van het raadsbesluit van 28 Septem ber, No. 336, betreftende onderhand- sche verhuring van jachtrecht (voor kennisgeving aangenomen). Verslagen van de afdeelingsver- gaderingen, gehouden op 4 en 6 October 1909 en bet daarop betrek king hebbende antwoord van B. en W. dt. 18 October (te behandelen bij de betreffende onderwerpen). Proces-verbaal van de opname van de kas van den Gemeente-Ontvanger op 18 October 1909 (ter inzage voor de leden ter secretarie). Rapport van B. en W. van 7 Oc tober 1909 afd. I, No. 1413, betref fende de motie van den beer A. H. van Kalken inzake bet ontslag van onderwijzeressen (te behandelen in een volgende vergadering). Schrijven van Burg. en Weth. van 14 October 1909, afd. I, No. 1438, betreffende de op 28 September ge stelde vragen inzake de inkwartiering (voor kennisgeving aangenomen). Een voorstel van 5 raadsleden inzake de salarisregeling voor het personeel, verbonden aan het Lager Onderwijs (te behandelen bij post 9 der agenda). Een adres van de afd. Amersfoort van het Ned. Onderw. Genootschap betreffende dezelfde salarisregeling (te behandelen bij punt 9 der agenda). Een adres van hel bestuur van het Nederlandsch Verbond van vakver- eenigingen en een adbaesiebetuiging van het hoofdbestuur van den Nederl. Gezellenbond betreffende de verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van gedwongen werkeloosheid (geienvoy- eerd aan B. en W. om praeadvies). Een adres van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Amersfoort, waarbij onder intrekking van het vorig adres, voor 1910 een extra-subsidie van f 100 gevraagd wordt (te behan delen bij de begrooting). Eene dankbetuiging van de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Ge nootschap voor landbouw en kruid kunde voor de beschikking inzake het gebruik van een gemeente-locaal (voor kennisgeving aangenomen). Een adres van bet Amersfoortsch Drankweercomité, houdende verzoek eene subsidie van f300 voor 1910 te verleenen. (Te behandelen bij de begrooting). Een adres van de algemeene com missie voor kinderverpleging en kinder bescherming te Utrecht houdende ver zoek om eene bijdrage voor de ver pleging van armlastige kinderen, af komstig uit Amersfoort. (Geren voyeerd aan B. en W. om praeadvies). Een adres der agenten van politie betreffende de salaris regeling, pension- neering enz. van de agenten van politie. (Gerenvoyeerd aan B. en W. om praeadvies). Een dankbetuiging van C. J. F. Prins voor zijne benoeming tot hoofd van de school aan de Koningstraat. (Voor kennisgeving aangenomen). Een adres van A. Brondijk e.a. met verzoek de Wolfertstraat en andere wegen te willen bestraten en verlichten. (Gerenvoyeerd aan B. en W. om praeadvies.) Een adres van Baron van Boecop e.a. houdende verzoek den ouden Soester- weg en andere wegen te bestraten en te rioleeren. (Gerenvoyeerd aan B. en W. om praeadvies.) Een adres van wed. T. van Daal e.a. Maar dan toonde adviseur eerst z'n fijne, scherpe menschenkennis. Die wist twee dingenvooreerst dat Wimpie gloeiend 't land aan hem had... En dan, hoe mateloos-ijdel de jolige was. En dükr speculeerde hij dan op. Zag vertrouweling van de altijd-glurende oogen aan met dat pedant-sarrende, zelfgenoegzame glimlachje, dat Wimpie zoo helsch van nijdigheid kon maken... Zei met z'n krakende, schamper-spot- tende stem «Nou, amice, wat heb ik je gezegd Dat durft-ie natuurlijk niet!" En hij mompelde nog wat na... Van «groote woorden" en «veel praats"... Zoodat Wimpie bloedrood werd van nijdigheid. Een klap op z'n toch-al verfomfaaide flaphoed gaf... Opsprong. Vlak vöör adviseur ging staan. Hem vroeg: «O, dacht-je soms dat 'k geen lef ervoor heb?... Ben-je van die opi nie Adviseur wist, in zoo'n geval, dat Wimpie, die het gevaar best inzag, nog aarzelde. En daarom tergde hij dan door zoo stilletjes vöör zich heen sarrend-glimlachje te vertoo- nen, al hoofdschudden van: Je lkpt 't niet... Tóch durf-je niet... En het eind was dat Wimpie z'n houdende verzoek de Kroontjesmolen te bestraten en te rioleeren. (Gerenvoyeerd aan B. en W. om praeadvies). Een adres van de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederl. Onderwijzers houdende vei zoek een gemeente-locaal te mogen gebruiken voor het houden van een cursus voor volwassenen. (Gerenvoyeerd aan B. en W. om praeadvies. Een adres van het bestuur van den R. K. Volksbond St. Joris betreffende de belemmering van het verkeer voor het gebouw van den Volksbond en met verzoek de Hinderwetsvergunning van H. I. de Vries in te trekken. (Aan B. en W. ter afdoening). Van het Bestuur der Vrijwillige Brandweervereeniging eene memorie van toelichting behoorende bij het request van 24 Mei 1909. (Gerenvoyeerd aan B. en W. om praeadvies). Een adres van T. van Hoogevest om hem bij het bouwen van een paar perceelen aan de Krommestraat ont heffing te verleenen van art. 8 der bouwverordening. Spoedeischend verklaard wordt, daar geen der raadsleden ernstige bezwaren daartegen oppert, op voorstel van Burgemeester en Wethouders voor dit geval ontheffing verleend. Als le punt der Agenda werd de begrooting van bet Burgerweeshuis voor 1910 z. d. en z. h. st. in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 9900. üp dezelfde wijze werd de begrooting van bet Burgerlijk Armbestuur voor 1910 in ontvangst en uitgaaf vastge steld op f13725.en het te verlee nen subsidie bepaald op f 13332.68. Het voorstel van Burg. en Weth. tot beschikking over een gedeelte van het batig saldo der rekening dienst 1908, en tot wijziging der begrooting dienst 1909 werd z. d. en z. h. st. goedgekeurd. Het voorstel van bet Dag. Best. betreffende het persooneel der secretarie, reeds in ons vorig num mer medegedeeld, werd artikelsge- wijze en in zijn geheel, z. d. en z. h. st. aangenomen. Op dezelfde stille wijze werden de vooi stellen betreffende de aanstelling van een gemeentelijken deurwaarder en tot uitbreiding van den dienst der gemeente-reiniging goedgekeurd. Op een adres van den Directeur der Burgeravondschool betreffende de sa larisregeling der onderwijzers aan die school besloot de Raad, overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wet houders afwijzend te beschikken. Naar aanleiding van een verzoek van de Ambachtsschool stond de Raad, con form het voorstel van Burgemeester en Wethouders, voor de avondteeken- cursus voor ambachtslieden een sub sidie toe van f350. Bij de daarop volgende behandeling van de adressen en voorstellen, be treflende de salarisregeling voor bet personeel, verbonden aan het Lager Onderwijs, werd heel wat gediscussi eerd, doch bet einde van bet lied was, dat het voorstel der 5 raadsleden met elf legen vijf stemmen werd verworpen. Zonder hoofdei, stemming besloot de Raad Burgemeester en Wethouders te machtigen met de Ned. Bell Telephoon Maatschappij eene overeenkomst aan te gaan waarbij, met afwijking van hetgeen onder No. 14 van de akte van concessie, vastgesteld bij Raadsbesluit van 16 Angustus 1893, bepaald is. bezinning verloor. Z'n flaphoed, van overziedende woede, op den vloer smeet. Schreeuwde, dat z'n zieke stembanden er haast van bezweken «Dan zül-je 't zien! Vooruit dan maar!... Dan zal ik 't je toonen!" Adviseur bleef stillekens glimlachen. Hij had z'n doel bereikt... Maar nu toen zij daar weer met hun drieën zaten te befluisteren aller nieuwst gevalletje, waar «tact" voor noodig is... Nu hoefde Wimpie zich heelemaal niet nijdig te maken. Advi seur leunde met zeker rustig welbe hagen in z'n stoel. Liet het blauwe papiertje, 't muntje van tien, dat-ie zooeven had gekregen van den ang- stigen man, die in wachtkamertje- beneden zat te smachten naar 't oogen- blik dat-ie bij meneer zou geroepen worden tusschen duim en wijsvinger op en neer wippen, merkte best, hoe Wimpie's oogen telkens glinsterden van hebzucht, als-ie naar 't muntje keek... Die van de altijd-loerende oogjes noteerde, met wonder-snel-tastende vingers, allerlei cijfers... En Wimpie was druk in de weer met het trekken aan de punten van het volgende overeengekomen wordt: De Maatschappij verbindt zich ten allen tijde met uitzondering van Zon en feestdagen van 9 tot 11'/, uur des voormiddags en van 2 tot 10 uur des namiddags gedurende hetgeheele etmaal de gelegenheid te geven tot het maken van verbindingen aan haar centraal-bureau; zullende wijders de vaststelling der dienstregeling in overleg met Burgemeester en Wet houders geschieden. Door de Gemeente wordt voor de uitbreiding van den dienst eene ver goeding, berekend naar f500.per jaar, aan de Maatschappij betaald, tot dat het aanial aansluitingen 250 bedraagt, zoodat deze vergoeding niet meer betaald wordt, zoodra dit aantal in den loop van een jaar bereikt wordt; de vergoeding wordt betaald tot het einde der maand, waarin het genoemde getal aansluitingen bereikt is. De heer Gerritsen bracht zijn dank aan Burgemeester en Wethouders voor de royale wijze waarop ze deze zaak hebben behandeld. Daarop kwam aan de orde een voorstel van Burgemeester en Wet houders betreflende het gebruik van het perceel, grenzende aan het Stad huis. Burgem. en Weth schreven daar omtrent aan den Raad: Voor den dienst van Openbare werken is op het Stadhuis slechts éen vertrek beschikbaar. De architect houdt hierin zijn bureau, de beide opzichters moeten hunne werkzaam heden aldaar verrichten, terwijl ook de klerk teekenaar in hetzelfde ver trek dagelijks moet werken. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke toestand voor den dienst zeer belemmerend is De noodige ruimte ontbreekt ten eenen male; het publiek, dat den architect of de opzichters wil spreken, moet in dezelfde kamer ontvangen worden. De aanwezige ambtenaren zijn tegenwoordig bij gesprekken, die hen hinderen in hun werk, terwijl zij, bij besprekingen van vertrouwelijken aard, hunne werkzaamheden moeten staken. Voor behoorlijke berging van stukken en teekeningen is evenmin eene goede gelegenheid aanwezig In dezen zeer gebrekkigen toestand kan verbetering worden gebracht door eenige vertrekken van het perceel, grenzende aan de Zuidzijde van het Stadhuis in gebruik te nemen. In hetzelfde huis zal dan ook bet Bureau van den Inspecteur van het Bouw-en woningtoezicht ondergebracht kunnen worden. Deze ambtenaar heeft tot dusver de bibliotheekkamer in gebruik moeten nemen, omdat andere lokaliteit ontbrak. Voorts heeft zich reeds lang de behoefte doen gevoelen, een afzonder lijk vertrek voor den Controleur der belastingen beschikbaar te hebben. Het komt dagelijks voor, dat vele personen door dien ambtenaar worden opgeroepen, teneinde inlichtingen te geven over belasting-aangelegenbeden. Dat deze besprekingen doorgaans van vertrouwelijken aard zijn, ligt voor de band. De Controleur heeft tot dusverre gewerkt in bet lokaal, be stemd voor den Burgerlijken Stand en de bevolkings-administratie. Er be staat thans gelegenheid een vertrek, onmiddelijk grenzende aan dit lokaal, in te richtende beide vertrekken kunnen door een deur met elkaar in verbinding worden gebracht, hetgeen zeer wenschelijk is omdat de Con troleur tevens chef van de afdeeling Burgerlijke Stand en Bevolking is. z'n gelen, verkleurden knevel, die hem de reputatie had gegeven van zekere onweerstaanbaarheid als don Juan naar lugubere nacht- en gokkroegjes... Wimpie had fijneD tastzin naar «zaakjes," waar iets uit te halen was. Snapte direct waar 't hier op aan kwam... Voelde toch, ondanks al z'n afkeer van den «rechtskundigen advi seur," ditmaal zekere bewondering voor diens doorzicht... Mannetje, die «op springen" stond, die binnen twee maal vier-en-twintig uur failliet zou gaan... Die nog «bergen" moest wat-ie kon... Z'n goedje voor appel en ei verkoopen... Straks achter de tralies... Wimpie en die van de loeroogen zouden, kwasi achter adviseur om, den man afkoopen... Intusschen zou adviseur hem «geruststellen," maar op eene manier, dat-ie er later nooit kwaad mee kon"... Ze zouen alle-drie winstje maken... Nu als de kippen erbij... Wimpie sprong op van over stelpende en uitbundige bewondering. Weer wipte-ie z'n flaphoed opzij. En gaf adviseur plotseling een pats op den schouder... Een pats, dat het oude, kreunende kantoorstoeltje er haast van bezweek. «En dan nog tien pop voorschot op Het in te richten perceel kan tevens door de zijgang eene verbinding krijgen met het Stadhuis. Wij stellen ons voor, de noodige verandering en meubileering van het nieuwe perceel zoo eenvoudig mogelijk te doen plaats hebben. Voor alle werkzaamheden (het maken van twee verbindingen met het Stadhuis, verf- en behangerswerk, gasleiding) en voor meubilair wordteen bedrag van f510. voldoend geacht. Bij deze raming is de meest mogelijke zuinigheid betracht. Voor een goeden dienst van de Publieke werken achten wij het nood zakelijk, ten dienst van het bureau aan te stellen een jongmensch, die met schrijfwerk en eenvoudigeadminis- tratieve werkzaamheden belast kan worden en die tevens, wanneer de opzichters en de teekenaar buiten het bureau werkzaamheden verrichten, den dienst aldaar kan waarnemen. Wij zouden daarvoor een jeugdigen persoon willen aanstellen, die aanvan kelijk geen grooter salaris dan f250 zal verdienen, dat wellicht later, bij meerdere ervaring, eenigszins ver hoogd kan worden. Behoudens buiten gewone, niet te voorziene omstandig heden, zijn wij van oordeel, dat met instelling van deze betrekking, in de eerstkomende jaren geen uitbreiding aan het personeel voor de Fabricage gegeven behoeft te worden. Ook de Gemeente-architect onderschrijft deze meening. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U in overweging te geven le. ons te machtigen het perceel grenzende aan de Zuidzijde van het Raadhuis, te bestemmen en in te richten, zooals boven omschreven 2e. het personeel, werkzaam op het bureau voor Openbare werken met een klerk uit te breiden en voordien ambtenaar een salaris van f250 be schikbaar te stellen 3e. de benoeming en het ontslag en de vaststelling van de instructie voor dien ambtenaar aan ons college op te dragen. z. d. en z. h. st. werd aldus besloten. En daarna kregen wij als pièce de milieu: de Gemeentebegrooting voor 1910. De heer Van Kalken opende de al gemeene beschouwingen met een jere miade op het Amersfoort van thans met wat het vroeger was en hoopte maar dat de nieuwe Wethouder van Publieke Werken aan tal van mis standen een einde zou maken. De heer Gerritsen sprak de wensch uit dat binnen afzienbaren tijd pro gressief schoolgeld zou worden inge voerd of althans het schoolgeld voor den kleinen burgerman belangrijk zou worden verlaagd. De heer Rijkens hield een lofzang op de progressieve inkomstenbelasting en zeide, dat, aangezien dienaangaande van Burgemeester en Wethouders geen voorstel te verwachten is, door hem en eenige geestverwanten binnenkort een daartoe strekkend voorstel zal worden ingediend. De heer Van Duinen brak een lans voor grondexploitatiedoor de Gemeen te. Na repliek door den Wethouder van Openbare Werken en den voorzitter begon deze de verschillende artikelen der Begrooting af te hameren, niet gestoord voor artikel 10 volgnummer 114: Gewone kosten van de Gemeente- reiniging. De heer Gerritsen wilde de bezol diging der werklieden van dezen tak den koop toe. Flips, verdomd, je bent een kraan Meneer Flips grinnikte. Maar door den grijns heen kon wie goed luisterde hooren de woede, die hem beving vanwege Wimpie's ruwe gemeenzaam heid. Maar hij hield zich in, want Wimpie was telkens noodig... En, terwijl angstig manneke beneden zat te wachten... Totdat de geleerde meneer hem zou laten roepen... Keken die twee elkaar aan... Zwarte, statig-doende rechtskundige Flips met z'n koude donkere oogen, en Wimpie met zijn jolige lodderigen blik... En met de hebzucht gloeide, in vinnige bran derij, de haat tusschen deze twee van de roofbende... Voor de rechtzitting, waar de man, beklaagd van bedriegelijke bankbreuk, moest voorkomen, had Wim zich, met een stuk of wat borrels, daarop inge dronken... En toch toen hij tegen een uur of een bij de vrinden, die hem zaten te wachten in de «bar", waar de bondgenooten doorgaans elkaar vonden, terugkwam, zag-ie tikje bleek om den neus. Was de hand, waarmee hij z'n portie van het «rondje" aan vatte, iet-of-wat onvast, trillerig... van dienst verhoogd zien. De heer Sanders, Wethouder van Openbare Werken betoogde dat het niet aanging de salarissen van eene categorie werklieden te verhoogen en de andere te laten zooals ze zijn en deelde mede, dat bij het College van Burgemeester en Wethouders een al- geheele herziening der salarisregeling in behandeling is. Voort ging het weer als van een leien dakje tot bij volgnummer 166, toen de heer Rijkens met een motie voor den dag kwam om de Raad de onhoudbaarheid te doen uitspreken van de vereeniging in een-en-dezelfde persoon van gemeentegeneesheer, di recteur van het St. Elisabeths gast- en ziekenhuis en raadslid. De wijze waarop zulks geschiedde was van dien aard, dat hij van de heeren Van Kalken, Veis Heyn, Hamers en Kroes heel wat hooren moest, terwijl ook de heer Plomp verklaarde, geen oordeel te wil len uitspreken alvorens alle stukken betreffende de opname in het zieken huis van patiënten op kosten der Ge meente te hebben kennis genomen. De heer Rijkens die er aanvankelijk op stond dat zijn motie nog in deze vergadering werd behandeld, moest er ten slotte dan ook genoegen mede nemen, dat deze tot eene volgende vergadering werd aangehouden, waar toe met algemeene stemmen werd besloten. Nadat de overige artikelen, ook die onder ontvangsten zonder verdere stoornis door den voorzitter waren afgehamerd, werd degeheelebegrooting met algem. stemmen aangenomen. Aan den heer C. J. F. Prins, be noemd hoofd der O. L. S. in de Koningstraat, werd z. d. en z. h. st. met 15 Nov. eervol ontslag verleend als ouderwijzer aan de school aan de Hellestraat. Evenzoo verkreeg de heer A. A. Ver burg op zijn verzoek met 1 December eervol ontslag als onderwijzer aan de school in de Koningstraat. Aan de onderwijzeres M. C. C. Beek werd wegens ziekte verlof verleend van 12 Oct.12 November terwijl het om dezelfde reden aan de onder wijzeres C. Holsteijn verleend verlof tot 16 November werd verlengd en Burg. en Weth. tevens werden ge machtigd in de tijdelijke vacatures te voorzien. Tot leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool werd met 14 van de 16 stemmen benoemd de heer S. P. Slagter. De twee overige stemmen verkreeg de heer C. A. Heunks, die mede op de voordracht stond. De vaststelling van jaarwedden voor personeel aan de Burgeravondschool lokte geen discussie uiten geschiedde z. h. st. Zoo ook besloot de Raad zonder discussie, met algemeene stemmen, op voorstel van Burgem. en Wetb. met den heer A. M. Tromp van Holst aan te gaan de volgende ruiling van gronden de Gemeente Amersfoort staat in vollen en vrijen eigendom aan A. M. Tromp van Holst af, die dezen eigen dom aanvaardt, gedeelten van de perceelen kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie D. nos. 1599 en 1601, ter grootte van 2135 M», terwijl A. M. Tromp van Holsj, voor noemd, in vollen en vrijen eigendom aan de Gemeente Amersfoort afstaat, die dezen eigendom aanvaardt, ge deelten van de perceelen, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie D. nos. 1606, 1604, 1602 en 1603, ter grootte van 2135 M'. Maar Wimpie was er niet de man naar om lang over iets te piekeren. Weldra kwam er weer glans in zijn jolige oogen en herleefde de oolijke grimlach, spelend om z'n gelen wip- knevel... Vertelde hij weer op z'n gewone, smakelijke manier van den «stommen vent", die voor een klein jaar «er achter zou gaan." Smoesden zij in genot van herinnering over 't sommetje, dat zij er met hun- drietjes uitgeslagen hadden... Hieven zij, op zeker moment, hun glazen op ter eere van amice Flips, den kranigen rechtskundige, die dat alles zoo prachtig had geregeld- Pronkstuk van »taet", zooals meneer het noemde... En toen hij, met z'n zelfgenoeg- zamen glimlach en welwillend bui ginkje, dankte voor de glorie, hem gebracht; toen in de donkere oogen, even vlammetje van anders kunstig- beheerschte ijdelheid oplaaide... Toen eerst kon men recht zien, hoe bij dezen mensch de gewoonte van te plukken, te bedriegen, laatste vonk van zedelijk besef versmoord had... MaItee Coebeau.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2