de H. IJ. S. M. werd aan besteed Bestek 1144. Het uitvoeren van grondwerken op en nabij de Cen trale werkplaats te Haarlem. Raming f45150 Ingekomen 16 biljetten. Minste inschrijver de heer C. L. de Wilde alhier voor f 37715. Het Bestuur dor Vereeniging uJohan van Oldenbarneveld te Amers foort heeft bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin met veel belang stelling heeft kennis genomen van de plannen tot oprichting te Amersfoort van een gedenkteeken van Johan van Oldenbarneveld en als bijdrage in de kosten van Oprichting honderd gul den beschikbaar stelt. Bij de gisteren ten Raadhuize gehouden herbesteding voor de levering van 550 dubbele H.L. korte turf en 1315 dubbele H.L. lange turf, be- noodigd voor de Gemeentegebouwen in den komenden winter, werd in geschreven als volgt: Korte Lange E. van IJken 46 c. 26 c. Ph. M Putman 49 c. 26 c. D. Bakkenes Zn. 49 c. 29 c. J. H. van den Heuvel 50 c. 35 c. J. van der Logt 51 c. 36 c. allen te Amersfoort. Bovendien schreef in E. Bakker, te Hasselt, totaal voor f600.50. Gegund aan Van Ijken. Bij de aanbesteding op 20 Juli werd besornd Korte Lange E. van IJken 47 c. 26 c. E Bakker 47 c. 26'c. J. H van den Heuvel 47 c. 26 c. Jan van IJken 45 c. 27'c. Wed. Koenen 48'c. 29'c. D. Bakkenes Zn. 49 c. 29 c. J. van der Logt 50 c. 25 c. Ph. M. Putman 55 c. 28 c STOOM VA ARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Koninkl. Holl. Lloyd, ss. Hollandia vertrok van Rio de Janeiro 1 Aug. ss. Frisia passeerde 1 Aug. St. Vin cent op uitreis. ss. Amstelland vertrok van Rio de Janeiro 29 Juli. ss. Rijnland vertrok van Vigo 2 Aug. op thuisreis. ss Maasland vei trok van Buenos Ayres 27 Juli. ss. Eemland passeerde Dover 2 Aug. op thuisreis. Oude urnen. Bij het afgraven van een terp te Britsum (Fr.) vonden de werklieden op een diepte van 3 M. beneden het maaiveld, naast elkaar een tweetal urnen, van 2 en 3 d.M. in middellijn. De grootste is defect en bevatte enkele kleine beenderen; doch de kleinste was ledig, opgevuld met aarde. Deze is bijna ongeschonden, nelter van vorm en rondom met streepjes en stippeltjs versierd. Deze streepjes zijn öf hori zontaal, öf loodrecht getrokken, en daartusschen zijn stippeltjes aange bracht. Predikanten-Onthouders. Uit het laatst uitgebrachte jaarver slag der Pred. Geheelonth.-Vereen. blijkt, dat het ledental dezer Vereen, tot 240 gestegen is. Een onderzoek had aan 't licht gebracht, dat in ons land 480 predikanten geheelonthou ders zijn. Onder de rechtzinnige pre dikanten in de Ned. Herv. Kerk is het aantal onthouders 308, vijf jaar geleden 170. Het TWEEDE TOELATINGS EXAMEN is vastgesteld op Maandag en Dinsdag 6 en 7 September. Kandidaten gelieven zich aan te melden vóór 2& Aug. bij den Rector J. II. MOLL, Gr. Koppel 2. Er zijn onder de minvermo genden velen, voorwie een verblijf van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, het dringend ver zoek haar van hun reisgeld EEN GULDEN of MEER te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwin ners dit voor hen zoo ge- wenschte geneesmiddel te kunnen bezorgen. Ten vorige j are werden op deze wijze 416 personen waar onder 3 uit Amersfoort geholpen, en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift onder het motto «Reisbe- lasting" wordt dankbaar aange nomen en in het jaarverslag verantwoord. Ameksfoobt, 1909. Mej. D. A. SIDDRE, Muurhuizen 91. Mevr. GRONEMAN—Doornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. Bai VAN ITTERSUM—Stroeve. Plantsoen 6. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNS- FELD—v. Lanschot Hubrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERS—v. Eijbergzn. Weversingel 7. Scholl Engberts Schollen ALMELO. ZUIVER WOLLEN ONDERKLEEDINCL (fabrikaat wjansck} DE WITTE WINKEL. Langeatraat 74 AMEBSFOOBT. TELEFOON 70. voorheen W. CROOCKEWIT WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, PROLONGATIÊN, VREEMD GELD, WISSELS. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen f ot J.CERATI, Haarkundige, Arasterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan heil, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. belasten ach. met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Abonneert U op het KATHOLIEKE Maandelijks verschijnen 48 pag, groot formaatover2 kolommen. Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raad sels, Logogrief, Rebus, enz. enz. Hoofdverhaal ROBESPIERRE. Prijs 65 CENT per 3 maanden. Eerste afl. ter inzage bij den boekhandel en bij P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. rxZa. an.d.e 1. Medoe Champagnlsé Sec. 1.50. N.B. De Vin8 Blanc Mousseui du Médoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wynen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zii hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in. zoende. En in de leelijke, groene ,spleetoogen van boefje kwam dan iets van liefde, van vereering... Moeder was óók de eenige op de wereld, waar Pietje van hield... Om kwart over elven kwam-ie aan hollen. Moeder had al een schort over d'r hoofd getrokken; wou hem gaan zoeken... Daar was-ie. Hijgend, het zweet druipend langs z'n kop. Met doodsangst in de oogen... De wild-starende... Z'n kiel gescheurd. De handen bebloed. Zóó vloog hij bionen, moeder op zij duwend. »0 Jezus-nog toe!.. Gauw!... Gauw dan Gauw dan Dicht smakte de deur. Hij beefde over z'n heele lichaam. Hij kon niet spreken.. Ze zaten hem achterna. Hadden 'm gesnapt. Die lange smeris zat 'm op de hielen... Had 'm misschien niet herkend... Telkens keek hij schuw naar de deur. Luisterde... Snikkend van stijgenden doodsangst... O, God, daar hadt-je ze!... Daar kwamen ze!... Hoorde moeder dan niet?... Hij klemde zich weer aan d'r vast, zóó stijf, zóó wild, dat ze geen adem kon halen. Hij wou bij moeder blijven... Ze zouen 'm van moeder weghalen... Naar de strafkolonie... »0 Jezus-nog toe! Moedertje, help me toch I" schreide boefje... Samen luisterden ze nu, moeder net even bang als Pietje... En hij grabbelde onder z'n kiel. Haalde er iets uit.Wat-ie gestolen had, dien avond... Met een ruk greep moeder 't en stopte 't weg. Onder een kast... Als ze dan kwamen... Maar misschien had die smeris hem toch niet herkend. »JawèlJawèlzei boefje, slui pend naar het raam... Of er nog geen voetstappen kwamen... ...Je mot naar Waltman... Gauw... Daar vinden ze je niet... Die zegt niks... Een vriend van oome-Karel... Gauw dan!" Zij sloeg haar schort over't hoofd. Drukte den jongen tegen zich aan... 't Stormde zoo, en de regen klet terde zóó tegen de ruiten dat je kom pleet niet kon hooren of er iemand aankwam... »Vooruit dan!» zei moeder. Pietje, die scherper kon hooren, hield haar nog terug. Riep nog: »Daar hè je ze!» Maar moeder was te opgewonden. Dacht dat de jongen, in zijn angst, zich iets verbeeldde... Maakte de straatdeur open... 't Licht van de lantaarn scheen in de metalen knoopen, in de helm van den agent, die daar vóór hen stond Die voordal Pietje kon wegvluchten, den jongen had beetgegrepen... «Eindelijk!» zei de agent, en z'n vuist klemde als yzer om Pietje z'n arm Moeder deinsde terugwankelde van doodsschtik baast neer... Kon geen woord'uitbrengen... Dicht ging de straatdeur. In 't huis was nu slechts het geluid te hooren van Pietjes' gekrysch... Gegil om genade... Van dat ie 't niet gedaan had... Binnen stapte de agent. En achter hem aan, de vader, Mulder, die 'm ontmoet bad toen ie naar huis ging... De vader, rood van 't drinken en van opwinding over wat agent hem had verteld... Een tweede agent kwam binnen. Ze gingen zoeken, waar Pietje bet ge- stolene verstopt had... Toen kwam moeder tot bezinning van wat er gebeurde. Tot besef van wat er was voor gevallen... Zij zag haar man staan. Pratend met den agent. Vertellend van hoeveel last hij met Pietje had... Den jongen verzwaren i inplaats van te verdedi gen... Zijn oogen ontmoetten de hare. En zij zag er in de minachting voor boefje, de vreugde over dat de jongen ge pakt was... De afkeer van schooiertje, van z'n eigen kind... Toen ontvlamde al de haat tegen braaf fatsoenlijken vader, al de smart over gesnapt knaapje; al de hoon haar aangedaan in Oome Karei, door vader, in de vrouw... »Dat doet je pleizier, hè!» krijschte ze »nou heb je je zin, hè!» gilde z\j 't uit. Vloog, met gekromde vingers, op Mulder aan... Krabde waar ze kon- Kneep hem in de strot, als een kerel, die gaat vechten... Zou 'm go- beten hebben, haar tanden in z'n gezicht hebben geplant, wanneer de eene agent haar niet van 'm had af gerukt en in bedwang gehouden... «Laat me los! Ik zal 'm loeren...Zal 'm...» krijschte de razende vrouw... Maar de agent had haar in z'n macht En de twee politiemannen wisselden een blik van verstandhouding... Be grepen wie bier de medeschuldige, medeplichtige, handlangster van boefje was Maitre Corbeau.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3