Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dagen werd een dame in den D-trein van Straatsburg naar Mainz door een gemaskerd man overvallen, die poogde haar te berooven. De dame trok aan de noodrem, waardoor de trein tot staan werd gebracht. De dader vluchtte, en kon niet worden opgespoord. Gisteren werd in de nabijheid van Linderode, aan de lijn BerlijnSorau, een dame bij den weg gevondenzij was ernstig gewond aan het hoofd en had een zijden snoer om den hals, waarmede zij klaarblijkelijk geworgd was. In het ziekenhuis gebracht, kon zij mededeelen, dat zij uit den trein was geworpen door een man, wiens naam zij noemde. Zij had twee dagen in een sloot aan den weg gelegen. De geneesheeren constateerden schedel breuk. Het spreekwoord: «Men moet oude hoornen niet verplanten, anders sterven zij", is voor de zooveelste maal weder bewaarheid. De heer E. L. Visser, tot voor korten tijd wethouder onzer gemeente is te Amsterdam, waar hij zich 1 Juli met terwoon had gevestigd, in den ouder dom van G8 jaren overleden. De overledene, sedert 1875 lid van den gemeenteraad, genoot de achting en het vertrouwen zijner medeleden, getuige zijne herhaalde benoeming tot wethouder. Hij was voorzitter der commissie van bijstand in het beheer der gemeentegasfabriek, aan welker tot standkoming hij veel heeft bijge dragen. Te vroeg maakte de kwaal waaraan hij de laatste jaren leed een einde aan zijn werkzaam leven. De Vereeniging »Johan v. Olden- barneveld" mocht ook van Z. K. H. Prins Hendrik een gift ontvangen voor het bekende doel. Aan de Industrie- en Huishoud school te Amersfoort zijn benoemd tot hoofd der huishouding mej. J. L. van Dishoeck, te Arnhem en tot tijd. leerares met hoofdakte l.o. mej. R. Abrahams, te 's-Gravenhage, ter vervanging respectievelijk van mej. H. W. de Lorm en mej. A. Munnik, die beiden op verzoek met ingang van 1 Sept. eervol ontslag bekomen heb ben. Het zelfwerkend waschmiddel «Persil" werd op de Middenstands- Tentoonstelling te Amsterdam be kroond met de Gouden Medaille. Het zag er Zondagochtend alles behalve opwekkend uit en menigeen beklaagde de deelnemers aan de Tour door Nederland, die dien dag hun laatste rit, GroningenAmersfoort onder stroomende regen en met hevigen tegenwind moesten afleggen. Doch juist die wind, die de rijders vooral op het eerste gedeelte van den tocht tot Meppel, geducht hinderde, veegde ook langzamerhand de regen wolken weg en gaf het zonnetje ge legenheid haar verwarmende en op wekkende stralen over ons sportterrein nBirkhoven" uit te spreiden. Precies half twee vingen de aangekondigde wedstrijden aan en, waren er toen ook nog slechts luttele toeschouwers, langzamerhand vulde een belangstel lend publiek de tribunes en het mid denterrein. Er werd door de deel nemers aan de verschillende wedstrijden met animo om de verschillende prijzen gekampt. De uitslag was als volgt: Rijwielwedstrijd, een baanrondte open voor winkelbedienden (bood- schapjongens) te Amersfoort woon achtig. Ie prijs f 10.—C. van Spengen,in 1 min. 59'/s sec. 2e prijs f 5.Joh. Middelman, in 2 min. 1 'Is sec. 3e prijs f2.50, L. van Iloeijen, in 2 min. 9'/s sec. Polsstok Hoogspringen le prijs f 10.W. A. J. Schultz, met M. 2.70. 2e prijs f 5.pseu Appi, met M. 2.60. 3e prijs f2.50, W. H. Nieuwenhuis, met M. 2.50. Hoogspringen le prijs f 10.P. Bredeveld, met M. 1.65. 2e prijs f5.D. Vloon uit Apel doorn, met M. 1.60. 3e prijs f 2.50, G. Dams uit Lun- teren, met M. 1.50. Verspringen le prijs f10.Pseu Appi, met M. 5.13. 2e prijs f5.M. Staats uit Amster dam, met M. 5.4. 3e prijs f2.50, P. Breedeveld, met M. 5.—. Marathonloop voor amateurs over ongeveer 5 Kilometer: le prijs Verguld zilveren medaille, A. Floors uit Deventer in 19 min. 44sec. 2e prijs groote zilveren medaille, W. Schultze uit Amsterdam in 19 min. 54'k sec. 3e prijs klein zilveren medaille, E. van Eysden. De eerrstaankomende J. G. v. d. Lee uit Utrecht moest worden gedis- qualificeerd om reden hij zich door wielrijders had laten gang maken. De prijswinners achter wier namen geen woonplaats is vermeld, zijn allen stadgenooten. Tijdens het hoogspringen, ongeveer half drie, verkondigde het boorngetoet van de auto met bet controleeren der posten langs den weg belast, de aankomst der eerste deelnemers aan den Tour door Nederland. Het waren er vier, n.l. de heeren Achilles, Kalk man, Van Staveren en C. Peereboom, die er direct op de baan een flinke spurt inzetten om de door het bestuur van het sportterrein «Birkhoven" uit geloofde fraaie medailles. Achilles passeerde het eerst de eindstreep met ongeveer een wiellengte door Kalkman en Van Staveren als tweede en derde gevolgd. Dit eerste team werd met hoerageroep en fanfares verwelkomd. Met het oog op het te Helpman bij Groningen gebeurde was het eind punt van den Tour van Birkhoven naar het Militair Hospitaal op den Hoovelakerstraatweg verlegd. De door de stad te volgen route werd door een 20-tal onderofficieren met vlaggetjes gewapend aangegeven. De heer Kalk man ontving uit handen van den beer J. Nijland, secretaris van «Olympia" de door deze vereeniging uitgeloofde lauwerkrans en werd daarmede door den fotograaf Serré gekiekt. Over het algemeen zagen de rijders, hoewel zwart van stof en regen er onver moeid uit en vertoonden eenige zelfs nog kunstjes op de baan. De zwemwedstrijden der leer lingen van de zwemschool al bier hadden j.l. Zondag heel wat bekijks. Wel 300 ouders, familieleden en verdere belang stellenden vulden de trottoirsder inrich ting en sloegen met blijkbaar welge vallen den gezonden Kampstrijd gade. De uitslag was als volgt; 40 M. buikzwemmen: le prijs: verguld zilveren medaille, gewonnen door H. J.Smit, in301/5sec. 2e pr.: groote zilveren medaille, ge wonnen door J. E. de Boerin 32 2/5sec. 3e pr.: zilveren medaille, gewonnen door C. Beem in 33 sec. 4e pr: bronzen medaille, gewonnen door M. Lagerweij. in 33 1/5 sec. 5e pr.: kunstvoorwerp, gewonnen door C. Mabler in 33 2/5 sec. 6e pr.: kunstvoorwerp, gewonnen door W. Maassen, in 33 4/5 sec. 7e pr.; kunstvoorwerp, gewonnen door H. de Boer, in 34 3/5 sec. 20 Meter buikzwemmen. le pr.: kunstvoorwerp, gewonnen door F. de Ruyter de Wildt in 20 4/5 sec. 2e pr.: kunstvoorwerp, gewonnen door Th. de Jong in 22 3/5 sec. 3e pr.: kunstvoorwerp, gewonnen door F. van Veen ia 23 2/5 sec. 4e pr.: kunstvoorwerp gewonnen door J. W. Kreeftenberg in 23 3/5 sec. 5e pr.: kunstvoorwerp, gewonnen door D. Houbaer in 26 4/5 sec. 6e pr.: kunstvoorwerp, gewonnen door C. H. Bauer in 27 1/5 sec. 40 M. rugzwemmen le pr. zilveren medailleH. de Boer, in 39.1/5 sec. 2de pr. bronzen medaille: W. Maas sen, in 39.2/5 sec. 3de en 4e pr. kunstvoorwerpen, C. Mahler in 40.1/5 sec. en C. Beem in 43.3/5 sec. 80 M. buikzwemmen met handicap: le pr. verguld zilveren medaille: H. Moorrees, in 1 min. 11.3/5 sec. 2de pr. groote zilveren medaille: H. J. Smit, in 1 min. 11.4/5 sec. 3de pr. bronzen medaille M. Lager weij, in 1 min. 11.4/5 sec. 4e en 5e pr,: kunstvoorwerpen: J. E. de Boer in 1 min. 14 1/5 sec. en H. Munzebrock in 1 min. 15 sec. Duiken le pr. zilveren medaille W. v. d. Berg. 2e pr.: bronzen medaille, J. E. de Boer. 3e pr.: kunstvoorwerp, H. de Boer. De heer S. P. Slagter, onder wijzer aan de school op Puntenburg, heeft het Staatsexamen tot toelating eener Universiteit met gunstig gevolg afgelegd. De beer J. van 't Slot, onder wijzer aan de school Koningstr., slaagde te Arnhem voor de hoofdakte. Programma van het concert, Donderdag avond in Amicitia ie geven door de stafmuziek van het 5e regiment Infanterie, dir. de heer Bikkers. 1. Ons Regiment, marsch, eerbiedig opgedragen aan H.H. officieren van het 5e reg. Infant., v. d. Werf. 2. Ouverture Frau Luna, Lincke. 3. Herbstweisen, walzer, Waldteufel. 4. Grande fantaisie s.d.m. de l'opéra Robert le diable, Meijerbeer. 5. Ouverture Robespierre, Litolfï. 9. Traumerei, a. d. Russ. Suite Wüerst, Bikkers. 7. Ballet de Coppilia. a. Lent et valse, b. Danse de fète et valse des Heures, c. Czardas, d. Galop, Delibe. 8. Musikalisches Aktiën Unter- nehmen, Groszes Potpourri, Conradi. De Commissie voor den bouw in het Soesterwegk wartier eener tweede Hervormde kerk met Evangelisatie gebouw heeft bericht ontvangen van de Synode, dat deze tot haar leed wezen afwijzend moest beschikken op de aanvraag om subsidie voor dien bouw, uit overweging, dat een beter rie, een laken gespreid over het lichaam van 't meisje, dat uit wanhoop in de vliet gesprongen was.... 't Moest maar.— «Maar" zei ze, trachtend haar stem zoo flink mogelijk te houden, «nou, as je 't dan met alle geweld weten wilt...." De steenen pijp viel te gruizel op deD vloer. En de vuist van den boer patste op de tafel— Hij vloekte zwaar. Smeet z'n stoel in eeD hoek. Liep weg, 't dorp in— Moeder wist dat ie niet vóór halfelf terug zou komen.... En dan, in die stemming, verre van «frisch" zou weerzien.... In vredesnaam.... Ze moest er maar doorheen bijten.... 't Voornaamste was, dat de bruiloft zou doorgaan.... want twijfelen aan wat zij hem verteld had, van Ge3ien, zou vader niet— En ze troostte zich met de vaste hoop, dat heeroom, wanneer die hoorde waaröm ze haar man had voorge logen... Dat anders haar kind diep ongelukkig zou zijn geworden... Hij bouwplan is ontworpen zonder dat de bouwsom daarvoor behoeft verhoogd te worden. De »verdachte zuurtjes" zijn ook in onze gemeente ingevoerd; doch dank zij de ijverige nasporingen van de politie, werden reeds bij twee winkeliers een 10-tal doosjes in beslag genomen. Ter herkenning diene de navolgende omschrijving; groene doosjes, waarop o.m. gedrukt staat «Vivtrix" Holland «Hetbeste poetscrême der wereld." Men waarschuwe de kinderen in tijds tegen het koopen van die blikjes Aan het officiers-examen van den Hoofdcursus hebben o.a. voldaan de sergeanten C. P. Garjeanne, W. P. J. Harmsen en A. Wilod Verspille voor infanterie h.t.l.jhr. J. Martens voor administratie h.t.l.H. C. Abuijs, Ch. E. boode, C. E. Nieuwland, C. F. P. D. van der Vecht, H. J. Verniers van der Loeff en J. Ph. Wissema, van den cursus bij het 5e regiment infanterie. Aan den ritmeester Jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg van het Iste regiment Huzaren is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van het Militaire Kruis le klasse, hem door Z. M. den Koning van België geschonken. STOOMVAARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Mij. Nederland. ss. Koning Willem I arriveerde te Port Said 23 Augustus. ss. Koningin VVilhelmina arriveerde te Genua 23 Augustus. Koninkl. Holl. Lloyd. ss. Amstelland arriveerde te Duin kerken 20 Augustus. ss. Zaanland passeerde St. Vincent 16 Augustus. ss. Rijnland vertrok van Duinkerken 22 Augustus. ss. Maasland arriveerde te Santos 21 Augustus. ss. Eemland passeerde Madeira 21 Augustus. 301ste STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 23 en 24 Aug. 1909. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f45. 4571 4575 7762 7781 8007 8017 9278 9300 9382 15776 15792 15797 16367 16418 16529 16535 en 16741. Te zamen 17 prijzen. Vestingen en luchtschepen. «De Nieuwe Arnhemsche Cl." be toogt dat de luchtschepen geroepen zijn een einde te maken aan het bouwen van vestingen. Zij doet dat na aanhaling van een artikel uit de «Vorwarts", waarin wordt gezegd, dat de vestingen geen doel meer hebben tegenover de ge duchte luchtschepen. De beste gevolgtrekking, die men uit de ontwikkeling van het bestuur bare luchtschip moet maken, is daarom de afschaffing van de vestingen. Veldheeren van naam hebben nooit met vestingen gedweept. haar wel absolutie zou schenken— En al-zoekend naar de lucifers pre velde moeder alvast een gebedje, toch gedrukt door de gedachte aan wat ze gedaan had... En ook wel, soms-eventjes, aan de kostelijke centen die weg waren... Aan hethypotheekje... -si- De boer, die als eerste getuige charge had op te komen, droeg zijn arm nog in een verband, na al de weken die er verloopen waren sinds die vechtpartij. Voorlezing was gedaan van het verslag, door den arts, die hem be handeld had, uitgebracht. «Hoe ben-je ertoe gekomen," vroeg de president den beklaagde Dirk Eggers, om dezen man op zoo'n ruwe, laaghartige wijze te mishandelen? Kun-je ons een aanleiding, een drijf veer noemen voor zoo'n beestachtige wijze van optreden?" De beschuldigde bleef zwijgen. Hoe kon hij dien heeren duidelijk maken, hoe 't gekomen Was, dat toen dat huwelijk tusschen Gesien en Kees töch werd doorgezet... Ondanks zijne be dreiging... Zijn beloften... Dat, toen-ie zijn broêr de helft van de hypotheek Zij zagen ze liefst aan den kant van hun vijand, omdat zij als muizen vallen dieust kunnen doen. Was de waarde van vestingen vroeger al zeer twijfelachtig, sedert de laatste verrichtingen van Zeppelin is ze nog meer verminderd. Daartegen helpen kanonnen, die voor het bombardeeren van lucht schepen gebouwd worden, niets. Het blad ziet hierin een onverwachte uitkomst ten aanzien van onze Vesting wet. Reeds 35 jaar zijn we tengevolge van die wet aan het modderen, deels uit geldgebrek, deels uit gebrek aan vertrouwen in de zaak. Alleen voor de z.g. Amsterdamsche stelling zijn in dien tijd al meer dan 40 mtllioen gulden uitgegeven. Het blad acht 't een billijken wensch, dat geen nieuwe millioenen meer in vestingen worden gestoken. De eedsquaestie. Naar aanleiding van de zaak Kriller, waarbij iemand werd gegijzeld, omdat hij bezwaren had tegen het uitspreken van de eedsformule, heeft het hoofd bestuur van de vereeniging «De Dage raad" besloten in verschillende steden van ons land, met name te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Dordrecht, vergaderingen te houden, waar het onderwerp «afschaffing van den ge dwongen eed" zal worden behandeld. Het ligt in de bedoeling zoowel de juridische als de ethische zijde van het vraagstuk te doen behandelen, waarom men heeft getracht, vooral naast een jurist, een theoloog te doen optreden. In Den Haag zullen bijv. op nader te bepalen dag het woord voeren mr. S. vau Houten en ds. Van Loenen Martinet, terwijl prof. Van Hamel zich reeds bereid verklaarde in Amsterdam het vraagstuk in te leiden. Angstig avontuur. Onder dezen titel schrijft M. in de «Opr. H. Ct." een allerleukst verhaal, waaraan wij het een en ander ont- leenen. Vertellen wij eerst het volgende M.'s vriend wandelde 's avonds langs het Damrak en haalde nog op het nippertje den trein van 11.13 naar Haarlem, zijn woonplaats. Ten minste, hij meende dat hij dien trein had gehaald, maar onder het rijden trof het hem, dat zijn beide reisgenooten, al sprekende over de geneugten van het thuis zijn, telkens de plaatsnamen Uitgeest en Zaandam bezigden. Er kwam vertelt M. iets in mijn vriend van de drilt van iemand die weet straks een ander iets ge weldigs te moeten zeggen, iets wat voordien anderschieronoverkomelijkis. En die drift jachtte de woorden naar zijn lippen: «M'neer, pardon, dat 'k me in uw gesprek meng, maar als u meent op weg naar Zaandam te zijn, dan vergist u zich, deze trein gaat naar Haarlem". Toen lichtte een spot-lach om den mond van den ander, en laconisch klonk zijn antwoord: «M'neer, als meent in den trein naar Haarlem te zitten, heeft u 't mis, we zijn zoo aan de Hembrug. Deze trein gaat naar Zaandam". Met dat hij met z'n antwoord klaar is, donderen de wagens over de hooge Hembrug. Hij had alzoo met zijn welwillende «waarschuwing" min of meer 't figuur geslagen van 'n razende pan-haring. had willen cadeau-geven, als-ie... Dat Jan toen geweigerd had, botweg, onherroepelijk... Dat toen de razende, machtelooze woede steeds heftiger in hem was gaan gloeien, prikkelen... De gedachte, dat de zoon van Biesters töch z'n neef zon worden... Geld zou krijgen, waar Derk z'n oudera voor geploeterd hadden, hem dag en nacht vervolgde... Na al die jaren het beeld van Geertje weer in hem begon op te leven... Zoodat-ie 's nachts als een kwajongen lag te grienen op z'n bed... De verbittering van onbluschbare veete, hem in het boerenbloed zittend, hem dol maakte... Totdat-ie Biesters ont moette en er die rooie sluier voor zijn oogen kwam... Hij jenever had ge dronken, glas-op-glas... En toen hij bij-kwam, ijzeren "braceletjes" om z'n polsen klemden... Hij, als gevangene, van zware mishandeling beschuldigd, in het cachot zat... «Wat was de aanleiding tot uw misdrijf, beklaagde?" vroeg de presi dent der Rechtbank, wat ongeduldig van toon, want de vent, die daar te recht stond, was hem bijzonder anti pathiek.... Derk Eggers schudde den kop. Ze had Aaltje en Manus al de kamer uitgewenkt.... Eggers zelf keek zwijgend voor zich uit. Wist wel, dat er toch niet met Derk te praten viel in zulke omstan digheid.... En vader had gelijk. «Nee, 14 me loszei zwager en hij rukte z'n mouw uit de hand van de boerin. «Je weet 'tnou!" zei hij alleen nog «laatje Gesien met een anderen, jong trouwen, allebeneur... Dan zel-je mer ken wat oome doet..." Er kwam glans in z'n oogen. Zijn gezicht verhelderde... Hij geloofde hen te kunnen overreden, nog— «Tweehonderd gulden!" schreeuwde- ie, nu met de vlakke hand bonzend op de tafel «contant op tafel, as-ze met een ander trouwt!... Zwart op wit ken-je 't van me krijgen!... Voor d'r uitzet. En een prachtig kedo, op de bruiloft, ziedaar nou!... Maar ■et dien schooier van 'n Biesters?... Geen rooie cent... En..." Weg was Derk. Moeder had de lamp nog niet aan gestoken. Bevend van de doorstane aandoening stond zij vlak bij d'r man. Hij, de boer-zelf, rookte, smookte maar door... In de donkere kamer fluisterde ze nog wel een halfuur, 't Was een als- schuifelend gesis van klanken, soms heftig van gang- Moeder had een zwaren strijd. Want op stuk-van-centjes was Jan Eggers taai genoeg... En het idee, dat-ie, als Derk die hypotheek opzegde, Biesters te-voet zou moeten vallen... Iets anders zou er toch niet opzitten- Dat maakte hem reëel-duvelsch— Even voelde moeder, dat ze terreiD verloor... Dat de boer koppig begon te worden— En even weifelde ze- Dacht ze er aan, dat zij 't zou moeten biechten.— Want een leugen was en bleef 't, dien ze ging zeggen.... Maar 't moest. Ze zag Gesien vóór zich, hoe die huilen zou als ze hoorde.... En God weet— Want Gesien hield écht van Kees Biesters.... Ze dacht aan Jaantje van den veldwachter toen die ook gedwarsboomd werd en haar vader met alle geweld woü dat ze dien kameraad van 'm, dien veld wachter uit Nederhorst, zou trouwen- Ze zag, in de donkere kamer, dien stoet langs haar deur gaan.... In haar verbeelding—, met Jaantje op een ber-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2