NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. iVo. 75. Zaterdag 18 September 1909. Acht-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DE WEEK. RAADSTUKKEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlgke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langeetraat 77. Telephooniio. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7V, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. 16 Sept. De Prins-Gemaal begint meer en meer werkdadig deel te nemen aan de behartiging van verschillende volks belangen en tevens aan de represen tatieve plichten, op de Kroon rustend. In de jongste dagen heeft prins Hendrik de rubriek «Binnenlandsch Nieuws" der bladen kan 't getuigen getoond, met hoeveel ernst en sym pathieken ijver Hij zijne hooge positie opvat. Zij, die zich Z. K. H. voorstelden als jachtliefhebber, die slechts oog en oor had voor de «jonkei lijke ver maken,' zullen nu wel anders oor- deelen over den eenvoudigen, be minnelijke» vorst, die reeds zeer populair is in breeden kring. Er is ongetwijfeld mooie toewijding voor noodig om aldus te steunen de taak der Koninklijke Gemalin. En de leden van het 9de Internationaal Veeartsenij- kundig Congres, in Den Haag op werkelijk-schitterende wijze ontvangen, zullen wel een aangename» indruk hebben meegenomen van de hartelijke verhouding, welke te onzent tusschen Volk en Vorstenhuis bestaat. Daar is in tegenstelling met sommige toe standen in den vreemde niets ge dwongens of gewrongens in, trouwens, al wat naar het «geforceerde" zweemt is in strijd met de openhartige, een voudige natuur van prins Hendrik, zoowel als van onze Koningin. Wie het Koninklijk gezin van nabij kennen, die verhalen u met echte geestdrift van het heerlijk-zonnig huiselijk geluk, daar heerschend. De kleine prinses, die zeer voorspoedig opgroeit en door alle Nederlandsche moeders, ter eere van haar op 4maandschen leeftijd reeds tandje-krijgen thans wordt be wonderd als kranige zuigeling, is vaders en moeders oogappel. En toch toont de Koningin ook bij de ver zorging van haar kindje, welk eene verstandige vrouw van fiksch zelf bedwang Zij is, zoodat er van verweekend vertroetelen heusch geen sprake is, en bet prinsesje volgens stienge regels van hygiëne en practisch inzicht wordt groot gebracht. Ook wat dit betreft mag het Koninklijk gezin aan zoovelen uit allerlei maat schappelijke sfeer tot vooi beeld strek ken!... Wie in die ontboezeming een tikje Byzantisme of poging tot vleierij wil zien, toont slechts de dingen, zooals ze gelukkig zijn, niet te kennen. Van harte hoop ik, dat wanneer nu de nieuwe Kamer weêr goed en wel aan het werk is, de beeren zoo vrien delijk zullen zijn om hunne zeer in teressante spiegelgevechten der poli- tiekerij uit te stellen tot wij er wat «tijd" voor hebben. Want heusch, er is zooveel dringend werk aan den winkel. De verkiezing van een nieuwen praeses is en blijft, voor de Tweede Kamer een extra-lastig zaakje. Wien tot Rüell's opvolger aan H. M. voor te dragen? De beer De Savornin Lohman be dankt ervoor, en hoe geschikt hij, misschien ondanks zijne aangeboren heftigheid van temperament, voor hot zware ambt zou zijn, men kan 't begrijpen, dat hij er zijne positie van invloedrijk partij-leider niet voor tvenscht piijs te geven. Dr. De Visser wil wèl, maar heeft slechts flauwen aanhang. Kiest men hem toch als numero-een van het lijstje, dan zal 't bij zeer velen »a contre-coeuigaan. In de jongste dagen is de naam van graaf Van Bylandt, den Apel- doornschen afgevaardigde, op den voorgrond gekomen. Ik moet erkennen, dat de heer Van Bylandt, de alge meen geëerde oud-diplomaat en man van-Rechts, misschien wel op het oogenblik 't allerbest geschikt is voor het »speakers"-ambt. De heer Vari Bylandt is een rustig eenvoudige, be sclieiden figuur; toch, waar 't erop aankomt, stevig en krachtig van op treden. Hij weet als geschoold diplo maat, uiterlijk plooizaam te zijn. Nooit gaf hij blijk van bijzonder mili tante of agressief-fanatieke neigingen. Ik geloof werkelijk, dat graaf Van Bylandt, in de Kamer, welke van '09'12 zal hebben meè te tegeeren, meer prestige, als voorzitter zou be zitten dan dr. De Visser ooit zou kunnen veroveren. De groote vraag is ook hier, óf de beer Van Bylandt zich eventueel voor de leiding van het Parlement zou laten vinden. Want een wezenlijk groot, zwaar offer is 't be rusten in zoodanige keuze! Wil men althans iets van beteekenis afdoen van het zeer-vele, dat op afdoening wacht, dan dient men thans wezenlijk het plukharen en hakkevitten tot later te verschuiven. Het opmaken der Begrootingen in gemeenten als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag etc heeft weêr eens getoond, hoe urgent de regeling der gemeente-financiën is, speciaal wat de verhouding van 's Rijks tot Gemeentelijke inkomsten betreft, helaas, in het bekende regeerings- ontweip zoo deerlijk veronachtzaamd... Ik noem nu slechts eén ding uit 't on afzienbaar-vele. Volhardt de regeering werkelijk bij de verhooging van den drankaccijns, tegenover do verlaging van den suiker-dito, dan zijn daarover zeker extra-warme debatten te wachten Trouwens, er is zooveel materie, die u als gij denkt dat ze straks in de «parlementaire smeltkroes" zal worden geworpen 't hart doet vasthouden... over wat men te hooren zal krijgen... Wachten we, om te beginnen, af, wat het staatsstuk, genaamd openings rede, op den 2Ien a.s. bij monde van mr. Tb. Heemskerk, namens de Koningin de nieuwe zitting der Staten- Generaal aangevangen verklarend, den volke kond zal doen... Van het «kleinere nieuws der week" zou men kunnen zeggen, allereerst, dat de hek dieven en inbrekers blij ken de zaken ook wat brandkast- plunderingen betreft in het groot te gaan drijven. Dat er een ander halve ton-gouds uit een kluis van een Vlaardingsche firma Rikkert ver dwijnt, geeft voor de firma Schin- derhannes en Co. blijde verwach ting!... Om een handvol armzalige riksen of zelfs tientjes bekommert een inbreker-up to date zich niet meer; stelt hij zich niet bloot om door «de prinserij" Ie worden geknipt. We zijn nu in de aëra der tonnekens aangeland In afwachting van die, waarin men, per auto en met elec- trische boortjes, en zoo, gewapend, de millioenen zal gaan «bewerken". Het ééne cbolera-geval te Amster dam is voor tal van menschen toch nog genoegzame reden om de heer lijkste, sappigste vruchten te versma den. doch den zeer elementairen hygiënischen eisch om op gezetten tijd z'n aardsche-tabernakel flink te poedelen te blijven veionachtzamen... Het overlijden van den Amsterdam- sclien bankier en philanthroop Rosen thal zal aanstonds bij zekeren «pafi- collega" van den gestorvene blijde illusiën hebben gewekt van thans «deken" dor consuls te worden. Ge lukkig schijnen de beroeps-consuls begrepen te hebben, dat een andere «Royen" hun korps dient te vertegen woordigen. En een van hèn zal dan ook wel tot deze functie worden ge roepen. Wat voor het prestige van het «consulaat", dat anders op de generaals it la «grande-duchesse de Gérolstein" zou gaan gelijken ook zeer gelukkig is. Het nuchter-gezond-verstand zege viert dus toch ook wel eens Gelijk, otn nog iets te noemen, bij de menscben, die ondanks de koortswekkende profetiën èn het voor de scherpste telescopen verschijnen van Halley's komeet toch op den 15en j.l. niet bang waren, dat «de wereld" zou vergaan... Mr. ANTONIO. Middelbaar Onderwijs. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders naar aan leiding van een adres van den Directeur der Burger Avondschool betreTTende de salarisregeling. Wij hebben de eer u hierbij weder aan te bieden een adres van den Directeur der Burger-Avondschool, houdende verzoek, verbetering te brengen in de salarissen van het personeel dier school. De regeling van de jaarwedden heeft laatstelijk plaats gehad bij uw besluit van 31 October 1905, Bijlage 1717. Ons college is niet overtuigd, dat het noodig is, de jaarwedden thans wederom te verhoogen. Bovendien blijkt uit do aangeboden begrooting, dat met het toestaan van nieuwe uit gaven, die jaarlijks terugkeeren, een groote mate van voorzichtigheid in acht genomen moet worden. Waar naar onze meerling er geen reden is voor de verhooging der onder werpelijke salarissen meenen wij u reeds op dien grond inwilliging van het verzoek te moeten ontraden. Het door den Directeur der school gevraagde kunnen wij ook om andere redenen niet steunen. Het invoeren van periodieke verhoogingen voor de betrekkingen aan de Burger Avond school achten wij niet wenschelijk. Gelijkstelling met de leeraren van het Gymnasium en de Hoogere Burger school of de onderwijzers bij het Lager onderwijs ontbreekt ten deze. Terwijl deze betrekkingen alle als 't ware de hoofdbetrekking voor die ambtenaren zijn, is dit niet het geval met de leeraren van de Burger-Avondschool. Deze toch zijn des daags werkzaam als onderwijzer bij het Lager-onder wijs, of aan de Ambachtsschool of andere inrichtingen van onderwijs. Werden periodieke verhoogingen voor de leeraren aan de Burger-Avond school ingevoerd, dan zal een zelfde verzoek ten opzichte van het her hal ingsonderwijs niet geweigerd kunnen worden. Bij inwilliging van het verzoek zullen voorloopig in hoofdzaak de leeraren gebaat worden, die geen les geven in het teekenen. Ook dit achten wij een hezwaar van de gevraagde regeling. Immers juist de salarissen van die leeraren zijn reeds lager die dat van de meeste anderen, omdat zij geen wettelijke bevoegdheid kunnen behalen. Indien eene wijzigiug der salaris regeling aan de orde gesteld zal worden, achten wij het wenschelijk deze in die richting te leiden, dat het verschil in bezoldiging tusschen de bevoegde en de onbevoegde leeraren minder wordt. Zooals evenwel boven reeds is medegedeeld, achten wij hel niet noodzakelijk, thans tot een wijziging der salarisregeling over te gaan, zoodat wij u voorstellen, af wijzend op het adres te beschikken. Geldmiddelen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de aanstelling van een gemeentelijken deurwaarder. Uw besluit van 27 October 1908, no. 341, waarbij, naar aanleiding van een voorstel van ons college, een crediet werd gegeven ten bedrage van f250, dat door ons besteed kon worden voor bezoldiging van hen, die den vervolgingsambtenaar behulpzaam zijn heeft niet die verbetering gebracht, die ons college zich daarvan voor stelde. Hel is ons in het laatste jaar meermalen gebleken, datde vervolging in zake belastingen en schoolgelden, tengevolge van de organisatie van dien dienst, niet op die wijze kon plaats hebben, welke het belang der Gemeente eischt. Zooals bekend is, is de vervolging opgedragen aan een ambtenaar der Rijksbelastingen, die hiervoor f250 benevens de vervol- gingskosten ontvangt en die bijgestaan wordt door 3 ambtenaren der Rijks belastingen, voor wie te tarnen even eens f250 beschikbaar is. Met alle waardeering voor de diensten, door deze personen bewezen, zijn wij toch van oordeel, dat in dezen tak van dienst verandering gebracht moet worden. De genoemde ambtenaren zijn in hoofdzaak Rijksambtenarenden gemeentelijken dienst kunnen zij na tuurlijk niet anders dan als eene nevenbetrekking beschouwen. De Rijks dienst gaat derhalve steeds voor bij den dienst der Gemeente, waarvan het gevolg is, dat de vervolging van de gemeentelijke belasting meermalen zóo lang moet worden uitgesteld, dat zij geen resultaten meer oplevert. In deze fout kan naar onze meening slechts voorzien worden door de aanstelling van een ambtenaar die uitsluitend voor de Gemeente werk zaam zal zijn. Aan een dergelijke» ambtenaar kunnen dan tevens werk zaamheden betreffende de straatbe lasting, hondenbelasting, uitreiking van belastingbiljetten, schoolgelden, enz opgedragen worden. Ook nog in een ander opzicht ver wachten wij verbetering tengevolge van dit voorstel. Gelijk uit den aard der werkzaam heden volgt, houden de dienst der belastingen en die betreffende de bevolking ein zeer nauw verband met elkaar. Administratief zijn deze dien sten reeds eenige jaren onder éen hoofl gebracht, t. w. den controleur der belastingen, die tevens chef is van de afdeeling bevolking. Deze combinatie heeft in de practijk zeer goed voldaan. Door indiening van dit voorstel zal het mogelijk zijn, den gemeentelijkeu belastingdienst verder in verbinding te brengen met de afdeeling bevolking. Een ambtenaar, zooals wij deze wenschen, zal toch negens zijne werkzaamheden voorde belastingen tevens zeer goede diensten kunnen bewijzen voor de richtige bijhouding van de bevolkingsregisters. Behalve een groote mate van ge schiktheid zal een ambtenaar als bovenbedoeld tevens geheel onafhan kelijk van het publiek moeten zijn. Wij achten het daarom raadzaam, voor de betrekking een tractement vast te stellen van f750 tot f950, t.w. 2 éen jaarlijksche en daarna 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f50. Aan vervolgingskosten zal de ambtenaar, naar de uitkomsten van de laatste jaren, gemiddeld ruim f 400 ontvangen, die grootendeels door de belastingschuldigen worden betaald. In plaats van f500 zal de Gemeente derhalve het eerste jaar f 750 moeten betalen. In ander opzicht kan evenwel bezuinigd wordende kosten voor bezorgen en ophalen van beschrij- vingsbiljetten, f592 82» over 1908 bedragen hebbende zullen thans op f 475 geraamd kunnen worden, omdat de nieuw te benoemen ambtenaar een deel der werkzaamheden zal kunnen verrichten, waarvoor vroeger extra hulp betaald werd. De meerdere kosten van ons voorstel zullen der halve het eerste jaar f125 bedragen. Wij twijfelen niet of dit bedrag zal door de nieuwe regeling ruimschoots vergoed worden. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen lo. in te stellen de betrekking van Gemeentedeurwaarder, 2°. voor deze betrekking een vast salaris te bepalen van f 750 minimum met 2 éenjaarlijksche en 2 tweejaar lijksche verhoogingen van f 50 tot een maximum van f950, 3°. de benoeming en het ontslag van den Gemeente deurwaarder en de vaststelling van diens instructie aan ons college op te dragen, voor zoover een en ander niet reeds krach tens art. 261 der Gemeentewet tot de taak van ons college behoort. Nota van Burgemeester en Wet houders, behoorende bij de Memorie van toelichting op de Begrooting voor 1910. Ouder aanbieding van de ontwerp-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1