Pink Pillen Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. schreven in den burgerlijken stand en die, waarin de Koningin is getrouwd dezelfde waarin Zij als Kind altijd speelde. Eigenaardig is, dat de meeste vreemdelingen aan de paleisgidsen steeds maar vragen doen over onze Prinses. De gidsen verzuimen niet aan de bezoekers ook de plek aan te wijzen, waar aan de Prinses het eerste militaire saluut werd gebracht. V erbetoring gemeente-administratie. De Nederlandsche bond van ge meente-ambtenaren, die zoo krachtig opkomt voor de belangen zijner leden is tevens in menig opzicht voortdu rend ijverig bezig tot bevordering van in het algemeen belang hoog noodige verbetering in de gemeente-admini stratie. Dat belang is bij een goede werkzaamheid der gemeenten wegens de zich voortdurend uitbreidende staatsbemoeiing, ten nauwste betrok ken. Het uitstekend geredigeerd weekblad van den bond staat ook als administratief blad zeer goed aangeschreven. Tot verbetering heeft mede reeds merkbaar medegewerkt de in 1906 gehouden uitnemend ge slaagde tentoonstelling op gemeentelijk administratief gebied. Verschillende afdeelingen richtten opleidingscursus sen op; de afdeeling Limburg een bureau tot verbetering van degemeente- administratie. In de afdeelingen zijn dit jaar reeds belangrijke voordrachten gehouden over verbetering van woning toestanden, controle gemeente-comp- tabiliteit, vereenvoudiging administra tie, herziening plaatselijk belasting stelsel inrichting gemeente-begrooting, arbeidscontract, herziening bevolkings boekhouding. In de a.s. jaarvergadering te Maastricht worden behandeld voor stellen betreffende:oprichting museum gemeentebeheer, verbetering leerling wezen, prijsvraag gemeente-admini stratie, uitgave studiewerken. Door een en ander geeft de bond zeker duidelijk blijk, dat hij niet slechts vraagt om lotsverbetering voor zijne leden, maar ook krachtig weet te bevorderen, dat zij deze in elk opzicht inderdaad waard zijn. De afdeeling Utrecht van den Nedeilandscbe bond van gemeente ambtenaren hield Zaterdag te Zeist eene goedbezochte vergadering onder leiding van den heer Van den Berg van Saparoea, burgemeester van Vrees wijk. De heer Mr. Clotterbooke Patijn van Kloetinge spraK allereerst een woord van welkom aan de vergaderden in zijne gemeente en wees op de vruchtbare werkzaamheid derafdeeling, o.a. door oprichting van een cursus voor opleiding van gemeente-ambte naren. Tot bestuurslid werd benoemd de heer Van der Zee, secretaris van Brenkelen. Door de heeren Bardeloos, ambtenaar ter secretarie Utrecht, A. H. van Tellingen, ambtenaar van den burgerlijken stand Zeist, E. van der Zee, gemeentesecretaris Breukelen, en C. W. Wagenaar, chef tor secretarie Utrecht, werd rapport uitgebracht van hun omvangrijk onderzoek betref fende de jaarwedden van de ambte naren ter gemeente-secretarie in de provincie Utrecht. Overeenkomstig hunne voorstellen werd besloten salaris- verbetering aan te vragen aan de gemeenten Breukelen St. Pieter met Breukelen, Nijd® Doorn, Haarzuilens, Harmeien, Jutfaas, Maarn, Rhenen, Schalkwijk, met Tuil in Waal, Veenen- daal,Vinkeveenen Waverveen, Wijk bij Duurstede, Woudenberg, IJselstein, Zui len en Zeist. Tot afgevaardigden naar de algemeene bondsvergadering te Maas tricht werden benoemd de heeren Barde loos te Utrecht en De Klerck te Veenen- daal. De vergadering vereenigde zich met de te Maastricht aan de orde komende voorstellen, o.a.: f250 uit den dienst 1908 beschikbaar te stellen voor bet hulpfonds van den bond; een com missie te benoemen in zake het leer lingwezen bij de gemeenteadmini stratie, in beginsel te besluiten tot stichting van een museum voor ge meentebeheer; een prijsvraag uit te scbrij vende bondsvergaderingen voor taan steeds op werkdagen te houden studiewerken uit te geven en de bondsstatuten te wijzigen in dien zin dat uitdrukkelijk onder de middelen ter bereiking van het doel ook wordt vermeld verbeteringen vereenvoudiging van de gemeente-administratie en een referendum te houden over besluiten van de algemeene bondsvergadering. De volgende vergadering zal worden gehouden te Utrecht. Na afloop bezichtigden de leden onder geleide van den burgemeester van Zeist bet nieuwe gemeentehuis en werd een gemeenschappelijke maal tijd gehouden. Volksbond tegen drankmisbruik. Te Utrecht hield de Volksbond tegen drankmisbruik eergisteren zijn 36e algemeene Vergadering, die werd bij gewoond door een 130 tal afgevaardig den van 60 afdeelingen. De Voorzitter Mr. F. W. G. Snijder v. Wissenkerke stelde in zijn openings rede de taak van de leden en de afdeelingen in het licht De aftredende leden van het Hoofdbestuur de h h. L. P. Walburgh Schmidt, Mr. H. Verkouteren en A. L. Woliers werden herkozen. De rekening werd vastge steld tot een bedrag van f21340,35% Besloten werd maatregelen te nemen tot de inrichting van een Volksbond museum voor de kennis van het alkobolvraagstuk, zoo mogelijk te Utrecht. Aan 't Hoofdbestuur werd opgedragen een onderzoek in testellen naar de bepalingen van de verschil lendegemeente-verordeningen omtrent openings en sluitingsuren voor locali- teiten met vergunning en de te ver krijgen resultaten te benutten bij h6t doen van voorstellen te dezer zake. Een voorstel Oosterbeek tot ver laging van het bestaande minimum dercontributie van afdeelingen werd verworpen De voorstellen Deventer en Zaandam tot aanstelling van een gesalarieerd propagandist werden ingetrokken Naar aanleiding van een voorstel Maastricht werd 't Hoofd bestuur opgedragen zich te wenden tot de Regeering teneinde maatregelen te verkrijgen tot verspreiding van kennis omtrent de gevaren van den alkohol onder de gevangenen Op voorstel van het Hoofdbestuur werd dit opgedragen een Commissie te benoemen teneinde middelen te bera men om te geraken tot een krachtiger uitvoering der Woningwet en daartoe in overleg te treden met de plaatse lijke afdeelingen v. d. Volksbond. Aangenomen werd de volgende alge meene vergadering met het oog op de Nationale Huisvlijttentoonstelling, die in 1910 in den Haag wordt gehou den, aldaar te doen plaats hebben. RECLAME. Aan hen wier spijsvertering slecht is wordt de genezing verzekerd. Om zich van hunne maagkwalen te genezen hebben velen nutteloo3 ontzaglijke sommen nitge- feven voor middelen zonder waarde. Sommige ereidingen kunnen wel bij toeval de spijsverte ring bevorderen maar zij kannen een volhar dende moeilijke spijsvertering niet genezen. Om een werkelijk resultaat te verkrijgen, moet het middel een werking op de verteringsorganen en niet op dezer inhoud uitoefenen. Het genees middel moet niet den arbeid der maag verrichten, maar moet de maag in staat stellen haar eigen werk te doen. Dat wordt door de Pink Pillen verkregen. De Pink Pillen zijn niet saamgcsteld uit gistende verteringstoffen die een kunstmatige vertering te voorschijn roepen, maar door hunne samenstelling versterken zij de maag, herstellen zij de krachten der verteringsorganen die lui zijn geworden en bezorgen een natuurlijke spijs vertering. Zij zijn ook onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bii Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg, J. van de Hooff, Langestraat 107, en P. de Zwart Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. STOOM VA ARTBERICHTEN. Opgave Agentschap Alex Mackintosh Co. Maatschappij Nederland, s.s. Grotius, arriveerde te Suez 31 Aug. s.s. Rembrant arriveerde te Batavia 28 Aug. s.s. Grotius vertrok van Port-Said 1 Sept. s s. Vondel arriveerde te Genua 1 Sept. s.s K. Willem III vertrok van Sabang 30 Aug. Maatschappij Koninklijke Hollandscbe Lloyd. s.s. Hollandia arriveerde te Amster dam 30 Aug. s.s. Frisia, arriveerde te Rio de Janeiro 30 Aug. s.s. Amstelland arriveerde te Amster dam 30 Aug. s.s. Zaanland arriveerde te Santos 29 Aug. s.s. Rijnland vertrok van Vigo 25 Aug. s.s. Maasland arriveerde te Bahia 30 Aug. s.s. Delfland arriveerde te Buenos- Aires 30 Aug. s.s. Eemland passeerde Madeira 25 Aug. Maatschappij Red. Star. Line, s.s. Kroonland arriveerde te New- York 31 Aug. en vertrok van Ant werpen 21 Aug. Agenda voor deopenbare vergade ring van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 7 September 1909, des namiddags ten half 2 ure 1. Installatie van de nieuwe leden 2. Benoeming van een wethouder (vac. E. L. Visser.) 3. Idem van een lid van de Com missie voor de Fabricage (vac. S. J van Duinen.) 4. Idem van een lid van de Com missie tot bijstand in bet beheer van de Gasfabriek (vac. N. Veis Heyn.) 5. Idem van twee leden van de Commissie inzake reclames tegen aanslagen in de inkomstenbelasting (vac. S. J. van Duinen en N. R. N, Oosterveen.) 6. Idem van een lid van de Com missie inzake de rechtstoestand van Gemeente-ambtenaren en werklieden (vac. S. J. van Duinen 7. Idem van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand (vac. E. L, Visser.) 8. Voorstel tot het geven van vrij stelling van betverrichten der vaccinatie en doodschouw aan den Gemeente geneesheer J. W. Jorissen. 9. Voorstel van Burg. en Weth betreflende een verzoek van den onder wijzer S. P. Slagter om verlof. 10. Voorstel van Burg. en Weth betreffende een verzoek van W. van Wijngen tot het verkrijgen van een stuk gemeentegrond in erfpacht. Mejuffrouw A. Kok behaalde de Middelbare akte Gymnastiek de heer P. H. Dijksterhuis, onderwijzer aan de Chr. school aan de Blankenheymstraat, de Middelbare akte Boekhouden. De heer W. U.Schimmel,leeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, is met ingang van heden belast met de tijdelijke waarneming van het directeurschap dier inrichting nu aan dr. H. W. H. Wirtz, op zijn verzoek, eervol omslag is verleend als directeur. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerend# hulp kantoren werd in Augustus ingelegd f37 493 07 en daaruit teruggevraagd f 25 692.40. Het laatste door het kantoor uitge geven boekje draagt bet nummer 14 787. Bij het regiment grenadiers en jagers is overgeplaatst luitenant P. S. Hartogh Heys van ZouteveeD, adjudant bij het 4a bataljon 5e regiment infanterie. Kapitein L. Noest, van het 5e regiment infanterie, zal van 1 tot 15 October te 's-Gravenhage een tac- tischen cursus volgen Paler A. J. A. van Kalken, van de S. J., zal einde September ver trekken naar de missie te Moentilein Kedoe op Java. De heer G. Dekker is bevorderd tot commies ter Gemeentesecretarie. De beer J. Busquet Sr. bijna twin tig jaar werkzaam ten bureele van Bevolking, is met ingang van 16 Sep tember benoemd tot commies. Aan bet Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen: een zilveren arm band, een nikkelen horloge en een zilveren lepeltje, op den openbaren weg gevonden. Mej. H. Storm van Leeuwen is benoemd tot tijdelijk ieerares in de Erigelsche taal aan de Jongensschool. De bataljons van het 9e regiment Infantere uit Groningen en Leewarden zullen Maandag a.s. per spoor alhier aankomen en vervolgens naar da leger plaats bij Laren marcbeeren. Overzicht omtrent de Amers- foortsche Tramwegmaatscbappij over de maanden Augustus 1908 en 1909: 1908 1909 meer Aantil Passagiers 133.48 139.05 ƒ5.57 Vervoersopbrengst 688.10 >696.25 8.15 Totale opbrengst >696.78 706.17 >9.39 Dagkilometeropbrengst12.48s 12.65*» 0.17 Een werkman uit Utrecht, die aan bet dak van de infanteriekazeme eenige herstellingen had te doen, wilde een kleine ladder naar boven trekken. Bij deze beweging schijnt hij het even wicht te hebben verloren en viel hij uit de dakgoot. Bij onderzoek bleek zijn dijbeeD gebroken te zijn. Voor- loopig geholpen door dr. Schreuder, werd de man daarna naar het St. Eliza- beths-gasthuis overgebracht. De heer B. C. J. Brasem is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Kampen. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St, Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 5 Sept. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 'sVoorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorin. lO'/s uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Eet Logegebouw Van Persijnstraat No. 1. Voorm. lO'/s uur, Ds. E. M. ten Gate Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 571 uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuid9ingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/» uur, Ds. Teerink. Maandelijkscbe collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/s uur, de Heer D. Barth van 's Gravedeel 's Av. 5 uur, de heer D. Barth. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Met het oog op de te Rotterdam voorgekomen choleragevallen is sedert gisteren een vaste politiepost aan de rivier de Eem geplaatst om te ver hinderen, dat schepen uit die plaats de haven binnenkomen, alvorens ge neeskundig onderzocht en zoo noodig gedesinfecteerd te zijn. Lijst van brieven en briefkaarten geadresseord aan onbekenden, ver zonden van bet postkantoor te Amers foort, over de 2e helft der maand Aug. 1909. Brieven (Binnenland). H. M. Wijna, Amersfoort. Mej. H. te Gouwe, L. Romijn, Amsterdam. Kerkstraat 255n, W. C. v. Beek, Mej A. Lowies, Mej. G. Klinke, Arnhem. Schedel Baugh, Briefkaarten (Binnenland). Marie de Vries. Amsterdam. J. Buddingh, M. Hubergt, W. v. d Weerden, A. H. Toeter, Bussum. Blus, Deventer, v. Wijk, Scheveningen C. Bottier, Velp. Adam, Zulfen. Briefkaarten (Buitenland). F. Wiener, Altona Elbe. W. Soutberg, Hamburg. Wolf, London. Noissel, G. Warting, Oxford. G. Aalmos, Weekveld. Bij gunstig weer zal het fanfare corps te Hoogland op Woensdag 8 September, des avonds van 79, een uitvoering geven in de tent aan den Ham. Aan den postbode op Hoogland A. v. Esveld is ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Konin gin toegekend de eeremedaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau, in brons. H. M. do Koningin-Moeder heeft aan H. M. de Koningin twee gaslampen ten geschenke gegeven, welke in den corridor van het Paleis Het Loo zul len worden aangebracht. De Noordpool bereikt. Zoo is bet dan eindelijk een koenen reiziger gelukt te bereiken datgene, waarnaar zoo velen hebben gestreefd, waaraan zooveel energie en wetenschap ten koste is gelegd, waai*voor zoo vele en zoo zware ontberingen zijn geleden en zoovelen hun leven hebben geofferd. Het was dr. Fredericb A. Cook, een Amerikaansch onderzoeker, wien het eerst de hooge voldoening als loon van ontzaglijke moeite en zorgen te beurt viel, den Noordpool te mogen aanschouwen. De gelukkige ontdekker heeft on middellijk na zijn aankomst ter Lerwick een omstandig verbaal van zijn weder varen aan de New-York Herald ge seind, dat wij hier onder, voor zoover het reeds verschenon is, laten volgen Na een langdurigen strijd tegen honger en koude, zijn wij er eindelijk in geslaagd den Noordpool te bereiken. Een nieuwe groote weg met een be langwekkende levende natuur is onder zocht, verblijfplaatsen van groot wild, waarover de jagers verrukt zullen zijn en die den Eskimo-horizon uit breiden, zijn door ons gevonden. Het land is ontdekt, waarop de noordelijkste rotsen van de aarde rusten. Een driehoek, ter grootte van 30.000 vierkante mijlen, is gevoegd bij bet tot dusverre bekende deel van de wereld. De expeditie was bet resultaat van een zomei kruistocht in de Arcatiscbe zeeën. Het jacht «Bradley" had de uiterste grens, tot waar gevaren kan worden in Smiths Sond, bereikt op het einde van Augustus 1907. De omstandigheden aldaar schenen gun stig voor een pooltocht. De heer John R. Bradley voorzag ons met groote mildheid van geschikte provisie en mijn eigen uitrusting, medegenomen om te dienen in onvoorziene omstan digheden bleek bij uitstek geschikt voor een poolreis. Op het Groenlandsche strand bij Annootok waren een menigte Eskimo's bijeengekomen voor de winterjacht op beren. Daar was een ontzaglijke groote voorraad rleesoh en tevens waren bij het kamp een menigte sterke honden te vinden. Alles trof dus uitstekend, er was goed materiaal voor een uit rusting, geoefende hulp, flinke beweeg kracht en alles, wat verder noodig was op een punt slechts 700 mijlen verwijderd van het noordelijk centrum. Van pakkisten werd een buis en een werkplaats getimmerd en de zeer gewillige helpers uit dezen noorde lijksten stam, bestaande uit 250 man, werden aan bet werk gezet om het probleem op te lossen, hoede geschik- ste uitrusting bijeen te brengen was. Reeds voordat de lange winternacht teneinde was gekomen, waren zij gereed met de toebereidselen voor onze onderneming en waren onze plannen om een nieuwen weg te banen over Grinnell Land en noordwaarts langs de westkust daarvan naar de Poolzee tot rijpheid gekomen. Kort nadat de Poolnacht voorbij was, begon onze campagne. Er werden eenige voorposten uitgezonden om een weg te zoeken langs de Amerikaanscbe kusten en tevens een jachtveld. Ten gevolge van hevige stormen in Januari slaagden zij daarin slechts ten deele. Toen in 1908 de zon weder zicht baar was geworden (19 Febr.) aan vaardde de hoofdexpeditie den pool tocht. Elf man en 103 honden, die tl zwaar beladen sleden trokken, vei lieten toen de kust van Groenland en togen westwaarts over het brok kelige ijs van Smith's Land. De nachtelijke duisternis werd slechts door enkele uren daglicht onderbroken Het meest hadden wij van de koude te lijden, toen wij over de hoogte van Ellesmere afdaalden in de riebting van de Zuidzee. De temperatuur daalde tot 83 gr. C. onder nul. Een groot aantal honden vroren dood en de mannen hadden het bij de hevige koude zwaar te verantwoorden, spoe dig echter vonden wij sporen van wild, en daarlangs een gemakkelijke weg gebaand door Mansen Sond naar Lands' End. Op dien toebt werden geschoten 101 muskusossen, 7 beren en 335 hazen. Op 18 Maart gingen wij vanaf het eindpupt van bet eiland Heiberg de Poolzee in. Zes Eskimo's keerden toen terug met vier man en 46 hon den, voorzien van proviand voor 80 dagen. Drie dagen later begon de tocht over het circumpolacrie pakijs. Wederom werden twee Eskimo's te ruggezonden, 6lechts de 2 flinkste The en Akwelsj benevens 26 honden wer den waardig gekeurd om den eind- tocht mede te maken. Voor ons lag een onbekende weg van 460 mijlen dien wij moesten afleggen, alvorens wij bet einddoel zouden bereiken. Gedurende de eerste dagen hadden wij lange marschen te maken, maar wij kwamen vrij geregeld vooruit. De breede strook, die het landijs scheidde van het centrale pakijs, werd betrek kelijk vlug overschreden. Maar de hevige koude en de aanhoudende wind maakten ons het leven tot een kwel ling, en slechts nu en dan genoten wij eenig betrekkelijk comfort, wan neer wij, ineengedoken in een sneeuw- hut, daar gedroogd vleesch en talk nuttigden en daarbijheete theedronken. Dagen lang, nadat wij bet bekende land uit bet gezicht hadden verloren, belette ons de zwaarbewolkte hemel ons juist te orienteeren. Op 30 Maart echter was de lucht ietwat helderder en over den mist in bet westen heen ontdekten wij een nieuw land. Uit onze waarnemingen bleek, dat wjj ons bevonden op 84 gr. 47' breedte en 86 gr. 36' lengte. De noodzakelijk heid om spoedig voorwaarts te komen, belette ons onzen weg te verlaten ten eiDde de kust te onderzoeken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2