NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. Schetsen uit ie rechtzaal. lxo. 72. Woensdag 8 September 1909. Acht-en-dertigste jaargang» VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet gelieele Rijk 1. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een tweede poolontdckker. Slechts weinige dagen geleden kwam uit 't hooge Noorden het verrassend bericht, dat het een stoutmoedig rei ziger, den Amerikaan dr. Cook, was gelukt de Noordpool te bereiken en thans reeds seint een ander Noord- poolreiziger, eveneens een Amerikaan, dat ook hij is doorgedrongen tot den Noordpool en de sterren- en strepen- vlag aldaar heeft geplant. Met onbe zweken ijver heeft deze ontdekker het doel, dat hij zich eens voor oogen had gesteld, vervolgd en zich noch door bezwaren, noch door teleurstel lingen laten weerhouden om telkens weder opnieuw een poging te wagen, totdat zijn streven met een gunstigen uitslag zou worden bekroond. In het jaar 18S6 hij was toen een 20-jarig marine-officier drong hij reeds van de Diskobaai op Groenland uit 160 K.M. ver voorwaarts en in het jiar 1891 trok hij weder, thans in opdracht van deAkademie van Wetenschappen te Philadelphia met een expeditie naar het Noorden. Met zijn echtgenoote en vijf andere reis- genooten bereikte hij de Cormichbaai van de Smith's Sond en van daar uit ondernam hij met den Noor Astrup een sledetocht, die eenige maanden duurde (van 15 Mei tot 5 Aug. 1892). waar hij op 83 gr. N.b. de ombuiging van de Groenlandsche kust naar het Oosten en Zuid-Oosten en op 4 Juli op 81 gr. 27' de Independance-baai aan de Oostkust ontdekte. In 1893 vertrok Peary, wederom vergezeld van zijn vrouw, met het stoomschip »Falcon" nogmaals naar de Bowdoinbaai aan de Inglefield-golf, om van daar uit de Independance-baai te bereiken. Door tegenspoed gedwon gen, moest bij echter dezen tocht voorloopig opgeven. Het meerendeel zijner begeleiders aanvaardde toen de terugreis, maar Peary zelf trok met Hugh Lee en een bediende, nadat hij nogmaals overwinterd had, in April 1895 weder naar Independance- baai. Zij bereikten deze ook, maar konden toen niet verder, daar de op een pooltocht onmisbare honden waren gestorven, en keerden dus naar de Bowdoinbaai terug, waar zij werden opgenomen door bet stoomschip »Kite," dat uitgezonden was om hen te hulp te komen. In 1896 en 1897 ondernam Peaiy weder twee tochten naar Groen land, ten einde de meteorische ijzer massa, die, naar tiet heette, door James Ross bij kaap York was ontdekt, te bergen. Het gelukte hem dan ook deze, 70,000 K.G. zware, massa naar de Vereenigde Staten over te breDgen. In 1898 toog hij er met de »Wind- waad" weer op uit. Zijn tocht was betekend op een duur van 5 jaren, door de ongunstige ijstoestanden echter zag hij zich genoodzaakt ge- ruimen tijd in het Kennedy-kanaal te blijven. Eerst in het begin van 1892 kon hij van Fort Conger uit weder een eind vooruitkomen over het poolijs, echter niet verder dan tot 84 gr. 17' N.B. In Juli 1905 vertrok bij nogmaals, thans met het voor een poolreis gebouwde en ingerichte schip en daarmede heeft hij nu, blijkens de jongste telegrammen, eindelijk het doel, dat hij zoo lang heeft nagestreefd, bereikt. De opstijgingen die het luchtschip Zeppelin III heeft volbracht met genoodigde leden van den Bondsraad en den Rgksdag, zijn zeer goed ge slaagd, bij zeer mooi weer. Een groote menschenmenigte aan de oevers van het Meer van Constanz en aan boord van met vlaggen ver sierde schepen in roei- en motorboo ten, was er bij tegenwoordig en Graaf Zeppelin, die sommige tochten mee maakte en anders aan boord van een stoomboot meevoer, werd telkens met geestdrift toegejuicht. Het luchtschip daalde met veel ge mak en zekerheid op het meer een paar keeren ook op het land neder, om andere passagiers op te nemen. Tot de zestien Rijksdagleden, die den eersten tocht niedemaakten, be hoorden Bassermann, Spahn en Lie- bermann van Sonrienberg. Later gin gen ook de ministers Delbrück en Dernburg, alsook de vice-president van den Rijksdag, Paascbe met Zep pelin mede. Het officieuze blad de sNorddeut- scher Allgemeiue Zeitung wijst in zijn weekoverzicht op het nationaal karak ter van de geestdrift, die zich aller wegen voor Zeppelin openbaart. »Duitschland", zegt het vereert in Zeppelin een zijner kioekste zonen, die geheel en al Duitscber is in de wijze waarop bij zich verdiept in een gedachte en die geleidelijk tot ver wezenlijking brengt en de vele be zwaren en moeieiijkheden overwint. »Maar geen verstandig Duitscher," zoo vervolgt het blad, »zal het suc ces, dat in het buitenland op dit gebied vooral door de Franscbe lucht vaarttechniek werd behaald, willen vei kleinen of geringschatten en nie mand zal zeker minder geneigd zijn tot zelfzuchtige hoovaardij en mis kenning van het buitenslands tot stand gebrachte dan graaf Zeppelin. «Alleen de «Vorvvarts (het socia listen-orgaan) kon het nadrukkelijk wijzen op het nationaal karakter van den Berlijnschen Zeppelindag zooda nig opvatten, alsof daardoor het bui tenland chauvinistisch voor het hoofd werd geslooten." Het verbod van drankverkoop en verbruik, dat in Zweden voor den duur van de staking is uitgevaardigd, wordt natuurlijk op allerlei wijze ont doken. Men heeft de stakers er op betrapt, dat zij bij een branderij vaten, die om 't springen tegen te gaan met water gevuld waren ledig tapten, omdat het water door den alcohol, die in het hout was getrokken, veel van sterken drank had, een soort van »grog" geworden was. Aan een spoorwegstation werd een partij worst ingeladen toen, door een wat ruwe behandeling een der groote worsten barstte en geen vleesch maar sterken drank bleek te bevatten De politie nam nu al de worsten in beslag, die alle met steiken drank gevuld bleken te zijn. Een boer, die een begrafenis in zijn familie zou hebben en vond dat daarbij, naar oud gebruik, sterke drank moest worden geschonken, nam uit Malmö vijftien bootwerkers mede, die ieder, evenals hij, een flesch drank onder hunne kleedereu binnensmok kelden. Het Russische ministerie van oorlog is er met een luchtschip ieelijk inge- vlogen. Zekere uitvinder, met name Tata- rinof, zou een bestuurbaar luchtschip bouwenbet ministerie en eenige grootvorsten hadden hem reeds onge veer 100,000 roebel verstrekt. De voorbereidingen duurden al een heelen tijd, maar nu zou bet dan toch ge beuren de termijn waar binnen de uitvinder had aangenomen zijn schip te vertoonen was verstreken. Toen men nu evenwel niets van den man bemerkte ging de minister met een aantal genie-officieren naar het groote park van de luchtvaartafdeeling, waar ook voor Tatarinof werkplaatsen waren gebouwd. Het geheele reusachtige terrein was door soldaten afgezet voor het geval de man vliegen zou, want dan zou niemand buiten de militaire wereld er iets van mogen zien. Het moest alles diep geheim blijven. Toen niemand zich roerde, ging de minister met zijn staf naar de geheim zinnige loods waarin de machine moest zitten. Men verschafte zich toegang en vond in het atelier geen luchtschipEr was een klein, ruw getimmerd model maar daaruit viel niets op te maken en overigens lagen en stonden hier en daar wat werktuigen. Dat was alles. De minister kon niet anders doen dan het heele atelier laten sioopen, want van het vliegen kwam niets. Vrijdagmiddag is in het verkoop huis to Brussel publiek in veiling ge bracht hel hótel en museum van Waterloo benevens de historische ver zamelingen. De Engelsche regeering en de Fransche maatschappij La Sabretache, waren vertegenwoordigd. Er werd een bod gedaan van 125.000 fres. en later één van 175.000 fres. Op 5 Nov. zal de finale toewijzing plaats hebben. Gouden tientjes met beeltenis van de Koningin. Zooals bekend, waren er betrekkelijk weinig gouden tientjes met de beel tenis van de Koningin in omloop en hadden zich handelaars in en liefheb bers van zeldzaamheden van een groot deel der in omloop zijnde stukken meester gemaakt, tengevolge waarvan deze geldstukken zeer schaars waren en meer of minder belangrijk op geld deden. Gegronde redenen voor het betalen van een zoodanig opgeld waren er evenwel niet, daar er een vrij be langrijk bedrag van deze muntsoort was aangemunt, maar de Nederland- sche Bank, in overeenstemming met de door haar sedert jaren gevolgde politiek om zoo min mogelijk goud in circulatie te brengen, geene gereede afgeefster van gouden tieDtjes in het algemeen en dus ook niet van die met de beeltenis van de Koningin was. Vermoedelijk, in verband met het feit dat de goudvoorraad van de Bank in de laatste maanden zeer aanzienlijk is toegenomen, schijnt de Bank thans minder angstvallig te zijn met het afgeven van goudgeld. En zoodoende zij in de laatste dagen ook vrije afgeefster geweest van gouden tientjes Katoogjes Van een brieQe. «Ze möt!" riep hij uit, en bleef vlak vóór z'n vrouw stil staan; wijdbeens, haar aankijkend met strakken, norsch dreigenden blik. Betsy, de vrouw, knikte zachtjes van dat ze hem gelijk gaf. Zeker, ze möt I.... Maar haal de centen eens uit d'r kast als zij niet wil. Hij schokschouderde minachtend. Waarom zou ze, desnoods, niét!?.... «Jawèl" mompelde Bets «als Karei d'r niet was. Maar je weet...." Hij voelde iets voor haar tegenwer ping. Zeker, Karei was niet voor de poes. Bets zelve trok met haar man één lijntje. Die zag niet tegen 't een of ander op.... Dat wist de heele fa milie. Van haar jeugd af was Bets 'r eentje geweest om voor op te passen. Die had streken.... In die zat «een natuurtje," had tante Leen gezegd «om te zorgen dat je kisten en kasten solied gesloten hebt als zij in de nabijheid komt...." Met hun beidjes Betsy en Hen drik, d'r man hadden ze moê ge plukt, vóórdat iemand er erg in had. Bets kon meesterlijk «komedie spelen". Den arm om moê's hals slaan, haar hoofd tegen d'r schouder leggen en dan zachtjes schreien.... Dat de tranen lauwig drupten.... Met een snikje er nu en dan tusschen.... Dat moê naïef, weekhartig, goedig moê 't terug zon krijgen.... Eerlijk terug krijgen.... Zoo wéér als.... En arm bedrogen vrouwtje kwam dan tot-ziehzelve. Voelde nö eerst wat ze gedaan had... Wrong zich de han den in stijgenden angst... Hèmeltje- lief, als Karei, haar zoon, 't merkte I... En wat moest zij beginnen wanneer, den 15en, dat wisseltje van Leemans werd gepresenteerd!... Moê schreide nu tranen van vrees en wanhoop... Bad en smeekte, dat Bets toch haar zieltje net zoo hard zat mee telwoord zou houden... huilen. En wanneer moê dan vroeg of I Zat nog wel een kwartier nadat zij 't «heusch zoo heel erg noodig dochtertj e vertrokken waste suffen, hadden", dan knikte Bets, zonder iets te piekeren, handen in den schoot, te zeggen, al maar snikkend, van ja'; hoofdschuddend; vruchteloos pogend van dat 't toch zoo schrikkelijk drin- gend was.... Wat moésten ze beginnen.... Moê peinsde dan een poosje. Drib belde rond in de kamer. Bets, het ge zicht achter zakdoek verborgen, hoorde kastje kraken.... Gluurde tusschen haar vingers door naar wat moê deed. Glim lachte stiekum.... Net of ze niets be speurde. En dan voelde zij plotseling iets in haar hand stoppen.... Een pa- tl* vinden een middel om het gat te stoppen... Want dat Bets haar woord zou houden...Zelfsnaïef moêken voelde, begreep toch wel... Eens, toen Bets weêr geld kwam aftroggelen, nu: hatelijk, scherp, krenkend werd moeder grove dingen zei... Dat ze geen hart in haar lichaam had... Dat andere ouders hun kinderen overladen met weldaden, inplaats van piertje of een rolletje geld.... Pakte, ze te laten soebatten om hulp... Dat zoende, knuffelde moeder in extase van moê nooit van haar gehouden had... onstuimige dankbaarheid. Bezwoer, dat j Dat ze zich moest doodschamen... Een bloedeigen kind... 'n Eénige dochter En Bets, merkend dat ze veld be gon te winnen, begon al tranen te storten over haar verdriet over moe ders harde liefdeloosheid... Begon sentimenteelig te doen... Terwijl het vrouwtje al-maar riep: «Kind ik hèb 'tnieti... Ik bezweer je bij al wat jou lief is, ik kén 't niet missen Toen Karei binnenkwam. De armen gekruist, bij de deur bleef staan... Zijn zuster, die nu plotseling zweeg; zich snel een paar traantjes afwischte, strak aankeek... Daarna losbarstte. Dat moê hem om den hals vloog, bang dat-ie iets zou beetpakken in z'n woede- Maar hij pakte uit. Hij flapte Bets al d'r huichelen, bedriegen, fleemen in het gezicht... Schreeuwde 't uit, dat de bovenburen woord voor woord konden verstaan... «D'r uit, floddermadam!" riep hij, de deur wagewijd opensmijtend «d'r uitEn probeer 't nog eens, moeder te komen uitzuigen..." Bets vloog de straat op. Zag hoe de buren haar nakeken... Met verontwaardigde, minachtende ge zichten... Durfde 't eerst niet aan Hendrik vertellen... Merkte echter, dat haar man liever niet «verant woording" ging vragen aan boutigen Karei, met z'n getrainde spieren... Doch wanneer, sinds dien dag, ter sprake kwam moê's geldkistje, dan verrees de angstwekkende gedachte aan Karei vóór hnn geest. Moesten er allerlei slimmigheidjes worden ge vonden om te maken dat moê bereikt werd... »'t Mót!" riep Hendrik, maar hij wist zelf wel, dat 't makkelijker gezegd dan gedaan was. Zij, Bets, trommelde met de spichtige vingers op de tafel. Bekeek dan heel-aandachtig, haar puntige nagels. Krauwde zich met de andere hand in het golvende poney-haar, dat 't voor hoofd grootendeels bedekte... Tuurde, met haar sluwe, groenige oogen op d'r vingertoppen... «'t Is," zei ze nog eens «alleen met Karei... Anders..." En dén öf ze 't heeft?" vulde hij aan «met tweehonderd pop lap ik het zaakje magnifiek... M'n kop-af, als ik er niet biDnen de maand een lapje van honderd meê verdien... Op

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1