Plaatselijk Nieuws. RAADSTUKKEN. met het planten der bloembollen goed op. De meeste hyacinten zijn er in. Dan volgen de tulpen en crocussen. Ook op het terrein der aanstaande groote tentoonstelling te Haarlem is men druk in de weer. Het geheel belooft daar ongekend mooi te worden meer dan een millioen bollen zijn reeds geplant. Werkloosheid. De Staats-Commissie voor het vraagstuk der Werkloosheid zal Zater dag 23 October, des voormiddags II uur, in de Trèves-zaalte's-Gravenhage, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den Heer Talma, geïnstalleerd worden. Zondagsarbeid. De Kamer van Koophandel te Enschedé heeft in zake den Zondags- arbeid aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het volgende medegedeeld De Zondagsarbeid, welke in fabrieken wordt verricht, bestaat uit: le. Het aanbrengen van noodzakelijke repa raties aan den weef- en spinmachine, ol in de machinekamer2e. Het schoon maken der stoomketels; 3e Het op stoken der ketels en het onderhouden der vuren4e. Ook wordt op sommige fabrieken des Zondags tegen brand en diefstal gewaakt. Het verrichten van dezen Zondagsarbeid injde fabrieken is bepaald noodig, omdat anders ter wille van reparaties aan de weef- en spinmachines of in de machinekamer het geheele bedrijf op de werkdagen zou dienen te worden stopgezetiets wat zoowel aan den werkgever als aan den werknemer schade zou be rokkenen. De winkeliers in hoeden en petten, goud en zilver, galanterieën, sigaren, die grootendeels in den voormiddag van 812 geopend zijn en de confiseurs, die den geheelen dag zijn geopend, vinden aanleiding zulks te doen met het oog op het buitenpubliek, hetwelk des Zondags zijn inkoopen doet, omdat het in de week den noodigen tijd daarvoor niet heeft. Restauraties, bier buizen en tapperijen zouden bij sluiting op Zondag zeer groot nadeel onder vinden, daar dien dag in deze bedrijven vaak de beste is der gebeele week. De steenfabrieken moeten gedurende bet seizoeu stoken. In de melkinrichtingen moet des Zondagsvoormiddags de morgenmelk verwerkt worden. Herziening van het plaatselijk belastingstelsel. De Utrechische prov. vereeniging van burgemeesters en secretarissen besloot in haar j.l. gehouden ver gadering tot het doen drukken, en toezenden aan de leden der Staten- Generaal, van eene door den heer Kooiman, gemeente-secretaris te Maars- sen, gehouden voordracht betreffende herziening van het plaatselijk belasting stelsel in verband met het ingediende wetsontwerp. In die voordracht worden vele bezwaren tegen genoemd ontwerp aangeroerd. De voordracht zal vergezeld gaan van een adhaesie-betuiging. Het Hoofdbestuur van de Neder- landsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft, onder verwijzing naar het adres d.d. 28 November 1908 aan de Tweede Kamer gezonden, andermaal aan de Tweede Kamer het verzoek gericht op de motieven in genoemd adres ontwikkeld het wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op het gedistil leerd te willen verwerpen met zoodanige meerderheid, dat in de toekomst elke Regeering er van af ziet ondanks het herbaalde votum der volksvertegen woordiging in deze richting versterking van 's Rijks financiën te zoeken. De Nederlandsche Vereeniging blijft, in afwijking van de meening van eenige barer zusterorganisaties, haar stand punt ten opzichte van accijnsver- hooging in het algemeen en van eene zoo belangrijke verhooging als in dit wetsontwerp is belichaamd in het bijzonder, beslist handhaven. Nader zal worden overwogen, indien onverhoopt het wetsontwerp mocht worden aangenomen, of niet, hetzij zelfstandig, hetzij in vereeniging met andere organisaties eene krachtige actie kan worden ondernomen voor eene jeneverboycot. der was tegengekomen... Morgen moest de belasting er zijn... Anders kwamen ze Zaterdag met «herhaald bevel"— En Streng had hem op straat aange sproken... Brutaal dat de vent was Hij zou 'm wel krijgen had-ie ge schreeuwd, dat drie menschen waren blijven stilstaan... De beminnelijke glimlach op mevrouws gelaat bleef... «As-ie maar toebijt" zei ze binnensmonds «verliefd is-ie stellig— Dan kan 't nog..." En zij schreed naar Karei en Henriëtte toe... Verschikte, met moederlijke teederheid, iets aan Jet's kraagje... Sloeg den arm om dochters middel. Heerlijk tafereel van huiselijken vrede was 't. Zoo'n schoon mama wilde ze indruk maken hoef-je nou toch niet te vreezen... Ze gingen aan tafel. En toen gebeurde het noodlottige... Een schakeltje in mevrouws regeling ontbrak... De oude, brutale, taai-hard nekkige poes was niet in de keuken opgesloten... Trui had 't, in de drukte vergeten. Meneer Karei van Loenen bleek dol op leverworst. Een keurig schoteltje met dunne, smakelijke plakjes stond naast hem... En juist had hij mevrouw De Bruyn verzekerd, dat leverworst... J Bij den Raad dezer gemeente is het volgende voorstel ingediend: Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. Ondergeteekenden hebben de eer aan uw College voor te stellen, de volgende wijzigingen te brengen in de salarisregeling van hoofden van scholen en personeel, verbonden aan de scbolen voor het lager onderwijs hier ter stede. le. Hoofden van Scholen. Te bepalen, dat voor de hoofden van alle openbare scholen de regeling geldt, dat het begintractement om de twee jaar met f50 verhoogd wordt en wel gedurende 6 keer twee jaar. 2e Klasseonderwijzers. Te bepalen dat het begintractement der klasseonderwijzers met 8 ver hoogingen om de twee jaar van f 50 zal worden vermeerderd. 3e Hoofdacte. Te bepalen, dat de toelage voor hoofdacte gebracht wordt op f 150 Amersfoort, Oct. 1909. D. Gerritsen. S. J. v. Duinen. J. C. Rolandus Hagedoorn. A. M. Tromp van Holst. R. G. Rijkens. Memorie van Toelichting. Naar onze berekening (zie bijlage), zal ons voorstel tengevolge hebben voor het dienstjaar 1910: Vermeerdering wegens dienst jaren sub. 1 en 2 f2150. Vermeerdering wegens behalen hoofdacte, sub 3 f 575. Totale vermeerdering: f2725. Onze berekeningen zijn gegrond op de gegevens voorkomende op de «staat onderwijzend personeel l.o. te Amers foort" voorkomende in de «Memorie van Toelichting der Gemeentebegroo- ting voor Amersfoort 1910", met enkele kleine wijzigingen, die wij er in konden aanbrengen. In de eerste plaats vestigen wij de aandacht op de wijziging in de sala- rieëering van hoofden van scholen. Dit betreft eenvoudig het herstel van een onbillijkheid. Er is o.i. geen enkel motief om hoofden van scholen le soort 6 perio dieke verhoogingen toe te kennen en de andere titularissen 4, zooals dit nu geschiedt. Volkomen juist achten wij het, dat genoemde hoofden voor de vereischte taalacten een booger salaris wordt toegekend. O, een ware délice voor hem... Bepaald héérlijk vond-ie 't— En hij wilde zich van het lievelings gerecht bedienen... Toen mevrouw hem kopje geurende-mocca reikte... Hij nam 't over— Rrts... Plof... Angstkreten. Toornig gegrijp— Meneer z'n kop-en-schotel omver— «Dat vervl..." wou mevrouw zeggen maar slikte het leelijkewoordgauwin... De poes had een sprong op tafel willen doen, om een plakje-leverworst te pakken... Zag mevrouws dreighand boven z'n gekromden rug zweven. Rrts... 't Schoteltje met leverworst op den vloer... Onbeschrijfelijke verwarring, me vrouw De Bruyn en meneer Karei met elkaar in meer-dan-levendig dispuut over al of niet verschen voorraad worst... Mevrouw denkend: «Hoe köm ik eraan Meneer in de gauwigheid aankijkend... Of die soms kleingeld... Lezend, in z'n blik, dat-ie geen sou... Trui durfde ze niet schellen... Excuses gestameld... Gedrukte stemming aan de ontbijttafel. Henriëtte zoo wit als haar servet; natuurlijk alles door ziend... Mevrouw in de keuken, bij Truitje... Doch het komt ons voor, dat de aard van hun werkzaamheden geen aanleiding kan geven tot meerdere periodieke verhoogingen. We meenen zelfs te mogen aan nemen, dat die werkzaamheden min der omvangrijk zijn dan van andere hoofden, watadministratieaangaat enz., omdat bet veel grooter aantal leer lingen en het grooter personeel toch zeker verband zal houden met den omvang van de werkzaamheden. Voor sub. 1 zijn de financieele gevolgen voorloopig deze, dat één hoofd van een school f 100 meer salaris krijgt. Wat in de tweede plaats ons voorstel tot vermeerdering van het aantal perio dieke verhoogingen van het onder wijzend personeel aangaat, willen wij er op wijzen, dat het door ons voor gestelde volkomen aansluit bij het bestaande stelsel, waarvan wij de verdienste gaarne erkennen, doch waarvan ons het maximum le laag voorkomt. Verschillende plaatsen in de omge ving van Amersfoort hebben een betere salarisregeling dan de bier vigeerende. Een gevolg van bet bestaande lage maximum is, dat er meer mutatie in het onderwijzend personeel is, dan voor het onderwijs wenschelijk is. Een vergelijking van de salarissen van de onderwijzers met die van verschillende andere categoriën van ambtenaren valt te hunnen nadeele uit. Natuurlijk hangt het standpunt, dat men inneemt ten opzichte van de salarisregeling van de onderwijzers voor een groot deel af van de appre ciatie van den arbeid van deze amb tenaren, iets, waarover we hier niet verder wenschen uit te weiden. Ten derde wenschen we uw aan dacht te vestigen op het feit, dat de toelage voor hoofdacte van f 125 ons te weinig voorkomt. Toch hebben we meer een verboo ging voorgesteld van f25, meer als een bewijs van waardeering van de voortgezette studie van den onder wijzer, dan wel omdat we meenen dat een verhooging van f 150 ons geheel voldoende voorkomt voor ge noemde acte. We meenen een zeer bescheiden voorstel gedaan te hebben, 't Was ons in de eerste plaats te doen kans van slagen te hebben en een ver betering aan te brengen, zonder dat dit groote kosten na zich sleepte. De voorstellers: Op de eerste cursus-vergadering in dit seizoen, welke door de anti revolutionaire propagandaclub «Groen van Prinsterer" op Woensdag 28 October, des avonds te 8 uur in «De Zaaier" gebouden wordt, zal door den heer P. Dijksterhuis het onderwerp «Zondagsrust" worden ingeleid. In de vergadering van «de Ned. Herv. Kerk," welke Vrijdagavond in de geheel gerestaureerde zaal der voormalige Diaconieschool,Muurhuizen no. 105, wordt gehouden, zal ds. Den Hollander spreken over «Verschijnselen en wetten in de natuurlijke en geeste lijke wereld." De heer A. L. van Leer die met 1 October eervol ontslag had gevraagd uit zijn betrekking van deurwaarder der Gemeentelastingen, zal op uit- noodiging van Burgemeester en Wet houders deze functie tot 1 Januari aanstaande blijven waarnemen. «Dht wil ik dan toch wel eens zien 1" zei mevrouw «of Baanders een ons leverworst durft te weigeren..." «Hij vertikt 't. Geen kruimel" zei Trui, die toch al «helseh" was over velerlei. «En 't is jouw stomme schuld!" barstte mevrouw uit, er aan denkend hoe Van Loenen zat te wachten op gastvrouw en op leverworst... Hoe alles misliep... Ze had Trui kunnen aanvliegen... «Ik heb je gezegd: houd de kat opgesloten. Doe wat ik je zeg. Stomkop, die je bent!" «Wat ben ik!" riep de meid, han den in de zij «wat ben ik?... Betaal je menschen liever, floddermedam die je bent!... Armoedzaaiers!" Trui schreeuwde nog harder... Dat 't Jetje, in de huiskamer, op dat moment begon te duizelen van angst... Ze geen woord meer verstond van wat Karei tegen haar zei... Al-maar knikte, met zielloos glimlachje... «Armoedzaaiersschreeuwde Trui «zie nou maar dat je worst krijgt... Geef me liever m'n centen!... Van twee verreljaarsAnders zal Jan je wel leerenNee, noü nog mooier I— Dat durft..." Tot versterking van het sup pletie-fonds van de Vereeniging voor Chr. verpleging van tuberculose-lijders op «Sonnevanck" bij Harderwijk zal een bazaar gehouden worden. De dames Donner-Hessels, Vunderink- Tichelaar.Teeririk-Dame, De Hollander- Pelle-Gratz en Rietveld-Mandersloot zullen gaarne giften, óók in natura daarvoor in ontvangst nemen. Door den architect den heer W. Salomons, is j.l. Maandag voor rekening van de N. V. de «Phoenix-brouwerij" aanbesteed: het bouwen van een ijs- schuur. Inschrijvers waren A. Keizer, f3288; W. van Genderen, f3200; H. van Keulen, f2350; firma Lensing en v. d. Vijzel f2332, allen te Amersfoort, en E. de Bruijn, te Hoogland f 2370,. Het werk is aan laatstgenoemde gegund. Het bestuur van de «Berg stichting te Laren, heeft aanbesteed den bouw van een opvoedingsgesticht met bijgebouwen voor de vacantie- kinderen. Laagste inschrijver was de firma J. C. van Eijbergen en Zoon albier, met f58,930 en f56,494 al naarmate de gevels van verblendsteen of van Waalsteen moeten worden gebouwd. De machinist van een uit Utrecht komende losse locomotief rapporteerde Maandagochtend omstreeks 7 uur aan het station Amersfoort, dat hij op de spoorbaan, even voorbij den overweg van de Wuytiers-laan, een lijk had zien liggen. De politie uit Amersfoort ging aanstonds daarheen en vond naast de lijn, die uit Utrecht leidt, bet zwaar verminkte lijk van Jan Westerhof, milicien van de le compagnie le bataljon 5e regiment infanterie, ge boortig uit Enschede. Nadat de officier van gezondheid dr. Van der Werf het lijk had geschouwd en de compagnies-com mandant dit had herkend, werd het vervoerd naar het Militaire hospitaal. Men vermoedt, dat de ongelukkige, een zeer stille jongen die geen ster kedrank gebruikte, Zondagavond den laatsten trein heeft gemist en toen langs de spoorbaan naar zijn garnizoen is geloopen, waarbij 'nij door een der nachttreinen werd aangereden en gedood. De famillieleden, onmiddellijk per telegraaf verwittigd, waren des avonds reeds hier. Amersf. Crt. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het postkantoor te Amers foort, over de le helft der maand October 1909. Brieven. W. J. Ciuijfï Haarlem. Mej. Lena Cremer Stationsweg? Launerman Amersfoort. Mej. von Schuijlenburch Amsterdam. P. v. d. Horst Baarn. Letter R. Bureau? Brummen. R. Admiraal Hasselt. Leopold Cassello Co. Barmen. Elhofi Bradford. Q. T. 203 Cöln. L. Koelewijn Lerwick. Briefkaarten. Meijer. G. J. Kluin Mej. Greta Smit Amsterdam. Johanna Staut M. de Jong E. Huurkamp Deventer. Graaf v. Randwijk Haag. C. W. Versluijs P. Beimers Amersfoort. A. Beeuwkes Mevrouw suste haar. Dacht maar aan één ding... Karei van Loenen zat boven... Trui was driftig, maar goedig— Begon te schreien van opwinding- Vond toch dat ze wat hard van stapel was geloopen... Liet zich verbidden om toch naar Baanders te gaan... In mevrouw kookte 't als een oventje... Haar verkropte woede zocht uitweg— «Als-ie weigert" riep ze Trui na, «dan zeg-je hem... Je zegt'm... Dat-ie nog in geen jaar betaling krijgt... Dat zeg-je dien vent, hoorIn geen jdér En dat ik geen cent meer bij hem laat halen Trui met ander schort voor, de straat op... Naar Baanders... Ze voelde: dat zou wat geven... Kon haar niet bommen. Zij zou 't wel overbrengen— Kwam Baanders schandaal maken... Nou dat wijf verdiende niet beter. Het «stomkop" begon Trui weer te prikkelen... En ook het idee, dat die knappe fij ne meneer, met dat aardige snorretje en die blanke handjes, zou ingepalmd worden door dat «malle spook", die verwaande Jet- Met één ruk smeet Baanders toen Trui achter de toonbank in de comes- Lager onderwijs. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende de motie van den heer A. H. van Kalken, inzake het geven van ontslag aan onderwijzeressen bij het aangaan van een huwelijk. In uwe vergadering van 9 Maart 1909 diende de heer A. H. van Kalken eene motie in, welke om advies in onze handen werd gesteld. Wij stelden er prijs op, de behandeling van ons advies aan te houden, totdat ons college weder voltallig zoude zijn: reden, waarom we eerst thans ons advies aan U doen toekomen. De motie luidt: «De Raad der Gemeento Amers foort. de wenscbelijkheid uitsprekende, dat aan onderwijzeressen bij het aan gaan van een huwelijk eervol ontslag worde verleend, noodigt Burgemeester en Wethou ders uit, voortaan te willen handelen overeenkomstig bovenstaande wensch." Als bekend mag verondersteld wor den, dat verschillende Raadsbesluiten betreffende het geven van ontslag aan gehuwde onderwijzeressen aan leiding hebben gegeven tot Koninklijke Besluiten (zie de besluiten van 16 Maart 1882, Stbl. 43, 8 October 1887, Stbl, 170, 7 December 1904,22 Maart 1906, Stbl. 51, 9 November 1906, Stbl. 280 en 281. 12 Juni 1907, Stbl. 146, 13 October 1908, Stbl. 320. en van 22 Juli 1909 Stbl. 273. Deze besluiten liggen voor U ter Secretarie ter inzage). De motie nu bedoelt uwe vergade ring de .wenschelijkheid te doen uit spreken, dat aan onderwijzeressen bij het aangaan van een huwelijk eervol ontslag worde verleend en ons college uit te noodigen overeenkomstig dien wensch voortaan te willen handelen. Door aanneming van een dergelijke motie treedt uwe vergadering naar ons oordeel op een gebied, dat buiten de wettelijke bevoegdheid van den Gemeenteraad ligt. Art. 30 der Wet op het Lager onderwijs stelt het geven van onge vraagd ontslag afhankelijk van eene voordracht van de schoolopzieners of van het college van Burgemeester en Wethouders. De vraag of Burgemees ter en Wethouders eene onderwijzeres tot ongevraagd eervol ontslag zul len voordragen, is geheel afhankelijk van het initiatief van hun college De wet toch regelt het geven van onge vraagd ontslag aan onderwijzers ge heel volledig. Het nemen van het besluit tot ontslag behoort tot den werkkring van den Gemeenteraalhet doen der voordracht wordt opgedra gen aan schoolopzieners en het college van Burgemeester en Wethouders. Burgemeester en Wethouders treden hier op ter uitvoering eener wettelijke opdracht, bij de vervulling waarvan zij zich niet mogen laten leiden door de uitspraak van eenig ander college. Ten aanzien van het geven van ongevraagd ontslag aan onderwijzeres sen vangt de werkzaamheid van uwe vergadering eerst aan, zoodra een voorstel tot ontslag van de schoolop zieners of van ons college bij U is ingekomen. Iedere werkzaamheid van uwe vergadering vóór dat tijdstip achten wijop grond van het boven staande, in strijd met de wet. Het kan ten deze geen verschil maken of uwe vergadering het geven van ongevraagd ontslag tracht te be- tibles-winkel staande nog maar half haar boodschap gezegd, z'n voorschoot af... «Ik zal hem... Ik zal hem... zei de baas, en hij zag zoo rood als 'n kreeft— «'k Zal 'm... De vrouw schoot naar voren, hield hem terug... «Willem, denk er nou an— Wat heb-ie an die..." Maar hij had z'n jas al aangeschoten. Was niet te houden. In den winkel werd gemompeld over 't geval... Meer dan erg. Yolk, dat te kaal was om... Waar geen centen van te halen waren, en dan nog zóó bru taal... Een mensch zou dan toch ook— «Ik zal 'm..." zei Baanders, voor de zooveelste maal. Weg was-ie. Naar De Bruyn, schuin aan de overkant van de straat, een van de bovenhuizen- Mevrouw voelde dat er iets op til was. Kon stukje brood met geen macht door het keelgat krijgen. Jet zat sprakeloos, bevend maar te snijden in een reepje— Mevrouw probeerde te vertellen over die misère van de mei den tegenwoordig. Die Trui óók al- Had een brutaleu mond zoodra zij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2