BOOMEN. 578 eikeboomen B. A. SIDDRÉ, RAADSTUKKEN. Gemengd Nieuws. Advertentiëii. publiek verkoopen: 1 Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Lamison Bouwer Co. Muurhuizen 39 TUI VERS MAGAZIJN Scholl Engberts Schollen C. van 301ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 20 Sept. 1909. (700 loten). Ten kantore van den Collecteur jij A. C. R. O. Leifweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. |l6371 16406 en 16749. Te zamen 3 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 14574 8009 9286 9291 9294 9348 15780 |15803 16364 en 16739. Geldmiddelen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot beschikking over een ge deelte van het batig saldo der rekening, jjdienst 1908, en tot wijziging van de Ibegrooiiiig, dienst 1909. In het batig saldo van de rekening lover den dienst 1908 is een bedrag [begrepen van f56 87® aan rente, die jnog niet afgehaald is (volgnummers 1170, 172 en 188 der rekening 1908). Aangezien deze gelden in 1909 op gevraagd kunnen worden, behooren zij naar dat dienstjaar te worden over gebracht. In het batig saldo dienst 1908 is bovendien een bedrag ad f211.40 be- Igrepen (volgnummer 56) dat indertijd [krachtens uw besluit van 20 Augustus 1907, no. 280, door J. G. van der Geest |en J. van den Berg gestort is voor het [leveren en plaatsen van brandkranen jin bet gedeelte van de Borstraat en Withoosstraat, tot overname waarvan 'bij het genoemde besluit besloten is. j Tijdens den aanleg van die straten is gebleken, dat de levering en plaatsing dier brandkranen kosteloos van de concessional issen gevorderd kon wor- I den, zoodat deze gelden niet door de Gemeente zijn uitgegeven. De billijkheid eischt naar ons oor- deel, dat deze gelden thans aan J. G. van der Geest en J. van den Beig teruggegeven worden. In de memorie van toelichting voor de begrooting 1910 is uitvoerig de wenschelijkheid betoogd een bedrag van f 14.188.97' naar den dienst 1909 over te brengen en deze te doen strek ken ter betaling van buitengewone uitgaven. Van een nadere uiteenzetting meenen wij ons derhalve ontslagen te achten. Op grond van het bovenstaande heb ben wij de eer U het hierbij gaande concept-besluit ter vaststelling aan te bieden. CONCEPTBESLUIT. De Raad der Gemeente Amersfoort, Gelet op het voorstel van Burge meester en Wethouders van 26 Augus tus 1909, afdeeling I, no. 1198, en zich daarmee vereenigende, Gelet op art. 213 der Gemeentewet, BESLUIT A. te beschikken over een bedrag van f 14 457.25 van het batig saldo der rekening over 1908. B. de begrooting voor het dienstjaar 1909 te wijzigen als volgt: ONTVANGSTEN. a. Toe te voegen Hoofdstuk I, art. ia, volgnr. ia. Gedeelte van het batig saldo der rekening over 1908, bestaande uit niet afgehaalde rente van geld- leeningenf 56.87s Hoofdstuk I, art. lb, volgnr. ib. Gedeelte van het batig saldo der rekening over 1908, bestaande uit gelden, of ze wie-weet-wat op haar geweten had, wees welke deur zij moest ingaan, naar meneer den officier... toen be gonnen Jetje's beenen toch zonderling- trillerig te worden. Was 't of er ijs koude waterstraaltjes over haar rug biggelden... Doch ze hield zich taai dat moet erkend. Kneep het schoone-zakdoekje slechts tot een vormloos propje tusschen haar vingers, terwijl de officier haar een uitbrander gaf... over dat vechten met nicht-Ka, die het zaakje van Li z'n poot aan oome-Daan had overgebriefd... Over dat krabben met Jet d'r puntige nageltjes... En dat slaan met de parasol... Als een "gemeen vischwijf" zei de officier, zag haar met z'n strenge koud-dreigende oogen aan. Waar schuwde Jetje dat als hij weêr «zulke aardigheden" van haar te hooren kreeg... Voor ditmaal zou de zaak niet vervolgd worden... op dringend verzoek van de mishandelde-zelve... die tegen den officier o.a. gezegd had, hoe Jetje «al genoeg gestraft was" door oome-Daan's ongenade... "Dat komt er nu van!" zei de offi cier van justitie "dat zijn de gevolgen die door J. G. van der Geest en J. van den Berg voor brandkranen in de Withoosstraat en in een gedeelte van de Borstraat zijn gestort- 211.40s Hoofdstuk I, art. ie, volgnr. ic. Gedeelte van het batig saldo der rekening over 1908 bestemd tot dekking van buitengewone uitgaven f 14188.97s b. Te verminderen Hoofdstuk IV, afd. I, art. la, volgnr. 36a. Geldleening ter voor ziening in de kosten van: lo. aanleg van een gedeeltelijk nieuwen verkeersweg tusschen Amersfoort Soestdijk Baarn f 40000.— 2o. het bouwen van een schuur en van een ziekenstal voor de paarden van de Ge meente-reiniging - 970. 3o. het bestraten en rioleeren van en het aanbrengen van plant soen etc. aan het kruis punt van den Arn- hemschen weg, den Leusderweg en de Bergstraat - 3500. - 44470- te verminderen met -14188 97® nader vast te stellen op -30291.02s c. Hoofdstuk I, laatstelijk vastgesteld op f23077.14 nader vast te stellen op f 37534 39. d. Hoofdstuk IV, laatstelijk vast gesteld op f 161329 97®, nader vast te stellen op f147141. e. Het eindcijfer der ontvangsten, laatstelijk vastgesteld op f 754324.69s, vast te stellen op f754592.97. UITGAVEN: f. Toe te voegen Hoofdstuk III, afd. II, volgnr. 108a art. 6a. Teruggave van gelden, gestort voor leveren en plaatsen van brandkranen in het gedeelte van de Withoosstraat en de Borstraat, dat is overgenomen van J. G. van der Geest en J. van den Bergf 211.40 g. Te verhoogen Hoofdstuk VIII, afd. I, art. 23, volgnr. 189. Onafgehaalde interest van vorige jaren uitgetrok ken voormemorie te verhoogen met f 56,87® vast te stellen op - 56 87® h. Het totaalcijfer van Hoofdstuk III, laatstelijk vastgesteld op f 109705.08s, vast te stellen op f 109916.48'. i. Het totaalcijfer van Hoofdstuk VIII, laatstelijk vastgesteld op f 128562.66', vast te stellen op f 128619.54. j. Het eindcijfer der uitgaven, laatste lijk vastgesteld op f754324 69s, nader vast te stellen op f754592 97. C. dit besluit ter goedkeuring te zenden aan heeren Gedeputeerde Sta ten van Utrecht. Het reisverhaal van dr. Cook. De New-York Herald is begonnen met de publicatie van het reisverhaal van dr. Cook onder den titel: »De verovering van de Noordpool." Wij ontleenen daaraan het volgende: De expeditie werd uitgerust te Gloucester-Mess. Op den avond van 3 Juli 1907 waren wij gereed. Bij ons vertrek heerschte er niet de groote drukte, waarmede gewoonlijk het ver trek van eene dergelijke expeditie gepaard gaat, bij uitzondering verliet eens een Noordpoolexpeditie de haven zonder de daarbij gebruikelijke over- van zulk schandelijk gemis aan zelf- beheerschingbij iemand vanuwejaren... Enfin, u is «gewaarschuwd, onthoud 't..." En Z.E.A. wenkte haar, dat ze gaan kon, beantwoordde niet eens haar eerbiedig groeten, danken... Jan stond buiten te wachten. Ze moest snel z'n arm vatten, want Jetje voelde dat zij duizelig was... Zwijgend liepen ze voort. Maar plotseling rukte ze zich los, vloog op een zwervenden hond af, die bij een boom een kliekje bedorven eten besnuffelde. En terwijl bliksemstraaltjes uit haar oogen schoten trapte zij den hond. Schopte zij het beest, venijnig, schuim bekkend van radeloos-machtelooze wpede... dat 't gejank van het mis handelde, verschrikte dier door de heele straat gilde... er menschen ble ven stilstaan. Zij Jan gauw-gauw meetrok zelve bang over wat ze gedaan had... Toch met genot luisterend naar 't nog altijd klagelijke janken van den armen zwerveling... die voor Li van oome- Daan moest boeten... MaItbe Cokbeau. bodige en uitbundige beloogingen. Daartoe was ook niet de geringste aanleiding gegeven. Wij hadden noch den steun der regeering gevraagd, noch particulieren om hulp verzocht. Al de kosten werden gedragen door den heer Bradley, die zich voor het booge Nuorden interesseerde uit een jagersoogpunt, terwijl mij de pool belang inboezemde als onderzoeker. Op een morgen konden wij bet zware klif van Kaap York bemerken in den grijzen mist, waarin het land gehuld lag. De storm bad zooveel ijs naar de kustgedreven,dat een nadering onmogelijk was en door de hevige winden was het al even moeilijk om op het ijs te landen. En ofschoon wij gaarne kennis zouden hebben gemaakt met de inboorlingen op Kaap York, zagen wij ons genoodzaakt koers te zetten naar het meest nabij gelegen dorp aan de Noordsterbaai. Tegen den middag braken de zware wolken en zagen wij de sterke hellingen van het roode klif. Dan vertoonden zich aan ons oog tallooze vogels schitterend op het beweeglijke water of zwevende door de lucht. Wij waren in het ijsvrije noordelijke water, dat als het ware een oase vormt in het midden van de poolwoesternij. Spoedig kregen wij de uitgestrekte ijsmuur van de Petowik-gletscher in het oog en verderop in het oosten herkenden wij de verblindende witheid van de ijszee van Groenland. Het schip wist aan de bergen te ontkomen en eveneens aan de ge vaarlijke rotsen rondom Atholl en zette toen koers naar het oosten om dwars door de baai van Westenholm te varen. Toen wij den berg, die zich in den vorm van een tafel aan do invaart van de North-Star baai ver heft, naderden, kwamen ons tal van inboorlingen in hunne kajaks tegemoet, waaronder vele vrienden. Later kwam hen ook Knud Rasmussen bezoeken, een Deensch schrijver, die daar geheel en al het leven der Eskimo's mede leeft. In den loop van den winter werden zij nog nader met hem bekend. 's Nachts werd een bezoek gebracht aan de stad Oomanooi. Deze vreemd soortige stad bestaat uit zeven drie hoekige tenten op schilderachtig ge legen rotsen. Rondom die tenten stonden een groot aantal mannen, vrouwen en kinderen te sidderen in de koude van den nacht. Het waren zondeilinge wezens. De mannen waren niet grooter dan 5 voet 2 duim, do vrouwen waren slechts 4 voet 10 duim. Allen hadden een breed op gezet gelaat en zware knoken. Hunne huid was licht gebronsd en zoowel mannen als vrouwen hadden gitzwart haar en bruine oogen. Aan den ingang van elke hut stond een schoone vrouw gereed om de be zoekers te ontvangen. De bezoekers traden binnen en maakten een praatje met elk gezin. Er was echter weinig stof tot een gesprek, daar dit over niets anders liep dan over huwelijken en sterfgevallen en ten slotte over de jacht en men dus spoedig was uit geput. Men was in deze plaats over gegaan tot monogamie, niet echter uit een zedelijkheidsoogpunt, maar omdat er geen vrouwen genoeg waren, zoodat zelfs een aantal huwbare mannen bij gebrek aan de noodige schoonen de zegeningen van den echtelijken staat niet deelachtig konden worden. In ieder gezin waren gewoonlijk drie dikke kindertjes, het jongste werd gemeenlijk door de moeder in een zak op den rug gedragen. De bemanning van het schip maakte prachtige zaken met de Eskimo's. Voor betrekkelijk waardelooze zaken stonden deze het kostbaarste bont en ivoor af. De reizigers besloten hel niet te laten bij het bezoek aan deze eene plaats, maar zooveel mogelijk andere ook te bezoeken, ten einde studie te maken van de zeden en gewoonten der inlanders, om ruil handel te drijven en tevens om van het jachtvermaak te genieten. Ilerfstbemesting der boomgaarden. Hoewel de boomen in den herfst de bladeren hebben laten vallen en 's winters schijnbaar slapen, is toch de levtnswerkzaamheid niet geheel ge staakt. Een geringe opname van stof fen heeft nog steed" plaats en inwendig voltrekken zich processen, die op 't leven in den komenden zomer groo- ten invlcd hebben. Daarom ook is 't van belang in den heifst zorg te besteden aan de vruchtboomen. Hoe volkomener de bovenbedoelde weik- zaamheden kunnen worden verricht, des te beter is de boom gereed om van lucht en licht, van water en voedingsstolleu te profiteeren tot voor deel van den eigenaar. De afwatering in den boomgaard moet dus worden geregeld, de bodem goed los gemaakt, de onkruiden vernietigd, de stammen gereinigd, ongedierte verdelgd. Hoofdzaak echter blijft steeds de bemesting van den grond, wantevenmin als een bouwakker een goede opbrengst kan leveren zonder een flinke bemes ting (en daarvan is de landbouwer ten volle overtuigd) evenmin kan zulks een boomgaard. Voor de dieper wortelende boomen is zelfs meer zorg noodig, een zwaardere bemesting, die deze dikkere laag van voldoende voedsel moet voorzien. Bovendien is er meer tijd noodig, voordat de mest stoffen, die bovenop worden gestrooid of slechts oppervlakkig worden onder gebracht, voldoende diep zijn doorge trokken en zich regelmatig met den grond hebben vermengd. Er is zelfs kans. dat bij eenigszins harden on- doorlatenden bodem, de uitwerking niet eens in den eerstvolgenden zomer is te zien. In den boomgaard is een kunstbe mesting de aangewezene; deze lost snel op en trekt naar beneden, vooral in 't najaar, wanneer de vochtstroom in den bodem in hoofdzaak van boven naar diepere lagen is gericht. Bij langen stalmest zou eerst de rotting en oplossing dienen vooraf te gaan en dit voidert tijd. Daar diepe lagen ook mest moeten hebben, kan een gedeelte van de stikstofbemesting ge schikt in den herfst worden gegeven, terwijl de kali, kalk- en phosphaat- bemesting zeer geschikt in den herfst kan worden toegediend. Wenscht men in 't voor jaar wanneer men de hoofd- salpeterbemesting behoort te geven, ook nog een toegift van kali en phosphaat, dan geschiede dit laatste vlak na 't bloeien, in den tijd dat de vruchten worden gezet. De bemes ting worde niet alleen om den stam (gelijk men vroeger verkeerdelijk deed) maar over de geheele oppervlakte van den bodem (maar vooral onder den kroonrand) aangebracht. Als be mesting geve men dan per H.A. berekend 500—800 K.G. patentkali 500800 K.G. superfosfaat of slak- kenmeel 100150 K.G. chilisalpeter (in 't voorjaar bij 't ontbotten nog maals 150 K.G. en 1500 a 2000 K.G. kalk (dit laatste behoeft niet ieder jaar opnieuw te geschieden, doch wordt om de 3 a 4 jaren herhaald). Op deze wijze behandeld kan ook de boomgaard een opbrengst geven, waarmede inzake inkomsten der boer derij rekening kan worden gehouden. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Amersfoort zal op Vrijdag den 1 October 1909 's morgens 11 uur in het verkooplokaal van »het Boompje" te Amersfoort aan den Heiligen- bergerweg, bij opbod, tegen contante betaling en zonder opgeld, op den rijksweg Amersfoort Renswoude onder de gemeenten Leusden, Woudenberg en Rens woude. De boomen moeten uiterlijk 16 October e.k. worden gerooid, terwijl elke boom binnen 14 dagen na het rooien moet zijn weggeruimd. Voorwaarden liggen ter lezing en nadere inlichtingen zijn te bekomen ten Kantore van ge noemden Ontvanger. voorheen W. CR00CKEWIT WAzit. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, PROLONGATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. Zfj, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling woeden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nietttos van den Dag schreef onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Abonneert U op het KATHOLIEKE Ma a n del ijls verschij nen 48 pag, groot formaat 0ver2 kolommen. Romans, Novellen, Historisch! Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raad sels, Logogrlef, Rebus, enz. enz. Hoofdverhaal ROBESPIERRE. Prjjs 65 CENT per 3 maanden. Eerste aft. ter inzage bij den boekhandel en bij P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. ALMELO. ZUIVER WOLLEN OfJDERKLEEDING. (fabrikaat wjanslm) DE WITTE WINKEL. Langestraat 74 AMEBSFOOBT. TELEFOON 70^.. nliandel. «53 Medoe Champagniaé 'fi Sec. 1.50. N.B. De Vins Blanc Mousseux du Medoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wynen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3