Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Neemt dw maatregelen bijtijds. invoering van dit tarief met den a.s. zomerdienst kan worden tegemoet gezien. Staten van Utrecht. In de gisteren gehouden buitenge wone zitting van de Provinciale Staten van Utrecbt werd tot lid van Gede puteerde Staten (vacature-J. H. de Waal Malefijt) gekozen mr. M. W. S. A. Bilderdijk (antirev.) met 29 stemmen, terwijl werden uitgebracht 9 op baron Tuyll van Serooskerken van Zuilen (lib.) en één op den heer van Andel (antirev.) en één blanco. Gedurende de zitting werd na beëediging gëinstalleerd het in de vacature-De Waal Malefijt gekozen Statenlid voor Breukelen jbr. mr. W. B. Sandberg (christ.-hist.), burge meester van Abcoude. RECLAME, flooit te oud om te genezen. Het is ongeoorloofd te zien dat bejaarde lieden jammeren en wanhopen wanneer zij ziek zijn, en wat erger is, dat zij weigeren zich te verzorgen en zeggen: „het is nutteloos, wij zijn te oud." Deze verdrietige zielstoestand kan de nadeeligste gevolgen hebben en bewerkt altijd dat da zieke nog meer wordt ter neer geslagen, terwijl hij vooral behoefte heeft te worden opgewekt. De bejaarde lieden kunnen, zonder de weerstands kracht ven jonge menschen en volwassenen te hebben, en zonder over dezelfde hulpbronnen te beschikken, zeer goed genezen zoo zij een goed geneesmiddel als ao Pink Pillen te baat nemen. Ziet eens wat de Pink Pillen hebben gedaan voor den heer Verschut, wonende te Gouda, Groenendaal, no 68. De heer Verschut, 64 jaren oud, schreef ons het volgende: „Ik verklaar gaarne dat ik in de laatste drie jaren veel geleden heb door een toestand van algemeene zwakte. Geheel mijn gestel was aan getast en het was als of ik een vertraging van al mijne functies ondervond. In het bijzonder was mijn ademhaling moeielijk geworden, ik was benauwd en kon niet meer vlug loopen zonder steken in de zijde te hebben. Mijn spijsvertering was langzaam en pijnlijk geworden en dat had mij zeer verzwakt. Ik had vele artikelenn vol lof over de Pink Pillen in de bladen gelezen en ook hadden vrienden en kennissen ze mij aan bevolen. Zoodra ik de Pink Pillen ben gaan innemen, heb ik een merkbare verbetering ondervonden en een betrekkelijk korte behande ling is voldoende geweest om mij geheel en al te doen herstellen." Wacht u er voor te verouderen, bewaar al uwe krachten. Wanneer de menschelijke mactóne begint te slijten, komt de ouderdom spoedig en vermindert men. Het bloed wordt arm en waterig, de bloedsomloop vertraagt en de zenuw- krachten nemen af, wat alles aanwijst dat zekere noodzakelijke levenselementen ontbreken. Een der eerste verschijnselen is een aanhoudende koude der handen en der voeten. De maag, de ingewan den, de blaas geven teekenen van zwakte, schijnen dikwerf gedeeltelijk verlamd. De zwakte neemt toe en de levensbronnen zijn zoo gering dat gij begint te zien dat uwe gezondheid wel onder mijnd is. De Pink Pillen zullen uw bloed weer rijk maken en al uwe organen nieuwe kracht geven. Zij zullan de organen die stil stonden weer in gang zetten. Zij zullen jaren aan uw leven toevoegen en leven in uw laatste jaren brengen. Pry's f i.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. Lezing van den heer Jos van Veen, gewezen R. C. Priester in de afd. van deD Ned. Prot. bond op Woensdag 13 Oct. 1909 in de Rem. Kerk. De lezingen van den Prot. bond werden dit jaar geopend met eene die het succes van alle in bet vorige jaar nog verre overtrof. De kerk. waar de lezing gehouden werd, was stamp vol, van allerlei stoelen werden van elders bijgezet, ettelijke tientallen ver genoegden zich met staanplaatsen en ten slotte moesten de deuren gesloten worden, omdat er niemand meer bij kon. Ten 8 uur opende de voorzitter de vergadering, sprak zijn dank bij voorbaat uit, deed eenige mededeelin- geu en gaf 't woord aan den beer Van Veen. Spreker begon met uiteen te zetten, dat de vorm van den gods dienst iets anders is dan de inhoud, en dat de inhoud, nl. het streven van den mensch naar het Hoogere, onveranderlijk blijft, terwijl de vorm waarmede men zulks wil uitdrukken noodzakelijk veranderen moet, omdat de wereld en de menschen en der menschen begrippen veranderen. De Roomscbe Kerk echter wil juist den vorm onveranderlijk houden en wel dien eigenaardigen vorm dien de middeneeuwsche Scholastiek heeft voortgebracht. De 6trijd tegen die verouderde vormen is wat men ge noemd beeft bet Modernisme. Het modernisme, ontstaan op Ita- liaanschen en Franschen bodem, be oogt een vrijer, dieper, inniger religieus leven, tegenover den vormendienst. Het wil dat het geloof niet door een stelsel organiseerend tracht tc wer ken en dat daardoor politiek en gods dienst aaneen worden gevroren, maar dat de menschen in bun geloof van zelf zich zonder organiseerende en politieke maatregelen toeleggen op bet goede. Het wil het koude doodende intellectualisme vervangen door een meer zelfstandig opgewekt en uit bet gemoed komend godsdienstig leven. Spreker vertelde ons vervolgens hoe wreed de voorschriften zijn ter ver volging der modernisten, deelde ons mede welken indruk de veroordeeling in verschillende kringen had gemaakt en hoe door vreemde middelen was bewerkt dat de Pers van welke kleur ook, de allereerlijkste .bladen alleen uitgezonderd, de veroordeeling van het modermisme een goede daad van het Vaticaan hadden moeten vinden. Hij sloot met den wensch dat de Kerk om deze tijden in de toekomst niet bitter zal moeten weenen, evenals ze nu betreurt de duistere tijden der middeneeuwen, waarop echter de huidige toestanden zeer veel gelijken. Een warm applaus beloonde den spreker, die geen onvriendelijk woord tegen of van één R. C. had gespro ken integendeel meer dan één der pausen noemde bij met veel lof. Tegen den reactionairen geest van heden kwam hij ernstig waarschuwend op, maar geen hartstocht of haat, slechts ernst, waarheidszin, godsvrucht be zielden hem. Hij sprak op den dag waarop Ferrer vermoord werd I Na de lezing werd de jaarvergade ring van den Ned. Prot. Bond gehouden. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, werd de rekening eu verantwoording van den penningmees ter nagezien en dezen gedechargeerd. De heeren Hooykaas en Freem werden gekozen tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering. De voorzitter deelde nog mede, dat het bestuur in correspondentie is met Mevr. Flothuisvan Dommelen, ten einde een avond van gewijde kunst te houden. Hierna werd de vergadering ge sloten. In eene jl. Donderdagavond ge houden vergadering van het plaat selijk Drankweercomitè werd in dn plaats van den beer P. J. Th. Dieges, die als zoodanig had bedankt, tot secretaris gekozen de heer Th. J. H. Bianchi. De pi. afd. van «Toonkunst" houdt Maandag een buitengewone algemeene vergadering in de Muziek school, des avonds te 9 uur, ter behandeling van een voorstel tot wijziging van de statuten en van het huish. reglement. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis van de ingezetenen, datdecommissie. die zich gedurende on derscheidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan behoefiigen, zicb weder bereid heeft verklaard om gedurende den aanstaanden winter bare pogingen tot leniging van armoede voort te zetten. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de commissie voornemens is om op Maandag, den 18 October e.k., aan te vangen de ingezetenen te bezoeken ter bevordering eener algemeene deel neming aan deze spijsuitdeeling ge durende den a.s. winter. Een aansporing tot mime inteeke- ning ter ondersteuning van de belioef- tigen en tot aanmoediging van de commissie zal wel overbodig zijn. Naar wij vernemen zal de heer Albert Vogel op 4 November a.s. optreden voor de leden van het Nuts- departement. Gisteren begon bij het le Regi ment Huzaren een rijcursus voor onbereden ofTicieren in dit garnizoen. Van af 2 November zullen hieraan ook deelnemen eenige officieren van het alsdan te Harderwijk in garnizoen komende bataljon infanterie. Als onderwijzers zijn aangewezen de 1ste luitenants B. W. baron van Dedem en P. H. B. Beernink. Bij de Donderdag ten Raadbuize gehouden aanbesteding voor de levering van 530 H. L. goede vette Ruhr-kolen ten dienste der .Gemeente-gebouwen is ingeschreven als volgt: G. W. Willemsen f0.88, D. Bakkenes f 0 88, J. C. van der Lugt f 0 85, Maatschap pij tot exploitatie van Limburgsche steenkolenmijnen f0 85, J. van Ginkel Jr. f 0.84, wed. C. Coenen f 0.84, en Ph. M. Putman f0.79'. Gegund aan J. van Ginkel voor f0.84 per II. L. De heer H. Hoogland Jr. (Meester titel dammen) is voornemens hierop 25 October a.s. een simultaan-séance te geven, met het doel propaganda te maken voor het damspel. Alle beoefenaars van dit spel hebben vrijen toegang. Zij, die met dit voornemen instem men, kunnen hiervan doen blijken door bun naamkaartje te zenden aan den heer Th. Brandsen, Langestraat alhier, of aan den heer J. Beurden, 66 Weerd-- singel O.Z. te Utrecht. Het lokaal wordt eventueel nader bekend gemaakt. Ds. J. L. F. de Meijere staat op het zestal voor de Ev. Luthersche gemeente te Haarlem. Luitenant-ter-zee R. L. E. de Bruyn wordt 1 November geplaatst bij den dienst der draadlooze tele- graphie in de directie der Marine te Amsterdam. Bij de jongste repetitie der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst," die sterk vooruit gaat en thans 163 leden telt, deelde de Voorzitter mede. dat jhr. H. B. ver Loren van Themaat, te Zeist, is opgetreden als Bescherm heer der Zangvereeniging, dank zij den Directeur, den heer M.W.Petri, wien hiervoor dank werd gebracht. Als Commissaressen der zangver eeniging zijn gekozen mevrouw Rijkens- Van der Slooten en mejuffrouw H. Smit. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 17 Oct. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Reraonstrantsche kerk. Voorin. 10'/> uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouio Van Persijnstraat No. 1. Voorm. lO'/s uur, Ds. F. Dykema te Rotterdam. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. '10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5Vi uur, Ds. Teerink. Beide keeren collecte voor hulp behoevende Kerken. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur. Dr. de Bruin, van 's Gravehage 'sAv. 5'/» uur, Dr. de Bruin. 30lste STAATSI.OTF.KkJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 1315 October 1909. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amerstoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f1000 op No. 16395. Prijzen van f100 op Nos. 4563, 15795 en 15798. Prijzen van f70. 4562 7776 8019 9341 9381 15802 16382 16392 16734 en 16757. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4586 4588 8027 8036 9375 15779 15786 15801 16383 16384 16385 16400 16403 16415 16521 16534 16546 16547 16558 16764 16756 en 16764. Naar de Noordpool per bestuur baren ballon. In een vergadering van de lucht- vaartvereeniging in Noorwegen ver klaarde professor Hergesel, dat de poolexpeditie door Zeppelin ontwor pen, slechts mogelijk zou zijn, indien de bestuurbare ballon een reis van niet meer dan 2500 K.M. zou hebben te maken. De reis zou dan 3 of 4 dagen duren. Het vertrek naarSpitz- bergenzouinl9l2 plaats vinden. Coss- bay zou bet centrale station vormen. De expeditie zon over bestuurbare bal lons beschikken die met elkander door telegraphie zonder draad voeling zouden houden. Het jaar na het ver trek zou de luchtreis plaats hebben. Vreugde in het dorp. Te Holte, in de provincie Hannover, beeft een politiehond een merkwaar dige redding verricht. Men miste daar een kind van twee jaar, dat ondanks ijverige nasporingen niet te vinden was. De burgemeester ontbood daarop telegrafisch uit Wil ten den politie bond Rex en zijn leidsman. Nadat deze den hond aan kleeren van het kind had laten ruiken, ging men eropuit. Rex vond na veel moeite op een weggetje, dat doorweekt van regen was, een spoor. Het leidde vijf kilo meters ver tusschen korenvelden door. Plotseling vloog Rex een korenveld rechts van den weg in en sloeg aan. Daar lag het kind op den rug, al zeer verzwakt, maar toch nog levend. Twee dagen en twee nachten had bet hopeloos gelegen en bet zou stellig omgekomen zijn, indien de politiehond het niet gevonden had. In het dorpje heerschte zooveel vreugde over de redding van het kind, dat men zelfs de klokken luidde. De dierenvriend. Tarwcbrand. Om tarwebrand te voorkomen, zui vere men hel zaaizaad van brand- sporen, die aan korrels hechten. Men doet dit door z.g.n. vitriolen. Volgens Külm neemt men op 5 H.L. zaaizaad 1 KG. kopervitriool en lost dat op in 200 L. water. In deze oplossing werpt men de tarwe die men als zaaikoren wenscht te gebruiken en laat ze er 12 uren in staan. Daarna wordt de tarwe uitgeschept en dun uitge spreid om te drogen. Vooral bij machinaal gedorscht koren lijdt de kiemkraebt, zoodat men 10 zaaikoren meer moet nemen. Over geschoten zaaikoren kan om de giftige buid van het kopervitriool niet meer worden gebruikt. Men kan ook minder water nemen, om zoodoende het koren maar even te bevochtigen, dan behoeft men niet te drogen (dit duurt een etmaal) en kan het zaaizaad direct met de machine uitzaaien. Bloedniijnen. Predo de Repide geeft in zijne, in de Liberal openbaar gemaakte brieven van het gevechtsterrein een beschrij ving van het tooneel, dat zich dezer dagen voordeed aan de Spaansche soldaten, die het Wolfsdal bezetten, waar den 27sten Juli zoo gruwelijk gevochten is. Men zegt, dal er mijnen in het Rillgebied liggen. Het heet, dat die bergtoppen in hun Gigantensciioot groote schatten verborgen houden. Inderdaad, de bergruggen van de Afrikaansche kust houden kostbare edelsteenen omsloten. Men behoeft niet tot hel gebied der Beni Bifou door te diiugeti, waar wij ter wille van de ontginning het oorlogsbedrijf voeien. Dicht bij Melilla reeds bevinden zicb andere mfjnen, die thaus ontdekt zijn, en die wij thans mogen onder zoeken. Wat in deze duivelsspelonken van den Gourougou te vinden is, is geen goud, dat de aardmannetjes te voor schijn brengen, geen edel metaal, waaruit men munten slaat en waarvan koningen bun kronen smeden. Eerder schijnen het groeven te zijn, welke diamaDten van die soort, welke als tranen schitteren, of robijnen bevatten, wier kleurenpracht aan vuur eu bloed doet denken. En toch bevatten deze mijnen geen diamanten of robijnen of goud, maar wanneer 's menschen leven het kost baarste goed op aarde is, dan bezitten die mijnen een grooter waarde dan de tijkste goudaders. Nu een raadselachtig tooverwoord de Kabylen uit de bergpassen ver dreven heeft, konden de Spanjaarden voor het eerst in het Wolfsdal door dringen, in dit tooneel een Shakes- pearetragedie waardig, in dezen hollen weg, die de verblijfplaats van Satan's kinderen lijkt. Overal liggeu de lijken verspreid, door de gloeiende zonne stralen verschrompeld, de gelaats trekken smartelijk vertrokken, velen zelfs afschuwelijk verminkt, allen naakt uitgeschud. De hersenpan is door steenworpen verbrijzeld, de licha men zijn met dolkslooten doorpriemd bloedmijnen verbergt de Gourougou in zijn ingewanden. Wie later naar de ijzer- en loodmijnen speurt om zich rijkdom te garen, zal hier langs en voor zijn oog een geestendrom langs de hellingen zien trekken, die luidjammerend om wraak roept, voor zulk een droevig sterven. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 8 tot 15 October 1909. Geboren; Johannes Theodoras, z- van Theodoras Smink en Theodora Berg. Gerardina Elisabeth Johanna, d. van Quirinus Johannes Worsteling en Elisabeth Maria Brinkman. Jan, z. van Jan Maters en Pieternella Berendina van Loghem. Hendrina Wilhelmina en Hendrik Wilhelm, d. en z. van Wilhelm Philippus Hendrik Verschuur en Margje Zwikker. Eve- rardus, z. van Cornells Kool en Johanna Kluver. Anthonie Gerhardus, z. van Arnoldus Cremer en Grada Johanna Keizer. Hendrik Jan, z. van Antonie Brondijk en Martina Wilhelmina Hendriks. Maria Hendrika Antoinette, d. van. Jaco bus Wilhelmus Hendrikus Koops en Margaretha Maria Guikers. Hendrikus Bernardus, z. van Johannes Bernardus Rouwhorst en Catharina Feiten. Gijs- berta Hendrika, d. van Marinus van Duinen en Alijda Hendrika van Nimwegen. Elisabeth, d. van Antonie Hagebeuk en Barta Everarda Stoekenbroek. OndertrouwdCornelis Mulder en Hen drika Vis. Boele de Vries en Aagje van Moorselaar. Dirk Overdiep en Gerarda Helena van Essen. GetrouwdJoseph Adolphe Emele Gries- sen en Marie Wagner. Joannes Wilhel mus Hendrikus Maria de Jong en Maria Joanna Christina Anthonia Brandsen. Overleden: Hendrik de Jeger, 84 j., wedn. van Johanna Lablans. Margrietha van Ma men, 60 j., ongeh. Bertha van Wolfswinkel, 81 j., wed. van GerritSpraijt. Everhardus Kool, 2d. Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk ge slacht. Leusden. van 8 tot 15 October 1909. GeborenReijer, z. van Rutger Timmer man en Jannigje Wanner. Jannetje, d. van Nicolaas Willem Geertsma en Adriana Lagemaat. Ondertrouwd: Heinrich Stephan Ovink en Johanna Schimmel. Stoutcnburg. van 8 tot 15 October 1909. Ondertrouwd: Jacobus Jozephus Vos kuilen en Woutera van Esveld. Woudenberg. Geboren: Johannes Cornelis, z. van Cornelis Meerveld en Aaltje van de Waerdt. Nelis Wijnand, z. van Peter van Huigenbosch en Cornelia Johanna Weppelman. OndertrouwdHendrik Spelt en Elizabeth van Galen. Marinus van Lambalgen en Wijnanda van den Berg. Willem van de Glint en Wülempje van de Lage maat. Jacob Hoornstra en Gerritjff Wilhelmina van Wakeren. OverledenEvert van Lunteren, 6 j. Johannes Marinus Scherff, 5 m. Petronella Emma Wihemina Cramer, 7 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 15 Oct. 1909. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0. Appelen f3.a f6.Peren f3.a (7Klei- aardapp. fO— a f0.zandaardapp. fl.90af2.10 Hoendereieren f6.60 a f 7.10 per 100 st. Eenden f0.a f 0.Boter 11.50 a f 1.65 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f 0.afO. Kippen f 0.80 a f 1 10. Kuikens f 1.a f 1.50. Piep kuikens f 0.40 a f 0.70. Ganzen f 0.a f 0.Eenden f0 90 a f 1.10 p. st. Jonge fl.a fl.25. Hazen f 1.50 a f2Wilde kozijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.70 a f120. Dun en f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens f 00.— a f 00. Varkens t. export f 0.a f Zeugen f 40.a f 60.Biggen f8.af 14Schrammen fafVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. it fO00.—Kalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f00.— a f00.-. Os f 000.— a f 000.— Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. 70 heet. Perm. heet. Kleiaardappe- en 300 heet. Zandaardapi.elen, 25000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren. 900 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka.s. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 25 zeugen. RECLAME. Het komt dikwijls voor, dat menschen aan nier- of blaaskwalen lijdende zijn, zonder dat zij eenig vermoeden hebben van de oorzaak van hun kwaal. De verschijnselen loopen dan ook zeer uiteen en dat zij zich niet op dezelfde wijze voordoen dient te worden toegeschreven aan de verschillende lichaamsgesteldheden bij verschil lende menschep. Doordat de nieren hun plicht niet behoorlijk vervullen, gaat gij lijden aan pijn in den rug, of de zijden, gij krijgt last van pijn in de ge wrichten en spieren en vooral bij guur en vochtig weer gevoelt gij u rheumatisch, De urine laat een bezinksel achter en komt pijnlijk, soms bij zeer groote of bij zeer kleine noeveelheden, en met een scherpe, onaangename reuk. 's Morgens gevoelt gij u dikwijls te ellendig om op te staan cn gij krijgt blazen onder de oogen, opgezwollen handen of enkels. Wanneer zich verschijnselen als de boven staande vertoonen, is dit een bewijs, dat de nieren te kort schieten in hnn plicht om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Ver- waarloozing dezer verschijnselen leidt tot gevaar lijke ziekten als chronische rheumatieh, steen, ontsteking van de blaas en urinekanalen, hart zwakte, enz. Begint daarom zoo spoedig mogelijk hedennog met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren- Pillen, het grootsche nieren- en blaasgeneesmiddel, dat de nieren hun verloren kracht weergeeft. Zij maken deze organen weer geschikt voor hun omvangrijke werk om het bloed te zuiveren. Let er op, dat de handtcekening van James Foster op de doos voorkomt ten bewijze, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a fl.75 voor één, of f10.voor zes doozen. 3

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2