IIN U G NT mmmm Gemengd Nieuws. Advertentiën. Amersfoortsch Wissel- ei Effectenkantoor C. van inpn. S" a i 8-a TUI VERS MAGAZIJN SLAAP- EN ZITKAMER 'Bericht de ontvangst der NIEUWE STOFFEN voor najaar en winter. B. A. SIDDRÉ, Yin Blanc lonssenx dn Médoc. o s c LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de uitsluitend betrouw= bare Zeep. Lamm Bouwer Co. Mimrhuizen 39 UNIFORMEN. DAMES- EN HEERENKLEEDING NAAR MAAT. LIVREIEN. vorderen door liet vaststellen eener verordening op dit punt, dan wel door het aannemen eener moti9. Wel is waar zal volgens de op dit punt gegeven beslissingen een verordening vernietigd worden wegens strijd met de wet terwijl een motie niet wel voor vernietiging vatbaar is; maar aan beide besluiten kleeft de fout, dat het stelsel van de wet miskend wordt. Waar wij van oordeel zijn. dat eene algemeene uitspraak, zooals de motie tracht te verkrijgen, in strijd met de wet is, meenen wij ons te moeten onthouden van een advies, in welken zin een dergelijke uitspraak zou moeten luiden. De verzekering, dat deze opvatting slechts het gevolg is van de bepalingen der wet en dat daarin geen gemis aan deferentie voor uwe vergadering gezocht moet worden, mag wellichtoverbodig heeten. Zooals gezegd, zal de vraag, of eene onderwijzeres wegens huwelijk tot ontslag zal worden voorgedragen, door ons college of de schoolopzieners beoordeeld moeten worden. Ten aan zien van de in dit college te volgen gedragslijn kunnen wij geen stellige toezegging doen. De meerderheid van ons college stelt zich voor, bij ieder huwelijk van een' onderwijzeres te overwegen of zij een voorstel tot ontslag zal indienende minderheid daarentegen is van oordeel dat het aangaan van een huwelijk nimmer een reden tot ontslag kan zijn. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U voor te stellen, de motie van den heer A. H. van Kalken niet in behandeling te nemen, doch deze ter zijde te leggen. De adviezen van den Districts- en den arrondissements-schoolopziener, benevens dat van de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs liggen voor U ter inzage. Inkwartiering. Inlichtingen. Nota van Burgemeester en Wet houders betredende de vragen in de Raadsvergadering van 28 September gedaan in verband met de Inkwartie ring. In uwe vergadering van 28 Sep tember werden door een uwer leden de volgende vragen tot ons college gericht; »Zijn Burgemeester en Wethouders van oordeel, dat de inkwartienngs- lijst meer in overeenstemming kan worden gebracht met hetgeen art. 17 der Inkwartieringswet behelst en zijn zij bereid de lijst in dien geest te doen herzien?" sZijn Burgemeester en Wethouders bereid, bij eene eventueele inkwartie ring, die langer dan een paar dagen duurt, liet stelsel van dislocatie toe te passen, zoodat het draagvlak voor dezen last wordt vergroot?" Art. '183 der Gemeentewet bepaalt, dat de Burgemeester en Wethouders wegens het dagelijksch bestuur aan den Raad verantwoording schuldig zijn en te dien aanzien alle de door den Raad verlangde inlichtingen geven. Derhalve eene verantwoording wegens nhel dagelijksch bestuur", geenszins eene verantwoording wegens daden of verzuimen in de medewerking aan de uitvoering van wetten, provinciale reglementen, enz.; een taak waartoe de wet, de Provinciale Staten of andere autoriteiten het college van Burgemeester en Wethoudersoproepen. Ten deze toch dient een duidelijk en scherp onderscheid gemaakt te worden tusschen de regeeringstaak een extra-boodschap moest doen... Zoo'n mensch krijgt hoog loon, heeft telkens vrij-af... nog fooien, cadaux, verval... Meneer Karei luisterde ietwat-ab- stract. Het onderwerp interesseerde hem matig, en ook hij gevoelde nu iets onbehagelijks in de atmospheer... Verlangde naar de beloofde leverworst... Daar wordt de deur van de kamer opengesmeten. Trui, met gloeiende wangen, zonder getikt te hebben: «Meneer, daar is Baanders-zelf. Hij mot u spreken." Meneer Van Loenen heel-diep over z'n bord buigend; een-en-al attentie voor wat er op ligt... De De Bruyn's doodsbleek... In Jet's oogen wellen wanhoopstranen... Meneer zegt, schor en stamelend, wat hautain-afwijzende woorden... Van: als die brutale kerel niet on middellijk... Mevrouw wil nog eene laatste poging wagen... naar beneden gaan- Maar de stem van Baanders loeit al door de gang: "Afzetter, die je bent!... Gemeene flesschentrekker I Kom hier I... En geef me m'n centen I Je zult me betalen, van Burgemeester en Wethouders als medeuitvoerders van een wet, alge- meenen maatregel van bestuur, enz. eenerzijds en hunne werkzaamheden die betrekking hebben op de huis houding der Gemeente anderzijds. Terwijl art. 126 der Gemeentewet hen tot de eerste taak roept, is hun werkkring ten aanzien van het dage lijksch bestuur der Gemeente een uit vloeisel van art. 197 dier wet. Dat de verantwoording, genoemd in art. 183 uitsluitend betrekking heeft op het dagelijksch bestuur, volgt niet alleen uit de woorden van het art., in ver band met de artt. 126 en 179, maar ook uit de beraadslaging, in de Tweede Kamer over art. 183 gevoerd. De vragen, in uwe vergadering van 28 September gedaan, liggen derhalve buiten het interpellatie-recht van den Raad. Nochtans hebben wij met aandacht overwogen of wij ook zonder dat de verplichting tot het geven van inlichtingen bestaat hiertoe kon den overgaan. Tot ons leedwezen zijn wij tot eene ontkennende beantwoor ding gekomen. De vragen hebben ten doel een verklaring uit te lokken over de plaats gehad hebbende en toe komstige uitvoering eener wet. Wij achten het onjuist en tot verwarring aanleiding gevend, indien wij ten aan zien van de vervulling onzer taak als orgaan van hooger gezag verklaringen afleggen in eene vergadering aan wie de wet ten deze geen enkele bemoei ing heeft toegekend. Ook voor uwe vergadering achten wij het geraden, niet een terrein te betreden, waarop de wet geen werkzaamheid en bevoegd heden van den Gemeenteraad kent. Gelijk wij reeds zeiden, betreuren wij het, in dit geval tot de boven staande conclusie te moeten komen, omdat wij gaarne van deze gelegen heid gebruik zouden gemaakt hebben, aan te toonen, dat inderdead ernstig er naar gestreeft is om, met inacht neming van de verzoeken der militaire autoriteiten, de inkwartiering zoo goed mogelijk te regelen. De overtuiging, dat het niet wel mogelijk is eene dergelijke aangelegenheid tot alge meene tevredenheid te regelen, zal ons dan ook niet weerhouden ten aanzien van de materie, genoemd in de eerste vraag, aan rechtmatige klachten of billijke verzoeken ook in het vervolg zooveel mogelyk tegemoet te komen. Met het bovenstaande stemt ook de Burgemeester ten aanzien van het onderwerp, aangeroerd in de tweede vraag, waarvan de uitvoering aan hem alleen is opgedragen, geheel in. "De Geldcrman's". In verschillende bladen werd verle den week uit Barneveld medegedeeld, dat zekere Gelderman, die na langen tijd in Duitschland te hebben gewerkt, eerst sedert dit voorjaar aldaar woon achtig was, een week of zes geleden was gestorven zonder bekende fami lieleden na te laten. Daarbij werd tevens vermeld hoe groot de nalaten schap ongeveer zou zijn. Dit laatste heeft nu vermoedelijk aanleiding gegeven, dat een aantal nGelderman's" komen opdagen om te informeeren of zij ook familie van den overledene kunnen zijn. Hunne moeite is echter vergeefscb, want een paar neven en nichten van den over ledene kinderen van zijn broer en of ik zal je..." Meneer naar beneden. Jetje, schreiend, tegen moeders schouder leunend... Meneer Van Loenen, van tafel opge staan, zoekend naar z'n eene hand schoen... Op de teenen rondsluipend... "Er-uit!" hooren ze meneer De Bruyn schreeuwen. «Afzetter! Oplichter!" brult Baan ders. »Zul-je me in geen jaar betalen Schóóier, die je bent!..." Menschen staan vóór 't huis stil. Een agent verschijnt... Proces-verbaal— Baanders is plotseling wat kalmer geworden. Agent heeft 'm wat inge fluisterd... Gaandeweg versterft het relletje- Trui is toch geschrokken over de uitbarsting... Heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om 't gauw thuis-bij- moeder te gaan bepraten... Meneer Van Loenen, na een paar woorden van excuus en dank te hebben gemompeld, 't huis uitgegleden... De straat in... Blij als-ie een hoek kon omslaan. ..- Mevrouw De Bruyn en Jet liggen samen te snikken. Alles uit ver loren... Voorgoed- Meneer, nog na-trillend van schrik zijne zuster hebben reeds aanspraak gemaakt op de erfenis. Dat het den autoriteiten intusschen veel moeite veroorzaakt den »GeIder- man's" te woord te staan en hunne correspondentie te beantwoorden is te begrijpen. WestmeijerLehmann. De »Deli-Courant" ontving 20 Sep tember een telegram, dat te Batavia waren aangekomen mej. Westmeijer en de heer Lehmann. Zou het tóch waar zijn? De Ferrer-betoogiugen. Naar wij vernemen is door den consul van Spanje, te Amsterdam, een aanklacht bij het parket van justitie ingediend, wegens beleediging van den koning van Spanje naar aan leiding van bet gesprokene Zaterdag avond in Plancius ter meeting door mr. Mendels. Storm. Stormen en regens hebben in ver schillende deelen van Engeland schade aangericht. Wales vooral heeft zeer te lijden gehad. Bergstroompjes en rivieren traden hier buiten de oevers, en uitgestrekte landstreken zijn over stroomd. Huizen en gebouwen werden onder water gezet en op verschillende plaatsen werd het verkeer, ook het spoorwegverkeer, gestremd. Ook op de kust heeft de storm vreeselijk ge woed, maar persoonlijke ongelukken schijnen niet te zijn voorgekomen, al worden eenige schipbreuken gemeld. voorheen W. CR00CKEWIT WAzn. KOETEGEACa'T 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, PROLONGATIËN, VEEEMD GELD, WISSELS. Scholl Engberts Schollen ALMELO. ZUIVER WOLLEM ONDER KLE EO ING, „(fAWWCUÏt wjANSErtJ DE WITTE WINKEL. Langestraat 74 AMERSFOORT. iTELEFOON 70. en woede, stapt zwijgend in de kamer op en neèr... Denkt aan de mannetjes van de belasting, die komen zullen... Aan zooveel misère-meer nog— Schenkt zich, in zijn wanhoop, glas- op-glas in uit de nog-onaangeroerde karaf, waarin zorgzaam-bewaard staart- je-wijn... En in een hoekje van de kamer zit poes, op wie niemand let nu zit oude taai-hardnekkige poes een plakje van de leverworst op te peuzelen, dat nog van de lunchtafel-ruïne is overgebleven— Onder de getuigen it charge die bij de openbare behandeling van de ver volging wegens beleediging tegen Baanders ingesteld, moesten ver schijnen ter zitting, was ook de candi- daat-notaris Karei van Loenen. Voor de dames De Bruyn had hij eene onberispelijke buiging gemaakt, zeer diep, zeer deferent. Had toen een hoekje uitgezocht, aardig eind van waar de familie De Bruyn zat— Telkens wanneer baas Baanders uit pakte over de «soliditeit" der De Bruyn's... Dan weêr door president in de rede werd gevallen... Had niets met deze zaak te maken— Geen C <0 Es: tu> ■M S O O N t- .2 £"3 ^e. (A <0 C 3 C3 Xi a V S O 0 (O 1 Q. ÜJ lil N M 1 fctfl O- O 3 C0 belasten zich met «aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Abonneert l) op het KATHOLIEKE Maandelijks verschijnen 48 pag, groot formaat over 2 kolommen. Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raad sels, Logogrlef, Rebus, enz. enz. Hoofdverhaal ROBESPIERRE. Prys 65 CENT per 3 maanden. Eerste afl. ter inzage bij den boekhandel en bij P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. GEVRAAGD tegen 1 JAN. a.s. nette gemeubileerde met volledig pension op mooien gezelligen stand door heer. Brieven onder letter L. O. aan den uitgever L. H. OBDAM te Alkmaar. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Eeti feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Utrechtschestjraat 21. "Wi5 nh.and.el. Medoe Champagnise Sec. 1.50. N.B. De'Vins Blanc Mousseux du Médoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wynen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in. krenkende woorden asjeblieft... Telkens als dat gebeurde, stond meneer Karel's gelaat als brons zoo strak. Luisterde hij met ijskoude onverschilligheid- Als golden de smalende woorden menschen die bij nooit gezien had... En toen de getuige Van Loenen op zijn verzoek, wegens pressante bezigheden, na zijne verklaring verlof had gekregen om te vertrekken uit de rechtzaal toen koos bij zeer deferent op de teenen loopend z'n weg aldus, dat hij de De Bruyn's niet meer hoefde passeeren... Zich door vertoon van connectie niet tegenover de heeren aan de groene tafel te com- promitteeren... Ik lette op mevrouw De Bruyn's gelaat. Zag, hoe 't in haar oogeu vonkte van woede over die minachting... Henriëtte leek koud, onverschil lig voor alles wat er gebeurde... Keeds waren, op haar smal bleek gezicht merkbaar lijnen van stil-voortwroetend verdriet, gelijk ik zoo vaak gezien heb in de gelaatstrekken van hen, die be- hooren tot de gelederen van moeizaam verholen levensellende... van gemas kerde armoe, en wat daaraan vastzit... MaItbe Coebeau.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3