Pink Pillen Gemengd Nieuws. Iq zijn antwoord zegt de geleerde man allereerst, dat naar zijn oordeel het oplossen van het vliegprobleem en het bereiken van de Noordpool niet met elkander te vergelijken zijn. Met eerstgenoemd feit toch, zegt hij, breekt in vele opzichten een nieuw tijdperk in de geschiedenis der beschaving aan en het tweede is niet meer dan een sport-feit, zonder belangrijke gevolgen. Advertentie n. OPENBARE LEZING De afdeelingen IV, V en VI moeten een beeld geven van de tra psgewijze ontwikkeling van het eenvoudigste tot het meest kunstig bewerkte huisvlijt- product, uit eenzelfde grondstof ver vaardigd, tevens zoo mogelijk met indeeling der groepen naar practisch nut en versiering. VII. Teekenkunst, schilderkunst, photographie, projectie, boetseer- en kleiarbeid. VIII. Verscheidenheden niet be- hoorende in de vorige afdeelingen, als: postzegelarbeid, scherfwerk, en alle versieringskunst uit waardelooze grondstolfen. IX. Versieringen van diversen aard. X. Inzendingen van bijzondere personen en instellingen. XI. Huisvlijt-producten uit de koloniën en uit het buitenland. XII. De huisvlijt als propaganda middel van den Volksbond. Vastgesteld is tevens het reglement voor de inzenders. Inzender op de Tentoonstelling kan ieder zijn, die in Nederland woonachtig of van Nederlandsche nationaliteit is. De inzenders worden onderscheiden in: 1°. vaklieden, 2°. mannen en vrouwen (geen vaklieden) boven de zestien jaar, 3°jongens en meisjes van twaalf lot zestien jaar, en 4°. inzenders buiten mededinging en van voorwerpen ter opluistering. Zij allen worden uitge- noodigd, zoowel ter mededinging als ter opluistering in te zenden, onder toorbehoud van hetgeen in de artikelen wordt gemeld. Inzendingen ter mededinging moeten door den inzender zeiven gedurende de laatste vijf jaren zijn vervaardigd. De aangifte van inzendingen moet vóór 15 April 1910, gedaan worden bij de plaatselijke correspondenten, of voor die plaatsen, waar geen corres pondent is aangesteld, bij den Secretaris der Regelingscomraissie, den heer G. J. Blees Kz., te Zaandam, op nauw keurig ingevulde en onderteekende ins chrijvingskaarten, welke bij de correspondenten of bij den Secretaris voornoemd verkrijgbaar zijn. Correspondenten zijn thans benoemd en hebben de benoeming aangenomen in de meeste plaatsen des lands tezamen verklaarden bijna 300 dames en heeren zich bereid aan dit nuttige werk hunne krachten te verleenen, en onder hen vindt men allen rang en stand vertegenwoordigd. Voor Amersfoort is correspondente mej. L. H. Wildt v. Asch v. Wijk straat 11. De tentoonstelling belooft, naar de vooruitzichten nu reeds aanwijzen, van deelneming niet te zullen worden versloken. En behalve de binnenland- sche inzendingen mag ook van de buitenlandsche groep, die ter leering en ter opluistering wordt georganiseerd, goed effect worden verwacht. RECLAME. Zij die ongeneeslijk waren Terklaard, zijn door de Pink Pillen genezen. Zijn de geneesmiddelen die n aangeprezen waren mislukt, weifel dan niet, neem vandaag nog de Pink Pillen, dezen zullen n niet te leur stellen. Zij zuiveren en verrijken het bloed, geven krachten, wekken de eetlust op, versterken de maag, regelen en vergemakkelijken de spijsver tering. Zij gijn krachtdadig en dus om deze reden een goedkoop geneesmiddel. Het is het geneesmiddel dat de grootste regelmatigheid in zijne resultaten aanwijst. Over geheel de wereld hebben zij verkregen en verkrijgen zij voort durend snelle genezingen van zieken die voor ongeneeslijk waren verklaard, en zij hebben in heel wat gevallen een bewondering gewekt die met een werkelijke verwondering gepaard ging. Zij genezen bloedarmoede, bleekzucht, neuras thenie, algemeene zwakte, zenuwzwakte. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, ▼oor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Jhr. J. A. Sand berg, 2e Secretaris der afdeeling «Gooi- en Eemland" van de Nederlandsche vereeniging tot be scherming van! dieren, zend ons het navolgende ter plaatsing: Dierenmishandeling. Wederom heeft op den 24sten Juli j.l. op den straatweg van Baarn naar Bun schoten eene gruwelijke dierenmishan deling plaats gehad. Op dien straatweg reed W. v. d. G., huisvrouw van J. de G., wonende te S., meteen honden wagen, voor welken drie honden ge spannen waren. Daar genoemde bonden een oogen- blik stil hielden, terwijl zij op den hondenwagen bleef zitten en even daarna de dieren weder aanspoorde door middel van het heen en weder stooten van den wagen en luidkeels te schreeuwen en aangezien genoemde honden blijkbaar niet vlug genoeg weder aantrokken, sprong zij van den wagen, greep eene plank, welke op den wagen lag en gaf één dier dieren met de dunne zijde acht klappen op den rug, tengevolge waarvan het dier vreeselijk schreeuwde en jankte. Ge melde vrouw, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, koopt liever jenever voor haar geld, dan brood voor haar honden. Meermalen zijn de honden van ge melde vrouw vanwege de afdeeling «Gooi- en Eemland" der Ned. Ver eeniging tot bescherming van dieren, uit medelijden door het publiek, van brood voorzien. Ten minste was zij zoodanig beschonken, dat z(j niet eens voor een automobiel uitweek, zoodat zij midden op den weg bleef staan en laatstgenoemd voertuig over de bermen van dien straatweg moest passeeren. Even later haalde haren man, die achter was gebleven, haar in, die de wagen verder bestuurde. Genoemde vrouw werd den 20 Sep tember 1909 voor bovengenoemde gruwelijke mishandeling van haren hond tot 3 dagen hechtenisstraf of eene geldboete van 5 gulden veroor deeld. Het hotel en café-restaurant »Bellevue", aan het Stationsplein, groot 14 Aren, Dinsdagavond ten overstaan van notaris Joh. Knoppers in open bare veiling verkocht, werd voor f 32000 toegewezen aan den heer C. Boendermaker, makelaar te Am sterdam, die het kocht voor de ex ploitatie-maatschappij »De Trippon- huizen" aldaar. De agent van politie P. van Gerderen behaalde het politie diploma met aanteekening. Het pohtie-diploma werd alsnog behaald door de agenten D. Talma en L. H. Hartman. Het Voorbereidend Militair On derricht zal dezon winter te Amers foort worden gegeven in de gym nastiekzaal der Infanterie-kazernes, des Woensdags- en des Zaterdags avonds van half zeven tot negen uur en aanvangen Zaterdag 2 October. Wij maken belanghebbenden er op attent dat de gelden voor het verleenen van huisvesting en voeding aan militairen, ter secretarie der ge meente kunnen worden afgehaald op 24, 29 en 30 September, telkens tus- schen 2 en 4 uur nam. De militie-luitenant M. E. M. Wollï is voor den tijd van zes weken bij het 5e regiment infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wape nen gekomen. De classis Amersfoort van de Ned. Herv. Kerk zal a.s. Woensdag 29 September in de consistoriekamer der St. Joriskerk vergaderen. Als eerste termijn van een be drag van f25000, door de regeering beschikbaar gesteld ter restauratie van den O. L. Vrouwe-toren, is op de Slaatsbegrooting een som van f 4000 uitgetrokken. Binnen enkele dagen zal bij het plaatselijk telefoonnet de nachtdienst worden ingevoerd en daardoor in een steeds dringender behoefte worden voorzien. Ds. A. M. Donner is herbenoemd als secretaris-curator van de Theolo gische school te Kampen. De heer G. K. G. van Aaken is benoemd tot Directeur der Bussum- sche Orkest-Vereeniging. De heer A. A. Verburg, sedert 3 Mei 1892 onderwijzer aan de open bare Lagere school 3e soort en leeraar aan de Volkszangschool van »Toon- kunst", is benoemd tot Hoofd der Openbare Lagere school te Leusbroek. Door den heer mr. P. L. Baudet is eervol ontslag gevraagd als admi nistrateur van de Maatschappij tot op voeding van weezen in het huisgezin »Zandbergen." De plaatselijke afdeeling van Toonkunst houdt Maandag een buiten gewone ledenvergadering o.a. tot wij ziging van art. 18 Huishoudelijk regle ment in verband met het benoemen van commissarissen. In^het jaarverslag over 1908 der Vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of verlalen kinderen, in het huisgezin lezen we voor zoover het de plaatselijke afdee ling betreft het navolgende: Het afgeloopen jaar gaf alleszins reden tot tevredenheid. Het gedrag der kinderen was goed, en bij een enkele, die vroeger reden gaf tot be zorgdheid, was aanmerkelijke verbe tering te bespeuren, wat het bestuur met voldoening vervult. Het bestuur had 21 kinderen, 10 jongens en 11 meisjes, onder zijn leidingdaarbij waren 4 jongens en 2 meisjes van het Hoofdbestuur, 2 jongens der Afd. Amsterdam, 2 meisjes van de Afd. Zeist, 2 jongens en 3 mei'jes van de Afd. Bussum en 1 jongen en 1 meisje van de Afd. Assen. Voor eigen rekening vprpleegde de afdeeling 1 jongen en 3 meisjes. De afdeeling telt 1 stichter, 9 be schermers, I1G leden en 38 begun stigers. De rekening sloot met een klein saldo dank zij een liefdadigheids voorstelling, die f 257 opbracht. Het afdeelingsverslag brengt hulde aan den afgetreden secretaris-penning meester, den heer Mounier, die door vertrek zijn betrekking moest neder- leggen, een betrekking, die hij met niet genoeg te prijzen toewijding jaren lang had vervuld. Ook Mevrouw Ger ritsen zag zich genoodzaakt haar be stuursfunctie neer te leggen. Het bestuur werd aangevuld door de ver kiezing van den heer Mr. P. L. Baudet, die als secretaris-penningmeester op trad, en van den heer R G. Rijkens. De inkomsten der afdeeling be droegen f 4732.40'/, de uitgaven f4647.07'/,. Het aantal afdeelingen is thans 17 en wel Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Assen. Dordrecht, 's-Graven- hage, Groningen, Haarlem, Hilversum, Meppel, NaardenBussum, Nijmegen, Utrecht, Wageningen, West-Friesland, Zeist. Na terugkomst van de manoeu vres, werd voor het front van den troep het officierskruis van de Oranje Nassau-orde uitgereikt aan den majoor H. J. Indeweij en de eere-medaille in brons aan den korporoal Feiten, bei den van het 5e regiment Infanterie. De gedecoreerden werden door kolonel Van Hoek en de overige officieren ge complimenteerd. Aan den kapitein der artillerie jhr. W. A. Ortt, benoemd tot directeur van de maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin sZand- bergen", is met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder toekenning van een pensioen vaD f 81G 'sjaars. De heer Ortt is wijders benoemd tot reserve-kapitein bij het 4e Regiment vestingartillerie. Programma van de Matinee op Zondagmiddag 3 uur op het terras van Amicitia te geven door de staf- muziek van het 5e regimont infanterie, directeur de heer G. Bikkers. X. A Copper Queeü, marsch Clarke. 2. Ouverture ZampaHeiold. 3. Ganz Allerliebat, Walzer "Waldteufel. X. Grande fantaisie s. d. m. de l'opéra Les Cloches de Corneville Planquette. 5. Ouverture „Paragraph III" Suppe. a. SchltimmerliedSchumaDn. b. Le Hossigual, polko pour petite flüteSteenebruggo. 7. Célèbre LargoHandel. 8. Aus nnd mit dem Publikum, Groszes PotpourriPetras. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 26 Sept. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reiuonstrantsche kerk. Voorm. 10'/, Prof. Dr. H. IJ. Groene- vvegen van Leiden. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5V, uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Prof. Dr. H. H. Kuyper, Hoogleeraar a. d. Vrije Universiteit te Amsterdam, 's Av. 5'/, uur, Prof. Dr. H. H. Kuyper. Beide keeren buitengewone collecte voor de armen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/, uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5uur, Godsdienstoefening. 301ste .STAATSLOTKMJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 2224 Sept. 1909. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leutwebkr te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No. 16411. Prijzen van f70. 4558 7761 8013 8033 8040 15781 15787 15794 15807 16413 16533 en 16557. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4561 4578 4579 7767 7783 7784 7785 8026 8029 8031 8034 9287 9289 9299 9367 9376 9384 9387 15805 16380 16397 16420 16532 16738 16759 en 16768. V olgende trekkingen geschieden 28—30 Sept., 1, 4—7 en 11—15 Oct. 1909. Behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn inge- bleven de navolgende prijzen: 1 van f IOO.OOO, 1 van f50.000,1 van f25.000, 1 van f 10.000,1 van f5000,1 van f2000, 2 van f1500, 44 van f1000, 57 van f 400, 55 van f 200, 145 van f 100 en 3038 van f70. De redactie van het Berliner Tage- blatt heeft aan den natuurkundige professor dr. Wilhelm Ostwald te Leipzig de vraag voorgelegd, welke groote werken de menscbheid heeft te volbrengen, nu het vliegprobleem is opgelost en de Noordpool is bereikt. Hel eerste wat gedaan moet worden nu de mogelijkheid van bestuurbare luchtschepen, werd bewezen, is het maken van verbeterde motoren daar voor en die zullen, naar Prof. Oswald verwacht, wel spoedig gevonden zijn. »Van meer belang," zoo vervolgt hij, sis, met het oog op het te ver wachten uitputten van de steenkool mijnen, de uitvinding van een zonne- motor, een toestel waardoor de zonnestralen worden omgezet in bruik bare kracht. Ik geloof niet dat dit een mechanische motor zal zijnde beste uitkomsten zullen waarschijnlijk worden verkregen als het gelukt, de zonnestralen onmiddellijk om te zetten in electriache kracht. Intusschen heeft de menscbheid nog eenige eeuwen tijd om over dat probleem na te denken." Op de vraag welke groote taak der menscbheid hem persoonlijk het meest belang inboezemde, antwoordt Oswald, dat niets hem meer ter harte ging dan de hervorming der scholen. Hier maakt men zich zoo zegt hij aan een zoo hemeltergende kracht verspilling schuldig, door het onzinnige talenteeren en liet stelselmatig onder drukken van het edelste wat de mensch bezit, namelijk het scheppende eigen denken, dat ik ons recht om ons een beschaafd volk te noomen moet be twijfelen zoolang die toestand blijft voortduren." Reeds meermalen werd melding gemaakt van de geruchten, dat de jonge Koning van Portugal zich ver loven zal met Prinses Alexandra van Fife, kleindochter van Koning Edward van Engeland. Dit schijnt waar te zijn, althans de Portugeesche bladen ver tellen dat de verloving afficieel bekend gemaakt zal worden op 's konings verjaardag, den lón November. De toekomstige Koningin van Por tugal is 18 jaar oud (geb. 17 Mei 1891) en pas dit jaar binnengeleid in wat men noemt de groote wereld. Zij is de oudste dochter vau den hertog van Fife, die gehuwd is met Prinses Louise Dagmar, oudste dochler van den Koning. De Fifes zijn een oud adellijk Schotsch geslacht, afstam mende van den Clan Macdufl, over wien zoo vele sagen de ronde doen. Koning Dom Manuel wordt 15 Novem ber twintig jaar. Men zegt algemeen dat de Engelsche diplomatie die immers ook koning Alfonso van Spanje zijn echtgenoote bezorgde ijverig voor deze verbin tenis gewerkt heeft. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 16 tot 24 September 1909. Geboren: Antonius Gerardus z. van Aalbert Jordense en Gerarda Bakker. Pieter Jozef Johannes Antonius, z. van Hendrik Christiaan Adolph de Jong en Jeannette Lamberta Gerarda Geerligs. Maria Jannetje, d. van Pieter van Gerderen en Jannetje Kreikamp. Fredenka, d. van Antonie Freaerik Dieters en Frede- rika Tuithof. Johanna, d. van Bernara Slots en Gerrigje ter Beest. Christiaan, z. van Gijsbert van de Weerd en Maria Catharina Ames. Gerardus Hendrikus, z. van Hendrikus Sebastianus Flos en Grietie van 't Hoog Elisabeth, d. van Frans Willem Meijer en Johanna van Ee. Aaltje d. van Hendrik Leeninga en Cornelia Lotz. Jacoba Aradina, d. van Arie van Ooik en Johanna Ruitenberg. Ondertrouwd: Egbert van IJken en Philippina Arnoldina Boshuizen. Petrus Gerardus Leonardus de Zwart en Johanna Kraan. Antonie Johan van Wagten- donck en Clara Hermina Elisabeth Ver- vloet. Arie van Baaien en Anna Bou- gina Jacoba Koning. Getrouwd: Peter de Ruiter en Catrina Maria Hazelaar. Wouter Vos en Aagje van der Wiel. Overleden: George Adam Sigiing, 17j. Jacoba Pieternella Boone, 73 j., wed. van Johannes Adrianus Corver. IJrukje Polman, 9 maanden. Johanna van den Akker, 71 j-, ongeh. Cornelia van Dijk, 58 j., geh. met Johannes de Jeger. Anna Giebels. 82-j., ongeh. Mathilde Magdalena Kohn, 44 j., geli. met Jan Emile Hüller. Leusden. van 17 tot 24 Sept. 1909. Geboren: Bartha, d. van Aalt van der Hoef en Heintje Bloemendal. Evert, z. van Jan ten Kulve en Aaltje Vetkamp. Overleden: Albertus Kejjzer, oud 75j., echtg. van Margaretha Dashorst. Stoutenburg. van 17 tot 24 Sept. 1909. Overleden: Jacob van den Brink, oud 77 j-, echtg. van Jannetje Koetsier. Woudenberg. Geboren: 17 Cornelia, d. van Nicolaas Jansen en Hendrika van den Broek. 18 Hermijntje, d. van Roelof Blaauwen- draad en Gijsje van Kolfschoten. 19 Ger- ritje. d. van Gerard van Veldhuizen en Aaltje Gaasbeek. 19 David Hendrikus, z. van Jan van Setten en Anna Margaretha van den Brul. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 24 Sept. 1909 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f 3.a f 6.Peren f 4.a f 7.Klei- aardapp. f0.— a f0.zandaardapp. f 1.80 a f 2 10 Hoendereieren f5.50 a I 5 80 per 100 st. Eenden f5.70 a f6.00. Boter J 1.35 a f 1.45 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. ka»5 f0.afO. Kippen f 0.70 a f 1Kuikens f 1.00 a 1.40. Piep kuikens f 0.30 a f 0.60. Ganzen f 0.a f 0.Eenden f0.90 a fl.p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f0.— a f0—Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.70 a f 1 00. Duiven f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens f 00.— a f 00.— Varkens t. export f 0.a f Zeugen f 50 af 70.Biggen f8.a f 12 Schramme afVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fUOO.—Kalf koeien f 000.— i f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aancevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 120 hsct. Appelen. 80 heet. Peren. heet. Kleia&rdappe- en 200 heet. Zandaardappelen, 50000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 900 kilo boter, kilo Margmne, Kilo ka*s. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 20 zeugen. RECLAME. NOG EEN OVERWINNING. Hier is een goede tijding van een overwinning, die U misschien belang inboezemt. Mejuffrouw H. uit den Boogaard, Vlijtschc- weg 4b te Apeldoorn, zegt ons: „Wel twintig jaren heb ik zeer veel geleden aan hevige pijn in den onderrug, gepaard met hoofdpijn en duizelingen. Steèas wa$ ik benauwd op de borst, zoodat ik bijna niet kon loopen. Ik moest me zelf dwingen Om eenig voedsel naar binnen te krijgen; vooral de slaap was onvoldoende, terwijl ik altijd lustelood en moedeloos was. Ook had ik veel last van spatader aan de enkels. Door al dit lijden was ik bijna levensmoede geworden en ben daarom zeer verheugd, dat ik Foster's Rug pijn Nieren Pillen heb leeron kennen, lleeds bij aanwending \an de eerste doos kon ik verlichting bespcfuren. NaNQetJOw pillen te zijn doorgegaan, was ik na vier~cToosjes geheel hersteld. Thans bemerk ik niets meer van mijn ziekte, waaraan ik zooveel jaren heb geleden. Een ding spijt me, en dat is, dat ik Uw pillen niet eerder heb lecreh kennen. Daarom zal ik ze dan ook andereb nierlijders zooveel mogelijk rccomman- deeren. g.) Mej. H._ uit den Boogaard. Het waren de-èebtó' Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die Mejuffrouw uit den Boogaard genezen hebben. Verzekert U, dat gij het echte genees middel krijgt. De handtcekening van James Foster staat op elke doos. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. v. d. Weg. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één of f10.voor zes doozen. 4 door Dr. J. RUTGERS uit 's-Gravenhage. Onderwerp WAAROM GEZINSBEPERKING? op DINSDAG 28 SEPTEMBER, '8 avonds 8 uur, Geen yrouw of moeder mag verzuimen deze lezing bij te wonen, waar ernstig gewaarschuwd zal worden tegen de vele misbruiken, en misdaden, tegenwoordig heersende op actueel _g&hiéd. Entree naar verkiezing. Debat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2