Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zegel-, registratie- en hypotheek rechten bijna het geheele verlies van de successie-rechten goedgemaakt, zoodat deze geheele afdeeling niet tegenstaande de boven reeds aange geven vermindering van ruiin twee ton bg de successie slechts f'26.700 bij het voorgaande jaar ten achteren gebleven is. Dit is wel is waar niet geheel als vooruitgang te beschouwen, daar de vermeerdering van f 130.000 bij het zegelrecht zoo niet geheel, dan toch grootendeels aan de met 1 Januari jl. ingetreden verhooging van het recht zal moeten toegeschre ven worden. De overige middelen geven tot geone opmerkingen aanlei ding. Posterijen en telegrafie blijven hare regelmatige toename vertoonen, die vooral bij de telegrafie met eene vermeerdering van f 61,600 of 18 pOt. ditmaal zeer sterk is. Voor de eerste zeven maanden van het jaar zijn de middelen met een totaal-opbrengst van f 92,770,000 reeds f2,420,000 boven de opbrengst inde overeenkomstige maanden van het voorgaande jaar, maar nog f2,870,000 bij zeven twaalfde van de raming voor het geheele jaar ten achteren. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, is er echter geene aanleiding om zich ongerust te maken, dat deze achterstand in de volgende maanden niet zal ingehaald worden. In hoofdzaak is deze achterstand te wijten aan de directe belastingen, die nog f2,150,000 beneden de raming zijn gebleveD, welk verschil in de laatste vier maanden van het jaar ingehaald zal worden. Voegt men daarbij het regelmatig accres bij de overige middelen, dan kan nu reeds gezegd worden, dat behoudens onvoorziene belangrijke tegenvallen bjj de altijd wisselvallige successiebelasting, de raming voor het jaar niet alleen bereikt, maar zelfs overschreden zal worden. (Alg. Handelsbl.) De Z.E. heer J. L. M. Hoorne man herdacht Zondag onder groote belangstelling, vooral van zijn geloofs- genooten, zijn 25-jarig priesterschap. De kerk was met groen en bloemen versierd. Voorafgegaan door bruids meisjes, het kerkbestuur en de feest commissie, werd de jubilaris te half elf, onder plechtig gezang, binnengeleid, waarna hij een H. Mis opdroeg. Zijn broeder, de Z.E. heer W. Hoorneman van Ulft, hield de feestpre likatie. Te half een verzamelden zich de priesters, de feestcommissie en ge- noodigden in de tuinkamer van de pastorie, alwaar de heer J. Sinnige den beminden herder namens de parochianen hartelijk toesprak en hem tevens een stoffelijk blijk van waar deering en hoogachting aanbood. Een oorkonde was hierbij gevoegd van den volgenden inhoud »Op den 15en Augustus 1909 werd den ZeerEerw. heer Joannes, Leborius, Maria Hoorneman, pastoor der St. Franciscus Xaveriusparochie te Amersfoort, bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum, namens zijn dank bare parochianen door de feestcom missie, bij monde van den voorzitter, een eikenhouten zaalameublement aan geboden." (Handteekeningen der com missie). Ook de heer H. C. J. M. Berkeljon. lid der feestcommissie, nam het woord om namens de r.-k. militairen den jubilaris geluk te wenschen. man blijkbaar nog altijd niet edoch, hij begon toch wel te begrijpen, iets althans.... Dat ze er, als de drommel zoo gauw, voor moesten zorgen, dat die lamme, ingebeelde, lastige De Boer niet gecandideerd werd.... De protégé van den baron.... Doodvijand, deze laatste, van wethouder Bouwman. Een kwartier later bad burgemees ter 't pleit gewonnen. Met vrucht gespeculeerd op wethouders ijdelheid en brandende zucht om te toonen, dal, als hij wou, die ubeele baron", met z'n drukkie en z'n trots, geen steek, geen zier te zeggen had... Burgemeester schelde. Er werd een flescb wijn gebracht. Ze klonken. Wethouder kreeg een feestsigaar. Ze raakten in lustige stemming. En toen, op zeker oogenblik, de burgemeesier- sche binnenkwam, gaf Bouwman den burgervader een fideelen klap op den edelachtbaren schouder, roepend van »Hij is goed! Hij is verduiveld aardig Toen Jan Bongers in den Raad gekozen was, bleef hij precies-dezelfde van vroeger, van altijd. Maar z'n Pastoor Hoorneman, die blijkbaar zeer getroffen was door al die hulde, dankte voor het prachtig geschenk. Als blijvende herinnering zal Spr. bet ameublement als erfdeel aan de pastorie schenken. Van 1 tot 3 uur was er receptie, die druk bezocht was, terwijl van verschillende zijden kostbare ge schenken, o. tn. een bureau ministre en een zilveren eetstel, den feest vierenden priester werden aangeboden. Met een plechtig lof en het zingen van de Priester-cantate in de kerk werd de feestdag gesloten. Dagbl. De miliciens van de lichting 1906 van het le regiment veld-artillerie, die sedert 20 Juli voor de herhalings oefeningen onder de wapens waren, zijn met groot verlof vertrokken. De Augustusaflevering van »Het Huis Oud en Nieuw» onder redactie van den heer E. Cuypers bevat een artikel van den gepensioneerden ma joor der huzaren H. M. Werner over »de Waterpoortjes te Amersfoort». Fraaie cliché's van Koppelpoort en Monnikendam verluchten den tekst. De detacheering van de cadetten der Kon. Militaire Academie bij de verschillende corpsen eindigt op 15 September a.s. Dr. Kamerling alhier heeft het correspondentschap op zich genomen van de Nederl. Vereeniging voor Zie kenverpleging. Wie in de treurige noodzakelijkheid komt eene verpleeg ster noodig te hebben wende zich dus tot dezen geneesheer. Aan het steenkolenmagazijn van de firma Van Sweden Co. aan de Beestenmarkt alhier, is Dinsdag een postduif komen aanvliegen.Zilverenring 216 gemerkt 247 A.. C. dwars 80. Gutta- percharing R. 226. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De openbare vergadering Zaterdag avond onder voorzitting van den heer Kleber gehouden was slecht bezocht. Afwezig de heeren H. Meursing, met kennisgeving en J. Sinnige. Nadat de notulen waren gelezen en ongewijzigd goedgekeurd, zeide de voorzitter, dat 29 Juli van het dage- lijksch Bestuur der Gemeente een schrijven is ingekomen, begeleidende een missive van den commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. De Stichtsche ijsbond te Utrecht heeft een request ingediend om de scheep vaart bij doorgaande vorst in de pro vincie te verbieden. Het oordeel van de Kamer wordt nu verzocht vóór 15 Sept. Uit het voorgelezen adres blijkt, dat er 13 afdeelingen zijn met 1500 leden en dat de schippers de ijsbanen vernielen. De bond meent, dat vele werkeloozen belang hebben bij goede ijsbanen, evenals de ge meenten, die door vele schaatsenrijders bezocht worden. De voorzitter vraagt nu de meening van de leden. De heer Van Haselen meent, dat de belangen van schippers en schaat senrijders tegenover elkaar staan, en dat de belangen voor Amersfooit in dezen anders zijn dan die der overige gemeenten in de provincie. De Eem toch wordt zelden sterk en al is dit zoo, dan heeft het nog geen goede gevolgen voor Amersfoort. De belangen van den handel wegen hier zwaarder dan de sport, waarom hij er voor is de scheepvaart niet te belemmeren. De heer Van Vollenhoven is het vrouw veranderde geducht... Dag na dag, haast uur na uur, bespiedden de buren de metamorphose, 't Was begonnen met de nieuwe voorjaars hoed, dien ze, op een Zondagochtend, ter kerke gaande, droeg. Ze voelde, juffrouw Bongers, hoe, door de hor retjes en van-achter behoedzaam- weggeschoven gordijnen, naar haar gespied werd door oogjes van venijn, van nijdige jaloezie... Die gedachte prikkelde haar juist om nog stijk- statiger te loopen dan gewoonlijk... Gevolgd waseen nieuw en blijf- baar-duur soort van vitrage na de groote jaarlijksche schoonmaak... En al die dingetjes van ontbottende ijdel heid vormden onderwerp van levendig, broeierig-warm dorpsdiscours... Men voelde 't zoo duidelijk de lucht werd zwoel, werd dreigend. Er was maar een onnoozele kleinigheid noodig om crisis te krijgen... Zij zelve verhaastte de noodlottige ontknooping. 't Was op een Maandagochtend. De gade van den jongsten wethouder, die in het college van D. B. de «oppo sitie" vormde tegen den burgemeester met den vorigen spreker eens en zegt dat hier een nieuwe motordienst wordt ingesteld om de vaart zoolang mogelijk open te houden. De heer Eysink betoogt hetzelfde. De heer Van Haselen vraagt of men de scheepvaart kan stuiten, waarop de voorzitter zegt, dat dit de Prov. Staten moeten uitmaken. De Kamer komt tot de conclusie, dat het niet wenschelijk is de vaart te verbieden ook met het oog op de slechte kwaliteit van het ijs en de weinige ijssport hier ter stede. Aldus zal aan B. eu W. bericht worden. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. Handel eu Nijverheid. Maandagavond vergaderde H. en N. in »de Zwaan» en was niettegenstaande bet warme weer zeer druk bezocht 33 leden. Voor de vergadering te openen, wijdde de voorzitter eenige waardee- rende woorden aan de nagedachtenis van den heer G. van Valkenhoef, den kunstenaar in zijn vak, in wien de vereeniging een gewaardeerd lid ver liest. De notulen worden gelezen en goed gekeurd. Aan de bestuurstafel heeft ook plaats genomen de heer Lewe van Middel- stum, de leider van de Middenstands- enquete. Aan de orde punt 1 der agenda, Verslag Congres Middenstandsbond. De eerste dag was die der speechen, de tweede zag het credietvraagstuk behandelen. In 't kort samengevat: Ieder middenstander moet aansturen op contante betaling voor debiteuren en crediteuren. Het stenografisch ver slag kost slechts 50 cent, wanneer 10 stuks te gelijk worden genomen. In de komende wintervergaderingen hoopt de voorzitter er op terug te komen. Punt 2. Tramplan Krieger. De voorzitter vei klaart, waarom bij verzuimd had, hiervan de vorige maal melding te maken. Hij stelt nu voor een commissie van onderzoek te be nemen uit 3 leden bestaande. Benoemd worden de heeren G. F. van Ach terberg, Joh. v.d. Meiden en J.v.deWal. De heer Luycx nam de benoeming niet aan. Op een vraag van verschillende heeren, antwoordt de voorzitter, dat het plan Krieger onderzocht moet worden, doch dat de commissie zoo noodig met een ander voor den dag mag komen. Aan de orde komt punt 3, be spreking middenstandsenquete. De heer v. Duinen herhaalt in 't kort, 't geen de heer van Wijn bergen op de gehouden vergadering had gezegd. Zal de enquete slagen dan moeten alle vragen zoo goed mogelijk beantwoord worden. Alles blijft strikt geheim, ook behoeft men niet te onderteekenen. De vraag over de boekhouding is een zeer belangrijke. Mocht iemand wat te vragen hebben hij wende zich tot den heer Lewe die altijd bereid is te helpen. Deze dankt den voorzitter voor de woorden van welkom en maakt een verzuim in een vorige vergadering gepleegd goed door te danken voor de toegezegde hulp, die hem ten zeerste zal te stade komen. Hij vraagt, wie nog geen vragenlijst ontvangen heeft en het blijkt, dat dit met velen het geval is. Hoewel de termijn van in levering op acht dagen is gesteld zijn er pas 30 van de 580 terug ontvangen en Bouwman, doch steeds 't onder spit moest delven... De gade van wethouder Haze- jager was juist bezig, met een groot bont schort voor de gisteren gebruikte pronkkamer in orde te brengen... Lag moeizaam het koste lijke vaste kleed te schuieren... 't Hoofd schuddend over de «modder- voeten," die Jaanlje en Wim daar nu weer gemaakt hadden.De klok sloeg half elf. De postboode sjokte droomerig voorbij, en julfrouw Haze- jager herinnerde zich, tot haar schrik, dat de koffie kon overkoken, als ze niet héél vlug... Toen, met wangen van karmijn; met strak-ernstige, opgewonden oogen haar cape losjes omgeslagend'r hoed tikje scheef op 't hoofd De oudste dochter van Van Teilingen, den mole naar, kwam binnen vliegen... Juflrouw Hazejager greep naar d'r hart, zóó schrok ze. Want Jansje van Teilingen was anders zoo stil stemmig meisje. Er moest dus iets héél bijzonders aan 't handje zijn... En dat was er. »Wil ik je nou 's wat vertellen!" riep Jansje uit, hijgend op een stoel De heer van de Wal meent, dat Amersfooit zich geluk kan wenschen met een man als de heer Lewe van Middelslum en dat H. en N het best zijn dank kan betuigen door te zorgen, dat de antwoorden zoo goed mogelijk binnen komen. Punt 4. Ballotage van één adspirant lid. 28 stemmen tegen, 5 vóór. Punt 5 Ingekomen stukken. Een schrijven van het Algemeen Nederlandsch plaatsiogsbureel Stukken van den Bond van Handels- vereenigingen. De jaarvergadering wordt 18 dezer te 'sHage gehouden. De beer Berns zal H. en N. vertegenwoordigen. Aan de orde punt 6: Mededeelingen. In de eerste plaats het bericht, dat een onzer leden, de heer Morsink, op de tentoonstelling te Amsterdam de gouden medaille behaalde, (applaus) Ten tweede is de verguld zilveren medaille van H. en N. aan de firma Versluys en Scherjon te Utrecht ten deel gevallen. De heer Berns blijft «informatie- en incassowezen" waarnemen. De heer de Voogd wijst er op, dat het een groot gemak zou zijn, wan neer in een nieuw adresboek de vak- genooten rubrieksgewijs worden opge nomen. Hierop zullen de uitgevers worden attent gemaakt. Nadat nog enkele vragen o.a. over een rechtskundig adviseur worden gesteld, sluit de voorzitter de ver gadering. Lijst van brievon en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het postkantoor te Amers foort, over de le helft der maand Aug. '09. Brieven (Binnenland). H. J. Hengeveld, Amersfoort. H. C. Hollenbach, Amsterdam. P. Ch. v. Veen, Amsterdam. Mej. M. Eekhout, 's Gravenhage. J. B. Grootendorst, Katwijk a/M. Osnabrugge, Scherpenzeel. Veendamsche Hypotb.-bank, Veendam. W. v. Heerenbeek, Venlo. A. von der Burg, Woudenberg. Brieven (buitenland). Mad. Raymond, Ardennes. v. Dijk, Malang. Briefkaarten (Binnenland). Mej. Busch, Amsterdam. Agnes Hofman, Amsterdam. N Eger, 's Gravenhage. F. Strickling, 's Gravenhage. J. Huerdeman, Utrecht. Briefkaarten (Buitenland). Clara Thiede, Halensee. E. Weber, Bar. Hardenbroek, Aix les Bains Werkzoekende Nederlanders in Duitsehland. Blijkens van den consul-generaal te Hamburg ontvangen inlichtingen, zijn in de laatste maanden tal van Neder landers naar Hamburg, Altona en Harburg gekomen om werk te zoeken, zonder dat zij voorzien waren van voldoende geldmiddelen of een bewijs van Nederlanderschap. Dientengevolge kwamen zij vaak, na gedurende eenige dagen tevergeefs naar werk gezocht te hebben, de tusschenkomst van het consulaat-generaal inroepen, om op Staatskosten naar Nederland te kunnen terugkeeren. neervallend. En om 't er maar ineens uit te hebben, want het brandde op de lippen »'t Engagement van Kee Bongers is af!" Jufier Hazejager liet den stofier met een plomp, op 't mooie kleed vallen. Sloeg zich op het dik der beenen, en haar allicht-overkokende koffie, in den steek latend, neerploffend op de slechts des Zondags gebruikt wor dende, roodfluweelen canapé: »Wat vertel-je me daar nu!?..." De andere kwam los. Ratelde zich nauwelijks tijd gunnend om te ademen alles af. Hoe er gisteravond »de grootste ruzie" was geweest bij Bongers. Dat de vrouw van het splinternieuwe Raadslid en de moeder van Keetje d'r verloofde, elkaar aan gevlogen waren. Hoe Bongers zelf anders toch zoo'n sul, zoo'n sufkop, een vent om over-te-loopen... Nou, hoe diezefde Jan, den ouden Hansen den vader van Kee d'r jongen, een pats gegeven had... Een pats!... En dat ze wel twee huizen ver hadden hooren schreeuwen. Dat juflrouw Haze- Teneinde belanghebbenden teleur stellingen te besparen, vestigt de Minister van Buitenlandsche Zaken er de aandacht op, dat als gevolg van de slapte, die nog steeds in het Duitscbe zakenleven heerscht, het niet alleen moeilijk is om aan boord van schepen geplaatst te worden, doch ook om aan den wal werk te vinden. Bovendien is voor velen het gemis van een bewijs van Nederlanderschap oorzaak, dat zij niet geplaatst worden. De Minister van Buitenlandsche Zaken ontraadt derhalve een ieder, die in Duitsehland werk wil gaan zoeken, om zonder voldoende geld middelen of bewijs van Nederlander schap, daarheen te vertrekken. Op den strandboulevard te Sche- veningen vond dezer dagen iemand uit Vlaardingon een juweelendoekspeld ter waarde van f 1000. Hij gaf daarvan kennis aan de politie en een paar dagen later werd de doekspeld ter hand gesteld aan de eigenares, eene gravin uit Boedapest, die den eerlijken vinder een ruime belooning schonk. Het paviljoen Blaricum. Het palviljoeo Blaricum, bij de grens der gemeente Huizen, dat als café met uitzichttoren, om zijne schoone vergezichten op het geheele Gooi en op de Zuiderzee algemeen bekend was, gaat verdwijnen. De tegenwoordige bezitter is gegonnen het te sloopen, met het doel op de plaats van de rotonde een landhuis te bouwen. Niet netjes. Van de volgende schandelijke, anti nationale reclame der bekende Amster- damsche likeurstokerij WijnandFockink in een blad van Argentinië wordt melding gemaakt. Op een plaat ziet men een jonge dame en een leelijke oude vrouw, die Koningin Wilhelmina en de Koningin- Moeder moeten voorstellen. Beiden staan op een troon, aan weerszijden een kraamvrouwen-verpleegster, die een kind op den arrq, draagt. Voor den troon staan een aantal buigende hovelingen. Het kind stelt prinses Juliana voor en uit haar mond komen de woorden «La Fockink en Ia major ginebra," d.wz. Fockink is de beste jenever. Boven de plaat staat als opschrift »De waarheid uit kindermond." En er onder«Het heeft de geheele wereld verbaasd, dat de eerste woorden der Kroonprinses van Bolland waren: «Fockink is de beste jenever." Kan het walgelijker? Zoo blijkt men het tot wereldvermaardheid te kunnen brengen zelfs zonder het bezit van de meest elementaire beschaving. Het is te wenschen, dat zoo algemeen mogelijk de openbare meening in Nederland tegen zulk een verregaande oneerbiedigheid jegens het Konings huis en tegen zulk een beleediging der natie een krachtig protest doen hooren. liet weer in het buitenland. Over het algemeen is het weder in het buitenland nog altoos mooi. In Beieren was gisteren de hemel helder en wolkeloos, in Bohemen en Oosten rijk afwisselend bewolkt, in Tirol was het weer mooi en warm, met neiging tot on weder. Een Juliana-klok. Bij de geboorte van Prinses Juliana werd de klok te Oude-Biltzijl (Fr.), welke was bevestigd in een torentje op de school, stuk geluid. De Doops gezinde gemeente in genoemd dorp, jager er nog niets van gehoord had- Hoe was dat in God's naam mogelijk Al woonden de Bongers nu heele- maal aan den anderen kant, drie kwartier loopen ver... Toch... En nog zat juffrouw Jansje le ver tellen, merkten de vrouwen niet, dat do koffiepot, in de keuken, aller- noodlottigste pruttel- en blaasgeluiden liet hooren, daar kwam wethouder Hazejager zelf binnen. Wel een kwar tier yroeger dan anders. Bleek van agitatie. Op het kostelijke kleed tre dend met vieze modderscboenen zonder door z'n vrouw weggejaagd en afge snauwd te worden. Vertellend, dat andere, dat groote en verschrikkelijke. Hoe de Bonger's bij den burgemeester waren geweest. Proces-verbaal. Mar tens, die dorps-veldwachter, was al tweemaal bij Bongers geweest. Klacht ingediend tegen de vrouw van het nieuwe Raadslid. Er waren getuigen. Niks aan te doen Geen lieve-moe- deren aan. Vandaag zouden «de stuk ken" nog naar »het parket" gaan. Rechter-commissai'is... 't Gonsde als een groote windvlaag, door het dorp. Er werden bezoeken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2